Haarlems Dagblad Van villa tot cel Welk Beleid? Belgisch parlement Meer incidenten op Sumatra „Partij van den Arbeid" Een Krachtprestatie 60c Jaargang, No. 18225 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directenr-Hoofdredncteur: Robert Peerobooni Donderdag 10 Januari 1040 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600 Dir.-Hoofdred, 15054 HET volk begrijpt niets van het regee- ringsbeleid inzake de bijzondere rechtspleging. Het is voor de Pers niet mogelijk, het op dit gebied voor te lich ten, want zij begrijpt het ook niet. Daar om voel ik mij ertoe verplicht, aan te dringen op opheldering. Welke koers volgt men nu eigenlijk? Wie erover nadenkt, voelt tal van vragen rij zen. Toen een paar maanden geleden een directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging werd benoemd en een nieuwe regeling, die de machtsbevoegd heden beter vastlegde, werd ingevoerd, -scheen verduidelijking in den toestand in te treden. Maar veel heeft het niet ge holpen. Er is geen helder algemeen be leid. En dat is in zaken van recht en rechtszekerheid toch in grooter mate ver- eischt dan op welk ander gebied ook. Ont breekt het, dan ontstaan onrust en onbe hagen. Men weet niet waar men aan toe is. De onzekerheid leidt bovendien tot uitingen van ontevredenheid. Ik druk het nu maar zacht uit. Er zijn menschen, die zich ergeren omdat de politieke gevange nen huns inziens niet hard genoeg aange pakt worden. Er zijn anderen, die zich bezorgd maken over onschuldigen- die ge vangen zitten en over de wraakzuchtige houding van sommige lieden. Men vindt een derde groep, die wellicht de grootste is en een objectiever standpunt inneemt, tekortkomingen in beide richtingen waar neemt en zich bovendien afvraagt: waar moet <ht alles eigenlijk op uitloopen? Noch in de groote lijn, noch in verschillende onderdeelen van het vraagstuk schijnt een plan te bestaan. Men merkt er althans niets van. Bestond het, dan zou het wel licht een Vijfjarenplan zijn en tenminste In discussie kunnen komen en tot redelijke afmetingen worden teruggebracht. Nu zien wij alleen maar een slepend, onzeker proces vol onbegrijpelijk uitstel en ver tragingen. En het baat niet meer dat een minister een rede afsteekt, waarin hij moeilijkheden opsomt en tekortkomingen met openhartigheid erkent. Die phase ligt nu wel achter ons. Wij vragen om een duidelijk omlijnd beleid. Dat rechtson zekerheid en bureaucratische misstanden moegegeven werden kon even bevredigen, omdat men eruit afleidde: „Wij zien het niet alleen, maar in Den Haag beseffen ze het ook. Dus zal er nu wel spoedig verandering en verbetering komen. Dus zullen de stoere, vastberaden figuren wel benoemd worden, die een „doorbraak" geliefd woord van dezen tijd tot stand brengen en met beslistheid een koers volgen, die ons allen duidelijk is." Maar toen men deze conclusies getrok ken had en er geen zichtbare verandering kwam. werd men onrustig en begon te twijfelen Men twijfelt aan de zekerheid, waarmee beleid gevoerd wordt. En omdat hei toch al op den onzekeren grondslag van Noodrecht rust, voelt men den toe stand als zeer onbehagelijk. Tal van vragen doen zich voor. Hoe 6taat het met de berechting1 der ergste gevallen? Slechts enkele zijn tot dusver a3n de orde geweest. Waar blijven de zaken van de groote profiteurs? Hoe staal het met de toepassing, al dan niet, van de doodstraf? Ik behoor niet tot de voorstan ders van de doodstraf, maar de huidige situatie, waarin de eenige definitief ter dood veroordeelde, Max Blokzijl, al sinds 5 Decembei op een beslissing over zijn gratieverzoek wacht, kan niemand bevre digen. En wat is het plan ten aanzien van degenen die tot lange vrijheidsstraffen veroordeeld zijn en nog zullen worden? Tot welke conclusie is men gekomen in zake de mogelijkheden van deportatie? Er is meer. Wat beteekent toch het merkwaardig beleid met de tribunalen, die ten Zuiden van den Moerdijk in slak kengang bezig zijn met een onafzienbaar programma af te werken hoeveel jaar moet dat duren? en ten Noorden van den Moerdijk al maanden geleden be noemd maar nog zelfs niet met hun werk begonnen zijn? Ik zou meer vragen kunnen stellen. Er zou een reeks ingediend kunnen worden over de zuivering ten aanzien van perso nen, die niet gevangen zitten en in vol komen onzekerheid over de toekomst ver- keeren. D;t belemmert het herstel en den arbeid. Maar ik zal mij hiertoe vandaag bepalen Het blijve bij de groote vraag: Geef ons een lijn, een koers, een beleid. Maak het duidelijk! R. p. Woensdag weid Bclgië's parlement ont bonden, toch nog tot verrassing van een aantal van zijn leden, want minister-presi dent v. d. Acker moest zijn besluit voor vrijwel leege banken voorlezen. Terwijl hij een uitvoerige verklaring gaf van hei werk van zijn regeering van 12 Febr. 1945. kwamen diverse volksvertegen woordigers eenigszins onthutst de zaal binnengedruppeld om nog te hooren dat de verkiezingen op 17 Februari zijn vast gesteld. Een r.ader bericht meldt, dat het nieu we Belgische parlement op 8 Maart in eerste zitting bijeen zal komen DE „ATLANTIS" HEDENMORGEN IN IJMUIDEN. Het ss. „Atlantis" is hedenmorgen te ruim tien uur de middensluls te I.Tmui- den binnengevaren mot 700 passagiers aan boord. De belangstelling was ditmaal niet groot. Op Sumatra en vooral in Atjeh nemen de incidenten in aantal toe. De toestand lijkt chaotisch. Men verneemt uit repu- blikeinsche bronnen, dat zware gevechten worden geleverd tusschen de Indonesiërs en de Japanneezen, die na eerst weg getrokken te zijn naar Atjeh trachten terug te keeren. Ghurka's, bijgestaan door tanks, hebben het gebied van het oude vliegveld bjj Se- marang gezuiverd. Het tegenwoordige vliegveld is op 3 K.M. van daar gelegen. Bjj het zien van de tanks zjjn de Indone siërs in Westelijke richting gevlucht. Een andere operatie, gericht tegen stellingen, De nieuwe volkspartij, die in voorberei ding is, heeft bij monde van den secreta ris van de studiecommissie haar partij program bekend maken. Zooals wij reeds vermeldden, zal de nieuwe partij den naam dragen: „Partij van den arbeid". Het program verwerpt de bestaande antithese tusschen de verschillende poli tieke groepen en wil allen vereenigen, die eenzelfde economisch, sociaal en politiek plan willen verwezenlijken. Het verzet tegen de bestaande kapitalistische verhou dingen zal worden gebundeld, zulks op democratischen grondslag. De arbeid moet worden een zedelijke factor van den eer sten rang en de staat moet fundeeren in het recht, afgescheiden van eenige kerke lijke geloofsbelijdenis. Om de nieuwe par tij reeds bij de aanstaande verkiezingen zoo sterk mogelijk te doen zijn, is er een voorloopig bestuur ingesteld, gevormd door personen uit alle groepen, die zich achter het program hebben geschaard. De thans fuseerende partijen en groepen zijn: De Ned. Volksbeweging, S.D.A.P.. Vrijz. Dem. Bond, Christ. Dem. Unie en een deel van de Christofoorgroep Minder bonkaarten De heer .Japikse. onderdirecteur van het Centraal Distributiekantoor in den Haag, heeft aan de pers medegedeeld, dal na de bevrijding in ons land 25.000 distributie kaarten minder werden uitgegeven, omdat toen de clandestiene verstrekking van kaarten aan onderduikers verviel. Verder .zei hij. dat. egrst over een half <aar begonnen kan worden met de gelei delijke vermindering van het Distributie- personeel. omdat dan de meeste artikelen wel vrij zullen zijn. Bij de plaatselijke diensten zal dit snel in zijn werk kunnen gaan. maar hij meende, dat het nog wel 3 tot 4 jaar zal duren voor het C.D.K. ge heel zal geliquideerd zijn. De directeur van het Haarlemsche Dis tributiekantoor deelde ons mede. dat ook te Haarlem het aantal uitgereikte bon kaarten na de bevrijding vrij belangrijk gedaald is. Met belangstelling wordt te Haarlem uitgezien naar het resultaat van de bon kaarten-uitreiking die thans aan den gang is, omdat dit de eerste is na de zuivering van het Bevolkingsregister. Dan zal blij ken, of de veronderstelling juist is, dat op onrechtmatige wijze vele menschen dub bele kaarten wisten machtig te worden. Nu zijn er niet meer stamkaarten in omloop dan er personen In het Bevolkingsregister zijn ingeschreven, zoodat knoeien daar- ee thans is uitgesloten. P. O. D-rechercheurs in arrest. Naar wij vernemen zijn twee recher cheurs van den Velser P.O.D. en een employé van een bureau voor het beheer van onroerende goederen van N.S.B.-ers e.d., door marechaussee gearresteerd, verdacht van het plegen van onregelma tigheden. Westelijk van Semarang, vanwaar uit de Indonesiërs geschoten hebben, vindt voort gang. Sjahrir aan het woord. Sjahrir heeft op een vraag naar zijn meening over de suggesties, door de repu- blikeinsche „Independent" naar voren ge bracht, dat geen besprekingen kunnen plaats hebben, zonder dat eerst alle mili taire gerechtshoven door de Britten zijn overgenomen, geantwoord: „Ik heb geen adviezen van journalisten noodig". Over de a.s. besprekingen met dr. van Mook verklaarde Sjahrir, dat hij nooit zou instemmen met eenige regeling, zon der er van overtuigd te zijn, dat het ge- heele land daarmede accoord zou gaan. Slechts technische kwesties Een officieel Nederlandsch woordvoer der te Londen heeft medegedeeld dat Van Mook slechts technische kwesties in zake de recente Engelsch-Nederlandsche overeenkomst over de toekomst van In donesië met de Engelsche regeering be spreekt. Hij zeide dat het communiqué van den 27sten December nog altijd van kracht is. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken zeide dat verschillende details der politiek die in de recente overeenkomst is neer gelegd, thans uitgewerkt worden. Gewonde Piloot kruipt 70 uur lang Dezer dagen stortte een Engelsch vlieg tuig, dat kort tevoren te Jurby, op het eiland Man, was opgestegen, in de bergen bij Laxey, op dat eiland, omlaag. Vier van de inzittenden, de Poolsche sergeant Bei- Ier, de Nederlandsche sergeant B. Commer en twee employés van een vliegtuigen- fabriek (Martin Hearns Ltd.) werden bij dit ongeluk gedood. De vijfde, de 26-jarige Engelsche piloot van het toestel Raymond Charles Jones, had een gebroken been en verscheidene andere verwondingen. Er was niemand te bekennen en de gewonde begon de berghelling omlaag te kruipen. Hij kroop zeventig uur lang, bijna drie et malen, eer hij een eenzame boerderij niet ver van het dorp Agneish bijna bereikt had: Toen sloeg dehofhond aan, de boerin kwam naar buiten en de hond bracht haar naar den half-bewusteloozen man. Toen hij in staat was te vertellen wat gebeurd was, vroeg hij welke dag het was en be greep toen dat zijn verschrikkelijke tocht drie etmalen had geduurd. Daarop ver loor hij opnieuw het bewustzijn. Zijn klee ding was in flarden en zijn hoofd was vol schaafwonden tengevolge van den kruip- tocht. Het woord is aan.... Chamfort: Gij gelooft dat de kat u streelt? Neen, de kat streelt zich aan u. Een inboedel en een diefachtige „Schout bij Nacht" De P.O.D. had bij een zekeren S., in woner van de Haarlemmermeer een serie begeerenswaardige artikelen in beslag genomen, die volgens den verdachte zijn eigendom waren Een getuige, Mr. J. Jansonius uit Hoofddorp, had de goede ren, die aan een Rijksduitsche dame, die op Dollen Dinsdag een goed heenkomen had gezocht, onder zijn beheer gekregen en sprak ter zitting zijn twijfel uit over de rechtmatigheid van S. daad. De officier sloot zich bij de getuigen aan en eischte 8 maanden met aftrek, maar de raadsvrouwe van verdachte, Mr. M. van Beek, ontdekte een aantal tegenstrijdig heden in de getuigenverklaringen, op welken grond zij vrijspraak bepleitte. De Amsterdammer N. J. T. fietste in het holst van den nacht door de Zaan streek, behangen met ordeteekenen, die medailles van de „Vierdaagsche" bleken te zijn en uitgedost in Battle-dress. Deze en andere requisieten, zooals een sier- sabel en een met hout opgevuld pistool- foudraal moesten kracht bijzetten aan de beweringen van T., dat hij „kolonel van de Marine" was. Hoewel een IJmuiden- sche juffrouw, waarmee hij betrekkingen had aangeknoopt, er grif was ingevlogen, vond de Zaansche politie het zaakje ver dacht en gelastte den „hoogen officier" af te stappen, waarna bleek, dat hij een aantal kippen vervoerde en in het bezit was van een gestolen fiets. De officier van Justitie merkte op. dat T. zich beter „Schout bij Nacht" had kunnen noemen, deze qualificatie ware passender geweest dan de kolonelspositie, die hij zich had aangemeten. De Officier, mr. W. M. Paardekooper Overman, beschouwde hem als ec ge vaar voor de maatschappij, weshah hij hem anderhalf jaar geëlimineerd wenschte te zien. Uitspraak over veertien dagen. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk iog verder afnemende, morgen weer :oenemende wind tusschen West en Zuid. Later toenemende bewolking met eenige regen. Zacht. Uit DiMtschland is de „Wilda" in Delf zijl aangekomen met een lading door de Duitschers geroofde goederen, o.a. de korte- golfzender-installatte van Koo'wijk. De la ding is eenige millioenen waard. Seyss Inquart te Neurenberg onder het mes In de Weensche voorstad Dornbach staat een ruime en geriefelijke villa. Vroeger wapperde er de hatelijke hakenkruisvlag en de Weeners gingen er met 'n stille ver- wensching aan voorbij. Seyss Inquart, de verrader van Oostenrijk, had er zijn ten ten opgeslagen. Nu de bordjes verhangen zijn, wordt het „paleis" bewoond door een aantal, hoofdzakelijk Joodsche kinderen, dat aan de ellende van de concentratie kampen is ontkomen. Een brief van zijn vrouw en kinderen heeft Seyss rustiger gestemd; hij was de laatste weken uiterst nerveus. Zou hij Zwarte handelaren, die ondanks de herhaalde regeering: hun onsociule practijken blijven voortzet Straft met een verblijf van tenminste drie inaandei Veenhulzen. Do ..zwarte pleten" in het strafkamp, tic verwarming der gebouwen zelf moeten stoken ou vervoeren. waarschuwingen der en worden thans ge in het strafkamp te de turf voor (1\) tijdens zijn schrikbewind over Nederland ooit gedacht hebben aan de vrouwen en kinderen, die in de hcllekampen verkom merden, zou hij thans zich eenigszins kun nen verplaatsen in de gevoelens van de nabestaanden der tweehonderdduizend dooden, die als van den aardbodem zijn weggevaagd? Dr. Gustav Steinbauer, de Weensche advocaat, die de verdediging van Seysa Inquart op zich genomen heeft, beschouwt zijn cliënt als een zwakkeling, een gewil lig werktuig van booze machten Het „werktuig" schuift de schuld van Neder lands ontberingen op de spoorwegstaking, de sabotage en de andere daden van ver zet. Hij zou voedsel in petto hebben gehou den voor hongerend Nederland Dc docu menten zullen vermoedelijk een andere taal spreken. Reeds is uit Hitler's testa ment gebleken, dat Seyss tot het laatst het vertrouwen van den Rijkskanselier genoot. Dr. Laternser, de man, die in de bres zal springen voor den ex-,.Rijkscommis saris" wanneer Nederland zijn aanklacht zal indienen, heeft het Neurenbergsche tribunaal gevraagd, een aantal getuigen uit Nederland op te roepen, ter ondersteu ning van zijn verdediging, maar tot nog toe heeft de rechtbank er zyn goedkeu ring niet aan gehecht. Seyss' plannen met Nederland's mannen In Mei 1912 stelde Seyss Inquart een plan op. om Nederlanders in de omgeving van Libau te werk te stellen. 500.000 H.A. land moesten bewerkt worden en een even tueel surplus zou door de Duitsche regce- ring naar ons land worden opgezonden. Hitler was het in principe met dit plan eens, maar wenschte niet meer dan 1000 Nederlanders te kolonisecren, er mocht eens een „Nederlandsche minderheid" in liet Oosten komenSeyss' plan was slechts een onderdeel van de Duitsche op zet, de vijandelijke volken over Europa „uit te smeren", hetgeen met ondergang gelijk stond.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1