Nijmegen Kort en bondig kwam zijn dank uitzeggen en uitzingen Speelgoedinzameling Nijmegen-Venray De Jaarbeurs Data voor 1946 vastgesteld Bloemendaals Noodraad De tweede vergadering De radio geeft: Tooneel bij de Yankees Venray bracht ons zijn dank over voor de ontvangen hulp met een openluchtspel, Nijmegen doet het met zijn Vereenigde Zangers, o.l.v. Piet Versloot en den orga nist Arie Peters. Maar het zijn niet alleen deze kunstuitingen geweest, waarmee Nij megen gisteravond heeft vertolkt welke sijn gevoelens zijn jegens de bewoners van Zuid-Kennemerland, want het had ook zijn burgemeester, mr. C. Hustinx afgevaardigd, die in de geheel met genoo- digden gevulde Concertzaal de dankbaar heid van zijn gemeentenaren uitzegde. Tevoren had de heer D. J. A. Geluk, wet houder van onderwijs en voorzitter van het comité Venray-Nijmegen, woorden van welkom gesproken tot de burgemees ters en gem. besturen van Haarlem en omgeving, de Nijmeegsche gasten en de vele genoodigden, o.w. ook vertegenwoor digers der schooljeugd. Hierbij kwamen eveneens woorden van dank, tevens ge richt tot de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", die dezen avond kunstzin nige medewerking verleende en had zorg gedragen voor de huisvesting der Nij meegsche zangers. Mr. Hustinx vertolkte in welgekozen woorden de gevoelens van groote dank baarheid voor den ondervonden mate- rieelen en moreelen steun. Wat door de bevolking van Haarlem en omgeving, door de schooljeugd en Volksherstel is gepres teerd, is prachtig. „Moge het besef, dat in onze harten een gevoel van warme dank baarheid leeft en de zekerheid, dat gij een goed werk hebt gedaan, uw belooning zijn". Na nog vele goede woorden te heb ben gewijd aan alles wat ten bate van zijn gemeente is verricht, eindigde de burge meester, de hoop uitsprekend, dat de ban den van eenheidszin en verbondenheid tusschen Nijmegen en Zd. Kennemerland zouden blijven bestaan en nog zouden worden versterkt. Het koor zong hierna het eerste couplet van het Wilhelmus en alle aanwezigen gezamenlijk het zesde complet. Vóór het optreden van „Zang en Vriend schap" heeft de heer M. A. Reinalda, wnd. burgemeester van Haarlem, ook namens zijn ambtgenooten uit de omgeving spre kend, verre de gedachte verworpen, dat Nijmegen Kennemerlands schuldenaar zou zijn. „Integendeel", zoo zei spr., „het heeft ons rijk gemaakt, dat wij van het vele van ons iets hebben mogen afstaan aan onze zoo zwaar getroffen landgenooten, dat we iet6 van hun lasten mogen meedragen." Het muzikale gedeelte De zang van het Nijmeegsche mannen koor „De vereenigde zangers" heeft hier in Haarlem een uitstekenden indruk ge maakt. Dat aegt heel wat in een stad, die zelve koren als de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en „Caecilia" bezit. De vertolking van Palestrina's „Popule meus" was opmerkelijk door de groote dynami sche verschillen waarmee de dirigent Piet Versloot de Grieksche en de Latijnsche aanroepingen liet zingen. In Mendelksohn's „Beati mortui" klonken de pianissimo's zeer mooi, eveneens in Gretry's „Le Ros- signol", dat als in een zacht gedekt regis ter gezongen werd. „De Zilvervloot", in een tempo gezongen als of de oude gal joenen slagkruisers geworden waren, sloeg dank zij de woorden van 't derde couplet zóó in, dat dit couplet herhaald werd, waarop nogmaals geweldige geestdrift los brak. Het zeer moeilijke „Ecce quomodo moritur" van Diepeqbrock zongen vele koorleden uit het hoofd! Ook hierin zeer mooie zachte tinten. „Haec Dies" van Alph- Vranken was geen gelukkige keuze: het stuk heeft weinig waarde. Als inlasch droeg het koor nog de bede voor de vor stin „Domine salvam fac reginam nos- tram" voor, dat zeer dankbaar ontvangen werd. „Jom Kipoer" van Olman was het slotnummer. De Nijmeegsche organist toonde zijn bekwaamheid door de voor dracht van een notenrijke Toccata van Sweelinck, een zeer sombere, gedeeltelijk vrij onbegrijpelijke en pas tegen het einde Voor de jeugd - door de jeugd Van Maandag 12 November tot en met Donderdag 15 November zal, onder auspi ciën van Ned. Volksherstel, op alle lagere en Ulo-scholen in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een 6peelgoedinzameling worden gehouden onder het motto: Voor «de jeugd door de jeugd. Dit speelgoed zal bestemd worden voor de kinderen in Nijmegen en Venray. Deze kinderen leven onder vaak zeer trieste omstandigheden, zonder ook maar één en kel stukje speelgoed te bezitten. Wanneer de jeugd hier een offer brengt voor haar misdeelde makkertjes in het Zuiden, kunnen er vóór de donkere dagen voor Kerstmis aanbreken, vele kinderen in de geteisterde gebieden gelukkig worden gemaakt. We hopen, dat ook dit onderdeel van de steunactie NijmegenVenray een mooi resultaat zal opleveren en dat er een be hoorlijke hoeveelheid goed bruikbaar speelgoed binnenkomt. De Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht heeft bepaald, dat de voorjaarsbeurs zal worden gehouden van 2 tot en met 11 April en de najaarsbeuns van 10 t.m. 19 September./ opklarende „Elegie" van Flor Peeters en Franck's prachtig 3de Koraal, dat zeer helder klonk, hoewel ietwat stroef. Onze Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" droeg onder leiding van Frits Schuurman „Vexilla Regis" van M. Neu mann voor. Het mooie stemmenmateriaal, (vooral de prachtige diepe bassen), trok zeer de aandacht, ook van de Nijmeegsche gasten. Echter was de invloed der lang durige rustperiode van het koor wel be merkbaar. K. DE JONG. De Bloemendaalsche Noodraad zal a.s. Donderdagmiddag te 2 uur zijn tweede vergadering houden. De agenda vermeldt 8 punten, meest financieele aangelegen heden betreffend. Voorts een voorstel om een beeldje te doen vervaardigen door den beeldhouwer J. W. Haverman als herinne ring aan de kindervoeding in den winter 1944/1945. Het zou bijvoorbeeld geplaatst kunnen worden in het Nachtegaal-plant soen. In optocht, niet vaandel en spandoek, trokken de Nijmeegsche zangers die naar Haarlem zijn afgevaardigd om den dank van Nijmegen te vertolken, Vrijdagmiddag van het station naar de Leeuwerik. BINNENLAND In de fabriek van Van Houten te Weesp werken een aantal gedetineerde N.S.B.-ers uit het kamp te Laren bij "het verpakken van chocolade, omdat deze firma er niet in geslaagd is voldoende vrijwillige arbeidsters te krijgen. Daardoor ontstond zooveel ver traging in de aflevering, dat de honoreering van de chocoladebonnen in gevaar kwam. Tot bijzonder hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam en tot directeur van het Nutsseminarium voor paedagogiek aldaar is, als opvolger van prof. dr. Ph. Kohnstamm benoemd: dr. I. C. van Houte te Utrecht. Vrijdag zagen eon drietal zusjes in Hengelo een projectiel langs den weg lig gen. Zij namen het gevaarlijke voorwerp op en peuterden er aan. Plotseling ontplof te het projectiel met een geweldigen knal. Twee der meisjes, 16 en 17 jaar oud, werden op slag gedood, terwijl de derde zwaar ge wond werd. De sigarenwinkeliers te Amsterdam hebben besloten over 2 weken te gaan staken als hun winstmarge op de tabaksartikelen niet wordt verhoogd. De Koningin heeft .Vrijdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Onder- grondsche strijd in beeld en document", wel ke gehouden wordt in de „Bijenkorf", Den Haag. Het vertrek van troepen naar Indië uit de kazerne te Weert is uitgesteld moeten worden omdat in Weert eenige gevallen van kinderverlamming waren voorgekomen en ook één geval in de kazerne zelf. De kazerne werd uit voorzorg geïsoleerd. In ons land is uit Amerika teruggekomen dr. Hendrik v. d. Horst, die in 1940 als een klein industrieel naar het Verre Westen ging, daar uitvindingen deed die van veel belang waren voor de oorlogvoering en thans een der groote en invloedrijke in- dustrieelen uit Amerika is. Hij zal nu zijn fabriek te Hilversum belangrijk gaan uit breiden om ook Nederland van zijn uitvin ding te laten profiteeren. Hij vond o.a. een procédé uit om chroom tegelijk te harden en poreus te maken. BUITENLAND Veldmaarschalk August von Mackensen is op 96-jarigen leeftijd nabij Celle over leden. Do Amerikaansche troepen en die van de* Sovjet-Unie zullen op den lsten December uit Tsjecho-Slowakije worden teruggetrokken Een aantal eilandjes van dè Koerillen- groep is door licht bewapende Sovjettroepen bezet. 300 Japanners, die zich hebben schuldig gemaakt aan wreedheden tegen geallieerde gevangenen, voor het meerendeel bewakers van kampen op Java, moeten aan de Ameri kanen worden uitigeleverd. Op 15 Nov. a.s. begint te Helsinki het proces tegen acht personen, die men verant woordelijk stelt voor het deelnemen van Finland aan den oorlog aan de zijde der asmogendheden. De doodstraf mag niet tegen hen worden geëischt. De ex-pres. Ryti is o.m. gearresteerd. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal heeft met ingang van 15 November benoemd tot hulpprediker den heer G. Nutbey, theologisch candidaat te Amsterdam. De hulpprediker zal 18 Novem ber in zijn werk worden ingeleid. Vrijdag j.l. is de nieuwe speciale hee rensalon van Pierlot in de Kruisstraat ge opend. Vele bloemstukken vertolkten de be langstelling van publiek en belangstellenden. Tot predikant bij de N. H. Kerk te Zandvoort is beroepen Ds. C. de Ru te Ro zenburg. Op de Vrijdagavond gehouden algemee- ne ledenvergadering der Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „De Eendracht" U.A. is de jaarrekening goedgekeurd en besloten de winst aan het Reservefonds toe te voegen. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren C. E. van Eykem en J. J. M. Vintges. Als commissaris werd herkozen de heer D. van Putten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het Kinderbijslag- vereveningsfonds mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede. HEDEN ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M. 16.00 Orkest Carlo Carcassola. 16.45 Boek bespreking. Halbo C. Kool bespreekt het pro za van Rein Blijstra. 17.00 Gramofoonmu- ziek. 17.30 Swingprogramma. 18.00 Water standen. 18.03 Ster van den dag, Geraldo. 18.30 Het rijk van over zee. Jhr. Mr Dr. W. H. Alting van Geusau, Indonesië, het Ooster- sche sprookjesland. 18.45 Jan Corduwener non-stop. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Radio film show. 20.01 Lichtbaken van pater H. de Greeve. 20.15 Bonte avond. 21.30 Sportpraatje, Chris Geudeker. 21.45 Gramo- foonmuziek. 22.15 Dr. Th. v. Schelven: Psy chologie, een nog onbekende kracht. 22.30 Cantabile-septet. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Pater A. J. Linnebank, O. P. 23.30 Melodieën van V. Scotto. HILVERSUM II, 415 M. 17.01 Nieuwsber. 18.03 Gevraagde platen. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Omroeporkest o.l.v Marinus van 't Woud. 20.30 Hoorspel. „Het tweede avontuur van de schim". „De moord bij de drie wil gen", door Peter Goodman. Regie van S. de Vries Jr. 21.00 „Opbouw" verzorgd door het Dep. van wederopbouw. 21.15 Het Omroep orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 21.45 Avondwijding. Ds. R. v. d. Mast. 22.01 Nieuwsber. 22.15 „Heet van de naald". ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Kapt. Pater M. Gossens, O.F.M. 9.00 Nieuwsber. 9.20 Yehudi Menuhin, viool. 9.33 Fr. Chopin-programma. 10.00 Omroep Ka merorkest o.l.v. Hans Brandts Buys, m.m.v. Jan van de- Velde, en Louis Somer, viool, Cor Coppens, hobo. 10.30 Hoogmis vanuit de kathedrale baseliek van St. Jan te 's-Herto- genbosch. 12.01 Het pianoduo Rawicz en Lan dauer. 12.15 Ensemble Jetty Cantor. 13.00 Nieuwsber. 13.20 Orkest Carlo Carcassola. 14.00 De spoorwegen spreken door Ds. P. Th. Posthumus Meyes. 14.10 Kwartet in C. gr. t. op. 20 nr. 2 door Joseph Haydn. 14.30 Con certgebouw Amsterdam. 16.31 Jeugddienst, ds. J. F. Roth, Ned. Herv. pred. 17.30 Albert Sandler en Alfredo Campoli spelen rustige melodieën. 18.04 Orgelconcert. 18.30 Muziek van de week. 19.00 Nieuwsber. en sportuit slagen. 19.30 Muzikale biographieën. 20.01 Prof. J. A. van Hamel over: „Annexatie" 20.15 Onze Londensche corr. J. H. Huizinga. 20.30 Bravour en charme o.l.v. Benedict Sil- bermann. 21.15 Litteraire voordracht. Mej. Annie Schuitema draagt voor: „Prozage dichten" van Albert Helman. 21.30 Kwartet De Groot. 22.15 Mensch en maatschappij. Pater G. van Gestel S. J. 22.30 Dansmuziek. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Prof. J. H. Bavinck. HILVERSUM II, 415 m. 8.01 Lichte ochtendklanken. 8.45 Kwintet in A gr. t. op. 144 voor piano en strijkers van Fr. Schubert. 9.20 Oude levenswijsheid. Spreker J. Reinboud. 9.25 Semi-populair pro gramma. 10.00 Graag gehoorde melodieën. 10.30 Kerkdienst. 12.01 Nieuwsber. 12.20 Mu- sette-orkest van Jean Vaissade m.m.v. Mar- celle Bordas. chansons. 13.00 Orkest Jack Louis. 13.45 Periodieken-overzicht. 14.00 Koor 14.30 Litteraire voordracht „De Reus", van Axel Munthe. Spreker Herman Jonker. 14.45 Balalaika melodieën. 15.00 De heer G. A. van Bovene over „Indische actualiteiten". 15.15 Zigeunermelodieën. 15.30 Joop Walvis, orgel, m. m. v. Charles Aerts. zang. 16.00 Benny Vreden presenteert: „The Complet". 16.30 Piet Lentz, cello en Dé Land, piano. 17.00 Dansorkest Piet Coomans. 17.30 Oome Kees je. 18.01 Nieuwsber. en sportnieuws. 18.20 Jan Corduwener non-stop. 18.45 Denksport. Prof. dr. F. Schuh. 19.00 Eddy Walls speelt. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijd krachten. 20.01 „Engelsche les voor vreem delingen", door Jerome K. Jerome. Spreker Maarten P. Kapteyn. 21.05 Operette-concert m.m.v. Nelson Eddy en Jeanette Macdonald. 21.45 Avondwijding. Past. J. Sicking. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op den drempel van den nacht. Veel dingen zijn in Amerika anders dan men in Europa denkt. Er zijn hier cultuur- ders, die al-maar verzekeren dat Amerika geen cultuur heeft en zij hebben het groot ste ongelijk van de wereld. Want Amerika heeft een groote cultuur, alleen is die Amerikaanseh en niet Europeesch. En er zijn hier millioenen menschen, die denken dat Amerika' voor iedereen bief stuk en whisky en sigaretten heeft, maar die moestên het tooneelstuk „Tobacco Road" eens gaan zien en het boek „The Grapes of Wrath" eens lezen en eens gaan rondwandelen in de achterbuurten der groote Amerikaansche steden en in de negerwijken in het Zuiden van dat reus achtige land. Amerika heeft opmerkelijk meer mo derne cultuur dan Engeland, dat geen tien eerste klas moderne schilders heeft, geen vijf eerste-rangs moderne architecten en geen enkele belangrijke moderne compo nist. Maar aan oude cultuur is Engeland duizend maal rijker dan Amerika en alles hangt in dit leven ervan af, uit welke hoek ge de dingen, de menschen en de ver schijnselen beschouwt.. Er zijn dingen in Amerika, waarvan wij verstomd staan, zoowel in het positieve als in het negatieve. En u moet mij gelooven wanneer ik u zeg dat in normale tijden in Haarlem met zijn honderdvijftigduizend inwoners op tooneelgcbied veel meer te doen is dan bijvoorbeeld in San Francisco met zijn millioen menschen, die maar één werke- lijken schouwburg hebben, wear werkelijk tooneel wordt gespeeld, en dan neg niet eens iederen dag. Het geheele tooneelleven van Amerika concentreert zich in New-York. Daar kunt ge tien operettes, tien revues en een dozijn tooneelstukken zien in een stad van meer dan vijf millioen inwoners. En sommige van die stukken gaan langer dan een jaar („Life with Father" gaat nu z'n zevende jaar in!) en andere gaan korter dan een week. En zoodoende is in die reusachtige 6tad bij lange na niet zooveel tooneel te zien, als ge zoudt denken en véél minder dan bijvoorbeeld in Londen, dat een ge weldig tooneelleven heeft. In New-York is een tooneelstuk een zaak, in zooverre dat eenige menschen hun geld er in steken en er hun dividend van hopen te trekken. Aan „Life With Father" werden tot nu toe door veertien menschen meer dan drie millioen dollars verdiend. Aan andere stukken verliezen de aandeelhouders tienduizenden dollars. I Vpor ieder stuk worden speciale spelers geëngageerd. Want vaste tooneeltroepen kent Amerika niet en voor een groot land is dat een uitstekend systeem, want men krijgt dan de spelers, die precies passen bij het stuk. Wanneer zoo'n stuk eea suc ces is, worden er vermogens voor betaald door Hollywood en worden andere troepen gevormd om het „on the road" wij zou den zeggen: in de provincie te spelen. Zoo wordt dat dan een millioenenzaak, met alle nadeelen van dien. De mode en het succes hebben dikwijls grooten invloed op het Amerikaansche tooneelleven en de Europeesche interpre tatie heeft er niets mee te maken: een man als Reinhardt kwam eenvoudig niet aan bod op Broadway. In Amerika is veel anders dan bij ons. En dan is het dwaas van „beter" of van „minder" te spreken. Europa en Amerika meten met andere maatstaven. En zoo is het beter te constateeren dan te verge lijken. Wie dit voor oogen houdt kan soms verrukt zijn over Amerika. Mr. E. ELIAS. God. Handelsmerk wordt weer in oude samenstelling gefabriceerd, in dezelfde uitsteken de kwaliteit als vroeger. Adv Agenda voor Haarlem AGENDA voor Zaterdag 10 November Gem. Concertgebouw Twee Concerten (Nij megen) 14 uur. Stadsschouwburg: Comedia, „De vijfde colonne", 20 uur. Relig. Kring Aerdenhout Muziekmiddag. 15 uur. Begijn hofkapel Ans Bouter recital, 20 uur. Rem brandt: Vrij en onverveerd, 14.30, 16.45, 19.15, 21.30 uur. Cinema Palace Theodora maakt schandaal, 14, 16.15, 19, 21.15 uur. Luxor The Drum 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the Band 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. Moviac Regenboogcabaret 19.30 en 21.30 uur. Zondag 11 November. Groote Kerk Ds. J. J. Buskes spreekt, 19 u. Gem. Concertgeb. H.O.V. concert 14,30. Tuin- zaal Kinderoperette 19.30 uur. Stadsschouw burg Comedia „De vijfde colonne" 14 en 20 uur. Rembrandt Opera-concert m. toelich ting II uur, film als Zaterdag. Frans Hals Doc.film Door het rietland 11.30; Strike up the band: als Zaterdag. Moviac Regenboog cabaret 15, 19.30 en 21.30 uur. Bioscopèn als Zaterdag. Maandag 12 November. Kapel Sarepta Vogelfilm Jan Strijbos, 20 u. Begijnhofkapel Sonaten-recital 20 u. Stads schouwburg De Spion van den Prins 20.15 u. Hotel De Leeuwerik Lezing mevr. Szekely- Lulofs 14 uur. Haarl. Kegelbond Vrijz. Dem. Bond Mr. Joekes, 15 uur. Bioscopen als Za-

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2