Moskou ceyelde ook: Pafton Balkan, Japan en China Kardinaal de Jong Aanslagen in Palestina Minstens elf dooden Gunstige reacties Meer spanning op Sumatra's Oostkust Mijnen van Saargebied Het woord is aan.... De besprekingen te Londen Regeeringstoelichting op Indonesische kwestie Helfrich tevreden #0o Jaargang: *To, 182(5 I TP J B 1 Vrijdag: 28 December 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 ]T f g i I JB f a 1 If éT^I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem jL JL J3- JL JL C^l BL Jp H JÊ JÊ Abonnementen: p. week 31 ct. Bureaux: Kennemerlaan 154, per kwartaal 4— Telef. 5437. l_T Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.; Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 NA den eersten wereldoorlog trok ge durende langen tijd een ware parade van roemrijke generaals langs het front der publieke belangstelling. De geallieer den pronkten met hun groote militaire aanvoerders. Vooral de Franschen, die er het rijkst in gesorteerd waren, deden dat. Na den wapenstilstand op 11 Novem ber 1918 werd de groep maarschalken van Frankrijk nog met eenige promoties van generaals vermeerderd en een nieuwe „Napoleonide" scheen te ontstaan, die zich niet beperkte tot den gestrengen op perbevelhebber Foch en den gemoede- lijk-uitzienden Joffre, die eigenlijk weinig tot de publieke verbeelding spraken, maar zich juist uitbreidde tot meer romantische figuren zooals Fayolle, den gebaarden Gouraud, de Castelnau, Mangin en den merkwaardigen generaal Pau, die maar één arm had omdat hij de andere in den oorlog van 1870 had verspeeld. Ook de maarschalk Pétain behoorde tot de ver eerden en het is triest daaraan te herin neren. Bij het pralende overwinningsfeest, dat in Juli 1919 in Parijs gevierd werd, trokken al deze vermaardheden in hun gala-uniformen, te paard, aan het hoofd van hun keurtroepen langs menschen- massa's die hen met bloemen bestrooi den. Daar waren niet alleen de Franschen maar ook de Engelsche maarschalken Sir John French (later Lord Ypres) en Dou glas Haig, Lord Byng of Vimy en de Amerikaansche legeraanvoerder, de grim mige generaal Pershing. Na den tweeden wereldoorlog is het alles veel soberder. Van schilderachtig heid en romantiek van legeraanvoerders is niet veel meer te merken. De wereld schijnt nu te beseffen dat de oorlog een 6trijd van productiemiddelen en organi satie, van machines en efficiency, van macht en berekening is geworden. De gala-uniform en zelfs het paard hebben afgedaan: een generaal is iemand in een achtelooze, losse uniform, die lijkt op zijn soldaten en evenals zij een helm draagt of, zooals Montgomery, een scheeve béret. Het zijn geen Fransche maarschalken meer, die den strijd in het Westen heb ben gewonnen, maar Amerikaansche ge neraals. De Russische maarschalken krij gen wij niet te zien en Monty" is de eenige drager van den romantischen titel, aan ons vertoond. Hij en de Amerikaan Patton zijn de twee figuren geweest, die als bevrijders van West-Europa nog het meest tot de publieke verbeelding heb ben gesproken. Nu is George Patton dood, gestorven aan de gevolgen van een gewoon auto- mobiel-ongeluk, nadat hij onlangs door zijn opperbevelhebber, generaal Eisenho wer, van zijn commando van het Derde Amerikaansche leger was ontheven en op een schijn-post geplaatst, omdat hij niet doortastend genoeg was opgetreden bij de „denazificatie" van Beieren. Dit ingewikkelde woord wil eigenlijk zeggen: de opruiming van den nationaal-socialis- tischen invloed. Blijkbaar was de gene raal, zooals meer generaals, niet in zijn element als hij toezicht moest houden op het burgerlijk bestuur. Patton was de man van de groote door braak bij Coutances en Avranches, die de ingesloten positie van de gealliëerde landingslegers aan de Normandische kust in de bliksemsnelle verovering van Frankrijk en geheel België deed verkee- ren. Hij deed later ook den geslaagden tegenaanval op de Zuidelijke flank van Von Rundstedt's leger na het Duitsche offensief in de Ardennen, nu een jaar geleden. Hij deed meer in den jaren- langen strijd. Van hem gold het woord, dat hij nog nooit een veldslag had verlo ren. Hij eischte zeer veel bij de opleiding van zijn troepen en was een stormachtige figuur, ruw in zijn optreden en zonder ling in zijn eigenaardigheden. Want deze man gedroeg zich, hetgeen wij ons moei lijk van een Amerikaan kunnen voorstel len, als een dandy. Hij droeg pistolen, waarvan de kolven met parelmoer inge legd waren en een sierlijken Franschen degen. Hij trok overal en voortdurend de aandacht en was steeds het mikpunt van publiciteit en van critiek. De Obser ver heeft hem genoemd ..een ongeloofe- lijk efficiënten beroepssoldaat in een le ger met veel voortreffelijke amateurs", die zeer gezien bij zijn soldaten was. Maar de Daily Herald heeft eraan herin nerd dat hij op Sicilië, in een slechte bui verkeerend, een soldaat, die in een hos pitaal was opgenomen wegens shell- shock, een oorveeg gaf. aDt bezorgde hem een ernstige berisping van Eisenhower en het had een generaal van minder be- teekenis zijn commando kunnen kosten. Toen George Patton na den oorlog een bezoek aan Amerika bracht en in Boston, aan een officieelen maaltijd, met een ova tie werd ontvangen, barstte de emotio- neele generaal in tranen uit. Een merkwaardige figuur: een man met een brillant intellect en een vurig, wild, romantisch karakter. Zoo wordt hij be schreven. Een generaal uit het verleden, in den modernen oorlog. Bij zijn soldaten had hij den bijnaam „Old blood and guts", die onvertaalbaar is. R. P. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben hedenmorgen een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden kardinaal mgr. De Jong om hem geluk te wenschen met zijn benoeming. Het communiqué over de Moskousche conferentie is verschenen en er blijkt uit, dat voor het Verre Oosten een Advies commissie zai worden ingesteld en een Geallieerde Raad. De functie van de Adviescommissie, welke wordt gevormd door vertegenwoor digers van Rusland, Engeland, de Ver. Staten, China, Frankrijk, Nederland, Ca nada, Australië, N. Zeeland, Br. Indië en de Philippijnen, zal zijn: het formuleeren van de politieke beginselen en maatsta ven, volgens welke Japan zijn verplichtin gen krachtens de wapenstilstandsvoor waarden dient na te komen. Zij zal de bestuursmachinerie, met inbegrip van de commando-verbindingen tusschen de re geering der Ver. Staten en het opperbevel der bezettingsmacht, eerbiedigen. Washing ton zal richtlijnen voorbereiden in over eenstemming met de politieke beslissingen der commissie en zal deze aan den opper bevelhebber overbrengen. Geallieerde Raad. De Geallieerde Raad zal zijn zetel te Tokio hebben, onder voorzitterschap van den opperbevelhebber, optredend voor de Geallieerde mogendheden, met het doel den opperbevelhebber te raadplegen en van advies te dienen met betrekking tot het nakomen der voorwaarden van over gave, bezetting en bestuur van Japan en van de richtlijnen, die daaraan toegevoegd zijn en met het doel, het bestuursgezag, dat daarbij wordt verleend, uit te oefenen. De Raad zal minstens eenmaal in de twee weken bijeenkomen. De opperbevelhebber zal de eenige uitvoerende autoriteit voor de Geallieerde mogendheden in Japan zijn. Korea en China. Er zal een voorloopige democratische Koreaansche regeering worden gevormd. Voor het bespreken van dringende pro blemen zal binnen 14 dagen een conferen tie worden gehouden tusschen vertegen woordigers van het Amerikaansche en Russische opperbevel in Korea. De minis ters van buitenlandsche zaken hernieuw den hun verzekering, dat zij een politiek wenschten van niet-inmenging in de in terne aangelegenheden van China. Molo- tof en Byrnes waren het volkomen met elkaar eens inzake de wenschelijkheid van terugtrekking der Sovjet- en Ameri kaansche troepen uit China op een zoo spoedig mogelijk practisch bereikbaar oogenblik als overeenkomt met het zich kwijten van hun verplichtingen en ver antwoordelijkheden. Balkan. De drie regeeringen zijn bereid aan Koning Michael advies te verstrekken waarom deze heeft gevraagd in zijn brief De eerste permanente oeververbinding over den IJsel is te Kampen tot stand gebracht. Het plaatsen van de laatste overspanning, waarbij verschillende autoriteiten aanwezig waren. Het ligt in de bedoeling de brug op 3 Januari 1946 voor bet verkeer open te stellen. (P.) In Jeruzalem, Jaffa en Tel Aviv hebben Joodsche terroristen aanslagen gepleegd, waarbij minstens elf personen werden ge dood en verscheidene gewond. Zoo zijn zeven bommen ontploft in het hoofdbureau van het Criminal Investigation Depart ment te Jeruzalem, waarbij een dikke muur instortte, die slachtoffers onder zich bedolf. Met mortieren werd geschoten op het hoofdbureau van politie te Jaffa, waarbij een vuurgevecht ontstond. De stad Tel Aviv werd door twee zware ex plosies geschokt. Er zijn geen berichten ontvangen over troebelen in andere cen tra van Palestina. Frankrijk: „Bevin is de strijdbare be hoeder geweest van onze belangen op de conferentie van Moskou door de bespre king te weigeren van Duitsche vraagstuk ken bij onze afwezigheid. Daarvoor zijn wij hem dankbaar". Bevin: „De conferentie beteekende een stap vooruit." De overeenkomsten moeten in een geest van geduld, verdraagzaam heid, begrip en vertrouwen in elkanders eerlijkheid worden uitgewerkt. In dezen geest zijn wij bijeen geweest en het is in dezen geest, hoop ik, dat wij hetgeen be sloten werd, zullen ten uitvoer brengen." Italië: „Bitter teleurgesteld. Inspannin gen en offers in den oorlog der bevrijding niet voldoende gewaardeerd." Londen: Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de drie ministers het uiterste bereikt hebben. De instelling van een commissie voor het Verre Oosten wordt gezien als een besnoeiing van Mac Arthur's bevoegdheden. De genomen be sluiten worden over het geheel als „even wichtig" beschouwd, hoewel men te Lon den doet uitkomen, dat Sovjet-Rusland er iets gunstiger is afgekomen dan Engeland en Amerika. van 21 Aug. j.l. aangaande de uitbreiding van de Roemeensche regeering. Aan den Koning zal worden geadviseerd om een lid van de Nationale Boerenpartij en een lid van de Liberale Partij in de regeering op te nemen. De drie regeeringen nemen er nota van, dat de aldus gereorganiseerde Roemeen sche regeering moet verklaren, dat zoo spoedig mogelijk vrije verkiezingen zul len worden gehouden op de basis van al gemeen en geheim kiesrecht. Alle demo cratische en anti-fascistische partijen zul len het recht hebben aan deze verkiezin gen deel te nemen en candidaten in te dienen. De gereorganiseerde regeering moet verzekeringen geven wat betreft het toestaan van persvrijheid, vrijheid van godsdienst, van het woord en van ver- eeniging. Wysjinski, Harriman en Sir Archibald Clark Kerr worden gemachtigd als com missie onmiddellijk naar Boekarest te gaan, teneinde met Koning Michael en de leden der huidige regeering besprekingen te voeren over de uitvoering van boven genoemde opgaveen. Ten aanzien van Boelgarije is overeen gekomen, dat de Sovjet-regeering op vriendschappelijke wijze aan Sofia advies zal verstrekken tot uitbreiding van de Boelgaarsche regeering met 2 vertegen woordigers van andere democratische groepeeringen dan het Vaderlandsch Front Iran: geen overeenstemming. De Iraansche problemen zijn wel uit voerig besproken, maar er werd geen de finitieve overeenstemming bereikt. Over deze aangelegenheid worden de bespre kingen langs de diplomatieke kanalen voortgezet. De verdragsdatum van 2 Maart 1946 voor het terugtrekken der troepen blijft gehandhaafd. De bewoners van het Nederlandsche kamp in Medan, Polonia, gaan tegenwoor dig slapen onder het geratel van machine- geweer-vuur, handgranaten-explosies en revolverschoten. Het lijkt met de betrek kelijke rust, die in dit gebied geruimen tijd geheerseht heeft, gedaan te zijn. Gewapende extremistische elementen maken vooral in het nachtelijk duister de geheele stad onveilig en dringen zelfs het Nederlandsche kamp binnen. Een ex-krijgsgevangene werd in zijn eigen huis door een Indonesiër met een ge weerschot gedood. In een kampong bij Poeloe Brayan, in de omgeving van Medan, is het lijk ge vonden van een Britschen zeeman, die aldaar door Indonesiërs op lafhartige wijze was vermoord. Van Britsche zijde zijn represaille-maatregelen genomen. De daders behooren tot den extremistischen vleugel der nationalistische beweging. Pluderingen en beroovingen zijn aan de orde van den dag. Vooral Chineesche ingezetenen zijn daarvan het slachtoffer. Ook komen nu geregeld gevallen van ontvoering voor. Als gevolg van intimi datie der leveranciers heeft men moeilijk heden met de voedselvoorziening van het kamp, waar de Nederlanders zijn onder gebracht. De moeilijkheden betreffen spe ciaal de levering van vleesch, eieren en groente. Door het militaire gezag van de Fran sche bezettingszone in Duitschland is medegedeeld, dat de steenkolenmijnen van het Saargebied onder Fransch toezicht zijn geplaatst. Shakespeare: Al wat is wordt met meer geestdrift nagestreefd dan genoten. De Engelsch-Nederlandsche besprekin- gen over de Indonesische problemen wer den Donderdagmiddag en Donderdagavond voortgezet in Chequers-Court, het buiten verblijf van minister-president Attlee. Wanneer de besprekingen, zooals men ver wacht, hedenochtend beëindigd zulleu zjjn, zal de Nederlandsche delegatie heden tegen den avond naar Den Haag terug gaan. Naar men gelooft zou de Nederland sche regeering een zekeren vorm van auto nomie aan de Indonesiërs voorstellen, wé ker bestudeering het doel zou uitmaken van een bijzondere conferentie. De diplomatieke correspondent van de Evening News zeide dat bij de onderhan delingen van Donderdag van Britsche zijde de nadruk op de volgende punten zou worden gelegd: 1. Britsche en Nederlandsche militaire actie ter herstel van de orde in Indonesië. 2. Het geheel in handen der Nederlan ders leggen van deze taak en het terug trekken van de Britsche troepen zoodra dit practisch uitvoerbaar is. 3. Liberaliseering van het Nederland sche bestuur en zoo ver mogelijk tege moetkomen aan de rechtmatige Indone sische eischen binnen het.kader van het Nederlandsche rijk. Door de regeering is een toelichting gegeven op de verklaring van het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken inzake den toestand in Ned. Indië. De regeering zegt o.m.. Om tal va re denen is deze verklaring voor het ko ninkrijk van het grootste belang. Bij de oplossing van het Indonesische vraagstuk zal de Ned. regeering zich la ten leiden door idealen, die ook het Ame rikaansche volk in staatkundig opzicht bezielen. Evenals Nederland heeft Ame rika zijn vrijheid in een oorlog bevochten, en de gedachte dat ieder volk, dat een voldoende trap van ontwikkeling heeft bereikt, vrij moet zijn om zich zelf te besturen, is een der axioma's der Ameri kaansche politiek. De groote meerderheid van het Nederlandsche volk denkt hier niet anders over. Er bestaat geen verschil van inzichten, over beginselen, slechts over de wijze en het tijdsverloop waarin die moeten en worden uitgevoerd. Daar naast hebben wij in Nederland door dett oorlog geleerd, dat het souvereiniteitsbe- ginsel zooals dat vroeger werd opgevat in de moderne wereld niet kan worden gehandhaafd. Door toe te treden tot da organisatie der Ver. Volken, heeft Ame rika te kennen gegeven dat ook de mach tigste staat ter wereld beter doet niet alleen te staan. Indien dat geldt roos Amerika, is zulks zeker waar voor klei nere landen, zooals Nederland. Maar hier uit vloeit ook voort dat de kleinere lan den moeten trachten zooveel mogelijk samen te werken, om hun rechtmatige belangen naar behooren te kunnen be hartigen. Wij streven dit doel o.a. na door te trachten met België veel nauwere be trekkingen dan vóór den oorlog aan te knoopen. Om diezelfde reden pogen wij ook het Koninkrijk op den voet van ge lijkwaardigheid op te bouwen. Wij zijn ervan overtuigd dat op de basis van werkelijke deelgenootschap tusschen Ne derland, Ned.-Indië. Suriname en Curacao voor het Koninkrijk een groote toekomst is weggelegd, en voor de vele millioenerï tellende volkeren een gelukkiger toekomst dan indien ieder zou pogen zijns weegs te gaan. over Christison's verklaring Volgens doorgaans welingelichte krin gen te Batavia is Christisons verklaring tot de Indonesiërs het resultaat van recht- streeksche orders, die de Britsche regee ring aan het Z.O. Azië commando heeft ge zonden. Luit.-admiraal Helfrich heeft irï een brief aan generaal Christison zijn te vredenheid uitgedrukt over de verklaring van generaal Christison en er aan toege voegd, dat hij er bij de Nederlandsche troepen en burgers op aangedrongen had, tot het uiterste samen te werken. Voorts heeft de admiraal een Kerst- en Nieuw jaarsboodschap gericht tot de Nederland sche land- en zeestrijdkrachten, waarin hij hen aanspoorde tot geduld en zelf controle gedurende de moeilijke periode die voor hen ligt. Hij dacht vooral aan diegenen die na jaren van lijden in krijgs gevangenkampen nu gedwongen werden niets te doen ver van huis. _j

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1