m fiadiatede „Ramblers" onzichtbaar gemaakt van H.M. de Koningin tot alle gerepatrieerden Wij hebben ieder van U noodig" Ons brood wordt grijzer Voor een vrij Spanje Tartakower en Ekström Avonturen van Wag en Warrel H. M. de Koningin heeft Zondagavond ■tot gerepatrieerden uit Ned.-Indië en tot de uit gevangenkampen teruggekeerden de volgende radiotoespraak gehouden: Lar.dgenooten. die zijn teruggekeerd uit de hei van concentratiekamp, gevangenis, werk- of gevangenkamp, of een of meer van deze beproev ingen hier te lande hebt ondergaan, tn gij. die thans uit Indië zijt aangekomen, tot TJ allen wil ik heden een persoonlijk woord richten: Nu de eerste schepen uit het eens 7.00 vredige en welvarende Insulinde met uit geputte kinderen, vrouwen en mannen zijn binnengeloopen, en deze thuiskomst in zoo grooten getale, na zoo verre reis over oceaan en zeeën, wellicht nog dui delijker tot de verbeeldingskracht spreekt van iederen Nederlander en deze nog meer doet besef/en, welk nameloos leed hij geroepen is te lenigen, dan bij den stroom huiswaartsgekeerden uit Duitsch- land en de door dat land bezette gebie den, heb ik dit oogenblik aangegrepen om tot U allen het woord te richten. Hartelijk wellron. heet ik u, landgenoo- ten. die de verre reis naar hier hebt vol bracht. Gij zijt voor ons in Nederland de verpersoonlijking var. hetgeen geleden is drie en een half jaar onder den hiel van den méedoogenloozen Aziatischen overwel diger en van de daarop gevolgde geeste lijke en lichamelijke martelingen na den val var. Japon. Met open armen ontvangt u het veilige, gastvrije Nederland, dat u zeker alles zal geven, wat het te geven heeft. Wij allen hier wenschen u toe rust en spoedig herstel van krachten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester gemaakt bij het vernemen van de berich ten over het gruwelijke, dat zoovelen, die zich trouw verbonden voelen aan ons Rijk, is overkomen, waarbij ik niet zou willen vergeten, zij, die neergeveld wer den om der wille van hun geloof. Vol eerbied en bewondering zijn wij voor uwe onoverwinlijke geestkracht, taaiheid en volharding in die tijden van vernedering en smaad. Zij deden u de moeilijke omstandigheden waaronder de thuisreis moest worden volbracht, moedig aanvaarden. Dat vervult ons met vertrou wen, dat gij de toekomst met dezelfde geestkracht tegemoet zult gaan. Er thans, gij die eerder van elders en langs anderen weg, het vaderland hebt bereikt, soms na lange omzwerving en moeizame reis, gij, vróuwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van con centratiekamp en gevangenis hebt door staan of wel gij, die in het vaderland door deze hel zijt heengegaan, ik weet hoe zwaar gij golfden hebt naar ziel en lichaam en hoe langzaam uw geknakte gezondheid, uw uitgeteerd gestel zich we der oprichten en hoe gij meestentijd nog steeds het beeld van al die verschrikkin gen in u omdraagt. Maar ik weet ook, hoe gij bovenal, door de diepten van uw gees telijk lijden heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij u keert naar de toe komst om met nieuwen moed een nieuw leven aan te vangen. Ik begrijp uw teleurstelling en ontgoo cheling waar alles niet zoo geloopen is, als gij u de toekomst .had voorgesteld. Deze teleurstelling, en ontgoocheling lig gen zoozeer in de natuur der dingen. Toch zie ik ook ln het lijden van ons geheelc volk, zij het op andere wijze dan gij, de verklaring voor de traagheid in het u ziel kundig begrijpen en tegemoetkomen, zoo als gij dit verwacht en gehoopt hadt. Op het tijdstip, dat gij onze grens over- «chreedt, waren de geesten geheel in be slag genomen door de zorg om het dage- lijksch bestaan en de eigen ontberingen en met het overwinnen van de eigen moei lijkheden. Toch lijdt het geen twijfel, dat Nederland weet wat gij over gehad hebt voor de zaak der vrijheid en de bevrijding des vaderlands en dat het trotsch op u is. Wij mogen en zullen dit niet vergeten. In een tijd, als waarin wij thans leven, kunnen wij uw bezielend voorbeeld en de kracht die van u uitgaat als strijder en strijdster niet missen, willen wij een nieuw en beter vaderland bouwen. Wij hebben ieder van u noodig, onverschillig of gij weer tot werken in staat zijt of nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziek bed; wil ons oolc nu voorgaan met de in spiratie, die u bezield heeft en de geest kracht, die gij aan den dag gelegd hebt tijdens de verschrikkelijke jaren, die ach ter ons liggen, geef u opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor het vaderland. Met hart en hoofd geheel vervuld met dit levensdoel, zul opnieuw geluk uw leven Er is besloten de hoedanigheid van ons brood eenigszins te wijzigen door verhoo ging van het uitmalingspercentage bij de fabricage van broodbloem. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de kleur van het wittebrood eenigszins grijs zal worden, zoodat het uiterlijk iets minder aantrek kelijk zal worden. De voedingswaarde vermindert niet. Deze wijziging der hoe danigheid van het wittebrood voltrekt zich geleidelijk. Dc samenstelling vanf bruin brood en roggebrood ondergaat geen yerandeting. binnenstroomen en God geve u daarbij innerlijke rust en vrede. Gij kunt vertrouwen, dat ieder die op dit punt verantwoordelijkheid draagt, zich van die veranfwoordelijkheid bewust is en dat de resultaten van hun handelen, naarmate het herstel toeneemt, 6teeds duidelijker zullen woiüen. Nu ik tot u spreek, gaan als vanzelf mijn gedachten ook met trotsche voldoe ning uit naar onze dappere strijders tc land, in de lucht, ter zee en bij de koop vaardij van wie veel geestkracht en moed gevraagd wordt om de gevolgen die de oorlog voor hen met zich heeft gesleept voor het verdere leven te dragen, die het zij gewond werden in den strijd of wel als gevangenen de daarmee gepaard gaan de ellende hebben moeten verduren; hier behoef ik slechts Thailand te noemen. Hun allen roep ik toe: Wij hebben ook u noodig; vervult uwe roeping, bouwt al len mede, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan.het nieuwe Rijk. Ten besluite spreek ik tot alle Nederlan ders. Wij zijn aan onze driekleur, die ons in deze jaren 7.00 dierbaar is geworden, verplicht te toonen dat het ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegenover al deze vrouwen en mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons Rijk en voor ons. Het is onze eereplicht hen niet teleur te stellen. Massa-betooging te Amsterdam In een met plusminus 250 geallieerde vlag gen versier* groote hal van de Amsterdam- sche markthallen hebben Zaterdagavond 20.000 25.000 menschen een massabetooging bijgewoond, die door het initiatief-comité „Vrij Spanje" in samenwerking met vele andere organisaties was georganiseerd. Een honderdtal oud-SpanJe strijders woonde de manifestatie bij. Tien sprekers, allen van verschillende orga nisaties, voerden het woord. Oud-SpaujestrUders weer Nederlanders. Mr. Benno Stokvis, die Zaterdagmorgen bij een bespreking aanwezig is geweest tus schen den minister-president, Prof. Ir. W. Schermerhorn, den minister van Justitie, Mr. H. Kolfschoten, twee hoofdambtenaren van het departement van Justitie en een delegatie van Oud-SpanJe strijders, deelde mede, dal als gevolg van de openhartige, gevoerde be sprekingen, die. op initiatief van de regee ring zelf zijn gehouden, de oud-strijders binnen afzienbaren tijd weer de Nederland- sche nationaliteit zullen terug krijgen. Daar bij zit het streven voor dat zij nog Jgpnnen deelAmen aan de a.s. verkiezingen. Major Sam Wild achtte de aanwezigheid van Duitsche nationaal-socialisten in Spanje een gevaar voor de veiligheid van ons zelf en van onze kinderen. Communisten en Ka tholieken zijn nog steeds vereenigd in hun strijd tegen Franco. In Frankrijk staan 300.000 Spaansche patriotten gereed den strijd op nieuw aan te binden. Telegrammen werden gezonden aan onzen minister-president, aan onzen minister van buitenlandsche zaken en aan Giral, den pre mier van de voorlooplge Spaansche republi- keinsche regeerlng. die thans nog te Mexico woont. In de eerste twee telegrammen dringt het comité er op aan voeling te nemen met de andere regeeringen van de vereenigde volkeren, ten einde tezamen overleg te ple gen hoe het Spaansche volk het snelst kon worden geholpen om zich van het Franco regiem te bevrijden. Het comité is van oor deel, dat allereerst de erkenning va$ Franco moet worden Ingetrokken en overgedragen op Giral en dat Vrije, geheime verkiezingen onder toezicht der vereenigde volkeren moe ten worden gehouden. Agenda MAANDAG 7 JANUARI. Hotel de Leeuwerik: A, F. J. Portieljer Omgang met dieren (film), 20 uur; Stads schouwburg: Toontje heeft een paard getee- kend, 20 uur, Rembrandt: De Parijsche on deugd, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Palace: Het dubbele paspoort, 14, 16.15, IS en 21.15 uur (18 jLuxor: Goldwyn Follies, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.)Frans Hals: 't Zit in de de lucht, (14 j.). DINSDAG 8 JANUARI. Jacobstr. 6: Advcnt-kerk, lezing, 20 uur; Gem. Concertzaal: Feestavond „Caecillia", 20 uur; Stadsschouwburg: Het begon zoo onschuldig, 20 uur; Bioscopen: als Maandag. streven naar de eerste plaats Zaterdag werd te Hastings de achtste ron de in het groote schaaktournooi gespeeld. Met de afgebroken partijen uit de laatste drlo ronden werd Zondag schoon schip gemaakt. Volgens Dr. Euwe geven de resultaten voet aan de voorspelling, dat Tartakower en Ekström de voornaamste candidaten worden voor ce eerste plaats. De Franschman won van Prins in een voortreffelijke partij. Onzen landgenoot werd kort na de pauze remise aangeboden, doch deze, die het zijn tegen stander zeer lastig maakte, overschatte zijn stelling dusdanig, dat hij dit niet aan nam; na een fraai torencindspel moest hij tenslotte opgeven. Euwe speelde tegen Chris- toffel een parij, waarbij de spelers zoozeer in hun ingewikkelde combinaties opgingen, dat zij beiden een paar vergissingen begin gen. De Zwitser maakte in een moeilijken stand een blunder, waardoor zijn verlies onafwendbaar was. Dc afgebroken partij Euwe—Ekström kwam Zondag aan de beurt en werd door Euwe verloren na hardnekki- gen strijd. De uitgestelde partij tegen Ser- genat leverde voor onzen kampioen na een zeer moeilijk eindspel een winstpunt op. Mieses speelt zeer wisselvallig. Deze keer verloor hij in 16 zetten van Denker. Steiner maakte een sterke partij tegen Aitken, cue na 41 zetten opgaf. De partij Sergeant—Devos leverde een weinig interessante remise op. Aan den vooravond van de negende ronde is de stand: Tartakower pnt.; Ekström 6 pnt.; Euwe, Denker en Steiner 5% pnt.; Prins 4!4 pnt.; Aitken 4 pnt.; Mieses 3 pnt.; Christiffel en Thomas 214 pnt.; Devos V/t pnt. en Sergeant 1 punt. RUSSEN IN LONDEN GEARRIVEERD Dr. Euwe berichtte Zondagavond, dat ei vijf Russische vertegenwoordigers in Lon den zijn aangekomen voor den aldaar dooi de „Sunday Chronicle" georganiseerden wed strijd, die op 14 Januari in Memorial Hall zal beginnen. Het zijn Flohr, Smyslov, Bo- ïeslavsky, Kotov cn Rochlyn. Botwinnlk zal niet van de partij zijn, maar aangezien er weinig krachtsverschil tusschen de Russen bestaat kan men ervan verzekerd zijn, dat deze ploeg de eerste viool zal spelen, aldus Dr. Euwe. Nederland-Beigië op 12 Mei. Naar het A.N.P. verneemt, wordt de andenwedstrijd Nederland—België niet op 5 Mei, doch in verband, met op 5 en 6 Mei te houden bevrijdingsfeesten, op 12 Mei gespeeld. De ontmoeting vindt plaats in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Schoolkampioenschappen Tafeltennis In het voormalig Zanderinstituut te Haar lem werden de schoolkampioenschappen ta feltennis gespeeld. De M.T.S.-ploeg bestaan de uit de heeren Brandse, v. Mourik en Kas telein legde door de overwinning op die van het Chr. Lyceum voor een jaar beslag op den wisselbeker. Ook in den persoonlijken wedstrijd won Brandse van Noppen (Chr. L.) Het damesteam van het Gymnasium bleef de baas van het Kenn. Lyceum met 0—1. In de persoonlijke finale overwon rnej. Schraa- gen van de Gymnasiumploeg haar zuster en strijdgenoot. Als extra-nummer werd Vrij dag nog een mixed-couble verspeeld, waar bij twee .Gymnasium-combinaties in de fi nale kwamen. Weer 685 gerepatrieerden De vlaggen alom langs het Noordzee kanaal en in de Amsterdamsche haven, gehesehen ter begroeting van de eersto repatrieerenden aan boord van de „Al- manzora" die Donderdagavond binnen- sloomde, wapperden Zaterdagmiddag het „welkom terug in het vaderland" naar de tweede groep uit Indië komenden aan boord van het hospitaalschip „Atlantis". Het schip meerde aan den steiger van de K.N.S.M. met 685 repatrieerenden, Waaronder 400 zieken. Woelige demonstraties in het Concertgebouw Het vierde optreden van de Ramblers sedert het afloopen van hun schorsings- termün is Zondagavond in het Gem. Con certgebouw te Haarlem door demonstran ten krachtdadig verhinderd. Toen dc band op het podium verscheen, steeg er uit de zaal een luid „Sieg Ileil"-geroep op, on middellijk gevolgd door het ontbranden van een drietal z.g. rookkaarsen, die uit het publiek deels voor, deels op het too- neel werden geslingerd. Drie enorme oranje rookwolken stegen omhoog en maakten het ensemble onzichtbaar, hoe wel men nog juist kon zien hoe de musici ijlings met hun instrumenten naar achter de coulissen de vlucht namen. In een oo&cnblik tijds verspreidde zich de rook door de zaal, waar men spoedig geen hand voor oogen meer kon zien. De sterke in de zaal aanwezige politic macht ontruimde de eerste rijen, terwijl achter in de zaal een haast chaotische verwarring heerschte. Een nieuw incident volgde hierop. Uit de opstandige menigte weerklonk het Wilhelmus, besloten met een eenstemmig en langgerekt „Sieg Hell"-gebrul. Te 8 uur 25, toen de ver warring haar hoogtepunt had bereikt en de rook steeds dichter werd, gaf de politie, nadat tevens de Ramblers hun besluit om niet meer op te komen te kennen hadden gegeven, bevel tot ontruiming van de zaal. Toen het publiek aanstalten maakte om zijn entreegeld terug te eischen, trad de hoofdinspecteur van politie, P. A. de Jong voor de microfoon en verzocht de aanwezigen op kalme wijze de orde ver der te bewaren en zich met de directie over de teruggave van de gelden te ver staan. Bij de uitgangen van de zaal, waar het publiek samenstroomde, klom de kap. der Gezagstroepen Goedvolk op een stoel en deelde mede, dat de directie tot terug betaling bereid was. Hij stelde voor, de entreegelden in hun geheel af te staan aan de Stichting '40'45, welk voorstel dooi de menigte onder luide toejuichingen werd aangenomen. Een jongeman, die zich er tegen verklaarde met de woorden: „Ik wil mijn geld terug, ik ben geen oproer kraaier, de Ramblers zijn beter dan die heele kliek hier", werd door eenige leden der Gezagstroepen, die zich met dé de monstranten solidair verklaarden, toet de vuist bedreigd en zal zich wegens belee- diging hebben te verantwoorden. Ook andere personen, gekomen om het orkest te beluisteren, vroegen om hun geld. „Wij hebben alles over voor de Stichting '40-'45 maar niet op deze manier". Voor.de hal brachten de betoogers inmid dels een vierde rookkaars tot ontbranding, 22. De kachel was zeker niet zoo heel erg warm meer, ivant Warrel had zijn hoed van de kapstok gehaald en op zijn hoofd gezet. Het tochtte nogal in Warrel's huis, en bovendien schommelde het erg, want het ivas opgehangen aan eigen ge sponnen draden, zoodat de spin zijn hoed telkens moest vasthouden. Zoo kwam het dan ookdat wanneer je Warrel Web door het boseh zag loopen, hij altijd zijn hoed vasthield, meer uit gewoonte dan uit noodzaak. Warrel schoof zijn vrictid een stoel toe en vroeg: Wat kom jij vie Iaat in den avond nog opzoeken?" hetgeen nieuwe verwarming veroorzaakte. Het was nog niet ïftilig. Bij de ingangen van de Wijde Appelaar- steeg, waarin zich de artistenuitgang van het Concertgebouw bevindt en die door de politie was afgezet, hadden zich be toogers geposteerd, die van plan waren „het cordon omver te rennen en de Ram blers tc grijpen". Een van hen had tevoren vergeefs gepoogd een Rambler-supporter in de Bakenessergracht te gooien. De leden van het orkest zaten inmid dels in de kleedkamers rustig op hun in gepakte instrumenten, in afwachting van het signaal der politie, dat „alles veilig was". Dc politie maakte zelfs plannen om de band via het aangrenzende pand van de fa. Enschedé ongezien weg te smokke len. Om 10 uur echter waren ook de hard nekkigste demonstranten afgedropen en konden de geplaagde musici in de hun ter beschikking gestelde geallieerde leger wagen huiswaarts keeren. Een onderhoud met Mas man. In een kort interview, dat wij met Theo Uden Masman hadden, verklaarde deze, dat hij een dergelijke demonstratie in Haarlem niet had verwacht. Het recente optreden der Ramblers in Den Haag, waar zij met ovaties en bloemen waren begroet, en in Utrecht, was zonder noemenswaar dige incidenten verloopen. In Amsterdam echter had men ondanks het werpen met traangasffcsschen hun het optreden niet kunnen beletten. Het tumult te Haarlem schreef hij toe aan de ophitserij van een aantal Amsterdammers, die hier hun kans op een demonstratie met meer effect schoon zagen. „Amsterdam was kinder werk vergeleken bij dit", aldus de Ram blers. De heer Masman verklaarde, dat het dansorkest niet eerder opnieuw zal op treden, alvorens hij zich met den Eere- raad van de Kleinkunst zal hebben ver staan over eventueel te nemen maatrege len. „Eenmaal gezuiverde artisten diénen van een ongehinderd optreden verzekerd te kunnen zijn en moeten niet blootge steld kunnen worden aan deze en soort gelijke uitingen van anarchie." Er is in middels een contract afgesloten met de omroepstichting Herrijzend Nederland; de Ramblers zullen met ingang van 19 Jan. voor de radio verschijnen. De politie staat, naar zij ons mededeelde, vrijwel mac.iteloos tegen dit soort betoo gingen, doch zij heeft zich zeer tactvol van haar netelige taak gekweten. De politie deelt mede, dat zij, naar aan leiding van binnengekomen berichten, een onderzoek heeft ingesteld in een kan toorgebouw te Haarlem. In beslag geno men zijn enkele traangasbommen, een paar zwavellonten en eenige gasmaskers, alles vermoedelijk bestemd voor de Ramblers. De zwevende entreegelden. Een toenemend aantal personen kwam hedenmorgen ten kantore van het Gcm. Concertgebouw zijn entreegeld van den vorigen avond terugvragen. Zij konden hun naam en adres opgeven, aangezien de Directie zich niet langer verantwoor delijk achtte voor de recette. Van den heer G. van Stam, plaatselijk directeur van de stichting '40—-'45, vernamen wij dat dc Stichting het bedrag, groot onge veer f 1500 nog niet heeft aanvaard. Zij zal nog nader onderzoeken, of zij inder daad de geheele som kan accepteeren, zooals deze haar door kop. Goedvolk is aangeboden. Deze laatste wordt geacht het geld te beheeren, totdat de Stichting een beslissing zal hebben genomen Heden middag zou de heer Van Stam zich met dc Directie van het Concertgebouw over de kwestie verstaan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2