Haarlems Dagblad De Stille Armen De Duitsche Adelaar vertrad ons land Ceen Amerikaansche soldaten op Java Voor de Stille Armen Naar zuiverder atmosfeer De 10e Mei en zijn prélude Het woord is aan... Luchtaanvallen waren weer noodig Geen korfbal. ttlhi No. 18200 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 2)irecte«r-HoofdredacteurKobert Peereboom Zaterdag 8 I>eeeml>er 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825» HET comité voor de Stille Armen doet opnieuw zijn beroep op de bevolking van Haarlem en omgeving. Evenals in het verleden is de hulp van de kranten ingeroepen om de Kerstinzameling voor deze zwaar beproefden tot welslagen te brengen. Een Kerstgave, die al tot een schoone traditie was geworden, wordt hervat. De Duitsche bezetters hebben ook dit jarenlang onmogelijk gemaakt. Met des te meer warmte en overtuiging keeren wij ertoe terug, ons herinnerend hoe sterken weerklank het appèl op onze lezers in den vooroorlogschen tijd placht te vinden. Er is geen reden waarom die nu minder zou zijn. De toestand, waarin de stille armen verkeeren, duidt eerder op het tegendeel. En laat men niet den ken dat zoo'n enkele Kerstgave weinig helpt, dat de uitwerking van deze gift te kort is om verbetering in den toe stand te brengen. Men moet haar niet vergelijken met eenigen vorm van blij- venden steun. De groote waarde die zij voor de ontvangers heeft ligt in het besef, dat zij niet vergeten worden door hun medemertschen als het Kerstmis is, in het blijk dat medegevoel met hun lot bestaat, in de blijdschap dat zij er niet buiten staan en het Kerstfeest mee kunnen vie ren. Deze gedachten geven hun steun en wie weet voor hoevelen zij wellicht, in de moeilijkste omstandigheden, een redding zijn geweest en nieuwen moed hebben gegeven. Het begrip Stille Armen duidt op men- schen, die hun leed en moeilijkheden al leen dragen en niet bij anderen, ook niet bij openbare instellingen, om hulp willen aankloppen. Zoo zijn er velen en ik heb wel eens critiek op hun houding hooren uitoefenen door erg nuchter en logisch redeneerende lieden, die vonden dat de organisatie er nu eenmaal voor was en dat ieder, die ervoor in aanmerking kwam er dan ook maar p.\*. nik van moest ma ken. Dit is gemakk in theorie te ver dedigen, maar de pvactijk is anders. Er zijn nog geen stelsels en geen organisa ties gevonden, waarin alle menschen zich precies aanpassen en zij zullen ook nooit ontdekt worden. Het is lastig, maar het zou treurig zijn als het anders werd. want dat zou een vervlakking van de mensche- lijke persoonlijkheid en een wegvallen van individualiteit beteekenen, die wij als een verschijnsel van degeneratie zou den moeten beschouwen. Ik behoef er nauwelijks aan te herinneren, wie zulke vervlakking van de mensehelijke persoon lijkheid hebben voorgestaan en wat hun lot is geworden. Omtrent degenen die indertijd critiek uitten op de houding van menschen, die anderen niet lastig wilden vallen met hun nood en niet tot den smartelijken gang naar de openbare instelling van hulpverleening konden be sluiten, blijft trouwens de vraag open, wat zij zelf in dergelijke omstandigheden zouden doen. Het is iets heel anders een theorie over anderen te ontwikkelen, dan zelf voor het feit geplaatst te worden. Dat hebben zoovelen in oorlogstijd on dervonden, die verwonderd waren over hun eigen reacties toen zij in groote, soms critieke moeilijkheden kwamen te ver keeren en die zich heel anders ,in menig geval veel flinker gedroegen dan zij zelf hadden verwacht. Het Comité heeft mij verzekerd dat het aantal gevallen, waarin gezinnen van Stille Armen voor een Kerstgave in aan merking komen, wel een duizendtal be draagt. Dat is veel. Er volgt uit dat vele duizenden guldens noodig zullen zijn om iets van werkelijke beteekenis te kunnen doen. Daarom doe ik een krachtig beroep op allen die het te missen hebben. Wij zullen, evenals vroeger, de ingekomen bij dragen in de krant vermelden. Laat men snel geven, want een goed begin betee- kent ook hier het halve werk en de eerste lijsten van bijdragen geven de beste sti mulans, dien wij wenschen kunnen. R. P. Bevin, Itloïotof en Byrnes zullen op 15 Dec. te Moskou samenkomen. De confe rentie is voornamelijk belegd om de at mosfeer tusschen de groote mogendheden te zuiveren en hun in staat te stellen deel te nemen aan de algemeene vergadering van de organisatie der Ver. Volken met een zooveel mogelijk op elkaar afgestemde politiek. Zij zal volgens Londensche in zichten beschouwd moeten worden als een voortzetting van de regelmatige be sprekingen der drie ministers van buiten- landsche zaken, zooals die is voorzien bjj de overeenkomst van .Talta. Het ligt in de bedoeling geen aangelegenheden te be spreken. welke Frankrijk betreffen, maar wel de kwestie der atoomenergie, de situa tie in het Verre Oosten, en in Perzië, de toestand in China en de werkwijze voor het opstellen der Europeesche vredesver dragen te behandelen. De Fransche regeering ziet de conferen tie met gemengde gevoelens tegemoet, daar wellicht buiten haar om kwesties zullen worden behandeld, welke voor Frankrijk van vitaal belang zijn. Ais blikken hadden kunnen dooden, zouden er in de beklaagdenbank te Neu renberg gisteren vele slachtoffers geval len zijn, toen de Britscbe assistent-aan klager de documenten een oogenblik ver gelend, de Duitsche leiders hoonend gee- selde wegens hun trouwbreuk ten aanzien van Nederland. Thans blijkt de gewetenlooze schending van alle recht, de vertrapping van alle beloften, de menschonteerende vergui zing van humaniteit en wettigheid. Wij herinneren ons nog maar al te goed de verklaringen van het Duitsche staats hoofd op den 6en October 1939, waarin hij den nadruk legde op de traditioneele vriendschap tusschen Nederland en Duitschland. Reeds den volgenden dag gaf Hitier Von Brauchitsch bevel, de Nederlandsche grens te observeeren. Tezelfder tijd moes ten alle voorbereidingen voor een invasie in de lage landen getroffen worden. Den 9en October volgden instructies voor een zoo spoedig en krachtig mogelijke door tocht door Nederland, België en Luxem burg. De feiten klagen aan. De feiten. Dat zijn verklaringen van Hitier tegenover de Koningin, bijv. die van 28 Augustus van 1939, waarin hij Ne- derland's neutraliteit plechtig waarborg de. Dat zijn orders uit het „Führerhaupt- kwartier" om ingeval van oorlog met Polen de luchtbases in Nederland en Bel gië zoo spoedig mogelijk te bezetten. Dat zijn bevelen van het Nazi-opper hoofd betreffende de bezetting van een zoo groot mogelijk gebied der kleine de mocratieën. Van 15 Oct. 1939 af, den dag waarop het laatstgenoemde bevel gegeven werd, stond het vast, dat Nederland's neutraliteit geschonden zou worden. Do machine liep, het wachten was op betere weersomstandigheden. Een latere instructie van Keitel 'aan Göring verwerpt het oorspronkelijke plar de invasie bij algemeenen order te doen geschieden. Men vraagt zich nog af, wat de houding der Nederlandsche troepen zal zijn en maakt het huichelachtige plan de operatie een vredelievend karakter te geven, daar, waar geen weerstand za: worden ontmoet. Nogmaals wordt bepaald dat Nederland tot de Grebbe-Maaslinie met inbegrip van de Waddeneilanden on der de Duitsche soldatenlaars zal worden vermorzeld. Den 28en November stelt Keitel vast, dat, indien een doorbraak bij Luik mislukt, Walcheren moet worden bezet. Uitstel van executie. Elf documenten, alle in het bezit van het Openbaar Ministerie te Neurenberg, verschoven het tijdstip van den aanval, aangeduid ais „het plan-Gclb" naar een lateren datum. Telkens redde het slechte weer Nederland's neutraliteit, maar dit uitstel was slechts tijdelijk. Eerst Nederland, dan Scandinavië. Duitsche documenten zeggen dan: Op 26 Februari overwoog Hitier de in vasie in ons land te laten voorafgaan aan die in Noorwegen en Denemarken. Het eiland, dat het gunstigst lag voor den zee- en luchtoorlog, in feite Walcheren of een ander Zuid-Nederlandsch stuk grond gebied zou bij een eventueel mislukken van de Luiksche doorbraak worden bezet. Op 11 Januari had de vesting Holland bezet moeten worden. Maar voor de zoo- veelste keer redde het weer ons en de actie werd uitgesteld. Een luchtaanval op de Noord-Fransche vliegvelden werd uit gestippeld, de vliegeniers kregen toestem ming de Nederlandsche en Luxemburg- Vondel: Wie God sluyt buyten 't hart, die sluyt den afgod binnen. Aspirant mijnwerkers krijgen liun theo retische kennis op een Speciale inijn- werkersschool. Het practiscli onderricht ontvangen zij in een zgn. Leermijn, die bovengronds is gebouwd, maar waarin alles gelijk is aan de gangen, die honderden meters onder dert grond lig gen. Een ervaren mijnwerker geeft in de „Leermijn" onderricht in het leggen van rails. (P.) Het Nederlandsche Nieuwsagentschap verneemt van gezaghebbende kringen te Batavia, dat het bericht, hetwelk melding maakt van het sturen van Amerikaansche troepen of onderdeeleu van de Ameri kaansche vloot door Amerika, eiken grond mist. Wel waren 2 Amerikaansche gene raals voor een verblijf van eenige uren in Batavia aanwezig op weg naar hun stand plaatsen in de Pacific. Hun verblijf op Java droeg een zuiver persoonlijk karak ter. Weer luchtaanvallen. Er werden weer luchtaanvallen uitge voerd tegen Indonesiërs die gedurende de laatste dagen weer in den aanval waren. Zes Thunderbolts vlogen Vrijdagochtend naar Ambarawa, teneinde een dichtbe groeid gebied aan te vallen, van waar uit volgens waarneming bij verkenningsvluch ten van Donderdag artillerie weer de Rapwikampen onder vuur heeft genomen. Het terrein werd getroffen door bommen en boordwapens. Eenige gebouwen, waar in Indonesiërs zich hadden geconcentreerd werden door 3 Mosquito's aangevallen. Een van die gebouwen werd volkomen met den grond gelijk gemaakt. Ondertusschen werden Donderdagavond 297 zieke vrouwen, waaronder 48 ernstig, uit Semarang met behulp van Dakota's weggevoerd en Vrijdagochtend vlogen 5 Dakota's naar Semarang teneinde nog meer vrouwen en kinderen vandaar weg te voeren. Een waarschuwing om niet te landen werd door hen niet ontvangên en toen zij op het vliegveld te Semarang landden vonden ze Britsch-Indische solda ten, die bezig waren een Indonesisch ver sterkt punt op 11/2 mijl afstand, met gra- naatvuur aan te vallen. De piloten, die van deze reis terugkeerden hadden den indruk gekregen, dat de Indonesiërs inge sloten werden op het vliegveld van Se marang. Desondanks vond de evacuatie zonder ongevallen voortgang en ongeveer 130 vrouwen en kinderen kwamen veilig te Batavia aan. Dr. van Mook en de andere leden der Nederlandsche delegatie zijn per vlieg tuig van de conferentie te Singapore in Batavia teruggekeerd. Ook generaal Christison is per vliegtuig op het vlieg veld Kemajoran aangekomen. Dadelijk na zijn landing werd een handgranaat op het vliegveld geworpen, die de deur van een der hangars zwaar beschadigde, doch gelukkig geen slachtoffers maakte. Sjarifoeddin is per vliegtuig naar Ban doeng vertrokken om te trachten de ex tremistische elementen tot rust te brengen. Op de Indonesische „regeering" zal grootere druk worden uitgeoefend om de extremistische elementen onder controle te krijgen. Naar verluidt hebben de Britsche autoriteiten aan de republikei nen opdracht gegeven om de vijf Gurkha's te voorschijn te brengen, die nog altijd vermist worden, nadat zij ont voerd zijn uit een bevoorradingskonvooi dat op weg van Batavia naar Bandoeng was. Van niet-officieele zijde verluidt dat de situatie in Batavia thans weer slechter wordt. Vrijdagmorgen ontstond er weer nieuwe strijd in het Kramat-gebied, waar een groot gemengd interneeringskamp is en dat de afgeloopen weken het tooneel van talrijke botsingen was. Volgens nog onbevestigde berichten worden aan het eind van de volgende week Britsche versterkingen verwacht. United Press verneemt van betrouwbare zijde dat nog minstens een Britsche divi sie naar Java zal worden gezonden, ter wijl het mogelijk wordt geacht dat Hol- landsche strijdkrachten van naar schat ting 30.000 man deel van de geallieerde strijdkrachten op Java uit zullen gaan maken. Een officieel Britsch woordvoerder zei- de dat de gevechten in Bandoeng Don derdag tamelijk zwaar waren geweest. 480 Indo-Europeanen werden geëva cueerd, naar verluidt zijn echter nog een honderdveertigtal door de extremisten ontvoerd. sche neutraliteit hierbij te schenden. Op 3 Maart besloot Hitier eerst Nederland fe veroveren en daarna pas Scandinavië bin nen te trekken. Hij' achtte ons land ech ter niet geschikt a's uitgangspunt voor groote legers, wegens zijn vele water wegen en rivieren. Verlovon ingetrokken! 8 Mei. Jodl noteert alarmeerend nieuws uit Nederland. Evacuaties, wegversper ringen, mobilisatiemaatregelen. Volgens den spionnagedienst vroegen de Engel- schen toestemming tot binnentrekken. Werd geweigerd. De Führer wil niet lan ger wachten. Göring wilde uitstel tot 19 Mei. Hitier geagiteerd. De actie uitge steld tot 10 Mei. Zijn „intuïtie" is echter in tegenspraak met dit uitstel. Het code woord „Danzig" wordt rondgeseind. Over zeven en een half uur zal de aanval be ginnen. Dit is om negen uur in den avond van den 9en Mei. Vanwege de vorst zijn alle wedstrijden van den Kon. Ned. Korfbalbond voor morgen afgelast. Selectiewedstrijd hockey afgelast. De selectie-wedstrijd hockey van Zon dag te Bloemendaal is afgelast, evenals die te Deventer. De Kerstinzameling in I Haarlem en Omgeving Nu straks voor het eerst na de be vrijding het Kerstfeest zal worden gevierd, en de Kerstklokken zullen weerklinken, is het een schoone ge dachte thans ook weder een inzame ling je houden voor de Stille Armen. Gedurende tal van jaren hebt u ons in staat gesteld tijdens de Kerstdagen een licht te doen schijnen op het pad van velen, die door zware zorgen wor den gekweld en voor wie het Kerst feest toch spreekt van een welbehagen God's in de menschen. De Stille Armen hebben het gedu rende de oorlogsjaren bijzonder zwaar gehad en hebben het thans nog moei lijk, omdat de eerste levensbehoeften zoo duur zijn. Wij vertrouwen, dat, waar u in vroe ger jaren steeds met milde hand hebt gegeven, u ook thans weder in ruime mate uw giften zult schenken en ons in staat zult stellen allen, die hier voor in aanmerking komen, met een feestgave te verblijden. Stort Maandag a.s. uw bijdrage aan de Bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37 of op het gironummer van Haarlems Dagblad: 273107. Omdat het thans bijna 2 weken duurt voor overschrijvingen binnen zijn, ver zoeken wij ons de giro-biljetten te doen toekomen. Wij zullen dan voor de ver zending zorgen nadat wij den Armen raad opgegeven hebben hoeveel het bedrag is. Voor deze overschrijving kan gebruik gemaakt worden van gi raal geld. De Armenraad is in staal dat geld voor dit doel in contanten vrij te krijgen, zoodat het dan mogelijk is aan de Stille Armen vóór Kerstmis hun Kerstgave te doen toekomen. Het Comité voor de „Stille Armen". Mevr. G. W. Baronesse de Vos van Steenwijk—Van Royen, eere-presiden- te; mr. R. C. Bakhuizen van den Brink voorzitter; mevr. A. del BaereJis- koot; S. Bakker, H. J. M. Bekkers, ds. M. G. Blauw, D. Boer, A. G. Boes, ds. A. M. Boeyinga, ds C. M. Briët, mr. A. Bruch, mevr.' Chr. J. Cohen TervaertKoch, J. C. Dirks, mevr. Is. DroogDeckers, D. van Egmond, mr. F. v. d. Goot, F. J. A. M. Haakman van den Bergh, ir. P. C. v. d. Heijden, notaris N. J. Hoeflake, mevr. M. E. LandDe Vries, B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, mevr. T. v. Löben SeisLucardie, mevr. M. C. Lucassen Van Idsinga, mevr. N. I. Mouthaan Zimmerman, G. M. Nieuwenhuis, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, J. H. v. Oosten, A. J. M. van Os, Robert Peere boom, mevr. N. H. M. PliesterDe Vries, jhr. J. van Reigersberg Ver- sluys, M. A. Reinalda, mevr. B. C. Roeters van LennepVan Bassen Jongbloet, A. Ph. Romeyn, dr. J Roor- da, mevr. E. A. J. ScheltemaConradi. dr. C. Spoelder, Leo Staal, J. W. A. Stalpers, mevr. C. H. SteenhuisPol man. J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., J. J. Thöne, E. v. d. Wall, mr. Th. A. Wesstra, mr Th. Wes- terwoudt, mr. P. E. Barbas, secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1