Haarlems Dagblad Londen en Den Haag Ovmeemtemmmg, Eendracht te Londen met Indonesiërs zeer waarschijnlijk zijn het eens over te volgen gedragslijn Streven naar overeenstemming tusschen Nederlanders en Nationalisten Canada neemt afscheid Vele arrestaties in Palestina Spanje verweert zich Weerbericht Hef woord is aan.... Sjarir over samenwerking Van Mook: Indonesische politie 80e .Voorgang No. 18a#« Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendapleln 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Direeteur-Hoofdredactour: Robert Peereboom Zaterdag 39 December 1945 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal i. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 HET offieiëele communiqué, door Dow- ningstreet geopenbaard betreffende de besprekingen tusschen de Engelsche en Nederlandsche regeeringen over In donesië, geeft blijk van eendrachtige op vatting. In een persconferentie heeft de luitenant-gouverneur-generaal dr. van Mook bovendien verklaard, dat tusschen hem en de Nederlandsche regeering geen verschil van inzicht bestaat en dat na de komende, hernieuwde besprekingen met de Indonesiërs overeenstemming waar schijnlijk ook met hen bereikt zal worden. Het zijn dus wel optimistische beschou wingen, die Londen doet hooren. Het communiqué spreekt met eenigen nadruk over „de consequente en voor uitstrevende politieke gedragslijn, die de Nederlandsche regeering gevolgd heeft en voornemens is te blijven volgen met betrekking toe het Indonesische vraag stuk" De Britsche regeering bevestigde haar verplichting jegens haar Nederlandsche geallieerden om zonder uitstel een toe stand van veiligheid te scheppen, waarin het voor de regeering van Nederlandsch- Indië mogelijk zal zijn, besprekingen met representatieve Indonesiërs voort te zet ten. Onmiddellijk zullen stappen worden gedaan, om zooveel mogelijk de veilig heid te verzekeren van de krijgsgevange nen en geïnterneerden in Indonesië, die bedreigd worden door geweld der extre misten. Deze passage zal sterk de aandacht trek ken. En terecht. De beoordeeling van den toestand op Java wordt ook in Ne derland in hooge mate beïnvloed dooi de schier dagelijks binnenkomende be richten over geweldpleging door de z.g. extremisten. Dit woord, dat blijkbaar bij gebrek aan een beter gebruikt is, duidt geen georganiseerde politieke beweging aan en wordt dus eigenlijk verkeerd toe gepast. Het is zeker geen gewoonte roo- verbenden, „rampokkers", als extremis ten aan te duiden. Onder de benaming rekent men weliswaar ook een aantal zeer jonge menschen, die onder Japan- sche leiding tot verbeten verzet zijn op geleid en al meermalen met de Hitler- Jugend zijn vergeleken. Die groep draagt een zeker politiek cachet, maar men kan jongens van 17 en 18 jaar bezwaarlijk beschouwen als dragers van een bewe ging, die tot eenige politieke rijpheid is gekomen. Van een bepaalde leiding der „extremisten" wordt trouwens nooit ge wag gemaakt en de Indonesische „repu- blikeinsche regeering" blijkt geen gezag over hen te kunnen uitoefenen: evenmin over de rooverbenden als over de op standige jeugd. De ontevredenheid, in ons land gewekt door het voortduren van de gewelddaden der extremisten, ontstaat niet alleen uit groote bezorgdheid over het lot van de krijgsgevangenen en geïnterneerden, maar ook uit ergernis over het feit, dat tot dusver geen gezag in staat is gebleken om de orde te herstellen. Het is toch duide lijk dat als de regeering-Sjahrir wenscht te onderhandelen, hetgeen zij trouwens we! dient te doen om tot eenig resultaat te komen, zij er eveneens prijs op moet stellen dat orde in het land geschapen wordt. In den huidigen toestand blijkt immers dat haar landgenooten ook haar niet gehoorzamen. Dit is een slechte basis om onderhandelingen op te voeren. Men zou dus moeten concludeeren dat beteu geling van het gedesorganiseerde geweld, dat ais „daden der extremisten" wordt aangeduid, in het belang van alle par tijen is. In elk geval belooft het Londen- sche communiqué, dat dit nu geschieden zal en erkent de Britsche regeering zelfs een verplichting, om zonder uitstel een toestand van veiligheid te scheppen. Uit een zeer ingewikkelde en niet al te duidelijke zin betreffende de opheffing van de Japansche bezetting moet blijkbaar worden afgeleid, dat die als een gemeen schappelijke zaak van de Britsche en Ne derlandsche regeeringen en van het Indo nesische volk wordt beschouwd. Maar het blijft een taak voor de Engelschen, hun toevertrouwd door het geallieerde opper commando. Hopelijk volgt spoedig nadere opheldering van dit punt. In welk tempo zal de evacuatie der Japanners worden voltrokken? De Britsche en Nederlandsche regeerin- gen zijn het eens over hun gedragslijn om te bevorderen, dat de leiders van de na tionalistische beweging tot overeenstem ming komen met de Nederlandsche auto riteiten. Het communiqué geeft geen ver deren uitleg van deze gedragslijn of bij zonderheden over de gekoesterde plannen, maar blijkens mededeelingen van Asso ciated Press heeft dr. Van Mook in de bewuste conferentie verklaard, dat een nieuwe grondwet zal worden voorgesteld, betrekking hebbende op geheel Oost- Indië, dat „een soort gemeenebest" zal worden met plaatselijke besturen, aange past aan den aard en de bijzondere om standigheden van het betreffende gebied. Het is niet mogelijk hieruit afdoende ge volgtrekkingen te maken. Overeenstemming met Engeland, die blijkbaar nu bereikt is, was noodzakelijk om tot verdere ontwikkeling van zaken te komen. Het communiqué wekt de hoop, dat er een spoedige daadwerkelijke verbetering in den toestand od zal volgen. R. P. Veiligheid voor geïnterneerden Over de besprekingen in Londen tus schen de Nederlandsche delegatie en leden van de Britsche regeering, waarbij de chef van den imperialen generalen staf, is een communiqué uitgegeven, waar in wordt gezegd: De bespreking betrof den toestand op Java, die in den laatsten tyd is achteruit gegaan en de meest doelmatige wijze om rust en orde te herstellen. In den loop van deze besprekingen, die een bevredi gend resultaat hadden, werd de Britsche regeering volledig op de hoogte gesteld van de consequente en vooruitstrevende politieke gedragslijn, welke de Nederland sche regeering gevolgd heeft en voor nemens is te volgen met betrekking tol het Indonesische vraagstuk. De Britsche regeering bevestigde haar verplichting jegens haar Nederlandsche Geallieerden om zonder uitstel een toestand van veilig heid te scheppen waarin het voor de re geering van Ned.-Indië mogelijk zal zijn besprekingen met representatieve Indo nesiërs voort te zetten. De respectieve regeeringen waren het er over eens, dat een oplossing van het politieke conflict beschouwd moet wor den als een essentieele bijdrage tot de succesvolle vervulling van de taak door het oppercommando van de geallieerde mogendheden toevertrouwd aan Groot Brittannië om de Japansche bezetting van deze gebieden te liquideeren en dat voor wat dit betreft, dit een gemeenschappe lijke zaak is van de Britsche en Neder landsche regeeringen en van het Indo nesische volk. De Britsche en Nederlandsche regee ringen zijn het daarom eens over de ge dragslijn om te bevorderen, dat de leiders van de nationalistische beweging tot over eenstemming komen met de Nederland sche autoriteiten. Middelerwijl zullen onmiddellijk verde re stappen worden genomen om zooveel Nadat generaal Guy Simonds, bevelheb ber van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland. Vrijdagmiddag een bronzen plaquette op de Berlage'orug te Amster dam aan burgemeester de Boer had over gedragen als een blijvende herinnering aan den intocht der Canadeesche troepen in Mei van dit jaar, zaten ruim 200 pro minente Nederlandsche en Canadeesche gasten aan tijdens een officieel afscheids diner in het Amstel-hotel. Onder de gasten bevonden zich Prinses Juliana en Prins Bernhard, luit.-gen. H. J. Kruis, dr. H. Brugmans, talrijke burge meester en Commissarissen der Koningin, de ambassadeurs van Canada en de Ver. Staten in Nederland en vele hooge Ca nadeesche officieren. Gen. Simonds hield een uitvoerige rede waarin de geschiedenis van het Cana deesche leger in dezen oorlog werd ge schetst. Hij besloot met een hartelijk woord van dank aan de Nederl. regeering, het En tertainment Committee en burg. de Boer. Prins Bernhard, gen Kruis en de Com missaris der Koningin in Noord-Holland, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, beantwoordden de rede van gen. Simonds in korte hartelijke speeches. Het diner werd met een bal besloten, waaraan nog talrijke gasten deelnamen. Alle telefoonverbindingen met Pales tina zijn om veiligheidsredenen verbro ken. De politie, bijgestaan door het le ger, gaat over tot de arrestatie van hon- lerden verdachte personen van alle landen. In Tel Aviv en Jeruzalem wordt streng de hand gehouden aan het uit gaansverbod. Britsche troepen, verge zeld van tanks en automatische mitrail leurs komen in grooten getale in Tel Aviv aan. als mogelijk is, de veiligheid te verzeke ren van de krijgsgevangenen en geïnter neerden in Indonesië, die bedreigd wor den door geweld der extremisten. Hedenmorgen vroeg heeft de Spaansehe regeering een nota uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat het kabinet in vergadering „de verraderlijke lastercam pagne" welke door de extremistische bui- tenlandsche pers op touw is gezet, bespro ken heeft. „De ministerraad betreurt, dat eenige officieeie persoonlijkheden uit en kele landen aan deze campagne hebben deelgenomen met verwaarloozing van de regels van internationale hoffelijkheid. Spanje verwerpt de bewering, dat het eenig fundamenteel binnenlandsch pro bleem zou hebben, dat oplossing vereischt, daar het land na een reeks van misluk te pogingen tot eensgezindheid ruim zes jaar geleden zelf zijn problemen heeft opgelost, toen de nationalisten een over winning behaalden." Geldig tot Zondagavond. Wisselend be wolkt, buien, weinig verandering in tem peratuur. Aan de kust aanvankelijk tij delijk krachtige, overigens matige tot zwakke wifld uit Noordelijke richtingen. George Washington,: Het denkende deel der menschheid vormt zijn oor deel niet naar de uitkomst; zijn billijkheid zal even grooten roem toekennen aan daden, die succes verdienen als aan daden, die met suc ces worden bekroond. Sjarir heeft verklaard dat hij in prin cipe accoord ging met de voorstellen die door generaal Christison sedaan zijn maar dat de bijzonderheden nog bespro ken moesten worden tusschen de Brit ten en de Indonesiërs. DOEN OF LATEN. Met het oog op deze verklaring van Sjarir, herhalen Britsche militaire krin gen, dat generaal Christison's voorstel aan de Indonesiërs om samen te wer ken een kwestie is van „doen of laten", daar geen voorwaarden voor zulk een samenwerking in overweging zullen worden genomen. De bevelhebber van de Nederlandsche zeestrijdkrachen in Ned.-Indië heeft medegedeeld, dat alle geregelde leden van de vloot en de vlootreserve als ook de vloot-dienstplichtigen, die na hun vrijlating uit krijgsgevangenkampen en die sinds hun werkelijke beëindiging van hun actieve diensten tengevolge van de bezetting, zich nog niet gemeld hebben bij het hoofdkwartier van de vloot, dit alsnog zoo spoedig mogelijk moeten doen. „De besprekingen met de Britten leid den tot bevredigende overeenstemming tusschen het Britsche en Nederlandsche gezichtspunt, bevredigende resultaten werden bereikt", aldus zei dr. Van Mook op een persconferentie na de besprekin gen in Londen en legde er den nadruk op, dat er tusschen hem en de Neder landsche regeering nooit verschil van meening was geweest, en dat hij nooit tevoren een zoo groote overeenstemming in politiek gezichtspunt had meege maakt". „Het kabinet en ik zijn één voor wat gedaan zou moeten worden en kan wor den". Van Mook zei verder: „Ik denk niet dat het lang zal duren eer iets meer bepaalds kan worden gezegd na de aan staande hernieuwde besprekingen met de Indonesiërs, daar ik van meening ben, dat een overeenstemming niet al leen zeer wel mogelijk, maar zelfs waar schijnlijk is. Wij erkennen, dat de natio nalistische aspiraties in Azië vasten wor tel hebben geschoten en op realistische wijze bevredigd zouden moeten worden". De groep van Sjarir c.s. vertegen woordigt de groote meerderheid der in- tellectueelen en het gevoel van millioe- nen, die een eind willen zien komen aan de chaos en het bloedvergieten en die verlangen naar terugkeer van een be hoorlijke regeering. De luit. gouv. gen. verklaarde, dat hij uit het Oosten was overgekomen, om het contact weer op te nemen, en dat hij niet anders kon zeggen, dan dat zijn bezoek zeer vruchtbaar was geweest. Hij was van meening dat hij zou kunnen te ruggaan naar Indië met de verzekering dat de politiek die gevoerd zal worden, in overeenstemming zou zijn met de re devoering van de Koningin in 1942. In antwoord op verschillende vragen, zeide dr. van Mook, dat hij de ontvangst die de Indonesiërs deze voorstellen zouden bereiden, met optimisme tegemoet zag. Op Borneo, Celebes en de Molukken waren de goede betrekkingen met de Nederlanders hersteld, op basis van ge lijkheid, tenslotte zeide dr. van Mook, dat de nieuwe grondwet die zal worden voorgesteld, betrekking zal hebben op geheel Ned. Oost-Indië, dat een soort van gemeenebest zal worden met plaat selijke besturen, aangepast aan den aard en de bijzondere omstandigheden van het betreffende gebied. Een voorbereidende conferentie zou de definitieve conferentie, waarop de nieuwe regeeringsvorm uitgewerkt zal worden kunnen voorafgaan. Dr. van Mook is van plan, op 5 Januari naar Ned.-Indië terug te keeren. in Batavia ontwapend De geheele Indonesische burgerlijke po litie te Batavia is door generaal Christi son ontbonden. Alle leden van de politie, officieren en manschappen, zijn ontwa pend en in hun hoofdkwartieren opgeslo ten. Het dragen van uniformen is verbo den. Een grootscheepsche overval door de Britsche militaire politie op de Indonesi sche politie-hoofdkwartieren had geen volledig succes, daar vele Indonesische politiemanschappen niet aanwezig waren. Er zijn aanwijzingen, dat zij een „tip" hadden gekregen omtrent de Britsche voornemens. Er zal een gemengde politie worden ge vormd uit Britsche en Britsch-Indische leden van de militaire politie en uit Ne derlanders en Indonesiërs. Ook zou de stad worden verdeeld in een Britsche zone en Nederlandsche en Indonesische wijken. Iedereen moet 's avonds om 10 uur binnen zijn. Ene aanval op de Nederlandsche kazer ne van Kemajoran is afgeslagen In Medan zijn nieuwe Britsche troepen aan land gezet. In Soerabaja is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Karmo-kazerne. De laatste overspanning' van de Moerdijkbrug werd dezer dagen op de pijlers geplaatst., Een belangrijke schakel in de verbin ding Noord-Zuid is hiermede binnen eenige dagen weer voor het jniblick beschikbaar. (P.);

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1