De Pers over de Troonrede De bruid Begrafenis Lex Althoff Sint Nicolaas vergist zich Gooi Z">t Niklaas, De tram werkt mee De feesten te Haarlem De Herdenkingsavond 'mtë: t g- *Jf I. F KOOPMANS' BAKMEEL De Radio geeft vanavond: SMAKEN verschillen... De boomplantdag Vandaag vindt op Amersfoortsche kerk hoven de plechtige teraardebestelling plaats van zestien Nederlanders, die op 29 Augustus 1943 door de Duitschers gefusil leerd zijn. In de bekendmaking van den "Wehrmachtsbefehlshaber over hun veroor deeling en hun dood werd als beschuldi ging opgegeven „begunstiging van den vijand, spion- nage, sabotage en overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens". Hun lijken zijn onlangs gevonden. Nu valt het stoffelijk over schot van deze dapperen een waardige begrafe nis ten deel. Tot hen behoor de Lex Althoff. Hij was in 1904 te Haarlem geboren en dus 39 jaar oud toen hij stierf voor het vuurpeloton van den vijand. Hij was journalist en was van 1924 tot 1932 aan Haarlems Dagblad ver bonden. In dat laatste jaar aanvaardde hij een benoeming aan de redactie van de Arbeiderspers te Amsterdam, waar hij in functie bleef tot in 1940, na den Duit- echen inval, de N.S.B. zich van de Arbei derspers meester maakte. Met vele ande ren nam hij zijn ontslag. Hij verrichtte ondergrondsch werk tot hij in 1942 ge grepen werd. Na meer dan een jaar op sluiting kwam het einde. Lex Althoff was een geboren journalist, een enthousiast en een idealist. Wij her inneren ons zijn werk in Haarlem in de journalistiek met de hoogste waardeering voor zijn persoon en zijn bekwaamheid. Wij hebben groote bewondering voor het geen hij in oorlogstijd gedaan heeft. Wij zijn hem niet vergeten en zullen weldra daarvan opnieuw in dit blad getuigen. Minister Mr. E. N. van Kleffens De minister van Buitenlandsche Zaken, Br. E. N. van Kleffens, moet op medisch advies, gedurende enkele weken de ver vulling zijner ambtsbezigheden onderbre ken. De minister zonder portefeuille, mr. J. H. van Royen, zal zijn functie waar nemen. Zaterdag 24 November, 's middags om half drie, zal Sint Nicolaas aan de Turf markt per stoomboot arriveeren. Hij wordt dan met muziek naar de Ged Oude Gracht en de Kleine Houtstraat gebracht. In deze beide straten zal hij aan een aan tal winkels een artikel afgeven, maar hij doet dit heelemaal verkeerd. Het koopend publiek wordt verzocht hem te helpen met het herstellen van de fouten. Hier voor zullen bij de winkeliers invulformu- lieren verkrijgbaar zijn, welke vóór 30 Nov. moeten worden ingeleverd bij de Fa. Hart, KI. Houtstraat 49. Voor de goede oplossers is een aantal prijzen be- echikbaar. wat in mijn schoentje tekemnó VAn t-jenk.a Q> v/oo<* Er zijn dit jaar duizenden kinderen, die den zesden December hun schoentje leeg zuilen vinden. Leeg, omdat het gezin door den bezetter wreed ontwricht is, leeg, ■want er is geen geld om „dat dure spul" te koopen. Toch moeten zij gelukkig ge maakt worden. Jaren geleden werd in Haarlem opgericht de vereeniging „Gooi wat in mijn schoentje". Deze naam zal velen bekend in de ooren klinken, en den genen, die hem niet kennen, zal het noe men ervan voldoende bekendheid geven met het streven van het comité. Er is dit ;aar geld noodig, veel geld, wil de goede Sint doen wat er van hem verwacht wordt. Uw gave wordt gaarne ingewacht bij de secretaresse, Hooimarkt 30. Ook gi raal geld is welkom. Het gironummer van „Gooi wat in mijn schoentje" is 364.532. .je bewoners van Heemstede kunnen op Donderdag en Vrijdag met de laatste tram meerijden, die om 7.29 uur van het Sport park vertrekt en alle halten zal stoppen. Bovendien zal om 19.45 uur nog een tram van het Soendaplein vertrekken. Na afloop der diverse voorstellingen op de genoem de avonden gaat een extra-tram naar Haarlem-N. en Heemstede. Regeering vraagt hulp tegen den gifhandel De ministers van justitie, van handel en nijverheid, van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, van financiën en van sociale zaken deelen mede: le. De regeering roept de geheele bevol king op om mede te werken aan een door tastende actie tot vernietiging van den zwarten handel, den gifhandel. 2e. Onder gifhandel wordt verstaan: alle handelingen, waardoor goederen aan de eerlijke distributie worden onttrokken, en voorts het verkoopen of koopen van goederen of diensten tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. 3e. Zoowel het verkoopen als het koopen in den gifhandel is strafbaar. 4e. Door de op 19 November afgekon digde aanvulling van het koninklijk be sluit E 135, „berechting economische delic ten" is het thans ook mogelijk om over treders „verkoopers zoowel als koopers in dezen gifhandel „direct te werk te stel len in de Rijkswerkinrichting Veenhuizen. 5e. Aan de actie tot vernietiging van den gifhandel zal, behalve door politie en justitie, krachtig worden deelgenomen door de controle-organen van de rijks- bureaux voor handel en nijverheid, den opsporingsdienst van de prijsbeheersching, den C.C.D. en de fiscale recherche. 6e. Van nu af zal snel en 'streng worden opgetreden tegen verkoopers en koopers in den gifhandel, omdat deze „handel" het herstel van ons aller welvaart in den weg staat. Van verschillende kanten is de vraag gesteld, in welke kleedij men verwacht wordt op den herdenkingsavond van 22 November in het Gemeentelijk Concert gebouw. Het antwoord luidt: in avond- kleeding (rok) voor zoover men daarover beschikt. Men is echter even welkom in welke andere donkere kleeding ook. De receptie. Op Vrijdag 23 November van 3V2 tot 5 uur zal er voor autoriteiten, besturen, corporaties en commissiën gelegenheid be staan het gemeentebestuur te complimen teeren met het 700-jarig bestaan der stad. De receptie vindt plaats in de hal van het Stadhuis; toegang uitsluitend door den hoofdingang Koningstraat (Pandpoort). Nog kaarten te krijgen. De Commissie van voorbereiding vestigt er de aandacht op, dat voor den officieelen Herdenkingsavond op Donderdag in de Gem. Concertzaal nog slechts een beperkt aantal plaatsen voor betalende bezoekers beschikbaar is bij Concertbureau Alphe- naar. Zoowel voor de Galavoorstelling in den Schouwburg als voor het Galaconcert in de Gemeentelijke Concertzaal, beide op Vrijdag 23 November, zijn plaatsen ver krijgbaar, resp. aan den Stadsschouwburg en bij het Concert-Bureau Alphenaar en eventueel 's avonds aan de Concertzaal. - :4'- i As -'-"«ggj p aBB Wm H Aan den vooravond van het berechten der oorlogsmisdadigers te Neuren berg. Er werd een strenge controle uitgeoefend op een ietier die de rechts zaal wilde betreden. Sir Hartley Shawcross» de Engelsche aanklager, moet voor het betreden der zaal aan twee wachters zijn pas laten zien. (P.) Een aantal bladen heeft gisteravond reeds een beschouwing gewijd aan de Troonrede. Het Alg. Handelsblad beluistert „een groot verlangen naar bestendiging van dat Nederlandsche élan, dat in de oorlogs- ja-en vele scheidsmuren wegvaagde en een eendracht ontwikkelde, welker kracht ook thans onmisbaar is. Maar er spreekt ook werklust uit, zóózeer dat het program veel grooter is dan een regeering in een normale regeerperiode kan hopen zelfs maar gedeeltelijk te verwezenlijken. En tenslotte klinkt er zelfvertrouwen uit. Dat achten wij verheugend, zelfs al zien wij groote gevaren in een socialistischen koers voor onze uiteindelijke vrijheden, maar in dezen verwarden tijd moet een regee ring weten wat zij wil, en dien indruk vestigt de Troonrede". Het hooren van de Troonrede is voor de N. Haarl. Crt. een verademing. „Zij geeft weer het gevoel baas in eigen huis te zijn, zij is .een duidelijke uiting, dat Nederland, evenals 132 jaar geleden, weer zijn plaats in de rij der vrije volken heeft ingenomen". „Een geest van vernieuwing klinkt door de plannen der regeering". Het Parool vreest, dat er zich weldra spanningen tusschen de „met heel veel geest van herstel" bezielde Kamers en een naar vernieuwing strevend Kabinet zullen openbaren. Voor het blad is „de Indonesische passage, naast het bemoe digend ontbreken van eendge uiting van een annexionistisch streven in Oostelijke richting, het meest kenmerkende van de Troonrede". „Bij het uiten van critiek op het kabi- OM TE WATERTANDEN I PANNE KOEKEN VAN Xethgi-cnd Vraagt Uw kruidenier! KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. Adv. net moet de billijkheid in acht worden genomen, omdat het kabinet staat voor een zware en ontzaglijke taak, aldus de N. Rott. Ct. Ten aanzien van de geleide economie zal het volgens het blad vooral op de uitvoering aankomen. „Moge deze niet vastloopen in een bureaucratischen warwinkel en vooral moge de overheid waarborgen scheppen, dat de aan de be- drijfsgenooten over te laten uitvoering niet misbruikt wordt om de belahgen van bepaalde ondernemingen of groepen te bevoordeel en." De Maasbode schrijft o.m.: „Het woord socialisatie of nationalisatie komt in deze Troonrede anders dan in de eerste Re- geeringsverklaring van dit Kabinet niet meer voor. Niets meer dus, dat op verdere uitbreiding van de Staatsmachine wijst. Een uitbreiding, waarvan ieder in den lande thans waarlijk genoeg heeft. In plaats daarvan: een ontlasten van den Staat door de organen der betrokkenen. Dat is een verbetering die de hoop wet tigt op een terugkeer der kortere Troon reden van weleer." Ook de Volkskrant wijst op het ontbre ken van mededeelingen inzake socialisatie of nationalisatie, maar mist tevens noode „de gelukkige uitdrukking van „de rechts orde van den arbeid"." „Bij het noemen van de economisch-so- ciale bedrijfsorganisatie ontbreekt elke zinspeling op publiekrechtelijke bevoegd heden op de verkrijging van algemeene bindende regelingen door de organen van het bedrijfsleven, zoowel op het econo mische als op het sociale terrein. Wij ho pen van harte, dat dit alles tot de nood zaak van in acht te nemen beknoptheid is terug te brengen, maar zouden één regel meer hier toch gaarne erbij hebben geslikt." HILVERSUM I, 301 M. 18.01 Filmmuziek. 18.15 Cabaret. 18.30 Het Rijk overzee. „De Heilige Bedriegers op Java". 18.45 Krontjongorkest. 19.00 Nieuws- Sandler en zijn orkest. 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Brieven van J. H. Huizinga. 20.30 Concert. 21.00 Hoorspel.. 22.10 Soiree de Vienne van Schubert-Liszt. 22.15 Prof. Dr. J. Boeke. 22.30 Componist van de week. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM n, 415 M. 18.01 Nieuws. 18.30 Harry Horlick en Ge- raldo. 19.00 Henry Purcell-programma. 19.30 programma v. d. Nederlandsche Strijd krachten. 20.00 Omroep-orkest. 20.45 Jan Corduwener. 21.00 De Patriot. 21.15 Jetty Cantor. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Op den drempel van den nacht. Achter het benedenraam met de opge trokken vitrage, aan de straat, zitten ze beiden. De buurt weet ervan, sinds drie weken al, ze zitten te zitten en bij iedere khaki-uniform en iedere legerwagen bin nen hun gezichtshoek veeren zij half over eind in duidelijk waarneembare opwinding. Sierlijk uitgedost de moeder, in een knal- paarse jurk met een dikke kralenketting, het vettige haar glanzend gewrongd om den roorien brachycephalen schedel. Uit bundig opgedoft de dochter, want om haar gaat het toch, het bleek-spitse gezichtje een staalkaart van barbaarsche make-up. Haar décolleté hijgt al drie weken voor het venster aan de straat: zou hij haast komen? Nerveus draait zij den gladden ring, dien Smokey haar met een glimlach vol belofte aan den vinger heeft gestoken, om en om, Smokey kom, om en om. Zijn onderdeel moest plotseling opbre ken, heelemaal naar Duitschland, maar hij komt terug. Terug voor de bruiloft! Alles is in gereedheid gebracht. Het zal de moeder hard vallen van haar dochter te scheiden, maar voor het geluk van je kind, nietwaar, heb je iets over. Misschien ook neemt Smokey, zoo'n goeie knul, zijn schoonmama wel mee over zee, dan is het voor Keetje in het verre Canada niet zoo vreemdig. Hoe zou het wezen in Canada? Moe en Keetje fantaseeren er soms uren lang over, als zij voor het raam zitten in haar mooiste jurk, in de schamele buurt waar de menschen steeds spottender lachen in het voorbijgaan. Wie het laatst lacht, lacht het best! Wacht maar, als er een stoet van legerauto's komt in het smalle straatje en zich een eerewacht vormt van stoere Canadeezen in volle wapenrusting, waartusschen Keetje en haar Smokey, in nig, stralend, naar de voorste auto schrij den, op weg naar het stadhuis! En Moe heelemaal apart met een generaal in het volgrijtuig! Wacht maar, akelig buurvolk met je hoonende spotlach, dan zul je je oogen uitkijken, jaloersch zul je wezen, als katten zoo jaloersch, en dan lachen de gelukkige bruid en haar Moe. „Komt daar wat?" hijgt Keetje, in het spionnetje loerend. Maar het is Jan van den overkant, die bij de gezagstroepen dient. Voor de zooveelste maal valt de zwaarbeproefde maagd terug in haar stoel. O, wat duurt dat wachten lang, eindeloos lang. Naar buiten turen, in den 6piegel gluren, starend op de letters van zijn eenigen brief, drie weken oud. „Kay, sweet kiddie, I'll be back in Haarlem soon to marry you". Met een geleend woorden boek hebben ze er samen over gezeten en ze weten dat het beduidt: Lieve Kee, ik kom spoedig en dan trouwen we. Doch private John Kenneth Slum, bijge naamd Smokey, zal niet komen, niet alleen niet spoedig, maar nooit. Keetje en haar moeder weten niet, dat hij getrouwd is met een braaf vrouwtje in Canada, die met de drie kinderen nog veel verlangen der op hem wacht dan de twee vrouwen in Holland. Smokey is het heeie avontuur met het bleeke sloofje al vergeten. In Duitschland vragen nieuwe sterren zijn. aandacht. Hij zai, voordat hij zijn plaats als huisvader daarginds in Montreal weer gaat innemen, eerst nog ten volle profitee- ren van zijn vacantie op het Europeesche continent. Ondertusschen wachten Moe en Keetje met een eindeloos geduld. Hun venster aan de straat wordt hoe langer hoe meer een publieke vermakelijkheid, naarmate de kleur van Moe's jurk paarser, de verf laag op Keetje's gelaat dikker en de vfen- hoopstrek op beider gezicht scherper wordt. Maar ze zitten te zitten en bij iedere khaki-uniform en iedere legerwagen, binnen hun draaienden gezichtshoek wag gelen ze overeind en roepen „Komt daar wat?" De dagen gaan voorbij. P. H. maar opgediend als een heerlijke, roomige vla met vruchten, of voor ieder een eigen puddinkje, de smaak van H ON IG'S PUDDING kent slechts één beoordeeling: Verrukkelijk Adv. Denk om de plant-gaten In verband met den boomplantdag op 23 November bij welke gelegenheid door de Haarlemsche schooljeugd 800 boomen zullen worden geplant, verzoekt men ons mede te deelen, dat gedurende den nacht van 22 of 23 November 800 boomgaten open zullen liggen in de navolgende stra ten: Rijnstraat, Meeuwenstraat, Zaanen- straat, Santpoorterstraat, Rozenhagenstr., Anslijnstraat, Ged. Oude Gracht, Heeren singel, Pladellastraat, K. v. Manderstraat, Bosch en Vaartstraat, Waalstraat, Midden weg, Floresstraat, Molijnstraat, Patrimo niumstraat, Hoofmanstraat, Rustenbur gerlaan, Nagtzaamstraat, Nijistraat, Adr. de Jongestraat, Uit den Boschstraat, Rei gerstraat, Spaarnhovenstraat, Timorstraat, Ged. Schalkburgergracht, Rollandslaan, Kopsstraat, Bakkerstraat, Nagtzaamplein, Graafschapstraat,Schouwtjeslaan. Aangezien verlichting van deze gaten nog niet mogelijk is, zal men dus goed doen, tijdens de duisternis voorzichtigheid te betrachten.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2