Korf en bondig Sluiting op Oudejaarsavond „Absoluut minimum van berichtgeving,, Vergadering L. R. Kiesvereeniging Weerbericht HEEMSTEDE Voor de Stille Armen te Heemstede ZANDVOORT Werkster gevr. Nette werkster Flinke Broodbezorger Courantenwijk Teelgrond te huur Cr. Zit-Slaapkamer Modellen Wie kan Cilinder bureau Kortharig Keeshondje 2 pers. ledikant met 3 deelig bedstel Heerenkl. m. 48-5( BINNENLAND De bouw van 72 zweefvliegtuigen is dooi de Konk. Ned. Vereeniging voor de Lucht vaart opgedragen aan de Fokkerfabrieken. Een wild zwijn "met 6 jóngen werden door jagers in de bosschen bij Someren (N. Br.) gezien. Vermoed wordt dat het dier zich zelf uit de Ardennen heeft geëvacueerd. Bij een schoenwinkelier in Helmond werden 568 paar vooroorlogsche schoeften ge_ vonden die buiten de distributie werden ge houden. De luchtlijn MalmöKopenhagenAm sterdam vice versa is Maandag officieel her opend. De toestellen blijven voorloopig ge stationeerd in Malmö, daar op Schiphol nog geen hangars zijn. De eerste vlucht werd ge maakt door Geysendorffer met 18 passagiers en een hoeveelheid post en bagage. De stichting „Putten's Jeugd" mag zich in een groote belanagstelling verheugen. Op vele plaatsen worden weldadigheidsconcerten en kunstuitvoeringen gegeven ten bate van de stichting. Het gironummer is 877 ten name van de Kasver N.V., Amsterdam. BUITENLAND Henry Poe Ji, die als keizer Kang Teh den troon van Mantsjoekwo besteeg tijdens de Japansche bezetting, zal aan de Chinee- sche autoriteiten uitgeleverd worden. Hij was gevangene der roode troepen. De kogelvrije rubber benzinetank, die gedurende den oorlog duizenden levens van vliegers spaarde, zullen in de toekomst om veiligheidsredenen ook in de vleugels van viermotorige transportvliegtuigen worden gebouwd. De vakvereenigingen der Amerikaansche arbeiders in de auto-industrie hebben beslo ten de onderhandelingen met FoVd en Gene ral Motors te hervatten. De Senaat der V. St. heeft met overwel digende meerderheid van stemmen een reso lutie aangenomen, welke de onbeperkte Jood- sche immigratie in Palestina voorstaat. De liquidatie van het Engelsche ministe rie van voorlichting is door Attlee in het Lagerhuis aangekondigd. Stalin heeft zijn werkzaamheden als pre sident van den Raad van Volkscommissaris sen hervat. De Amerikaansche regeering wil een deel van de oorlogsvloot aan China afstaan. HAARLEM EN OMGEVING De Kynologenclub „Kennemerland" or ganiseert op 25 Dec. de traditioneele Kerst keuring in de muziekzaal van Brinkmann van 12 tot 5 uur n.m. De inschrijving hier voor aan het secretariaat Vosmaerstraat 49 sluit op Donderdag 20 December. De letters W en M. moeten Woensdag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. De bureaux van de provinciale griffie van Noord-Holland zullen op de Maandagen 24 en 31 December a.s. gesloten zijn. Zondag vierde Kapelaan Roozenburg van de St. Jozephsparochie zijn koperen priester jubileum. De toespraak van den heer J. Wes ter, voorzitter van de Kath. Actie en die van den heer H. v. Turnhout, voorzitter van de sportver. T.Y.B.B. bewezen wel, welk een gezien persoon de jubilaris zoowel in het geestelijk als het sportleven van Haarlem is. Een enveloppe met inhoud en de gebrui kelijke cadeaux manifesteerden de Waardee ring van de parochianen. Hedenavond zal in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een besloten feestavond gehouden worden. -w Tot Kanunnik van het Kathedraal Ka pittel te Haarlem is benoemd de hoogeerw. heer W. J. Pompe, deken en pastoor te 's Gra- venhage. Tot Bisschoppelijk Inspecteur van het R.K. Land- en Tuinbouwonderwijs werd be noemd R. D. H. Brans te Haarlem. De dansschool Theo Donkerlo te Haarlem bestaat 25 jaar. Zaterdagavond 29 Dec. heeft een jubileumsbal plaats in het Gem. Con certgebouw. Dien dag heeft 's middags van 35 uur een receptie plaats in het gebouw van den Kegelbond in de Tempeliersstraat. De Geref. Kerk (K. O. art. 31) te Heem stede houdt Vrijdag a.s. een KerstwijQings- dienst in het gebouw van den Ned. Protestan- tènbond aan de Postlaan. Voorganger is ds. J. P. Unger; mevr. D. ToesetVrij en de heeren N. J. Jansen en J. P. Lettinga ver- leenen muzikale medewerking. De weth. v. onderwijs te Haarlem houdt Woensdag geen spreekuur. Een wijdingsdienst wordt op 23 Dec. om 4 uur in de N. Kerk te Haarlem gehouden door ds. G. W. van Deth, muzikale mede werking van Wouter Hulsman,, orgel, .Poly hymnia" en dubbelmannenkwartet „Har monie". Voor het lager onderwijs piano slaagden Zuster Josepha en de heer Peter van Woer- der, beiden leerlingen der Muziekschool van Toonkunst te Haarlem. Het Kinderkoor „Inter Nos" bestaande uit 350 jongens en meisjes, dir. Jan Booda, geeft twee kerstconcerten op Maandagavond 24 Dec. en Dinsdagmiddag 25 Dec. in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Het kinderkoor zal Kerstliederen zingen met begeleiding van de volledige Haarlemsche Orkest Vereeni ging. Rede van Oud-Min. Mr. J. A. de Wilde Oud-minister J. A. de Wilde, voorz. van het Centraal Bureau der Anti-Rev. Kies- ver., sprak Maandagavond in Heemstede over de huidige politieke situatie. Spr. begon met te constateeren, dat er alom wantrouwen heerschte, tusschen menschen en staten. De demoralisatie rïa den oorlog is algemeen. De tijd van be vrijdingsfeesten is nu voorbij en thans dient het herstel te worden aangepakt. Het is te wenschen dat het tijdperk van re- geeringsdictatuur voorbij is en dat nu het parlement volledige medezeggenschap krijgt. Ook de kabinetsformatie kwam ter sprake, waarbij spr. opmerkte dat de A.-R. hierbij blijkbaar gemist konden worden. Spr. drong met kracht aan op herstel van wet en recht. Ook de financieele proble men werden door hem nader uitgewerkt. Mr. de Wilde betuigde zijn instemming met de geldsaneering, doch betreurde dat ■ie ambtenarensaneering nog op zich liet wachten. Bovendien voorspelde hij, dat Min. Lieftinck zou vastloopen wanneer de wijze van balansberekening niet zou ver anderen. Op de balans dienen wel dege- 'ijk de staatsinkomsten te worden ver meld. De A.R. Partij heeft altijd gestreefd Tiaar vorming van bedrijfsorganisaties, maar dan van onder af opgebouwd. De nu voorgestelde geleide economie is niet spontaan, zij wordt opgelegd. In dit ver band kon spr. de stichting van den Arbeid weinig succes voorspellen. In Indië zijn de moeilijkheden door de Regeering verkeerd aangepakt. De A.-R. zijn steeds voorstanders geweest van een ethische politiek. Zij betreuren bovendien het aftreden van Jhr. Tjarda ten zeer ste Wij verklaren ons tegen valsche een heid, doch blijven bereid tot samenwer ken, aldus Mr. de Wilde; vooral ten aan zien van de Chr. Hist. Unie adviseer ik een tegemoetkomende houding, al moet de samenwerking niet geforceerd worden. Wij hebben een krachtige en princf- pleele politiek noodig, zoo besloot spr. De Schrift geeft hiertoe altijd uitkomst. Zij .aat geen twijfel over op het punt van er kennen der menschelijke waardigheid. Na afloop werden door den spreker nog eenige vragen nader uitgewerkt. Drukke dagen voor de politie De politie te Haarlem verrichtte Zaterdag een goede vangst, toen zij de hand wist te leggen op twee personen, die zich bezig hiel den met het leeghalen, van vestibules. Dit bleek echter tot de nevenbedrijven te be- hooren, aangezien eö tevens een behoorlijk ♦nbrekersarsenaal en andere gestolen goe- deden werden gevonden. Beide heeren heb ben thans bekend. Een derde collega is nog voortvluchtig. Een in Amsterdam gestolen legerauto werd tn een autospuiterij aan den Burgwal terug gevonden. Een handelaar op de Botermarkt had een electromotor onder zijn handelswaar. Het ontbreken van een motornummer op het her. kenningsplaatje deed echter een beetje vreemd aan, waarop de politie een nader on derzoek instelde. Dit wantrouwen bleek niet misplaatst, want bij huiszoeking kwamen er nog 16 soortgelijke motoren zonder num mer te voorschijn, benevens een hoeveel heid schakelmateriaal. Deze goederen zijn waarschijnlijk bij de Ned. Spoorwegen ge stolen. De handelaar houdt vol ze te Amster dam te hebben gekocht. Weer meer verkeersongevallen Maandag wes een dag van verkeersonge vallen. In Haarlem reed een militaire vracht auto tegen een melkwagen. Behalve dat er eenige schade werd aangericht gingen er 80 liter melk verloren. Minder gemoedelijk verliep een ontmoe ting tusschen een bestelauto en een vracht wagen bij den Cruquiusweg te Heemstede. Deze laatste wagen, die den weg naar de ?taarlemmermeer wilde opgaan, slipte in de bocht en botste tegen de inmiddels tot stil stand gekomen bestelauto uit de andere richting De slipper moest met een defecte stuurinrichitng worden weggesleept. Op den Heerenweg onder Hillegom werd een wielrijder van achteren aangereden door een auto. De wielrijder kon zijn weg vervol gen. nadat de opgeloopen hoofdverwondingen waren verbonden. Voor café's en restauraties Het is reeds eenige jaren bij een deel van het café- erj restaurantbedrijf te Haarlem en elders gebruikelijk op Oude jaarsavond de inrichtingen wat vroeger te sluiten, ten einde ook aan personen in dit bedrijf werkzaam de gelegenheid te geven dien avond in' eigen huiselijken kring door te brengen. Deze vervroegde sluiting berustte te Haarlem, in tegenstelling tot verschillende andere gemeenten, Qiet op eenig wettelijk voorschrift, maar was het gevolg van eigen initiatief en onderling overleg. Ten einde te voorkomen, dat men thans door concurrentie-overwegingen wellicht gedwongen zou worden die goede gewoon te prijs te geven, komt het B en W. wen- schelijk voor, te dezer zake ook in Haar lem een wettelijke regeling tot stand te brengen. Zij stellen den raad voor daartoe in de Algemeene Politieverordening vast te leg gen, dat het sluitingsuur voor tapperijen e. d. op 31 December voortaan 9 uur 's avonds zal zijn. Geldig tot Woensdagavond Krachtige, tij delijk stormachtige wind, aanvankelijk uit Z., later uit Z.W. richting, meest zwaar bewolkte lucht met enkele regen buien, zacht weer. Haarlemsche kinderen in Engeland Een groep van ongeveer dertig Haar lemsche kinderen vertrok eind November voor twee maanden naar Engeland om in Broadstairs, een plaats aan de Oostkust ter hoogte van de Downs nieuwe krachten op te doen. In het weekblad, dat daar ver schijnt werden zij met hun leider, den heer H. Lursen, hartelijk welkom geheeten en wel in het Nederlandsch! Uit het artikel blijkt de ontzetting van de gastvrouwen en -heeren bij het hooren van de verhalen uit den oorlogswinter. De tulpenbollen en suikerbieten werden nog even opgerakeld, maar zij vergeten dat liefst zoo gauw mogelijk. Deze Haar lemsche jongens en meisjes zullen zeker nooit gedroomd hebben nog eens in een Engelsch stadhuis te lunchen, zooals hun op den dag van aankomst gebeurde. On- dertusschen was het comité aan het over leggen hoe het jonge volkje zou worden verdeeld over de vele gastvrije huizen. Grappig is, dat de toeschouwende En gelsche verslaggever eenige van de jeug dige gasten als „typisch Nederlandsch" kênmerkt. „What do you think of it all", vroeg een belangstellend gastheer aan een negenjarig knaapje. „O.K.". antwoordde die prompt, daarmee stellig uiting gevend aan het algemeene gevoelen. Een aantal van hen is bij particulieren ondergebracht, anderen in een tehuis. Eens per week, op Maandag komen zij bij elkaar in een schoolgebouw. Zij krijgen van het comité wekelijks een zakgeld uit gekeerd. Wij zijn er zeker van deze jeug dige Haarlemmers tegen begin Februari in blakenden welstand terug te zien. Een oogenblik bezinning De Ambtenaarsbond had dr. C. Spoelder gevraagd den avond van bezinning in het gebouw voor Vrijz. Hervormden te lei-- den. Na een inleiding van zang en orgel muziek door mevr. RoosjenOtt en J. A. Meng en een korte toespraak van den heer J. van Boekhoven, betrad rector Spoelder het gestoelte. Óp de hem eigen geestige wijze gaf hij een overzicht van de waarheden, die ook in dezen tijd van kracht zijn en hielp hij zijn gehoor, door de opgeblazen leuzen, waaraan ook nu weer geen gebrek is, heen te zien. Men zou om zijn eigen woorden te gebrui ken kunnen zeggen, dat hij het evan gelie van den arbeid predikte. De burge meester gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling voor deze bijeen komst. De conferentie van Moskou is Maandag begonnen met een zitting, welke 2 uur eo 20 minuten duurde. Er werd geen nieuws verstrekt. Een officieele Britsche woord voerder beschreef de bijeenkomst alt „een uitwisseling van gezichtspunten", Medegedeeld werd, dat het publiek „een absoluut minimum over de werkzaam heden te hooren zal krijgen." De bespre kingen en agenda zullen strikt geheim worden gehouden, maar er kunnen af et toe communiqué's verschijnen. Naar Reuters correspondent in Moskee meldt, wordt verwacht, dat concrete be sprekingen over de verschillende vraag- stukken door de drie ministers vandaag zullen beginnen. Maurice Baring t De bekende Engelsche dichter, roman- schrijver en journalist Maurice Baring ie Zaterdag op 71-jarigen leeftijd gestorven. Hij was een jongere zoon van Lord He- velstoke, begon zijn loopbaan in de diplo- matie, maar verliet die na eenige jaren en werd oorlogscorrespondent voor ver schillende Engelsche dagbladen. In den eersten wereldoorlog was hij vlieger verwierf den rang van Wing-Commander. Baring publiceerde een groot aantal ro mans en bundels korte verhalen, essays en gedichten Hij schreef veel over Rus land en de Balkan, vertaalde verscheidene Russische dichters, schreef een geschie denis van de Russische litteratuur en ver- wierf ook faam als kenner van de Fran- sche letterkunde. Hij was een man van zeldzame veelzijdigheid en zeer fijn taal gevoel. Het comité voor Stille Armen te Heemsteds mocht de navolgende bijdragen ontvangen: J. J. L. P. flo,—S. H. fa,—, S. R. f 10,-, E. V. f5.—, N. N. f5,—, D. v W. f 100,—N. N. f10,—J. D. ,J. K. f3,50, H. J. V. ft,-, H. H. v. O. f5, Ir. J. R. f2,50, Ds G. D. E, f5,—, A. H. V. flO,—W. W. f25,—, Jhr H, V. L. f25,—, E. C. v. N. V. M. f 10,— A. C, V. L. f 10,—, P. V. O. f 3,—, Q. f 25,—, Mgj. de V. f2,50, J. E. H f25, A A. N. de B i 5,—, J. J. B. L..f5,—A. E. de V. f 10.—, Mr. B. C. B. v. d. B. f20,—, Ir. I. W. f75,—, J W V. f 10,—, H. D. L. f 10.—, J. G. W. f 10,—, 4, C. v. M. f 25,—, Ir. C B. f 25,—, Mevr J. M, S. flO,—P. L. M. f25,—. Mevr, C. B, W f5,—, E F. de H. f5,—, W. flO,—Mevr D f 10,—, N. N. f 10,—, P. f 12,50, W. T. S. f 2.S, Mej. C. B. f 10,—, V. U. f 10,—, W. S. f 10,— Gaarne zal de penningmeester van dii comité de heer A. van Wingerde te zijnen huize, Ant. Duycklaan 12 of ten RaadhuiE van Heemstede bijdragen in ontvangst r.s- men of giro-overschrijving, ter doorzendinj aart den Girodienst, ontvangen. Stoer Zandvoort Dat de zeelucht een gezonde lucht is wordt wel bewezen door de drie Zand- voortsche echtparen, die deze maand hut huwelijksjubilea vieren. Het echtpaar Kemp-Terol is op 18 Dec. 55 jaar in den echt verbonden. Op Oude jaarsavond zal het echtpaar Schaap- Koper eveneens 55 jaar gehuwd zijn Beide families zijn geboren en getogen in Zandvoort. Zelfs het spook der evacuatie kon hen niet verdrijven. De kroon spant het echtpaar Hoogen dijk—Kuit met een 60-jarig huwelijk, dal op 30 December zal worden herdacht. De „Scheveningers", zooals zij in de wande ling heeten, kwamen 42 jaar geleden naai Zandvoort. Het is een zeldzaam kras paartje, waarvan de vrouw nog dagelijks met haar mand garnalen erop uit gaat, terwijl haar echtgenoot netten repareerl voor zijn kinderen, die evenals hij hei deed, de visscherij beoefenen. HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd. Aanm. na 7 uur. van Oorde, W. v. d. Veldekade 7. voor één dag per week door Mevr. J. v. d. Heuvel, Pr. Hen driklaan 126 (bij Stoops bad) Aanb. 's avonds na 7 uur. of Meisje gevr. Kleverparkweg 111, Haarlem. KAPSTER GEVRAAGD om mij aan huis te komen kappen (H.-O.) Brieven no. 3029. Gevraagd: OUDERE DAME om tegen vergoeding en inwoning een bejaarde dame gezelschap te houden. N. H. Br. no. 3020' Bij verpleegster in Haarlem-Z Is PLAATS VOOR DAME, Heer of Echtpaar uit den gegoeden stand. Brieven no. 2940. SPITTERS gevraagd. Tevens tuinen on derhouden. W. Deen, Midden- Weg 46. Haarlem-Noord. JONGE KRACHT gevr. op ac countantskantoor, bekend m. boekhouden en typen. Brieven no. 3042. HUWELIJK Nette wed. b. z. a. als Huls houdster. ook gen. huwelijk aan te gaan. P.G. 56 j. Brie ven onder no. 3016. Net persoon zag zich gaarne gepl. als CHAUFFEUR, ook wel als taxichauffeur. P. Ploeg, De Wilp, S 256 (Gr.) Biedt zich aan: Brieven no. 3026. GEVRAAGD: geen buitenwijk. Br. no. 3027. Besch. Echtpaar z. k. zoekt gem. of ongem. BOVEN- OF BENEDENHUIS tot f 50 p. m. pr. referenties. Br. no. 3028. gevraagd van alle grootte. Br. onder no. 3035. Te huur agb. met of zonder pension. Ior- densstraat 10, Haarlem. RUILEN. Aangeb. mooie z. g. a. n. Kinderwagen voor Hee- renfiets met goede banden. Br. onder no. 3031. INEENLOOPENDE EET- EN ZITK. met pension alsmede 'n 2-persoons slaapk. op goeden stand, Centr. verw. warm wa ter, gebr. van badk. en telef. nabij station Overveen. Brie ven onder no. 3024. ZIT- EN SLAAPKAMER AGB. zonder pension aan Jullana- laan Overveen voor dame b. b. h. h. telef. aanw. Brieven on der no. 3025. RUILEN. Aangeb. m. won. In H'lem Z.-W. bev. ben. 2 fl. ka mers e. s. Bruinz. keuken, bo ven 2 gr. sl.k. 1 kl. sl. k„ badk. met douche en W.C. fl zolder met fl. kamertje, huurpr. f 41.50 p. m, voor won. dichter bij centr. of omg. Kleverp. Huurpr. t. f 55. Brieven 3030 RADIO Z.g.a.n. prima Radio te ruilen voor zeer mooie zilver- of blauwvos. Brieven no. 3022. KUILEN: 1 br. d. winterm, m. bont, m, 42 voor m, 44 onver schillig welke kleur en wollen japon, lange mouwen m. 42 v. japonstof, ondergoed of schoe nen m. 38. Spaarne 54. Na 6 u. Kunstschilder vraagt Vrouw, of mann. tegen vergoeding voor 2 a 3 u. per keer (uitsl. overdag). Br. no. 3016. Door amateur cellist gezocht 2 VIOLISTEN, 1 PIANIST en 1 BASSIST ter beoefening v. betere muziek. Br. no. 3021. echtpaar m. 2 kinderen 28 of 29 Dec. a.s. tegen vergoed, mee nemen naar Leeuwarden? Br. onder no. 3019. Ter overname gevr. KLEINE ZAAK IN CONFECTIE Tricotages en stoffen (speciaal voor de Dlstex verg.) Gaarne aanb. aan P. H. Spruit, Min. Lelylaan 1, Velsen. GEBOGEN GLAZEN VOOR FOTOSTANDAARD te koop gevraagd. Br. onder no. 697 N,V. Alta's Reclame Advies Bur., N. Z. Voorburgwal 298, Amsterdam-C. TE KOOP GEVR.: Overjas of ulster m. 51-52 en damesschoe nen m, 41, japon m. 44. Brie ven met prijsopg. no. 3018 te koop gevr. v. d. Duljnstraat 9, Haarlem-Overveen. TE KOOP: 2 p. z.g.a.n. zw. damessch. m. 39 en 40, Hoclfty schaatsen m. sch. m. 40. win terjas leeftijd 16 j. Foststraat 8, Zandvoort. TE KOOP GEVRAAGD: 1 bed of opklapbed, tafel en paar stoelen, vloerkleed. Brie ven no. 3032. TE KOOP: kachel, 2 pits gas stel, viool, hondenmand met ketting en kam. tafelkleed en vloerkleed, linoleum, balatum Samoa hallmat, rokcostuum, Jaquet, gekleede jas, glacéhand schoenen, wit en zwart, divers serviesgoed. Thuis: Zaterdag na 1 u. Zandv.laan 23A, Zand voort. Te koop: 1 n. driekwart zilver grijs BEER BONTMANTEL Gasthuissingel 16 zw. D. F. Kaart. Te koop agb.: mnl. 6 mnd. oud. f 35. v. Oos ten de Bruynstraat 215. Te koop: WECKFLESSCHEN, diverse maten. Weissenbruch- weg 14, Heemstede. TE KOOP: Aelbertsbergstr. 43, Haarlem. JAARSMA HAARD te koop agb. (desg. giro bet.) of ln ruil voor Radio. Ruijgrok. Aerdenhouts duinweg, Aerdenhout. AANGEBODEN: 2 p. rubtB kapl. m. 9 en 11, 1 leeren mo. torbr., 1 gesl. reiswieg, bekl. pitr. wieg. 1 overh. 1 13 3/4 en 2 1. onderbr. 1 p. I heerensch. m. 40. Gevr. da. messch. en avondsch. m. heerensch. m. 43, tropenpal- ken m. 50, heeren en'dames- badp. Event, ruiling, ook voo: fietsb. Brieven no. 3017. AANGEBODEN: 7 lamps watt balansversterker, nieuw compleet met 600 Volts voe- ding en 2 reserve lampen f 215. THORENS gramofoonmotor nieuw f 100. Na 6 uur, telef. 18653. AANGEBODEN: 2 p. heeren schoenen m. 42-43. 1 h. en paraplu, eenig gedragen wert kleeding en een in prima staa zijnde schrijfmachine. Garen kokerskade 55. Te koop wegens vertrek: o.a. winterjas, demi, costuuE enz. Na 6 uur. Fr. Schuber laan 52, Heemstede. ELECTR. SPOOR met volgw, rails enz. en 1 p»' rolschaatsen te koop. iW' landslaan 38. AANHANGWAGEN 3 a 4 ton, nieuwe banden, e" met auto te koop, Mr. Gerlkl straat 10 r.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3