Haarlems Dagblad ten „bom" Hastings Gen. Ma joor van Oyen afgetreden Wordt Spanje weer monarchie? Neurenberg: «Oe Jaargang Wo. 18221 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Te!.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Iloliert Peereboom Zaterdag 5 Januari Iftlfl Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE schaakmeesters hebben elkaar weer gevonden. Op een van hun oude tournooivelden hebben zij den strijd her vat. Het is de Engelsche badplaats Has tings. Ik weet niet hoe menschen ertoe komen kunnen, elkaar in het kilst van den winter te ontmoeten in een Engelsche badplaats. Onbehagelijker keuze lijkt moeilijk denkbaar. Als ik een schaker was zou ik het misschien begrijpen, maar het kan ook wezen dat men er een schaak meester voor moet zijn. En die zijn zeer zeldzaam. Voor hun medemenschen vormen zij een nimmer falende bron van eerbiedige ver wondering en ontsteltenis. De ontsteltenis Tijst als een van hen tegen veertig ge wone schakers „simultaan" speelt en vijf endertig van de veertig partijen wint, met vier remises en één nederlaag, die op den leek den indruk van een luchtig vergis- sinkje, of misschien een achtelooze hoffe lijkheid jegens de ontvangende vereenl- ging maakt. Hoe werkt het brein van de zen man? Hoe kan hij veertig borden met veertig collecties schaakstukken, zich ver plaatsend in al die manoeuvres met vreem de benamingen, die het spel kenmerken, uitelkaar houden? Bij het meestertournool' is ook de ge wone schaker tot den rang van toeschou wer verlaagd. Hij imponeert den leek nog, doordat hij hem met zekerheid ver telt waar een Sicilipansche partij wordt' gespeeld of waar een geweigerd dame gambiet een begrip dat alle leeken schijnt te interesseeren zich voordoet. Maar voor het overige kijkt hij ook met groote oogen toe. Bent u wel eens bij zoo'n tournooi geweest? Men kan cr een speld hooren vallen. De stilte wordt slechts af_ en toe verstoord, doordat een der grootmeesters een pion verschuift waarna hij na gedanen arbeid is het zoet rusten aemechtig in zijn stoel achterover zinkt, maar zich weldra ver mant. of liever gezegd overmeestert en opnieuw te denken aanvangt. Gij ont waart een wereldberoemde en herinnert u gelezen te hebben, dat hij zich onder scheidt door zijn felle agressiviteit, zijn brillant combinatievermogen en zijn vu rige romantiek. Daar is hij nu middenin. Zelden hebt gij een slaperiger-uitziend man met onschuldiger bleekblauwe oogen aanschouwd. Hij hangt roerloos in zijn stoel. Hij lijkt op den kruidenier-van- den-hoek. zich vervelend omdat er geen klanten in den winkel zijn En gij vraagt u verwonderd af, hoe achter zulk een on beduidend uiterlijk en zulk een passiviteit dergelijke schitterende gaven en laaiende hartstochten schuil kunnen gaan Gij zijt leek en aanschouwt het tour nooi Volgens u gebeurt er niets. Wel meent gij een vreemde geladenheid in dc atmosfeer waar te nemen. Die moet het zijn, die u hier doet toeven. Want gij blijft in het bewustzijn, iets zeer span nends en belangrijks, ja een feilen strijd met hevige botsingen, bij te wonen. Noch tans gebeurt er niets in uw gezichtsveld Gij beleeft niet meer dan wanneer gij het Stadion aanschouwt, op een paar kilo meter afstand, zoodat gij het gejuich niet kunt hooren, terwijl er een voetbalwed strijd HollandBelgië gespeeld wordt Toch is het spannend en opwindend, veel spannender dan het uitzicht op de roer- looze Stadion-muren. Want lets van den feilen kamp der wereldvermaarde breinen deelt zich aan u mede. Bovendien zijt gij, op kinderlijke wijs, vóór Euwe of voor Prins. Ik denk nu maar aan Hastings, want daar spelen die twee Nederlanders. In de#fecr van natio nalisme. die de wereld nog steeds in haar greep houdt, verlangt gij naar de zege van Euwe of Prins. Daarom volgt gij nu ook dadelijks de berichten uit Hastings in de krant. Het moge u verheugen dat Euwe zelf ze ons stuurt. Als hij wint zult gij het binnen drie dagen vergeten zijn In elk geval zal het u dan koud laten. Maar nu is het nog heel belangrijk. Het stre ven is altijd schooner dan de vervulling, niet alleen voor den strever zelf maar ook voor zijn aanhanger. Baat het Nederland als Euwe wint, of Prins? Och neen. Is onze nationale eer ermee gemoeid? Onzin. Zal het bewijzen dat wij beter hersens hebben of grooter vechters ziin dan andere volken? Hoclc- maal niet. Maar uit gewoonte, uit tweede natuur, hopen wij dat de landgenoot wint •desnoods onverdiend. Het is nu eenmaal zoo. Vroeger heb ik wel eens gedacht, da' de schaakmeesters breinen gelijk die var groote wiskundigen moesten bezitten Maar dat was verkeerd. Een van her heeft mij uitgelegd, dat de gave voor hei schaakspel niets met wiskunde had uit te staan en zoozeer op zichzelf stond, dat hij. bijvoorbeeld, er ondanks langdurige pogingen nooit in geslaagd was iets in het damspel te presteeren Hij ging ver der Hij noemde mij den roemruchten naam van een van zijn buitenlandschc collega's en zei dat die meester een groot ach aker. maar overigens een domme man wa. ..Kom nou'" antwoordde ik. „Waar achtig!" zei hij „Een domme man. Je kunt hem alles wijsmaken, behalve op een schaakbord. Tarrasch, die toevallig een buitengewoon knap man is, heeft nooit van hem kunnen winnen. Maar verder is hij alleen een bruikbare kleer maker. Dat was-ie vroeger." Deze inlichtingen hebben mij ook van de oude gedachte bevrijd, dat het jammer was dat breinen gelijk die der schaak- voor het Christelijk Lyceum te Haarlem ontploft Vier leslokalen voorloopig onbruikbaar IH' plaats, waar de springstof werd aangerichte schade. Vrijdagavond omstreeks kwart voor twaalf heeft een ontploffing plaats gehad voor het gebouw van het Chris telijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem. Door de kracht van de springstof werden 4 leslokalen voor loopig voor het onderwijs onbruik baar, omdat vrijwel alle ruiten daar van gebroken zijn. 's Avond was in de bestuurskamer van het Lyceum een vergadering gehouden door het bestuur en vertrouwensmannen uit de nieuwe leden, waar de quaesties besproken zijn, die hedenmiddag in de ledenvergadering van het Lyceum aan de orde komen. Het doel dezer bijeen komst was, om te bereiken, dat de ver gadering van hedenmiddag zoo geregeld mogelijk verloopt, omdat gemeend werd, dat de belangen van het Lyceum daar mee gediend zouden worden, daar deze onderwijsinstelling, door de rectors- quaestie en de staking van leerlingen, toch reeds te veel in het brandpunt der belangstelling heeft gestaan. Deze ver gadering was ongeveer half twaalf af- geloopen. De bezoekers verlieten toen alle het gebouw. Alleen de zoon van den concierge, den heer Verwer, was nog aanwezig om nog een en ander op te ruimen. De concierge was zelf wegens ziekte verhinderd. De ontploffing gaf een harde klap. Zij is zelfs in dc omgeving van het Klever park gehoord. De menschen dachten dat ergens een bunker werd opgeblazen of springstoffen van de Duitschers tot ont ploffing werden gebracht. De zoop van den concierge vluchtte nuar huis, nadat hij gezien had dat er geen brand ontstaan was. Hij was namelijk bang, dat er nog meer ontploffingen zou den volgden. Toen die uitbleven is hij weer naar het schoolgebouw gegaan. In middels waren daar ook de politie en de brandweer gekomen. Onder leiding van den Commissaris, den heer E. H. Tenckinck, werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Op den muur van den hoofdingang is mei wit krijt geschreven: „Dr. v. d. Eist terug, het bestuur moet weg". Op den muur onder de plek waar de „bom" is ontploft, staat, eveneens met krijt: v. d. Eist terug, weg met bestuur, recht!" Het onderzoek der politie wees uit, dat er geen bom ontploft is. Er is gebruik gemaakt van een hoeveelheid springstof, die met een lont tot ontploffing gebracht is. Anders zouden in de omgeving bom scherven gevonden moeten zijn. De springstof is gelegd tegen een raam kozijn van het natUurkunde-lokaöl aan het Zuidelijk gedeelte van den voorgevel. Van fi lokalen zijn ruiten verwoest, maar van 4 is het heel erg. Een gedeelte van hetzelfde lokaal ls het plafond beschadigd. In de bestuurskamer (in denzelfden vleu- meesters niet aan nuttiger bezigheden, bijvoorbeeld de beoefening van staatkun de en politiek, gewijd werden. Als iemand een goed ingenieur is, behoeft hij nog niets van politiek en staatkunde te be grijpen. Hij kan. bulten zijn vak. zelfs een domme man wezen. U- zult dit met mij eens zijn. Welnu, hetzelfde geldt voor schaakmeesters. Nu heb ik nog, niets over Hastings ge zegd, behalve dat het badplaats is en in Januari een onbehagelijk verblijf. Maar dat behoeft ook niet. Het bericht van Euwe vindt u op een andere plaats in dit blad. R. p. gel gelegen) zijn eenige ruiten vernield. In het natuurkunde-lokaal zijn de spon ningen van de ramen vernield. Op het ijs van de Leidschevaart vond meft stukjes hout. Ook het inte rieur van dit lokaal ls schade aange richt. Van huizen aan dc Leidschevaart (dus aan den overkant) zijn eenige ruiten vernield. Een ooggetuige die de ontploffing zag, verklaarde dat hij een steekvlam had ge zien. Naar wij vernemen heeft het onderzoek naar de(n» dader(s) nog geen resultaat op geleverd In de omgeving is alleen een briefje gevonden, dat vermoedelijk met het onderwijs op het Lyceum verband houdt. Het is evenwel de vraag of dit spoor eenige beteekenis heeft. Wij spraken hedenmorgen den voor zitter van het schoolbestuur, ir. J. Ouwe hand. Deze betreurde het nieuwe incident in de schoolzaak zeer, omdat daardoor opnieuw het Christelijk Lyceum in op spraak gebracht wordt. De belangen van deze mooie ondeswijsinriehting zijn daar mee geenszins gediend. Hij zeide: „Uit de verantwoording, die het bestuur heden middag in de ledenvergadering zal afleg gen, zal blijken dat het bestuur in dezen moeilijken tijd een zeer tegemoetkomende houding heeft aangenomen en alles ge daan heeft om de belangen van de school te bevorderen." De „Atlantis" in IJmuiden Met 600 zieken van de N. Amsterdom Het 6.6. „Atlantis" is heden In IJmuiden aangekomen met 600 zieken van de „Nieuw Amsterdam" aan boord. Naar eerst werd gemeld, was de „Atlantis" bestemd om de met de „Oranje" repatrieerenden naar Amsterdam over te brengen, maar dit plan schijnt inmiddels gewijzigd te zijn. Te ongeveer 11.30 uur hedenochtend was de „Atlantis", die evenals de „Almanzora" ruim 15.000 ton meet, binnen de pieren Het weer is thans minder gunstig dan bij het binnenkomen van laatstgenoemd schip Er staat een stevige Zuidwester en het zicht is matig. Aan de haven is het heel wat minder druk dan Donderdag, vermoedelijk door dat de „Atlantis" vroeger is dan ver wacht werd. Het schip zal zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam doorvaren. De Vereenigde Naties. De Nederlandfiche delegatie, welke zal worden afgevaardigd naar het eerste ge deelte van de eerste algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties, die op 10 Januari te Londen zal worden geopend, i6 als volgt samengesteld: Vertegenwoordigers: Mr. E. N. van Kleffens, minister van Buitenlandsche Zaken, hoofd der delegatie: mr J H van Roijen, minister zonder portefeuille, pl.v. hoofd der delegatie; jhr. mr. E. F. M. J Michiels van Verduynen, buiteagewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen; A. Pelt. oud chef van den'rcgeeringsvoorlichtingsdienst. Verder zijn er plaatsvervangers, rechts kundige adviseurs en deskundigen be noemd. Het ligt in de bedoeling van den minis ter-president, prof. ir. W. Schermerfiorn, de algemeene vergadering gedurende eenige dagen bij te wonen. Hef woord is aan. Anton van Duinkerken: Met de atoombom gewa pend, maakt de mensch den indruk een aap met een scheermes te zijn, die het wapen in zijn hand op dui zenderlei wijzen kan gebrui ken, maar het vermoedelijk niet gebruiken zal op de eenige manier, waarop men er plezier van beleeft. Keuter meldt uit Melbourne, dut gene- raai-majoor L. II. van Oven, de onderbe velhebber der str(|(ikracbten In Ned. Indlë. heeft meegedeeld, dat bl.| z(jn ontslag heeft ingediend. HIJ verklaarde liet niet eens tfi zijn met de politiek vuil de Nederlandsebe regeering, maar wel met die van generaal Sir Philip Christ ls»n,-de geallieerde opper bevelhebber op Java. Na een kort bezoek aan Batavia, zal generaal van Oven. naar men verwacht, zich In Melbourne vestigen. Un. Press verneemt van een hoog roya listisch personage, die dezer dagen uit Madrid te Lausanne is aangekomen dat don Juan en Franco eindelijk tot over eenstemming zijn gekomen. Het actoord lost de kwestie van de machtsoverdracht aan don Juan op, die Franco in verschil lende etappes wil laten geschieden. Don Juan zal tot den troon worden geroepen na oprichting van een krachtige katholiek- royalistische partij. De royalist--, aan vaardden dit plan en garandeerder. ""ranco zijn persoonlijke vrijheid. De zegsman zeide, dat hel herstel der monarchie nog altijd cenigen tijd in be slag zal nemen, tenzij een dreigende in terventie tot een versnelde ontwikkeling noopt. De Spaansche ministerraad is gisteren onder voorzitterschap van gen. Franco in spoedzitting bijeengeweest. Men neemt aan, dat in deze zitting besloten werd, dat Franco spoedig een reis zal onderne men met onbekfende bestemming. SS-man klapt uit de school He* Jodendramu werd verder onthuld tydena de zittingen van het Neurenbcrg- sche tribunaal. Gisteren verscheen Walter Schellenberg, brigade-führer van de W'af- fen SS en Chef van den politieken dienst in de bezette gebieden en deed Cen aan tal mcdedeelingen over het systeem, dat gevolgd werd bij het vermoorden van de gevangen en in ghetto's samengedreven Joden. Verder verklaarde Schellenberg, dat hij tijdens een onderhoud met von Papen critiek had uitgeoefend op het buitenland sche beleid der Nazi's, Hij zou er op ge wezen hebben, dat relaties met den Hei ligen Stoel absoluut noodzakelijk waren, maar von .Papen was van meenlng, dat dergelijke relaties niet te rijmen waren met kerkvervolgingen in DuitschJand zelf en een anti-Christelijke binnen landscho politiek. Op een vraag, of Kaltenbrunner bevel had gegeven, de concentratiekampen te „ontruimen" (lees: vernietigen) voor de komst der geallieerden, antwoordde Schel lenberg bevestigend Er waren rechtvaardige Duitschers De News Chronicle publiceert uittrek sels uit den laatsten brief van dr. Gör- deler, geschreven aart zijn vrouw, kort voordat deze ex-burgemeester van Leip zig wegens zijn deelneming aan het com plot tegen Hitier werd terechtgesteld. „De wereld zal zich afvragen", aldus Gördeler, „of er dan geen Duitschers wa ren die tusschenbolde hadden kunnen ko men om een einde te maken aan het Nazi regiem" Hij antwoordt op die vraag mot ja. De geschiedenis van onze beweging, welker leden in de archieven der Gestapo voorkomen, moet de wereld kennen. Dui zenden Duitschers hebben zich opgeofferd. Het systeem der dictatoren en misdadi gers heeft de waarheid voor het volk ver borgen door gebruik te maken van ge weld en den moed te breken van allen, die ook maar de geringste verdenking tegen zich hadden van tegenstanders van het regiem te zijn Het nantal hunner dat terechtgesteld ls. Is schrikbarend. Ik heb' sinds 1933 tegen dit perverse, vernielende en fanatieke regiem gewerkt Ik heb ge faald en moet boeten met mijn leven ,jn dezen strijd tegen den duivel. Toen geloof ik aan de overwinning van het goede en aan het rechtvaardige oordcel van GotL"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1