JOOP VAN DER LAAN cfóecscfi&tmty dB- Bloemendaais Noodraad Korf en bondig Prachtige partij van Tartakower Sport in het Kort Evangelische Maatschappij Heropening Rijshout te koop Neerland. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Een Nieuwjaarsrede - Trolley- of Autobus? Tegen ontsiering der omgeving Burgemeester Den T e x opende de vergadering van Bloemendaais Noodraad van Donderdagmiddag met een korte Nieuwjaarsrede, waarin hij den raads leden een goed jaar toewenschte en ook een vr-uchtbaren arbeid. Wij zijn dankbaar ■dat wij nu weer in vrede leven. Onze ver armde en berooide gemeente is ons nog liever geworden, omdat wij nu eensgezind werken aan het herstel. De saamhoorig- jheid onder de burgerij, die sterk is toe genomen, geeft goede hoop voor de toe komst. Spreker heeft waardeering voor het gemeentepersoneel. Londens radio heeft indertijd meermalen gewezen op een te genstelling die er zou zijn tusschen de vooruitstrevende jongeren en de behou- dingsgezinde ouderen. In Bloemendaal merkt men dit gelukkig niet. Er wordt goed naast elkaar gewerkt. Helaas is er nog een tekort aan geschoold kader. Er zijn moeilijkheden voor het heden en de toekomst. Niet alleen op financieel terrein. De meeste zorg geeft ons thans de volkshuisvesting. Er is een groot te kort, dat op dit oogenblik helaas niet kan •worden aangevuld. Er zijn wel groote huizen, die ledig staan, maar er moet geld door het rijk beschikbaar gesteld worden, om die zóó te verbouwen dat zij door verschillende gezinnen bewoond kunnen worden. Een der belangrijkste punten van de agenda voor deze zitting was het rapport der verkeerscommissie. De voorzitter stelde aan den raad de vragen: kunnen de heeren zich vereenigen met het invoeren van trolleybussen in het algemeen en hoe denken zij over het ontworpen verkeers wet? De heeren Schulz en Vliegen hadden tegen de trolleybus op zich zelf geen bezwaar. Zij vreesden evenwel, dat het nog langen tijd zal duren, voor met jijden begonnen kan worden. Er-is immers een ernstig tekort aan materialen en bus sen. Zou het daarom niet beter zijn zoo vroeg de laatste om voorloopig te beginnen met autobussen? De heer Pinxter zou er tegen zijn, als er lange lijnen voor de trolleybus in deze gemeente komen. Dat zou teveel ontsiering geven. De voorzitter antwoordde, dat er alleen trolleybussen zouden komen die Overveen en Bloemendaal verbinden met Haarlem. In overweging is de lijn naar Bloemendaal door te trekken naar het station Santpoort. De verbinding Noord- Zuid (Prov. ZiekenhuisVogelenzang) die er ook moet komen, zal met autobussen onderhouden moeten worden, daar het verkeer voor trolleybussen op dit traject Wiet loonend zou zijn. De korte trajecten waarop de trolley bussen in deze gemeente rijden zullen dus geen ontsiering der gemeente opleveren. Bovendien had men op die trajecten vroe ger de leiding van de electrische tram. Heemstede, waar de trolleybussen over een veel grooter traject zouden rijden, heeft wel bezwaren tegen dit systeem en prefereert dan ook autobussen. De heer Schulz drong er toch op taan de trolleybus door te trekken naar het Provinciaal Ziekenhuis. De heer Holt vroeg hoe het staat ane'. de autobusverbinding langs den Zee- iweg-' Namens de verkeerscommissie deelde •de heer Bier mede, dat reeds met 3 ondernemingen onderhandeld wordt over de autobusverbinding NoordZuid. Het is de bedoeling dat er een afbuiging komt oiaar het Adr. Stoopplein ten behoeve van de scholieren en baders. Het trolley-net staat hier geheel buiten. Dat is een grootsch opgezette onderneming. Het zal trouwens wel 3 4 jaar duren voor de trolleybussen kunnen rijden. De heer Rohling Wij kunnen zoo lang niet wachten. Dan is het beter te gaan onderhandelen met ondernemingen om met Haarlem eenige verbinding te krijgen met autobussen. Ook de voorzitter vreesde, dat het jaren zal moeten duren voor men kan beginnen met de exploitatie der trolley bussen. De N.Z.H. zal wel niet genegen zijn om autobussen aan te schaffen om die In dezen overgangstijd te exploiteeren. De heer Bier deelde nog mede, dat de verkeerscommissie met eenige onder nemingen (o.a. met de Brockway) aan het onderhandelen is. Deze ondernemingen hebben nog eenige autobussen beschik baar. Misschien is het mogelijk op die manier tot een oplossing te komen die ons in den eersten tijd aan het zoo gewenschte communicatiemiddel met Haarlem helpt. De loop van de gedachtenwisseling was voor den voorzitter aanleiding de beslissing over de verkeersmiddelen aan te houden tot een volgende vergadering. De raadsleden kunnen dan nog eens over de quaestie nadenken. De raad nam zonder discussie de vol gende besluiten: De Bouwverordening werd aangevuld met de volgende bepaling: „Een bouwwerk of een gedeelte van een bouwwerk mag niet in zoodanige kleuren geschilderd zijn, dat daardoor het uiterlijk aanzien, zoowel op zichzelf als met betrekking tot de om geving beschouwd, op ernstige wijze wordt geschaad." In de toelichting hadden B. en W. medegedeeld, dat zij vooral het oog hadden op de opvallend leelijke kleuren van perceelen aan den Hoogen Duin en Daalschenweg, Machtiging werd verleend voor het ver- leenen van een verlof A voor het perceel Bloemendaalscheweg 90 af te wijken van eenige bepalingen der verordening. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om geen nieuwe gasprijs- verhooging in te voeren, maar het verlies te dekken uit de reserves van het bedrijf. Besloten werd tot het instandhouden van de Graaf Florisschool te Vogelenzang. De voorzitter sprak er zijn vreug de over uit, dat dezer digen beslist is, dat de gemeente haar gemeente-politie zal behouden. Voor de „doorstraling" van het corps zal samengewerkt worden met Haarlem, Heemstede en Zandvoort. Na een besloten zitting werd tot hoofd van de Julianaschool benoemd nummer 3 van de voordracht de heer B. D. Lagen- daal, onderwijzer aan die school. De heer H. Pielage 80 j'aar Heden vierde de heer H. Pielage den dag, waarop hij den 80-jarigen leeftijd bereikte. De belangstelling van vrienden, kennissen en vroegere medewerkers begon reeds Donderdag. Veel post en bloemen getuigden van de warme genegenheid, die de heer Pielage in wijden kring geniet. Verscheidene oud-leerlingen deden van hun belangstelling blijken. De ruim vijftig jaren, dat de jarige zich op muzikaal ge bied bewoog, hebben bewezen, dat deze Haarlemmer heel wat in zijn marsch heeft. Hij is dan ook de „hoogst bekroon de" in Nederland en mocht ruim 125 prij zen aan zijn vaandel hechten. Een bekend modern componist noemde deze vitale figuur eens „un talent transcendant", wien het ridderkruis volkomen verdiend werd toegekend. BINNENLAND Prof. J. H. W. VerzUI is, naar uit Londen wordt gemeld, benoemd tot lid van het In ternationaal Hof voor Justitie te 's Graven- hage, Een zeldzaam jubileum. Met de gebrui kelijke enveloppe met inhoud hebben directie en personeel van de Amsterdamsche Rijtuig Mij. den 82-jarigen stalbaas Willem Kool be dacht. die het zeldzame Jubileum vierde, dat hij 60 jaar in dienst is. De Duitschers hebben in de omgeving van Apeldoorn 200 bunkers in de bosschen laten bouwen. Nu nog liggen de meeste vol met munitie. Wel werken er nu 50 Duitschers aan het opruimingswerk. maar het werk vordert slecht. Bij het vervoeren van de ge vaarlijke munitie zijn Donderdag onder Hoog Soere» een arbeider gedood en eènige ande ren gewond. De nestor der Nederlandsche notarissen, de heer R, Dinger, dje sinds 1895 notaris te Lunteren is, heeft thans eervol ontslag ge kregen. Door de gladheid van den weg raakte een auto even buiten Utrecht in het Merwede- kanaal. De chauffeur werd gered, twee lif tende dames zijn verdronken. Noodkacheis en noodfornuizen mogen thans vrij verkocht worden. Scheermesjes mogen binnenkort vrij ver kocht worden. 10.000 boete kreeg een glashandelaar uit Wassenaar die glas verkocht had voor f 25 en zelfs f 40 per M2. Het Ned, Roode Kruis kreeg uit Amerika 600.000 stuks textielgoederen. Het comité Ne derland helpt Indië krijgt daarvan 100.000 stuks, het Groene Kruis 25.000. het Wit Gele 25.000 en de Nat. Bond van verplegenden 15.000 stuks. Het overige wordt verdeeld. Haarlem deelt nu niet mee. Als de H.A.R.K. de goederen snel verdeelt, zal Amerika nog 650.000 stuks zenden. Het bUzonder gerechtshof te Utrecht heeft den 29-jarlgen slager J. D. de With, uit Lopik, die in 1941 tot de Waffen-SS Is toegetreden, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf met recht van cassatie. De eisch was doodstraf. De kunstschilder H. A. Dievenbach ls op 73-jarigen leeftijd te Laren plotseling over leden. Een groote zending Engelsche haarkam men is in ons land aangekomen. De prijs zal zijn 75 en 90 cent. BUITENLAND Een reusachtig kerkhof met de lijken van 40 000 geallieerde krijgsgevangenen der Duitschers is in O. Polen ontdekt. Overtollig Amerikaansch legermateriaal wordt, via een in Parijs gevestigd bureau, verkocht. Nederland kocht reeds voor 1 Vi millioen dollar. Over een nieuwe bestelling wordt onderhandeld. Een anti-Britsche groep, uit 11 personen bestaande, cie plannen beraamde alle voor aanstaande Egyptenaren met pro-Brltsche sympathieën te vermoorden, is gearresteerd. De doodstraf is geëischt tegen de 2 Bel gische professoren Callewaert en van Roos broek. De bevolking van de Ver. Staten ls van 1940 tot 1945 gestegen met bijna 8.000.000 zie len. Het totale bevolkingscijfer raamt men per 1 Oct. 1945 op ruim 140 mililoen. De Amerikaansche eisch voor schade loosstelling tegen Duitschland omvat een be drag van ruim 200.000 millioen dollar. Tot Brltsch ambassadeur te Washington is benoemd Sir Archibald Clark Kerr, thans ambassadeur te Moskou. Over geheel Senegal heeft zich een staking uitgebreid, die onder de inlanders in Dakar is begonnen. BU de Fordfabrieken te Detroit zijn directie en arbeiders nog steeds ln onderhan deling over de looneischen. Tusschen beider standpunt is een verschil van 2 dollarcent per uur. 7 hooge Duitschers, beschuldigd van mas samoord, zijn te Nikolajef aan de Zwarte Zee voor een menigte van 65.000 menschen opgehangen. TsJccho-SlowakUe zet Duitschers het land uit, te beginnen met 5000 per dag, welk aantal naderhand tot 12.000 zal worden ver hoogd. De Sovjet-Unie heeft eenige maanden geleden informeel een dollarleening bij de Ver Staten aangevraagd. Van officieele Am. zijde is thans verklaard, dat een eventueele formeele aanvrage „in ernstige overweging zou worden genomen". Een opinie-onderzoek in de Britsche be- Euwe wint zijn vierde partij ,Dr. M. Euwe seinde Donderdagmiddag over het Londensche schaaktournool: De uit slagen van de afgebroken partijen der derde ronuce luiden: PrinsList 1—0; Devos—Denker 01; Tho masEuwe 01; LupiAbrahams Bernstein—Steiner 1—0; Fairhurst—Opocenskjr werd weer afgebroken. Vierde ronde: Tartakower wint in een prachtige partij van Broadbent; Pomar ver loor van Opocensky en Prins van Friedman doordat hij te lang op winst speelde. Steiner verloor van Golombeek, BernsteinStone ea ListFairhurst afgebroken. List staat beter. Euwe won van Medina, Christoffel van Devos, Wood van Winter, Thomas van Abrahams, Newman—Denker en Koenig—Lupi, remise. Alle voor Zondag a.s. vastgestelde voet balwedstrijden zün afgelast. Het programma van 20 Januari is in alle districten opgescho ven naar Zondag 27 Januari. Alle korfbalwedstrijden zijn eveneens vanwege de vorst afgelast, evenals de hockeywedstrijden, waarvoor het programma een week is verschoven. DAMMEN. Doordat „Jozeph Blankenaar" van „Gez. Samenzijn" won met 11—9 moeten thans beslissingswedstrijden om het kam pioenschap der hoofdklassecompetitie N.- Holland worden gespeeld tusschen D.C.IJ., Gez S. en Jos. BI. SCHAATSWEDSTRIJDEN, Zondag wor den de wedstrijden voor amateurs gehouden in Heilo over 500. 1500 en 3000 meter. Twee keurploegen van den Kon. NederL Korfbalbond gaan van-5 tot 19 Juli a s. in het kader van de Engelsch-Nederlandsche Sport- uitwisseling, een tournee door Engeland ma ken. De eerste wedstrijd zal m Londen wor den gespeeld. Fusie Sportlef/Actief. De Amster damsche korfbalvereeniging „Sportief ls gefuseerd met Actief en neemt deel aan de competitie onder den naam Actlef-Sportlef comb, in de tweede klasse K. N. K. B., waar in ook Sport Vereent, Oosterkwartier 2 en Watervliet zijn ingedeeld. zettlngszóne heeft uitgewezen, dat de groote meerderheid der Duitschers de Dultsche bla den van thans wantrouwt. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Op 31 Jan, zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer J. A. Remmé, Slacht- huisstraat 90 zw. bij de N. Spoorwegen ln dienst trad. De wethouder van Juridische en Perso neelszaken van Bloemendaal zal tot nader aankondiging spreekuur houden des Zater dags van 8.30—9.30 in het gebouw van Pu blieke Werken aan den Brouwerskolkweg te Overveen. A. Lens, hoofd van het Oranje Nassau- instituut te Haarlem is benoemd tot inspec teur van het onderwijs met standplaats Emmen. in de vergadering van de afd. Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbei ders werden.de punten voor het a.s. congres besproken. De heer A. Mars deed mededee- lingen over loopende acties van bewakers, meubeltransporteurs, courantenbe-zorgers, chauffeurs en personeel van de Sierkan, Be haalde resultaten ln de blnnenbeurtvaaien het brandstoffenbedrljf werden besproken. De heer Mars werd candidaat gesteld voor het hoofdbestuur. Na 28 Januari zullen de uit- keeringen aan werkloozen weer vla de orga nisatie plaats hebben. Het nieuwe Nederlandsche balletgezel schap „Morova's Danstheater" geefi Woens dag 23 Jan. zijn eerste voorstelling in Haar lem in den stadsschouwburg met o.a. een be vrijdingsballet, Demasqué genaamd. Voorts zullen de medewerkers een ballet op muziek van Chopin en „De poppen aan 't dansen' een droomfantasie ten tooneele brengen* Het öselmeer dichtgevroren. Hedennacht is het IJselmeer met grond ijs dïchtgeloopen en de scheepvaart i« dientengevolge onmogelijk geworden. Ned. vereen, van Spiritisten Harmonia, Afd. Haarlem Secretariaat Kleine Houtstraat 17 Zondag: 20 .Tan. v.m. half elf Jansstraat 8 5 WIJDINGSMORGEN. Spreker de heer J. P. Smits, Haarlem. Onderwerp: „De weg terug". Zaal verwarmd. Begrafenisonderneming A. B. Huykman DEIDSCHEVAART 864. HAARLEM weder telefonisch aangesloten onder No. 14283 OPGERICHT 1853 Bij regeeringsbesluit (wet Thorbeeko) werd het den Roomschen in ons land mogelijk ge maakt de bisdommen te herstellen; als gevolg daarvan ging een storm van verontwaardiging door Protests ntsch Nederland. Behalve de EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ hebben meerdere vereenigingen haar ontstaan hieraan te danken. De Evangelische Mij. beoogt o.a. het navolgende: 1. de verspreiding van zuiver Protestantsche beginselen, de instandhouding van den vrijen Protestantschen geest en het Pro tests ntsch bewustzijn; de bevordering van de kennis van het Roomsch-Kathollcisme en bestrijding van het Ultramontanisme als de vijand van onze godsdienstige en staatkundige vrijheid. Het lidmaatschap bedraagt 3.— per Jaar. De Seor. voor Haarlem en Omstr. P. VAN ESKERT Klein Heiligland 17 MAANDAG 21 JANUAR. van de Dameskapsalon Specialiste in Haarverven en Permanent Wave KENAUPAK 25 TELEFOON 14084 Door middel van een pedalen spoedcursus kan een aantal JONGELUI VAN 21 TOT ca. 25 JAAR worden geschoold tot volwaardig breier (hoogste klasse vakwerk). Tevens kunnen PITTIGE JONGENS VAN 15.14 JAAR worden opgeleid voor een vak met flinke toekomstmogelijkheden. Ook voor hen bestaat de mogelijkheid zich op te werken tot zelfs hooger geschoold vakman. Aanmelden Personeelsafd. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V., Zijl weg 142, Haarlem v. 9-12 en 2-5 uur of na telef. afspraak op ander tijdstip. Telefoon: 11935. OP ELSWOUT Aanwijzing: MAANDAG 21 JANUARI a.S. 10 uur aan de poort. Vijf jaar lang was Nederland e Sinds 'Mei 194gaat het echter in stijgend tempo óp w aarts. Het zich herstellend economisch leven heeft in toenemende mate behoefte aan ere diet. Wendt U voor CREDIETFACILITEITEN tot de

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3