Haarlems Dagblad enenzesti, ieschonden verdragen Ook Amerikanen op Java Een oplossing Een Jaar Geleden Ck Het woord is aan.. in de fietsenzaak «Oe Jaargang No. 18198 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soèndaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Têlef. 5437, Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 I>irecteur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 6 December 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. HET is vandaag een jaar geleden, dat de Duitsehers hun groote razzia in Haarlem en omgeving hielden. Zij hebben jarenlang op menschen gejaagd, ook in deze stad. Maar die dag was een der hoogtepunten in hun schrikbewind. De jacht gold den mannen van 16 tot 40 jaar en als ik het woord mannen gebruik moet ik mij zelf onmiddellijk corrigeeren, want er waren immers ook kinderen bij be trokken. En dat was wel het ergste voor duizenden van ons: dat onze minderjarige kinderen door deze duivelsche methoden bedrei'gS werden. Er was die zeventien jarige Heemsteedsche jongen, die in een bootje over het Spaarne trachtte weg te komen en met een mitrailleur werd dood geschoten. Het woord laf is ten aanzien van vele daden gebruikt, zooveel gebruikt dat het wel wat van zijn gispende kracht verloren schijnt te hebben. Laten wij het Zijn volle waarde geven en ons herinne ren dat dit een bij uitstek lafhartige mis daad was, zooals die geheele menschen- jacht zich kenmerkte door de ziellooze lafhartigheid van hen, die haar in botte gehoorzaamheid aan de slechte lieden, die deze dingen gelastten, bedreven. Op den zesden December 1944 werden vele honderden jongens en mannen in Haarlem en de omgeving gevangen geno men en weggevoerd. Er was smart in tal- looze gezinnen. Er was een oogenblik ver ademing in zooveel andere, omdat de schuilplaatsen, waarin de gezochten zich verstoken hadden, niet waren ontdekt. Sommigen hadden geluk gehad. Er was dat geval van het schoolgebouw, waarin een paar honderd man zich verstopt had den. De Duitsehers liepen het voorbij. Er waren allerlei staaltjes van behendige ontsnapping. Daartegenover stonden de gevallen van diegenen, die in den vroe gen morgen op straat gegrepen werden, toen er nog geen waarschuwingen waren gegeven. En van anderen, die in hun schuilplaatsen werden ontdekt, soms ten gevolge van verraad. Het duurde tot laat in den middag. Een sombere dag was die zesde December, een dag als een nachtmerrie en toen hij voor bij was begrepen wij allen, dat er voort durend gevaar zou blijven. Degenen, die er door hun leeftijd en hun kracht het best voor geschikt waren om de nimmer eindigende jacht op voedsel te bedrijven, werdenin groote meerderheid voortaan uitgeschakeld en bij de vele wanhoops- tochten in den wreeden winter, die volgde zouden vele oudere mannen en ook vrou wen door uitputting omkomen. Nu zitten daar de twintig beschuldigden In Neurenberg en betuigen hun onschuld. Hun onschuld! Een schurk en bedrieger als Seyss-Inquart heeft durven verkla ren. dat hij zijn best voor het Nederland- sche volk heeft gedaan en dat, als het geleden heeft, dit niet zijn bedoeling was. Beroofd van hun macht verschuilen de eertijds pralende, nu armelijke bende- hoofden van het Derde Rijk zich achter den dooden Hitier en den dooden Himm- ler. Straks zal de schim van den dooden Goebbels ook uit de hel worden opgeroe pen. Het zal hun niet baten en wij be hoeven ons geen zorgen te maken over de weerlegging van hun drogredenen. Ik schrijf ook niet over hen en over de men- schenjacht, die nu een jaar geleden is, om haat- en wraakgevoelens op te "roe pen of aan te wakkeren. Wij moeten niet in het verleden blijven wroeten; het heden en de toekomst eischen schier al onze aandacht en toewijding. Te herstel len en te bouwen is de groote opgaaf, die vreugde en voldoening belooft als hij goed wordt aangepakt. De herinnering aan het verleden strekke evenwel velen tot waarschuwing. Er zijn er, die nog niet voldoende begrepen schij nen te hebben hoe voos, hoe verrot, hoe door en door slecht het stelsel van het Derde Rijk met zijn ,,Kadaver-Disziplin" was. Mogen zij het diep en ten volle be seffen nu zij zien hoe de schuldigen aan de bedreven misdaden zich beroepen op.. Kadavers! Mogen zij inzien dat geen mensch zich aan een bedreven wandaad kan onttrekken door zich te beroepen op een ander mensch, die er hem de last toe heeft gegeven, of die mensch nu Hitier heet of een anderen naam draagt. De verdwaasden, die in den man Hitier als in een soort godheid geloofd hebben, of zichzelf dat hebben wijsgemaakt en hun geweten tot zwijgen gebracht bij de mis daden die zij bedreven hebben de wereld in een poel van ellende gestort. En te genover hun medemenschen staan zij nu als poovere leugenaars en lafbekken, die niet eens de verantwoording voor hun eigen daden durven te dragen en zich „volgelingen", „paladijnen" noemen, in een laatste poging om het knagend ge weten maar niet te doen spreken. ..Het is alles een dwaling geweest", heeft Ley in zijn afscheidsbrief geschre ven, voor hij zelfmoord pleegde. „Wij hadden God verlaten". R. P. Aan onze abonnés en adverteerders. Van heden af zijn wij bij den postchèque- en girodienst aan gesloten onder nummer 273107 De aanvragen voor automatisch gireeren zullen ten spoedigste behandeld worden. DE ADMINISTRATIEJ Zeeuwsche belangstelling1 voor het dichten van het dijkgat bij Ranimekens, waarbij men dezer dagen helaas weer tegenslag hoeft ondervonden. (P.) Tsjecho-Slovakije werd vermoord Woensdag kwam de Amerikaansche procureur Alderman aan het slot van wat hij noemde een der treurigste hoofdstuk ken in de geschiedenis der menschheid, n.l. de vernietiging van het kleine Tsje- clio-Slovakije. Alderman geeselde met scherpe woorden en in een met sarcasmen doorspekt betoog het optreden van het moderne bandietendom, in casu de Nazi- regeering van het Derde Rijk. De wereld kent de feiten. De weerzin wekkende wijze, waarop de Duitsehers den ouden Tsjechischen president Hacha het mes op den keel zetten in de nachte lijke bijeenkomst van 15 Maart 1939 te Berlijn is reeds veel eerder uitgelekt. Voor de groene tafel te Neurenberg heeft zich gisteren het kat-en-muis-spel geopenbaard, waarmee de Nazi's de Tsje- cho-slovaaksche rijksregeering heeft klein gekregen. Aangeblaft door de hooge bloedhonden te Berlijn, werd Hacha on wel en de lijfarts van Hitler was dadelijk bij de hand. De regie was wèi verzorgd.. Wanneer de Duitsche eischen niet in gewilligd zouden worden, zou een over weldigende Nazi-macht het bedreigde land in enkele oogenblikken onder den voet loopen. Hacha heeft geteekend, hij wilde zijn land voor het allerergste be hoeden. Ras, bloed en bodem Dat het bij de agressies niet ging om sprookjes van bloed, bodem of ras blijkt duidelijk uit Göring's bevelen tot verre gaande exploitatie der bodemrijkdommen in de vertrapte landen. Ook de Britsche aanklager Shawcross produceert een verpletterende hoeveel heid documenten. Geschonden verdragen staan minutieus opgeteekend op een tabel aan den wand van de rechtszaal en een telling komt tot een totaal van 69. De opsomming van deze wandaden, die de Britsche prosecutie bij monde van Sir David Maxwell Fyfe naar voren brengt, is droog en dor. Maar achter deze feiten verschuilt zich een golf van ellende. De plechtige formuleering van de verdragen staat in schrille tegenstelling tot de in fame schending. Tal van internationale staatslieden, wier levenswerk het was, den oorlog door een systeem van inter nationaal recht uit te bannen, werden met name genoemd, terwijl de Britsche aanklacht uitgroeide tot een overweldi gende gedocumenteerde beschuldiging. Deutschlarid wird eingekreist Hoe goed herinneren we ons nog de „angstkreten" van het Duitsche Rijk. Hoe infaam camoufleerden deze de werkelijke bedoelingen van de Berlijnsche leiders, gericht op wereldverovering ^n rechts verkrachting. De vroegere aanstichters van het Duit sche gangsterdom laten de vloed van be schuldigingen gelaten over zich gaan Wat kunnen ze anders doen? Zal Hess nog moeilijkheden opleveren? Professoren, die bij het Neurenbergsche proces aanwezig zijn om psychologische studies te maken hebben verklaard, dat het niet onmogelijk is dat Rudolf Hess nog meer moeilijkheden zal geven tijdens den loop van het proces. Zij achten het aan nemelijk, dat Hess door het samenzijn met zijn vroegere kameraden zijn verdediging volkomen overhoop heeft gehaald Hij heeft den gevan|enisprediker gezegd, de geregelde godsdienstoefeningen niet te willen bijwonen, vermoedelijk om het niet te laten voorkomen, alsof hij door angst tot religie komt. 12 dagen pauze Officieel werd vandaag medegedeeld, dat het hof van 21 December tot 2 Januari geen zittingen zal houden. De ex-burgemeester van West-Kapelle en Kloetinge is door het tribunaal te Goes veroordeeld tot 10 jaar interneering met ver beurdverklaring van vermogen, ontzetting uit openbare ambten en uit het kiesrecht. Talleyrand: Om iemand goed te lee- ren kennen moet men even aandachtig zijn stem als zijn gelaat be- studeeren. Zooals men weet hebben wij dezer da gen melding gemaakt van het niet in dis tributie brengen van een vrij groot aantal rijwielen, die sinds enkele maanden in deze omgeving aanwezig zijn. Thans meldt onze Haag,sche correspondent over deze zaak: Naar wij vernemen is een aanschrijving van het Centraal Distributiekantoor aan de plaatselijke distributiebureaux uitge gaan over de distributie van de thans bij de grossiers aanwezige Engelsche fietsen. Dientengevolge zal binnen enkele dagen de distributie van deze rijwielen, welke slechts een heel klein aantal vormen in verhouding tot de behoefte, kunnen ge schieden. De plaatselijke distributie bureaux hebben tevens richtlijnen ont vangen omtrent de prioriteit, in acht te nemen bij het voldoen aan de bij hen in gekomen aanvragen. De gang van zaken zal dan zijn, dat degenen, die dit keer voor toewijzing in aanmerking komen, een bon ontvangen, waarop zij bij een winkelier hunner keuze een fiets zullen kunnen koopen. De winkeliers zijn echter gebon den aan het betrekken der fietsen bij da speciaal hiervoor aangewezen grossiers. De in Haarlem zijnde nieuwe fietsen zouden uitgegeven worden aan personen uit Haarlem en omgeving. Dit is een verheugende mededeeling, die hopelijk een einde zal maken aan een zeer ongewenschten toestand en ook aan het leveren van rijwielen van Haarlem naar andere deelen van het land en aan het koopen van rijwielen door Haarlem mers b.v. in Dedemsvaart of Bedum. Hier door moest veel overbodig werk worden gedaan en moesten vele extra-onkosten worden gemaakt. Volgens den corr. van de Daily Mail in Batavia zou Amerika deelnemen aan een oplossing van de moeilijkheden in Indonesië. Een Amerikaansch marine commandant zou reeds op Java zijn ge arriveerd en er zouden reeds maatrege len worden genomen voor het inrichten van een Amerikaansch hoofdkwartier te Batavia en Soerabaja. Ook wordt een Amerikaansche generaal-majoor met zijn staf te Batavia verwacht. Dr. van Mook en zijn gezelschap zijn hedenmorgen uit Batavia naar Singapore vertrokken. Woensdagmorgen is generaal Christison vergezeld van zijn persoonlijke staf daarheen gegaan. Omtrent de te voe ren besprekingen veronderstelt men, dat deze zich over het algemeen zullen bezig houden met de situatie op Java. De aan wezigheid van de Nederlandsche militaire leiders geeft grond voor de gissing, dat het toekomstig gebruik van de Nederland sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, die tot dusver van de operaties zijn uitgeschakeld, zal worden besproken. De huidige situatie op Java laat bijna geen andere mogelijkheid voor drastische ver sterking van de geallieerde strijdkrachten. In militaire kringen te Batavia verwacht men, dat het Z.O. Azië-commando thans zijn bezwaren tegen het gebruiken van Nederlandsche troepen zal laten varen. Verder verwacht men, dat de tot nu uit gestelde derde ontmoeting tusschen Ne derlanders en Indonesiërs misschien zal volgen, zoodra Christison te Batavia is teruggekeerd. Omtrent de door dr. van Mook in Ne derland mogelijk te voeren besprekingen, wordt in Batavia gezegd, dat het karak ter dezer besprekingen niet voorspeld kan worden, omdat de politieke situatie op het oogenblik zoo verward is, dat zij geen duidelijk beeld geeft. Ook worden zekere veiligheidsmaatregelen van essentieel be lang beschouwd om een gunstige sfeer voor een beter begrip en een overeen komst te scheppen. Geweld wordt beantwoord met geweld Reuter meldt, dat het waarschijnlijk is, dat op de conferentie de bijzonderheden zullen worden vastgesteld van een nieuwe politiek, weike duidelijk zullen maken, dat niet langer geduld zal worden be tracht. Het is bekend, dat zoowel bij de Nederlanders als bij de Engelschen het geduid is uitgeput bij het pogen, de si tuatie op Java door onderhandelingen op te klaren. Geweld zal beantwoord worden met geweld. Op de trams in Batavia is een leuze verschenen, uit welke men zou kunnen afleiden, dat de bevolking het terroris tische gezag begint moede te worden. Deze leuze luidt: „Wij Indonesiërs wen- schen vrede jeugdbeweging jullie bloed is veel te heet." Het revolutionnaire radiostation van Soerabaja, dat 20 mijl ten Z. van de stad uitzendt, heeft thans de val der stad toe gegeven. Er wordt een beroep gedaan op de solidariteit der extremisten om de stad te heroveren. De periode van vandalisme en terrorisme in Bandoeng is reeds weken geleden be gonnen met vele ontvoeringen, moorden en chantagegevallen, hoofdzakelijk gericht tegen personen van de Rapwi. Volgens een bericht van United Press hebben de Engelschen dagenlang werkeloos toege keken, waarschijnlijk omdat zij zich niet sterk genoeg achtten om op te treden tegen benden, die vaak meer dan 250 man sterk waren en die onverdedigde Euro- peesche huizen aanvielen en in brand sta ken met petroleumbommen. Zij ver moordden ieder die uit de vuurzee tracht te te ontkomen. De climax in deze serie wandaden kwam vorige week voor. toen de Indonesiërs een aanval deden op het Borromeus-ziekenhuis, waarbij zij zoover doordrongen, dat enkele paviljoens onder hun machinegeweervuur kwamen te lig gen. Door deze aanvallen werd o.m. de eens zoo mooie woonwijk rond het depar tement van openbare werken zoo goed als vernield. Maandagmiddag togen de Brit sche troepen eindelijk aan het werk om de gevaarlijke plaatsen te zuiveren. Het grootste deel der burgerbevolking is opgepakt in „beschermingskampen" en evacuatiecentra, waar onvoldoende voed selvoorraden aanwezig zijn. Ondanks de aankomst van versterkingen vermoedt de Europeesche kolonie, dat de Engelsehen de gebeurtenissen niet ernstig genoeg op nemen. Dit gevoel is in hoofdzaak de reden geweest, dat vorige week een aan tal jongeren de zaken in. eigen hand heb ben genomen. Intusschen is een aantal voormalige' Nederlandsche krijgsgevange nen in de vroegere Koninklijke Militaire Academie ondergebracht, waar zij opge leid en heruitgerust worden. Als zij ge reed zijn, zullen zij de bewaking der bur- ger-interneeringskampen op zich nemen. A.s. Zondag zullen 400 Nederlandsche en Ambonneesche soldaten te Bandoeng bij de Britsche troepen worden ingedeeld. De Britten zouden spoedig een convooi naar Bandoeng zenden, waarvoor de repu blikeinen vrijgeleide zouden hebben ge geven. Hooge Britsche officieren zeggen, dat dit de laatste kans voor de republi- keinsche „regeering" is om te laten zien, dat zij de bevolking in de hand heeft. Men had Woendsag een algemeene gewa pende Indonesische opstand verwacht, en daarom werd den geheelen dag boven Java op geringe hoogte door vliegtuigen gepatrouilleerd. Men heeft echter geen ongewone Indonesische activiteit waar genomen. Nederlandsche troepen op Malakka worden gereed gemaakt voor vertrek naar Java. ,.j

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 5