Haarlems Dagblad Seyss Inquart de „fatsoenlijke klerk" Indisch Debat Mandaatgebied onder Trustee? Veiligheidsraad debuteert Meer Indonesische activiteit bij Soerabaja '1 -\J ■WAOuajjoj njoo jeitt uajzjuo ïoju qajz «O© .ÏJWfftwi®? No. 182.18 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendapleln 37, Haarlem IJmuiden: Kennemeriaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Direetcur-IIoofdrcdaetour: Robert Peereboom SC/ Vrijdag 18 Januari iftld Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 1_| KT debat, dat in de Tweede Kamer x over het Indonesische vraagstuk ge voerd wordt, loont scherpe tegenstellin gen tusschen degenen die den weg van overleg, met begrip voor inlandsche aspi raties, willen volgen en de conservatie ven, die van oude koloniale opvattingen geen afscheid kunnen nemen, voortdurend tot krachtdadige maatregelen geneigd zijn en zich beklemd voelen door vrees, dat het Nederlandsche prestige teloor gaat. Met deze tegenstellingen verbinden zich acties pro eh contra den luitenant gouverneur-generaal dr. Van Mook. Te midden van zulke tegenstellingen volgt de regeering, in volkomen overeenstem ming met den luitenant-gouverncur-gcne- raai, die een paar maanden geleden door een incidenteel misverstand slechts een oogenblik geschaad is, haar eigen koers. Sinds haar jongste besprekingen met de Britsche regeering, waarin kennelijk over eenstemming over het in Indonesië te volgen beleid is bereikt, voelt zij zich daarin gesterkt. Dat Is wel tc merken uit de zekerheid, waarmee minister Loge- menn de sprekers in de Tweede Kamer heeft beantwoord. Het debat nog niet ten einde en wellicht zal het tot de in diening van een motie leiden men kan zich moeilijk voorstellen, dat de oppositie het zonder cenige poging tot een uil- spraak zou laten afloopen maar de in druk wordt toch gewekt, dat er in de Kamer een meerderheid is voor den weg van het overleg. Een moeilijk punt in het debat blijft, dat de regeering in de hui dige omstandigheden er niet toe meent te kunnen overgaan de instructies omtrent het verdere beleid, die aan dr. Van Mook zijn meegegeven, aan de Kamer mede te doelen. Een voorstel om dit in comité- generaal te doen. heeft zij afgewezen en als dit bezwaar nu eenmaal bestaat kan men zich voorstellen, dat het ook voor een zitting met gesloten deuren geldt. On behagelijk is deze geheimzinnigheid in- tusschen wel en het is begrijpelijk dat sommigen ln de Kamer, zich bewust van hun verantwoordelijkheid om zich op de hoogte te stellen in een zaak, waarbij zoo groote volksbelangen betrokken zijn, er naar streven dat een commissie uit de Kamer naar Indië zal gnan. Als dit ge schiedde zou het op de openbare meening een goeden Indruk maken. Juist omdat wij ons nog steeds moeten behelpen met een zwakke afspiegeling van de parlementaire democratie is het zoo gcwenscht om alle maatregelen, die het democratisch beleid versterken kunnen, toe te passen. Wel zou éen dergelijke commissie zich in Indië moeien onthouden van alle bemoeiing en inmenging, die de onderhandelingen In toch al kwetsbare en subtiele verhoudin gen zouden kunnen schaden Zij zou al leen dienen te gaan om zich op de hoogte te stellen van den toestand. Hoe moeilijk hel Nederlandsch beleid ln Indië is. hoeveel klippen omzeild moeten worden en met hoeveel verschillende fac toren rekening dient te worden gehouden, heeft minister Logemann opnieuw duide lijk gemaakt toen hij sprak over de inter nationale sfeer, waarin deze onderhande lingen plaatsgrijpen. Hij vroeg de Kamer „te beseffen, dat Nederland, ln zekeren zin. op het oogenbllk tegen den interna tionalen stroom oproeit, gezien de opinie der wereld over alles, wat aan koloniaal bestuur doet denken." Met andere woor den: er wordt 6poedig gedacht dat men toch oude koloniale methodes wil toepas sen. Daardoor stuiten verschillende in stellingen. die pogen ons vroegere beleid in Indië in het juiste daglicht te plaatsen, veelal op een muur van onwil. Men be schuldigt ons ervan, zei de minister, dat wij niet voldoende oog hebben voor het nieuwe en te zeer vasthouden aan wat, in de oogen van het hier bedoelde buiten land. uit den tijd is. Ten aanzien van de regeering-Sjahrir verklaarde hij. dat de Nederlandsche re geering niet met de Indonesiërs wenscht te onderhandelen over haar erkenning. Zij wil wel met Sjahrir en zijn omgeving spreken. Als dit niet tot resultaat leidt zal zij nochtans getoond hebben, dat zij tot belangrijke tegemoetkomingen bereid is en kunnen rekenen op internationalen bijval en medewerking, als maatregelen noodig zouden blijken. Dit duidt kennelijk op de besprekingen, d:e in Londen gevoerd zijn Met het voor gaande geeft het een onmiskenbaar beeld van de situatie: wij kunnen deze kwestie niet met de Indonesiërs samen tot een op lossing brengen, maar moeten voortdurend rekening houden met de internationale sfeer en met de internationale belangen, gemoeid bij het lot van een groot Aziatisch volk. Hetgeen sommigen zal er geren. maar geen verwondering behoeft te wekken, te minder omdat een organi satie als de U.N.O. geschapen is, waar van de constructie duidelijk genoeg is uiteengezet. Intusschen is de algemeene situatie ln indië gunstiger geworden en de vooruit zichten zijn zeker hoopvoller dan in de dagen toen dr. Van Mook naar Nederland De Veiligheidsraad der Vereenigde Na ties, die belast is met de verantwoorde lijkheid voor het handhaven van den we reldvrede, is Donderdagmiddag voor de eerste maal bijeengekomen. Tot voorzitter van den Raad werd gekozen de Australi sche minister van marine Norman Makin. De historische zitting, waarvoor bij alle delegaties groote belangstelling bestond, droeg slechts een formeel karakter. De I- ngclschr minister van Buitcnland- SOhe Zaken. Bevin, heeft in zijn rede voor «te L'.N O. meegedeeld, dat Engeland be sloten had „onverwijld besprekingen te openen over het onder den Raad van Trustee stellei. van de Afrikaansche man daatgebieden Tanganjika, Kameroen en Togo." Omtrent Palestina zeide Bevin, dal het volgens Britseh inzicht noodzake lijk was het rapport van de Anglo-Ame- rikaansohe commissie van onderzoek af te wachten, „(vorens het probleem van Palestina's toekomst aan te snijden. Hij kondigde vervolgens aan, dat de Britsche regeeriiig \an plan was in de nabije toe komst stappen ic ondernemen tot het ves tigen van Transjordanië ais een souve- relnc en onafhankelijke staat. Bevin brak oen l^ns voor het interna tionale arbeidsbureau. „Alle handelsstrijd tusschen de stater; onderling ten koste van Turksch aanbod aan Rusland? Volgens inlichtingen uit geloofwaardige Armeensche bron, aldus meldt A.F.P., zou te Istanboel in het grootste geheim een onderhoud tusschen den plaatsvervan gend volkscommissaris van buitenland- sche zaken van de Sovjet-Unie, Visjinskl en den Turkschen minister van buiten- landsche zaken, Hasan Saka, hebben plaats gehad Het voorstel tot dit onderhoud zou van Vlsjinski zijn uitgegaan. He» zou drie dagen in beslag genomen hebben en Saks zou hebben voorgeslagen, dat de gebieden van Kars en Ardahan aan de Sovjet-Unie zouden worden teruggegeven, onder voor waarde, dat deze laatste van alle aanspra ken betreffende den Bosporus, de Darda- nellen en de provincie Georgië zou afzien Visjinski zou beloofd hebben, deze voor stellen aan zijn regeering over te brengen De Armeensche nationale raad in Syrië en de Libanon heeft aan den voorzitter van de algemeene vergadering der U.N.O een telegram gericht, waar zij uit naam van tweehonderdduizend Armeensche vluchtelingen in beide landen vragen om aansluiting bij Sovjet Rusland van de Ar meensche gebieden, die door de Turken werden gegrepen. den arbeider, moet voorkomen worden." Volgens A.F P heeft hij nog gesproken over een voorstel tot het oprichten van een „Internationaal volkomen onafhanke lijk secretariaat van alle regeeringen", alsmede van een „Internationale bestuurs commissie." De Russische vice-volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Visjinskv, wordt thar.s niet voor Zaterdag te Londen verwacht, hetgeen eventueel verband zou kunnen houden met zijn beweerde onder handelingen met Turkije. Vandaag zou Gromyko, Visjinsky's plaatsvervanger, voor de U N.O. verklaringen afleggen. Het officieele communiqué van Donder dag meldt over den toestand op Java: Op Oosl-Java is een deel van een ar tilleriestelling bij Sroeni beschoten waar door drie mannen gewond werden. De kampong is daarna door Britsche troepen aangevallen, waarbij nog een Britsche soldaat is gewond. Britsche troepen, die een groep van 50 tot 60 Indonesiërs bij Tebel hebben aangevallen, verloren twee dooden en een gewonde. Twee voertuigen met Punjabs ten Westen van Soerabaja en ten Zuiden van Gris6ee zijn op een mijn gereden, waardoor zeven van hen gewond werden en de voertuigen zwaar zijn beschadigd. Over het algemeen wor den de Indonesiërs in de gebieden ten Westen en ten Zuiden van Soerabaja, zoo als uit de rapporten der patrouilles blijkt, actiever. Op de Javazee is de onderzeeër Tijger- haai met een zwaarbeladen boot in bot sing gekomen, welke omsloeg. Drie men- schen zijn verdronken. (U.P.) Het wrak van 't sinds 15 Jan. vermiste Dakotatoestel is op een bergtop halverwege Bandoeng— Batavia ontdekt. Van de goederen welke naar Indië worden verzonden, wordt onderweg zeer veel gestolen. Ook tusschen Tandjong Prlok en Batavia gaat nog een groote hoeveelheid verloren. (U.P.) In Djokjakarta, waar thans Soekarno en Hatta c.s. verblijven, is een pamflet verschenen, waarin Sjahrir's kabinet be schuldigd wordt te bestaan uit „Anti- Japansche, pro-Nederlandsche bourgeois en intellectueelen. niet in staat een sociale revolutie te leiden". (U.P.) Sjahrir heeft zich, volgens inlichtingen van de Nederlandsche delegatie, nog niet tot de U.N.O. gewend. Het woord is aan. Lamartine: Dreigen zonder slaan i# tn de politiek: zich bloot geven. (Uit: Histoire des Girondins) De zuivering van kunstenaars. Een wetsontwerp Ingediend d.e Tweedo Kamer is Ingediend het wetsontwerp „Zuivering kunstenaars" Het ontwerp regelt de normen, waarnaar de kunstenaars ten aanzien van hun houding tijdens den bezettingstijd beoordeeld zul- en kunnen worden en geeft de maatrege len aan, die tegen hen genomen kunnen worden. De door het Militair Gezag ingestelde ®trQe,üad®n vo?r. de kunst blijven gehand haafd. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen verkrijgt echter de bevoegdheid oude leden van deze eere raden te ontslaan en nieuwe te benoemen. Ingesteld wordt een centrale eoreraad die de uitspraken van de eereraden voor de kunst in beroep zal beoordeelen Deze ""tfa'e eereraad zal bestaan uit rechts geleerde leden De grondbeginselen van den procesgang zijn in het ontwerp neer gelegd. De uitspraken van de eereraden, gedaan voor het tijdstip van Inwerkingtreding van de wel. verkrijgen, indien geen be roep wordt ingesteld, verbindende kracht na afloop van den beroepstermijn Wordt wel beroep ingesteld, zoo verkrijgen zij eerst verbindende kracht, nadat zij in be roep zijn bevestigd. Voorts is de bepaling opgenomen, dat de kunstenaar, die zich volledig heeft ge dragen naar de maatregelen te zijnen aan zien voor de inwerkingtreding van deze wet door een eereraad genomen, niet weder in eerste Instantie door een eere raad kan worden beoordeeld Ten aanzien van den kunstenaar, die zich niet of niet volledig naar zoodanige maatregelen gedroeg, kan opnieuw in eerste instantie een maatregel worden genomen. Troepenschepen terug aan eigenaars Volgens mededeellng van het Amerl- kaansche departement van oorlog zullen in den loop van de komende vier maan den honderd-en-veertlen schepen, welk® voor troepentransport hebben dienst ge daan aan hun eigenaren in Amerika of net buitenland worden teruggegeven Dit betreft zestien Nederlandsche sche pen, twee Fransche. twee Noorsche en vier-en-negentig Amerikaansche kwam. R. P. Weerbericht MATIGE VOR8T Weersverwachting geldig tot Zaterdag avond. Koude wind tusschen Oost en Zuid-Oost. matige .vorst, toenemende be wolking me', later kans op sneeuw, vooral In het Ziriden van ons land. Seyss Inquart stond tjjdens de zitting van Donderdag voortdurend bloot aan een lawine van beschuldigend materiaal en dr belangstelling, die h(j genoot was wel een geheel andere, dan die tijdens de „glo riejaren" van het Nationaal Socialisme. Hij tracht nog steeds voor een gematigd man door te gaan, maar de uitwerking van deze gematigdheid, vastgelegd in een groot aantal documenten, werd, mede in uaain van het Nederlandsche v«ilk, voor gedragen door den Franschen aanklager De Menthon. die het drama van Oosten rijk en het leed, dat de „rijkscommissaris" over Nederland bracht in felle kleuren schilderde. Voor ons land begon de ellende op dien 18cn Mei 1940, toen Seyss in de Haagsche ridderzaal zijn „ambt" in Ne derland aanvaardde en welk optreden culmineerde in het onderteekenen van executiehevel op executiebevel. Het ge- hecle Nederlandsche recht werd omver gehaald en de gehate gevelbouwers van het Nazidom deden hun laakbaar werk. Nederland moest nauw aan het Dultsche rijk verbonden worden en geen middel was te Infaam, om het gestelde doel te bereiken. In April 1942 begon Nederland een „vrijwillige bijdrage" aan den oorlog tegen het Bolsjewisme van 50 miilioen per jaar te betalen. De aanklacht van West-Europa. Niet alleen Nederland maar alle Weste lijke bezette gebieden brachten hun af grijzen over het Dultsche bewind naar voren Francois de Menthon noemde het proces te Neurenberg een eerste les en het uitgangspunt ln het schema van de Duit- sche heropvoeding. De Menthon drong door in de philosophische fundamenten van het Nazisme en onderwierp dc mis daden. die Duitschland tegen den geest heeft begaan aan een beschouwing. De rassenleer, de slavenarbeid (waarbij ook de razzia in Rotterdam vermeld werd) de wettelijk georganiseerde plundering, de herhaalde schendingen van de Haagsche conventie en de ruineering van het Neder landsche volk bracht hij tot hun diepste gronden terug; het totaal aantal Neder landsche slachtoffers, dat een prooi werd van de Dultsche terreur, schatte De Men thon op 120.000. Alle barbaarschhcden van het Duitsche regiem in het bezette Wee ten passeerden nogmaals de revue. De flagrante tegenstelling tusschen de aanklacht en de houding van Seyss In quart, welke veel leek op die van een betrapten schooljongen, die het eigenlijk niet eens is met zijn straf, was een van de meest opvallende elementen van de zit ting van Donderdag. Hij beweerde telken® weer, dat hij slechts dc boodschappenjongen van Berlijn is geweest en dat h(j toch wel een nette Nationaal-Socialist was. Hitler was ech ter ontroerend verheugd over zijn knap pen leerling. Dit sluwe individu, de ver rader van Oostenrijk en de beul van Ne derland laat niets na oin te suggereeren. dat hjj een ondergeschikte ambtenaar was Nederland weet wel beter. De benoeming van Mussert door Seyss- Inquart als „leider" deed veel stof op waaien in de andere bezette gebieden, met name in Vlaanderen Mussert moest geblameerd worden, zijn blamage moest in de hand worden gewerkt, door hem zooveel mogelijk te gebruiken! Maar d® Rijkspolitiek, voorgestaan door de S.S., gedoogde dit plan van het commissariaat- generaal niet. Aan de lange middentafel van de pro- secutle heeft de Nederlandsche vertegen woordiger. kol. Van Tuyll van Se roos- kerken een plaats gevonden. Francois de Menthon heeft zijn functie als Fransche hoofdaanklager neergelegd, daar hij zich in Parijs ten volle moet gaan wijden aan zijn werkzaamheden aan de constitutie. Hij wordt opgevolgd door Auguste Chnmpetler de Ribes. Japni. lie krijgsgevangenen, «He op Java worden ontwapend, uan het verk op het vliegveld te Batavia, waar zo onder bewaking vau Britsche (P.). soldaten nieuwe startbanen moeten atuileggeu.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1