Thuiskomst Doodstraf tegen v. d. Voet geëischt. De Radio geeft vanavond: Naar vernieuwing van het Onderwijs Nederland en Zweden Een handels- en betalingsverdrag Engelsche voetbalprofs niet in staking Amsterdam-N etc York door de lucht Het in vasie-voorschot De atoombom-conferentie. Dit mensch hoort niet in de samenleving thuis" „Wanneer slechts een van de vier feiten, welke aan dezen verdachte Van der Voet zijn ten laste gelegd, was bewezen, dan zou men kunnen aarzelen welke straf hij heeft verdiend, maar bij deze cumulatie van feiten, welke Uw college heden heeft hooren uiteenzetten, kan geen twijfel meer bestaan. Deze man hoort niet meer in de samenleving thuis en deswege re- quireer ik tegen hem de doodstraf". Dit was het slot van het requisitoir van den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam, mr. B. J. Besier, dat heden de zaak behandelde tegen den N.S.K.K.-man Arie van der Voet uit Haar lem. Te voren had de procureur-fiscaal er op gewezen, dat deze verdachte heeft be hoord tot de meest beruchte en meest ver dachte individuen die in den bezettings tijd in Haarlem hebben rondgeloopen. Wijd en zijd was hij bekend vanwege zijn ruw optreden. Hij heeft zich niet ontzien om een heele reeks van invallen in huizen en garages te doen voor het vorderen van auto's, motoren en motoronderdeelen, hij heeft menschen overgeleverd aan de Duit schers en ten slotte is hij er toe overge gaan om ook voor zichzelf te gaan stelen onder gebruikmaking van de hem door den vijand verschafte middelen. Zelf ont kent hij aan de arrestatie van den jonge man Schreuder te hebben meegeholpen, maar de getuigenverklaringen dienaan gaande zijn zoo pertinent dat de schuld van verdachte hierover als vaststaand moet worden beschouwd. En nu mogen getuigen a décharge verklaringen komen afleggen welk een goede daden hij ten aanzien van verschillende menschen heeft gedaan, maar hier staat hij niet terecht voor wat hij ten aanzien van enkele men schen goed heeft gedaan maar voor zijn misdaden tegenover het Nederlandsche volk en den Nederlandschen Staat. Duidelijk blijkt deze verdachte niet te beseffen, hoe hij in zijn plicht als staats burger is tekort geschoten. Aan dit requisitoir was de behandeling van de zaak vooraf gegaan. Verdachte Van der Voet, wien men zijn bruut optreden niet zou aanzien, bleek over een uitste kend geheugen te beschikken. Hij herin nerde zich bijvoorbeeld nog hoe hij ruim tien jaar geleden als bediende van een kruideniersfirma in Overveen bij een be paalde klant kruidenierswaren had afge leverd, maar hij kon zich niet herinneren, waar hij op 1 September 1944 was ge weest, in Alkmaar of in Haarlem, den dag waarop de jongeman Schreuder werd ge arresteerd. Bij de beantwoording van de vragen die hem door den president en en kele andere leden van het Hof werden ge steld, irriteerde het soms om aan het eind van eiken zin het woord Edelachtbare te hooren en uit het feit dat hij, toen tegen hem de doodstraf werd geëischt, geen en kel teeken van ontroering toonde, moet men afleiden dat dit een figuur is geweest die met volle inzet van zijn krachten de Duitschers heeft geholpen bij hun schan delijken arbeid in ons land. Dat moet hem geen gewetensbezwaar hebben gekost hoewel hij verklaarde, dat hij toen de oor log al enkele jaren aan den gang was, ge tracht had bij de N.S.B. weg te komen. Hij was echter niet geroyeerd. „En U hebt zelfs ook geen poging ge daan om weg te komen", zei de President. Aan den levensloop zooals de verdachte hem zelf vertelde, kan nog ontleend wor den, dat hij in April 1940 tot de N.S.B. was toegetreden, in 1941 was overgegaan De klant blijft Koningin. En daarom krijgt U beusch wel Van Rijn's mosterd als U een leeg en vuil potje inlevert, maar we zagen 't graag schóón terug! Adv. Hilversum I 301 M. 18.04 Ster van den dag. 18.30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Orkest Piet Coo- mans. 20.01 Nederland huldigt de B.B.C. 20.15 Vragenkwartier L. de Jong. 20.30 Uit operette en opera-comique. 21.00 Op de brug, Minister prof. dr. P. Lieftinck. 21.15 Uit operette en opera-comique. 22.00 Virtuoze vingers. 22.15 Dr. G. Stuiveling: Letteren en maatschappij. 22.30 Willem Strieder, cello; Jan Nederpelt, piano. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Ds. L. J. Meilink. Hilversum 2 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Wekelijksch optreden van Jane Bron. 18.45 Enkele vroolijke orgelplaatjes door Syd ney Torch. 18.50 Voor je slapen gaat.... 19.00 Cantabilé-septet. 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Recital. 20.30 Mej. Joop Reijntjes: De werkende vrouw wint den vrede. 20.45 Benjamino Gigli zingt. 21.00 Op de brug. Min. prof. dr. P. Lieftinck. 21.45 Jan Corduwener non-stop. 21.45 Avondwijding. Kap. H. H. Schlueten. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Wil Walis met „Sweet and swing". naar de Motor-W.A. Daarna is hij nacht portier geworden bij het Departement van Economische Zaken in Amsterdam en in November 1943 naar de N.S.K.K. terugge gaan, omdat hij „met auto's wilde om gaan". President: „Heb ik gemerkt". Juist dit feit, dat hij eind 1943 in de N.S.K.K. was gegaan, werd hem door den procu reur-fiscaal zwaar aangerekend, want toen was doze organisatie reeds zuiver militair geworden en toetreding daartoe beteekende landverraad. HET GETUIGENVERHOOR. Bij het getuigenverhoor bleek herhaal delijk, zooals hierboven reeds is vermeld, hoe goed het geheugen van verd. is, maar steeds was hij erop uit om duidelijk te maken, dat hij geen eigen initiatief had getoond. Steeds had hij slechts gedaan, wat de Duitschers hem hadden opgedra gen. Zoo was het bij den inval bij de fam. Steenvoorden in de Nagtzaamstraat, waar op 16 Jan. 1945 de Duitschers in het ge zelschap van v. d. Voet een zoon des hui zes en twee onderduikers meenamen. Get. Steenvoorden verklaarde zelfs, dat vol gens mededeeling van haar zoon, v. d. Voet op 15 Jan. 3 x op hem had gescho ten, toen hij aan de Dreef een autoband van de Duitschers wilde stelen. Get. M. E, Land-de Vries verklaarde, dat verd. niet geschroomd had om auto's, welke met een duidelijk rood kruis waren onderscheiden, mee te nemen. Verd. ver dedigde zich met de opmerking, dat bij de auto geen papieren waren, maar de get. verklaarde met den meesten nadruk dat zij later deze papieren aan v. d. Voet heeft getoond. Desniettemin is de auto niet teruggegeven. HET GEVAL-SCHRÖDER De heer J. M. Schroder vertelde, dat zijn zoon op 1 Sept. 1944 uit zijn pakhuis aan de Anthoniestraat was gehaald. Bij een onderhoud, dat hij den volgenden dag met zijn zoon in de Smedestraat had, ver telde deze, dat hij door v. d. Voet en 2 Duitschers gearresteerd was. Deze jongen is 's Maandags naar Amers foort overgebracht en vervolgens naar Zwolle. Daar heeft hij weten te ontvluch ten, maar op Zondagmorgen 8 October werd hij in Kampen gegrepen en 's avonds gefussilleerd. Get. C. M. v. d. Weyden had gezien hoe de drie mannen per motor in de Antho niestraat aankwamen. Hij kende en her kende v. d. Voet en had hem als een van de drie mannen gezien. Verd. ontkende bij deze arrestatie te zijn geweest. Ver moedelijk vertoefde hij den len Sept. te Alkmaar. De president: „Men kende U toch goed in Haarlem; men was daar bang voor U?" Verdachte: „Nooit iets van gemerkt." Get. bleef echter bij zijn verklaring, v. d. Voet te hebben herkend, die bij die gelegenheid zijn NSKK-uniform aan had en een helm op. DIEFSTAL VAN KOOLZAAD. Vervolgens werd de kwestie behandeld van een diefstal van koolzaad op de Ba- kenessergracht. De verd. zeide, niet aan deze zaak te hebben willen meedoen. Toen zijn collega Koelemeijer echter zei: „Dan ga ik alleen" was dit voldoende argu ment voor hem geweest om mee te gaan. Getuige Roeters van Iterson verklaarde dat de drie overvallers, waaronder een zwaar persoon met een bril, lijkend op v. d. Voet, bii hem waren binnengedron gen. Zij spraken Duitsch en gaven voor van de Sicherheitspolizei te zijn. Ten slotte is bij deze zaak de Feldgendarmerie betrokken en heeft v. d. Voet in arrest vertoefd. Getuige L. Botlh, die in deze zaak het onderzoek had geleid, volhardde 'bij het door hem oipgemaakte verbaal. V. d'. Voet heeft van het begin af aan ontkend bij de arrestatie van Schreuder betrok ken te zijn geweest. Zijn verklaringen daaromtrent waren -echter vaag. De re putatie van v .d. Voet in Haarlem was slecht. Hij ging op brute wijze te werk bij het vorderen van auto's en schroom de daarbij niet, eventueel menschen mee te nemen en aan de Feldgendarmerie over te leveren. Ais getuige it décharge verklaarden de vrouw en de zuster van verd., dat hij erg ruiw in den mond was, maar een klein hart bezat. Ook zeiden zij nog, van ver scheidene menschen mededeeling te heb ben ontvangen over goede daden door v. d. Voet begaan. Mr. L. V. Hoog, toegevoegd verdediger, wees er in zijn pleidooi op, dat ver dachte bij het vorderen van auto's enz. geen eigen initiatief heeft genomen, maar alleen heeft uitgevoerd wat de D. hem hadden opgedragen. Wat de zaak- Schröder betreft meende verdediger dat verd. niet schuldig is aan den dood van dezen jongeman en hij verzocht daarom om een nader onderzoek. Uitspraak over 14 dagen Een niet verschenen verdachte. Vervolgens had terecht moeten staan Koe lemeijer, die eveneens bij de NSKK is ge weest en herhaalde malen met v. d. Voet heeft samengewerkt. Deze verdachte echter, die in het bewaringskamp „Kruithuis" bij Halfweg was ondergebracht, heeft kans ge- zien daaruit te ontsnappen. Hij had een brief aan het Hof gezonden, waarin hij mededeelde, in de kranten te hebben ge lezen, dat zijp zaak heden door het Bijz. Ge rechtshof zou worden behandeld. Hij is thans bezig aan zijn verdediging te werken en getuigen op te zoeken. Hij had gezien, dat er voor het Hof slechts 3 getuigen zouden optreden. Wanneer hij zijn verdediging gereed heeft, wil hij voor komen. De proc.-fiscaal verzocht de zaak aan te houden en het Hof besloot het onderzoek voor onbepaalden tijd te schorsen. in Haarlem en Omgeving Heeds in Juli van dit jaar werd in Haarlem een conferentie gehouden voor vernieuwing van het onderwijs. Na deze conferentie zijn werkcomités gevormd voor L.O., TJ.L.O. en M.O., die den arbeid van de conferentie zullen voortzetten. Voor de leerkrachten, werkzaam bij het openbaar en bijzonder lager onder wijs in Haarlem, Blo emend aal en He er st ede, spreekt op Woensdag 14 Novem ber de heer P. Bakker, gemeentelijk in specteur te Amsterdam, in de Aula van het Kennemer Lyceum over „De Nieu we School". Deze bijeenkomst is bedoeld als inlei ding voor de cursussen die om de 14 da gen zullen worden gehouden. Op deze cursussen, waarvoor zich ruim 2 00 on- derwijzers(essen) opgaven, worden voor- loopig de volgende onderwerpen behan deld: a. globaal lezen; b. toepassing centre d'interêt c. zelfwerkzaamheid bij het aardrijkskunde-ondcrwijs; d. de or ganisatie van de nieuwe school. Het werkcomité, dat de medewerking heeft ook financieel van de ge meentebesturen van Haarlem, Heem stede en Bloemendaal en van de Rijks inspecties van het Lager- en Middel baar onderwijs, wil eerst de mogelijkhe den op het gebied van onderwijsvernieu wing bestudeeren, waarna geleidelijk tot toepassing kan worden overgegaan, eventueel tot oprichting van proefscho len kan worden besloten. Menschen in Oorlogstijd De Koningin bracht Maandagmiddag een bezoek aan de Luch tv aait tentoon stelling „Vleugels der Victorie" te Am sterdam. Door meisjes van de H.A.R.K, werden H.M. de Koningin bloemen aangeboden. (P.) Er zijn tusschen Nederland en Zweden een handels- en betalingsverdrag tot stand gekomen, die op 10 November geparafeerd zijn. Het handelsverdrag omsluit de periode tot einde 1946. Zweden zal voor 190 mill, aan ons land leveren, terwijl wij voor 130 mill, naar Zweden zullen exporteeren. Het aldus ontstane import-surplus wordt voor een deel gedekt door in Zweden beschik bare Nederlandsche fondsen. Het restant kan dan worden betrokken uit het onge bruikte deel van reeds eerder aan de Ne derlandsche regeering verstrekte credieten. Zweedsche industrieën zullen ook in be perkten mate particulier crediet mogen verleenen om de import in Nederland van machinerieën voor den wederopbouw te vergemakkelijken. Zweden zal ons in hoofd zaak leveren houtsoorten, houten barak ken en huizen; verder papier en papier grondstoffen, ijzer- en staalproducten. Ook kogellagers, metaal- en houtbewerkings machines, landbouwwerktuigen, electrische machines en installaties, auto's enz., staan op de lijst. Nederland zal voorzien in leve ranties van zaden, groente en fruit, bloem bollen en in beperkten mate ook van cokes, instrumenten, Philips-producten, ftfnme- chanische werktuigen en ijzer- en staal producten. In de toekomst worden hieraan toegevoegd chemische stoffen, kleurstoffen entextielgoederen van kunstzijde. De Engelsche voetbalprofs zullen niet ln staking gaan, daar men tot een vergelijk was gekomen. De maximum salarissen der spelers zullen verhoogd worden van 8 tot 9 pond sterling per week en de betalingen per wed strijd zullen van 4 op 5 pond worden ge bracht. Voorts zal de regeling van voor den oorlog betreffende de premies voor wed strijden (2 pond indien wordt gewonnen en 1 pond bij een gelijk spel) op 1 December a.s. van kracht worden en de betaling bij verwondingen zal op de basis der vergoeding bepaald bij de arbeidswet worden gebracht, terwijl de League, indien zij dit noodig oordeelt, zal bijbetalen. Er zal nos* een bijeenkomst tusschen de League en de spelers worden gehouden, waarbij regelingen voor het volgende sei zoen zullen worden besproken. De mist hing zwaar over den St. Lau rens en onder naargeestig geloei sukkelde de „Marquess of Roya" den breeden ri viermond binnen. Veler blik richtte zich vol verwachting op het eerste beeld van de vaderlandsche kust. Ook George Ma dison probeerde met zijn scherpe, in de vijf jaar oorlog geoefende oogen de dicht heid van den mist te doorboren, als wil de hij in één ruk door den aether belan den in dat kleine huisje in Millstown. Aarzelend tastte hij zijn geest af naar den korten tijd voor den oorlog, waarin hij zijn grootste geluk had leeren kennen. In '38 waren Sheiia en hij getrouwd en hij had zich gevoeld als een HBS-jongen die weet dat het aan hem te danken is. dat zijn school den honkbalwedstrijd gewon nen heeft en dan uitbundig toegejuicht wordt door wat de school aan aardige meisjes rijk is. Het was alleen van langer duur en de ietwat oppervlakkige natuur van den jongen Canadees had zich ver diept in den dagelijkschen omgang met wie hij steeds met eenigen schroom zijn vrouw noemde. De oorlog was gekomen en wat doe je als jonge man op kantoor met een aantal heeren boven de veertig dat het verslaan van den vijand tot hoog ste levensdoel proclameert je neemt dienst. De eenige keer dat hij met verlof uit Europa was teruggekeerd was bijna vergald door de krakende ruzie die hij met eenige heeren uit de buurt had gehad, die natuurlijk je eersten avond thuis mee- nen te moeten bederven met het door zagen over het grootsche van den oorlog en het heldendom van onze soldaten en de infexioriteit van den tegenstanders Madison behoorde bij degenen die tot Duinkerken teruggeslagen waren en toen met moeite een plaatsje hadden .weten te veroveren op een torpedojager die onder moordende Duitsche aanvallen een veerdienst tusschen Frankrijk en En geland onderhield. Het was dus te be grijpen dat hij tekeer ging tegen een der gelijk jingoïsme. De gedachte hieraan bracht een flauw, wrang glimlachje op zijn vochtig gewor den lippen. Wat had hij zich toen druk gemaakt! Duinkerken was maar kinder spel geweest; Dieppe. Noord-Afrika, Si cilië, daarna een korte rustpoos in En geland. D-dag het had hem een vol komen ander mensch gemaakt. Toen het verwoede gevecht bij ElbeufGeorge keek nadenkend naar de dichtgespelde pijp van zijn uniformbroek. Nu waren er andere dingen om aan te denken dan opgeblazen oude heertjes. Kleine Maggie is eens kijken, in '39 geboren vijf-en-een-half. Zij zal haar vader niet kennen een man met één been en krukken later misschien een kunstbeen van de hulpactie voor oorlogs invaliden. En dan vechten om een baan tje. Mijn hemel, naar kantoor terug! Waarom niet liever weer naar Europa daar werd op alle mogelijke manieren voor je gezorgd, al is het er soms wel een beetje roezemoezig geweest. Enfin, eerst drie maanden verlof en probeeren te wennen aan het burgerleven, aan den huwelijksband, aan de benauwende om geving van de menschen in het stadje. En tochwaar is het beter te leven dan in Canada? De „Marquess of Roya" stoomde traag voort en de optrekkende mist onthulde de eerste vage omtrekken van het land van verwachting eri vreezen ,,our Canada". D. W. B. Joh. van den Berg van de KLM is per vliegtuig naar den Haag vertrokken, nadat hij een bezoek van drie weken aan de Ver. Staten had gebracht. De heer Van den Berg verklaarde, dat de KLM een groote uitbrei ding gaat ondernemen en dat verscheidene Lockheed-, Constellation- en Douglastoe- stellen zijn aangekocht, die in het voorjaar zullen worden afgeleverd. „In den loop van 1946" hoopt de KLM den dienst te openen tusschen Amsterdam en New-York. (U.P.) In September 1944 werd in verband met de oorlogsontwikkeling aan Rijksperso neel een z.g. invasie-voorschot verstrekt ten bedrage van een maand salaris. Thans is zoo meldt „Het Vrije Volk" be paald, dat zij, die dit bedrag hebben ont vangen, het niet behoeven terug te beta len. Aan de Rijksambtenaren, die het in vasievoorschot niet hebben gekregen, dan wel het reeds hebben gerestitueerd, zal het alsnog uitbetaald worden. Aan de ge meentebesturen is het verzoek gericht, dienovereenkomstig te handelen. De bespreking tusschen Truman, Attlee eri Mackenzie King over de atoombom zijn zoo vlot verloopen, dat wellicht Donderdag of Vrijdag een gemeenschappelijk communiqué verwacht kan worden over de atoompolitiek, dat tegelijkertijd wellicht den weg zal banen voor een hervatting van de conferentie der min. van buit. zaken. Het lijkt dat de con ferenties tusschen Truman, Attlee en King zulk een voortgang hebben gemaakt, dat nieuwe formeele ontmoetingen voorloopig uitgesteld zijn, om elk in de gelegenheid te stellen, de details nader uit te werken. Attlee's plan voor een internationalisatie van de atoombom en andere geheime wapens wordt nu door de autoriteiten en deskun digen bestudeerd en op de volgende bijeen komst, waarschijnlijk morgen, zullen de do cumenten, die hierover opgemaakt worden aan de drie staatslieden kunnen worden voorgelegd. Men heeft vertrouwen, dat uit dit werk een enkel gemeenschappelijk plan zal voortkomen. Intusschen gelooft men dat Attlee nog vóór het vaststellen van zijn rede in het Congres een bespreking zal heb ben met Lord Keynes, den Britschen finan- cieelen deskundige, die de besprekingen op zijn terrein in de V.S. voert.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2