Haarlem Soekarno draagt de macht over Neurenberg proces Burgemeester Reinalda tmB? Sonnet op Haarlem V an zeven eeuwen weten wij uw tijding In oude konden en in nieuwen stijl, 'T is of het lot u gaf de goede leiding V oorzichtig in een rust, die werd tot heil, I ndachtig aan de burgerdeugden, wijl M acht noch geweld u bracht schennis of scheiding. V ictorie over Markt en Prinsenhof, u it donk're dalen dwalen de gedachten S tad aan het Spaarne u toe, vol dank en lof! Nog ernstige botsingen op Java Salaristoeslag voor Overheidspersoneel ziet zijn meesters weer. deel der pogingen tot beveiliging van den vrede. «Oo Jaargang No. 1818T I I I Vrijdag 23 November 1943 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I Cfc! I J/^f f"*fT I l^f Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem V_jjL I j- jjj_ _f J_ frj J. Vvt- Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. J Abonnementen: p week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacleur: Robert recreboom TeL: Redactie 10600. Expeditie 14825. HAARLEM is jarig vandaag. Het is zeven eeuwen stad. Vol van de trots op de zevenhonderdjarige schoone, die den ge boren Haarlemmer vervult, richt ik tot haar mijn eerbiedigen gelukwensch. Het zij een dubbele wensch. Want de achtste eeuw van het stadsbestaan is ingeluid door een nieuwen burgemeester en met zijn be noeming dient niet alleen hij, maar ook Haarlem gefeliciteerd te worden. Want hij is de man dien wij noodig hebben op deze post. Dat dit erkend wordt bleek gister avond in de Concertzaal, toen de Commis saris der Koningin in zijn krachtige, aan grijpende rede. ter gelegenheid van het stedelijk jubileum, mededeeling van de benoeming deed. Een daverend applaus onderbrak zijn rede, het publiek verrees van zijn zetels en er werden drie hoera's op den benoemde uitgebracht. Deze ontvangst en het hartelijke, per soonlijke woord dat zijn voortreffelijke ambtsvoorganger tot hem richtte de Commissaris der Koningin sprak zijn in genomenheid met de benoeming onomwon den uit komen den nieuwen burgemees ter toe. De stad Haarlem kent hem als een van haar zonen. Hij is hier geboren en ge togen en hij heeft hier gewerkt: hard en recht door zee, met een groote en onver moeide belangstelling voor de openbare zaak en voor zijn medemenschen. Gemakkelijk is het Marius Antoon Rei nalda, die op 28 Juni 1888 geboren werd en dus nu 57 jaar oud is. waarlijk niet gemaakt. Als zoon uit een arbeidersgezin heeft hij er geheel door eigen werkkracht en begaafdheid moeten komen. Na de la gere school heeft hij zich met energie den weg tot verdere ontwikkeling gebaand. Hij was nog geen vijftien jaar oud toen hij als jongmaatje te werk werd gesteld bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Mij. De omgeving, een uitgeverskantoor, dat zich in belangrijke mate aan weten schappelijke uitgaven wijdt, heeft zijn dorst naar kennis en ontwikkeling zeker gestimuleerd. Zijn carrière in de uitgeve rij zou leiden tot de functie van procura tiehouder, later die van adjunct-directeur, tenslotte die van directeur van de firma Tjeenk Willink. Al jong was hij in de po litiek gegaan, gedreven door zijn belang stelling voor de openbare zaak, en lid van de S.D.A.P. geworden. Toen hij op 28 April 1917 voor het eerst tot lid van den Haar- lemschen gemeenteraad werd gekozen tijdens het burgemeesterschap van jhr. mr. W. B. Sandberg was hij 28 jaar oud, procuratiehouder bij Tjeenk Willink, voor zitter van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, bestuurslid van de afd. Haarlem van de S.D.A.P., voorzitter van een com missie uit de arbeidersbeweging voor de levensmiddelenvoorziening (wij leefden toen ook in oorlogstijd en temidden van distributiebepalingen en er was een leelijk voedsel-tekort), plaatsvervangend lid van den Reclasseeringsraad enzoovoorts. Hij was toen al meer dan een veelbelovende jongeman; er werd met recht meer van hem verwacht. Als raadslid onderscheidde hij zich spoe dig door helderen betoogtrant en door zijn gave, de kern van de aanhangige kwestie naar voren te brengen en hoofdzaken in het licht te stellen. Dat kon niet slechts een gave bereiken; Reinalda stelde zich altijd nauwkeurig op de hoogte. Er werd bij-alles gewérkt. En het wekte geen ver wondering dat hij in 1923 tot wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting en arbeidszaken werd gekozen. Vijf jaar bleef hij dat; toen trad hij af wegens zijn •benoeming tot directeur van de uitgevers firma. Maar in 1936 aanvaardde hij het zelfde wethouderschap opnieuw en ver vulde het tot Maart 1941, toen hij het neer legde. Inmiddels was hij ook langen tijd lid van Provinciale Staten, later fractie leider van de S.D.A.P. in de Staten ge weest en van 1937 tot 1940 was hij Eerste Kamerlid, een functie die hij onlangs in het Noodparlement heeft hervat. Na de bevrijding, toen dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tot waarnemend Commis saris der Koningin werd benoemd, werd hem het waarnemend burgemeesterschap toevertrouwd, dat nu met een definitieve Crisis en oorlog stuwden steeds uw peil I n dieper bedding van toch weer bevrijding - I n de oude gevels langs de groene grachten, Reeds kan een toekomst blijder op u wachten: T hans ligt uw vijand als weleer in 't stof - L. A. C. Soekarno heeft vandaag op een bijeen komst formeel het nieuwe „kabinet" geïn stalleerd. Soekarno zei bij deze gelegen heid. waarbij zoowel het oude als het nieu we „kabinet" tegenwoordig waren: ,,Ik hoop dat de regeeringsmachiue goed zal func- tionneeren. Wij beleven het meest kritieke en belangrijke oogenblik in onze geschiede nis en slechts door een nauwe samenwer king van alle zonen van Indonesië kunnen wij de moeilijkheden overwinnen. Ik weet dat het oude kabinet op harmonieuze wijze met het nieuwe zal samenwerken." De „premier" Soetan Sjarir zei dat hij alle mogelijke hulp van het oude „kabinet" had gekregen. „Wij staan voor moeilijkheden die wij alleen gezamenlijk zullen kunnen overwinnen en wij werken ten nauwste samen omdat wij weten dat het voor ons land is. De grond waarop wij staan is niet zeer sterk en daarom moeten wij ons volk doordringen van de noodzakelijkheid de wereld een vereenigd front te toonen". Na de plechtigheid hielden de beide „kabinet ten" met Soekarno en Hatta een gemeen schappelijke zitting. Hoewel in Batavia de laatste 24 uur geen incidenten zijn voorgevallen, worden er uit andere eentra door de Indonesiërs ernstige botsingen gemeld. Woensdag was reeds een compagnie gur- kha's erin geslaagd Ainbarawa te bereiken. Den volgenden dag kwam de tweede com pagnie aan, die haar weg vechtend had moeten banen. Zfj telde een doode en ne gen gewonden. De Indonesiërs verloren 150 man. De zuivering van Soerabaja heeft voort gang ondanks koppig maar ondoelmatig verzet. Dag en nacht wordt er geschoten op de posities der extremisten in en buiten de stad. De Britsche strijdkrachten zijn nu in de zakenwijk en de bestuurswijk doorge drongen en hebben veel van de voornaam ste gebouwen bezet. De Indonesiërs hebben een eigen munitie-opslagplaats. Het verzet der Indonesiërs neemt langzaam maar ze ker af. In Batavia zijn verscheidene plunde raars gearresteerd en gewapende extremis ten aangehouden. In Semarang verhindert het tekort aan troepen het uitvoeren van effectieve controle op wapens, hoewel de benoeming door H.M. de Koningin is be zegeld. Zijn vele verdere arbeidstaken, in den loop der jaren in besturen van ver- eenigingen en andere instellingen ver vuld, zal ik hier maar niet gaan opsom men. De lijst is te lang. Haarlem heeft hem vooral leeren ken nen als wethouder Reinalda. Zijn vervul ling van een wethouderschap, dat veel tijd en veel beleid eischte, heeft hem al- gemeene waardeering doen oogsten. Ook bij politieke tegenstanders, die zijn be kwaamheid en eerlijkheid gaarne erken den. Zijn belangstelling en begrip voor zijn medewerkers en zijn bereidwillig heid om menschen met bijzondere be kwaamheden hun kans te geven en hun oordeel te aanvaarden maakten hem zeer gezien bij het gemeentepersoneel. De Dienst van Openbare Werken had de grootste achting voor den wethouder. En tijdens zijn bewind is voortreffelijk werk gedaan voor de volkshuisvesting, waarbij het behoud en de ontwikkeling van stads- schoon hem bijzonder ter harte gingen. Dat er veel goeds en moois gebouwd is in Haarlem, dat begaafde architecten aan het werk zijn gezet, danken wij in be langrijke mate aan wethouder Reinalda en is van blijvende beteekenis voor de stad. Ja, deze benoeming is verheugend. Bur gemeester Reinalda is een man met ruime begrippen en ruime belangstelling, die al tijd verder heeft gezien dan partijbe langen en de algemeene zaak weten te die nen. En het is goed, in dezen tijd vooral, dat in Haarlem een man aan het roer komt wiens carrière, geslaagd door har den, opgewekten arbeid, een voorbeeld voor velen is. Hij zal veel voor Haarlem kunnen doen en wij rekenen op hem. stad voor 'n steeds grooter deel bezet wordt. Naar vernomen wordt is de chef van po litie te Djokjakarta in Semarang gearres teerd maar een aantal andere extremistische leiders zouden naar Pekalongan gevlucht zijn. Medan wordt rustig gemeld. Te Padang zijn twee ongeïdentificeerde lichamen ge vonden. Een verkenningsafdeeling is ngar fort de Koek opgetrokken. Het beperkt aantal troepen dat Ban doeng beschermt maakt de autoriteiten be zorgd. De uitgestelde besprekingen. Een officieel communiqué van het repu- blikeinsche ministerie van voorlichting be vestigt het bericht, dat de bespreking die voor Donderdagavond was voorbereid tus- schen de republikeinen en van Mook, door de republikeinen is uitgesteld. Van niet-officieele zijde verneemt Uni ted Press dat de Engelschen de Indonesi sche weigering om de Nederlanders te ont moeten niet beschouwen als een volkomen mislukking der besprekingen, die immers althans formeel nog nimmer begonnen zijn. Men verwacht in Britsche kringen, dat in de toekomst de besprekingen toch doorgang zullen vinden. Het uitstel wordt evenwel betreurd, daar de toestand op Java met den dag slechter wordt. De schatten van den modernen Attila Hitiers huisknecht en vertrouweling, Ar thur Kannenberg, heeft in een verhoor verhalen gedaan over een geheime berg plaats in Berchtesgaden, waarin voor mil- lioenen aan schatten en kostbaarheden verstopt zijn. Hiertoe behooren veel histo risch porcelein, tapijten, zilver, meubilair en een keur vanpiano's, waaronder die van Rich. Wagner. Volgens Kannenberg zou bij de nederlaag in Mei veel ervan ge stolen zijn door SS-lieden. Bepaalde nazi's hadden hem met den dood bedreigd, als hij zijn mond voorbij zou praten. Dat viel niet mee E-en grijpgrage duisterling trachtte op den Bloemendaalsehe weg een dame haar hand- tasch te ontfutselen. Zij was echter zeer vasthoudend en maakte bovendien voldoende lawaai om den zwarten broeder den wijsten weg te doen kiezen. Inplaats van de tasch nam hij de beenen. De commissie, die maatregelen moest voor stellen ter verbetering van de financieele po sitie van overheidspersoneel, heeft een eerste advies uitgebracht, waarin een tijdelijke toe slag wordt voorgesteld van 240 's jaars voor gehuwden, 120 voor ongehuwden die den 21-jarigen leeftijd bereikt hebben, met uit zondering van hen wier basisbezoldiging 12000 per jaar of meer bedraagt. Verder wordt voor 21-jarigen en ouderen een gega randeerde bezoldiging voorgesteld, die voor gehuwden per jaar bedraagt in le klasse ge meenten 1300, 2e klasse 1675, andere g'e* meenten 1550; voor ongehuwden resp. 1400 1325, 1250. Beide maatregelen zouden moe ten gelden van 15 Sept. '45 af. Men verwacht, zoo deelt het A.N.P. mede, dat de regeering het advies zal aanvaarden. Het repatrieeren der Marine Voor de uit Japansche krijgsgevangen schap terugkeerende leden van hef perso neel der marine is te Doorn in huize „La Foret" een repatrieeringskamp ingericht. Zoowel officieren, onderofficieren als manschappen zullen hier aankomen. BIJ terugkeer op vaderlandschen bodem na lange jaren van opsluiting, ontbering en. vernedering gaat iedere marineman naar „La Foret". Daar wordt hij geregistreerd, gelegerd,-gekleed, gevoed en uitbetaald, dit laatste met terugwerkende kracht, van het oogenblik af, dat hij geen gage meer ontving. Bovendien wordt iederen repa- trieerende gevraagd naar feitelijke ge gevens omtrent omgekomenen en vermis ten. Men zal naar chatting moeten rekenen op ongeveer 2000 gasten. Deze keeren uiteraard niet tegelijkertijd uit de Oost terug, zoodat de beschikbare capaciteit voldoende is om hen, die gedurende lan- geren tijd in „La Foret" wenschen te blij ven, gastvrijheid te verleenen. Dit ge schiedt tegen een geringe vergoeding. Het meerendeel echter zal na vervulling der noodzakelijke formaliteiten waarschijnlijk wel zoo spoedig mogelijk doorreizen naar zijn gezin, ouders of verdere familie. Het repatrieeringskamp is er evenwel op be rekend den marineman met zijn vrouw en eventueele overige gezinsleden te ontvan gen. In het kamp arriveerde dezer dagen reeds de eerste gasten. Het Frans Hals Museum is weer voor het publiek opengesteld. Na zes lange en voor het bezit van het Museum soms ge vaarlijke jaren, zijn de kleurige Halsen, de pittige Versproncks en de gloedvolle Terborghs weer terug in de bekende zalen aan het Klein Heiligland. Zij kijken u weer aan en elk vertelt zijn eigen verhaal. Zij hebben niet veel geleden, dank zij da goede zorgen, die aan deze eminente voortbrengsels van Nederland's kunnen zijn besteed. Sommigen zijn wat doffer geworden, anderen hebben een nieuwe vernislaag noodig, maar geen enkele is beschadigd of belangrijk achteruitgegaan. Wij hebben ons weer geconfronteerd met de prachtige schuttersstukken van Frans Hals. Het is een gelukkige gedachte ge weest van de directie van het Museum, de openstelling van ons Museum samen te laten vallen met de viering van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad. In zijn geheel heeft het museumbezit er zelfs bij gewonnen: een omvangrijk legaat van mr. H. J. D. D. Enschedé bestaande uit een buitengewone verzameling antiek meubilair werd in grooten dank aan vaard. R. P. In zijn machtige, vernietigende aanklacht noemde rechter Jackson de anti-Joodsche terreur een experiment der Nazi's ter voorbereiding van hun optreden tegen on derworpen volken. Van de 9.600.000 Jood- sche personen in het door de Nazi's be- heerschte Europa zijn 60 pCt. vernietigd. De beklaagden zaten ernstig te luisteren naar Jackson's voordracht van huivering wekkende feiten. De beruchte Streicher, de man, die schreef dat de Joodsche kwes tie in Europa niet kon worden opgelost zoolang er nog een Jood in de wereld leef de, zat kleintjes in de bank. Thans be weert hij, dat hij slechts Zionist is en dat hij alleen wilde, dat de Joden naar Pa lestina zouden gaan. Uit de officieele do cumenten, waarmee Jackson zijn betoog staafde, bleek ook, dat de Duitschers een plan hadden om Stalin te vermoorden, waartoe de Japanner Oshima medewerking zou verleenen. De aanklager vermeldde nog speciaal het doorsteken van dijken in Nederland, waarvan het doel was de ver nietiging van de Nederlandsche volkshuis houding. De economische plundering stelde hij aan de kaak alsmede het wegrooven van kunstschatten, waarvan Rosenberg een schitterende catalogus van 39 deelen liet samenstellen. Tot slot zeide Jackson, dat de procesvoering te Neurenberg gebaseerd is op nieuw recht, waarover de beklaagden verbaasd zijn, maar zij stoorden zich in het geheel niet aan recht. Het proces ia een deel van de pogingen om den vrede beter te beveiligen. De Ver. Staten zijn het minst wraakzuchtig, want zij hebben het minst geleden, maar zij zijn niet min der vastbesloten de overtreding van het Volkenrecht te bestraffen. Het middel om oorlog te voorkomen is de staatslieden verantwoordelijk te stellen. De ochtendzitting van" Donderdag droeg het karakter van een college over de in richting der Nazi-partij. De openbare aan klager der V. S. liet aan den wand eert reusachtig schema ontvouwen, waarop de organisatie der N.S.D.A.P. werd geschetst ter aanduiding van de rol, die de beschul digden hebben gespeeld in het geraffineer de systeem, dat de Nazi's eens in staat stelde Duitschland en Europa onder den voet te loopen. Het college duurde enkele uren en bleek den beklaagden meer be langstelling in te boezemen dan den an deren toehoorders. In de middagzitting zette de Amerikaansche aanklager zijn beschuldigingen voort met een verhande ling over de wereldbeschouwing der Nazi's. Hierbij maakten Göring en Seyss-Inquart om het hardst aanteekeningen. s

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1