Joiee TRmi&tecs Extra vleesch Tlieuia-Zaadvaoitr Avonturen van Wag en Warrel spreken over Schoenen, Textiel, enz. Onze land- en tuinbouw De vooruitzichten De Radio geeft vanavond: Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam KOOPMANS' BAKMEEL De uitwerking der plannen De ministers ir. H. Vos en W. Drees spraken voor de S.D.A.P. te Enschede. Minister Drees zei: Ons voedsel blijft niet langer uit de lucht vallen, zooals kort na de bevrijding. Wij moeten het door arbeid verkrijgen en zoo is het ook met woningen en schoenen. Spreker vondt het logisch, dat de Duit- 6che krijgsgevangenen worden ingescha keld bij den opbouw van ons land, maar in Limburg wil men ze niet in de mijnen hebben. Werkloosheid wil de regeering voor komen door het voeren van een planpoli- tiek om wisselingen in de conjunctuur op te vangen. Hieromtrent zal een wetsont werp worden ingediend. Spreker wil liever het volk overtuigen van het nut dat iedereen zich moet in spannen om aan den opbouw mee te wer ken, dan door het instellen van een ar beidsdienstplicht. De regeering is vast besloten om de lasten die gedragen moeten worden, op de schouders te leggen van hen die ze kunnen dragen. De belasting die betaald zal moeten worden, zal hoog zijn. Minister Vos wees er op, dat het indu strieel herstel nog geruimen tijd zal duren. Gehoopt wordt dat de steenkool productie, die nu 25.000 ton per dag is, nog opgevoerd kan worden. Het is de vraag of we op geregeldere aanvoer van Duitsche steenkolen mogen rekenen, aangezien de productiemogelijk heden in het Roergebied in den komenden winter niet vaststaan. Het volgend jaar hopen wij door de schoenenmisère te zijn. In den loop van dat jaar zal de productie stijgen tot 900.000 paar per maand. Er is aanvoer van hui den uit het buitenland. We hebben voldoende wol en katoen, maar we zouden willen, dat we meer spinnerijen hadden. Bovendien is er een tekort aan arbeidskrachten, vooral vrou welijk personeel. We dachten aanvanke lijk, dat het probleem der arbeidskrach ten vast zat op de geldzuivering, maar we moeten een voorname oorzaak zoeken in het gebrek aan transportmiddelen, bijv. In een rede te Arnhem heeft minister Mansholt eenige belangrijke dingen ge zegd in een vergadering van landbouwers. Allereerst wees hij op de moeilijkheden die overwonnen moeten worden om de gevolgen van den oorlog te overwinnen. 220.000 H.A. land is geïnundeerd, 215.000 H.A. onbruikbaar geworden. Het gebrek aan bemesting en de roofbouw der oor logsjaren veroorzaakten nóg meer narig heid. Geen land is zoo zwaar getroffen als Nederland, Rusland uitgezonderd. De vooruitzichten van de kunstmest-, voorziening zijn niet ongunstig. Wij moe ten weer gaan exporteeren, maar daar voor zijn de omstandigheden moeilijk. Duitschland kan niet veel afnemen. De productieprijs van onze boter is thans 4.50 per K.G., terwijl de wereldmarkt prijs 2.50 is. Om op de wereldmarkt mee te kunnen komen, zullen wij onze kracht moeten zoeken in veredeling van landbouw en veeteelt. Een volgend voorjaar zullen wij een overproductie hebben aan groenten. Het plan is het teveel te conserveeren. Er zul len daarvoor veel koelcentrales moeten komen. De minister drong er bij de landbouwers op aan mee te werken aan de distributie bepalingen. In Engeland heeft men geen C.C.D. noodig zooals hier. Tenslotte deelde de minister mee, dat misschien heel gauw diverse pro ducten bon-vrij worden. Nog niet het brood, maar wel grutterswaren en peulvruchten. Generale Synode Ned. Herv. Kerk In de slotzitting werd verslag uitge bracht over de overeenkomst tusschen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband. Deze over eenkomst houdt in de instelling van een commissie van contact tusschen de beide kerken, dat bevorderd zal worden door dat attestatiën wederzijds als genoeg zaam worden aanvaard, dat de leden der kerken wederzijds toegang tot het H. Avondmaal wordt verleend en dat leden ■wederzijds benoembaar zijn tot functies en bedieningen. Tenslotte dat de predikan ten der beide kerken wederzijds beroep baar zijn. HILVERSUM I, 301 M. 17.00 Ensemble Harry de Groot. 17.30 „Ne derland helpt Indië". 17.35 Sylvester-trio. 18.00 Fritz Kreisler (Gr.). 18.15 Janie Bron. 18.30 Engelsche les beginners. 19.00 Nieuws. 19.30 Simon Jansen, orgel. 20.00 Departemen ten spreken. 20.15 Omroeporkest van Bene dict Siiberman. 21.00 Vragenkwartier. 21.15 Gram.muz. 21.45 Eddy Walis speelt. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.1523.30 Avond wijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Persoverzicht. 18.30 Gra- mofoonmuz.. 18.50 Voor je slapen gaat 39.00 Cabaret. 19.30 Voor de Nederl. Strijdkr. 20.00 Gram. 30.45 De werkende vrouw. 21.00 Gram. 21.25 Jan Corduwener. 21.45 Avond- jvijaing. 22.00 Nieuws. 22.20—23.00 Gram. fietsen en banden, waarvoor het canvas weer door de textielindustrie moet wor den geleverd. Het blijft moeilijk in den textielsector. Als de spinnerijen full speed zouden Werken tot 50 pCt. van de weverij- capaciteit, is er slechts 20 pCt. beschik baar voor normale textielgoederen. Ook suiker en appelen Voor de komende feestdagen zal een bon worden aangewezen voor één extra-rant soen van 100 gram vleesch. De aanwijzing der vleeschbonnen zal voortaan per 14 dagen geschieden met drie bonnen van 100 gram, zoodat men voor de periode der feestdagen in totaal over vier bonnen kan beschikken. Deze splitsing heeft de bedoe ling het publiek gemakkelijker in de ge legenheid te stellen een bon te bestemmen voor vleeschwaren. Bij de vóór Kerstmis te publiceeren bonnen komen voorts bonnen voor 100 gram koffie en 100 gram eacao-poeder voor. Het extraatje van de 100 gram sui- kej wordt niet op een afzonderlijken bon gegeven, maar de normale rantsoenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoeveelheid worden verhoogd. Het zelfde geschiedt voor de peulvruchten, welke ter compensatie van de komende tijdelijke verlaging van het kaasrantsoen extra zullen worden gegeven (250 gram per 4 weken voor alle leeftijden). Het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening had het graag zoo ingericht, dat de verschillende rantsoenen die bijzonder geschikt zijn om de feeste lijkheid van Kerstmis en de jaarwisseling te verhoogen (koekjes, biscuits, zuid vruchten) op een geschikter tijdstip zou den zijn gekomen. Aangezien ook reke ning is gehouden met de viering van het St. Nicolaasfeest, kon wegens den tijd, welke voor bevoorrading noodig is, alles niet precies zoo geregeld worden, als men gewenscht had. De fruitvoorziening is zoo geregeld, dat omstreeks Kerstmis alle groente- en fruithandelaren op den loopenden fruit- bon hun klanten ongeveer één pond ap pelen zullen kunnen verstrekken. De spijsolie. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van heden af op de bonnen 368 'en 468 der bonkaarten K 513 de spijsolie zal worden afgeleverd, waarvoor men de bonnen 328 en 428 heeft voor-ingeleverd. Zooals bekend is per bon 2 dL. (pl.m. 180 gram) spijsolie verkrijgbaar. Zij, die om eenigerlei reden bonnen 328 of 422 niet hebben kunnen inleveren en dit aannemelijk kunnen maken, kunnen zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Deze diensten zullen de bonnen 368 en 468 in deze gevallen ruilen tegen rantsoenbonnen voor spijsolie. Een onwaardige handelwijze Het schijnt, dat ons Nederlandsche volk niet geheel onbesmet onder de Duitsche rassenleer is uitgekomen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een circulaire aan de schoolbe sturen er op gewezen, dat het in den laatsten tijd meermalen voorkomt, dat negers hier te lande door de bevolking worden nageroepen op den openbaren weg op voor hen krenkende wijze Dit verdient de scherpste afkeuring en de taak is aan de school, dit kwaad in den wortel aan te tasten. De Minister verzoekt de besturen aan deze kwestie de noodige aandacht te willen besteden, door de leer lingen op het onbehoorlijke van de ge signaleerde mentaliteit te wijzen. Agenda. DINSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: Heilige onschuld, 20 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. o.l.v. Klaas de Rook m. m. v. Tanja Tausson, 20 uur. Haarl. Kegelbond: Haarl. Tooneelensemble, ,,Het gaat steeds beter", 19.30 uur. Rembrandt: De avonturierster, 14.30, 16.45, 19.45 en 21.30 uur (18 j.). Palace: De mannen in haar leven, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Modern Times, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a. 1.). Frans Hals: Tropisch Nederland, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a. 1.). WOENSDAG 19 DECEMBER Geb. Vrjjz. Herv., Jacobstraat: Volksliede ren door Harry van Oss en Felix de Nobel, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Een Zandvoorter die de Duitschers begunstigde In de Maandagmiddag gehouden zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, werd voorgeleid Rudolf van Deurzen, die te Zandvoort van 1942 tot 1945 bet R. K. Patronaatsgebouw heeft geëxploiteerd als Wehrmachts-lokaal onder den naam van „Het Schuitengat". Verdachte had op dit gebouw de Duit sche vlag geheschen en nationaal socia listische lectuur ter lezing in zijn café neergelegd. In den zomer van 1940 heesch hij de hakenkruisvlag op het door hem geëx ploiteerde Noorderbad. Hij hield collectes ten behoeve van de Duitschers en hij deed bewoners van Zandvoort door den ortskommandant aldaar ten eigen behoeve uit hun huis zetten, door mede te deelen, dat de bewoners pro-Engelsch waren. De getuigenverklaringen waren voor dezen verdachte zeer belastend. Rekening houdend met den grooten in vloed, die zijn nationaal-socialistische propaganda gehad heeft in een tijd, waar in het verzet in Nederland zulk een drin gende eisch was, verlangde de procu reur-fiscaal, mr. Sikkel, een gevangenis straf van 8 jaar met ontzetting uit de beide Kiesrechten. EEN SPIONNE. Tegen Katharina Thonus, die te Amster dam werkzaam geweest was als typiste bij den S. D. en Nederlanders bespion- neerd had, die op het arrestatielijstje van den S. D. stonden, eischte mr. Sik kel, na een fel requisitoir, waarin hij Geertruida van Lier, een illegaal strijd ster, die de dupe geworden was van ver- dachtes verraad, herdacht, de doodstraf. G. A. .van Bovene overleden Na enkele weken in het Roode Kruis-ziekenhuis in Den Haag opgenomen te zijn geweest, is de heer G. A. v. Bovene oud-hoofdredacteur van het persbureau Aneta te Batavia, overleden. Hij bereikte den leeftijd van 48 jaar. Audiëntie commissaris der Koningin in Noord-Holland In de week van 24 tot 29 December zal de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland,dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, geen audiëntie ver- leenen. Benoodlgdheden Een pak Koopman: meel, een halve 1*. melk, wal rozijnen, een eet lepel zout, zoo mogelijk 1 of-2 eieren en slaolie om te bakken. Doe het bakmeel in een kon. maak in het midden een kuiltje breek hierin de eieren, voeg hel zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloeistof. Vermeng daarna alles tot een gelijke massa. Roer dan de rest der melk en de ro zijnen er door. Verwarm in een ijzeren pannetje de olie tot er een blauwe damp afkomt. Vorm tusschen 2 iepels kleine ronde balletjes van het deeg, laat deze in het heete vet glijden en bak ze hierin lichtbruin «d gaar ongeveer 5 minuten. Bestrooi ze met poedersuiker Adv Burgerlijke Stand HAARLEM 17 December 1945 BEVALLEN: 13 Dec.. C. G. B. van Eeden— Polman, z.; 15 Dec., J. B. PérukelDuits, d.; A. L. IttmannPanjer, d.; M. J. Dalmeijer —Heck, z.; G. de GraafDoorenspleet, z.; J. C. Blesgraafde Graaff, z.; A. C. Bankvan Woensel, d.; 16 Dec., C. W. Vermeerende Groot, d.; H. Buttazzonivan Leeuwen, d. OVERLEDEN: 13 Dec., K. Bakker, 82 j., Jansstraat; S. L. Twistérlingvan Zorge, 45 j., Badhuisstraat; 14 Dec.. J. L. Thoolen, 74 j., Kamperlaan; M. J. KloosGrootenboer, 46 j., Padangstraat; J. van Kampen, 71 j.f Groendaalsteeg; 15 Dec., A. van der Putten Laverman, 73 j., Vooruitgangstraat; A. Buwalda, 60 j., Houtmankade; J. den Elzen- Waasdorp, 63 j., Kamperlaan; J. SteijlHoes- bergen, 66 j., Linschotenstraat; 16 Dec., D. A. Kelderman. 58 j., Schouwtjeslaan; C. M.f 5 j., d. van T. Schop, Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 17 Dec., W. Eybisch en C. E. M. Vrolijk. Hoe staat het met de groote plannen tot stichting van het nieuwe Zandvoort? zoo vroegen *ij aan Zandvoorts bur gemeester. De heer H. van Alphen antwoordde: Veel positiefs is daarover nog niet te zeg gen. Het plan van ir. G. Friedhoff is door het Zandvoortsche gemeentebestuur goed gekeurd. De onderhandelingen met „We deropbouw" verkeeren in een vergevor derd stadium, zoodat ook daar alles „in kannen en kruiken" is. Dan komen wij voor de uitwerking te staan. De eerste moeilijkheid, die om een spoedige oplos sing vraagt, is de quaestie van den eigen dom van den grond. In andere gemeenten zijn de gebouwen, die in den oorlog verwoest of vernield zijn, onteigend ten name van de gemeen ten. Het rijk heeft voor Zandvoort een anderen weg bewandeld. Het eigendom hier is op naam gekomen van het rjjk. Wij zijn nu in onderhandeling met "Den Haag om den grond op onzen naam over te boeken, want als wij een nieuw Zandvoort willen bouwen, moeten wij de beschik king hebben over den grond. Het is te verwachten dat die overboeking in <*rde komt, maar een punt van belang is: hoe het met de financiering zal gaan. Het rijk heeft aan de getroffen eigenaren een inschrijving op het Grootboek gegeven. Zandvoort is natuurlijk niet in staat voor de overschrijving millioenen in contanten op tafel te leggen. Eerst als wij de beschikking over den grond hebben, kunnen wij onderhande- 8. Maar stil, Wag is op de lessenaar ge klommen, die in het midden van de Bol le Berg opgericht is en probeert het ge roezemoes tot bedaren te brengen. Het gaat niet zoo erg gauw, want Sjaak Schommel, die maar heel zelden op stap gaat, stond net een lang, langzaam ver haal te vertellen aan Mietje Mug, de voorzitster van de Muggenvrouwen- vereeniging. En dan al die andere kleine huppelaars en kruipertjesdie zoo ver schrikkelijk veel te vertellen hebben Maar eindelijk is het dan toch stil. len met belanghebbenden over bouwplan nen. Er zijn gegadigden. Hoe heeft u zich de wijze van exploi tatie gedacht? „Zantvoort's hotels, ook het Kurhaus en badgelegenheden, zijn in verschillende particuliere handen geweest. Daaraan waren groote nadeelen verbonden. De meeste hotels verkeerden in een weinig florissanten toestand. De gebouwen waren niet modern, geld voor moderniseering was er niet en de wijze van exploitatie liet in vele gevallen ook te wenschen over. Er was geen eenheid en dat leidde er toe, dat er door verkeerde concurren tiezucht veel geld verloren ging. Als er een exploitant op 15 rJleï opende, begon een concurrent op 1 Mei. In den voortijd waren er weinig gasten, zoodat dan veel geld op de exploitatie moest worden toe gelegd. De gewenschte oplossing zou zijn, dat alles in één hand komt. Ik denk aan\,Zee- bad-Zandvoort". Dat zou natuurlijk een kapitaalkrachtige combinatie moeten zijn, want uit het plan-Friedhoff blijkt, dat wij de zaken flink willen aanpakken. De gemeente Zandvoort zou daaraan ook kunnen deelnemen, want in den ouden tijd exploiteerde de gemeente ook een badinrichting. Bovendien zijn er nog meer eigendommen van Zandvoort verloren ge gaan, waarvoor wij een inschrijving op het Grootboek hebben gekregen. O.a. de watertoren. Het is de bedoeling geen nieuwen toren te bouwen, maar het water reservoir onder te brengen in de bovenste vesdieping van een der hotel-complèxen. Was het niet aanvankelijk de bedoe ling dat de gemeenten Haarlem en Am sterdam financieel bij de zaak zouden be trokken worden? Daarvan Is zoo antwoordde de bur gemeester afgezien. Er wordt gedacht aan het in het leven roepen van een com binatie waarin ook die gemeenten zullen zitten om de belangen van Zandvoort als badplaats te behartigen. Wij staan op het standpunt dat het achterland, speciaal Haarlem en Amsterdam, veel belang heb ben bij Zandvoort, omdat het een der voornaamste recreatie-oorden der bevol king is. Daarom is het goed dat die ge meenten betrokken worden bij hetgeen hier geschiedt. Maar deze aangelegenheid is nog slechts in een zeer voorloopig sta dium, zoodat'ik inderdaad niet meer kan zeggen dan er over gedacht wordt. Het zou evenwel onjuist zijn, als men den indruk kreeg, dat er niet met spded aan de verwezenlijking van de plannen voor Nieuw-Zandvoort wordt gewerkt. Integendeel. Alles wordt er op gezet om zoo gauw dit mogelijk is met de uitvoe ring te beginnen. Zoo mogelijk al in het komende jaar.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2