Haarlems Dagblad Vertrek van Dr. van Mook Vijf jaren Slavenhandel Schoenen weer uitgesteld Doodstraf voor Mussert Voor de Stille Armen Het woord is aan, fiOo Jaargang No. 1R203 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437, Tel.: Dir.-Hoofdred. 15954. Adm. 10724 Dii-ecteur-Hoofdredircteur: Robert Peereboom Woensdag 12 Dec. 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et, per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. DE opmaalt van een krant geeft vaak aanleiding tot de gelukkigste combi naties van gedachten. Dinsdagavond moet menige lezer van dit blad geestelijk ge smuld hebben aan de nabuurschap van twee stukken op pagina 2. De „koppen" stonden broederlijk bijeen, bovenaan de kolommen. Links kondigde aan: „De Mi nister-President over actueele vraag stukken". Rechts kreet u toe: „De schoe nen-misère. Waar blijven de 350.000 paar per maand?" Schouder aan schouder met Zijne Excellentie prof. ir. Schermerhorn was daar een radeloos geworden vader in Heemstede aan het woord. Hij be schreef zijn tweejarigen lijdensgang, ver oorzaakt door het ontbreken van een paar schoenen voor zijn negenjarig zoontje. Deze lijdensgang heeft nog steeds tot niets geleid. Jan, inmiddels elf jaar ge worden, heeft geen schoenen en kan niet naar school, ofschoon minister Vos zegt, dat onze fabrieken 350.000 paar per maand produceeren en ofschoon minister Van der Leeuw wil, dat Jan weer trouw naar school gaat om zijn achterstand in het leeren in te halen. De Leerplichtwet, die voorzoover ik dat kan nagaan nog bestaat, wil het ook. En minister Lieftinck wil niet, dat er zwart gekocht wordt. De radelooze Heemsteedsche vader heeft deze drie ministers eerbiedig ge citeerd en gevraagd, wat hij nu doen moet. Want Heemstede krijgt geen bon nen van het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag. Het krijgt alleen aanvragen van radelooze ingezetenen. Er zijn nu zestienduizend vijfhonderd aanvragen voor een paar schoenen „hangende" in Heemstede. Drieduizend dateeren van jaren her en de overige dertienduizend vijfhonderd van de laatste maanden. Als gij u in die vriendelijke gemeente begeeft zal het u opvallen, dat het zoo stil op straat is. Gij begrijpt waarom. Achter den radeloozen vader van Jan zou zich een menschenmassa verdringen, als zij uit kon gaan. Dezen toon bezig ik om uw belangstel ling te prikkelen. Niet alleen de uwe. maar ook die van de ministers aan wie ik de artikelen over Schoenen heb toe gezonden. Eveneens heb ik ze gestuurd aan den directeur van het Centraal Distri butie Kantoor. Ik hoop dat hij geen spe- cialen hekel aan Heemstede heeft, want dat zou naar voor Heemstede zijn. En het Is toch een mooie gemeente. Maar men moet schoenen hebben om erin te kun nen loopen. Helaas heeft prof. Schermer horn dit vraagstuk niet aangeroerd, toen hij op een conferentie van den Vrijzinnig Christelijken Studentenbond over actueele vraagstukken sprak. Maar het viel wel onder zijn onderwerpen Schouder aan schouder met den radeloozen vader het woord voerend in Haarlems Dagblads schaarsche kolommen, bood hij hem al thans eenige hoop. Ik citeer: Door den vruchteloos lijkenden strijd tegen een ongekende bureaucratie wordt veel geklaag en gekanker veroorzaakt. „Waar blijven wij nu met onze verant woordelijkheid?" vroeg de minister-pre sident en hij vervolgde: „Tegenover de machteloosheid staat de vraag van het gezag. Gezag is een probleem in alle men- schelijke verhoudirigen. Truman, Attles en Molotof beslissen over de mensch- heid. Zit hier geen lek in onze democra tische begrippen?" Namens den vader van Jan antwoord ik: Aecoord. En waar blijf ik nu met mijn verantwoordelijkheid voor Jan, oud elf jaar? Tegenover mijn machteloosheid staat uw gezag en dat van uw ministers. Vos, Van der Leeuw en Lieftinck beslis sen over schoolkinderen en over schoenen, (die opgestapeld in de winkels liggen) maar zij zijn het evenmin erover eens als Truman. Attlee en Molotof over hun kwesties. Kunt gij, Excellentie, ais mi- nis' er-president geen uitkomst bieden? Of houd. gij ook niet van Heemstede? Dat zou nog naarder zijn. Maar zelfs dan heb ik hoop. Immers zegt gij: „De export van voedingsmiddelen naar Duitschland zal volgend'jaar weer moeten aanvangen, als begin van een noodzakelijke samen leving der volken." Welnu! Zoudt gij dan aarzelen de woorden uit te spreken: „De export van schoenenbonnen naar Heemstede moet weer aanvangen, ter hervatting van het noodzakelijk onderwijs aan vele Jannen?" Er is nog een aanknoopingspunt in de minister-presidentieele rede. Nog een be wijs, dat prof. Schermerhorn wel begrijpt waar de schoen wringt, maar alleen even attent gemaakt moet worden op Heem stede, waar de schoen afwezig is. Hij zegt immers: „Ieder moet gehoor geven aan de innerlijke stem, die hem verant woordelijk stelt." Welaan dan! Jan kan niet naar school. De schoenen liggen in den winkel. Jan's vader is bereid ze te betalen. Maar de bonnen liggen in Den Haag en komen niet. Wat antwoordt de innerlijke stem, die alle leden van het kabinet-Schermer- horn, als zij dit lezen, hun verantwoor delijkheid moet doen beseffen? Om te zwijgen van den directeur van het C.D.K.? Jan's vader en óran, mede namens 16499 andere Heemsteders, wachten in span ning op het ar.twoord op deze vraag. Jan kankert niet. Hij klaagt zelfs niet. Hij speelt. Maar hij moet naar school! R. P. Francq, de secretaris van Degrelle ,is door een Brusselschen. krijgsraad, ter dood veroordeeld. (Belga). Het officieele communiqué geeft de volgende bijzonderheden, over den toe stand op Java: Buitenzorg. De resident van Buiten zorg, de heer Barnas, die door de Indo nesiërs gevangen genomen was, is weer vrij. De telefooncentrale is door de Indo nesiërs ontruimd. De stad zelf is rustiger, hoewel er nog wel scherpschutters ver scholen zitten, in het bijzonder in de om geving van het kamp Kota Paris. Bandoeng. Is over het algemeen rus tiger, afgezien van de rooftochten van voormalige Nederlandsche krijgsgevange nen, van wie er zeven werden gear resteerd. Engelsche troepen hebben den spoorweg ten Oosten van Bandoeng af gesneden, om verlies van rollend mate riaal te voorkomen. De evacuatie van In donesiërs uit het Noordelijk deel van de stad wordt voortgezet. De Indonesische stellingen in het Noord-Westelijk deel van de stad blijven standhouden. Het vertrek van dr. Van Mook, dat reeds van Woensdag naar Donderdag was verschoven, is wederom uitgesteld met het oog op de ontwikkeling van den toe stand. Mr. K. F. J. Verboeket, wnd, hoofd van den regeeringsvoorlichtingsdienst, die hem op zijn reis naar Nederland zou heb ben vergezeld. zal echter morgen wei naar het Moederland vertrekken. Ir. M. Ph. Broekhuisen zal ook met het vlieg tuig meekomen. In zijn verklaring over de conferentie van Singapore heeft Sjarir nog gezegd, dat de verklaring, dat het elimineeren van de z.g. extremisten den weg zou effe nen voor besprekingen tusschen de Ne derlanders en de z.g. gematigden wel eens een illusie zou kunnen blijken. Er zullen naar zijn meening geen vreedzame be sprekingen mogelijk zijn, wanneer in In donesië bloed moet vloeien. In antwoord op verschillende vragen liet Sjarir er geen twijfel over bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremis ten tot op zekere hoogte is overbrugd. Hij geloofde, dat als hem de kans zou worden gegeven hij binnen enkele weken het grootste deel van het land onder controle zou hebben. Verdere besprekingen met de Nederlanders achtte hij nutteloos, tenzij P. Ytsma opnieuw gearresteerd. De gewezen hoofdinspecteur van politie van Yelsen, P. Ytsma, tegen wien door den advocaat-fiscaal 6 jaar gevangenis straf was geëischt en 3 maanden wegens majesteitsschennis en die j.l. Vrijdag door het Bijzondere Gerechtshof was vrijge sproken, is dezer dagen op grond van op nieuw tegen hem ingebrachte beschuldi gingen weer in arrest gebracht. Hij is overgebracht naar de Koudenhorn te Haarlem, KANTONGERECHT TE HAARLEM. Mr. J. Wiarda, waarnemend ambtenaar bij het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Haarlem, Is benoemd tot ambtenaar. een verklaring zou worden afgelegd, wel ke het Indonesische standpunt zou bena deren. Hij ontkende, dat in 1946 een hon gersnood op Java zou uitbreken. Hij wil geen gevolg geven aan den aan drang om zijn „regeeTing" naar Midden- Java te verplaatsen. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft Mussert, den leider der N.S.B.. ter dood veroordeeld. Het hof overwoog hierbij dat de dag vaarding wettig en overtuigend bewezen was, dus dat bewezen is, dat Mussert ge tracht heeft het rijk onder vreemde heer schappij te brengen, dat bewezen is dat Mussert in tijd van oorlog den vijand hulp heeft verleend, en dat hij getracht heeft den grondwettigen regecringsvorm om ver te werpen. Het hof verleende het recht van cassatie. Evenals voor het proces zelf was ook voor de uitspraak de publieke belangstel ling gering te noemen. Mussert hoorde den president mr. van Berckel rustig aan, toen deze het doodvonnis uitsprqk. Hij leek deze uitspraak verwacht te hebben en toonde niet de minste verrassing. Het is nog niet bekend of Mussert van het hem verleende cassatierecht gebruik zal maken De verdeeling van het geld dat voor de Stille Armen wordt ingezameld, is ook nu weer in handen van het dagelijksch bestuur van het Comité en van den Ar menraad. Diaconieën en besturen vare or ganisaties die zich aan armenzorg wijden, kunnen adressen opgeven die zij in aan merking willen doen komen voor een Kerstgave. Alle aanvragen die binnen komen worden onderzocht. Dit geschiedt niet op de normale wijze die voor ge wone steunaanvragen geldt, maar zoo, Dryden: God geeft ons wat Hij weet dat ons ontbreekt, en- betere dingen dan die, wel ke wij verlangen. dat de menschen er zelf niets van hoo- ren, terwijl er bovendien nog alleen in formaties worden ingewonnen bij per sonen op wier discretie men volledig kan staat maken. Deze bijzondere wijze van werken maakt het noodig dat de bestuurs leden zelf een zeer groot deel van de in formaties doen. Men kan er van verzekerd zijn, dat iedere Kerstgave die uitgereikt wordt, verantwoord is. Het geld wordt dus goed besteed. Door ons blad ontvangen, giften: J. M. Z. f 10,—D. B. f20,—. J. F. M f2,50, Fam. V d. H. f 15,M. H. V. S. L. fio,—X. X. X. fl.—J. H. B. T. £2,50, G T. f2,50, G. V. H. f 25,—, J. H. f 10,—, D. J. W. f 25.—, N N, f 1,—, Dames R. f 5,—, J. G. V. f 5,—, G. f 2,50, H. K. f2,—, H. N. M. f3,—, H. V. H. te Heemstede f50,—. P. M. Z. f2,50, N. N. fl,— X. f25,—, Mej. N. N. f2,50, Mevr. S f5,—, D. S. P. f 2.—, Mevr. H. f 2,50, Dames P f 5,—, G. V, W. fl,—J. M. fl,—M. P. d. W. fl,— N. N. f25,—, S. T. B. f2,50, W E. f2,50, J. d. V. te O. f 2,50. J. W.M. K.-v T f 2,50, W. L. f 5.—, A, W. f 1.—, G. K. f 2,50, G f 1,—. S. f 1.—, B. V. H. f 10,—, W. H. T. f 100.—, P T, f 10—, A. B. f 1,—, M. H. V. f 1,—, P. K f 2,—. S. P. f 2.50, B. de V. f 10,—, J. F. f 5.—. N N. fl,—N. N. fl,—H. f5—, J. A. G. f2,—, Mej. Fr. f25,—, K. B. f 0,50, Fam. V. f2,50, B. B. f 10,—. Door ons blad ontvangen girobiljetten: N. N. f 5,—, A. L. K. f 10,—,. L. J. v. h. K. f 10,—, G. V. E. f5,—, L. B. f 10,—G. C. M D. f2,50, W. P. Z. f5,—, N. C de B. f5,—, C. H. V. fó,—P, J. B. flO,—H F. G. P f 10. W. f25,—, J. F. S. f2,50, A. J W. f50,—, W. C. f25,—, H. M. f 10,—A, C. T.-G. f7,50, P N B. f5,—, F. B. f 5,R. G B. f 10,—m] L," M. f 6,50, J. D. K, f 10,—, A. M f 2,50, C. P. V. A. f5,—, J. K. S. f5,—, V. A. B. f 5,— A. Z. f5,—. Totaal f711,Reeds ont-vangen f 2349.80. Totaal ontvangen f 3060.80. Rectificatie. In de verantwoording van gis teren kwam o.m. voor A. v. W. f210,—, dit moet zijn f 10, Het Comité ontving van een vroegere stille arme, die nu weer in goeden doen gekomen is, uit dankbaarheid voor den destijds ontvangen steun, een gift van. 100.—. Nazi-idealen en de gruwzame werkelijkheid Dinsdag is in de rechtszaal te Neuren berg een voor de beschuldigden hoogst compromitteerende film gedraaid. Zij gaf scènes van de anti-Joodsehe actie, Hitlerjugend-demonstraties en brallende Rijksdagzittingen. Ook de veldtocht tegen Polen gleed aan de oogen van de vroegere Nazi-grootheden voorbij en de inval in de lage landen maakte eveneens deel uit van deze gratis, maar allesbehalve amu- Fred Hoogewooning naar zijn laatste rustplaats gedragen. Gistermiddag is op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van F. Hoogewooning, die in den oorlog via Zweden naar Engeland wist te ontkomen en later boven ons land werd afgeworpen, ter aarde besteld. Hij werd door de Duitschers gegrepen en als represaille voor den moordaanslag op Rauter op 8 Maart 1944 gefusilleerd. Vele vrienden en belangstellenden wa ren in de aula van de begraafplaats bijeen gekomen, om hun jongen, dapperen vriend de laatste eer te bewijzen. Verscheidene sprekers lieten duidelijk blijken, welk een groote kracht de overledene was in de kringen van de illegaliteit, hoe ge waardeerd hij werd door zijn vroegere schoolmakkers, door zijn Zweedsche vrienden en vooral in den kleinen intie- men kring van het dagelijksch leven. Jhr. J. P. W. van Doorn, de burge meester van Heemstede, hield tot slot van de vele warme woorden, een ontroe rende toespraak, waarin hij „Fred" schet ste als een beminnelijken, flinken jongen, die het zeker ver zou hebben gebracht. Bij de groeve werd door den broer van den overledene een kort dankwoord na mens de familie gesproken en het „Onze Vader" gebeden. Zoo is ook deze kranige jongen, die het uiterste offer bewust heeft gebracht, in den Vaderlandschen bodem ter ruste gelegd. santé voorstelling voor de heeren be klaagden, die af en toe zelfs nog gevan gen werden in de „Sieg-Heil" psychose, waarmee de figuur van Hitier zoo dik wijls omspeeld werd. Afschuifpolitiek, Het was te verwachten, dat de vroegere machthebbers van het Derde Rijk de schuld op elkaar zouden afschuiven en ook gisteren is weer gebleken, dat der gelijke verwachtingen zelden beschaamd worden. De verdediger van Sauckel maakte bezwaar tegen de voorlezing van een verhaal van Speer betreffende de slavenarbeid door buitenlandsche arbei ders, waarvoor Sauckel aansprakelijk zou zijn. Speer's woorden moeten als leugen® worden beschouwd, volgens genoemden verdediger. Slavenhandel in optima forma Mr. Dodd, die de U.S.A.-prosecutie Dins flag begon, heeft vele bezwarende docu menten overgelegd ten aanzien van de schaamteloosheid, waarmee de Duitschers hun slavenhandel dreven. Deze documen ten spraken duidelijke taal en onthulden de werkelijke bedoelingen der Nazi's mei de gedeporteerden. Het ging hier niet al leen om industrieele of economische be langen, maar ook en vooral om de vernie tiging en de ontmanning van andere vol ken. Met weerzinwekkend sadisme verklaar de Himmler tijdens een rede te Kiew, dat het hem niet kon schelen hoeveel Russi sche vrouwen bij het graven van tank grachten van uitputting omkwamen en dat het hem koud liet, of naties van hon ger crepeerden. Andere en dergelijke staaltjes van „Kul tur" vormen den achtergrond, waartegen» zich het drama van vele jaren dwangar beid door ettelijke millioenen heeft af gespeeld. De jeugd en het Nazisme. Dat ook de houding tegenover de jeugd niet gegrondvest was op idealen en ge dachten aan een „nieuw en schoon Euro pa", zooals de Duitsche propaganda ons zoo vaak heeft willen doen gelooven, be wijzen de cynische uitlatingen van Rosen berg en de misdadige plannen, die in Ber lijn beraamd werden, om de jeugd van de door Duitschland te ontruimen gebie den niet in handen van de Russen te later» vallen en dus het potentieel van de aan vallende legers te versterken, _,_i

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1