Haarlems Dagblad Tie Qautte Sir Archibald Clark Kerr Waakzaamheid Perzië heeft beroep op UNO gedaan 415 Meter-golf trekt zich uit de politiek terug koe Jaargang No. 18254 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendapleiri 37, Haarlem I.Imuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14025 Directeur-Hoofdredacteur: Itobcrt Pecrebooui Maandag 21 Januari itottf Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 IN Engelsche bladen die hun mede-ver antwoordelijkheid voor de openbare zaak serieus opvatten, o.a. de Sunday Times, zijn hoofdartikelen verschenen, waarin met kracht gewaarschuwd wordt tegen pogingen van fascisme en natio- naal-socialisme om den kop weer op te steken. Dat zal menigeen in ons land jVreemd toeschijnen. Zij voelen zich ge rust in de meening, dat fascisme en na- tlonaal-socialisme in den oorlog versla gen zijn. Als men nu de leiders maar op ruimt, hetzij door hen te executeeren of levenslang op te bergen, is men er heele- maal af. En dan moeten wij maar hopen dat de democratie weer min of meer op gang komt. Het zal wel niet zoo gemak kelijk gaan, maar men moet maar een beetje geduld hebben en dan komt het wel in orde. Zoo eenvoudig als deze oppervlakkige praters het voorstellen is het heelemaal niet. Hun grondfout is. dat zij de begrip pen nationaal-socialisme en fascisme ver binden aan een paar woorden en aan be paalde menschen en niet zien of niet wil len zien, dat het een geestesgesteldheid betreft, die vóór den oorlog geheele vol ken had meegesleept en in andere volken een zekeren aanhang had verworven. Die mentaliteit was actief en strijdlus tig, bereid om haar streven naar macht en gewin met alle middelen te verwezen lijken, tegenover een democratie die ver slapt en bloedeloos was, zich verloor in eindelooze geschillen en daarom in meerderheid eigenlijk maar liever niets met de politiek te maken wou hebben. Sommigen van haar leden hielden zich vagelijk bezig met beschouwingen over „den sterken man", die uitkomst zou kun nen brengen, zonder dat zij eenig begrip hadden van hetgeen dat eigenlijk in hield. Het had voor hen den aantrek- kelijken kant, dat zij zich dan volstrekt niet met de openbare zaak zouden be hoeven te bemoeien en zich uitsluitend aan hun eigenbelang zouden kunnen wij den. Hopelijk hebben zij nu allen be grepen. weLke de consequenties van deze opvatting zijn. Want zij hebben den ster ken man. die hun meening niet vroeg, aan het werk gezien en zijn daden aan «len lijve ondervonden. De. geestesgesteldheid, die zich met de woorden fascisme en nationaal-socialis me van tijdelijke etiketten voorzag, is niet met de wapens verslagen omdat men geestesgesteldheden niet kan dood schieten. Zij wordt ook niet uitgeroeid door de opruiming van haar leiders. Laat men het bij deze maatregelen, hoe ge weldig en indrukwekkend die dan Ook op een bepaald oogenblik mogen schij nen, dan zal zij opnieuw veld gaan win nen. onder andere etiketten en met 'in dole leiders. Want de oorzaken van dit alles liggen veel dieper dan benamingen en partijprograms en het tijdelijk optre den van bepaalde lieden De ontwrich ting van de wereld is veel ingrijpender, dan deze verschijnselen aangeven. In mijn artikel op Oudejaarsavond heb ik geschreven dat de duivel. afgemat, slechts teruggeslagen ls. Maar hij ligt nog op de loer. Dat is geen aanlokkelijk beeld van den toestand. Maar wie ziet in dezen tijd, waarin de uiterste Inspanning gegeven moest worden óm een nieuwe samenle ving op te bouwen, hoe velen zich blind staren op materieel herstel en hoe weini gen zich waarlijk bekommeren om den geest, waarin een veel hoogere nieuwe opbouw voltrokken zou moeten worden, moet het wel aanvaarden. In dezen zin zijn er sinds de bevrijding bitter weinig vorderingen gemaakt. En als ik begonnen ben met dc waarschuwing van Engelsche bladen te citeeren, beschouw ik die als zeer kenmerkend, omdat in Engeland de toestand zooveel beter is dan op het vaste land van Europa, omdat daar de democra tie de meeste hechtheid en den krachtig- 6ten weerstand heeft getoond. Niettemin voelt men ook daar dat het hapert, dat het niet groeien wil. De Bevrijding heeft voor mij en ande ren een groote teleurstelling gebracht. Dat was het volmaakt ontbreken /an groote stroomingen, groote gedachten, een groot njeuw élan in de buitenwereld, die nn onze lange afzondering voor ons ontsloten werd. De schepping van dc- organisatie dér Vcreenigde Naties, de U.N.O., beves tigde dat. Sommigen schenen er zich in te verheugen dat geen machtige idealen, geen blijde verwachtingen van een nieuwe wereld, erbij tot uiting kwamen. Het was alles zoo nuchter en gereserveerd. Dal verheugde hen! Ik heb het niet kunnen begrijpen. Het was een testimonium pau- pertatis een bewijs van armoede en niet anders. En het drukte zich uit in een Handvest, dat de gebreken van den ouden Volkenbond in hoofdzaken herhaal de en dat dan ook slechts me teen zucht onderteekend is in de hoop, dat het her zien en verbeterd zal worden als de we reld „tot bezinning zal zijn gekomen." Velen hebben gehoopt op een groote herleving van het Christendom in de menschheid en al zijn de kerken voller dan na den eersten wereldoorlog: waar ls aie herleving? Wanneer komt zij en wat wil men beginnen zonder haar? De duivel ligt op de loer. Soms kan men zich voorstellen dat men hem ziet grijns lachen als men de rechteloosheid, het uit blijven van samenwerking op zoo menig gebied, het schaamteloos streven naar materieel eigenbelang tegen het algemeen Un. Press meldt: In groote koppen geven de Engelsche Zondagsbladen het bericht dat Perzië een beroep op de U.N.O. heeft gedaan. Zaterdagavond overhandigde de Iraansche delegatie officieel een brief over het Perzisch-Russisch geschil aan den Vei ligheidsraad der UNO. De Perzen verzoe ken don Veiligheidsraad een „onderzoek in te stellen" naar de situatie die in Noord-West-Perzië is ontstaan door be weerde inmenging van gewapende strijd krachten en functionarissen van de Sov jet-Unie. De Sunday Chronicle schrijft: „Nieuwe Perzische beslissing houdt Vis- jinski tegen". De Sunday Express schrijft: „De UNO heeft haar eerste krachtproef". blijft voorloopig in gebruik Naar het A.N.P. verneemt zijn de ge ruchten, als zou de 415 meter-golf niet meer door Hilversum gebruikt mogen worden, voorbarig. Deze golflengte blijft voorloopig voor ons land in gebruik. Het Parool meldt, dat de P T T. bezig is, te trachten de storing ciie de 415 M. golf ondervindt van Leipzig, te verhelpen. 15 Nederlandsche schepen vrij. De 15 schepen, die niet meer voor troepen transportschepen door het Amet ikaansche ministerie van marine zullen worden ge bruik!, zullen In onderstaande volgorde wor den vrijgegeven: Bloemfontein. Brastagi, U I.iberador. Japara. Klipfontein. Kota Agoeng, Kola Baroc. Noordam, Poeloe Laoet. Siotei- dijk, Sommelsdljk, Tabinta en Tsjisdane (alle in Januari), Weltevreden (In Februari) en Katalnten (In Maart). Deze schepen zullen aan de Nederlandsche regeering die er momenteel het beheer over heeft, worden overgedragen, omdat de sche pen voor de repatrieerlng van geëvacueer- den uit Indlë gebruikt zullen worden St (mistaking be go nit en. Zondagavond is in 30 staten van de V.8. de groote staalstaking begonnen, waarbij ruim 1.500.000 arbeiders direct betrokken zUn. Men verwacht dat spoedig hierdoor 7.000.000 arbeiders zonder werk zullen zUn. Alleen de groote scheepsbouwer Henry Kaiser heeft Truman's voorstel (een loons- verhooging van 18 Va cent per uur) aan vaard. De overige leden van de U.S. Steel Corp. zijn slechts bereid tot een compro mis van 15 cent verhooging. De oorspron kelijke eisch der arbeiders was 19V2 cent per uur. Behalve in de staalindustrie staken nog 200.000 man in de electriciteits-, 203.000 in de vleeschindustrie en 175.000 bij de General Motors. I Hef woord is aan. Tollens: En rekent d'uitslag niet, maar telt. het doel alleen. J (Overwintering op Nova Zembla, slot) Een gift van ÏOO.OOO. Mr. Thomas .1. Watson. een bekend Amerikaansch philantroop, heefl f 100.009 ter beschikking gesteld van Prinses Ju liana ter leniging van den nood van het Nederlandsche volk. De Prinses heeft dit bedrag onder verschillende instellingen verdeeld. De Ciaulle heeft besloten zich uit het politieke leven terug te trekken. Hij heefl verklaard, dat hjj het hem in October ver strekte mandaat aan dc Nationale Const i- tucerende Vergadering teruggaf en dat •zulks collectief aftreden van hel kabinet inhield. De Gaulle verklaarde „ik heb on der bepaalde voorwaarden de macht aan vaard. doch deze voorwaarden zfjn niet nagekomen". Dc officicele reden voor het ontslag is volgens Uu. Press, de Gaulle's weige ring om genoegen te nemen met de dras tische besnoeiingen in de militaire uit gaven, die de linkerzijde heeft geëischt, doch fundamentecle en heftige mcenings- verschillen over de nieuwe grondwet en bittere twisten binnen de regeering zelf over Frankrijk's vocdselcrisis vormen, volgens betrouwbare inlichtingen de ach tergrond van De Gaulle's besluit. Daar bij zou nog gekomen zijn een rede van Als naar Batavia Speciaal Ambassadeurder Engelsche regeering Het Engelsche ministerie van buiten- lanösche zaken heeft Zaterdagavond een communiqué uitgegeven, waarin het mededeelt: de Enpclsc'ne regeering is ver langend behu pzaain te zijn bij het bevor deren van een spoedige regeling van de huidige politioKC moeilijkheden in Ned.- Oost-India Een dergelijke regeling is zeer wenschelijk, niet siechts voor een be vredigende witvoet mg van de militaire taak die zij op zich heeft genomen namens de Geallieerden ten tijde van do Japan- sche overgave, ooch ook in het belang van het algemeen welzijn van de volken van Ned. Oost-Indië en voor het herstel van vrede, stabiliteit en de welvaart ln Z. O Azië in het algemeen. Te dien einde heeft de regcering onlangs te Londen ver dere besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de Nederlandsche regee ring. onder wie dr. Van Mook, die nu op weg is naar Java. Met toestemming van de Nederlandsche rerjeering heeft de Engelsche regeering nu als een speciale maatregel besloten dat Sir Archibald Clark Kerr, ambassadeur te Moskou, zich naar Batavia zal begeven als een speciale ambassadeur ten einde haar in te lichten over de ontwikkelingen cn om op alle mogelijke wijzen behulp zaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke en bevredigende rege ling. Sir Archibald Clark Kerr, de Britsche ambassadeur te Moskou, die den Engel- schen opperbevelhebber te Batavia zal adviseeren en bijstaan, is vorige week te Londen aangekomen om aanwezig te zijn bij de algemeene vergadering van de U. N.O. Hij zal nu binnen eenige dagen naar Moskou terugkeeren en hij zal zich dan direct van de Russische hoofdstad naar Batavia begeven. Hij wordt tegen het ein de van de volgende maand te Batavia verwacht. Geen scheidsrechter In Engelsche kringen te Londen legt men er den nadruk op, dat 8ir Archibald Clark Kerr zeker niet naar Batavia gaat als scheidsrechter. Hij gaat om te zien welk advies en welke hulp hij kan bieden by het regelen van een probleem dat En geland in het bijzonder wenscht te zien belang in, het bevorderen zelfs van nieu we scheidslijnen, die wij voor den oorlog niet kenden, om zich heen ziet. Corruptie en valsche aanklachten, om persoonlijke grieven te wreken, zijn andere misstanden die wij voor den oorlog in Nederland niet kenden. Zij, die het goede willen, moeten in actie komen en in woord en daad hel pen. Het geeft niets om alleen te zeggen: „ik ben ervoor". Wat doet men er voor? Tijdens den oorlog plachten wij te zeggen. Het gaat goed. Nu gaat het niet goed. R. p, opgelost, gezien liet bijna dagelljksch ver lies van Engelsche levens, welke dit met zich brengt. Consequenties voor Z. O. Azië Do diplomatieke correspondent van de Sunday Observer schrijft: „De missie van Sir Archibald weerspiegelt de overtui ging. die in Londen bestaat, dat in de langdurige Indonesische crisis nu een be slissend moment is ingetreden en dat de kansen op het bereiken van overeenstem ming thans grooter zijn dan ooit tevo ren". Verder schrijft de correspondent: „Overeenstemming tusschen de Neder landers en de Indonesiërs op basis van de nu voorgestelde punten, zal waarschijn lijk vergaande consequenties met zich brengen in Z. O. Azië, ver buiten de gren zen van Java". Chrlstison prjjzend In een brief aan admiraal Helfrich prees luit.-generaal Christison het gedrag van de soldaten van het Ned. Indische leger gedurende de operaties in Passarminggoe en Kebajoran. Christison schreef o.a.: De daden van deze soldaten zijn voorbeeldig geweest en ik zou hen en hun bevelhebber willen feliciteeren". den communist Duclos om dc drie partijen- regcering te vervangen door een coalitie» van communisten en socialisten. Het conflict over de militaire begroo ting kwam op Nieuwjaarsdag tot uitbar sting in do Nationale Vergadering, waar de socialisten een verlaging van twintig percent der militaire uitgaven verlang den Bij die gelegenheid dreigde De Gaul le reeds driemaal met aftreden en do crisis werd toen slechts vermeden door een compromis. Voorts zou De Gaulle hebben gezegd „teneinde politieke manoeuvres rond mijn persoon te voorkomen, zal ik Parijs zoo snel mogelijk verlaten." Hij zou vanavond om acht uur een radio rede houden, maar hij heeft ook hiervan afgezien Ervaren Fransche politieke waarnemers zijn van meening, dat hoewel zij in het duister tasten omtrent de exacte beslis sing van generaal de Gaulle, deze tot do slotsom gekomen is. dat na een proeftijd van drie maanden drie-partijen regeering niet voldoet. Een van de voorwaarden, waarop hij verleden jaar October stond, was dat het kabinet niet slechts collec tieve verantwoordelijkheid zou dragen, maar ook dat de ministers van steun aan de regeoringspoHfiék blijk zouden geven. In de praktijk bleek dit niet het geval te zijn. Gaston Palewski, eerste prlvé-secrotaria van den generaal, verklaarde, toen hem werd gevraagd, wat de Gaulle zich thans voorstelde te gaan doen: „Wel, de gene raal schrijft boeken en heeft verschillende ander bezigheden" Hij verduidelijkte: „De generaal heeft zijn aftreden nog niet te kennen gegeven, doch hij is zijn post aan het verlaten". Toen men hem vroeg wat het verschil was, antwoordde Palewski, dat het beteekende, dat de generaal zich alleen maar uit de politiek terug trok. Opnieuw (lrie-partijen rrgeeringf Volgens politieke kringen zou de Mouv. Rep. Populaire de formule voor een drie- partiien-regeering hebben aanvaard onder voorwaarde, dat de regeering niet door een communistischen voorzitter zou wor den gepresideerd. Een ander A.F.P.-be richt zegt. dat de M.R.P. haar houding nog niet had bepaald en heden opnieuw zou vergaderen, doch de M.R.P. zich naar een driepartijen-regeering leek to oriën- teeren. Jacques Duclos heeft verklaard, dat de communisten aanspraak maken op het presidentschap der republiek. In-t Anicrlkiionsche volk tx een groot luiritnl lijfgoederen. 1.200.ooft stuk*, waaronder duizenden hu hy-nnkket ten nnn liet NederlandseLe volk gesel ion ken. liet derde gedeelte I- dezer dagen aangekomen en o| (ges lager» in <le II.A.ILK.-magazijnen te Rotterdam. De zending wordt door uissetien» komst van liet Ainerlkaaiisetie Itoode Kruis aangeboden aan de U.A.H.K. t«r verdoe ting onder Oiot txlerlandsche volk. J>o baby-pakketten worden opgestapeld, (p,^

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1