Haarlems •lems Dagblad Gevechten bij Buitenzorg duren voort Wereldregeering Kerstboodschap van de Koningin Dr. van Mook naar Londen Het woord is aan.... Frans Halsmuseum IMrectenr-Hooftlredacteur: Robert Peereboom Donderdag 20 Doe. 1045 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Het stoffelijk overschot van Wybo Lans, de oudste van de dertien gefusilleerden wordt uit do aula aan den Vergierdeweg gedragen om naast de kameraden ter ruste gelegd te worden. Amerikaansch verzoek besprekingen x>oort te zetten 00e Jaargang Xo. 18210 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 DE Engelsche schrijver H. G. Wells heeft lang geleden een boek geschre ven, waarin een door hem gefantaiseer- den wereldoorlog besloten werd met het ontstaan van een wereldregeering, die den vrede voorgoed verzeker.de. Bij het einde van den oorlog kwamen de staats hoofden, koningen en presidenten van republieken, onmiddellijk bijeen en pro clameerden gezamenlijk de wereldregee ring. Sommigen lachten om deze utopie, an deren zeiden met een zucht ,,Kon het maar waarheid worden" en vrijwel nie mand nam Wells' toekomstbeeld als een ernstige mogelijkheid op. In dit opzicht althans is er verandering gekomen. Twee wereldoorlogen zijn welis waar besloten zonder directe poging om tot een wereldregeering te komen en op beide zijn verwarringen en geschillen ge volgd, die de vrees voor nieuwen oorlog weer onmiddellijk deden ontstaan, maar het streven naar een groot, nieuw beleid om den vrede te verzekeren heeft niet temin veld gewonnen. Na den eersten wereldoorlog ontstond de Volkenbond, die faalde, maar als novum in de historie toch een schrede voorwaarts fceteekende. Na den tweeden wereldoorlog werd het Handvest van San Francisco door de re geeringen van vijftig naties onderteekend. Het brengt geen groote principieele ver betering in vergelijking met den eersten Volkenbond, het biedt eigenlijk alleen grooter mogelijkheden doordat ditmaal de overwinnende groote mogendheden alle zijn toegetreden, maar er zitten kansen op verdere ontwikkeling in en er is een critiek, die nu al naar belangrijke her ziening streeft. Intusschen heeft de uit vinding van de atoombom alle oude be grippen omtrent militaire macht en stra tegie op losse schroeven gezet. De wereld heeft de beteekenis van dit nieuwe oor logsmiddel wel begrepen, maar de om wenteling, die het brengt,, nog niet vol doende beseft. Het kost inspanning, van oude opvattingen afscheid te nemen. Toch zijn er steeds meer menschen te vinden, die het wel beseffen en hun inzicht Wint van dag tot dag veld. Toen het Handvest van San Francisco onderteekend was schreef ik, dat hiermee nog lang niet het laatste woord in het nieuwe internatio nale beleid was gesproken, dat eigenlijk pas een begin was gemaakt. De verschijn selen nemen toe, die dat bewijzen. Wie van de menschen, die indertijd bij de ver schijning van Wells' boek lachten om zijn utopische fantaisie van een wereldregee ring of er de schouders over ophaalden, zou zich hebben kunnen voorstellen, dat binnen een twintigtal jaren een regeerend minister-president de verwerkelijking van deze gedachte als een urgente noodzaak bepleiten zou? Er is meer veranderd in de gedachten der menschen, dan uit de gebeurtenissen blijkt. Groote nieuwe strevingen woelen langen tijd onder de oppervlakte, eer zij naar boven komen en zich in een drang tot daden gaan uiten. De Canadeesehe minister-president Mackenzie King, die de vorming van een wereldregeering bepleit, kent de betee kenis van de atoombom zooals slechts zeer weinigen, want zijn regeering is een van de drie die over het „geheim" der pro ductie-methoden beschikken en die het nieuwe aanvalsmiddel tegen Japan heb ben toegepast. Met presiderlt Truman en Attlee heeft Mackenzie King de bekende besprekingen over de atoom-energie te Washington gevoerd Het is juist naar aanleiding daarvan dat hij verklaart, dat de staten hun souvereiniteit ten deele moeten prijsgeven aan een wereldregee ring in een of anderen vorm, die in elk geval zeggenschap zal moeten hebben ten aanzien van het voorkomen van oorlog en het handhaven van de interna/.ionale veiligheid. King zei van het Handvest der Vereenigde Naties, dat het wel de eerste maar niet de definitieve stap op den weg naar samenwerking betéekent. Hij staat geenszins alleen in zijn opvat ting. In de Vereenigde Staten heeft de actie voor een wereldregeering grooten aanhang gevonden. Zij wordt, zooals het Alg. Hbl. in een artikel uit Washington heeft medegedeeld, op zakelijke wijze geleid. In een conferentie te Dub/in (New Hampshire) onder leiding van Owen J. Roberts, tot voor kort rechter in het Hoogste Gerechtshof van de V.S., waren juristen, financiers, economen, professoren en journalisten bijeen. Zij kwamen tot de slotsom, dat het Hand vest door de atoombom bij zijn tijd ten achter is en dat alleen een Federale Wereldregeering met de bevoegdheid, oorlog te voorkomen en bewapening te eontroleeren, den vrede zal kunnen waarborgen. Zij dienden bij de Ameri- kaansche regeering een voorstel in om het Handvest door de Vereenigde Naties te doen herzien of een nieuwe constitu- tioneele Wereldconferentie bijeen te roe pen. Alle Amerikaansche organisaties, die voor een Wereldregeering opkomen, heb ben zich daarop aaneengesloten onder den naam World Federalists Zij hebben be sloten een groote propaganda-campagne op touw te zetten en een congres in Euro pa, waarschijnlijk in Stockholm, bijeen te roepen. De bekende commentator van de Ame rikaansche radio Raymond Swing heeft op dit alles de commentaar gegeven, dat de rollen zijn verwisseld en, dat de zoo genaamde onpractische menschen van de De laatste dagen is het aantal schiet partijen in Batavia gestadig toegenomen. Mortieren worden, naar men gelooft, b(j deze schietpartijen gebruikt. Er gaat geen dag voorbij zonder dat er een moord ge pleegd wordt. Chineesche kranten schrij ven over de gevechten bij Buitenzorg, dat de hevigheid er van wordt bewezen door het feit, dat iedere minuut ongeveer 8 ge weerschoten worden afgevuurd. Volgens het officieele communiqué wordt aan den strijd deelgenomen door drie compagnieën met tanks, pantserwa gens en kanonnen. Ten Westen van de stad heeft een van de compagnieën zich stevig genesteld en een tweede compagnie is tot de plaats, waar de gevechten j.i. Maandag begonnen zijn, doorgestooten. Men trof eenige versperringen aan en toen deze afdeeling een brug bereikte, die onbruik baar was voor pantserwagens, is zij naar haar basis teruggekeerd. De achterhoede werd voortdurend met kleine wapenen en lichte machinegeweren beschoten. Twee Britsch-Indische soldaten werden gedood en 1 gewond. Ook aan Indonesische zijde vielen eenige dooden. In Batavia is vrij hevig geschoten o.a. op auto's van een brigade luchtlandingstroe pen in het gebied van Tanah Tinggi, waar ook handgranaten geworpen werden. Een Britsche soldaat werd gewond. In het Kramatgebied hadden gevechten plaats tusschen Ambonneesche soldaten en In donesiërs. In de Chineesche wijk wordt nog steeds geplunderd. Nederlandsche troepen die de Wilhelminabarakken bij Batavia bewaken, openden het vuur op een troep van veertig Indonesiërs, die uit elkaar gedreven werd. In het Noorden van Bandoeng zijn centra van weerstand opgeruimd. Het radiostation Bandoeng is door de Geal lieerden bezet. De 32 uit Bandoeng ont voerde Indo-Europeanen zijn volgens de berichten gedood. Amerikaansch verzoek De Ver. Staten hebben den Nederlan ders en den Indonesiërs verzocht de be sprekingen, die ten doel hebben een vreedzame oplossing voor de problemen van Ned.-Indië te vinden, voort te zetten. Optreden v. Henriëtte Bosmans Het is al eenige jaren geleden, dat onze bekende pianiste Henr. Bosmans optrad. Zij zal thans als soliste medewerken aan het leden-concert der H.O.V. op Vrijdag a.s.j waar o.a. het pianoconcert opus 16 van E. Grieg tea gehoore zal worden gebracht. Vrijdag 21 December zal de Koningin om 20.00 uur over de radiozenders van Hilversum een Kerstboodschap tot het Nederlandsche volk richten, waarbij tevens een woord tot land- en rijksge- nooten in overzeesche gebieden zal ^worden gesproken. J wetenschap de realisten van onzen tijd zijn geworden, terwijl de dikhoofdige po litici in een Utopia van het verleden zijn blijven steken. Ik moet erbij zeggen, dat Mackenzie King nog niet gesproken had toen deze meening over de politici werd uitgesproken. Voor Nederland moge dit alles nog wild, fantastisch en onbereikbaar lijken. Maar is het onbereikbaar? R. P. In de verklaring van het Amerikaan sche departement van buitenlandsche za ken, waarin deze mededeeling wordt ge daan, wordt verder gezegd dat de Ver. Staten de jongste gebeurtenissen in Ne- derlandsch-Indië met groeiende bezorgd heid gadeslaan. Bljjkbaar is er een stil stand gekomen in de vroeger gevoerde besprekingen. Er wordt op gewezen dat de eerste verantwoordelijkheid voor het bereiken van een overeenkomst b(j Ne derlanders en Indonesiërs ligt. (Un. Press). Ned.-Indische leger in actie. Het opperbevel van het Ned.-Indische leger maakt bekend, dat de kampong Pa sar Minggoe, bij Batavia, door het Ned.- Indische leger gezuiverd en bezet is. Bij zonderheden van de actie zijn nog niet beschikbaar. Naar de Indische redacteur van A.N.P.- Aneta verneemt, zal dr. H. J. van Mook zeer binnenkort naar Londen vertrekken, teneinde besprekingen te voeren met ver tegenwoordigers der Engelsche regeering. Het vertrek van dr. Van Mook naar Londen is op 26 Dec. vastgesteld. Hij zal gaan in gezelschap van prof. ir. W. Schermerhorn, prof. dr. J. H. A. Loge- mann en vermoedelijk ook van mr. J. H. van Royen, minister zonder portefeuille. Er zullen besprekingen worden gevoerd met den Britschen minister-president en andere leden der Britsche regeering. Dr. van Mook heeft sinds zijn aan komst in Nederland reeds geconfereerd met leden van het Nederlandsche kabi net. Van heden af zal hij ook in contact treden met verschillende groepen uit het parlementaire en "openbare leven. A.s. Zaterdag zal hij delegaties ontvangen van het „Verbond van Indonesische burgers" de „Perhimpoenan Indonesia" en de Chi neesche vereeniging „Chung Hua Hui". Anonymus: Het vervelende is dat de geschiedenis telkens als zij zich herhaalt duurder wordt H. P. Baard -tot directeur benoemd De Haarlemsche Noodraad heeft Woens dagmiddag tot directeur van het Fraru Halsmuseum benoemd den heer H. P. Baard, wetenschappelijk assistent hij het Rijksmuseum te Amsterdam. De heer Baard, Amsterdammer van ge boorte, is thans 38 jaar. Hij bezocht da vijfjarige H.B.S. in de hoofdstad en ta Haarlem. Aangezien hij zich aangetrokken voelde tot de kunst, besloot hij zich ver der in die richting te ontwikkelen. Hij nam privaatlessen in Latijn en Grieksch en studeerde kunst te Parijs. Na zijn te rugkeer in Nederland was hij eenigen tijd werkzaam in een kunsthandel. Hoqwel hem in 1928 opnieuw een aanbieding in deze branche werd gedaan, gaf hij de voorkeur aan de post van volontair bij het Rijksmuseum. Aan de Amsterdamsche Universiteit volgde hij drie jaar de colleges van prof. F. W. Hudig in de kunstgeschiedenis et<i twee jaar die van prof. dr. H. Brugman® en dr. I. Thijssen. Zijn aanvullende stu die in de schilderkunst en bouwkunst verrichtte hij onder leiding van prof. H. M. Luns en prof. W. A E. v. d. Pluym; de practijk van het schilderen heeft hij echter nooit beoefend. Na eenigen tijd volgde de benoeming van den heer Baard tot wetenschappelijlt assistent bij het Rijksmuseum. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij belast met de algemeene zorg voor de evacuatie van Nederlandsche kunstschatten nasrtr veiliger oorden. In die kwaliteit verbleef hij eenigen tijd in Medemblik en Castri- cum; tot dit oogenblik had hij zije woon plaats in Steenwijk, waar eveneens re- geeringsdepots van kunstschatten waren en waarover hij het toezicht had. Gevraagd naar zijn meening over zijn. nieuwe domein zeide de heer Baard de meening te beamen van Lodewijk van Deyssel, die het Frans Halsmuseum een instelling noemde om blij mede te zijn. Het ligt in zijn voornemen dit „heiligdom van Haarlem" voor iederen Haarlemmer bekend en geliefd te maken en het mu- seumbezoek op diverse wijzen te stimu- leeren. De heer Baard is geen voor stander van het verstrekken of ondertée- kenen van certificaten van echtheid; schikferijen-expertise is volgens hem een: zeer gevaarlijk terrein, waarop zelfsde grootste deskundigen zich nog onzeker voelen, niettegenstaande hun feeling en vakkennis. Er verschenen van zijn hand verschil lende studies over oude en moderne schil derkunst. Over niet al te langen tijd zal de publicatie volgen van een verzamel werk „De Odyssee van de nationals kunst", inhoudende de geschiedenis van de omzwervingen der Nederlandscha kunstschatten van 19391945. Tenslotte vermeden wij nog, dat da heer Baard slotvoogd is van het Muider- slot. De geldsaneering Naar de Maasbode verneemt, zal met ingang van 1 Januari a.s. de dam tusschea de girale en vrije rekeningen worden door broken. De vl'ije rekeningen en girale re- kenningen zullen worden samengevoegd, zoodat men naar believen gereed geld kan opnemen op deze rekening. Vanzelfspre kend kan men ook door overschrijving over de samengevoegde rekeningen beschikken Van 1 Januari a.s. af zullen er dus 110® slechts 2 soorten rekeningen bestaan, ïi.1, vrije en geblokkeerde.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1