Uit Engeland H u f H r! f iBHj BB^i l| ■jAa JMB Sport in het Kort De groentepositie in en om Haarlem De huisvrouw klaagt, de kleinhandel ook! UW winkelierhééfti Weerbericht Voor de Stille Armen Batavia over Verklaring der V. St. Kennemerland verplettert ETO HEEMSTEDE Heimweë Waarom functionneert de groentevoor ziening zoo slecht? Zien wij met Kerstmis en Nieuwjaar nog iets anders op onzen disch dan wortelen o f uien? Krijgen wij gauw de voor de Kerstmis toegezegde appelen nog? Dit zijn veel-gehoorde vragen. Wij zijn daarom eens gaan praten met 'de „Commissie van zes" uit de federatieve organisatie der drie detaillistenbonden, die de groenteverdeeling in het district Haarlem, dat 200.000 personen omvat, ver zorgen moet. Zij liet geen opgewekt geluid hooren. Wij kregen echter een inzicht in de moeilijkheden waarmede de kleinhan del te kampen heeft. De commissie ver telde o.m.: Om dan bij de bron te beginnen: de tuinbouwers en kweekers werken niet mee aan een vlotte voedselvoorziening. Ondanks herhaald beroep op hun steun verkoopen velen nog steeds hun groenten liever zwart aan particulieren, die de waren thuis afhalen en.... een goeden prijs betalen, dan dat zij hun producten aan de veiling brengen. Dit is niet goed te praten, al zijn de oogsten dan dit jaar, o.a. door bodemuitputting, niet best. Het schijnt echter dat de overheid bang is voor stevige maatregelen. Zij weet, wat ieder een erkent, dat een gezond agrarisch ap paraat van groot belang is voor ons ge- heele volk. Toch is het uit een verkeerde toegeefelijkheid dat de overheid aarzelt de tuinders te dwingen tot veilen van hun goederen. De controle op levering is on toereikend en de producenten buiten deze 6ituatle uit. Wat gebeurt er nu als er groente op een veiling wordt aangevoerd? Voor platte landsveilingen beteekent dat soms hooge vervoerskosten over 10 of 20 km extra. De groothandel koopt en vervoert de produc ten naar de bevolkingscentra nieuwe kosten. Er is bovendien een bepaling, dat in een district slechts artikelen gekocht en vervoerd mogen worden, bestemd voor datzelfde district. Zoo is het te verklaren, dat wij hier wortelen en uien te over heb ben en graag eens lof of spruitjes zouden zien, wat alleen lukt indien er in de pro ductiegebieden loonend kan worden inge kocht. Vervolgens komt de kleinhandel aan bod. Het prijzenplafond is inmiddels angstwekkend dicht genaderd, zoo niet bereikt en de overblijvende winstmarge Js bedroevend. Een nauwkeurig onderzoek door de Prijsbeheersching heeft aangetoond, dat de netto-winst voor de detaillisten maxi maal V/2'/> bedraagt. Bij een weekloon van f 50 voor een bedrijf moet dus een weekomzet van f 670.worden bereikt, overeenkomend met 4400 kg. groente a 15 cent per kg! M at er nog duidelijk worden gemaakt, clat deze omzet in de verste verte niet be naderd wordt? Is het een wonder dat er veeleer van verliezen sprake is? De kleinhandel wil alles doen om zijn klanten tevreden te stellen hij is ech ter machteloos. Er is maar één oplossing: de kleinhandel moet vrij zijn in zijn in- koopen, vrij in zijn prijzen. Vergrooting van den omzet bij de huidige prijzen levert ook geen verbeterinf op. De stijging in de prijzen zou voor den burger geen verschil maken: nu krijgt hij immers evenmin iets. Na een overgangstijd zou de vrije concur rentie dan wel voor nivelleering zorgen. In ieder geval is er bij de overheid aan gedrongen op het toestaan van een hooge- re winstmarge en vooral op dwang tot levering door de tuinders. De detaillist is Maïzena fabrikaat Ouryea. Vraag er om I j Het bekende gele pak van 200 gram voor 17 cent. Met recht, de hoogste waarde i voor Uw bon. L Voorloopig nog op de Vermiceilibon. 1 Adv. Agenda MAANDAG 24 DECEMBER. Stadsschouwburg: Comedia, Pas op voor Stille waters, 14 en 20 uur. Gem. Concert gebouw: Kerstconcert, Inter Nos, 19.30 uur. Kembrandt: Oké, Mr. Deeds, 14, 16.15, 19 eri 21.15 uur. Cinema Palace: Jij wordt mijn man 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Modern Times, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: •t Zit in de lucht, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur DINSDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: Comedia, Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet, 14 en 20 uur. Gem. Con- certgeb.: Kerstconcert Inter Nos, 14.30 uur. Eddy Walis en zijn solistenband, 20 uur. Bios copen: als Maandag. WOENSDAG 26 DECEMBER Stadsschouwburg: Comedia, Prof. Klenow, 14 en 20 uur. Gem. Concertgeb.: Weihnachts- oratorium van J. S. Bach. Rest. Brinkmann: Muziekzaal: Bijeenk. De Dageraad, 10,15 uur. Bioscopen: als Maandag. DONDERDAG 27 DECEMBER Stadsschouwburg: Amst.-Rott. Tooneel: De Vliegenvanger, 20 uur. Begijnhofkapel: Won deren der kunst. 20.15 uur. Bioscopen: als Maandag. van de geheele zaak het slachtoffer zijn klanten schrijven alle gebreken en moeilijkheden aan hem toe. De appelen-distributie. Hoeveel menschen hun vertrouwen in de fruitdistributie hebben verloren blijkt uit het feit, dat in Haarlem 20.000 bonnen F 02 niet zijn ingeleverd, na de slechte ervaringen met den eersten bon opgedaan. Velen zijn toch al gedupeerd door het ver vallen van dezen bon, maar niet-inleveren is altijd af te raden. De tegenstellingen worden er slechts door verscherpt als er dan tóch nog iets komt. Er worden stap pen ondernomen om de F 02-nalatigen alsnog te kunnen helpen; zekerheid hier omtrent bestaat nog geenszins Dat de aflevering zoo laat geschiedt, waardoor het kan gebeuren dat niet iedereen voor Kerstmis zijn deel krijgt, is te wijten aan het te laat verleenen van de afleveringsdispensatie voor de gros siers. Er wordt echter alles op alles gezet om de klanten tevreden te stellen. Over de stakingsgeruchten valt te ver melden, dat de vakgroep hiertoe slechts zou overgaan wanneer er bij de overheid geen gehoor werd gevonden voor de vele gerechtvaardigde klachten. De deur voor onderhandelingen staat nog open. Moge er spoedig een keer ten goede komen in dezen onhoudbaren toestand. Het woord is nu aan de overheid, zoo zeggen de kleinhandelaars. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking, plaatselijk buien, vrij zacht weer, tijdelijk nog krachtige doch later afnemende Z. tot Z.W. wind. Wind- en Stormwaarschuwingsdienst: Hedenmorgen te 6.45 uur werden alle districten gewaarschuwd voor harden Z. wind, in den loop van den dag rui mend naar Z. W. Ik zie, ik zie wat jij niet ziet Wanneer wij den indruk omtrent de vertooning van Noel Coward's Blithe Spirit in één zin moesten samenvatten, zouden wij zeggen, dat het de avond van Rie Gilhuys is geweest. Haar creatie van een geest, die op aarde terugkeert, mag iets zeer bijzonders worden genoemd. Wat de verbeelding zich voorstelt bij zoo'n etherisch wezen, zag men hier in alle moeilijk aan te duiden détails door deze actrice belichaamd: de illusie was volko men. Toen ook Mimi Boesnach haar als tweede afgestorvene kwam vergezellen, bemerkte men eerst recht het verschil. De laatstgenoemde actrice, die als de nog levende Ruth mooi spel gaf, stak als geest verschijning wel erg af bij haar collega, voor wie het leven na den dood trouwens een hoofdrol was. Remmelts, wien wel tel kens in zijn rollen een penibele 6ituatie jegens de vrouwen wordt toebedeeld, was weer vermakelijk in zijn angst en ver wardheid. Coward is grappig, maar zijn humor is niet gedistingeerd. Slechts een buitenge woon geniaal kunstwerk zou een voor velen stuitende spot met het spiritisme vergeeflijk kunnen doen zijn, en de vreug de van een weduwnaar om den dood van zijn eerste en tweede vrouw vergt óf den ernst der tragedie of de grofheid van de klucht. In dit blijspel, waarin Charles aanvankelijk blijk gaf van vriendelijke gezindheid jegens beide echtgenooten, die juist om zijn affectie jaloersch op elkaar waren, doet het slot niet slechts onwaar schijnlijk, maar ook onbeschaafd aan. Desondanks heeft dit vroolijke spel, waarin een goed deel van het amusement aan Rika Hopper te danken was, het pu bliek kostelijk vermaakt. H. G. CANNEGIETER. Elfde verantwoording STILLE ARMEN 24 December 1945. Door ons blad ontvangen giften: M. f5, S. v. D. fl,—J. M. flO,—J. A. D f2,50, D. H. S. flO,—N. N. f2,50, N. N. 11,—, C. J. M. f25,—, M. V. H. f20,—, Fam. V. T. f 5,F. IJ. f 5,—, H. B. f 10,Personeel P. O. D. Haarlem f 150,05 J. P L. f 2,50. C. M T. f 2,50, A. J. D. f 10,—, N.' P. V. f 5,—, W de G. f5,—, N. N. f2,50, Fam. d B 15,—', J. H. K. f 10,Wed. W. f2,50, W. L*. f2,50, B. W. f 1.Coll. Vrijm. Loge Kennemer- land f 42,50, A M. f2,50, J. S f 10,—H. den B. f3,—, J. J. R. f2,50 H. S. f 2,50, D. H. f 5,—, Mevr. P. W S f 5,—, H. D. L. f2,50. Ir. J. S. f 10.—V. H f2.50, V G.—S. f2,50, J. V. flO,—N N. f2.50, G. K f 10,—, W. d. H. f 1,—, N. N. f 2,50, D S f 10,—Mevr. M. V. flO,—N N. f2,50, C. A. K. f 10,J. P. f5,—, A. D. f 2,50, J. R. f2,50. H. V. d. S. f5,—, M. M. J f5,—. K. K fl.— J. J. F. f2,-, F. S. f2,50. Keesje f5.-, B. f2,-. Door ons blad ontvangen girobiljetten: Iz d. M. f 5,—, J. B. 1 10,—, J. B T. f 10, M A H.—L. flOO,—J. V. L. H. f25,—, A B d! H f25,—, W. D. f25,—, G. W. C. P.—d. V. f 10,— K. W. H. L. f 10,—. A. M. L. f 10,— J W H flO,—A. d. V. flO,—J. C. K f 10.J. W R. flO,—H. P. flO,—R. A. K. f 10,M C M. f 10,—, J. C. M. f5,—, E. C. P. d. M. f5,—, J. V. f 5,—, H. V. d. V. f 5.—, J W. H. V S. f5,—, W. A. L. f4,—, W. H. f 3*F. J. K. f 2Ji0, M. C. T f 2,50, J. J. de V. f 2,50 J. G f2,50, A. C. V. O.—S. f2,50, J. H S. V.' f2,50, H. J. V. f 0,50, W. D. f 10,—, W. H. R. f 5,— H. V.—L. f 10,—, L. C. W. N. f 10,—, MEK. f 10,—, R. V. W. f 25,—, Th. D. f 5,—. Totaal f 899,55. Reeds ontvangen f 8325,82, Totaal ontvangen f 9225,37. Rectificatie: In de verantwoording van 19 December zijn 2 zetfouten geslopen. P. S. f 100,—, m z. f 10,—, eveneens Mevr. M.—F f 100,—, m z f 10,—. De totaal bedragen waren en blijven juist. Bij het Comité zijn nog de volgende giften ingekomen C. J. g. f 1,—, Huize Parkzicht f 11,—, Luxor Theater f 100,—W. b. L. f 20,—, Mevr. v H. f25,—, Mej. T. T. H. f2,50, F J. W. V.' O f6,—. g. e. v. L. b. flO,—Wed. s. J. h'. B. f5,—, F. J. A. M. h. V d. B. f 10,—Th. H. f5,—, W, A. C. W. f5,— J. L. C V M, flO,—Mej. C. H. M. flO,—S. f 10,—, Mr. P. F. S. f25,—. De verklaring van het Amerikaansche „State Department" over de Indonesische kwestie wordt te Batavia zeer belangrijk geacht, omdat zij den Indonesiërs wijst op het verkeerde van hun houding om de Nederlandsche voorstellen zelfs niet in overweging te willen nemen, en ten tweede door de erkenning dat de Ver. Staten veel belang hebben bij een spoe dige oplossing der problemen in Indonesië. Aanval op hospitaal. Extremisten hebben meer dan een uur lang een aanval gedaan op het Roode Kruis-noodhospitaal in het Kramat-ge- bied te Batavia. Een patient en twee leden van den staf werden gedood. Verlangen naar interventie. De speciale correspondent van Reuter, Noel Buckley, meldt uit Batavia, dat in welingelichte Nederlandsche kringen al daar als resultaat van het bezoek van dr, van Mook aan Nederland, een belangrijke ontwikkeling in de Indonesische situatie wordt verwacht. Tegelijkertijd is er in Indonesische kringen een groeiend gevoel van onbehagelijkheid ten aanzien van den uitslag van hun tegenwoordig gedesorga- niseerden strijd. Dit is echter gemengd met de voortdurende vrees, dat een stopzet ting van den tegenstand den Nederlanders in staat zou stellen, de controle over het eiland terug te krijgen en in overeen stemming hiermede is de Indonesische propaganda bezig hoe langer hoe meer den nadruk te leggen op de behoefte naar interventie van de Vereenigde Volken. Ofschoon beroepen zijn gedaan op de Australische sympathieën, die zich in de demonstraties der dokwerkers in Sydney gemanifesteerd hebben, is er een vrij groote anti-Britsehe stemming onder de Indonesiërs. Dit spruit voort uit de op vatting van velen onder hen, dat de Brit ten voornemens zijn beide gebieden, die ze nu onder controle hebben en die ze later nog onder controle zullen krijgen, aan de Nederlanders over te geven. Bijzonder Concert der H.O.V. De vroegere solo-hoboist van de H.O.V. Jacques Moolenijzer zal op 28 Dec, in de Gem. Concetrzaal een concert leiden, waaraan Odette Ramone van het „Théatre de la Mon- naie" te Brussel, George van Renesse, Theo Baylé, Jan Visser en Anton Krelage met een gemengd koor belangeloos nun medewerking verleenen. Ook alle materieele medewerkinq wordt kosteloos verleend en de gemeente zal geen vermakelijkheidsbelasting heffen dit alles ten bate van het pensioenfonds der H. O. V. Het programma vermeldt o.s. „1' En fant Prodigue" van Claude Debussy. Kennemerland heeft E.T.O. met 12-0 verslagen, dank zij betere techniek en een tempo, dat den Hoofddorpers te machtig was. Voor de rust kon het ach tertrio den stroom nog eenigszins kee- ren, doch na de hervatting doelpuntte Kennemerland nog achtmaal, waardoor de débacle volkomen werd. Het pleit voor ETO, dat tot de laatste minuut hard werd gewerkt om althans de eer te redden. Doelman Kramer wist ech ter de harde schoten van Oskam en Rood met succes te keeren. Voor de rust ging de strijd tusschen JOHEZ en SIZO gelijk op. Van krachts verschil was weinig te bespeuren, het geen ook uit den stand, die 1-1 was, blijkt. In de tweede helft nam SIZO het spel volkomen in handen en won met niet minder dan 7-1. De overige wedstrijden gingen niet door vanwege de feestdagen. Tijdens de te Amsterdam gehouden alge- meene jaarvergadering van den Nederland- schen Roeibond gaf de scheidende voorzitter, ir. Th. P. Tromp, oud-minister van water staat, een overzicht van het wel en wee van den roeibond tijdens de afgeloopen negen jaar, waarin hij voorzitter is geweest. Het bestuur stelde in overleg met de ver gadering de volgende data voor de in 1946 te houden roeiwecstrijden vast: 31 Maart: Head of the river. 12 Mei: Ned. Studentenroeibond Varsity". 25 en 26 Mei Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. 1 en 2 Juni: Holland-bekerwedstrijden vereeniging en district Amsterdam. 5 Juni: Telegraaf- beker van „De Hoop". 10 Juni: „De IJssel". 14 en 15 Juni: Zeil- en Roeivereeniging ,,Hol_ landia". 13 en 14 Juli: Nationale Kampioen schappen. 31 Aug.: en 1 Sept.: ,,Zaanlandia". 8 Sept.: „De Maas". 14 Sept.: Nationale Jeugdwedstrijden. 21 en 22 Sept.: Grachten wedstrijd van „De Hoop". Nadat op voorstel van het bestuur de „Deutscher Ruderverein in Amsterdam" en de Deutscher Turn- und Ruderverein" te Rotterdam als leden van den bond geschrapt waren, koos de vergadering het volgende nieuwe bondsbestuur: Voorzitter: mr. A. J. M. Hendrix (oud-vice- voorzitter); secretaris-penningmeester: de heer W. Jongejan; bestuursleden: F. Have- laar, ir. E. Ruempel, mevr. mr. S. van Zan ten EeftinckSchattekerk en de heer G. J. Cole. RUGBY. Ruim 3000 personen waren Zon dagmiddag te Bussum getuige van een inte ressante ontmoeting tusschen het Nederland sche en het Belgische rugbyteam, welke wedstrijd, dank zij vooral het goede spel van de Nederlandsche voorwaartsen in een kleine overwinning voor het Nederlandsche vijftiental eindigde. t De gasfabriek Nu het productiebedrijf der gasfabriek is stilgelegd hebben B. en W, besloten de kolentransportinrichtlng en eenlge andere apparaten te verkoopen aan de gemeente Meppel voor f 31.200. Tijdens den oorlog huurde de Engelsche regeering ploegen Italiaansche krijgsge vangenen voor werk op boerderijen uit. Nadat Italië zich aan de zijde der geal lieerden schaarde, werd uit hun gelederen een nieuwe groep gerecruteerd, de z.g. „co-operators", die hun parool gaven, wat meer bewegingsvrijheid genoten en in kleine groepen of als enkelingen in de omgeving van hun kampen op boerderijen werkten. Toen ons in het voorjaar het onkruid de baas dreigde te worden, kregen wij hen ook. Een reeks verschillende men schen, maar allen met een frissche zelf standigheid van denken en met de typi sche gave van veelzijdigheid: geen taaie die hen lang vreemd was, geen handig heid die zij niet in enkele minuten leer den. Misschien hoort dat wel bij een volk van lageren levensstandaard, dat zich niet veroorloven kan voor alles de hulp van den vakman in te roepen en door vinding rijkheid en vingervaardigheid de schrale beurs heeft leeren sparen. Ik herinner mij Josef, den behendigen. kersenplukker, die zelfs op de dunste, hoogste en buigende takken vasten voet vond en er aria's zong en altijd ergens op het saaie uniform nog wat kleurigs had aangebracht. En ik denk aan Vincenzio, den kleinen ploeteraar en zwoeger uit Zuid-Italië, die vaak te naarstig werkte, maar ineenkromp bij het eerste spatje regen en daar werkelijk niet tegen kon. En Pietro, die het liefst in den tuin werkte en graag alles in nette rijen zaai de en plantte, die zich verborg toen een ploeg „non-co-operators" een dag kwam wieden. Want Pietro's vader week tij dens Mussolini's bewind naar Australië uit en helpt nu de geallieerden als tolk en veel non-co-operators" zijn fascisten en dus blijft Pietro zelfs in Engeland lie ver uit hun buurt. En van Bruno, de jongste, met zijn vader's boerderij in Noord-Italië vooraan in zijn hoofd en bovenaan in zijn hart, die als een razende erwten plukt en worstelend met gebrek kige Engelsche woorden over Gigli praat, dien hij in levenden lijve het Ave Maria heeft hooren zingen. Die plotseling allen werklust verliest, omdat hij bedenkt, dat het in Italië een Heiligendag is en dus vacantie, met wijn en de worst, die z'n moeder zoo verrukkelijk weet te maken. „Geen nieuws voor krijgsgevangenen? Nog niet naar huis?" vraagt hij als hij in den lunchtijd het BBC-nieuws hoort. Dan heeft hij geen trek meer in de droge bo terham en ioopt maar weg en voert het de eenden. Soms wordt het hem heele- maal teveel. Dan wendt hij ziekte voor en krijgt op die manier een dag „vacan tie" om zijn „vriend den dokter" te be zoeken. Uit een soort berouw brengt hij dan op een goeden dag één van zijn uit wilgentwijgen gemaakte mandjes voor me mee. Samen met Iafrati komt hij hier al maanden iederen morgen werken en wer ken met opgewektheid. Wat me des te be wonderenswaardiger voorkomt, omdat niet hij, maar de Engelsche regeering er voor betaald wordt. Iafrati is tien jaar ouder, maar Bruno's grootste vriend, die hem voor de uitersten van zijn jeugdig temperament met veel geduld behoedt. Iafrati is al elf jaar uit Italië weg. In '35 stuurde Mussolini hem naar Abessynië. En in '41 maakten de Engelschen hem in Afrika buit. Hij is alle humeurigheid reeds lang ontgroeid. Al die menschen hebben vroeger of later foto's te voorschijn gehaald, bevin gerde plaatjes, een vrouw, een moeder, een kind. Zoo zullen er overal in Europa wel millioenen versleten foto's in grauwe uniformen verborgen zijn. Alleen Iafrati heeft er geen. Of, als hij ze heeft, laat hij ze niet zien. Zijn strijd met heimwee is jaren geleden. Hij brengt opgewekt met werk zijn dagen zoek, want „een man die niet werkt, wordt gauw oud". Toch kent hij beter dan de anderen zijn lot en is zelfs over de zegeningen van het naar huis gaan niet zoo zeker. Vr.- S. De Noodraad Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Vrijdag 28 December 1945 des namiddags om 3 uur. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming onderwijzeres Voorwegschool en onder wijzeres Dreefschool, alsook intrekking ontslag J. G. A. J. Oldenhave, onderwijzer aan de Dreefschool. Voor de Stille Armen te Heemstede Het Comité voor de „Stille Armen" te Heemstede ontving nog de volgende bij-» dragen: N. N. f2,50, E. R. N. f2,50, P. M. v. D. f2,50, J. P. van der Meulen flO,S. K. f5,F, M. f 10,—, M. H. V. S. L. f 10,—, T. M. S. f 5.—, D. O. f 10,—, T. N. N. f 2,50, G. L. S. C. f 10,—W. N. v. P. f5,—. G. J. v. d. L. f2,50. Mevr. D. f5,—, P. M. d. W. f7,50, J. J. v. L. f 15,J. d. G. f5,—, H. J. H. L. f 10,—G. J. J. B. K. f5,—, A. J. Z. f25,—, Wed. J. V. d. P. de V. f2,50, Dr. B. B. v. d. H. f 10,— A. v. d. B. f 10,—Dames M. f2,—, N. N. f25,—, K. f2,50, W. P. flO,— Mevr. A. F. f 3,—, N. N. f 2,50, Th. M. f 20,—, A. J. ten W. f 10,—P. J. S. flO,—P. A. H. f50,—, L. H. K. f 5,—, M. B. C. f 3,—, M. M. f 10,—, Mevr. M. de N.—K. f 10,—, Levensmiddelen N. T. C. de H. f7,50, H. B. f5—, D. B. f 5,— J. W. H .F.—V. D. f 10,—, J. W. V. f 10,—, G. V. N. f 5,—, D. H. f 2,50, L. *F. L. f 5,—. Mr. B. W. S. f25,—, Ir. E. C. L. f5,—, W. B. R. flO,—J v. H. f50,—, Mr. J. A. de la H. f50,—, A. C. de B. f5,—, J. S. f2,50, P. W. flO,—H. J. M. fl,—J. T. K. flO,—E. J* C. D. f5,—. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, neemt gaarne gelden in, ontvangst te zijnen huize, Antonls Duyck-» laan 12, of ten Raadhuize van Heemstede. Uw giro-overschrijvingen op zijn giro-rekening No. 153308 wil hij tevens gaarne in ontvangst nemen en doorzenden aan den Girodienst*

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2