»=~«- naariems uqcjdiqq Een ex-gevangene over Dachau Nederland in den Veiligheidsraad en Boeken voor kanonnen Nederland gekozen Van Mook «de Jnareuig No. 1813» TJ 1 I "X 11 1 Moonflae 14 Januari 1M6 IJmuiden: Kennemerlaan 154, B per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro-273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dirccteur-HoofdredacUmr: Robert Peereboom Dlr..Hoofdred. 15054 Het DE algémeene vergadering van de een envijftig Vereenigde Naties te Londen heeft Nederland voor een jaar in den Veiligheidsraad gekozen. Dat is. zooals de naam alleen al duidelijk maakt, het be langrijkste college in de wereldorgani satie. Elf landen zijn erin vertegenwoor digd. waarvan vijf een permanenten zetel hebben, zoodat voor die plaatsen geen verkiezing behoefde te worden gehouden. Het lidmaatschap van de groote mogend heden Amerika, de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en China was al in het verdrag van San Francisco vastgelegd. Dus moes ten maar zes leden gekozen worden, die slechts voor een of twee jaar zitting heb ben, waarna een nieuwe verkiezing moet worden gehouden. Nederland, Brazilië, Mexico. Egypte, Polen en Australië zijn door de Assemblée voor deze zes plaatsen aangewezen. Twee derden van het stemmen-lotaal wordt ver- eischt om gekozen te worden en wij haal den niet veel meer, want het bleef bij 37 stemmen. Polen verkeerde met 38 in vrij wel hetzelfde geval. Australië kwam in herstemming met Canada, nadat deze beide landen onder het vereischte mini mum waren gebleven. Op Brazilië, Mexico en Egypte werden de meeste stemmen (resp. 47. 45 en 45) uitgebracht. Het lijkt niet erg vleiend voor ons dat wij in het bonte gezelschap der gekozenen geen hooger stemmcn-totaal behaalden, maar dat was niet aan gebrek aan sympa thie maar aan politieke overwegingen te wijten. De Russen hadden het namelijk, zooals in ons nummer van Zaterdag al is medegedeeld, niet op de verkiezing van Nederland begrepen omdat zij liever Noor wegen in den Veiligheidsraad zagen. De reden i« niet ver te zoeken: zij rekenen dat land blijkbaar tot hun invloedssfeer of open tenminste, het erin te betrekken En mv. de Sovjet-Unie stemt een aantal landen mee, dat tot die sfeer behoort. Po litieke overwegingen van andere zijde hebben kennelijk het aantal stemmen op Polen beïnvloed en ook ten aanzien van de Britsche dominions Australië en Ca nada moet de politiek zich hebben doen gelden. Omtrent de overige gekozen can- didaten was de groote meerderheid het De Russen hebben nog een poging ge daan om de gehecle verkiezing uitgesteld te krijgen. Maar die mislukte. Hun voor stel werd met 34 tegen 9 stemmen ver worpen. waarbij acht landen zich van stemming onthielden. In deze omstandigheden heeft de woord voerder der Ncdcrlandsche delegatie zijn voldoening over de keuze van ons land met diplomatieke reserve tot uiting ge bracht. Hij heeft het woord voldoening wel gebezigd maar er dadelijk aan toege voegd, dat Nederland niet naar deze be noeming gestreefd had, hetgeen zoo on geveer klinkt als „onze schuld is het niet." „Maar", zei hij, „nu het eenmaal geschied is, zal Nederland zijn uiterste best doen om van dienst te zijn." Het kan moeilijk bescheidener uitgedrukt worden. Dat ons land bij zoo'n eerste verkiezing meteen wordt uitverkoren houdt zonder twijfel erkenning en waardeering in. Het beteekent niet dat men de Nederlanders zulke buitengemeen sympathieke men- schen vindt, maar dat zekere eigenschap pen van ons volk de wereld vertrouwen inboezemen. Dat vertrouwen is sinds de bevrijding bevestigd door het tempo, waar in ons materieele herstel zich voltrekt, j De Times, wiens meening gezag doet gel den ook in vele landen buiten het Britsche Gemeenebest, heeft daar een week geleden in een hoofdartikel nog met bewondering van getuigd. Wij staan, om het nu maar eens nuchter uit te drukken, in de wereld bekend als een solide oude firma, wars van speculatie en lichtzinnig avontuur op politiek gebied en bereid tot hard en kop pig werken. Bovendien hebben wij een ouden naam als bevorderaars van den vrede, die gedragen wordt door de wereld vermaardheid van twee mannen uit ons verleden: Erasmus en Hugo de Groot en bestendigd is door Haagsche vredescon ferenties en de vestiging van het Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Als men in het buitenland over internationale toenadering en rechtsorde spreekt, komt de naam Nederland vanzelf op de lippen. Dit is een kostbare reputatie en zij zal onzen vertegenwoordigers, als zij er een goed gebruik van maken, ook in den Vei ligheidsraad weer oen zeker gezag geven. Want wie meent, dat uitsluitend machts factoren in zulk gezelschap meetellen, ziet het te eng en houdt geen rekening met de velerlei spelingen van den menschelijken geest, bovendien de oude waarheid ver getend. dat de geest machtiger is dan het zwaard Ware dat niet zoo, men zou alk- pogingen om Internationale rechtsorde te 6cheppcn en den vrede te waarborgen voorgoed kunnen opgeven. Dat wij bekend staan als een solide oude firma, bereid tot hard en koppig werken en dat hot vertrouwen in ons land opnieuw bevestigd is door het tempo, waarin ons irtaterieele herstel zich voltrekt, kan ons verheugen maar niet tot zelfgenoegzaam heid leiden. Want laten wij blijven besef fen dat aan het geestelijk herstel in ons land nog ontzaglijk veel ontbreekt en dat niet alleen vergrooting van samenwerking maar ook harder arbeid dan nu (over de gcheele linie gerekend! gepresteerd wordt, Itcter dan astronomische cijfers uit droge documenten een beeld kunnen geven van de vcrwordenheid van het Duitsche cou- centratickamp-systeem. bleek uit het re laas van den kleinen Tsjechischen dokter I'"ranz itlaha de ontzettende ellende, die door namen als Dachau. Buchenwald en Auschwitz vertegenwoordigd wordt. De marteling, die een beschaafd mensch heeft doorstaan in een kamp als Dachau, waar hjj vivisectie moest verrichten op gevan genen, waar hU de ljjkcn moest schouwen van de duizenden, wien de ontberingen en de terreur te machtig waren geworden, is met geen pen te beschrijven en zelfs zijn zangerig Duitsch gaf nog een onvolkomen beeld van de woestenij van leed, die met den naam concentratiekamp werd aange duid. l»c Luitenant Gouverneur-generaal van Indonesië, dr. van Mook, neemt voor zijn vertrek op liet vliegveld Schiphol af scheid van minister Logemann. CP.) Tijdens de namiddagzitting van Zater dag van de algcmeene vergadering van de UNO zijn Australië, Brazilië en Polen aan gewezen om gedurende twee jaren zit ting te houden in den Veiligheidsraad, ter wijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zittingsperiode van een jaar werden aan gewezen. De Sovjet-Unie gaf de voorkeur aan Noorwegen boven Nederland als niet-per- manent lid van den Veiligheidsraad. De Sow jet-gedelegeerde Gromyko verzocht, de verkiezingen van de niet-permanente leden te verdagen. Z(jn voorstel hiertoe werd echter in de algcmeene vergadering met 34 tegen 9 stemmen verworpen. Terstond na de verkiezing van Neder- noodig zullen zijn om er bovenop te ko men. Een goede wereldreputatie is schoon, maar zij eischt de grootste zorg om ge handhaafd te blijven. Materieel herstel alleen zal in het buitenland op den duur geen indruk maken. Ik moet opnieuw het belangrijkste noemen van alle tekorten, waaraan Nederland laboreert: het on- nederlandsche en beschamende gemis aan rechtszekerheid. Zulk een toestand be hoort ten snelste verbeterd te worden in een land, dat geroepen wordt zijn bijdra ge te leveren aan het scheppen van inter nationale rechtsorde. Wie zich daartoe bevoegd acht dient toch zeker in staat te zijn, de eigen binnenlandsche rechtsorde te waarborgen. Intusschen worde onze delegatie bij den Veiligheidsraad wijsheid toegeweoscht. Het mandaat geldt maar voor korten tijd, maar het begin van een nieuwe organi satie. ook op internationaal gebied, is veelal van beslissende beteekenis Niet alleen in de oude Nederlandsche taak: het bouwen van bruggen over kloven, die tus- schen anderen ontstaan zijn, maar ook door gezond en weloverwogen initiatief zou ons land binnenkort belangrijke bij dragen kunnen leveren. Voorzichtig af wachten en iedereen ontzien was de voor- oorlogsche tactiek, maar wij zijn niet neu traal meer en vrees is de slechtste aller leidslieden. Hopelijk zal na de Londensche vergadering eindelijk eens een uiteenzet ting omtrent Nederland's buitenlandsch beleid gegeven worden. R. P. Blaha bezat den zedelijken moed, om te weigeren, op menschelijke objecten vivi sectie toe te passen. Hij werd daarop ge dwongen, lijken te openen in de autopsie- afdeeling. Studenten moesten gevaarlijke operaties op levende wezens uitvoeren, waaraan de slachtoffers meestal stierven. Overlevenden werden afgemaakt. Deze en andere gruwelen vormden het gewone „medische programma" in de kampen en het is bijna niet te bevatten, dat menschen van de twintigste eeuw verantwoordelijk kunnen zijn voor een dergelijke geweld pleging aan hun medeschepselen. Streicher's lustoord thans jeugdkolonie. Evenals de voormalige residentie van Seyss Inquart getransformeerd is in een tehuis voor Joodsche kinderen, heeft men voor de boerderij van Julius Streicher, waar eens een der grootste vijanden van cultuur en menschheid den scepter zwaai de, een betere bestemming gevonden. Thans worden er honderden jongens en meisjes opgeleid voor kolonisten in Pa lestina. De vloek van het Nazidom is van deze Joodsche kinderen gewenteld en heeft plaats gemaakt voor een nieuwe hoop op een betere toekomst. Dat het den geallieerden ernst is mei dc heropvoeding van Duitschland bewijzen de étalages der boekwinkels, waar wer ken van Karl Barth en Ernst Wicchcrt liggen naast boeken over kunst en litera- iuur. „Zur genesung des deutschen Wc- sens" is één titel en het boek tracht den Duitschen wederopbouw in geestelijken zin te bevorderen. Geen oppositie in Bulgaarsche regeering Uit Sofia en Moskou wordt gelijktijdig de mislukking gemeld om vertegenwoor digers van de oppositioneelc partijen in de regeering op te nemen. Op advies van de Sovjet-regeering deed de Bulgaarsche regeering voorstellen aan de vertegen woordigers van de boerenvereeniging cn van de sociaaldemocratische partij. Deze vertegenwoordigers aanvaardden de uit- noodiging, doch stelden voorwaarden, die in strijd bleken met de beslissingen van de drie ministers van buitenlandsche zaken te Moskou. De Bulgaarsche regee ring weigerde deze eischen in overweging te nemen. land gaf een woordvoerder van de Ne derlandsche delegatie uiting aan zijn vol doening over dit feit. „Wij hebben er niet naar gestreefd, gekozen te worden", zeide hij, „Doch nu het geschied is, zullen wij ons uiterste best doen op zoo gt<f.l moge lijke wijze van dienst te zijn. Wij beschou wen de ons opgelegde taak als een dienst, dien wij den Ver. Naties zullen kunnen bewijzen". Minister Van Kleffens, het hoofd van de Nederlandsche delegatie werd door vele gedelegeerden gelukgewenscht Tot lid van den Economischen en Socia len raad van de UNO zijn gekozen: Noor wegen, de Sowjet-Unie, Frankrijk. België, Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Enge land, de Ver. Staten. Libanon, Oekraïne, Chili, China, Canada, Peru, Columbia, Cuba, Britsch-Indië en Joego-Slavië. De controle op de atoomenergie en dc werkzaamheden van de UNRRA zullen de agendapunten zijn, welke op dc bijeen komsten van de algemeene vergadering der UNO deze week zullen worden be sproken. Personeel heeft bezwaar tegen overplaatsing. Vorige week is de bevoegdheid van den dienst van den militairen commissaris voor in bewaring stelling en vrijlating van poli tieke delinquenten te Haarlem, onder leiding van mr. Erades, overgegaan naar den ge machtigde van den proc. fiscaal mr. W. Boers. Tegen het personeel van den dienst ls gezegd, dat het nu ook zou overgaan naar den dienst van dien gemachtigde. Hiertegen had het bezwaar, eenerzijds, omdat men niet zoo maar van den eenen naar den anderen dienst wil worden gezonden en ook omdat het meende en wenschte bij het tribunaal In dienst te treden. Het is daarom sinds Vrij dag niet meer op kantoor verschenen. De gemachtigde neemt thans naar ons ls meegedeeld, ander personeel In dienst. Mussert voor den raad van cassatie Mussert, die door het bijzonder gerechts hof te 's-Gravenhage ter dood is veroor deeld, zal op Woensdag 20 Februari, des ochtends kwart over tien terecht staan voor den bijzonderen raad van cassatie. 1 woord is aan.... Li a u r i 1 1 a r d Het is met het leven als met een redevoering: het komt meer op den inhoud dan op de lengte ggn. met beloften naar Indië Algemeene verkiezing, eigen parlement, later onafhankelijkheid Frederick Kuh, een Amerikaansche correspondent, meldt uit Londen, dat de Nederlandsche regeering zeer bin nenkort een nieuw belangrijk door de Britsche regeering goedgekeurd aanbod aan de Indonesische nationalisten zal doen. Dr. van Mook, aldus de corres pondent. heeft het aanbod bij zich en zal onmiddellijk na zijn aankomst in Bata via een bespreking voeren met Siahrir Zaterdagmorgen is dr van Mook van Schiphol vertrokken. Kuh verklaart, dat de voorstellen, volgens een naar zijn meening „gewoonlijk betrouwbare en goed ingelichte bron", het volgende in houden, 1. Een spoedige algemeene verkiezing: in Indonesië, misschien al binnen twee maanden. 2. Voordat dc vork iz.: In gen pk a's vin den, zal een Uitvoerende Raad van door Nederlandsche zijd - g ■•vilde In donesiërs gevormd worden. 2. Voordat dc verkiezingen plaats vin- eigen parlement kk-r n, waaraan do Uitvoerende Raad verantwoor ding verschuldigd is. Dc Raad (-) ver tegenwoordigt het one rsfa binnen landsche gezag, terwiil d int-r atio nale economische hetrekk'ngen en de defensie in handen van de regeering van het Nederlandsche gemeenebest zullen rusten. 4. Fen belofte voor onafbank' lijkheijj van Indonesië binnen een nader te be palen aantal jaren. Kuh zegt, dat de Nederlandsche re geering voor het laatste punt 20 a 25 jaar in gedachten heeft. Volgens Kuh is bovengenoemd plan het resultaat ge weest van de bijeenkomst te Chequers en hij besluit met de opmerking, dat hoewel de bevoegdheden van de Neder landsche rijksregeering niet in het plan zijn vermeld, het bekend is, dat de Ne derlanders het idee voorstaan om Nod.- Tndië. Suriname, Curacao en Nederland, in een Rijksregeering voo- buitenland sche betrekkingen, internationalen han del en defensie op basis van een ge meenebest te doen vertegenwoordigen. Het A. N. P. verneemt van gezagheb bende zijde, naar aanleiding van deze pu blicatie. dat het volkomen uitgesloten moet worden geacht, dat eenige mede- deeling ter zake door wi"n ook is gedaan. Het is bovenbien uitgesloten, da' onder de omstandigheden van het oogenblik van overheidswege iets wordt gepubliceerd omtrent deze aangelegenheid. Een Indonesiër lot dr Koningin. De bekende Indonesische expcrl op fi nancieel gebied, mr. Mas Stamel, valt in een open brief aan Koningin Wilhclmina de „Indonesische republiek" aan. die h(J beschuldigt van ..het schaamteloos propa- geeren van die theorieën", welke alle vr(|a menschen meenden 'c hebben vernietigd cn uitgeroeid." HIJ vraagt de Koningin, menschen naar Indië le zenden, die een ..breed en Itljk en grooten moed hehhtut om snel te handelen in de tegenwoordige verwarring". ..Mijn volk lijdt nog onder de kreten van ,.M»rdeka", do gebalde vuist van do misleide Jeugd en hot egoïsme van do zoo genaamde leiders, die in do dngon van lood verraders waren" ,,Er Is zekerheid, dat, wanneer de vrees en verschrikking waar in men nu leeft, voorbij zullen zijn, tal rijke Indonesiërs mot rilko ervaring en kennis, vrij nanr voren zullen komen om te werken en zij zullen enthousiast het huls van de vrijheid helpen opbouwen Kinderen niet naar Holland. Alle kinderen beneden 15 juar. die nog geen mazelen hebben gehad, morsten do ...Tohan van Oldenharnrvelt". die binnen kort uit Tandjong Prlok znl vertrekken, weer verlaten Aan boord van de ..Nieuw Amsterdam" Is n.l. gebleken, dat de kli maat-overgang van de tropen naar Europa ern zeer gevaarlijke vorm van mazelen in de hand werkt. De „Noordam" is hedenmorgen van Sin gapore naar Batavia vertrokken om eva cuees voor Nederland in te schepen. Vandaag i« te Batavia aangekomen S"hout-bij-nacht Pinke, die binnenkort In functie zal treden als opvolger van admi raal Helfrlch. Ook is te Batavia gearri veerd het Britsche Lnhour-Lngorhuislid Arnold Davies, die volgens den correspon dent van de Daily Sketch een geheim rap port over Java zal opstellen voor Attlee^ Al«r. verkiezingen 111 .Japan MacArthur heeft de Japansche regee ring gemachtigd algemeene verkiezingen te houden na 15 Maart a.s. Sovjet-voorstel leed schipbreuk

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1