De hulp aan Oorlogsslachtoffers. Kort en bondig Haal die voordeelèn binnen! Kremer's Dansschool W. Fortgens VERMAAT's Moderne Bakkerijen Amsterdamsche Vleeschhouwerijen i* xi fum ïXiiUUiülKOM I aura jo aiaö z aaiJuee doos ar.il Gecentraliseerd in de D.B.V.O. De oorlog heeft veel leed over ons j land gebracht. Een deel daarvan is helaas onherstelbaar. Gevallen hel- den -zijn niet tot nieuw leven te roe pen, om hen terug te kunnen geven aan ouders, vrouw en kinderen. Die i ledige plaatsen zullen blijven. Maar overal waar het mogelijk is den druk te verlichten door hulp en geld, wordt in naam der regcering gehandeld. Zoo goed mogelijk, want onze eer als volk is daarmee gemoeid! Daarvoor zijn, over het land verspreid, de D(istrict) B(ureaux) V(erzorging) Oor logsslachtoffers) opgericht. Het bureau te Haarlem (Paviljoenslaan 9-11) strekt zijn zorgen uit over het gebied dat reikt ten N. tot Limmen, ten W. tot Zandvoort, ten Z. tot Bennebroek en ten O. tot Uithoorn. Het aantal oorlogsslachtoffers is groot, want het begrip wordt ruim genomen. Het zijn niet alleen de nabestaanden van de 6trijders die vielen aan het ondergrond- sche front, maar ook vrouwen en kinde ren van mannen die bij bominslagen wer den gedood. Illegale strijders, die hun be trekking verloren hebben, moeten weer aan gelijkwaardig werk geholpen worden, of als dit nu nog niet gelukt, voorloopig een uitkeering krijgen. De uitkeering aan illegale werkers of nabestaanden van hen geschiedt door mid del van de „Stichting 19401945". De evacuaties brengen ook veel beslom meringen. Eerst had men het werk voor het onderdakbrengen der verjaagden, nu de zorg voor het onderdak houden, en het zooveel mogelijk terugbrengen der ge- evacueerden naar de oude woonplaats. Eerst recht ingewikkeld worden de rege lingen als niet alleen menschen maar ook bedrijven en winkels evacueeren. Trouwens elke categorie heeft zijn af wijkingen en bijzondere zorgen, Nemen wij slechts enkele voorbeelden. Een inva lide kan men blijven helpen tot aan zijn dood, omdat hij niet in staat is zijn oude handwerk uit te oefenen, maar ook en dat is veel beter kan men hem helpen opdat hij in staat is een nieuw vak te leeren waarmee hij weer in eigen levens onderhoud kan voorzien. Een jonge vrouw wier man in den illegalen strijd viel. zou voor haar leven recht hebben op fin. hulp. maar als die lust en geschiktheid heeft zelf een bedrijfje of winkel te beginnen, is dat meer aan te bevelen. Die zorg voor nagelaten betrekkingen is trouwens een rijk arbeidsveld voor het Bureau De financieele uitkeeringen zijn landelijk geregeld, maar daarmee kan in veel gevallen niet volstaan worden. In bijzondere gevallen is aanvulling van fin toelage mogelijk door Volksherstel en het Staking bij Walserij-Oost Naar wy vernemen, zyn gisteren de 12 ovenmannen van de Walserq Oost, een onderdeel van het Hoogovenbcdryf, in staking gegaan. Tengevolge van deze sta king moest de blokwals worden stopgezet. Naar aanleiding van dit conflict heeft de directie van het Hoogovenbedrijf in een circulaire den gang van zaken nader uiteengezet en o.a. het door de arbeiders becijferde uurloon van 90 cent nader be zien. De directie heeft de Kern erop gewezen, dat het onjuist is, dat men aan de machtiging van het College van Rijksbemiddelaars om de loonen te ver- hoogen verbindt, dat nu ieder ook per soonlijk het recht heeft op de verhoogir.? tot de percentages, genoemd in de for mule van dit college. De directie heeft aan de Kern meege deeld, dat aan den eisch der ovenmannen niet zal worden voldaan en erop gewezen, dat het doordringen van partieele loon- eischen tot de ernstigste gevolgen voor het bedryf en zyn arbeiders en niet te vergeten voor de nationale belangen aan leiding zal kunnen geven. Fonds 1940-1945, waarmee in deze wordt samengewerkt. De uitkeering is er niet op berekend, dat kinderen van gevallen strij ders hun aangevangen studie kunnen voleindigen. En daarvoor moeten toch wegen gevonden worden. Bij de a»ep evacués hebben wij ook de zorg voorde Joden. Zij die het leven er af brachten zijn als regel beroofd van huis, meubelen en kleeding. Zij hebben niets gered. De noodige hulp wordt gebo den' om deze slachtoffers weer een drage lijk bestaan te verschaffen. Het werk van D.B.V.O. is een mooi werk. Het welslagen hangt evenwel af van de geschiktheid die het betrokken personeel heeft voor dien zeer byzonderen arbeid. Voor zoover wij over het Haar- lemsche Bureau kunnen oordeelen, is de directeur Jhr. F. Sandberg, die vol enthou siasme is om op dit gebied te bereiken wat eenigszins mogelijk is, er in geslaagd zich te omringen door een kern van be kwame medewerkers, zoodat de beste ver wachtingen gekoesterd mogen worden. Elk oorlogsslachtoffer kan met een ge rust hart naar de Paviljoenslaan gaan. Men zal hem daar helpen zooveel dat slechts mogelijk is. Niemand wordt van het kastje naar den muur gestuurd. Natuurlijk kost die hulp geld. Voor het geheele land loopt dit in de millioenen. Maar dat is de erfenis van den oorlog die wij als volk hebben te aanvaarden en ge zamenlijk te dragen. Prins won van Fairluirsl Pomar verslaat Stone De uitslagen van de gisteravond in de der de ronde gespeelde partijen lulden als volgt: Lupi—Abrahams afgebroken in beteren stand voor Lupi; Deuker staat tegen Devos op winst; Bernstein—Steiner afgebroken in be tere stelling voor Bernstein; Thomas—Euwe afgebroken met winstkansen voor Euwe; Pomar—Stone 10; Broadbent—Friedmann 10; GolombekTartakower remise; New man—Winter 1—0; Wood—König 01: Medina Christoffel. 0—1. De andere partijen in de derde ronde wer den gisteravond niet beëindigd en zullen van daag worden voortgezet. De partijen van de tweede ronde, die Dins dagavond werden afgebroken vonden giste ren ochtend reeds vrij vlug een einde. De uitslagen hiervan tuiden: Falrhurst Prins 0—1: StoneOpocensky remise. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 13 Jan., D. M. van Eijk—Goes, z.; 14 Jan.. M. A. J Koelemij—van Gasteren, d.; S. de Roolj—Schievink. d.; 15 Jan., M. C. A. Turkenburg—Houtakker, d,; C. C. Schreu- derKeur, d,; K. BinnertsTichaja, z,\ G. B. HoogervorstWennekers, z. OVERLEDEN: 9 Jan., M. E C. Veringa— Rietzschel, 47 j., Engelszstraat; 13 Jan., E. A. Dommisse—Meslier, 92 j.. Kleverlaan; 14 Jan., P. Warmerdam, 78 j., Pieter Kiesstraat; C. R., 3 j„ d. van A. van Es, Arcnipelstraat; P. J. Koomen. 24 j., Pleiadenstraat; j. Hetem— Kooi, 65 j., Spaarnwouderstraat; G. M., 5 J., d. van A. van Tunen. Kamperlaan; 15 Jan., M. Kloos—van der Blom, 48 j„ Verspronck- weg; A. M. A., 1 j.. d. van W. A. de Bruin, Gasthuisvest; A, M. M. Overgaag, 30 j., Kam perlaan; H. Snijder, 21 j Kamperlaan; E. J. HartmanMeuleman, ,49 j., Hagestraat; D. Molenkamp, 68 j.. Merwedestraat. ONDERTROUWD: 16 Jan. P. van der Klaauw en M. Spreeuw; G. H. Frederllcs en J. K. Hendriks; C. Vuijst en C. E. ter Smit ten; P. Jansen en H. Misset; P Haak en E. Kalf; R. Spaan en G. P. E. de Jager; C. J. Spits en II. Wijtkamp; G. Leunk en C. M. J. Grüter; C. van Emmerik en A. M. Hagen; J. Schippers en G. Wempe; P. Hegman en C. Ottenbros; H. v. d. Nouwland en A. Groot; J. Boontjes en A. J. Zandstra; R. Ver hoef en S. R. Stolker. GEHUWD: 16 Jan., T. EI. Krom en G. Zwaanswljk; W. J. Groen en C. H. A. Hoed; E. A, Steentjes en C. C. v. d. Peet; G. J. Maatkamp en M, Mulder; W. P. Spaargaren en A. Klumper; F, L. de Kuster en J. E. v. Assema; P. B. Borst en H. J. Snoek; W. H. Kaptein en G. H. Pijnacker; P. M. Rltskes en A. P. v, Graas; P. T. J. Kathmann en A. G. ter Maten; C. J. Post en M. G. IJlstra; C. J. G. E. H. Repelius en P. C. Sch'ultheiss; A. J. Krol en T. Baelde. BINNENLAND Een nieuwe distributieregeling voor ser viesgoed is binnen enkele weken te verwach ten. Daar de verstrekking aan de getroffen gebieden ten einde loopt, zullen nu ook an deren weer serviesgoed krijgen. Bezorgd over Indië. Het Centraal Comité der A.-R. Partij heeft een telegram aan de regeering gezonden waarin gezegd wordt, dat men met diepe zorg vervuld is over den gang van zaken in Nederl. Oost-Indië en er bij de regeering ten sterkste op aan dringt alle middelen aan te wenden tot herstel van ons gezag. Een Nederland-Amerika Instituut is in ons land opgericht. Voorzitter is de heer H. Cremer. In Amsterdam wordt een centrum gesticht, waar Amerikanen op een voor hen aangename wijze zouden kunnen worden ont vangen. Amerikanen zullen worden uitge- noodigd in ons land lezingen te houden die specifiek belang voor ons land hebben. Als dank der Nederlanders aan Amerika wordt voor het Witte Huis een Nederlandsch kunst voorwerp of schilderij aangeboden. De doodstraf is voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam geëischt tegen den landwachter van Kleef uit Bergen, die veel huiszoekingen naar radiotoestellen en onder duikers heeft verricht. Hij begeleidde ook veel transporten uit Alkmaar naar Amster dam. Toen een Joodsche gevangene ont vluchtte en in 't water sprong, heeft hij hem doodgeschoten, Een nieuwe credietovereenkomst tus- schen Canada en, Nederland is gesloten voor aankoop van een groote partij goederen in Canada. Voor credietverleeningen was in Ca nada IO0 millioen dollar beschikbaar, Neder land kreeg daarvan 25 millioen tegen 254 Zullen onderwijzers boven de 60 jaar voorloopig gepensionneerd worden? zoo heeft het Tweede Kamerlid van Sleen aan den minister van onderwijs gevraagd. Hij verzekert daarbij dat er onrust onder de on derwijzers over deze quaestie is. De vloot van de N.V. Scheepvaart Mi). Millingen te Rotterdam is vergroot door den terugkeer van de „Noordplein". Het schip is voor hoog noodige reparatie naar de werf Waalhaven gesleept. Bestellingen zijn in Engeland gedaan voor 1300 auto's, 500 vrachtauto's en bus- chassis en verscheidene duizenden rijwielen. In de veenderijen in ons land staan thans zoo deelt de minister van handel en nijverheid mede, 1.060.000 eenheden brand stof als turf. Deze is minder dan in andere jaren op dezen tijd. Of er dezen winter nog van verladen kan worden als huisbrand is nog onzeker. Schoenenbonnen die thans in omloop zijn, zullen over eenigen tijd ongeldig ver klaard worden, daar er een nieuw soort bon nen komt. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn benoemd tot hoogleeraar dr. J. N. Se- venster te Leeuwarden, dr. M. A. Beek te Enschede, dr. C. J. Bleeker te Enschede, dr. W. Leendertz te Rotterdam, prof. dr. J. W. Kooiman te Amsterdam, dr. A. W. H. Herk, dr. J. de Boer en mej. dr. C. H. A. Haspels. Tot buitengewoon hoogleeraar dr. C, W, Monnick te Maastricht, Van anti-vries (aethyl glucose) dronken twee arbeiders te Rotterdam. Een is overle den, de tweede is al eenige dagen bewuste loos. Zij dachten een flesch alcohol gevon den te hebben. BUITENLAND Een Amerikaansche liberty-schip met 600 repatrieerende Amerikaansche soldaten aan boord, is op 300 mijl Z.O. van Newfoundland in moeilijkheden geraakt en geeft nood seinen. De uittocht van 44.000 Duitschers uit Hongarije is begonnen. Lange colonnes voer tuigen rijden in de richting Beieren. Iedere uitgewezen Duitscher is gerechtigd tachtig kilo bagage mee te nemen. Voor ruim zes millioen pond sterling waarde aan vliegtuigmateriaal van de Engel- sche marineluchtmacht zal in den Stillen Oceaan geworpen worden. Het zijn resten van Corsairs. Hellcats, Avengers en Barra cudas, waaruit alle waardevolle deelen ge sloopt zijn. De sloopers willen deze wrakken niet van de vllegveiden verwijderen. Een Engelsch transportvliegtuig is bij Marseille tegen een heuvel gevlogen. Er zou den een twintigtal slachtoffers zijn te be treuren. De beruchte bandiet La Marca, die sedert langen tijd de bevolking in de omge ving van Napels terroriseert, zou te Spezia zijn gearresteerd. De operaties tegen bandieten in Sicilië hebben het karakter aangenomen van een guerilla. Men maakt gebruik van mitrail leurs, kanonnen, vliegtuigen en pantser wagens. ondanks het bevel „staakt het vuren" Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. Oostelijke wind met matige vorst in het Noorden van het land, nog kans op overtrekkende wol kenbanken, overigens helder tot licht be wolkt. duren gevechten in N. China nog voort. Jan Moedwil, de bekende Belgischs radiospreker te Londen, is tot directeur van radio Antwerpen benoemd. HAARLEM EN OMGEVING Het beroep als predikant bij de Ned, Herv. Gemeente van Heemstede is aangeno men door ds. J. W. van Nieuwenhuyzen to Nijmegen. Aangenomen is het beroep als predikant naar de Gereformeerde Kerk van Angerla door ds. W. Postma te Nieuw Vennep. De hoofd-inspecteur van Politie A. F. Suurendonk is bij besluit van den min. van Justitie aangesteld tot vervanger van den commissaris van Politie te Haarlem. Het dameskoor „Z.I.G.E.A.", dirigente Rie Schouten, geeft 24 Jan, een concert in de Begijnhofkapel te Haarlem. Tiny Kaiser geeft piano-solo. C. Verdel, Voorzorgstraat 25, vakman bij den Rijkstelefoondienst, zal Maandag 21 Ja nuari zijn 25-jarig jubilé vieren. Ds. G. Koch te Leiderdorp, die het be- roep naar de Ned. Herv. Gem. van Haarlem Noord heeft aangenomen, zal daar op 17 Februari zijn intrede doen. Bevestiger is Dr. M. van der Voet. Vrijdag 18 Januari zijn de letters X, Y en Z aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Vleeschhal. Tevens zal dezen dag een na-uitreiking van kaarten plaats hebben. Op den kamermuzick-avond. te geven coor het Hollandsch Strijktrio (Chris Braam, viool, Francois Bouguenon, altviool en Victor Bouguenon, cello) op Vrijdag 18 Januari in de Begijnhofkapel te Haarlem, zullen Trio's van Schubert, Reger en Beethoven uitgevoerd worden. Gerepatrieerden uit Duitschland, die het geld. dat zij bij hun terugkeer aan de grens hebben moeten inleveren, weer in hun bezit wenschen te krijgen, kunnen hiertoe met in gang van Maandag a.s, bij het Gew. Arbeids bureau te Haarlem formulieren afhalen ol schriftelijk aanvragen. Contact met familieleden in Indië De repatrieeringsdienst verzoekt aan alle Nederlanders, die nog geen contact met hun familie in Indië hebben gehad, de hun bekende bijzonderheden betref fende de te verwachten repatrieerenden schriftelijk mede te deelen aan het vol gende adres: „Dienst der repatrieering, Carel van Bylandtlaan 30, den Haag. Irt den linkerbovenhoek van de enveloppe te vermelden: „Contact". Het is noodig de volgende gegevens te verstrekken: naam van het familielid in Indië, geboortedatum, geslacht, laatst be kende adres, naam familielid in Neder land, adres familielid in Nederland en adres in Nederland, waar de repatrieeren de gehuisvest kan worden. Verder verzoekt de dienst der repatriee ring met nadruk om eventueele wijzigin gen in het bestemmingsadres van den re patrieerende in de eerste plaats op de snelst mogelijke wijze te berichten aan den dienst der repatrieering, Carel van Bylandtlaan 30 te Den Haag. Het is na tuurlijk wel gewenscht ook het familie lid, dat zich aan boord van een thuisvaren de boot bevindt, in kennis van de adres wijziging te stellen. De tram in den avond Het begint 18 Februari Eenige dagen geleden deelden wij mede dat de N.Z.H. in den loop van Februari ook '6 avonds zal gaan rijden. Nader ver nemen wij dat met ingang van 18 Fe bruari op alle lijnen de diensten in de avonduren zij het voorloopig nog in beperkte mate hervat worden. Op het traject den HaagVoorburg ging dit al 18 Januari in. De toewijzing van electrischen stroom is van dien aard, dat op Zondagen voor loopig nog niet gereden kan worden. DROSTE's CHOC. EN CACAOFABR. N.V. vraagt t directe indiensttreding EENIGE NETTE JONGENS van 18-20 jaar Aanm. bij den portier. De beste artikelen de laagste prijzen Dat kan alleen de UBliG Elke 10 dagen een speciale aanbieding. Thans tot en met 26 Januari, zoolang er voorraad is Kaas per kg. 15 ct. goedkooper. Holl. Spliterwten geen 22 maar 19 ct. p. 500 gr. Holt Groene Erwten geen 17 maar 15 ct. p. 500 gr. Aardappelvlokken geen 20 maar 17 ct. p. 200 gr. Havermout geen 25 maar 23 ct. p. 500 gr. U winkelt prettig engoedkoop bij de Unie Kenners keuren alle soorten en kiezen als de beste verpakte koffie en thee Groote Houtstraat 176 - Telefoon 15150-18373 BIJ CLUBJE EERSTBEGINNENDEN (pl.m. 20 jaar) op Zondag; van 5.15 tot 6.45 uur kunnen zich nog EENIGE DAMES aansluiten. AANVANG TAP-LESSEN (voor kinderen tot 12 jaar) Zaterdag 26 Januari van 2 tot 3 uur. MAZELEN In verband met de groote behoefte aan serum voor on- vatbaarmaklng tegen mazelen verzoekt ondergeteekende de ouders wier kinderen niet langer dan 3 weken geleden lijdende zijn geweest aan mazelen toestemming te geven, dat hun pas herstelde kinderen van 4 jaar en ouder een kleine hoeveelheid bloed afstaan voor bovengenoemd doel. Zij. die daartoe bereid zijn, gelieven ten spoedigste naam, adres en leeftijd van deze kinderen op te geven aan den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124, De Directeur van den Gein. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Dr. W. B. SMIT Vermaat bakt GROOTE beschuiten Daarom zijn er slechts 12 beschyiten In een paK Vermaat's beschuit. Van de kleinere beschuiten gaan er 14 in e^n pak. Maar het gewicht is hetzelfde, 140 gram en Vermaat's beschuiten houden dat gewicht ruim, ze wegen veelal meer dan 140 gram per pak. En ze zfjn versch, erg vensch, zoo uit den overig en ze zijn groot. Paul Krugerkade 31, Telefoon 11496 Voor de boterham! Tongenworst Gebraden Gehakt Saksische Leverworst Grove Snijworst Boterh am m en worst Bloedworst lamel) worst Gekookte Worst Comedbcef Geldersche Rookworst van voor-oorl<ysehe kwaliteit van A. Meijer SPAARXW O UI>EI tSTRA AT 69 GED. OUDE GRACHT 80 BINNENWEG 117 Pf^ EN OOK HEBBEN WIJ ONS FLIAAL: LEIDSCHEVAART 334 WEER HEROPEND

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3