m GT-r 3 Jaar voor verrader, Veertig menschen in Bandoeng verbrand 1 Jaar voor slooper Rechisherstel voor Ambtenaren Schadeloosstelling 70 pCt. Lichamelijke Opvoeding en de Sport De Radio geeft vanavond: Een brief Grenswijzigingen in Noord-Holland Een diepgaand onderzoek W apensmokkel in kamp Schoorl Het feest van herinneringen Insluipersbende in Haarlem-Noord Het Amsterdamsche Bijzondere Ge rechtshof behandelde gisteren behalve de vervolging van de 3 N.S.K.K.-mannen nog 4 andere zaken. R. C. H. J. van Duin was gedagvaard ter zake dat hij zijn buurvrouw bij een N.S.B 'er aangegeven zou hebben, omdat zij palen van de Duitsche Weermacht ver stookt en een muur bekalkt had. Hij ontkende dit laatste in zooverre, dat hij gedoeld had op het later gekalkte vers: „Al plakken ze de boel nu vol, straks hebben wij de grootste lol." Het eerste bericht sloeg op Mussert, het tweede op de aanplakactie der N.S.B. Volgens de getuigenis van den N.S.B.'er, die er niet voor gevoeld had, de buurvrouw in kwes tie „op te hangen" (deze woorden zou verd. gebezigd hebben), was de verkla ring van verd. betreffende het tijdstip en het rijmpje onjuist. Het bleek bij het ver hoor, dat verdachte hoogloopende ruzie had met de buurvrouw. Als getuigen traden o.a. twee propa gandisten van De Waarheid op, die ver klaarden dat Van Duin altijd actief gehol pen had aan de abonnementswerving en de colportage van het toen ondergrond- sche blad. Doordat verd. geregeld clan destiene bladen las, rekende de president hem het verraad des te zwaarder aan. Een verzoek van den advocaat-fiscaal om de dagvaarding te wijzigen werd na uur beraad afgewezen. De eisch luid de 3 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de beide kiesrechten voor 10 jaar. Intimidatie van twee zijden. De eerste zaak in de middagzitting be trof de 33-jarige secretaresse S. H. Bijs ter. Zij was met goedkeuring van den ondergedoken Joodschen eigenaar De Vries Verwalterin geworden in den Am- sterdamschen Bazar. In opdracht van De Vries verkocht haar man zoo nu en dan achtergehouden goederen, waarna het geld door de vrouw via rechercheur Gi- liam aan De Vries werd afgedragen. Verd. had geen definitieve balans kunnen over leggen en had onder pressie bij den S.D., waar zij terechtgekomen was in haar groote zenuwachtigheid over twee aan haar gerichte dreigbrieven, zich laten ontvallen, dat Giliam misschien wel wist waar De Vries woonde. Zoowel Giliam als verdachte hebben voor dit feit in Duitsche gevangenschap gezucht. Voor een nader getuigenverhoor zal de zaak op 27 Dec. voortgezet worden. De schim van Krist doerat op. De 19-jarige hulp in de huishouding bij den arts J. E. Broers is volgens haar zeg gen 6 x bij Krist, den Haarlemschen po- litie-bloedhond, geweest, onder wiens in vloed zij gestaan schijnt te hebben.' Hoe dan ook, zij verried o.a. door het zenden van briefjes, dat haar mevrouw, die Joodsch is, huisde bij kennissen en dat bij dr. Broers een radiotoestel aanwezig was. Bij een huiszoeking is dit dan ook gevonden. Verdachte bekende het ten- angst voor Krist gehandeld te hebben. In zijn requisitoir verklaarde mr. B. J. Besier, de verhouding tusschen Krist en het meisje niet meer te kunnen vaststel- In ons nummer van Vrijdag deelden wij mede dat de regeering het voornemen had een regeling te treffen voor het toe kennen van een vc goeding aan over heidspersoneel dat door de Duitschers ontslagen is. Thans is in het Staatsblad een besluit daarover verschenen dat maat regelen voorschrijft over het weder in dienst stellen en het geven van een scha deloosstelling voor den tijd waarin geen 6alaris werd ontvangen. De schadeloos stelling is inderdaad op 70% bepaald. Een rijksdienst ingesteld Bij koninklijk besluit is op de gemeen schappelijke voordracht van de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, van sociale zaken, van binnenland- sche zaken, van oorlog, van marine en van justitie, en gelet op de wenschelijk- heid van een coördinatie van de te tref fen maatregelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, door verschillende ministeries, ingesteld een „rijksdienst voor de lichame lijke opvoeding en de sport". De dienst ressorteert onder den minis ter van onderwijs. De leiding wordt op gedragen aan een directeur. Hilversum I 301 m. 18.01 Gram.muziek; 18.15 Cabaret; 18.30 „Het rijk overzee"; 13.45 Negro spirituals; 19.00 Nieuws; 19.15 St.-Nicolaasprogramma; 20.01 Eddv Walis speelt; 20.20 St. Nicolaashoorspel; 20.25 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Lin den; 21.00 St.-Nicolaasprogramma; 22.45 Op den drempel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Avondwijding. Hilversum II 415 m. 18.01 Nieuws; 18.30 The Novelty Serena- ders; 19.00 Clavecymbelmuziek; 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 20.01 Het omroep orkest; 21.00 De patriot; 21.15 Gram.muziek; 22.01 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. len en ook andere gegevens dermate on zeker te vinden, dat hij vrijspraak con cludeerde, waarbij de verdediger zich aansloot. Uitspraak 13 December. Slooper staat terecht. Als laatste zaak behandelde het Hof de ten laste gelegde opzettelijke hulpver leening aan den vijand in 1944 en 1945 door Adrianus van der Groef uit Haar lem gepleegd. Van der Groef heeft ge werkt aan het sloopen van huizen te Zandvoort en de bovenleiding van de electrische spoorlijn AmsterdamHaar lem. Hij hoorde deswege tegen zich een jaar gevangenisstraf eischen. Aan de tenlastelegging was toegevoegd de be schuldiging van Majesteitschennis. Kort voor de bevrijding zou hij de Koningin beleedigd hebben, maar dat ontkende hij ten stelligste. Het Hof zal 13 December uitspraak doen. aan het bestuur der C.H. Unie In een brief aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie hebben 49 leden, waaronder minister prof. mr. P. Lieftinck, prof. mr. F. de Vries, J. M. Krijger en vele andere bur gemeesters. Kamerleden, predikanten enz., -zich tegen de vroeger besproken plannen tot federatieve samenwerking tusschen de Anti- Rev. Partij en de C. H. U. verklaard. Zij wijzen op de partij beginselen tegen een an tithese-politiek. De Ned. Herv. Kerk heeft zich ontwikkeld in de richting van samen werking, zij wijst een isolement van de hand. Ook ten aanzien van de radiokwestie en vele sociaal-economische problemen en vooral ook de Indische aangelegenheid bestaan er be zwaren tegen de voorgestelde samenwerking. Het schrijven concludeert, dat er voor de C. H. Unie nog groote mogelijkheden aan wezig zijn, wanneer zij zich tot het Neder- landsche volk richt met den eisch van ver nieuwing van staat en maatschappij in Chris- telijken zin. Mevrouw Staff on Broms, beter bekend als Willy den Ouden, is 11a een jarenlang verblijf in liet buitenland voor een kort bezoek aan haar familie te Rotterdam in ons land aangekomen. Willy tijdens haar bezoek aan het ouderlijk huis. (P.) Sjarir:dominion-status kan voor het oogenblik niet geaccepteerd worden De mogelijkheid bestaat inderdaad, dat dr. H. J. v. Mook binnenkort een bezoek aan Nederland zal brengen. In den Haag is echter thans nog geen enkel bericht over het tijdstip van de komst van den luit.-gouv.-gen. ontvangen. Donderdag wordt er te Singapore een conferentie ge houden met Admiraal Mountbatten, waar aan van Nederlandsche zijde zal worden deelgenomen door dr. van Mook, admi raal Helfrich en mr. O. Graaf van Bylandt. De Nederlandsche delegatie zal Donderdagmorgen uit Batavia vertrekken en wordt daar Vrijdag, uiterlijk Zaterdag morgen terugverwacht. In Singapore zal ook gesproken worden over Fr. Indo- China, Volgens Un. Press zou men in betrouw bare kringen in Singapore te verstaan hebben gegeven, dat de ontmoeting weinig beteekenis zou hebben voor de situatie op Java. In het Noordelijk deel van Bandoeng hebben georganiseerde groepen Indone siërs met petrolcumbommen naar huizen gegooid. Zij sloten in een huis 14 men schen op, die allen levend verbrandden. In totaal zijn 49 menschen door zulk soort branden om het leven gekomen. Aanval len op het Britsche hoofdkwartier werden na de komst van versterkingen afgeslagen. Door het slechter worden van den toestand is een geheel bataljon Manratta's ter ver sterking met Dakota-vliegtuigen uit Bata via aangevoerd. Het Homan- en Preangerhotel zijn ont ruimd. Dit is geschied omdat het gebied ten Noorden van den spoorweg voor de Indonesiërs was aangewezen. Kampongs van waaruit herhaaldelijk het Borromeus- ziekenhuis en de huizen in de omgeving werden aangevallen zijn bestraft. Gurkha- troepen hebben een door de In donesiërs bezet gebouw met steun van ar tillerie en tanks aangevallen. De nationa listen staken het gebouw in brand en re tireerden naar de kampongs. Er werden boobytraps, explosieve stoffen, wapenen, munitie, speren, dolken en een krachtige radiozendinstallatie gevonden. Er is geen wapenstilstand gesloten tusschen de Brit ten en de Indonesiërs, zooals door de laat- sten is bericht. Uit een kampong ten N.O. van de stad zijn 30 vrouwen en kinderen gered. In Semarang is het vliegveld met mor tieren beschoten. In Ambarawa laaiden de gevechten Dinsdagavond om tien uur op, maar vannacht om vier uur was de stad weer rustig. Verklaringen van Sjarir Sjarir heeft Dinsdag op een persconfe rentie gezegd, dat „de Indonesische regee ring vastbesloten is geen voorwaarden te aanvaarden die minder inhouden dan de erkenning der Indonesische onafhankelijk heid door de Nederlanders". Een domi nion-status zou „voor het oogenblik niet door de bevolking geaccepteerd kunnen worden, hoewel de regeering beseft, dat niet alle banden met de wereld en zekere naties, die eenhistorisch en economisch recht hebben kunnen worden verbroken. Pas na de erkenning der onafhankelijk heid zullen de Nederlanders een aantal bijzondere rechten boven andere naties krijgen en wel in den vorm van verdra gen en economische samenwerking". Sja rir wilde geen duidelijk antwoord geven op de vraag of de Indonesiërs zouden in stemmen met een plaats in het Nederland sche rijk, zooals b.v. Z.-Afrika en Austra lië hebben in het Britsche gemeenebest, waaruit deze beiden en ook de andere leden zich kunnen los maken, wanneer zij willen. Sjarir zei alleen, dat het Indo nesische volk nog niet klaar was voor dit denkbeeld. Voor den oorlog werd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een commissie in gesteld (onder voorzitterschap van prof. dr. H. N. ten Veen te Amsterdam) om een on derzoek In te stellen naar de wenschelijk- heid van wijziging van <ie grenzen van de verschillende gemeenten in deze provincie. Dit onderzoek is tijdens de oorlogsjaren blij ven rusten, maar thans is het opnieuw ter han-d genomen. Aan alle gemeentebesturen is een uitvoerige vragenlijst gezonden. Wij vernemen dat de grenzen van Haar lem door deze commissie aan een diepgaand onderzoek zullen worden onderwerpen. In dertijd heeft het Haarlemsche gemeentebe stuur een studie laten maken van de sociaal- economische structuur van Haarlem en om geving, welk werk in het bijzonder verricht is door ir. F. Ottevangers van Openbare Werken. Een grenswijziging werd daarin noodzakelijk geacht, die zou moeten omvat ten: Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Haarlemmerliede. Enkele dagen geleden rees het vermoeden dat er wapensmokkel gepleegd werd in het kamp Schoorl. Op valsche papieren kregen vreemden toegang tot het kamp. Een meisje dat ook op deze wijze binnenkwam, wekte verdenking, werd gepakt en bekende volledig. Hedenmorgen is een groote politiemacht, 200 man gezagstroepen en 200 manschappen van de Kon. Marechaussee, in het kamp aan gekomen voor een grondig onderzoek. De leiding van het kamp en het geheel e per soneel is direct vervangen door een meege komen voltalligen bewakings- en bedienings staf. Leiding en bewaking wordt scherp ver hoord. Alle 1095 gedetineerden worden ge fouilleerd en uitgezonderd de zieken on der hen naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn overgebracht. In verband met deze wapensmokkelzaak zijn in de hoofdstad reeds vier man gearres teerd. VanavondSint-Nicolaasavond. Het feest van inlevering van een half pond boter, twee ons suiker, zooveel gram bloem. Het feest van de extra-snoepbon en van pepernvan peperduur ge kochte cadeaux met minimale gebruiks waarde, verpakt in gedichten op houthou dend papier. Een vleugje bitterheid in het zoete feest, wat de materieele kant betreft. De Sinterklaas van 1945 heeft nog geen krullen in zijn baard, maar hoe kan het ook anders, na die vijf afschuwelijke jaren Sint-Nicolaasavond wordt ditmaal voor al een feest van herinneringen. Herinne ringen aan de jaarlijksche climax van huiselijke gezelligheid, waarbij de leden van het gezin blijk gaven van hun liefde en toewijding voor elkaar op een wijze, dat valsche schaamte geen rol kon spelen: maar de kleine plagerijtjes verrieden im mers o, zooveel! De voor-oorlogsche over vloed van lekkernijen en luxueuze ge schenken deed velen zich hun behage- lijken welstand en dien van ons land, de veiligheid van het geborgen-zijn in eigen knussen kring zoo duidelijk beseffen. Voor velen zullen de blijde herinneringen aan „dien goeden tijd" weemoedig zijn getint. Waar bij het laatste groote feest, in 1939, broer Kees zijn gedicht van twaalf kantjes voordroeg om zijn zuster duidelijk te maken, dat de levensgroote namaak- zeesoldaat (met de doos zakdoeken in zijn stoere zeemansborst) speciaal voor haar de feestelijkheid kwam opluisteren, staat nu alleen een stoel, Kees keerde uit Duitschland niet terug. Het valt zijn fa milieleden moeilijk het feest van van avond te vieren zonder hèm erin te be trekken zoo worden het de herinnerin gen, die als ontastbare „surprises" den avond komen vullen. De eenheid van het gewonde gezin wordt scherper dan ooit gevoeld, vanavond, Sint-Nicolaasavond zonder Kees. Er is iets veranderd, niet zoozeer met het kinderfeest, als wel met het Sint- Nicolaasfeest in ruimeren zin. Het ont breken van materieeten overvloed is daar niet alleen de oorzaak van. Na vijf jaren van ontzetting is dit feest van het gezin geworden van een feest van uitbundigheid tot een ingekeerd samenzijn, samenzijn van allen in eigen kring van vrienden en verwanten, die zich blij maar met wee moed bewust zijn dat zij het uitbundige festijn van vroeger samen mógen ge denken. P. H. V DANCING CABARET BAR ^Amsterdam RemDrandtSDi-42-44. Adv. Sluit de deuren goed af Haarlem-Noord wordt sinds eenigen tijd onveilig gemaakt door een bende inslui pers, die zich bezig houdt met het leeg halen van vestibules. Kleeding, fietsen, alles is welkom. En het publiek heeft hierbij ook de noodige schuld. Maar al te vaak worden door surveilleerende politie- menschen voordeuren of raampjes open aangetroffen, zoodat het voor duisterlin- gen een klein kunstje is een jas naar keuze aan te trekken en de straat weer op te gaan. Men zal dus medewerken aan de bestrijding van dit misdrijf, door de gelegenheid daartoe niet te scheppen. Sluit zorgvuldig 's avonds uw deuren en ramen het is uw eigen belang. Wielrijder aangereden Op den Heerenweg onder Heemstede is gisteravond een wielrijder, die zonder licht reed, aangereden door een auto. Deze moest dimmen voor een tegenlig ger en bemerkte den fietser niet, die mid den op den weg reed. Deze werd ernstig gewond en naar het Diaconessenhuis overgebracht. Waschtarieven Het directoraat voor de prijzen deelt mede, dat de wasseherijen naar keuze hun op 9 Mei 1940 geldende tarieven met 50 mogen verhoogen, of hun op 18 September 1944 geldende tarieven met 25 Wanneer de wasch per K.G. wordt be rekend, mag voor n'atwasch niet meer dan 0.25 tot 0.35 worden berekend, voor droogtoegeslagen wasch 0.32 tot 0.40, voor mangelwasch 0.30 tot 0.45, voor perswasch 0.40 tot 0.55 en voor geheel opgemaakte wasch 0.45 tot 0.60. AGENDA VOOR WOENSDAG 5 DECEMBER Rembrandt Theater: Valstrikken, 14, IS.45, 19.15 (18 J.); Cinema Palace: Die verduivelde waarheid, 14, 16.15, 19 (14 j.); Luxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J.); Frans Hals: Wie is de dader? 14, 16.30, 19 en 21.15 (18 Moviac: Kinderfeest 14 uur; Va riété-revue 19.30 en 21.30 uur. DONDERDAG 6 DECEMBER. Bioscopen: als Woensdag; Moviac: Variété- revue 19.30 en 21.30 uur; Rembrandt: teven» 21,30 uur; Cinema: tevens 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2