De nieuwe bonnen Sport in het Kort Pakket uit Amerika Kort en bondig Avonturen van Waö cm Warrel De Moerdijkbrug bijna gereed Kerstappelen nog op tijd De Aardappelen De bisschopswijding van Mgr. Baeten De door de Diiiteohers op grondige wijze vernielde Wilhelminabrug te Maastricht is gedeeltelijk uit beton weer opgetrokken en voor het verkeer opengesteld. Een kijkje op de herstelde brug. (P.) De K.N.A.C. meldt dat naar alle waar schijnlijkheid de verkeersbrug bij Moer dijk over het Hollandsch Diep reeds de volgende week voor het verkeer zal kun nen worden opengesteld. Over twee ge deelten zal éénriehtingverkeer moeten worden toegepast in verband met de ge- Tinge breedte van enkele overspanningen. Geen varkensvleesch! Op een avond tegen schemerdonker werd in een huis te Scheveningen een groot pakket afgeleverd, dat met veel moeite naar binnen werd gebracht. Een en ander kwam den C.C.D. ter oore, die belangstellend een bezoek ging brengen. Drie rechercheurs van dezen dienst trof fen een springlevend vet varken van 225 kg aan. Het lot van den dikhuid werd snel beslist. Even vlug als hij gekomen was, verdween hij weer, doch nu naar de po litie, waardoor voorkomen werd, dat het dier clandestien werd geslacht. Georgette Hagedoorn helpt Indië De bekende chansonnière, Georgette Hage doorn, die in onze stad reeds eenige triomfen vierde, zal op Zaterdag 29 December om 14.30 uur in den Haarlemschen stadsschouwburg een reprise geven van haar programma, be staande uit Fransche, Engelsche en Vlaam- sche liederen. Zij zal aan den vleugel bege- lied worden door Pierre Verdonck en de op brengst van deze matinee komt ten goede aan het comité ..Nederland helpt Indië". DAMMEN. Tijdens de Kerstdagen is in restaurant Nolet te Ierseke een internatio naal damtournooi gehouden, waaraan Belgen deelnamen. Springer (Amsterdam), P. Roozenburg (Rot terdam) en Gordijn (Den Haag) bleven onge slagen. Het spel van de Belgen maakte geen sterken indruk. Het oordeel van de Belgen zelf was dan ook, dat de Nederlanders veel sterker spelen en vele jaren op hen voor zijn. Agenda. VRIJDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: De Gelaarsde Kat, 14 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderfilm Dik Trom, 14.30 uur. Benefice-concert H. O. V., ZO uur. Rembrandt: De dag van morgen. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: In het Vreemdelingenlegioen, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Modern Times, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 29 DECEMBER. Stadsschouwburg: Georgette Hagedoorn, 14.30 uur. Operette Gravin Maritza, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Film Kleur en Glorie onzer Tropen, 14.30 uur. Kerstconcert, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Voor de eerste helft van de eerste pe riode 1946 (23 Dec. 1945 tot en met 5 Jan. 1946) zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 601: 522 250 gram bloem 523 200 gram zout 524 250 gram jam, stroop enz. 525 500 gram peulvruchten 526 2 K.G. aardappelen 528 pl.m. 225 gram huishoudzeep 528 2 doosjes lucifers b 45 1 K.G. aardappelen a 46 IV2 Liter melk b 46 c 46 3 Liter melk Bonkaarten Kd, Ke 601: 616 250 gram bloem 617 200 gram zout 618 250 gram jam, stroop, enz. 619 250 gram peulvruchten 620 1 K.G. aardappelen 621 5 Liter melk 622 pl.m. 225 gram huishoudzeep 623 2 doosjes lucifers Tabakskaarten enz.: T 06 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 06 100 gram chocolade of suikerw. X 06 100 gram chocolade of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Dee. van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 31 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 516 of 611 voor vleesch en 526 voor aardappe len worden ingeleverd. De groentedistributie In aansluiting op ons artikel over de groentevoorziening vernemen wij nog, dat de groente verdeeling als zoodanig geschiedt door de plaatselijke verdeel- kantoren. De „commissie van zes" behar- ligt hierbij de belangen van de detaillisten gezamenlijk; o.a. treedt zij op in geval len, waar het aanteekenen van beroep gewenscht is. Het onderzoekrapport, dat bij de Prijs- beheersching was ingediend, ontleende zijn kracht aan het feit, dat het was op gesteld door een commissie van accoun tants, die daartoe door de landelijke vakgroep was aangezocht. Velen hebben zich wel eens afgevraagd, waar het groote verschil tusschen telersprijs en consumen- inprijs vandaan komt. Wij zagen een af rekening over een kleine partij groente, Oud en Nieuw in den aether De radio-omroep Herrijzend Nederland heeft voor de jaarwisseling een belangwek kend programma samengesteld. Op Oude jaarsavond, van 99.15 uur zal over Hilver sum I drs. L. de Jong een internationaal jaaroverzicht geven. Om 10.00 uur 's avonds zal over beide zenders een rede worden uit gezonden van den minister-president. Prof. Ir. W. Schermerhorn, die een terugblik op 1945 zal werpen en enkele woorden over 1946 zal spreken. Het verdere programma, van 11.00 uur 's avonds af, wordt eveneens over beide zenders uitgezonden. Van 1111.45 uur zal men kunnen luisteren naar een klankbeeld over 1945, samengesteld door Peggy van Kerckhoven, waarin met inlassehing van de authentieke stemmen de historische gebeur tenissen uit dit veelbewogen jaar zullen wor den gereleveerd. Van 11.4512.10 uur, dus inclusief het tijd stip der jaarwisseling, is er een gewijd pro gramma, dat muzikaal omlijst wordt door Anthon van der Horst. Voor 12 uur zullen spreken ds. A. A. van Ruler en pastoor I. P. J. Kaarsgaren, na 12 uur dr. E. D. Spel berg. Om 12.10 uur houdt de Rotterdammer een korte Nieuwjaarsrede, waarna men van 12.202 uur kan genieten van een pittig en gezellig oucejaarsavondprogramma. Nieuwsj aarsmorgen wordt geopend met diverse kerkdiensten, waarna om 11.30 voor middags Lilly Krauss en Simon Goldberg over Hilversum I een Mozart-programma spelen. Uit het programma van Hilversum I lichten wij nog de volgende bijzondere uit zendingen: om 3 uur spreekt de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., om 3.45 uur de heer A. J. Koejemans en 's avonds in de rubriek „Nederland Herrijst" hoort men den heer H. M. van Randwijk. Van 8.18—8.45 uur volgt de groote Roode Kruis-luisterwedstrijd ten bate van „Neder land helpt Indië". Over Hilversum II kan men om 12.40 uur luisteren naar een uitzending „De Nederland- sche jeugd groét de jeugd van alle landen", waarna van 2.302.50 uur nieuwjaarsgroeten uit geteisterd Nederland worden uitgezonden. waar de telersprijs met 16 procent (vracht, veilingskosten enz.) werd verhoogd voor dat de kleinhandelaar zijn waren aan den man kon brengen. Hij moet daar nog ver dienste bovenop leggen, eer de consument ze op zijn tafel heeft. De bepaling betreffende het vervoer binnen een productiegebied is slechts van plaatselijken aard. Voor vervoer over grooten afstand bestaat er een z.g. vrach- tenpool voor de grossiers, die de hooge transportkosten eenigszins nivelleert. Tot slot vermelden wij nog, dat de Kerst-distributie van appelen, mede dank zij de vlotte aflevering door den groot handel, toch nog op tijd kon worden uit gevoerd. zooals iedereen met de feest dagen zelf heeft kunnen constateeren. 1 K.G. uit den reserve-wintervoorraad Moeilijkheden bij den aanvoer tenge volge van de feestdagen maken het nood zakelijk, dat reeds de volgende week de bij de verbruikers gevormde reserve van negen K.G. aardappelen wordt aange sproken. Het op den bon te verstrekken Tantsoen voor personen van vier jaar en ouder zal voor de komende week één K.G. minder bedragen dan tot dusver. Het ontbreken de K.G. kan van de reserve worden afge nomen. 15. Klaas, de Eekhoorn,die 't gedoe heeft aangezien en gehoord, vindt het jam mer, dat het nu al weer afgeloopen is, want hij had nog graag een stukje mu ziek van het boschorkest gehoord. „Niets aan te doen" denkt hij bij zichzelf en Haarlemsch Instituut voor Volksontwikkeling Donderdagavond is te Haarlem een vergade ring gehouden door leden en belangstellenden van het voormalige Instituut voor Arbei dersontwikkeling, afdeeling Haarlem. In 1940 heeft deze afdeeling, die bijna duizend leden telde, haar werk moeten staken en tijdens de bezetting werd, gelijk men weet, mr. H. O. Drilsma, de groote kracht van het Scho- lenwerk. door de Duitschers gefusilleerd. Te Amsterdam heeft in October j.l. een landelijke conferentie plaats gehad, waarbij besloten werd tot hervatting van de werk zaamheden. Een werkcomité werd benoemd, om plannen te maken voor de toekomst. Ook in Haarlem hadden sinds eenigen tijd een aantal oud-bestuurders van de plaatselijke afdeeling contact met elkander gezocht. Een nieuwe organisatie zal worden opgericht en wel op zoo breed mogelijke basis: zij zal los staan van de S.D.A.P. en het N.V.V., doch democratische en socialistische beginselen zullen aan haar werk ten grondslag liggen. Men zal streven naar coördinatie en samen werking met andere vereenigingen. De voor- loopige naam van de nieuwe organisatie, „Haarlemsch Instituut voor Volksontwikke ling", duidt de verbreeding van haar hori zont dan ook aan. Nadat men de contributie voor het lidmaat schap had vastgesteld, werd in het voorloo- pige bestuur van het nieuwe instituut de heer L. van Asperen tot voorzitter herkozen. Het voorloopige secretariaat is gevestigd Schagchelstraat 23 te Haarlem. Ir. G. L. Ludolph Ir. G. L. Ludolph, wiens te verwachten benoeming als directeur der M. T. S. te Haarlem wij gisteren hebben gemeld, werd op 4 Maart 1893 te Batavia geboren. Hij doorliep de H.B.S. te Wageningen en studeerde vervolgens aan de Technische Hoogeschool te Delft, waaraan hij in 1918 met lof zijn diploma als electro-technisch ingenieur behaalde. In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot leeraar in de Wiskunde en Mechanica aan de M.T.S. te Dordrecht. Dezelfde vakken doceert hij sinds 1919 aan de M. T. S. te dezer stede, want van de oprichting in 1919 af maakt hij deel uit van het leerarencorps der Haarlemsche M.T.S. In September 1944 werd ir. Ludolph aangesteld als waarn. adjunct-directeur, op 17 Mei 1945 als waar nemend directeur. Ir. Ludolph is bij de leerlingen der M.T. S. zeer gezien en ook bij het leerarencorps heerscht groote instemming met zijn aan staande benoeming tot directeur. Men verwacht algemeen, dat onder zijn be kwame en energieke leiding de M.T.S. weer spoedig tot haar ouden bloei zal geraken. Van de hand van ir. Ludolph, die ook in zijn vak een geziene figuur is, ver schenen eenige waardevolle werken op technisch gebied. hij klautert naar beneden om zijn huis je in een andere boom op te zoeken. Ook Wag is met Pi-Li den berg afge daald en hij roept tegen de maan, die gezellig dik over een wolk leuntdat hij haar bedankt voor het licht. Het is verwonderlijk hoeveel Nederlan ders plotseling magen en vrienden in de Vereenigde Staten, dat land, overvloeien de van textiel en gecondenseerde melk, hebben ontdekt. Achterneven en oud ooms worden voor het begeerige karretje van Moeder's provisiekast gespannen en meestal met succes. De satellieten van Tante Pos gaan gebukt onder een 6teeds wassenden stortvloed van etenswaren, ge breide jumpertjes en andere intima, gre tig opgeslokt door de huizen van de be rooide Nederlanders, die met een kreet van welbehagen zich op de grauwe pa pieren en de cartonnen doozen werpen om gauw te zien wat Tante Susan of Oom Ernest aan goede gaven zonden. Meestal verdwijnt het pakje echte Ame rikanen, dat zoo lekker zoet geurt in den neus van den Rhodesiaslaaf, in den koker van den heer des huizes, terwijl de vrou welijke vertegenwoordigers van den huize zich ontfermen over de rose en licht blauwe, zalmkleurige en hardgroene dingsigheidjes, die een vrouwenhart nu eenmaal in vlam plegen te zetten. De busjes cacao en poedermelk, de blikjes visch en kaas verhuizen naar de boven ste plank van de keukenkast. Maar ge zoudt me er van gaan verden ken, dat ik deze regelen onder, invloed van naijver aan mijn jaloersche brein heb ontlokt. Niets is minder waar, want ook ik heb een pak uit de States ontvan gen en met gejuich mij geworpen op de zevenentwintig pakjes Raleigh en de twee onderpantalons van een neef, wiens bestaan ik nimmer vermoed had, maar wiens milde hart ik thans dankbaar ge denk. Het moest echter gebeuren, dat de op een fooitje azende bezorger het lijvige omhulsel van mijn zevenentwintig pakjes en mijn twee stukken beerenwasch over reikte, terwijl mijn beste vriend met mij even tevoren zijn laatste plukje shag broederlijk had gedeeld Zijn en mijn nieuwsgierigheid waren onbedwingbaar en toen de kleurige pakjes door de kamer rolden heb ik zijn glinsterende oogen ge zien en zijn volkomen negatie van de twee langgepijpte kleedingstukken. Gauw heb ik de chaos van sigaretten opgeruimd en de aandacht geconcentreerd op de panta lons. Mijn geest was gewillig, maar ach, de zijne dwaalde meer dan eens af naar de heerlijkheden van een onversneden Amerikaan. Hoe ik ook de kwaliteiten prees van mijn nieuwverworven tricota ges, het baatte niet. Waarom hebben wij niet allen milde neven met warme harten in Amerika? J. F. Met plechtigen luister en onder over weldigende belangstelling heeft Donder dag in de kathedraal te Breda de plechtige bisschopswijding plaats gevonden van Z.H. Mgr. Joseph Wilhelmus Maria Bae ten, coadjutor met recht van opvolging van Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, tot titulair bisschop van Dorylas. De plechtigheid, waarbij vele genoodig- den aanwezig waren, o.m. Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem als assistent bisschop, begon om ruim 10 uur. Na de aanbidding van het hoogaltaar volgden de gebeden van de H. Mis en de eigenlijke wijdingsceremoniën geschied den na het epistel: De oplegging van de handen door de drie bisschoppen, het aan de rechterhand van den nieuwgewijde steken van zijn bisschopsring en het overreiken van het evangelieboek. Bij het heilig offer bood de nieuwgewijde de of fergaven aan. De plechtigheid vond haar voltooiing in een plechtigen zegen vanaf het altaar door den nieuwen bisschop. BINNENLAND Tweeden Kerstdag is in het Concertge bouw te Amsterdam een groot aantal oud- A. J. C.'ers uit het geheele land bijeen ge komen ter oprichting van een verbond van oud-A.J.C.'ers. Sprekers waren Kees Jaegers, die tot voorzitter van dit verbond is benoemd. Klaas Toornstra en Koos Vorrink, oud-voor zitter van de A. J. C. Jan Musch, de gevierde tooneelspeler, is ter gelegenheid van zijn 70sten verjaaradg op enthousiaste wijze te Laren gehuldigd. Het geheele dorp vierde feest. Een hoogtepunt was de aanbieding aan den jubilaris van een kunstig album met o.a. de namen van de Ko ninklijke familie, den minister-president en een achttal ministers. BUITENLAND Vijfduizend Polen, die niet Willen repa- trieeren, hebben van de regeering van den Libanon toestemming gekregen zich daar te vestigen. Tienduizend buitenlandsche studenten zullen in 1946 in Amerika stuceeren. Het jaar daarop verwacht men er twintigduizend. De Amerikaansche senaat verwierp met groote meerderheid het voorstel tot tijdelijke verhooging met 33 pet. van de toelagen voor senatoren en afgevaardigden. Het Nederlandsche eiland Morotai zal in de komende maanden door de Australische troepen, cie het bezet houden, worden ont ruimd. In Noorwegen is de taak der Britsche bezettingstroepen zoo goed als geëindigd, 43.000 Duitsche krijgsgevangenen zijn nu onder Noorsche bewaking gesteld. Een aardbeving ten N.W. van Sumatra is te New-York geregistreerd. HAARLEM EN OMGEVING. De raad van Rotterdam benoemde tot directeur van den Geneeskundigen Dienst te Rotterdam dr. P. Peverelli te Heemstede. Ds. J. A. Peters te Beverwijk heeft be dankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk te Rotterdam-Delfshaven. A. C. Fortgens, bureelambtenaar 3e klasse te Haarlem (Telefoondistrict) is benoemd tot adj.-commies bij het hoofdbestuur der P.T.T,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2