Haarlems Dagblad Tlog een poging, tot omxtefp Duitsche oorlogsmachine van 6 2 millioen menschenkrachten Het Beleid Hoopvoller toestand op Java? Weerbericht Organisatie van het bedrijfsleven Het woord is aan..., Van Geneehten pleegt zelfmoord De beul van Amersfoort Nederland werd uitgekamd fKKs Jaargang Wo. 18204 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 13 Dec. 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. DE regeering heefc de Tweede Kamer een lijvige nota doen toekomen om trent een aantal punten van regeerings- beleid. Dit aantal is groot, al vormt het geenszins een volledig overzicht van aan hangige vraagstukken. De nota is eigen lijk een vervolg op de Regeeringsverkia- ring, die eind Juni verscheen. Op menig punt herhaalt zij die, op vele punten ge tuigt zij van gedeeltelijke verwezenlijking j van de aangekondigde plannen. En zij constateert een groot aantal feiten. Tot de nieuwe onderwerpen, sinds de aanvaar ding van het bewind door het kabinet - Schermerhorn aan de orde gekomen, be- hooren helaas de troebelen in Indië, waar over de nota uitvoerig spreekt, maar op een paar belangrijke punten zwijgzaam heid doet gelden. Teveel onderwerpen komen in deze no ta aan de orde om ze in deze korte be schouwing ook in den meest summieren vorm te kunnen aanstippen. Ik verwijs dus den lezer naar het uitvoerige over zicht in dit nummer met de aanbeveling, er nauwkeurige aandacht aan te beste den en de verzekering, dat zeer veel hem of haar persoonlijk raakt. Dat geldt niet alleen voor aangelegenheden, die zoozeer in de algemeene dagelijksche belangstel ling staan als de voedselvoorziening. Het is belangwekkend, dat bij de samenstel ling van het distributie-pakket de moge lijkheid zal worden geopend van een keuze tusschen goedkoopere en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarde. Het is ook interessant dat de regeering constateert, dat ondanks de belangrijke verbetering in de voedselvoorziening ter nauwernood het physiologisch minimum is bereikt. Maar er zijn meer zaken die ons allen raken, in vele gevallen op langer termijn en vele andere, die voor bepaalde bevoikingsdeelen van de grootste betee- kenis zijn. In het algemeen moet men opnieuw er kennen, dat de huidige regeering zich in een waren doolhof van moeilijkheden en netelige kwesties bevindt, dat zij met energie een uitweg tracht te vinden en zich niet door tegenslagen en teleurstel lingen laat ontmoedigen, dat zij een merkwaardige bereidheid blijft toonen om het bestaan van verkeerde toestanden te erkennen en kennelijk leeft In het ver trouwen, dat het Nederiandsche volk be grijpt hoe moeilijk haar taak is. Dit laat ste niet zonder reden, want men kan niet zeggen dat in het algemeen de „good will", die het kabinet-Schermerhorn in den aanvang van zijr. bewind verwierf, na een half jaar verminderd is, al is wel gebleken dat het enkele zwakkere figuren onder zijn leden telt. In deze nota herin nert het aan zijn formatie, daarbij op merkend dat geen overleg werd gepleegd met besturen van politieke partijen, die trouwens in Juni niet alle in duidelijken vorm haar bestaan hadden hervat, maar wel met leidende personen van verschil lende richtingen. De beide formateurs hebben niet alleen instemming met hun werkprogram gevraagd, maar er in bijna even sterken mate den. nadruk op gelegd, dat de leden van het kabinet elkaar on derling vertrouwen moesten schenken. De regeering noemt dit „de menschelijke zij de, die de samenwerking beheerscht". Het is alles menschelijk, ook het program, maaf de factor van onderlinge persoon lijke waardeering is natuurlijk van be lang en draagt bij tot hetgeen de En- gelschman pleegt aan te duiden als „team spirit." Verscheidene punten uit deze nota zul len nog tot commentaar nopen. Er is da delijk aanleiding om die te geven op de uiteenzetting betreffende Indië, die den ernst van den toestand wel scherp be licht. De regeering spreekt onomwonden van een diepen en blijvenden invloed, dien de oorlogsgebeurtenissen op de be volking van Java hebben doen gelden. Zij erkent, dat niet dadelijk een goed in zicht is verkregen in „de diepgaande so ciale omwenteling, die onder het Ja- pansch beheer is in gang gezet en nog steeds verder doorvreet". Zij stelt vast dat het gezag van de vorsten en inland- sche hoofden is ondermijnd, dat het too- verswezen ongekende uitbreiding heeft gekregen, dat de militaire jeugdorgani saties alle gezag opzij schuiven en dat het zeer ernstige feit zich voordoet, dat de stuurloosheid der jeugd en de wan hoop der armoede zich niet alleen in na tionalistische maar ook in religieuze ex cessen ontladen. Zij bezigt het woord re volutie en verklaart, dat de revolutie met name in Bantam en Cheribon een fel Moslimsch karakter draagt. Gunsti ger zijn in het algemeen de toestanden in de buitengewesten en ook op Sumatra. Hetgeen omtrent de revolutie op Java wordt medegedeeld versterkt den indruk, in den laatsten tijd reeds gewekt, dat degenen die Indië voor den oorlog ken den de bevolking anders gekend hebben dan zij nu tengevolge van oorlog en bezetting is en dat argumenteeringen, die zich op vooroorlogsche verhoudingen gronden, dus tekort schieten. Het schijnt nuttig dat eens duidelijk naar voren te brengen. De regeering handhaaft haar politieke gedragslijn, waarbij zij de deur openhoudt voor constructief overleg met die Indonesiërs, „die met haar samen een nieuw tijdperk willen ingaan van po litieke, economische en sociale ontwik keling, waarbij gerechtvaardigde Indone sische aspiraties tenvolle bevrediging zullen vinden". Haar beleid wijzigt zich Naar Reuters speciale correspondent uit Batavia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlanders nog een laatste poging zullen doen een groot bloedbad op Java te voorkomen, door voorstellen aan de Indonesiërs met betrekking tot den toe- komstigen status van Indonesië binnen het Koninkrijk, te Batavia druk bespro ken. Het uitstel van het vertrek van den heer Van Mook wordt door weingeiichte kringen in verband gebracht met een nieu we politieke stap bij de Indonesiërs. Volgens de officieuze London Press Service zijn waarnemers te Londen van meening, dat de toestand op Java als hoopvoller mag worden beschouwd. Men koestert hoop op een eventueele overeen komst tusschen de Nederlanders en Sja- rir. Op het oogenblik vinden informeele besprekingen plaats tusschen beide par tijen, die op Nederlandsch initiatief be gonnen zijn. De voornaamste reden, dat deze besprekingen niet uit het beginsta dium zijn gekomen is, dat Sjarir en zijn medestanders hun handen gebonden voe len door de extremisten, die letterlijk amok maken. Het geallieerde opperbevel heeft besloten met kracht van wapenen een eind te maken aan de extremistische excessen en het heeft daartoe de geal lieerde strijdkrachten op Java versterkt. Als begin is West-Java grondig gezuiverd. Dit was noodzakelijk: ten eerste om de Japanneezen te ontwapenen en de ge- interneerden te redden, en ten tweede om de eenig mogelijke omstandigheden te scheppen waaronder onderhandelingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs ge voerd kunnen worden. De terreur die de extremisten trachten uit te oefenen is niet vereenigbaar met deze doelstellin gen. Men gelooft, dat wanneer Sjarir bevrijd is van de bedreiging der extremisten, hij bereid zal zijn de Nederiandsche voorstel len voor autonomie voor Indonesië als basis voor besprekingen te aanvaarden, mits deze voorstellen een gedetailleerd beeld geven van het schema, dat in de rede van de Koningin van 1942 gegeven is Beslag op spoorwagons Teneinde de Britsche aanvoerwegen in stand te houden, hebben Britsche troepen alle spoorwegstations tusschen Tandjong Priok en Batavia overgenomen. Op een aantal spoorwagons is beslag gelegd. Het volksleger heeft speciale politieafdeelin- gen voor de spoorwegen ingesteld, die in het bijzonder tot taak hebben ervoor te zorgen, dat geen onbevoegde personen zich bemoeien met goederen op de stations De eerste Rapwi-trein is in Bandoeng aangekomen. Een Britsche bron beschreef de Indonesische bewakers als „flinke po litieofficieren, die een goede militaire training hebben ondergaan en wien een goede politieke ondergrond is gegeven." Java was gisternacht het tooneel van felle contrasten. Bij Ambarawa in Mid- den-Java waren toestellen van de R.A.F. in actie, terwijl 400 K.M. Westelijker man nen van het volksleger een geallieerde goederentrein naar Bandoeng excorteer- den. Ambarawa zelf zou in lichte laaie staan. De vrachtwagens, die bij Soekaboemi door Indonesiërs waren aangevallen, zijn Woensdag te Bandoeng gearriveerd, na dat het escorte versterkt was door Britsch-Indische troepen en pantserwa- Gasvergiftiging. Te Hilversum werden in de keuken van hun woning aan de Diependaalsche Drift, dr. A. C, van Rossum, directeur van de bierbrouwerij „De O/anjeboom" te Rot terdam en zijn echtgenoote mevr. P. van Rossum-Nijgh dood aangetroffen. Zij wa ren door gasverstikking, veroorzaakt door een scheurtje in de slang van het gasstel, om het leven gekomen. Beiden waren 65 jaar oud. Weersverwachting tot Vrijdagavond, tanvankelijk stormachtige, later lang- aam afnemende wind, tusschen N.W. en foord, enkele regen, hagel- of sneeuw- >uien vooral aan de kust, kouder. dus in de groote lijn niet. Uit haar me- dedeelingen omtrent de veelbesproken conferentie op 31 October blijkt, dat Soe- karno daar onaangekondigd verscheen, ofschoon dr. van Mook hem had doen weten dat hij onaanvaardbaar was. De omstandigheden waren tc« en zoo gespan nen, dat Van Mook zich niet gerechtigd achtte hem terug te wijzen en daarmee het contact te doen afspringen. Soekarno nam geen actief aandeel aan de bespre kingen. De regeering rekent erop, 50.000 men- schen uit Indië naar Nederland te kun nen brengen vóór eind Februari 1946. En de toekomst van Indië? Ik geloof niet dat men uit deze nota te zwartgallige conclusies moet trekken. R. P. gens. Bij den aanval Zondagmorgen op het convooi zijn een Engelsch officier en 19 Britsch-Indische soldaten gedood, ter wijl 2 Britsche officieren en 63 Britsch- Indische soldaten gewond werden. Europeesche ingezetenen van Palem- bang hebben gevraagd naar een veiliger plaast te worden overgebracht, b.v. Ban- ka. Billiton of de Moiukken. De heer C. C. van der Plas, lid van den Raad van Indië, heeft officieel ontslag gevraagd uit zijn functie. Uit bevoegde bron te Den Haag ontving het A.N.P, een bevestiging van dit bericht. De regeering is van meening, dat een nieuwe publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie moet worden opgebouwd .net orga nen die in staat zijn het geheele sociaal- economische beleid, voor zoover niet de centrale overheid dat zelf in de hand moet houden, over te nemen. Voorts zal, omdat sociale en economi sche kwesties niet los van elkander be handeld kunnen worden, in de leiding der bedrijfsorganisatie een coördinatie moeten worden tot stand gebracht. Tenslotte is het noodig, het bedrijfsleven grootendeels in verticale kolommen, omvattende de producenten, den groothandel, de verwer kende industrie en den detailhandel van dezelfde soorten goederen, samen te bren gen, Een voorontwerp van wet is ge maakt. Het za! noodzakelijk zijn een toporgaan voor het geheele bedrijfsleven - in het leven te roepen in den vorm van een sociaal-eeonomischen raad. die de regee ring van advies zou kunnen dienen. Bo vendien zal er in sommige gevallen nog behoefte bestaan aan organisaties, die een functie uit het sociaal-economische leven in haar geheel vertegenwoordigen. Als sluitstuk van de bedrijfsorganisatie zal dan tenslotte een regeling moeten worden getroffen voor de rechtspraak op overtredingen van de verordeningen dei- bedrijfschappen, de bedrijfsrechtspraak en de administratieve rechtspraak. Een Arabisch spreekwoord: Het voedsel van den leeuiv geeft den wolf indigestie. Prof. dr. R. van Geneehten, de gewe zen procureur generaal, die op 17 Octo ber door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood was veroordeeld wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand, heeft zich, naar het A. N. P. verneemt, in de gevangenis te Scheveningen door op hanging van het leven beroofd. De overweging van het Hof bij het uitspreken van het doodvonnis was ge weest, dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat voor hem, die een leidende posi tie innam, zoowel eenerzijds als ambte naar van het rijk als anderzijds in een landverraderlijke beweging als de na- tionaal-socialistische de eenig passende straf de doodstraf was, daar er geen om standigheden aan het licht waren getre den, die een lichtere straf rechtvaardigen zouden. In cassatie zou de zaak-Van Geneehten 24 December a.s. voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heb ben gediend. Prof. Van Geneehten was 25 October 1895 te Antwerpen geboren en heeft o.m. gestudeerd aan de Vlaamsche Hooge- school te Gent. Als activist is hij inder tijd uitgeweken naar Nederland. Ontsnapt en weer gepakt Maandagavond wist F. van der Laar, die door den P. O. D. was ingesloten teneinde zich te verantwoorden over zijn gedragingen, in het kamp van Amersfoort hij werd aan gehouden als de z.g. „beul van Amersfoort" uit zijn cel in het Hilversumsche gemeente huis te ontsnappen. Toen hij uit zijn cel werd gehaald om de matras voor den nacht in. ontvangst te nemen, sloeg hij een bewaker neer en ontvluchtte door het raam van de matrassenbergplaats. Hoewel enkele schoten op hem werden gelost, wist hij in de duister nis te ontkomen. Dinsdagmorgen vroeg is deze politieke ge vangene door den Hilversumschen P. O. D., die zijn spoor was gevolgd, te Nijmegen weer gearresteerd. „Van de vijf millioen buitenlandsche ar beiders die in Duitschland zijn aangeko men, kwamen nog geen 200.000 vrijwillig." Dit is geen citaat, van een Engelsche pro- paganda-campagne, maar een uitspraak van Sauckel, de man die verantwoordelijk was voor de recruteering van buitenland sche arbeidskrachten. Uit de overgelegde documenten te Neurenberg blijkt, dat Duitschland lang niet de volledige ar beidsreserve, die zich in de bezette lan den bevond, heeft kunnen uitbuiten. On gewone maatregelen moesten worden toe gepast, om de werkkrachten naar Duitsch land te krijgen. Toen deze methodes al te bar werden schreef Rosenberg aan Sauckel: „Bij het werven van Sovjetrus- sische arbeiders zijn werkwijzen toege past, die hun oorsprong vinden in de zwartste tijden van Slavenhandel". 274.000 Nederlanders In een verklaring van de Nederiandsche regcering over de massale deportatie van arbeiders uit ons land, die door den Ame- rikaanschen aanklager Dodds ter tafel werd gebracht, wordt vastgesteld, dat dui zenden menschen werden weggevoerd en dat degenen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden gedreven. „In Rotterdam en Schiedam zijn in twee dagen tijds 55.000 mannen opgepakt en ge deporteerd". Volgens een officieel overzicht, dat als bewijsstuk werd overgelegd, had de Duit sche oorlogsmachine 6.691.Q00 buitenland sche arbeiders in dienst, waaronder 274.000 Nederlanders. Sauckel aktion Luidsprekerwagens, Alle mannen tus schen 18 en 50 jaar aantredenHaas tig afscheid, schreiende vrouwen. Hoe versch ligt ons het drama nog in het ge heugen, dat in de bewijsvoering te Neu renberg met den naam „Sauckel actie" wordt aangeduid en zooveel leed over duizenden Nederiandsche gezinnen bracht. De documenten herhalen de ons allen be kende vertooningen door de S.D. gegeven bij het „oppikken" van werkkrachten voor Duitschland. Wanneer de S.D. er in ge moeid werd, als teeken^ van niet-werk- willigheid, kon men op eenigen tijd con centratiekamp rekenen. Eind April 1942 beginnen de groot- scheepsche „uitzendingen", die in Neder land vaak met „onderduiken" beantwoord werden. Vele tienduizenden worden ontvoerd en zelfs wanneer het overbrengen naar Duitschland niet meer mogelijk is, gaat men door met de razzia's. Duitsche ver dedigingswerken moeten worden gebouwd door mannen van 60 jaar. Vierhonderd pagina's dichtbeschreven vellen werden over het onderwerp „moderne slavenhan del" overlegd. En dan is nog slechts het algemeen aspect behandeld Hemeltergende toestanden Met zijn vijven in een hondenhok, vleesch van afgekeurde koeien. Het is on mogelijk hier ook maar een klein deel van de Duitsche onmenschelijkheden op te noemen, die aan de dwangarbeiders be gaan werden. Over dit geheele treurspel hing de schaduw van de S.S. Door deze misdadigersbenden werden in de Oekraïne de huizen platgebrand van degenen, die zich aan de arbeidsslavernij trachtten te onttrekken. Soms moesten „slaven" wor den opgehangen tot afschrikwekkend voorbeeld. Sauckel sleepte „officieel" meer dan zeven millioen menschen naar Duitsch land en hij is dan ook de grootste slaven houder der geschiedenis te noemen. Aan het einde van Dodd's betoog is duidelijk uitgekomen, dat Sauckel's manipulaties met Europa's arbeidsreservoir ten doel hadden, groote volksdeelen te vernietigen. Seyss medeverantwoordelijk De Duitsche ex-minister voor bewape ning, Speer, heeft tijdens een verhoor verklaard, dat Seyss Inquart verantwoor delijk gesteld moet worden voor de uit voering van Sauckels orders in Neder land. Sauckel heeft bij zijn verhoor ge zegd, dat de aantallen arbeiders, die ons land moest opleveren aan Seyss Inquart werden opgegeven, die er dan voor zorg de, dat ze er kwamen. ,_j

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1