A. P. C. Oostwal anbssteding De bijzonder zuinige gloeilamp Prinsjesdag Kort en bondig HEEMSTEDE Afscheid Weerbericht Colombospl. 23 AÏV9STERDAM-W. Het kille, mistige weer en het ontbre ken van de Gouden Koets en mede van al wat kleurrijk is op Prinsjesdag, had dui delijk zijn invloed, gezien de geringe be langstelling van het publiek langs den weg. Ook binnen, waar de plechtigheid van de opening der Staten-Generaal zich af speelde, viel dit keer niets te bekennen van blijde luister. Op heel de bijeenkomst zette het statige zwart als het ware een domper. De meerderheid der Kamerleden was in jacquet, terwijl President De Vos van Steenwijk voor deze gelegenheid zijn gekleede jas te voorschijn had gehaald. Maar al ontbrak dan uiterlijk alles wat aan vroegere blijheid had kunnen doen terugdenken, onze harten liepen over van- dankbare ontroering bij het beleven van dit historische moment: voor het eerst na zes jaren opening der Kamers door 's Lands Vorstin. Nadat zij, ook al in volkomen soberen eenvoud gekleed, vergezeld door Prinses Juliana en Prins Bernhard, haast onge merkt was binnengetreden nog liepen de ministers in deze, ietwat onwennig ge leid door den Premier, „die dit nog moet leeren", door de zaal door ongesteld heid ontbrak mr. van Kleffens en haar plaats onder den Troonhemel had inge nomen, viel er bij het uitspreken van den aanhef der Troonrede ontroering in de Koninklijke stem te beluisteren. In vrij snel tempo droeg de Koningin het belang rijke staatsstuk voor, dat grooter omvang had dan gebruikelijk. Jammer, dat dit keer de acoustiek van de Ridderzaal veel al een echogeluid veroorzaakte. Nauwelijks was de rede uitgesproken of de nestor der Tweede Kamer, luit.-gen. Duymaer van Twist, haastte zich om tra ditiegetrouw zijn: „Leve de Koningin" te doen hooren, waarmee vervolgens zijn mede-afgevaardigden instemden. Vermeld zij nog, dat de drie Indonesische leden hun nationaal, volgens godsdienstig voorschrift voorgeschreven hoofddeksel droegen. Terstond na afloop van de plechtigheid ontmoette ik eenige, dit keer ook in statig zwart gekleede, leden van het Corps Di plomatique. Wel bleek mij, dat in die kringen in het bijzonder de passage met betrekking tot het Ned.-Indische probleem indruk had gemaakt en wel een zeer goe den. E. v. R. De nieuwe directeur van Openbare Werken Naar wij vernemen is Ir. R. M. Speijks- ma met ingang«van 1 Januari benoemd tot directeur van Openbare Werken te Heem stede. Burgerlijke Stand HAARLEM, 20 Nov. 1945 BEVALLEN: 19 Nov.: D. J. C. Dammers- Harmsen. d. en z. 20 Nov.: E. .T. Witteman- Lippus, d. M. A. Moerland-de Ruigh, z. OVERLEDEN: 16 Nov.: A. Vermeren-Brus- sé, 74 j., Celebesstraat. J. M. Hof-Nu berg, 77 j., Bloemveldlaan. E. T. J., 14 m., d. van N. J. de Vogel. Gasthuislaan. 17 Nov.: p. c Stam, 80 j.. Westerhoutpark. 13 Nov.: C. A. Prinsen, 76 j., Oost-Indiëstraat. A. van Rijn, 77 j.. Boekenrodestraat. J. M. Groeneveld- van der Giessen, 69 jaar. Scheepersstraat. 19 Nov.: J. Wals-Franke, 90 Zijlvest J. H.. 5 m., d. van H. P. de Kuijer, Kamperlaan. E., 3 m.. z. van F. Steffens, Glasblazerstraat. M. M. van Rijn-van der Linden. 79 jaar, Groen daalsteeg. ONDERTROUWD: 20 Nov.: A. M. Pestill en T. Borst. L. van Hardeveld en J. Vergers, J. C. de Smidt en M. H. van Es, J. Teeuwen en P. Hagebout, G. Molenaar en C. Weiland, J. de Hond en S. T. Verkruissen, T. H. Sche- lasnitzki en E. Bramson, W. van der Bor en M. F. M. Kalkman, J. Baars en J. J. Kerner, W. H. A. van Duuren en J. A. Stiphout. GEHUWD: 20 Nov.: W. C. Scholten en C. J. van der Steijle, H. Zuiderduijn en T. Kooistra. AGENDA VOOR HAARLEM. Woensdag 21 November Kerk der Broedergemeente: Allen één in Christus, 20 uur. Stadsschouwburg. Opera Martha" 19.30 uur. Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur. Palace: Een prins wordt opgevoed, 14.00, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor: Romantische Senorita: 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: La béte humaine: 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Dat is Holland op z'n best: 19.30 en 21.30 uur. Donderdag 22 November Haarlem 700 jaar stad. Gem. Concertgebouw: Off. herdenkings avond met de H.O.V. en Zang en Vriend schap o. 1. v. Frfts Schuurman, 20.15 uur. Militair Défilé 14 uur. Nieuwe Kerk: Leger des Heils, 19.30 uur. Bioscopen en Moviac als Woensdag. Concert der Hulpvereeniging „Blindenpenning" Op het podium der Begijnhofkapel stond Dinsdagavond een klein gemengd koor rond den vleugel. Het zong een werkje van Heinrich Schütz, later ook werken van P. Meyer, Mozart en Stiphout en het vrou wenkoor alleen zong de Avondcantate van Cath. van Rennes. En dat alles klonk zui ver en mooi genuanceerd en goed gelijk, zonder dirigentenstaf en zonder koorpar tijen. Die zouden ook nutteloos geweest zijn. Want al die koorleden waren blind. Hun oogen, voor zoover niet afwezig of gesloten, staarden doelloos. En toch zongen zij van den luister van het sterrenlicht, en toch kon hun mond den Schepper loven en den Verlosser eeren. En één hunner, P. Meyer, speelde gevoelig en correct Bach's c-min.-Fantasie en een orgelsolo van Rheinberger; en hij begeleidde zeer goed een eigen lied, door een solo-alt zuiver en welluidend gezongen en ook een verdien stelijk gespeelde vioolsolo. Ook was er een declamatrice. Het was het eerste optreden sinds 5 jaar. De bezetters hadden het verboden. Hun kas is tot 1/3 geslonken. Hun bestuur vraagt contribuanten en collectanten. Adres PI. Middenlaan. Gem. giro B467, Amsterdam. Mij troffen vooral de woorden op de muziek van Mozart's „Ave verum" gezon gen: „Vrede en licht in duist'ren nacht Wil God aan zijn kind'ren gevenEens van alle vrees ontheven, Wijkt van ons de donk're nacht." Laat men hen gedenken. Hun stichting staat voor alle gezindten open. alles in de sfeer van den godsdienst, die ook zijn innerlijken strijd kent. K. DE JONG. Het biechtgeheim Echt voikstooneel kan een verkwikking zijn na de vele bedachtheden waarmee ladies and gentlemen ten overstaan van den butler met zijn eeuwige whiskey el kander bepuzzlen. Hier hebben wij weer eens het bloedeigen leven, dat zijn univer- seele conflicten voorzet aan gewone men- schen met primitieve hartstochten en een simpele moraal. Concurrentie in het be drijf, jaloezie in de liefde; wraakzucht en haat, welke tot manslag voeren; en dit Dirk Janse, de leider van het Rotterdam- sche gezelschap, dat met Het Biechtgeheim een volle Concertzaal geboeid heeft, heeft deze dorpsgeschiedenis tot e§n stevig too- neelstuk verwerkt. Zelf een der hoofdrol len spelend en bijgestaan door acteurs en actrices, die hun eenvoudig spel markant doch ingetogen uitbeeldden, heeft hij het geen licht een draak zou kunnen zijn ge worden, tot een menschelijke en natuur lijke betooging gemaakt. Waartoe ook de typeering van dit boerenvolkje, zonder charge of overdreven effectbejag, het zijne heeft bijgedragen. En de humane geest, die het stuk kenmerkte. H. G. CANNEGIETER. Jan Willem Hofstra en Johan Otten Een liederenavond met een mysterieus be gin, niet omdat het programma bij de tek sten alleen de namen der dichters vermeld de titels en muziek verrieden de com ponisten gauw genoeg maar door het mezza voce, dat als een sluier de eerste liederen van Fauré omgaf. Maar die trok op in de volgende. Bij Schubert: eerst zachte melancholie: dan snelheid en karakter .Nacht und Traume" niet gedempt genoeg gehouden: ,,Die PosF'^goed: „Der Doppel- ganger" met navrante expressie. Er wa ren feilen, de uitspraak van het Duitsch en de aanzwellingen op lange tonen. Ze stoor den ook wel eens in Brahms' liederen. Maar die van Debussy droeg Hofstra zeer mooi voor. Duparc sloot de rij en ook in diens liederen gaven zanger en pianist velerlei impressies, van trillend sentiment tot ge weldige kracht toe. K. DE JONG. Operette: „Grafin Maritza" De vroeger hier ook door het Fritz Hirsch-ensemble vertoonde operette van Emmerich Kalman werd Zondag twee maal voor een uitverkochten Stads schouwburg gegeven door de „Nederland- sche Operette-studio". De hoofdpersonen Liselotte Jaeobi, Jacques de Zwarte, Wim v. d. Velde, Joh. v. d. Zalm en Jo Remi bleken allen goed stemmateriaal te bezit ten; Jo Hamilton zorgde voor de vroolijk- heid door actueele inlasschen. Het spel der hoofdfiguren was goed; dat van het koor miste soms levendigheid. In de cos- tumeering kwamen anachronistische te genstrijdigheden voor. Het orkest speelde zeer verdienstelijk onder leiding van Jos. Silbermann, die geen partituur noodig bleek te hebben om alles, ook op het too- neel, goed in de hand te houden. K. DE JONG. BINNENLAND Het Carlton-hotel te Amsterdam, dat Indertijd door een neervallend Engelsch vliegtuig zeer zwaar is beschadigd, wordt thans met hulp uit Amerika hersteld. Reeds is een gedeelte officieel heropend. Prof. dr. J. Th. Beysens, een bekend R.K. geleerde, is in den Haag op 81-jari- gen leeftijd overleden. Gemaskerde mannen zijn aan de Bel gische grens bij Ossendrecht een woning binnengedrongen. Zij schoten .den bewoner neer, bonden een vrouw en roofden alles wat in huis was. Dit was evenwél minder dan de bandieten vermoedelijk gedacht hebben. Een lifter is doodgeschoten toen een auto aan de Belgische grens bij Ossen drecht niet stopte op bevel van de grens wacht. De auto werd door Engelsche mili tairen bestuurd, maar de grenswachter dachten dat het smokkelaars waren. De getroffen lifter was een zeeman die na lange afwezigheid naar huis zou gaan. Brandstoffen voor groenteteelt zijn misschien in Januari of Februari te ver wachten als het betreft het telen van sla en andijvie in zoogenaamde warenhuizen. De treinverbinding Nijmegen-Amhem zal waarschijnlijk midden December her steld worden. Dan is de spoorbrug bij Oos terbeek klaar. BUITENLAND Gen. Eisenhower is benoemd tot opvol ger van gen. Marshall als chef van de staf der Ver. Staten. In verband hiermede is gen. Joseph McNarney, Amerik. opperbevelheb ber in de Middell, Zee, benoemd tot Com mandant van de Amerikaansche bezettings troepen in Duitschland. Adm. Chester Ni- mitz zal Adm. King opvolgen als opperbe velhebber der Amerik. vloot. Vliegtuigroovers hebben van een Engelsch vliegveld een schroefloozen een- zitter gestolen. Met een dergelijk toestel is onlangs het snelheidsrecord gebroken. Van de machine ontbreekt elk spoor, Het Panama-Kanaal zou volgens Washingtonsche plannen sterk verbreed wor den en het waterpeil zou gelijk aan dat van de zee worden. Verdreven Duitschers zullen in Duitsch land worden opgenomen, zooals door de ge allieerde bestuurscommissie is besloten. Zes en een half millioen vluchtelingen zullen verdeeld worden over de vier bezettings zones. HAARLEM EN OMGEVING Medewerkers(sters) uit buiten-kerke lijke bevolkingsgroepen, heeft de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanisti- schen Grondslag noodig, nu zij is ingescha keld in het verdeelschema van Volksherstel en H.A.R.K. Men kan zich opgeven bij den heer A. J. Loppersum, Zijlweg 271, tele foon 20458. Mr. A. D. P. V. van Lob en Seis te Heem stede is door de Haarlemsche Rechtbank be- eedigd als advocaat en procureur. Ds. J. v. d. Linden, predikant der Geref. Kerk te Haarlem, staat op een viertal voor Amsterdam. Geen Alledag-kerk wordt op 27 Novem ber in de Gr. Kerk te Haarlem gehouden wegens den officieelen rouwdienst op dien dag. De loonen voor het bouwbedrijf zijn door de Rijksbemiddelaars vastgesteld. Voor Haarlem en naaste omgeving geldt de 1ste klasse. De uurloonen zijn: groep I (metse laars, timmerlieden) 90 cent. groep II (op perlieden enz.) 84 cent. groep III (grond werkers enz.) 78 cent. K. Strybosch, commies, chef van den Comptabelendienst van den Raad van Ar beid te Haarlem, wonend Brederoodscheweg 75 te Santpoort, viert 22 November zijn 25- jarig jubileum. De heer S. is ook bekend in de A.R.K.A. M.O. Teekenen. Geslaagd mej. M. J. E., Beenerd. Haarlem. Donderdag zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distributiebescheiden de restanten van de T en do letters U en V. Piet De Vos en zijn gezelschap traden op voor de buurtveresn. „Door Vrijheid Geboren" met veel succes in een feestavond die in Hotel „De Leeuwerik" werd georga niseerd. Na afloop was er bal onder leiding van den heer H. v. d. Moolen. Aan de grens ingehouden gelden De regeling betreffende de aan de grens door repatrieerenden ingeleverde gelden, is vervat in een Kon. Besluit, alsmede in een ministerieele uitvoeringsbeschikking welke binnen enkele dagen zal worden gepubliceerd. De op horloges beluste Het blijkt weer noodig te zijn, de be volking te waarschuwen voor venters e.d., die reparaties wenschen te verrichten aan paraplu's, kunstvoorwerpen e.d. zonder het plan te koesteren, deze dingen geheeld in handen van de rechtmatige eigenaars terug te laten komen. Onlangs is te Haar lem een dergelijk individu aan het werk geweest, voordat de politie erachter kwam Hij herstelde horloges en gaf zijn adres op. zelfs was hij in het bezit van gedrukte papiertjes met dit gefingeerde adres. Helaas zijn weer ettelijke argeloozen het slachtoffer geworden van hun volle ver trouwen in de menschheid, i.e. den hor logeverbeteraar. N V PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN Adt, van onze Jongens Het 2e bataljon van het 4e regiment in fanterie bestaat uit jongens uit Haarlem en omgeving, die 24 Nov. via Engeland naar Indië vertrekken. De Haarlemsche burgers hebben nog Ut gelegenheid deze mannen voor het laatst in groepsverband te zien: Donderdagmid-I dag wordt, mede ter gelegenheid van he 700-jarig bestaan der stad, door het ge- heele bataljon een défilé door Haarlem ge houden. Om 13 uur stellen de mannen zie! op aan den Dreef, waarna de marsc! volgt langs de route Gr. Houtstr., Jansstr, Station. Kruisstr., Barteljorisstr.. Grootf Markt (om 2 uur parade voor den wij burgemeester F. S. Noordhoff en mil autoriteiten) Koningstr., Gierstr.. Dreet Voorop gaat de geweercompagnie, daad komen de carriers en de stoet wordt ge sloten door de treincolonne. Geldig tot Donderdagavond. Meest ne velig of zwaar bewolkt, doch geen regen van beteekenis, zwakke wind, geleidelijk eenige stijging van temperatuur. Officieele publicatie. OFFICIEELE PUBLICATIE van den InspM teur der Belastingen te Haarlem 2e afdeelin; COMMISSIES VAN VOORLICHT» Hiermede wordt medegedeeld dat voor df gemeenten HEEMSTEDE en ZANDVOOffl Commissies van Voorlichting zijn in gestel tot het achterhalen van zwarte winsten e besmette inkomsten. Personen die mededeelingen willen ver> strekken kunnen dit doen (liefst zoo nauw! keurig mogelijk omschreven) aan het adn: van den Inspecteur der Belastingen jt| Haarlem 2e afdeeling Linnaeuslaan 2. Inspectie Haarlem 2e afd. De Inspecteur der Belastinge 17 November 1945. GROENTEN EN FSfl 17 November: Het Plaatselijk Verdeelkffl toor van het Bedrijfschap voor Groenten «m Fruit te Haarlem maakt bekend, dat de distributie van diverse groenten, publit d.d. 10 Nov. j.l„ alsmede de le distribi van Kool, publicatie d.d. 10 Oct. heden geëindigd. Aangevangen zijn op bon 638: 7e distributie van 250 gram diverse gi ten (Andijvie of Spinazie of Bospeen Waspeen of Sla). Bevoorrading is vangen bij de letter K. 2e distributie van 500 gram Roode, Geli Witte kool of Groenekool. Bevoorradii aangevangen bij de letter B. le distributie van 500 gram Prei of renkool. Bevoorrading is aangevangen bij letter O. Indien alle handelaren voor bovenstaai distributies zijn bevoorraad, zal dit wi gepubliceerd worden. Klachten inzake onze distributies binnen drie dagen schriftelijk worden ii zonden bij het P.V.K. Koudenhorn Haarlem. Anonieme klachten worden nil behandeling genomen. PRETTIG HUISHOUDELIJK WERK in klein gezin. Als regel niet later dan 4 uur klaar. Zater- dagmidd. en Zondag vrij. Goed loon! Voel je daar voor? Kom dan morgenavond tusschen 7 en 8 uur even bij Mevr. Stapel Oranje Nassaulaan 175, Over- veen (vlak bij Stoop's Bad). Per 1 of 15 December a.s. vr. Mevr. Lefebvre-de Monchy, v. Merlenlaan 29. Heemstede een KINDERJUFFROUW-ASSIS TENTE IN DE HUISHOUDING P.G.. bij vier schoolgaande kin deren. Verdere hulp aanwezig. HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd, in- of extern, gezin met 5 schoolg. kinderen, hui selijk verkeer. 1 vrije middag p. w. en vrije Zondag, hulp v. werkster en naaister aanw. Br. onder no. 2724. Gevraagd: WERKSTER v. 3 d. in de week of Meisje voor halve dagen. Gasthuissingel 4. NET MEISJE gevr. in Ger. gezin, 4 pers. v. d. of d. e. n. Mevr. Koetsier, Marnlxstraat 42. HULP IN DE HUISHOUDING gevr. van 9-12 in gezin van 2 pers. Crayenesterlaan 2 t.o. Blauwe Brug. Haarlem. WEEKSTEE gevraagd, een of meerdere dagen per week van get. voorz. Borren, Zomerlust- straat 9. WERKSTER gevraagd, 2 heele of 3 halve dagen. Mauricialaan 18, Overveen. Mevr. Westerveld, Buitenrust laan 25, vraagt een bekwame WERKVROUW v. 3 ochtenden per week. Gevraagd: MANNELIJK PER SONEEL met administratieve ervaring. Schriftelijke sollici tatie indienen bij den Leider van den Distributiedienst, v. Merlenlaan 2, Heemstede. Rusthuis, Westerhoutpark 20 Haarlem, vraagt intern een ongedipl. VERPLEEGSTER WIJKBEDIENDE gevr. bekend met kruideniersvak. N.V. De Veluwe, Leidschevaart 260. Kappers! Gevr. 1ste KAPPERS BEDIENDE of 2de Bed. J. de Roode, Kerkstraat 36, Zand- voort. FLINKE MAN, 41 jaar, zoekt work onverschillig wat. Ook gaarne thuiswerk. Brieven on der no. 2667 HUWELIJK Zakenman, niet onbemiddeld zoekt kennismaking m. knap pe Juffr. om met zijn tweeën een gezellige huishouding op te bouwen, leeft, tusschen de 40 en 45 jaar. Liefst aanmel den na 7 uur wegens zaken- bedrijf. Adres te vera. bur. v. d. blad* i Groothandel in Luxe- en Huis houdelijke artikelen zoekt een VERKOOPLEIDER, bekend m. moderne verkoopsorganisatie. Schriftelijke sollicitaties met foto onder no. 2666. Voor moeder en zoon (oud oorl. vrijw.) gevr. 2 ongemeub. KAMERS, liefst met keuken of gebr. van keuken. Brieven onder no. 2714. Dame-alleen vraagt groote ge- stoff. ZIT-SLAAPKAMER met gebr. v. keuken, centr. Haar lem. Br. met prijsopg. 2668 HUWELIJK Wedn. met 1 kind vraagt net te Huishoudster 35-40 Jaar. Huwelijk niet uitgesloten. Br. no. 2664 AANGEBODEN: enkele avond- Japonnen, m. 42-44, alsmede avondmantel (Velours Chif fon), zalmkleur. Girobet. ac- coord. Zonnebloemlaan 28, Aerdenhout. Te koop gevraagd AUTO- en MOTORACCU'S ook defect. Cornelissteeg 3. BONTMANTEL te koop gevr. kleur zwart, m. 42, moet be slist in goeden staat zijn. Aan bieding onder no. 2669. TIMMERMAN REP. - MEUWB. Bij vonnis dd. 23 October 1945 van de Arrondissements-Recht bank te Haarlem werd HEN DRIK VAN DER KOLK. wo nende te Heemskerk onder cu- rateele gesteld wegens onnoo- zelheid. Mr. L. V. Hoog, procureur. De Directeur der geme reiniging enz. te Haarlem, I op Maandag 26 November t> des middags om 12 uur k Raadhuize in het openlj aanbesteden „Het laden, vervoeren, I sen en eventueel opta van materialen en dej vering van vervoermldo in huur met of zonderl diening, ten behoeve 9 Centraal Vervoer gedull het le halfjaar 1946".! Voorwaarden liggen ter t zage ten Kantore van genq den Directeur, Oudeweg I zijn aldaar verkrijgbaar f 0.50.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3