Zuinig met Gas! van Uitspraak van den Bijzonderen Raad van Cassatie ïeering uit Indië Economische Haarlems jeugd Hoeveel leerlingen op Gymnasium, Lyceum of H.B.S. De prijsvraag van TeylersStichting Georgette Hagedoorn. De staking bij Figee Weerbericht Burgerlijke Stand van de twee Sinterklazen Wie zag deze aanrijding? De kwestie van de doodstraf voor po litieke misdadigers heeft reeds vele pen nen in beweging gebracht en reeds veel is daarover, vooral in de kringen der juristen, gediscussieerd. In verband hier mede is de Dinsdag door den bijzonderen raad van cassatie gedane uitspraak in zake Max Blokzijl van groot belang. In zijn antwoord op het verweer zegt de raad: „Overwegende, dat de regeering in den noodtoestand, geschapen door de bezet ting van het rijk in Europa, die het grond wettelijk voorgeschreven overleg tus- echen de kroon en de Staten-Generaal volstrekt verhinderde, bevoegd was de door de bijzondere omstandigheden gebo den maatregelen van wetgevenden aard bij Kon. Besluit te treffen, „dat deze noodtoestand het ter hand nemen van het onderwerp van het besluit buitengewoon strafrecht door de regee ring rechtvaardigt en zij bij het uitvaar digen van de artikelen haar bevoegdheid niet heeft misbruikt, „noch uit den tekst van art. 100 wet boek van strafrecht, noch uit zijn wor dingsgeschiedenis blijkt, dat aan dit ar tikel een strekking moet worden toege kend, welke in zou houden, dat ook voor den noodtoestand, die door de volledige bezetting van het rijk in Europa is ont staan, de bevoegdheid van de regeering tot het uitvaardigen van voorschrift op strafrechtelijk gebied binnen enge grenzen zou moeten blijven." Ook in het arrest tegen Jacobus Breed- veld, dat eveneens Dinsdag is gewezen, heeft de raad zich in dien zin uitgespro ken. In dit arrest wordt n.l. o.m. gezegd: „Dat met betrekking tot de uitoefening van deze regelende macht door de regee- ring in noodtoestand de rechter niet heeft te treden in de beoordeeling van de doelmatigheid der tot stand gebrachte Tegelingen, maar hij zich heeft te bepalen tot het onderzoek van de vraag, of de noodtoestand het ter hand nemen van de materie door de re geering rechtvaardigt, en zij alzoo geen misbruik van haar gezag heeft gemaakt, „dat de raad van oordeel is, dat de re geering bij het tot stand brengen der bovengenoemde Kon. Besluiten haar be voegdheid niet is te buiten gegaan." De menschen, die uit Indië repatrieeren zullen alle mogelijke medewerking van de betreffende instanties ondervinden. In Suez wordt voor kleeding gezorgd die voor een deel door de Nederlandsche in dustrie geleverd wordt. Hier zal eveneens een identiteitspapier worden uitgereikt, dat het persoonsbewijs moet vervangen, en waarop de houders allerlei faciliteiten ge nieten. Ook is voor de noodige ontspan ning gezorgd. Toiletbenoodigdheden zullen verkrijgbaar worden gesteld. Met de Oranje, de Nieuw Amsterdam en de Johan van Oldebarneveldt zal de reis naar het vaderland worden voortgezet. Wellicht kunnen deze schepen niet geheel naar Nederland komen, daar de Noordzee nog niet geheel mijnenvrij is, maar ook hierin is voorzien. De passagierslijsten van de schepen komen per luchtpost naar ons land, zoodat hier de noodige voorzorgs maatregelen kunnen worden getroffen. Het Centraal Bureau voor Verzorging van Oorlogsslachtoffers is ingeschakeld en een speciale organisatie is in het leven geroe pen, om de terugkeerenden zoo spoedig mogelijk naar hun woonplaatsen te ver voeren. Een financieele regeling van het Ministerie van Overzeesche gebiedsdeelen voorziet in geldelijken steun. De garantie regeling hieromtrent is als volgt: f 150 per gezinshoofd per maand, f 100 voor het eer ste gezinslid boven 17 jaar, f 75 voor elk gezinslid boven de 17 en f 60 voor de jon gere kinderen. Wanneer hier dus een we duwe arriveert die een inkomen van f 120 per maand geniet, krijgt zij f 30 toeslag. Het Centraal Distributiekantoor verstrekt allen menschen een extra-bonkaart. Ver der genieten zij een verhoogd brandstof- fenrantsoen, n.l. per hoofd twee een heden. samenwerking in het Westen De regeeringen van België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg hebben besloten zich met elkander te verstaan betreffende de bevoorrading van levensmiddelen en leveringen van eerste levensbehoeften, de wederzijdsche levering van grondstoffen en werktuigen, die onmisbaar zijn voor het weer op gang brengen van de nijver heids- en landbouwproductie, en samen werking op het gebied van de bestaande productie, waarbij rekening gehouden zal worden met den traditioneelen handel tus- schen de vier landen. Deze vraagstukken zullen bestudeerd worden door een Raad van Economische Samenwerking, die bestaan zal uit drie afgevaardigden welke onderscheidenlijk de regeeringen der Belgisch-Luxemburgsche tolunie, der Nederlanden en van Frank rijk zullen vertegenwoordigen, aldus meldt het Brusselsche „Laatste Nieuws". John D. Rockefeller Jr. heeft een bedrag van een millioen dollar beschikbaar gesteld voor „den religieuzen opbouw dor getrof- ,"en Europeesche landen". (U.P.) De inrichtingen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in Haar lem en omgeving zijn den nieuwen cursus begonnen met het voigende aantal leer lingen. Totaal Uit Haarlem Gymnasium 394 186 H.B.S. A 354 260 le H.B.S. B 448 246 2e H.B.S. B 335 300 Meisjes H.B.S. 297 186 Christelijk Lyceum 741 298 R.K. Meisjes Lyceum 304 138 Kennemer Lyceum 762 ±180 R.K. Lyc. v. jongens 724 344 Deze statistiek geeft als wij haar ver gelijken met statistieken van vroegere jaren aanleiding tot eenige aanteekenin- gen. Wat de 5 gemeentelijke onderwijsinrich tingen te Haarlem betreft (het Gymna sium, de H.B.S. A, de twee H.B.S.-en B en de Meisjes H.B.S.) blijkt, dat nu op de 1828 leerlingen 650 jongelui uit de buiten gemeenten zijn, dus 35.55%. In 1938 waren er op een totaal van 1692 leerlingen 687 van buiten, dus 28.78%. Een toeneming van de groep buitenleerlingen dus met 6.77%. Het totaal aantal leerlingen is in die jaren belangrijk gestegen, namelijk van 1692 tot 1828, maar het aantal Haarlem mers steeg slechts van 1178 tot 1205. In verhouding is het aantal leerlingen van buiten de gemeente Haarlem op de inrichtingen voor bijzonder onderwijs nog grooter. Wij verwijzen naar het boven staande staatje. Niet meer dan 25% van de leerlingen van het Kennemer Lyceum komt uit Haarlem, bij het Christelijk Ly ceum is het ongeveer 40%. Uit bovenstaand lijstje blijkt dat 2138 jongelui uit Haarlem Middelbaar of Voor bereidend Hooger Onderwijs ontvangen. Naar aanleiding van mijn verslag over de demonstraties der toongeslachten van de 3de orde, gebezigd in de door de des kundige Jury bekroonde composities van onzen stadgenoot M. J. Lürsen, mocht ik een schrijven van Prof. dr. A. D. Fokker ontvangen, dat ik wegens drukke werk zaamheden eerst nu kan beantwoorden. Mijn veronderstelling, dat die composities voor het speciaal voor die toongeslachten geconstrueerde orgel bedoeld zouden zijn, blijkt onjuist te zijn geweest: zij zijn voor verschillende instrumentale ensembles ge schreven. En inderdaad kunnen strijk instrumenten in zuivere kwinten gestemd worden (doch m.i. alleen dan, wanneer ze niet met instrumenten met vaste, ge temperde stemming, als piano en orgel moeten samenwerken); echter dissoneeren dan reeds de kleine terts op de d- en a- snaar der cello óf met de losse a en d, óf met de losse C-snaar. En ook bij a-capella- zang en blaasensembles zijn zuivere ac- coorden mogelijk. Doch bij modulaties blijft het altijd schipperen. Intusschen was reeds J. S. Bach zóó blij over de ge- tempereerde stemming, dat hij er twee monumentale werken aan wijdde. Die stemming beteekent het vrije verkeer tus- schen alle tonaliteiten, dat de componis ten niet gaarne voor autarkische beper king zouden prijsgeven. Zoo lang nog niet blijkt dat de toongeslachten van den 3den graad dat ook toelaten, zou hun toepassing met een teruggang gelijkstaan. We moe ten dus omtrent hun bruikbaarheid in de praktische muziek vooralsnog een afwach tende houding aannemen. Dit was ook de meening van eenige musici en physici, aan wier indrukken ik de mijne toetste. Van het belangwekkende dezer proefne mingen behoeft dit niets af te doen. K. DE JONG. De voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn, die eenigen tijd geleden met veel succes in Haarlem optrad in een pro gramma onder den titel „Chansons", zal binnenkort een soortgelijke uitvoering geven. Naar wij vernemen, zal heden een einde komen aan de staking bij Figee te Haar lem De arbeiders zullen morgenochtend het werk hervatten, daar de reden tot staking is weggenomen. De directie deelde Woensdagmiddag mede, dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen den ouden bedrijfsleider in zijn functie te herstellen. Zij had kennis ge geven van haar voornemen den betrok kene te houden buiten contact met en zonder gezag over de werklieden. Deze heeft Woensdag echter zelf zijn ontslag gevraagd en dit is door de directie aan vaard, zoodat er geen aanleiding meer was de staking voort te zetten. Anders gaslooze uren Door de Directie van het Gemeente- Gasbedrijf te Haarlem wordt een drin gend beroep gedaan op de medewerking der inwoners van Haarlem en Omstreken de zuinigheid bij het gasverbruik in acht te blijven nemen. Zij herinnert er "het publiek daarom aan, dat het gebruik van gas voor ruimte verwarming is verboden, behoudens in die gevallen en in die mate, waarin daar voor uitdrukkelijk toestemming is ver leend. Door een langdurige vorstperiode en gesloten waterwegen zou de aanvoer van gaskolen ernstig bemoeilijkt of zelfs ge heel afgesneden kunnen worden, met het hoogst onaangename gevolg, dat Haar lem. evenals in den winter 19441945, ge heel van gas verstoken zou geraken. Het Gasbedrijf moet alles in het werk stellen om met de thans beschikbare, ge ringe hoeveelheden brandstof de winter periode door te komen. Men blijve daarom zuinig met het gas Slaat men deze waarschuwing in den wind, dan zal het niet te vermijden zijn tot toepassing van strengere maatregelen of zelfs tot invoering van gaslooze uren over te gaan. Z. Exc. prof. dr. G. van der Leeuw, min. van O.. K. en W. zal in de Vrijdagsche reeks „Praatjes op de brug" spreken over de toekomst van de Nederlandsche bescha ving. Verwachting tof Vrijdagavond: Vrij koud. In den nacht plaatselijk lichte vorst, overdag tijdelijk zonnig. Matige wind, meest tusschen Noord en Oost; geen neerslag, vrij koud. HAARLEM, 5 Dec. 1945. Bevallen: 3 Dec. M. W. A. van der Wiel Rademaker, z. 4 Dec.: G. W. van den Haakde Korte, d. J. M. DijtElzinga, d. A. J. InpijnNegrijn, z. 5 Dec.: L. H. Oos- terveerZandstra, d. M. M. Lablansvan Koningshoven, z. C. M. van EedenVen- neker, z. Overleden: 2 Dec.: S. de Vriesde Jong, 56 j., Coornhertstraat. 3 Dec.: G. L M., 4 j., z. van G. P. Warmerdam, Gasthuissin gel. C. J. M., 2 j., d. van C. P. H. J. v. d. Werff, Berkenrodestraat. 4 Dec.: J. Siet- sesGroot, 76 j., Düvenvoordestraat. A. Ploeg, 73 j., Bakkerstraat. A. P., 4 m., z. van H. J. van Kampen, Veenbergstraat. Ondertrouwd: 5 Dec.: A. W. de Ruig en M. E. Bom. A. T. Switser en C. C. P. Voor- douw. H. J. Haan en J. Keur. F. G. de Ligt en A. van Hedel. P. J. Heijerman en J. Webster. N. Otte en M. Draijer. A. Vooren en J. Schuur. A. Stolwijk en G. Schouten. J. H. de Groot en M. Mooij. A. Bakker en J. G. Jouvenaar. J. H. Gaart- man en E. Moerwijk. D. W. Treffers en M. Baars. S. A. Tukker en A. C. Verhallen. .Gehuwd: 5 Dec.: J. Halsema en H. Maasdam. A. van Gorkum en A. J. M. Grootes. C. M. van der Wijden en J. Boone A. W. van der Hoek en C. W. Jansen. M. Zweiphennig en J. H. Steenmeijer. J. C. de Smidt en M. H. van Es. W. H. A. van Duuren en J. A. Stiphout. G. A. Cove en I. B. Anthonysz. J. Baars en J. J. Kerner. H. Wijker en F. van Riemsdijk. A. M. Pestill en T. Borst. J. C. Baks «n J. C. O. d'Arnaud. D. Buij en M. E. van Maasdam. P. R. Both en W. Wijers. Teneinde te beletten, dat de Neurenhergsohe oorlogsmisdadigers, indien zfj daartoe neiging mochten voelen, zich naar beneden zouden kunnen storten, heeft men in de gevangenis In de ruimte boven het trojipenhuis gaas gespannen. <P.) Adv. Daar stonden zij, in den druilerigen avond van den vijfden December. Traag drupte een koude drup in hun baarden en hun mijters werden ontsierd door on ooglijke plooien en onverwachte bobbels. Maar de ware geest van hun grooten voorganger, den Bisschop van M.vra, was in hen gevaren en zij waren vol goeden wille om van dezen avond iets te maken. Zij spraken af, na het volbrengen van hun taak in „De Gulden Roemer" bijeen te komen, om daar hun belevenissen uit te wisselen onder het genot van een har- tigen dronk en een bonloos broodje-met huzarensla. De avond streed met den nacht en moest het ten allerlaatste af leggen. Maar in de muren van de huizen pinkten nog de gele ramen, waarachter de pepernoten rolden en het pakpapier zich ophoopte. Tegen het tijdstip, waarop de lucht in het Oosten met vage lijnen werd door trokken en de Groote Kerk niet meer een donkere klomp maar een duidelijke 6ilhouet was, zaten in „De Gulden Roe mer" twee vermoeide Sinterklazen bij een. Hun Pietermannen hadden zij reeds naar bed gestuurd. Het was niet geraden met de Arbeidswet in conflict te komen, nu de Sinterklaasbranche weer in eere kwam. 11 „Ik ben geweest",zoo ving de oudste en schamelste der twee grijsaards aan, terwijl hij voorzichtig de punt van zijn baard uit de koffie vischte, „in de arma buurten, waar de kinderen onder de de kens slapen, die kaal en versleten zijn en waar de snoepbonnen zijn verkocht, om Wimpie een paar nieuwe schoenen te kunnen geven. Daar was het goed, bij het eenvoudige gepraat van de menschen en de stralende blikken van de kinderen. Waar het getemperde licht van een roods lamp een warmen schijn wierp op de schamele, goedkoope meubelen." De oude man verzonk in diepe overpeinzing en zag het paardje weer, dat Kees gekregen had, en dat na 'n gestrekten draf 't moede hoofd onder de kachel had laten rollen. Hij proefde nog den smaak van het suike ren beest, dat die kleine meid hem in dankbare offering in den mond had ge stopt, toen ze met haar schrale knietjes op zijn roode tabberd was geklommen. Een pluis van zijn niet meer sthoone baard was in de handjes van de kleine gebleven, die met haar verwonderde oog jes het rimpelige gelaat van den kinder vriend had afgetast. Hij vertelde verder van de lage deuren, waar hij bukkend was doorgegaan, van de rafelige vlcer- kleeden, waar zijn lahgë rokken achter waren blijven hangen. Maar vooral ver telde hij van de vreugde, de ongekunstel de blijheid van zijn kleine klanten, die in hooghaarlemsch hun vreugde kenbaar maakten over een verdwaalde pepernoot, waar de lapjeskat mee aan het spelen was en van zooveel andere kleine din gen, die dezen avond tot een schoonen hadden gemaakt. „Ach, mijn waarde", zoo begon- zijn confrater, die voorzichtig een slokje nam van het jonge en clandestiene wijntje, dat hem op dit late uur tegen een nave nanten prijs was voorgezet, „mijn erva ringen zijn vele, maar zij zijn niet alle even prettig. Zeker, ik heb onvervalschte blijdschap ontmoet, maar hoe vaak werd deze niet geremd door een achterdocht tegen mijn persoon. Een verwaten jong- mensch van zeven jaren ontdekte het touwtje, dat ik al jaren aan mijn baard draag, omdat deze te weelderig is ge worden voor mijn oude, zwakke kin, en beschouwde het als een poging tot om- de-tuin-leiding. Maar één ding weet ik zeker, broeder Antonius, wanneer de tijden normaal zul len zijn en de smetten van den laatsten wereldkrijg zullen zijn uitgewischt, dan kom ik weer aan bod. Dan zal de juiste Sint-Nicolaasstemming weer levend zijn onder de menschen, dan zal het geloof in onzen eerbiedwaardigen persoon weer hoogtij vieren en dan zullen chocolade letters en tevreden kinderen, ook daar, waar nu de letters zwart zijn en de vreug de klein en onecht is, mijn werk verge makkelijken. Tot volgend jaar, collega! J. F. Op Dinsdag 27 November J.l. om 17.15 uur is in de Wilhelminastraat te Haar lem een wielrijdster aangereden door een auto, waardoor zij ernstig gewond naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. Zij, die getuige van bedoelde aan rijding zijn gewees» worden verzocht zich te melden aan het politieposthuis Leid- scheplein voor het verstrekken van na dere inlichtingen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 6