Haarlems Dagblad Se Tlazi-het Britsche strafexpeditie tegen Javaansch dorp Staatsuitgaven. Huizen in brand, vluchtelingen beschoten De staking aan het Christelijk Lyceum Millioenennota Het woord is aan... De autobuslijn Station-Haarlem-Noord De Ghetto's stroomen vol 60e Jaargang No. 18205 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 I>irecteur-Hoof<lredactour: Robert Peereboom Vrijdag 14 December 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct« per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. DE Regeering overstroomt ons deze week met haar mededeelingen en uiteenzettingen. Twee dagen nadat de minister-president een rede over actueele vraagstukken had gehouden verscheen de omvangrijke nota aan de Tweede Ka mer, „omtrent een aantal punten van regeeringsbeleid" en de tijd wordt den Nederlanders amper gegund om dit alles aandachtig te lezen, laat staan het rustig te overdenken, want de Millioenen-nota, regeeringsdocument van traditioneele faam, maar nooit tevoren van zoo ont stellende beteekenis, buitelt er overheen. Het is vanwege deze twee laatste regee- ringspublicaties dat aan de dagbladpers, vrij in haar meeningsuiting maar van overheidswege zwaar geremd in den om vang van haar bladen (en nog steeds ver schijnend bij de gratie van een stelsel van vergunningen) toegestaan is om twee maal met acht inplaats van vier kleine pagina's te verschijnen. Wij hopen dat be langrijke Kamerdebatten, vooral naar aan leiding van initiatief-voorstellen en in terpellaties, tot hetzelfde aanleiding zul len geven. Nu dan de Millioenen-nota verschenen is, worde een bespreking daarvan voor afgegaan door een commentaar op de kostbaarheid van het huidige staatsappa raat. En die verbind ik op haar beurt weer aan de beteekenis van de aangekon digde belasting-voorstellen. De regeering verklaart in haar nota aan de Tweede Kamer, dat de staatsuit gaven moeten verminderen en nimmer is deze noodzaak zoo duidelijk geweest als nu. Er is bepaald dat geen enkele nieuwe eenheid van organisatie mag worden ge vormd of een bestaande mag worden uit gebreid. voordat dit door den minister raad of den minister van Financiën goed gekeurd is, ook al zijn de gelden ervoor op de begrooting aanwezig. Na 1 Januari zal een uiterst kostbare instelling, het Militair Gezag, tot het verleden behooren. Het Bureau Nationale Veiligheid zal in den loop van 1946 worden opgeheven. En na deze mededeelingen spreekt de nota over den Regeerings Voorlichtings Dienst, maar niet om een aanzienlijke besnoeiing op dit luxe-apparaat aan te kondigen, maar om zijn bestaan op den huidigen voet te rechtvaardigen. Het zal spoedig blijken dat wij ons zulke dure instituten niet kunnen veroorloven. Een regeering ais deze heeft er ook minder behoefte aan dan eenige vorige, want zij overtreft alle kabinetten der historie in welbespraakt heid en in nota's en maait haar eigen R. V. D. het gras voor de voeten weg. Vergeleken bij de ontzaglijke apparatuur van de departementen van Handel en Sociale Zaken en de Rijksbureaux blij ven evenwel de meeste diensten ver op den achtergrond. De Rijksbureaux hebben bovendien groote nadeelen door hun stroeve, ambtelijke werking en de rem die zij uitoefenen op het particulierè be drijfsleven, welks deskundigen een beter en vooral economischer beleid zouden kunnen voeren. Zonder in uitweidingen te vervallen zou men de regeering op nieuw willen toeroepen: schakel toch overal de vakmenschen in! Dat is de eeni- ga manier, om tot snelle en doeltreffende resultaten te komen en de staatsuitgaven meteen te verminderen. Het is temeer noodzakelijk omdat het ambtelijk appa raat. in het algemeen gesproken en den goeden niet te na gekomen, minder effi cient werkt en minder betrouwbaar is dan ooit tevoren. Heeft de minister-presi dent zelf niet, vier dagen geleden, ge- sproken over den „vruchteloos lijkenden j strijd tegen een ongekende bureaucratie"? j Heeft hij in dezelfde rede niet gezegd: I „Wanneer ik aan het orgaan van de over- j heid denk dan is het juist het gebrek aan innerlijke gehoorzaamheid, dat zoo nij- j pend is"? Wij, op de redactiebureaux. weten wat hij bedoelt. Brieven vol klach ten spreken een onmiskenbare taal. Minister Lieftinck blijkt in de Millioe nen-nota, die een beter en zakelijker ge heel vormt dan de algemeene nota aan de Tweede Kamer, verder gaande toezeg- gingep omtrent besnoeiing op het over- heids-apparaat te doen. Hij zal inspecteurs van de thesaurie bij de verschillende de partementen te werk stellen, die hem zullen voorlichten. En hij beroept zich op de overmaat van personeel, tijdens den bezettingstijd ontstaan, waarbij de daling van de prestatie per hoofd toch den schijn liet bestaan, alsof iedereen nuttig werk verrichtte. Behalve deze erfenis van den bezettingstijd vond de huidige regeering bij haar optreden het dure Militair Gezag met allerlei bewakings-, opsporings- en hulpdiensten en verder zag zij zich, voor uitvoering van haar program, in vele ge vallen zelf genoodzaakt om nieuw perso neel in dienst te stellen. Minister Lief tinck voorspelt, dat de beoogde snelle liquidatie van de overtollige diensten en de herziening van de onmisbare zich in komende begrootingen zullen weerspiege len. Wanneer komen die begrootingen? De mededeeling dat „voor alle organen, welke naar verwachting binnen vijf jaar kunnen verdwijnen, belangrijk kunnen worden ingekrompen, een liquidatie-sche ma zal worden opgesteld", geeft geen hoopvol uitzicht. Als het particuliere be drijf snel wil liquideeren past het andere tempi toe. De regeering heeft ons bezworen dat wij produceeren moeten, om den levens standaard te kunnen verbeteren en wie zal deze logica aanvechten? Maar zoolang Een Britsche strafexpeditie tegen Be- kassi en haar inwoners, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn gesteld voor de re cente moorden op overlevenden van de verongelukte Dakota, en voor welke expe ditie de Geallieerde opperbevelhebber de geheele verantwoordelijkheid op zich ge nomen heeft, heeft haar orders Donder dagmorgen ten uitvoer gelegd. Er heeft ten aanzien van de expeditie geen over leg plaats gehad tusschen de Britten en de Nederlanders. „Toen ik", aldus de verslaggever van A.N.P.-Aneta, „Donderdagmorgen boven het dorp vloog stonden er nog slechts eenige huizen in brand. Verscheidene waren reeds geheel afgebrand. Na gedu rende 35 minuten in onze Beaufighter rondgecirkeld te hebben, konden we zien, dat een i» rde deel van Bekassi door brand was vernield. Wij konden ook verschei dene honderden dorpelingen bij de brug over de Kali Bekassi samengehoopt zien, bewaakt door Britsch-Indische soldaten. Tanks stonden op de sleutelposities van het dorp, terwijl verder weg in het veld, artillerie kon worden waargenomen. De sterkte der Britten werd geschat op een bataljon. Naast ons, in de lucht, gaven twee vliegtuigen dekking aan de Britsche troepen. De rookzuil was in Batavia zicht baar. Hun bemanningen hadden het bevel ge kregen op actieve verkenning te gaan en met machinegeweren te vuren op iedere groep van dorpelingen, die probeerde te ontsnappen. Bjj onze terugkomst te Kema- joran, vernamen wjj van de piloten der vliegtuigen, dat zij Indonesiërs hadden beschoten, die hetzjj in vrachtauto's, het zij te voet probeerden uit het dorp weg te komen. In het dorp zelf werden Britsche leger- vrachtauto's met soldaten in de zijstraten gereden. De soldaten liepen de gebouwen binnen, die spoedig daarna in vlammen opgingen. Toen wij heel laag over het brandende gebied van Bekassi en zijn om geving gingen, zagen wij kleine groepen Indonesiërs, die naar de rijstvelden of langs de spoorbaan wegvluchtten. De News Chronicle teekent krachtig g'.jjH EDELEER C. O. VAN DER PLAS heeft ontslag uit zijn functie van lid van den Raad van Ned. Indië gevraagd. een zoo enorm ambtelijk apparaat, als thans functioneert, blijft bestaan om de productie te regelen en den producen ten eindelooze last en vertraging te be zorgen zal zelfs deze logica falen. Een groot deel der bevolking moet producee ren en een klein deel administreeren. Nu is het nog omgekeerd. Nog zwaarder belastingdruk wordt aan gekondigd. Straks komt minister Lieftinck met zijn campagne om ons allen tot spa ren te bewegen. Laat de Staat dan het goede voorbeeld geven. Dat zal hij moe ten doen om indruk te maken. De minister van Oorlog, mr. Meynen, heeft onlangs verklaard dat hij een vol maakt georganiseerd leger van beperk- rten omvang verkiest boven een groot leger met tekortkomingen en onvoldoen de geschoold kader. Dit principe behoort ook te gelden voor het leger der ambte naren, dat nu veel te groot is en den minister-president zelf in verzet doet komen tegen ongekende bureaucratie. Ook de vredesorganisatie bezit haar le gers en het is niet minder noodig dat die goed zijn dan de militaire. Het offer van zware belastingen moeten wij kunnen brengen in de overtuiging, dat wij ons geld niet in een bodemlooze put storten en er inderdaad herstel en opbouw mee bereiken. K. P. protest aan tegen deze actie evenals tegen de strafmaatregelen tegen een dorp op Sumatra, waar een Britsch majoor en een Roode Kruiswerkster vermoord zijn. Sjarir heeft de berichten, die gewag maakten van een ontmoeting tusschen dr. Van Mook en hem. tegengesproken. Hij voegde er aan toe, dat hij zich naar Den Haag zou begeven, indien de Nederlan ders hem dit uitdrukkelijk zouden vra gen. Nam' liet einde? Omtrent de schoolstaking op het Chr. Lyceum te Haarlem vernemen wij, dat men het van bestuurszijde ongewenscht achtte vandaag mededeelingen over deze quaestie te doen. Men hoopte evenwel zeer spoedig met een verklaring te kunnen ko men. Ons is ook ter oore gekomen, dat alles in het werk wordt gesteld om tot een oplossing te komen. De kans bestaat, dat de scholieren morgen weer naar school zullen gaan en de staking dus zullen be ëindigen. De minister van financiën heeft de in de Troonrede aangekondigde nota be treffende den toestand van 's rijks fi nanciën bij de Tweede Kamer inge diend. Deze Millioenennota dient ter inleiding van de ontwerpbegrooting voor het tweede halfjaar 1945, waar van de stukken binnenkort zullen wor den aangeboden. Gezien den geweldi gen achterstand bij de administratie en de onzekerheid ten aanzien van vele kosten wenscht de minister deze be grooting slechts te beschouwen als een oefen-begrooting en als een hulpmid del om de administratie weer geleide lijk aan in beproefde comptabele ba nen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorge schreven behandeling niet wel moge lijk acht, legt hij haar alleen ter in formatie aan de Staten-Generaal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel verzoekt de minister de noodzakelijke machti ging om deze begrooting tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 en de nog noodzakelijke suppletoire begrootingen voor 1945 en vroegere dienstjaren alsmede de daarop aan sluitende middelen-wetten vast te stellen. Op pag. 3 en 4 van dit nummer vindt men uitvoerige mededeelingen over den toestand van 's lands financiën, zooals zij in deze nota worden ge schetst. G r a c i a n Wat goed is en kort tevens is dubbel goed. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Brockway van de Verkeersinspectie een concessie .gekregen heeft voor een auto buslijn Station-Haarlem-Noord. Het eindpunt van de lijn komt aan het begin van den Vergierdeweg. Er zal een 12-minuten-dienst gereden worden. De eerste bus vertrekt 's mor gens 6.45 van Haarlem-Noord, de laat ste 7.33 uur 's avonds. De laatste bus van het Station gaat 's avonds 7.50 uur. Op enkele stille uren van den dag zul len er evenwel eenige diensten uitval len. Dit wordt op de dienstregelingen aangegeven. De dienst wordt met 4 bussen onder houden. Er zullen geregeld 3 wagens in bedrijf zijn, terwijl de vierde voor re serve dient. De bussen zijn berekend voor 24 zit- en 10 staanplaatsen. Het is de bedoeling niet meer passagiers toe te laten. Aan de beginpunten wordt toe zicht gehouden op het vormen van rijen door passagiers, opdat elk zijn beurt krijgt. Op Zondag zal de bus niet rijden. Wordt toestemming gegeven voor rijden op de Kerstdagen, dan begint de dienst op Maandag 24 December. Anders wordt gewacht tot 1 Januari. De directie van de Brockway verze kerde ons, dat zij gaarne al meer zou doen, maar de Verkeersinspectie kon (gezien de grondstoffen-positie) niet verder gaan. Als de grondstoffen-positie wat ver betert zal het misschien mogelijk wor den om ook in de late avonduren te rijden. Voorloopig moet men deze auto buslijn zien als een noodmaatregel om althans de bewoners van Haarlem- Noord, die noodzakelijk naar de stad moeten een vervoermiddel te geven. Wie 's avonds voor plezier uit wil gaan moet nog maar gaan loopen. De Brockway heeft op dit oogenblik 8 bussen. Er zou dus meer gereden kun nen worden als de overige omstandig heden het toelieten. Natuurlijk hoopt de directie te zijner tijd van de Ver keersinspectie toestemming te ont vangen den dienst op de nu geopende lijn te mogen uitbreiden, of er een of meer lijnen bij te mogen exploiteeren. De directie dringt er bij het publiek op aan er op te letten, dat de chauf feur kaartjes afgeeft. Anders verdwijnt het dubbeltje in den zak van den chauf feur en daarvan kan de onderneming niet bestaan. In den oorlog is vastge steld -aldus de directie dat 15 pet. der gelden niet werd afgerekend. Toen zijn daartegen geen maatregelen ge nomen, omdat 'bij ontslag chauffeurs naar Duitschland gezonden werden. Nu is dat gevaar voorbij en zal bij een on eerlijkheid onmiddellijk ontslag volgen. Schoolstaking De Duitsche concentratiekampen als evenvele symbolen van het Nazi-regi me vormden tijdens de zitting van Woensdag de hoofdschotel van de acte van beschuldiging. Lugubere namen als Dachau. Buchenwald, Auschwitz en an dere riepen de herinnering op aan de vele naamloozen, die onder de bar- baarsche Nazi-geesel zijn bezweken. De kampen richtten zich tegen ieder individu en iederen groep, die de boos aardige Duitsche agressie in den weg stond. Reeds in 1929 kondigde Frick, die toen Min. van Binnenl. zaken van Türingen was, aan dat Mussolini's voorbeeld zou worden gevolgd om op die manier ongewenschte elementen te elimineeren. In 1932 beloofde deze zelf de Frick, al zijn tegenstanders te zullen uitroeien, de communisten, de sociaal democraten en de pacifisten. De concentratiekampen waren het primaire wapen tegen de Joden. Reeds in het laatst van 1938, op dien beruch- ten tienden November, begon voor ve len het laatste deel van hun martel gang. Korten tijd later hield Himmler zijn rede, waarin hij verklaarde, dat geen menschelijke zwakheid mag wor den getoond, waar het er om gaat het Jodendom te vernietigen. De Joden uit geheel bezet Europa werden tijdens den oorlog bijeengedre ven in de vele Ghetto's, met dit, eene doel: totale uitroeiing. Meestal begon de duivelsche machine van de Duit- schers direct na de bezetting van een land op volle toeren te draaien. Maut hausen werd een massa-abattoir, Ausch witz één groote gaskamer, waar kin deren onder de twaalf onmiddellijk werden afgemaakte I Zieken en menschen boven de 50 wer den eveneens zonder uitstel vergast en de rest werd op arbeidsgeschiktheid ge selecteerd. Een ander kamp is speciaal ingericht voor het in serie c'ooden van krijgsgevangenen.... Bij het voordra gen van ai deze gruwelijkheden gaat een huivering door de rechtszaal, een huivering die reeds eerder door de ge heele wereld is gevaren bij het onthul len van deze ongedachte beestachtig heden. Stille, gruwelijke getuigen Op de groene tafel verschenen de tastbare bewijzen van concentratie- kamp-terreur in den vorm van ge prepareerde menschenhuiden, die door de Nazibonzen aan hun vrou wen ten geschenke werden gege ven. Vooral huiden van getatoueer- den waren gewild en de slachtof fers van de pronkzucht der vrou wen werden met een injectie ter dood gebracht, waarna hun huiden zorgvuldig werden bereid om als lampekapjes te dienen. Vele gevangenen van het kamp te Mathausen, waar een „Totenbuch'' werd bijgehouden, stierven aan een „Hartkwaal" en meestal in alfabeti sche volgorde De aanklager las slechts de gegevens voor van één dag en het bleek, dat in twaalf uur ruim tweehon derd personen overleden. De dagvaarding kan onmogelijk het onmetelijke drama van de Duitsche concentratiekampen in zijn vollen om vang belichten, maar grepen uit dit massale lijden geven een blik in den duizendvoudigen moord, die in koelen bloede gepleegd werd dooi' een sadis tische groep onmenschen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1