De schoenen-misère Von Ribbentrop in extase over Pearl Harbor Kort en bondig De Minister-President over actueele vraagstukken Nederland heeft 1 Milliard dollar noodig Christiansen zal hier terechtstaan De distributie Waar blijven de 330.000 paar per maand? Nederland herbouwt zijn bruggen Avonturen van Wag en Warrel Weerbericht Op een winterconferentie van den Vrijz. Christel. Studentenbond te Amsterdam, hield de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn een rede over actueele vraagstukken. Hij sprak over de naweeën van den ooriog, over den vruchteloos lijkenden strijd tegen een ongekende bureaucratie, waardoor veel geklaag en gekanker wordt veroorzaakt. „Waar blijven wij nu met onze verantwoordelijkheid?", vroeg de minister-president en hij vervolgde: „Te genover de machteloosheid staat de vraag van het gezag. Gezag is een probleem in alle menschelijke verhoudingen. Truman, Attlee en Molotof beslissen over de menschheid. Zit hier geen lek in onze democratische begrippen?" Over de gebeurtenissen in Indonesië zei prof. Schermerhorn o.a.: „Het bezits instinct in ons volk is duidelijk voelbaar. De ongekende gruwelen en de bedreiging van nog duizenden, kunnen niet anders dan wraakgevoelens tegenover een ge deelte van de Indonesische bevolking op wekken, met alle gevolgen van dien. Nederlandsche soldaten rondom Batavia moesten ervaren, dat hun gezinnen door extremisten werden uitgemoord. Uit wraakzucht hebben deze soldaten daarop een Indonesisch politie-bureau volkomen uitgeroeid. Tegenover deze verhitte we reld schijnt het idee van gerechtigheid voor de Indonesische bevolking te staan, maar dan zeg ik: „dan draag ik ook ver antwoordelijkheid voor de gerechtigheid die gedaan wordt aan hen, die daar leven en op ons woord vertrouwen." Dan heb ik te denken aan den hongersnood, die over een millioenen-bevolking komt en die alleen met blanke hulp kan worden verholpen." Nadat prof. Schermerhorn zijn stand punt over de gerechtigheid, die Duitsch land thans ondervindt, had uiteengezet, zeide hij: „Eens zal het duidelijk worden dat Europa als één geheel dient gezien te worden en de volkeren van Europa met elkaar moeten leven. Ook Duitschland zal een plaats moeten krijgen in dit geheel van volkeren. Ik ben niet bereid een po litiek te voeren, gebaseerd op het spreek woord: oog om oog, tand om tand. De export van voedingsmiddelen naar Duitschland zal volgend jaar weer moeten aanvangen als een begin van een nood zakelijke volkeren-samenleving." Ook de behandeling van de politieke delinquenten besprak de minister-presi dent. „Ook hier dient gerechtigheid te geschieden. Het nationaal-socialisme is volmaakt onaanvaardbaar; ook indien het niet Duitschland, maar Engeland ware geweest, dat ons in 1940 had aangevallen, zouden de N.S.B.'ers nooit goede vader landers zijn geworden. Wraakzucht is een van de sterkste krachten, die hier werk zaam zijn en wij zullen dit vraagstuk niet eerder tot een oplossing kunnen brengen, dan nadat deze kracht eenigermate ver stild is. Ieder van ons draagt in dit op zicht verantwoordelijkheid. De gevange nen zelf zijn zich er in vele gevallen ter dege van bewust, dat zij een offer moeten brengen." Tenslotte gaf de minister nog een be schouwing over het begrip „gezag", waar van hij de drie pijlers roepingsbewustzijn, gehoorzaamheid en verantwoordelijkheid noemde. Ieder moet gehoor geven aan de innerlijke stem, die hem verantwoordelijk stelt. „Wanneer ik aan het orgaan van de overheid denk", zoo vervolgde de mi nister, „dan is het juist het gebrek aan innerlijke gehoorzaamheid, dat zoo nij pend is. De apathie in ons land kan niet weggeweikt worden door pers of radio. Dat hangt niet van mij af, maar van u en naar ik hoop van Gods geest in de harten van ons volk Verklaring van dr. F. H. Fentener van Vlissingen Volgens een verslag in de New York Times heeft dr. F. H. Fentener van Vlis singen verklaard, dat Nederland buiten de reeds overeengekomen leening van 100 millioen dollar nog een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Staten noodig heeft voor het herstel van zijn productie middelen. Christiansen, de Duitsche militaire be velhebber in het bezette Nederland, zal in ons land terecht staan. Op de lijst van Duitsche oorlogsmisdadi gers is ook geplaatst staatssecretaris dr. Wimmer, die in den bezettingstijd com missaris-generaal voor bestuur en justitie was. Hij is gedetineerd in de gevangenis te Scheveningen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den vervolge de hoeveelheid zeevisch, welke per bon verkrijgbaar is, de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram versche zeevisch of 250 gram zee visch in mooten of 200 gram gefileerde versche zeevisch, 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch, of 150 gram gefileer de gerookte of gestoomde zeevisch. Hier volgen de ervaringen van een ra deloos geworden vader in Heemstede: Twee jaar geleden ben ik begon nen een schoenenbon aan te vragen voor mijn zoontje van 9 jaar. Voorloopig zon der succes. Er waren toen, zoo werd aan genomen, geen schoenen. Alleen de zwar te markt kon helpen, maar dat kostte handen vol geld. De jongen was zuinig met zijn zwarte zwarte schoenen, maar hij kon het niet helpen, dat zijn maat in die twee jaar opliep van 35 tot 39! Toen na de bevrijding onze schoenen fabrieken gingen werken en minister Lieftinck plechtig verzekerde, dat zwart koopen onvaderlandslievend is, heb ik besloten op den normalen weg te gaan. Eindelijk gelukte het mij door te dringen tot den adjunct-directeur van het Heem- steedsche Distributiebureau, die beloofde mij ter wille te zullen zijn, omdat mijn verklaring, dat de jongen geen schoenen en geen klompen had om naar school te gaan, hem tot medelijden- noopte. „Geeft u" zoo zei hij „uw aanvraagformu lier, dat inderdaad twee jaar oud blijkt te zijn, morgenochtend persoonlijk af aan onze schoenenafdeeling, met de mededee- ling van mij, dat het bovenop gelegd moet worden, zoodat het dan onmiddel lijk behandeld kan worden." Thuis gekomen heb ik getracteerd, want nu was het immers zeker, dat ik schoenen zou krijgen! Maar dag na dag, week na week, ver liep. Na een maand belde ik den adjunct directeur eens op. Toen zei hij: „Geduld hebben, er is kans dat alle Nederlanders in 1946 een paar schoenen krijgen!" Alle hoop was dus weer verdwenen. Ten einde raad stuurde ik begin November een telegram aan het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag met een smeekbede om hulp. Na een maand niet vlug, maar reden tot klagen had ik niet, want ik hoorde, dat een andere vader een half jaar op antwoord heeft moeten wach ten! kreeg ik de mededeeling, dat mijn zaak ter behandeling was overgedragen aan den leider van het distributiekantoor te Heemstede. Twee dagen daarna werd ik uitgenoo- digd op het Distributiekantoor te Heem stede te komen, voorzien van alle be scheiden en stamkaarten. Zou het nu komen? De eerste ambtenaar die mij te woord stond, zei: „Waarom bent u in Den Haag gaan klagen, als u bij ons gekomen zou zijn, zou u reeds lang zijn geholpen." Toen dacht ik: „nu breekt mijn klomp!" De tweede ambtenaar begon uit een ander vaatje te tappen. Hij zei, dat het alleen de bedoeling was van mij infor maties te hebben. Het oude formulier zou opgezocht worden en als het gevonden werd, dan zou overwogen worden of er termen van voorrang waren. Eindelijk ben ik kwaad geworden. In die twee maanden was ik op mijn lijdens weg niet voor-, maar achteruit gegaan. Ik eischte nu van den directeur een dui delijk antwoord, ik wilde weten waaraan ik toe was. Na 48 uur kwam het. Het was vriende lijk gesteld, het speet den directeur dat hij, hoewel hij inzag, dat mijn zoontje noodzakelijk schoenen moet hebben, geen bon kón geven, want in het heele Distri butiegebouw is geen enkele bon aan wezig! Men moet dus wachten totdat er nog eens bonnen komen van het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag. Wist de directeur van het C.D.K., toen hij mijn zaak ter afdoening aan Heemstede gaf, niet dat er in Heemstede geen bonnen waren? Mij is in Heemstede gezegd, dat er herhaaldelijk in Den Haag om gevraagd is. Wat nu te doen? Minister Vos zegt, dat onze fabrieken 350.000 paar schoenen per maand produ- ceeren. Minister De Leeuw wil, dat de kinderen weer trouw naar school gaan om den achterstand in het leeren in te halen. Minister Lieftinck wil niet, dat wij zwart koopen. Ik heb weer twee dagen rust, want mijn zoontje heeft nu voor dieni korten tijd de Zondagsche schoenen van een oom ter leen gekregen. Maar dan? Fusie tusschen Onderwijsbonden De Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft op zijn congres met algemeene stemmen besloten tot fusie met het Ne derlandsche Onderwijzers Genootschap over te gaan. Hoe Rusland leeggeplunderd had moeten worden Pearl Harbor! de verraderlijke overval van 8 December 1941, die een lange reeks agressies inluidde, de onverwachte blik seminslag in den Pacific, die ook voor ons Indië den oorlog naderbij bracht. Tijdens de Maandag-zitting van het Neurenbergsche proces werd de Europee- sche achtergrond van het helsche drama in den Stillen Oceaan belicht en de we reld zag de lugubere, verheugde toe schouwers van hetgeen zich in het Verre Oosten afspeelde door een belangwekkend document, de aanteekeningen van Ciano tijdens de tragische ontwikkeling in het begin van December 1941, onthuld. 3 December: De onderhandelingen tusschen Japan en de Ver. Staten zijn op het doode punt gekomen. De Ja- pansche ambassadeur vraagt den Duce, of hij direct na het uitbreken van de vijandelijkheden, Amerika den oorlog wil verklaren. Mussolini be houdt zich het recht voor, eerst over leg te plegen met Berlijn. Hij is ver heugd over den loop der gebeurtenis sen en meent aan den vooravond te staan van een Intercontinentalen oor log. 4 December: Berlijn reageert voor zichtig. 8 December: Ciano heeft een onder houd met Von Ribbentrop, die in de wolken is over den aanval van Pearl Harbor. Ook Mussolini is verheugd. „Eindelijk klaarheid in de betrekkin gen tusschen de totalitairen en Ameri ka" Dit korte uittreksel spreekt voor zich zelf. Het zet de Nazi-fascistische oorlogs- drijverjj te kijk en werpt een beschuldi gend licht op de voormannen van toen. die onder het mom van pacifisme bewust naar een wereldbrand stuurden. Alhoewel Duitschland niet geheel ge rust was over den afloop van het „groote avontuur", daar het maar al te goed de kracht van Amerika kende, heeft het er zich „rücksichtslos" ingestort. Nadat de aanval tegen Griekenland en de rest van de Balkan in snel tempo wa ren afgehandeld, kwamen Maandag de plannen met Rusland te berde. Ergerlijk openhartig werd door Alfred Rosenberg de systematische leegplunde- ring van de Sovjet-Unie in kaart gebracht. „WÜ zien absoluut geen verplichtingen het Russische volk te voeden met produc ten uit dit land van overvloed" zoo ver klaarde deze beruchte demagoog. Hij werd later door Hitier benoemd tot commissa ris voor de uitvoering van het roofpro- gramma. Rusland zal ineenstorten De plannen van het Duitsche opper bevel waren gebaseerd op de veronder stelling, dat de Russische weerstand na den aanval snel ineen zou zijgen. De ver- Heden Dinsdag 10 December is een blij de dag voor de Nederlandsche Spoorwe gen en dus voor ons geheele voik. Zijn wij niet door dik en dun eraan verknocht ondanks veewagens en open-ramen-poli- tiek? De spoorbrug bij Oosterbeek is ge reed gekomen en zal heden officieel wor den heropend. Er is met man en macht gewerkt om deze zoo belangrijke verbin ding te herstellen. Het terugtrekkende Nederlandsche leger had deze brug slechts gering beschadigd, de Duitschers deden het grondiger. Over een lengte van 420 M. was zfl geheel vernield, de pijlers ernstig gescheurd. Met belangrijke materieelc hulp van de Engelsche bondgenooten, die een aantal overspanningen van hun oude Waterloo-bridge schonken, zijn de wer ken uitgevoerd door de N.V. Aannemers mij. voorheen Nederhorst, de Constructie- werkplaats Penn en Bauduin en de N.V. Werkspoor, in den recordtijd van vier maanden. De herstelwerkzaamheden aan de IJssel- brug te Kampen vorderen goed; een deel van de overspanningen in reeds geplaatst. Deze verkeersbrug zal tevens worden ge moderniseerd. overingsopzet blijkt duidelijk uit aantee keningen van April 1941, die groote sfbk- ken van Rusland als toekomstig Duitsch gebied noemen. Een onzeker punt vorm de de te verwachten haard van verzet rond Moskou, maar ook dit zou snel „er- ledigt" worden. De militaire voorbereidingen voor den grooten aanval moesten zoo lang mogelijk gecamoufleerd blijven en wanneer zij toch mochten uitlekken, dan moesten ze worden voorgesteld als invasie-preludium tegen Engeland. De vorst is afgeloopen Aanvankelijk krachtige Noordelijke wind, met plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien en daling van temperatuur. Daarna een tijdelijke opklaring met afnemenden en naar het Westen terug-lowpenden wind. Later weer toenemende wind, met kans op wat regen. 2. Daar staat een bed, een klein bedje maar en het is gemaakt van gevlochten dennenaalden. Er staat nog meer. Een kleine meneer met glimmende schilden en een parmantige snuit. Ja, jullie zien het goed, het is een tor. Wag Wemel, verstandigste tor van de Ruischende Wouden, een beetje eigenwijs en een aartsgrappenmaker. Wag, dit zijn de kinderen, die graag meer van je willen weten. Zoo, nu kennen jullie elkaar ten minste een beetje. BINNENLAND Coupons voor ziekenfondspremie moeten regelmatig aan den bode van het fonds wor den afgegeven, daar anders moeilijkheden ontstaan. Jhr. mr. J. D. H. de Beaufort heeft eer vol ontslag gevraagd als secretaris van den Raad van State, welk ambt hij bekleed heeft sinds 1 Augustus 1921. Wat het verkeer in de Wieringermeer aangaat hebben dijkgraaf en heemraden be slist, dat, zoodra de dooi invalt, alle verkeer van rij- en motorvoertuigen over alle wegen in de Wieringermeer verboden is. Eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend aan generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van den gene- ralen staf, met dankbetuiging voor de veel jarige en belangrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. BUITENLAND. Alle spoorwegverkeer voor burgers staat stop in de Britsehe zone van Duitschland voor het vervoer van gedemobiliseerde Duitsche soldaten. Een werkgemeenschap is te Berlijn ge vormd van de vier bestaande partijen (dem. lib., soc. dem.; en commun.) welke het stads bestuur bij belangrijke aangelegenheden zal ad vise eren. Alle militaire organisaties m Oostenrijk zullen onmiddellijk ontbonden worden op last van den geallieerden bestuursraad. Indo-China wordt door de Britten ont ruimd en men gelooft, dat één brigadegroep reeds voor Nieuwjaar uit het land vertrokken zal zijn. Een Duitsch civiel bestuur zal door de Amerikanen in hun bezettingszone worden ingesteld per 1 Januari, zoocat dar ook de hoogste posten in de provincies aan Duit schers zullen worden overgedragen. Het nieuwe Italiaansche kabinet van Gasperi is door het Comité van Nationale be vrijding en den prins-regent Umberto goed-* gekeurd. De nieuwe ministers zijn Maandag avond in het Quirinaal door den Prins be- eedigd. De Sovjet-Russische iegerautoriteiten hebben er in toegestemd het personeel van de Chineesche regeering „wanneer en waar het ook in het Noordoosten zal landen" be scherm, os te verleenen. De prix-Goncourt, de bekende Fransche prijs voor letterkunde is toegekend aan Jean Louis Bory voor zijn werk „Mon village a 1' heure allemande". HAARLEM EN OMGEVING Een Kerstmiddag wordt georganiseerd door de afd. Haarlem van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereeniging op Vrijdag 21 De cember, in restaurant Brinkmann, Gr. Markt. De altzangeres Akke de Vries zingt met luit-begeleiding Kerstliederen en Oud Ned. Volksliederen. Er komt een gedekte Kerst tafel en kaarsenlicht. Ds. J. H. Telkamp te Aerdenhout, em. predikant van Utrecht is benoemd tot hulp prediker bij de Geref. Kerk van Zaandam. De letters Ka t.m. Kra moeten Woensdag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. De heer C. J. Uriot te Heemstede hoopt 14 December den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad als employé bij de Tankinstallatie van de N.V. De Bataaf- sche Petroleum Mij. te Amsterdam, waar hij sinds 1916 de functie van procuratiehouder vervult. De Kerkeraad der Chr. Ger. Gem. van. Haarlem Noord heeft in de vacature, ont staan door het vertrek van ds. D. Henstra naar Broek op Langendijk op het tweetal geplaatst de predikanten ds. N. de Jong, te 's Gravenhage West en ds. "W. Kremer te Leeuwarden. De opwekkingssamenkomsten tc Haar lem worden besloten op Donderdag 13 De cember in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat waarin zal spreken de heer J. Kits uit Zeist, die als leider van den Centralen Evacuatie- post aldaar gedurende de oorlogsdagen onder duizenden doortrekkende vluchtelingen uit Arnhem en omgeving heeft geëvangeliseerd. Het Chr. Zangkoor „Bben-Haezer" zal enkele liederen zingen. Op een vergadering van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, waarop besloten is tot fusie van de bij het C. N. V. aangesloten bonden van Overheidspersoneel is benoemd tot vrijgestelde de heer W. Tjeersma te Haarlem. Een concert van Volksliederen organi seert de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden te Haarlem op Woensdag 19 Decem ber in het gebouw in de Jacobstraat. Harry van Oss en Felix de Nobel zullen daarbij optreden. De ten bate van de actie Nijmegen—Ven- ray georganiseerde avond in het Krelagehuis gaat niet door. daar dit gebouw door de militaire autoriteiten niet voor een voorstel ling ten dienste van niet-militairen wordt afgestaan. De Kennemer Kunstkring is een tooneel- gezelschap dat dezer dagen te Haarlem is op gericht onder leiding van den heer G. H. Pollé. Dit gezelschap stelt zich ten doel met haar voorstellingen, cultureele instellingen die door de oorlogsjaren achteruit zijn ge gaan, financieel te steunen. Zij geeft haar openingsavond 14 Januari met een éénacter- avond gevolgd door een bal, ten bate van „SIMAVr*.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2