Hhskou Op auto van Sjarir geschoten Croote Verhuizing „zeer opbouwend" geëindigd Groote Drie Nieuwe directeur der M.T.S. Ir. G. L. Ludolph Het woord is aan. Heden besprekingen met Attlee 80c Jaargang No. 182(4 TT I J 1 "J Dondcixlag 27 Deo. 1045 Bureaux: Groote Houtgtr. 93 gl If 1 Êmmk al N&*. I III ITiS I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem A j, 1|,M JL^ VJL yJ ii J_ VJ1-' Abonnementen: p. week 31 ct. Bureaux: Kennemerlaan 154, J per kwartaal 4 Telef. 5437. Postgiro 273107. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peeroboom Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 VERLEDEN week is in Londen het be sluit genomen tot een groote verhui zing. In de Britsche hoofdstad zetelt de commissie, die de in Januari te houden algemeene vergadering van de Vereenig- de Naties moet voorbereiden. Die verga dering zal ook in Londen worden gehou den. Maar de commissie had bovendien de opdracht, vast te stellen waar de Bonds- zetel van de Vereenigde Volken gevestigd zou worden. U weet het: zij heeft beslist dat het ergens in Amerika zal zijn. De stad is nog niet aangewezen, maar in Amerika moet zij liggen. De oude Vol kenbond was in de Oude Wereld geves tigd, de Nieuwe Volkenbond gaat zetelen in de Nieuwe. Dit zal sommige menschen koud laten. Zij hebben nooit in Volkenbonden geloofd, evenmin in nieuwe als in oude, beschou wen ze als centra van paperasserie, pom- peuse redevoeringen en diplomatieke diners en zien er niets bijzonders in dat Amerika, op zijn beurt, deze komedie nu eens gaat opvoeren. Maar hun meening geeft niet den doorslag. Zij is wat te zeer beperkt. Al moet men hun toegeven, dat de nieuwe Volkenbond nog in ernstigen mate met de gebreken van zijn voorgan ger behept is, hij is in ieder geval ster ker, omdat de machtige groote mogend heden er alle deel van uitmaken. Ook biedt hij grooter mogelijkheden, zoowel wat betreft zijn reorganisatie als zijn in terne ontwikkeling. De historie herhaalt zich in velerlei opzichten, maar nooit in alle. En de wereld van 1945 verkeert in dieper nood en is dus tot krachtiger red dingsmethoden bereid dan de wereld van 1918. Aux grands maux les grands remè- des, zeggen de Franschen: voor de groote kwalen dienen de groote geneesmiddelen. De patiënt is veelal niet bereid, ze dade lijk te aanvaarden. Eerst moet hij tenvolle beseffen, hoe ernstig zijn kwaal is, Dit alles moeten degenen, die ongeloo- vig blijven ten aanzien van Volkenbon den, overwegen, als zij zich niet met wat oppervlakkig scepticisme tevreden willen stellen. Maar bovendien kan de groote verhuizing, waartoe in Londen besloten is, zelfs hen niet koud laten omdat eruit blijkt, dat naar de meening van de meeste regeeringen het centrum van de wereld politiek van Europa naar Amerika ver legd is. Wij zijn er altijd aan gewend ge weest dat Europa niet alleen in culturee- len, maar ook in politieken zin de leiding had. Vroeger was het ook zoo in finan- cieei-economisch en in technisch opzicht. Dat was bij ons leven al veranderd, maar of Wallstreet dan wel Threadneedle Street den toon aangaf in de „haute finance" raakte de meeste menschen niet en op technisch gebied bleven wij, al reden wij bijna allen in Amerikaansche auto's en al werden de Fokkers van de K.L.M. door Douglas-toestellen vervangen, toch altijd een aardig partijtje meeblazen. Nu ontvalt Europa ook het centrum der Internationale politiek. Het heeft zijn best gedaan om het te behouden, maar zooals altijd was het weer niet geheel vereend in zijn streven. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië stemden voor Amerika en het belangrijkste was wel, dat de Sovjet- Unie er ook voor was. Na veel wederzijd- sche behendige manoeuvres in de voor bereidende commissie, waarop ik maar niet meer terug zal komen, want het is nu toch gebeurd, won de Amerikaansche voorkeur den strijd op het nippertje en behaalde juist de vereLschte meerderheid. Er zit een voordeel in deze beslissing, namelijk dat zij de Amerikanen, die van hun isolements-beleid afscheid hebben genomen, ertoe nopen zal niet op hun ge nomen beslissing terug te komen. Als gastheeren van de Vereenigde Volken zul len zij niet anders kunnen doen, dan hun volle medewerking aan het nieuwe beleid verleenen. De Nederlandsche delegatie heeft dit voordeel blijkbaar geringer ge acht dan het nadeel, dat de Amerikaan sche politiek een al te overwegenden in vloed zou krijgen. Want zij heeft voor Europa gestemd. Het zal moeten blijken of de Nederlandsche delegatie dat juist heeft ingezien. Aangezien wij den invloed der groote Westersche democratieën in de wereldpolitiek wenschen, moeten wij de situatie ook aandurven. Er is trouwens geen ontkomen aan: dit Amerika is sterk en machtig en Europa, zoolang het zich niet vereenigt, zwak en verscheurd. Misschien zal juist zekere veronachtza ming het tot eenheid kunnen brengen. Het geweldige Volkenbondspaleis te Genève, dat nog maar heel kort voltooid was toen de tweede wereldoorlog uit brak, is nu overbodig geworden. Men zou de millioenen kunnen betreuren, die het gekost heeft, als de oorlog niet een duizenden malen zoo groot bedrag gevor derd had. In vergelijking daarmee heeft de mislukte poging, om den vrede te be waren. dus niet veel geld gekost. Maar de Groene Amsterdammer had wel reden om te veronderstellen dat de vijftig werk sters. die eiken dag zes-en-een-halven kilometer linoleum in Genève afstoffen, aan het nut van haar arbeid zullen gaan twijfelen. Wat moet Zwitserland met het paleis beginnen? Het zal er niet veel aan hebben. Voor Wereldtentoonstellingen lijkt Genève niet erg geëigend en het ge bouw evenmin. Als Volkenbondsstad is Genève nooit een succes geweest. Het was niet cosmo- politisch. De stugge, ietwat provinciaal- sche bevolking bleef tegenover het bonte De minister-president prof. Ir. W. Schennerhoni bracht een bezoek aan den nieuw benoemden Kardinaal. Z. H. Exc. Mgr. Dr. Johannes de Jong, Aarts bisschop van Utrecht. De minister-president wenscht Z. E111. geluk met diens hooge benoeming, (P.) Overeenstemming over procedure der vredesverdragen Volgens een te New-York ontvangen be richt uit Moskou is de conferentie der drie ministers van Buitenlandsche Zaken, die tien dagen heeft geduurd, vannacht om drie uur, Engclschen tijd, geëindigd en heeft Byrnes verklaard, dat de confe rentie „zeer opbouwend" was. Aan den vooravond van Kerstmis heeft Radio Moskou een verklaring der drie ministers bekend gemaakt, die luidde: „De regeeringen der U.S.S.R., Groot-Brittan- nië en de Ver. Staten verklaren, dat zij overeenstemming hebben bereikt en de regeeringen van Frankrijk en China uit- noodigen met haar tot overeenstemming te geraken inzake een te volgen procedure betreffende de voorbereiding van vredes verdragen." In aansluiting op deze verklaring is be kend gemaakt, dat slechts de landen, die de wapenstilstandsverdragen hebben on- dertcekend, hun handteekening zullen plaatsen onder de vredesverdragen. Tot de onderteekenaars behooren in elk ge val Groot-Brittannië, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, België, Nederland, Tsjecho- Slowakije en Joego-Slavië. Welke verdra gen het betreft, meldt het bericht niet. De Moskousche radio heeft vervolgens bijzonderheden gegeven over een te Lon den te houden eerste zitting van een Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken. Na de voltooiing van een reeks voorbe reidende werkzaamheden zal de Raad een conferentie bijeenroepen voor de bespre king van de vredesvoorwaarden met Italië Roemenië, Bulgarije. Hongarije en Fin land. De conferentie zal worden belegd door de vijf leden van den Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken, aangevuld met de vertegenwoordigers van al die Geallieerden (Vereenigde Volken), welke daadwerkelijk in Europa aan den strijd hebben deelgenomen en daartoe militai ren in het veld hebben gebracht. De vredesverdragen zullen worden ondertee kend door telkens die landen, die met elkaar in oorlog zijn geweest. Zij worden van kracht onmiddellijk na die onder- teekening. Alle groote mogendheden met uitzon dering van China zullen aan het opstellen van het verdrag met Italië meewerken. Finland zal bij de onderhandelingen J slechts tegenover Engeland en de Sovjet- Unie staan. De Chineesche regeering is het eens met de te Moskou genomen be slissing aangaande de procedure bij het tot stand brengen der vredesverdragen, terwijl de Fransche regeering op het oogenblik de tekst van het betreffende communiqué bestudeert en wellicht reeds voor het einde van deze week haar stand punt ten opzichte van deze methode aan de drie mogendheden kenbaar zal maken. Men acht het te Parijs mogelijk, dat het Fransche antwoord het verzoek zal be- internationale gezelschap in het algemeen een afwijzende houding aannemen. Als men in 1919 den Volkenbond in een groot centrum gevestigd had zou deze „basis" sterker zijn geweest. Maar de groote mogendheden vertrouwden elkaar niet en daarom kwam de zetel in een stille stad in een klein land. Dat verandert nu ook radicaal. De achtenveertig Vereenigde Staten vormen een geheel en wantrouwen eikaars poli tiek niet. Amerika's staten en steden zul len elkaar de huisvesting van de organi satie der Vereenigde Volken alleen uit het oogpunt van voordeelig vreemdelingen verkeer betwisten. Dat zal nog een leven dig zakelijk dispuut worden! R, P. vatten dat Frankrijk vertegenwoordigd zal zijn bij alle besprekingen, waarbij de vredesverdragen op den Balkan ter sprake zullen komen. Atoomenergie werktuig voor den vrede De New York Times meldt, dat te Mos kou besloten is aan de groote vergadering der Ver. Volkeren te verzoeken de vol gende problemen aan den Veiligheidsraad, met inbegrip van Canada, over te dragen: 1. Het bcstudccren en doen van aanbe velingen voor een uitwisseling van weten schappelijke inlichtingen voor vredesdoe- len. 2. Controle over atoomenergie en het gebruik daarvan uitsluitend voor vrede lievende doeleinden. 3. Verwijderen van atoomwapens uit de arsenalen van de verschillende landen. 4. Beveiliging der Ver. Volkeren tegen schendingen en overtredingen van inter nationale overeenkomsten betreffende atoomenergie. De ministers zouden voorts overeenge komen zijn een controleraad van vier landen te vormen voor Japan, waarin de Ver. Staten, Engeland en Rusland elk met één lid zitting zouden hebben. Het vierde lid zou Australië en Britsch-Indië vertegenwoordigen. Naar wij vernemen, zal het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, be houdens goedkeuring van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met ingang van 1 Januari a.s. tot directeur van de M. T. S, .te Haarlem benoemen den heer Ir. G. L. Ludolph, sedert de bevrijding waarne mend-directeur. Als adjunct-directeur zal met ingang van denzelfden datum, evenals behoudens goed keuring van het ministerie van O., K en W. worden aangesteld de heer G H. Schaap Jzn! W h i t t i e r: Het goede is altijd schoon, het schoone goed. Nederlandsche Ministers te Londen De Nederlandsche minister-president, professor Ir. W. Schermerhorn, is Woens dagmorgen in gezelschap van enkele andere Nederlandsche autoriteiten per vliegtuig in Engeland aangekomen, voor het voeren van besprekingen met de Brit sche regeering over den toestand in Ned. Indië. Prof. Schermerhorn was vergezeld door den minister voor overzeesche gebieds- deelen, professor dr. J. H. A. Logemann, den luitenant-gouverneur-generaal dr. H. van Mook en den minister mr. J. H. van Royen, die den minister van buitenland sche zaken, van Kleffens, wegens ziekte vervangt. De besprekingen tusschen de Neder landsche autoriteiten en de leden van het Britsche kabinet zouden heden beginnen. Bij zijn aankomst heeft de minister president verklaard, dat de duur van zijn verblijf in Engelands hoofdstad zal af hangen van het verloop der gedachten- wisseling met Attlee over Indonesië. Tegen het einde van deze week denkt minister Schermerhorn weer in Nederland te zijn. De diplomatieke correspondent van Reuter voegt er aan toe dat prof. Scher merhorn ook Philip Noel Baker (Britsch' minister van staat) zal ontmoeten. Baker vervangt Bevin, zoolang laatstgenoemde te Moskou verblijft. Bij de Nederlanders, die thans naar Londen zijn gekomen, be vindt zich, aldus gaat de correspondent verder, geen militair deskundige, waaruit valt op te maken, dat de te nemen beslis singen uitsluitend op politiek terrein lig gen. Men hoopt te Londen, dat de gedach- tenwisseling vruchten zal afwerpen en aan den strijd op Java een einde zal maken. houden zich met Indonesië bezig Volgens Amerikaansche pcrstelegram- men zullen de besprekingen te Moskou invloed kunnen uitoefenen op den toe stand in Indonesië. De Londensehe cor respondent van de „Chicago Sun" bericht te aan zijn blad, dat Attlee besloten zou hebben aan de Nederlandsche delegati» te zeggen, dat Engeland van plan is haar troepen van Java terug te trekken zoodra hun taak volbracht zal zijn en tevens den dominion-status voor Indië te vragen. De schrijver voegt eraan toe: „maar Molotof lijkt zwaren druk op Gr. Brittannië uit te oefenen om Indonesië spoedig te verlaten" Molotof zou, hoewel hij keiijk zou hebben gezegd, ping van het Roode Leger hankelijk zou zijn van de oer Amerikaansche troepen der Britsche strijdkrachten elders, toch deze kwesties chologisch en politiek" met band brengen. niet uitdruk- dat terugroe- uit Perzië af- terugtrekking uit China en van Java en „moreel, psy- elkaar in ver- Moordaanslag of poging tot autodiefstal Op Soetan Sjarir, den president van den Indonesischen Raad is volgens berichten van het republikeinsche „Ministerie van Voorlichting" te Batavia door een Indo- Europeaan, die herhaaldelijk op hem vuurde, een aanslag gepleegd. De schoten op Sjarir zouden zijn gelost, toen hij om 12.30 uur langs den Menteng- weg reed van een andere auto uit, welke de auto van Sjarir inhaalde. In de verklaring der republikeinen wordt verder medegedeeld: „Tegelijkertijd opende een van de vijf inzittenden van de auto, allen jonge Indo-Europeanen en Surinamers in Nederlandsche uniform, het vuur met een revolver. De kogels raakten de motorkap van Sjarirs auto, waarbij gelukkig geen enkele kogel doel trof. De mededeelingen van Britsche zfjde en die door Sjarir zelf verstrekt zjjn over den aanslag stellen de gebeurtenissen in een totaal verschillend daglicht. Volgens een geazghebbende Britsche bron was er een auto-aanrijding op den Mentengweg, die ruzie veroorzaakte tusschen Ambonnee- sche soldaten van het Ned. Indische leger en een of andere tegenpartij. Toen Sjarir, die zelf achter het stuur zat, vergezeld door een van zijn vrienden vervolgens langs reed, heeft een der Am- bonneesche soldaten „erop los geslagen", zoo zegt deze Britsche lezing. De Ambon- neesche soldaat, die met drie anderen en een meisje in zijn auto zat, is daarna naar Sjarir's auto gereden en de reeds gemelde gebeurtenissen hebben plaats gehad. Sja rir heeft verklaard dat eer hjj tijd had om uit zijn auto te komen de soldaten hem met de kolf van een revolver neersloegen. Toen hjj uit de auto kroop drong een me nigte om hem samen. De „premier" zei verder dat een Neder- landsch officier op de groep afkwam en een pistool op hem richtte. Op de vraag of hij van meening was dat men het op hem persoonlijk gemunt had, antwoordde hij: „Ik geloof niet dat zij wisten wie ik was." De Britsche militaire politie heeft de vier daders gearresteerd en ook dengene die de revolver heeft afgevuurd en die trachtte te ontkomen. De Nederlandsche legerautoriteiten zijn volledig op de hoog te gesteld en er bestaat geen twijfel dat de daders zullen worden gestraft. Men is van meening dat Sjarir het slachtoffer werd van een poging tot autodiefstal,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1