Herstel der Spoorwegen Bloembollenkweekers vergaderen Manifest over Indië Sport in het Kort Nog geen vrije handel Schade aan onzen Landbouw De Radio geeft vanavond: Weerbericht Da Costa-Kweekschool te Haarlem Wim Gertenbach Zijn werk als illegaal Samenwerking der Chr. Jeugd Grootsch Kerstspel in Haarlems Bavo De beurs gaat open Portret van een spion Het werk vordert! Verklaring der Regeering Na de openingsrede van den herkozen voor zitter dr. A. J. Verhage en de verkiezing van eenige hoofdbestuursleden kwam tijdens de 200ste algemeene vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, die Maandag te Haarlem werd gehouden een voorstel van dit bestuur over de samenvoeging van teelt- recht voor hyacinten, tulpen en narcissen op één vergunning ter sprake. De vergadering sprak de vrees uit, dat de Hyacint te veel den boventoon zou gaan voeren, alhoewel het bestuur dergelijke ongemotiveerde verschui vingen zal verhinderen. Nogmaals werd een lans door de vergadering gebroken voor de kleine, jonge bedrijven, die door de huidige toestanden betreffende het teeltrecht geen kans krijgen, zich een plaats in het bloem bollenvak te veroveren. Vervolgens kwam het voornaamste punt onder den hamer, n.l. het voorstel van de afdeeling Uitgeest inzake het afschaffen van alle bedrijfsmaatregelen en het wegnemen der saneering. Zoo dit niet geschiedt, wordt verandering van de richtlijnen van de gelei de economie gepropageerd, wil onze bollen- export haar uiterst belangrijke nationale taak blijven vervullen. Vrees, om de vleu gels uit te slaan is een slechte raadgeefster en verdeeldheid in de bollencultures geeft het buitenland een fatale kans. Ook voor standers van geleide economie kwamen aan het woord en wezen op het groote gevaar voor overproductie in de toekomst en chaos in het heden. Een Nederland van Vrijhandel past niet, volgens deze groep, in het kader der overheidspolitiek van de buitenlandsche afnemers. De heer Murk uit Hillegom wierp zich op als een groot voorstander van handels- en bedrijfsvrijheid en betoogde dat de terug gang van de Nederlandsche bloembollenteelt direct veroorzaakt is door overheidsmaat regelen. Deze stimuleerden zelfs de Engel- sche teelt. Onverantwoordelijke elementen trokken met hun concurrenten op, spekten hun beurs aan de overzijde van Het Kanaal en ontdoken de saneering in eigen land. De voorzitter verdedigde de pro-saneeringshou- ding van het hoofdbestuur en voerde aan, dat een ontwricht Nederland de geleide economie noodig heeft. Laat het deze los, dan zullen de grenzen van onze afnemers hermetisch gesloten worden voor het eenige product, dat momenteel als tegenprestatie voor het buitenland kan dienen. De meening van de regeering dat saneering noodig is, rust op overwegingen van nationaal belang. Het gevaar van inflatie is niet denkbeeldig, wanneer van deze lijn wordt afgeweken. Het groepsbelang der bollenmenschen moet in dit geval voor het algemeen belang wijken. Een korte toespraak van den directeur van den Tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plassche in zijn kwaliteit van adviseur van den minister onthulde de moeilijkheden, waarmee de re geering thans te kampen heeft. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid van de Alge meene Vergadering ten aanzien van deze be langrijke beslissing, en bracht haar nog maals de groote binnen- en buitenlandsche gevaren onder het oog, die dreigen, wanneer het vrije spel der buitenlandsche economi sche krachten ontketend wordt. Een stemming over dit hoogst belangrijke onderwerp had tot resultaat, dat de meer derheid van de Algemeene Vergadering zich uitsprak tegen afschaffing van de overheids maatregelen, zoodat het afdeelingsvoorstel van Uitgeest verworpen werd. Eenige opengevallen plaatsen in het hoofd bestuur werden aangevuld, in de vacature W. Jonkheer werd de heer M. J. Mesman gekozen, terwijl de plaats van den heer C. Kieft door den heer C. Broeze zal worden 600 a 800 millioen gulden Het departement van Landbouw heeft berekend, dat de schade aan onzen landbouw door den oorlog ge leden op 600 a 800 millioen gulden wordt geschat, gerekend naar den prijsbasis van 1940. Alles wordt gedaan om de gronden die onder water gezet zijn, weer ge schikt te maken voor cultuur. Daar voor zijn in 1945 o.a. al 50 millioen K.G. gips ingevoerd, in 1946 wil men daarvoor 200 millioen K.G. invoeren. Voor herstel der gronden die met zee water zijn overspoeld geworden, zal 6 jaar noodig zijn. v „EERST ORDE, DAN PRATEN" Een aantal vooraanstaande Nederlan ders richt zich in een manifest tot volk en regeering om krachtig aan te pakken in Indonesië, „ter verzekering van de or de en rust en afdoende beveiliging van lijf en goed van onze landgenooten". Ook dringen zij aan op „het bestrijden van alle extremistische denkbeelden en doelstel lingen, hier en in Indië". De leuze is: „Eerst orde, dan praten". Adhaesiebetui- gingen met het streven van de ondertee kenaars van dit manifest kan men rich ten aan B. Boelhouwer, De Sillestraat 79, Den Haag. Hilversum I 301 m. 18.01 Jan Corcuwener; 19.00 Nieuws; 19.30 Jo Meeuwse, viool en Cor van Boven, piano; 20.01 Departementen spreken; 20.15 Omroep orkest; 21.00 Vragenkwartier; 21.15 Jan Cor- duwener; 21.45 Gr am.muziek; 22.15 Mensch en maatschappij; 22.30 Franz Schubert-program- ma; 23.01 Nieuws; 23.15 Avondwijding. Hilversum II 415 m. 18.01 Nieuws; 18.30 Oude en nieuwe songs; 18.50 ,,Voor je slapen gaat...."; 19.00 Interna tionaal cabaret; 19.30 Voor de Nederl. Strijd krachten; 20.01 Kamermuziek; 20.45 De wer kende vrouw; 21.00 Fransche en Russische melodiëen; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. ingenomen. De heer B. P. Heemskerk zal de vacature van den heer P. Kramer vervullen. Het hoofdbestuurslid A. Schoneveld, de on langs overleden voorzitter van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap zal wor den opgevolgd door den heer C. v. d. Marei. In de vacature J. Hoebe werd de heer J. Schipper te Hoogkarspel gekozen. Bij de rondvraag kwam de uitbetaling van het surplus 1944 ter sprake en de voorzitter kon mededeelen, dat de onverwachte export de onderhavige betalingen ten zeerste stag neert. Geldig tot Woensdagavond. Geleidelijk toenemende wind, aanvankelijk uit Zui delijke richting, later ruimend naar West. Tijdelijk regen," later brekende bewolking en enkele buien. Zelfde temperatuur. Heropend Dezer dagen is de Da-Costa-kweekschool te Haarlem heropend. Sinds 1 Sept. 1942 is de school gesloten geweest, doordat wegens politieke motieven de rijkssubsidie werd in getrokken. Dit onrecht is kortgeleden door de huidige regeering hersteld en de school kon haar werkzaamheden opnieuw beginnen. Daar het voormalige schoolgebouw aan het Nassaupiein verkocht werd en nu bij de po litie in gebruik is, worden de lessen voor- loopig gegeven in de leerschool der Kweek school aan de Bakenessergracht. Het bestuur hoopt spoedig een doelmatig schoolgebouw te kunnen betrekken. Begonnen wordt met Örie klassen en een opleiding voor de hoofd akte. De laatste is trouwens nooit stopgezet in de achterliggende jaren. Het personeel is bijna geheel teruggekeerd, directeur is weer drs. D. Fokkema. In een samenkomst van bestuur, personeel en leerlingen werd op 1 December de ge schiedenis der school herdacht en werd de school door den heer O. A. Houwen, waarn. voorzitter en onder-directeur, voor heropend verklaard. Vanmicdag wordt te Zandvoort begraven het stoffelijk overschot van Wim Gertenbach een der drukkers van ,,Het Parool" in oor logstijd, die als slachtoffer van het verzet gevallen is. In ,,Het Parool" schrijft Peter 't Hoen een herinnering aan zijn werk. Wim Gertenbach was uitgever van de Zandvoortsche Courant en stelde zijn drukkerij beschikbaar. Hij wilde alleen den kostenden prijs vergoed hebben. Ook nam hij in vele andere opzich ten deel aan den illegalen strijd. Voor elk werk, hoe riskant ook, was hij te vinden. In het begin van 1942 werd hij gearresteerd. Hij werd naar een kamp te Amersfoort over gebracht en later door de Duitschers gefusil leerd. Zijn grootste zorg was, toen hij in het kamp zat hoe het met zijn vrouw en kinde ren zou gaan. Vrienden beloofden te doen wat mogelijk was. Maar een paar weken na dat Wim Gertenbach voor het vuurpeleton viel, kwam er een bom op zijn woning, waarbij zijn vrouw en drie kinderen om het leven kwamen. In de week vóór Kerstmis zal de Chr. georganiseerde Haarlemsche jeugd, daar toe reeds lang met de voorbereidingen bezig, getuigenis afleggen van haar ge loof. dat Christus is de weg, de waarheid en het leven. Zij heeft hiertoe den vorm van een Kerstspel gekozen. Op zichzelf zou dit geen feit zijn om bijzondere aan dacht aan te schenken, indien hier niet een samenwerking tot stand was geko men tusschen de jongeren van alle Pro- testantsche kerken, de R.-Kath. en Oud- Kath. kerk. En voorts als hier andere be doelingen dan het geven van een getuige nis hadden voorgezeten. Dit laatste komt ook tot uitdrukking in de volstrekte naamloosheid van alle deelnemers on der wie enkele zeer bekende kunstenaars. Alleen het doel wordt in het oog gehou den: het verkondigen van de mogelijkheid tot redding der wereld door Christus. Men is er evenwel diep van overtuigd, dat het spel ook aesthetisch verantwoord moet zijn, vandaar de leiding door kun stenaars en het aanbrengen van een prima technische outillage, voor licht en geluid, en het opbouwen van een glazen podium, waarbij van gemeentewege alle medewer king wordt verleend. Verder zullen alle mogelijkheden der kerk worden gebruikt. Het podium komt onder den klokketoren en de spelers zullen uit alle deelen van het gebouw hier naar toe komen. Hon derden zangers zullen koren vormen, en het spel zal zoo iets grootsch worden, dat het niet uitgesloten geacht mag worden, dat deze voorstellingen de eerste zullen zijn van een telken jare terugkeerende reeks, zooals b.v. Naarden zijn Matthaus- passion heeft. Dit alles is voortgekomen uit de be hoefte der christelijke jeugd, die zich ge drongen voelt in dezen donkeren tijd een getuigenis af te leggen. Zij hoopt te be reiken, dat iets van de ontroering, welke den geloovige doortrilt bij het Kerstge beuren, door allen zal worden beleefd, die dit Kerstspel zullen meemaken, en dat haar getuigenis verstaan moge worden, tot zegen van ieder die het hoort, tot waarlijken opbouw van de wereld. Voorloopig voor binnenlandsche Obligaties en Pandbrieven Naar de N.R.Ct. verneemt is zeer bin nenkort de opening van de beurs te ver wachten. Volgens het plan, dat door het bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel werd opgesteld, zal de handel voorloopig be perkt blijven tot de binnenlandsche obli gaties en pandbrieven. De betaling van de koopsom zal geschieden met geblok keerde guldens, terwijl de verkooper voor de opbrengst van zijn stukken eveneens op geblokkeerde rekening gecrediteerd zal worden. Drie N.S K.K.-mannen staan terecht Hei Bijz. Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de volgende za ken: W. F. Berlemon, tegen wien 15 jaar was geëischt, werd veroordeeld tot 3 jaar zonder recht op cassatie; in de zaak van B. Wesseling, tegen wien de proc.- fisc. levenslang had geëischt, achtte het Hof het onderzoek onvolledig en verzocht nadere inlichtingen omtrent den dood van Broos; ook in de zaak-Rodermond, tegen wien de doodstraf was geëischt, werd het onderzoek onvolledig geacht; de N.S.K.K.-man A. Bronk werd conform den eisch tot 5 jaar veroordeeld met recht op cassatie. Heden stond allereerst terecht M. Th. v. d. Berg, lid van de N.S.B. sinds 1934, verdedigd door mr. Tonino, wegens dienstneming bij het N.S.K.K. Verd. ont kende dat en zei slechts bij den verkeers- controledienst (V.C.D.) werkzaam te zijn geweest. Volgens hem dus niet in vreem den krijgsdienst. Wel had hij N.S.K.K.- uniform met revolver gedragen, echter zonder de kenteekenen van die instelling. De adv.fiscaal mr. L. J. Besier, vroeg om een nader onderzoek, de verdediger sloot zich hierbij aan. Voortzetting 13 Dee. De 32-jarige B. Ambagsheer, is op 4 Sept. '44 als monteur in dienst van het N.S.K.K. gekomen. Hij was hiernaar overgegaan uit de Transportactie der N. S.B., waarover de Duitsche weermacht zeggenschap had genomen ten tijde van de snelle opmarsch der Geallieerden. Mr. Besier schetste hoe verd. propaganda heeft gemaakt bij de N.S.B. en werkte bij de Holland Nautic. Het leek den adv. fiscaal beter den verd. meteen voor zijn N.S.B.'erschap te straffen, zoodat hij niet meer voor een tribunaal behoeft terecht te staan. Hij eischte 15 jaar met ontzet ting uit de kiesrechten. De verdediger, mr. Smit, viel ten eer ste dezen eisch aan, daar deze z.i. niet in overeenstemming was met de tenlaste legging en daar Tribunalen slechts een interneeringsstraf kunnen opleggen. Ook bestreed hij de. tenlastelegging aangaande vrijwillige dienstneming, daar de Tran sportactie in haar geheel van hoogerhand ondergebracht is bij het N.S.K.K. Uitspr. 13 December. Ook verd A. A. de Callavon, employé bij de Gem. Waterleiding te Haarlem, was in de Transportactie der N.S.B. gekomen, om in geval van direct oorlogsgevaar bij den aan- en afvoer te helpen. Hij was de eenige der 3 verdachten, die bekende, dat zij een soort zakboekje hadden als bewijs, dat zij bij de weermacht in dienst waren. Dit moest bij gevangenneming bewijzen dat zij geen franctireur waren In een langdurig betoog vertelde hij veie teleur stellingen gehad te hebben en bij de N.S.B. gekomen te zijn in de overtuiging de ar beidersbeweging zoodoende vooruit te helpen. Een collega van verd. zeide, dat men met hem vrij kon spreken zonder vrees voor verraad. Ook verscheidene anderen getuigden, dat verd. nooit mis bruik heeft gemaakt van zijn kennis van verboden dingen of daden. De adv. fiscaal meende dit niet te zwaar te moeten laten wegen. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 jaar, waarvan 8 door te brengen in een Rijk6werkinr. met levenslange ont zetting uit de kiesrechten. De verdediger vroeg in aanmerking te nemen, dat verd. een Duitsche vrouw heeft en in Duitschland onder den indruk was gekomen van de verbeteringen, daar aanvankelijk voor de arbeiders aange bracht. Uitspraak 13 Dec. Onder den titel „Portret van een spion" heeft de knappe schrijver E. Temple Thur ston indertijd een roman gepubliceerd, die veel lezers heeft gevonden bij het publiek, dat nu eens een „echt portret van een ech ten spion" wilde zien. Zooals gewoonlijk is men bedrogen uitgekomen, hoewel mijn heer Thurston door niemand er boos om aangekeken zal worden, want hij is „maar" schrijver en heeft denkelijk ncoit echte spionnen in hun werk kunnen observee- ren. In dezen iaatsten oorlog zijn zij ech ter al binnen het bereik van waarnemers gekomen en zoo kan ik u dan een niet zoo interessant, maar veel werkelijker verhaal over een spion opdisschen. Hij woonde naast ons en zag er erg on opvallend uit, zoodat je hem voorbijliep zonder veel erg in hem te hebben. Een nietszeggend gezicht, wat glimmend en zonder veel diepte. Door een toeval ben ik te weten gekomen, dat zijn onmiddel lijke meerdere een vrouw was. Het bleek dat hij een onfeilbaar vermogen bezat, om alles wat hij zag haast fotografisch naar zijn opdrachtgeefster over te brengen. Veel belangrijke gebeurtenissen zijn haar zoodoende bekend geworden door zijn bereidheid onder alle omstandigheden alles door te geven, wat van belang kon zijn voor de regionale oorlogvoering. De vrouw was een van degenen, die in den geestelijken oorlog als verbeten vechtjas in de voorste linie staan, hoewel zij voor het oog niet op den voorgrond treden. Ook mij viel de eer te beurt, te worden be- spionneerd, maar de „bazin" kwam al spoedig tot de ontdekking, dat het de moeite niet loonde. Ach, laat ik u maar niet langer om den tuin leiden. De spion is niets anders dan een spionnetje en hangt bij mijn buur vrouw zijn directe cheffin aan het raam. De regionale oorlogvoering bestaat slechts uit roddelcampagnes, het doodzwij gen van zich misdragen hebben personen en propagandakanonnades tegen menschen die al is het maar in eigen huis an- ders willen doen dan anderen. Het spion netje doet zijn werk uitstekend, als lich tend voorbeeld voor zijn vleeschelijke col lega's, die een oorlogsapparaat nog nooit zoo goed hebben weten te smeren als hij, het spionnetje met het glimmende, niets zeggende gezicht. D. W. B. GYMNASTIEK. Het K.N.G.V. is voor nemens binnenkort tot de aanstelling van een bonds-administrateur over te gaan, die t.z.t. zal worden gehuisvest in het bon-ds- gebouw, waarvoor de plannen ook al in een vergevorderd stadium zijn. Wïlly den Ouden, nog steeds houdster van het trotsche wereldrecord van 1 min 4,0 sec. over 100 m. borstcrawl, is voor een ver blijf van enkele dagen in ons land aangeko men. Zij is met een Zweedschen reeder ge trouwd en nu dus Zweedsche geworden, waarmee Nederland dus haar wereldrecord ook kwijt is. Zij neemt aan de wedstrijd sport geen deel meer. a.s. Zondag zal zij in Rotterdam waarschijnlijk nog een demon stratie geven. Een groot waterpolo-tournooi wordt door H.V.G.B. op 9 December a.s. georgani seerd in het Haarlemsche Sportfondsenbad. De deelnemers zijn Z.I.A.N., H.P.C., A.Z. 1870 Merwede, D.K.R. en H.V.G.B. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: 30 Nov.: K. J. Spiers—Paap, d.; 1 Dec.: L. Schilder—van Capelle, z.; J. J. Smitvan Essen, d.; M. J. van der Son Knaap, d.; 2 Dec.: H. E. GehrelsEising, d.; 3 Dec.: M. Boevévan Breda, d. OVERLEDEN: 30 Nov.: A. Müller. 70 j., Beeksteeg; G. A. van Galen. 72 j., Dr. Schaepmanstraat; 1 Dec.: J. Groeneveld, 68 j., Baljuwslaan; C. Veen—Valentijn, 71 j.t Oosterstraat; J. Waalewijn—Brakel, 70 j.. Es- schilderstraat; C., 10 j., d. van W. J. de Milde. Radbod - t; 2 Dec.: A. J. M. Pier lot, 43 j., Gaelstraat. f ONDERTKOuw^, 3 Dec.: W. C. Meijer en G. H. Jansen; M. J. Sonnenberg en E. H. J. van Leeuwen; J. v. Rijff en D. A. Kompier. AGENDA VOOR DINSDAG 4 DECEMBER. Muziekzaal Brinkmann: Lezing Atoomsplit sing 19.30 uur; Rembrandt Theater: Valstrik ken, 14.30, 16.45, 19.15, 21.30 uur (18 j.); Cine ma Palace: Die verduivelde waarheid, 14, 16.15 19 en 21.15 uur (14 j.); Frans Hals: Wie is-de dader? 14, 16.30 19 en 21.15 uur (18 j.); Luxor: De tuin van Allah 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.); Moviac: Variété-revue 19.30 en 21.30 u. WOENSDAG 5 DECEMBER. Bioscopen: als Dinsdag; Moviac: Kinder feest 14 uur. Van de 3000 K.M. rails der Ned. Spoorwegen is thans weer 2839 K.M. berijdbaar, waarvan 2336 K.M. in ge bruik is voor reizigersvervoer. Ook de eerste internationale verbin ding is weer tot stand gekomen, nu de Pullmantrein weer heen en terug van Amsterdam naar Brussel rijdt, waar aan sluiting bestaat op den trein Brussel Parijs. Men is thans bezig IJmuiden—Haarlem te her-electrificeeren en dan komt Am sterdamAmersfoort aan de beurt. Voor verdere electrificatie heeft men wel bo venleiding, maar geen onderstations. Heel moeilijk is ook de reparatie van de locomotieven. De werkplaatsen in Haarlem bijvoorbeeld, bevatten slechts 10 procent van hun machines van vóór den oorlog. België helpt daarom thans met de reparatie der locomotieven, wel ker aantal gestadig toeneemt. Er zijn een honderdtal Engelsche en 7 van 50 bestelde Zweedsche in bedrijf. Maar toch hebben de spoorwegen slechts de helft van hun locomotievenpark van vóór den oorlog. De door de spoorwegen geleden schade schat ir. W. Hupkes, president-directeur der Ned. Spoorwegen, op 250 mülioen gulden, ongeacht de bedrijfsschade. De Regeèringsvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Ten einde misver standen weg te nemen, welke schijnen te zijn gerezen tengevolge van een radio uitzending betreffende Ned.-Indië door den heer Chester Wilmot voor de B.B.C. op 28 November gehouden, stelt de Ne derlandsche regeering er prijs op duidelijk te maken, dat geen verklaring over het regeeringsbeleid is afgelegd tegenover den heer Chester Wilmot door den minister van overzeesche gebiedsdeelen. De uit zending, die een persoonlijke weergave was van een gesprek, dat zes dagen te voren plaats had, trok zekere onjuiste con clusies, waarvoor professor Logemann geen verantwoordelijkheid kan aanvaar den. De politiek van de Nederlandsche regeering blijft zooals zij is uiteengezeten de verklaring van 6 November en is ge richt op een vreedzame oplossing van het probleem.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2