3tetr Ckdstmdam Omustig.e s£eec ia Jiedaa- De Nazigeest moest worden vernietigd Veiligheidsmaatregelen genomen (Neurenberg j Contact Inschrijving van alle mannen Installatie Burgemeester Reinalda Nadere bijzonderheden Christendom en Nat. Socialisme. Het woord is aan.... Voor de Stille Armen De Haarlemsche Begrooting Wordt in Maart verwacht Donkere wolken boven de „zwarte brand" De j'eugd van straks Verbijsterende planner» met Rusland jtwpayanda en ceaÜteit #®c Jaargang No. 18208 f f 1 11 1 Dinsdag 18 Deoember (945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 §f fl If i 4LJ& flfl C? I B gHt g^F Sf% g ^"NT Uitgave Stiehtiag Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem 1\JL\,a1 iV^l HO JL/ULvi J^/xVJLxjL Abonnementen: p. week 31 ct. Bureaux: Kennemerlaan 154, J per kwartaal' 4.— Telef. 5437. Giro 273107. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Dlrecttmr-HooMredactour: Robert Peereboom Tel.; Redactie 10600. Expeditie 14825. Een scène uit liet Kerstspel, dat door de samenwerkende Clir. Jeugdorganisaties in de Groote Kerk te Haarlem wordt vertoond. Jozef en Maria bij de Kribbe. ELF massa-moordenaars van de kam pen Bergen-Belsen en Auschwitz, waarbij drie vrouwen, zijn door den En- gelschen beul Pierrepoint te Hameln op gehangen. De kampcommandant Josef Kramer was erbij, de kamp-dokter Fritz Klein, die slachtoffers koos voor de gas kamers en ook stierven Irma Grese en de 26-jarige Elisabeth Volkenrath, leidster van de gevangenbewaarsters van de S.S. in Belsen. Dit is pas het begin. Straks zullen er nog veel meer dood straffen in Duitschland uitgesproken en ten uitvoer gebracht worden. Pierrepoint zal druk werk krijgen. Ook de twintig beschuldigden in Neurenberg zullen, mis schien op een enkele na die levenslang krijgt, wel in handen van „the hangman" vallen. Mr. E. Elias heeft in dit blad zijn ge waarwordingen in Neurenberg beschreven en er den nadruk op gelegd, dat daar in de eerste plaats het Nazi-régime terecht staat, welks misdaden men voor de histo rie tracht vast te leggen. De beschuldig den komen pas in de tweede plaats. Zij zijn van minder belang. De journalist heeft geschetst hoe onbelangrijk zij, ont daan van hun uniformen en versierselen en vooral: van hun macht, hem voor kwamen. Het was een groep gewone bur germannen, die daar in de verdachten- bank zat. Dit verschil tusschen het Nazi-régime, dat men vooral ter verantwoording roept en de twintig levende beschuldigden, die er uitvoerders van geweest zijn, heeft meer beteekenis dan het vastleggen van bepaalde opvattingen voor de historie. Wij allen moeten begrijpen dat wij in de eerste plaats met het Nazi-régime moeten afrekenen. En ermee afrekenen eischt meer, dan het mondeling en schriftelijk te verguizen en met feiten te bewijzen, hoe ontzettend onheil het over de wereld heeft gebracht en hoezeer het van den duivel bezeten is. Ermee afrekenen1 is alleen mogelijk als, bezield door Hooger Macht, een sterk democratisch bewind in Europa en de wereld tot stand komt, dat den terugkeer van den Nazigeest onmoge lijk maakt. Die wordt natuurlijk niet be paald door de term nationaal-socialisme. Als de Nazi-geest er opnieuw in slaagde, ergens de macht te verwerven, zou dat zeker onder andere namen en in elk ge val door toedoen van andere menschen geschieden. Behalve het etiket zou ook de gebruiksaanwijzing er anders uitzien. Men kan een politiek program op zooveel verschillende wijzen formuleeren. Maar de kwade geest zou dezelfde zijn. Dien moet de wereld overwinnen en <3at is veel belangrijker dan alle bestraf fingen- van personen. Met hun opruiming, hetzij door executie of door levenslange opsluiting, is de menschheid niet van den Nazigeest af. Het zou wel gemakkelijk zijn, maar het is niet zoo. De taak is veel zwaarder. Er moet groot opbouwend werk gedaan worden, hetgeen oneindig moei lijker en veeleischender is dan het ver nietigen van een aantal individuen. Dat laatste is eenvoudig genoeg. Het wordt overgelaten aan Pierrepoint en enkele andere lieden en de gemiddelde burger griezelt hoogstens even als hij aan het beulsvak denkt en zou het niet graag zelf uitoefenen. Dit overdenkend, schakelt hij over op aangenamer gedachten. Maar laat hij niet meenen dat als straks de Kramers, Greses, Volkenraths, Goerings, Franks en Seyss-Inquarts allemaal door de Pierrepoints opgehangen zijn, daar mee de kwade Nazi-geest zal zijn uitge roeid. In ons land is de doodstraf wel uitge sproken, maar nog niet ten uitvoer gebracht. Velen zijn er principieele te genstanders van en willen haar door een andere vorm van rechtspleging, door ge vangenis of deportatie, vervangen. Er is weer een discussie over de doodstraf ont staan en het wordt nuttig geacht dat de Staten-Generaal, al zijn zij nu nog maar belichaamd in een Noodparlement, er een uitspraak over doen. Het vergeldings- motief maakt niet zoo heel veel indruk, omdat levenslange opsluiting voor de meeste menschen een zwaarder vergel ding lijkt dan de doodstraf. Anderen stel len hier het argument tegenover, dat zij de zekerheid willen hebben dat deze ver oordeelden nooit meer vrij kunnen komen en kwaad stichten. Zij vergeten daarbij, dat de overlevenden na vijftien of twin tig jaar opsluiting geen gevaar meer zul len opleveren. Maar van meer belang is hun verkeerde meening, dat het van deze lieden afhangt. Er is, dat zij herhaald, meer noodig om den Nazigeest voorgoed uit te Toeien dan zijn dragers onschade lijk te maken. Dat in te zien brengt mee, dat men zich laat bezielen door hooger streven en den durf ontwikkelt om nieuwe vo.rmen, nieuw inzicht tot ver wezenlijking te helpen brengen. Het vergt een gansch andere houding dan de ver moeide, sceptische, die de plannen van moedige hervormers alleen met de op somming van bezwaren beantwoordt en er steevast van overtuigd is, dat hetgeen in andere werelddeelen denkbaar zou zijn in Europa onuitvoerbaar geacht moet .worden. Als deze opvatting gemeengoed werd. zou zij inderdaad het- doodvonnis voor Europa beteekenen. Gelukkig zijn er verschijnselen genoeg die bewijzen, dat ook in het oude werelddeel geesten leven die het dictum van Spengler's Onder gang van het Avondland niet wenschen te aanvaarden. Zij zullen moeten over winnen. R. De onrust van Java dreigt naar Suma tra over te slaan. ïn Medan hebben ex tremisten het restaurant Termeulen in brand gestoken, toen bekend -was gewor den. dai Britsche troepen dit vail de na tionalisten wilden overnemen. Tegelijker tijd hebben in de nabijheid van het sta tion te Medan schietpartijen plaats gehad, waarbij in uniform gekleede z.g. Indone sische soldaten op voorbijgangers vuur den. Britsche militairen hielden trucks met Indonesiërs in uniform aan, die schiet- ken steekwapens bij zich hadden en boven dien twee zakken handgranaten bij zich hadden. Alles werd in beslag genomen. Toen de Britten het gebouw van de Oranje-bioscoop van de nationalisten wil den overnemen, verklaarden deze, dat dit slechts „over hun lijk" zou geschieden. Toen soldaten arriveerden, werd het ge bouw toch ontruimd. Er werden slechts enkele schoten gelost. Op de hoofdwegen oefenen de inheem- sche hulpsoldaten der Jappen, de z.g. heiho's een ware terreur uit, waarvan voornamelijk de C'hiueezen het slachtof fer zijn. Twee Br.-Indische soldaten zijn echter ook op gruwelijke wijze afgeslacht. Gevreesd wordt, dat Atjehers naar de Oostkust zullen oprukken om hun geloofs fanatisme tegen de blanken bot te vieren. Bijzondere veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Artillerie en tanks staan opge steld 'en vijf Spitfires ^tijn voor verken ningsvluchten gearriveerd. Te Padang zijn Britsche soldaten door Indonesiërs aangevallen. De leiders dp Sumatra zijn over het algemeen gematigd, maar zij hebben niet voldoende gezag over de heiho's en de jeugdige heethoofden. OP JAVA. In het gebied van Soerabaja is een Thunderbolt neergeschoten. De vlieger is uit zijn toestel gesprongen, maar door In donesiërs naar een huis meegesleurd. Een vliegende colonne is uitgezonden. Britsche vliegers hebben verklaard, dat de accura tesse der Indonesische luchtdoëlartilleriè ongeveer gelijk staat met die van de Duit- schers. In Batavia is het Zaterdag en Zondag tamelijk onrustig geweest. Er is verschil lende malen geschoten bij incidenten tus schen Nederlanders en Indonesiërs. Neurenberg gaat snel het Kerstreces te gemoet en het laat zich aanzien, dat de resteerende tjjd geen opzienbarende ont hullingen zal brengen. Een zeer uitvoerig gedocumenteerd betoog over de zware schuld van het Nazi-leiders-eorps door den Amerikaanschen aanklager voorge dragen vermocht de aandacht-van het ge ringe gehoor niet te boeien, daar geen nieuwe feiten aan den dag traden en het betoog geheel in juridischen trant gehou den was. Er werden alom bekende argu menten ter tafel gebracht, in de meeste gevallen ontleend aan redevoeringen, krantenberichten en andere publicaties, die glashelder de ver-doorgevoerde coö peratie tusschen staat en Party in Duitsch land aantoonden. De door den staat begane misdaden ko men dus ten laste van zijn leiders en deze zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor de Jodenvervolgingen, de vertrap ping der Kerk en het barbaarsche optre den van de gehate organisaties SS, SA, SD en Gestapo. In de drie dagen, die voor het Soekarno, Sjarir en Sjarifoedin zijn uit Batavia vertrokken voor een tocht tot het herstellen van orde en rust op Midden- en Oost-Java. In een radiotoespraak voor zijn vertrek heeft Sjarir gezegd: „Onze strijd ontwikkelt zich op het oogenblik in een atmosfeer, die de geest ervan in een verkeerd daglicht stelt. Het probleem, waarvoor de Indonesiërs staan, is dat van de veiligheid, waaronder alleen het ver trouwen kan terugkeeren. Wij moeten menscheljjk blijven." Economisch herstel achtte hij'noodzakelijk en hij verklaarde, dat zoowel de buitenlanders als de Indo nesiërs getroffen zijn door de wreedheden en gewelddaden van het Indonesische volk. De Un. Press-corr. te Batavia seint, dat v. Mook via den Indonesischen kolonel van het Kon. Ned. Ind. leger Abdoel Kadir contact met de republikeinsche lei ders heeft gehad. In Batavia meent men volgens dezen corr., dat van Mook in zijn taak heeft gefaald. De Nederlandsche autoriteiten hebben alle mannen tusschen 16 en 40 jaar ver zocht zich te laten inschrijven voor even- tueelen militairen dienst. Er wordt echter verklaard, dat zij functies als het onder dak brengen van de duizenden evacués uit Centraal Java en werk voor de Rapwi zullen krijgen. Wij hebben reeds gemeld, dat de nieuwe burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, Woensdagmiddag 2 uur ge ïnstalleerd zal worden in de vergadering van den Haarlemschen Noodraad. De installatie geschiedt door den oud sten wethouder den heer F. S. Noordhoff. Tot de genoodigden die de plechtigheid zullen bijwonen behooren de Commissa ris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de burgemeesters der omliggende gemeenten. Kerstreces nog beschikbaar zijn, zullen deze afzonderlijk behandeld worden. De leidende NSDAP figuren hadden plannen het godsdienstonderwijs op de Duitsche scholen te vervangen door on derricht in de leer van het Nationaal- Socialisme. Het heidendom ging zelfs zoo ver, dat overwogen werd, een Nazi-cathe- chismus in te voeren. Deze was reeds ge deeltelijk ontworpen door Bormann en zou onder meer „de wet van de dapper heid" en „het gebod om het bloed zuiver te houden" als voornaamste leerstellingen hebben. Dat de Berlijnsche demagogen de anti these tusschen Nazidom en de Christelijke leer als niet te overbruggen beschouwden, blijkt uit een brief van Bormann, waarin hij zegt: Kerken kunnen niet worden overwonnen door een compromis maar alleen door een geheel nieuwe ideologie, die gijzelf (Rosenberg) hebt aagekondigd. 1 Woodrow Wilson: De geschiedenis van de Vrijheid is de geschiedenis van de beperkingen der re- geeringsmacht. Zevende verantwoording 18 December 1945 Door ons biac ontvangen giften: G. A. V. f 2,50, Marouff f 3,50, J. S. f 1,—, N. N. f 2,50, Kleine Alie f2,50, A. M. f2,50, B R f 0,50, N. N. f5,—, G. E. f2,50, W. G K. f2,50, C. W. f 2,50, W. f 10,—, B. Z. f 17,—, Mej H B, f2,50, Mej. R. V. d. W. f 1,—Dolce H. f5,—, P. R. f 10,—, Mevr. H. f 5,—, A. P. f 2,50. C. A. K. f 3,—, Mevr. B. f 10,—, Pers. Boekb. W. Knoop f 7,55, Zr. J. B. f 2,—, V d K H. f 2,—, W. f 2,—, Wed. S. v. D O'veen f 1.—, J. W. N. f5.—, J. H. B. flO,—Ir. S f2,50. W K. f4,—, X. X. X. A.-hOUt flO,—V d. W f2,50, N. N. f 5,—, L. M f 5.—, A. D V. S. f 2,50. Mr. W, 110,—, J. S. f2,50, V. M f5,— B M. f5,—» F. H. fl,—K. f4—, A. D. f25,'—, W C B, f 10,—V. G. f3,—, V. d. E. fl,—H. N. f 10, J. W. V. d. W.—A. f2,50, A. J. M. f2,—. V. R f2.50. Door ons blad ontvangen girobiljetten: W. d. V. f 1,—, A. d' A. f 1,—, A. E. M v. G. f 10,—, J. S. H. O. f 5j—, R. T. Sch. f 5,—, W. C. S. f 5.—, H. H. f 10,—, J. W M. f 10,— L. V. E. f 10,—, J. W. D. f 10,—, J. J P. f 35,—, A. V. d. B. f 10,—, A. T. f 5,—, A. d. B.—B f 10,—, M. E. f 10,—, I. J. f 2.50, C. Z f 2.50, C. J. J. K.—L. f2,50, O. M. f5,—, W J. D. f5.—, H. d. G. f5,—. J. T. R. S f 10,—A. R. f5,—, R. R. f5,—, M. G. B. f5,— J. P S. f 10,—. Totaal f 432,55. Reeds ontvangen f 8205,57. Totaal ontvangen f 6636,02. In den Haag is medegedeeld, dat de ge- meentebegrooting voor 1946 voor de JSe- sidentie in den loop van April verwacht kan worden. Wij vernemen dat men in Haarlem wat eerder hoopt klaar te zijn, maar het zal toch wel Maart worden. Het gaat er op lijken, dat een deel van de bevolking het met de a.s. feestdagen zonder warmte moet doen. Voor Haarlem geldt dit zeker, want op de bonnen, die reeds in September werden ingeleverd,- is door 10 a 15 pCt. der Haarlemsche be volking nog slechts 2 mud brandstof ont vangen en deze Is natuurlijk al lang ver stookt. De schoen wringt bij de transportbedrij ven, die in eerste instantie de gedolven kolen naar de plaats van bestemming moeten brengen. Van de zijde van den kolenhandel wordt zoo werd ons ver klaard al het mogelijke gedaan, om da klanten tevreden te stellen, maar waar geen aanvoer is, kan geen verkoop zijn. Zoo ziet het er op het oogenblik uit. 10 a 15 pCt. van Haarlem zal met de Kerstdagen bij een gedoofde kachel moe ten hunkeren. De achterstand is te groot, om nog in gehaald te worden. De brandstoffenhandel heeft echter besloten, de onderhavige be drijven gedurende de komende weken open te houden en dus de Kerstvacantie op te offeren voor het geval de heetbe- geerde kolen te elfder ure mochten komen. De ontwerpers van dezen „godsdienst" beseften dat het Christendom een moei-, lijk te overwinnen vesting was en dezelf de Bormann schreef verder, dat het Gods dienstonderwijs niet kon worden afge schaft, zonder er iets voor in de plaats te stellen. De tien geboden waren namelijis no£( steeds de voornaamste moreele richt lijnen voor het volk. Wanneer de opvoeding en het onder wijs dan grondig met de nieuwe leer zou zijn geïnfiltreerd, wanneer de jeugd ver giftigd zou zijn met de waandenkbeelden, die aan het decadente brein van een aan tal heidenen was ontsproten, zou de jeugtf later zelf moeten beslissen, of ze wilds vasthouden aan de „inferieure leer" va»1 het Christendom. Nogmaals komt de aanklacht te Neuren berg terug op de behandeling, die de Duit- schers Rusland hadden toegedacht, wan neer ^et 1941-offensief tot de overwinning had geleid. Het volk moest stelselmatig worden uitgehongerd door middel van het onthouden van graan, dat alleen ten bate van Duitschland zou worden aangewend. Moedertje Rusland zou een aardsch para dijs voor de Nazi's worden, natuurlijk met volledig voorbijzien van alle primaire rechten der oorspronkelijke bevolking'.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1