Krachtiger optreden op Java opgeschort Universeele Eeredienst Amerika enNederland Een boer wordt gehuldigd Luchtaanval bij Bandoeng Straks niet meer op den bon SOEFIBEWEGING HAARLEM Mej. C. C. Voüte „Het Evangelie des vredes" Weerbericht De New York Times meldt uit Batavia dat de politiek van krachtiger optreden op Java, waartoe volgens de berichten op de conferentie van Singapore was be sloten, ingevolge een besluit uit Lon den, naar het blad uit betrouwbare bron verneemt, is uitgesteld. De actie gaat niet door op order van de Britsche La- bourregeering. Het gevolg zal zijn een periode van afwachten om tui te gaan, wat de regeering" van Sjarir kan doen om de orde te herstellen en het mogelijk te maken dat de besprekingen in een rustiger atmosfeer voortgezet zullen kunnen worden. Volgens welingelichte kringen in Lon den, zal aan prof. Schermerhorn en dr. van Mook als zij de volgende week te Londen een ontmoeting hebben met mi nister president Attlee, bekend worden gemaakt, dat het een Britsch belang is, haar troepen uit Ned.-Indië terug te trekken, zoodra de veiligheid van de geïnterneerden verzekerd is. Den Ne- derlandschen vertegenwoordigers zal waarschijnlijk ook gez^d worden, dat Brittannië aandringt op onderhandeling met de Lidonesische leiders, teneinde overeenstemming te bereiken. De be sprekingen zullen waarschijnlijk eenige dagen duren. Attlee zal zijn Kerstvacan- tie afbreken om het bezoek niet uit tè stellen. Men is van meening, dat het Britsche standpunt is, dat haar troepen miet voor onbepaalden tijd in Indonesië kunnen blijven. De verantwoordelijk heid tegenover Nederland werd erkend, maar hieruit volgt niet, dat Britsche troepen beschouwd kunnen worden als instrument om den wil van Nederland aan de Indonesiërs op te leggen. Het handhaven van de orde, zoodat bespre kingen met kans op overeenstemming in een vreedzame omgeving gevoerd kunnen worden is echter een zaak van groot belang. AMERIKAANSCHE PERS OVER DE INDISCHE KWESTIE. De New York Times schrijft, dat de Amerikaansche regeering, na eerst haar politiek tegen China en Japan verduide lijkt te hebben, thans twee volgende stappen heeft gedaan om haar politiek ten aanzien van de rest van het Verre Oosten (Siam en Ned.-Indië) kenbaar te maken, waar zij stoot op een inge wikkeld probleem van de koloniale rij ken. „Het feit dat deze stappen onder nomen worden, maakt aan de wereld kenbaar, dat onze belangensfeer zich over de geheele wereld uitstrekt. Deze stappen worden verder gerechtvaar digd door het doel dat beoogd wordt, hetgeen het doel is waarvoor wij stre den en dat wij over trachten te bereiken: vrede en democratie. Vliegtuigen van de R.A.F. vlogen Vrij dagmiddag uit ter assistentie van de Britsche strijdkrachten in Bandoeng. Zij bombardeerden twee wegblokkades en Indonesische sterkten, van waaruit op de Britsche soldaten werd gevuurd, die over den weg ten Oosten van Ban doeng marcheerden. Kort na den aan val werd door het leger gemeld dat men in dit gebied optrok. De Indonesische De minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening heeft in de Tweede Kamer aangekondigd dat bin nenkort de rantsoeneering van een aantal levensmiddelen tot het verleden zal behooren. Het- ligt daarom in de bedoeling der regeering, niet alleen de mogelijkheid te openen van een keuze tusschen goedkoopere en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarde, bijv. sui ker in de plaats van jam, versnape ringen en zuidvruchten, doch tevens om een aantal artikelen niet meer aan den bon te binden, hetgeen overigens nog niet wil zeggen, dat al deze pro ducten straks in onbeperkte mate ver krijgbaar zullen zijn. Vermicelli, macaroni en spaghetti, puddingpoeder, de grutterswaren gort en havermout, peulvruchten en zout, komen in aanmerking om van de bon- nenlijst geschrapt te worden, terwijl van de groote groep versnaperingen en dergelijke, cacaopoeder, biscuit, be schuit, koekjes, koek en gebak der halve niet de versnaperingen, die ge distribueerd worden op de versnape- ringenkaart zullen volgen. Zoo goed als het op bon brengen van een arti kel voorbereiding heeft geëischt, zoo goed is bij 'het scheiden van de bon- nenmarkt een geordende afwikkeling noodig. Het ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening vraagt de medewerking zoowel van het pu bliek als van allen, die op eenigerlei wijze bij de distributie van levens middelen zijn ingeschakeld, in het bij zonder van detaillisten en grossiers, om ook de hand te houden aan de re gelingen voor de producten, welke op de nominatie staan om uit de rantsoe neering genomen, te worden, zoolang deze maatregelen nog moeten gelden, en met name niet nu reeds bonloos te verkoopen. L tegenstand was vastbesloten. De gewone waarschuwing met pamfletten gin.g aan den luchtaanval vooraf. In het gebied der doelen werden zeven branden waar genomen. Nederlandsche mariniers te Singapore aangekomen. Gemeld wordt, dat verscheidene dui zenden door Amerikanen geoefende Ne derlandsche mariniers met de Noordam, die nu aan de kust van het schiereiland Malakka ligt, te Singapore zijn aange komen. Batavia helderder De verklaringen van min. Logemann over den toestand te Batavia hebben de situatie aldaar aanzienlijk opgehelderd. Men ziet nu in, dat de Nederlandsche regeering den erbarmelijken toestand van de geïnterneerden op Java ten volle beseft. Over de uitlatingen van regeerings- zijde ten aanzien van de conferentie te Singapore is men echter minder tevre den. Naar Un. Press verneemt zal aan de a.s. rijksconferentie deelgenomen wor den door 18 Nederlanders, 15 Indone siërs en 3 afgevaardigden uit Suriname en Curagao. Zondag- 23 Decemt*er, 11.15 uur, in de verwarmde zaal van het Nutsgebouw, Lange Veerstr. 16. Spreekster: Onderwerp: Verder diensten op de Zondagen 30 December en 6 Januari en vervolgens weer om de 14 dagen. Adv Ledenconcert der H.O.V. Grieg's Pianoconcert is een even alge meen bekend en geliefd werk als Bruch's lste Vioolconcert. En van beide werken is zoo in den loop der jaren een soort van gestandariseerde vertolking ontstaan, die' geen nieuwe gezichtspunten meer biedt. Alleen de allergrootsten, zooals b.v. Mois- seiwitch kunnen er nog een bijzonder ca chet aan verleenen. Henriëtte Bosmans, die we na haar recitals in den Stads schouwburg van verleden zomer nu ook weer in de groote concertzaal terug moch ten zien, gaf dat cachet niet; haar spel was technisch niet geheel onberispelijk, doch wel krachtig en vurig, zoodat het veel bijval verwierf. Arend Koole leidde dezen avond het or kest. In Mendelssohn's „Hebriden"-Ouver- ture kregen de thema's m.i. wat teveel na druk tegenover de begeleidingsfiguren, die toch een belangrijke coloristische functie hebben en nu vaak nauwelijks hoorbaar waren. De „Casse-Noisette"-suite van Tschaikowsky klonk goed, al hadden de tempo's hier en daar wat strakker kunnen zijn. Zijn begeleiding van het Pianoconcert was voortreffelijk. De .„Po- lowetzer Dansen" uit Borodin's „Prince Igor" vormden een. besluit, dat rijk aan effect was. K. DE JONG. Bewaking interneeringskampen in Haarlem en omgeving Niet blijven staan! Vrijdagavond waren verschillende stra ten in de omgeving van het interneerings- kamp aan den Koudenhorn te Haarlem afgezet door Gezagstroepen. Ook viel be drijvigheid op in de nabijheid van ge bouwen, die door de Gezagstroepen bezet zijn. Ons werd door den commandant van de Gezagstroepen medegedeeld, dat het hier een oefening gold, om vast te stellen, of de genomen veiligheidsmaatregelen voldoende zijn. Verder verzocht de commandant ons er met nadruk de ingezetenen op te wijzen, dat het absoluut noodig is, zich te houden aan de voorschriften, dat niemand in de omgeving van de interneeringskampen mag blijven staan. De schildwachten heb ben de opdracht om na sommatie te schie ten. Wij beleven een spannenden tijd zoo zei de commandant. Op enkele plaatsen is reeds iets voorgevallen.bij de internee ringskampen, zoodat voorzorgen noodig zijn. Het Haarlemsche publiek werkt niet voldoende met de Gezagstroepen mee. Herhaaldelijk gebeuren er in de omge ving van den Koudenhorn dingen, die niet in orde zijn. Er worden o.a lichtsig nalen gegeven. Sommige menschen denken blijkbaar, dat de schildwachten uit zucht tot machts vertoon handelen en nemen de houding aan: „ik heb met de bevelen niets te ma ken". Dat is niet te tolereeren. Het is ernst. Men moet bedenken dat er in het kamp aan den Koudenhorn verschillende „ernstige gevallen" zitten, zoodat men de veiligheidsmaatregelen niet mag onder schatten. De snoevende Krijgsman De gymnasiastenclub Amicitia Juncti heeft gister in dén Stadsschouwburg een feestavond gegeven, gymnasiasten waar dig. Vertoond werd een blijspel van Plau- tus, wel niet in het Latijn, maar in de voortreffelijke vertaling van Burgersdijk, die door zijn huiselijk Hollandsch, waar in zelfs de namen zijn overgebracht, de klassieke wereld zoo na in de buurt brengt. De voorstelling werd opgeluis terd door de aanwezigheid van den bur gemeester, tal van schoolautoriteiten en dan was er natuurlijk een zaal vol leer lingen en oud-leerlingen in feestgewaad. Men had aan décdr, costumes en grime veel zorg besteed, en hierdoor de illusie van het Romeinsche, of liever: Efesi- schè, milieu volkomen bereikt. Inzon derheid de grimeur verdient een compli ment voor de karakteristieke nuances, waarmee hij van elk dezer jonge gezich ten het bij de rol passend uiterlijk had geformeerd. De regisseur Wim Pauw had in dit in telligente en zich in het openbaar zoo vrij bewgend ensemble prettig materiaal. De duidelijke uitspraak bleek opgewassen tegen het verkoudheidsfront in de zaal en het spel bekoorde door een ongedwon genheid, die den maat, door den fijnen geest gesteld, wist te houden. Zonder de overige spelers te kort te doen mag ik Slimmeling afzonderlijk noemen om de rustige en luchtige wijze waarop hij zijn veeleischende hoofdrol voordroeg. De Miles gloriosus heeft voor het aloude Haarlemsche Gymnasium een glorieuze zege behaald! H. G. CANNEGIETER. Geldig tot Zondagavond. Meest zwaar bewolkt met later vooral in het Zuid- Westen kans op eenigen regen, vrij koud. Matige later krachtige wind tusschen Zuid en Oost. Het Schoolschaaktoumooi Het jaarlijksche schoolschaaktoumooi zal gehouden worden op 2, 3 en 4 Januari a.s. in de muziekzaal van Restaurant Brinkmann. Nadere inlichtingen over deelnemen enz. kunnen worden verkregen bij den heer G. Kramer, Oosterhoutlaan 3, Haarlem-Z. Het werk der vriendschap Eenige dagen geleden is in Den Haag het Amerikaansche Inlichtingenbureau geopend. Het is gevestigd in een ruim huis aan den deftigen Lange Voorhout, tusschen twee punten van Haagsch mon dain en cosmopolitisch leven in: Restau rant Royal en Hotel des Indes. Er is een staf aan den arbeid die aan pers, parti culieren en autoriteiten alle inlichtingen wenscht te geven over alle aspecten van het Amerikaansche leven: kunst, mode, industrie, politiek, film, economie, geo grafie, statistiek, godsdienstalles wat men over Amerika wil weten, wordt daar beantwoord. Er is, gelijkvloers, een aardige, lichte ^n ruime leeszaal, waar vele der voonreffelijke Amerikaansche Dagbladen en tijdschriften vrij ter lezing liggen en er is het begin van een biblio theek, die boeken van allerlei aard wil uitleenen aan wie ze noodig heeft. De persoon van den directeur staat er borg voor dat het bureau zijn taak goed zal vervullen. Het is Philip Hanson Hiss, Amerikaansch architect, journalist, wereld reiziger en fotograaf. Een nog vrij-jonge, ietwat on-Amerikaansche man, in dien zin, dat hij cosmopolitisch en wereldwij zer van aard is, dan de meeslen zijner landgenooten. Bovendien is hij een goede vriend en een bekwame kenner van Ne derlandsche verhoudingen en situaties. Want niet alleen was hij geruimen tijd werkzaam op het Nederlandsche Informa tie Bureau te New-York de geldver slindende, doch goed werk verrichtende instelling, gevestigd in één der befaamde torenhooge bijenkorven aan Rockefeller Plaza doch ook bereisde hij groote ge deelten van het Nederlandsche Rijk. Hij bezocht Bali, waarvoor hij een schitterend foto-boek met begeleidende tekst deed verschijnen en Suriname en Curagao, over welke uitvoerige reis hij een voor treffelijk boek (Netherlands America) met goede tekst en prachtige fotografieën het licht deed zien. Dit is belangrijk, want de directeur, zijn aard, zijn aanleg en zijn bekwaamheden bepalen voor een zeer groot deel den arbeid en het succes van een instelling als deze. Het is van zeer groot belang, dat dit bureau in Nederland gevestigd is. Want instellingen als deze vormen als het ware een nieuwe richting in de nieuwe doel stellingen in de moderne diplomatie. De diplomatie wordt niet alleen meer gemaakt door hooge en ongenaak bare heeren, die ongenaakbaar en onzichtbaar voor het profane volk, achter gesloten deuren, aan groene tafels, met andere ongenaakbaren de be trekkingen van landen en volken bepalen, doch de nieuwe tijd verlangt dat de vol ken, in hun grootste algemeenheid, elkan der leeren kennen, een kennismaking waaruit begrip en dus ook onderlinge waardeering kan ontstaan. Nederland heeft dit, zij het aardig laat, ook begrepen en de Nederlandsche Voorlichting aar. het buitenland heeft, gedurende de oorlogs jaren, vormen aangenomen, waarvan mei* over het algemeen hier te lande nog zeer weinig weet. In Nederland bestaan nog tal van ver keerde denkbeelden over de Vereenigde Staten. Lichtvaardige (kwasi) intellectu- len maken zich met een Jantje van Leiden af van Noord-Amerika„het is oen oncul tureel land" en een lichtvaardige schare van na-praters bauwt dit fabeltje na. Lichtvaardiglijk ook, ziet men Amerika door den lachspiegel dien Hollywood, Amerika's slechtste ambassadeur, Europa en de wereld voorhoudt. Door de werkzaamheid van het nieuwe Haagsche bureau kan aan deze dingen een einde komen. Zijn inlichtingen, zijn boe ken en zijn tijdschriften zullen, als even zoovele afgezanten-van-goeden-wille, de overtuigende bewijzen leveren voor de werkelijkheid, die aantoont dat de Ver eenigde Staten bezig zijn zich te ont plooien tot een brandpunt van weten schap, kunst en cultuur. Zeker langs ge heel andere lijnen dan wij in Europa dit gewend zijn, doch niettemin op een wijze, die eerbied en bewondering verdient. Het doel van dit bureau is van ideeële» aard: een groot volk en een klein volk, door wederzijdsch begrip en door weder- zijdsche kennis, nader tot elkaar te bren gen. Mr. E. ELIAS. BIOSCOPEN FRANS HALS. ,,'t Zit in de lucht" met den onovertroffen filmkomiek George Form- by als stuntvlieger in 'n kluent van de eerste grootte, waarbij de toeschouwers van hon derd procent amusement verzekerd kunnen" zijn. REMBRANDT. Na het zien van deze reeds tot de oudere films behoorende rol prent, wordt het den ontvankelijken mensch al ruimer om het hart. Frank Capra heeft van zijn gegeven een dermate knap en boeiend werk gemaakt, dat ,,Oké Mr. Deeds" een „opheffing des harten" wordt en den toeschouwer even stil maakt, niettegenstaan de de luchtige ondergrond, waarop het on waarschijnlijke gegeven gebouwd is. Het hoogtepunt in deze sprankelende film, de verdedigingsrede van den hoofdpersoon in het tegen hem gevoerde proces is bovendien van een onbevangenheid, die nog lang door het brein van den filmliefhebber zal spelen als een uitstekend voorbeeld van spontane levensblijheid. Achter deze ftlm zien we nu eens niet de Amerikaansche filmindustrie maar het pulseerende, wondere leven. PALACE. „Jij wordt mijn man!" besliste Sonja Henie, en of John Payne nu al op een ander verliefd was en tegensputterde, de lagen en listen van bet Noorsche vluchte linge t je (erg vluchteling-achtigen indruk maakte zij echter niet met haar talrijke toi letten) waren te veel voor hem en toen toleek, dat zij uitstekend kon schaatsenrijden en ski-en was hij een verloren man. Het prach tige besneeuwde berglandschap van Sun Valley, goede muziek van het populaire orkest van Glen Miller en aan de voorwaar den voor een aardige amusementsfilm is veim daap. Er zijn in den afgeloopen winter verscheidene toeren „over de tong" gegaan, maar wanneer G. Eijken, IJweg 373 te Zwanenburg ter sprake kwam, was het steeds in gunstigen zin. Hij stond altijd klaar om de liongerlgen te spijzen en de dankbaarheid van zijn „klanten" is ook nu nog groot. Dit kwam tot uiting bij de hnldiging, die het echtpaar Eijken ter gelegenheid van zijn lï'/i-jarig huwelijks feest van een aantal ond-afneemsters moest „ondergaan". De herinnering aan de hongertochten werd weer levend, toen de vrouwen en kinderen voor het lick hun opwachting maakten om den boer en zijn vrouw een blijk van dankbaarheid te overhandigen. Een schemerlamp en een bloemenhulde worden Eijken (rechte met hoed) aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2