De Haarlemsche V olksuniversiteit De Nederl. Walvischvaart in gevaar Het herstel der duinen Sport in het Kort Avonturen van Kon haar werk nog niet hervatten De Haarlemsche Volksuniversiteit, die haar mooi en nuttig werk in de oorlogs jaren moest staken, kon dit tot heden nog riet hervatten. Velen zullen dit betreuren! De moeilijkheid zit in het feit, dat men er nog niet in geslaagd is iemand te vin den, die geschikt en bereid is het vele werk, dat vroeger gedaan werd door den secretaris, den heer J. S. Bartstra, op zich te nemen. De heer Bartstra kan dit niet meer doen in verband met zijn leeftijd en andere werkzaamheden. Volksmuziekschool voor Haarlem e. o. De Zondagmiddag in de Tuinzaal gege ven demonstratie der Volks Muziek School bracht ons vóór de pauze behalve inlei dingen van den voorzitter Mr. A. Beets en de directrice mevr. KatBijlevelt een beknopt overzicht van de oefeningen der Afd. A, de laagste klasse dus. De bij vorige gelegenheden gedemonstreerde muzikale öictés ontbraken nu, doch de vaardigheid der leerlingen in het „handzingen", het treffen van intervallen, het zingen en her kennen van kerktoonsoorten en het tot 4- stemmig toe zingen van canons wekten weer groote waardaering voor het alge meen vormend muziekonderwijs, zooals dat hier volgens de door Willem Gehrels uitgedachte richtlijnen gegeven wordt. En het is een verheugend verschijnsel dat ook reeds enkele scholen voor L.O. en b v. de Muziekschool der M. t. B. d. T voor dit onderwijs hun deuren geopend hebben. Het ideaal blijft natuurlijk dat eenmaal alle scholen voor L.O. het in hun leerplan zullen opnemen. Na de pauze volgden koortjes, gecom poneerd door 2 leerlingen der V.M S.de mooie afwisseling tusschen mineur en ma jeur in „Holland" van Jopie Benz «n de aardige goed gebouwde melodieën in „Wiegenlied" en „Frühling" van Hein V/ernik toonden opmerkelijk muzikaal ta lent. De Rhythmische Les gaf goede re sultaten volgens Jaques Dalcroze's systeem te zien; verschillende dansen toonden aardige standen en bewegingen. Ook de Orkestklasse deed zich hooren; hier was het „zelf doen" het belangrijkste. K. DE JONG Aerdenhouts Kindertooneel. r Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Margriet heeft Aerdenhouts Kindertooneel in den Stadsschouwburg een vertooning gegeven van Klein- Duim pje, operette met tekst van Piet Fransen, op muziek gezet door Jac. Zwaan. Me vrouw J. van Kampenvan den Brink heeft als leidster van deze uitvoering pro fijt mogen trekken van een overstelpende menigte materiaal van de prettigste soort. Het was een lust op zichzelf, al die kleutertjes in hun aardige pakjes, waar van die der vogels een afzonderlijke eer volle vermelding verdienen, te zien rond- hippelen en dansen. Want de balletten, door mevrouw Verwaal met zorg ingestu deerd. waren velerlei en omspeelden de eigenlijke geschiedenis op ongezochte wijze. Van de acteurs in de bekende his torie onderscheidden de beide hoofdper sonen. Klein Duimpje en de Reus zich, door hun bezielde actie. Het achtjarige meisje, dat de eerstgenoemde rol speelde, lijkt een natuurtalent, dat de Tooneel- Bchool niet meer noodig heeft En die „Reuze-Reus", wat een indrukwekken de engerd! Doch ook al de overigen, ik denk hier in het bijzonder aan het grappige kaboutertafereel onder den boom en aan het uittrekken van de laarzen, hebben meegewerkt om het klassieke sprookje tot zijn recht te doen komen. Jan Rozekrans, die de liedjes op den vleu gel begeleidde, hield tijdens de pauzes het jeugdige publiek bezig met zijn accordeon. H. G. CANNEGIETER. Lia Ziverts. c~~ Zaterdagmiddag hoorde ik op een in beperkten kring gegeven concert de Let- landsche sopraan Lia Ziverts Russische liederen, waarvan zij de teksten telkens vooraf in het Nederlandsch verklaarde, zin gen. Het was zeer bijzonder Zoowel de zoete lyriek van Tschaikowsky als de sombere, in „Het Korenveld" aan het bekende „Wolga"-lied herinnerende ro mantiek van Rachmaninoff en de drasti sche humor van den genialen revolution- nair Moussorgski vonden een buitenge woon levendige en expressieve vertolking waartoe ook de glans van haar stem bij droeg. Tevoren had zij 3 liederen van Mozart mooi gezongen. Voor Each lijkt zij niet zoo geschikt. De pianiste Elsa Wol- Iers begeleidde zeer goed en speelde en kele solostukken sober en correct. Corrie Vening Meinesz droeg enkele fluitsolo's voor: een Sonate van Blavet en 2 aardige stukken van Th. Blumer. In het laatste daarvan waren vooral de exacte staccatos te prijzen. Ook zij had in Elsa Wolters een consciëntieuze begeleidster. K. DE JONG. Burgerlijke Stand HAARLEM 18 Januari 1846. BEVALLEN: 16 Jan., A. van Wieringen— Overgaauw z.M. J. Penrhyn Lowevan Loghem, z.'; 17 Jan., J. Specht—van Elk, <i.; D. M. Blanken—Rietkerk, d.;A. M. Kuijt Lutgerlnk, z.; J. Raar—Boone, d.; H. Bal- sinkvan der Kemp, d.; A. C. Bisschop Droog, z.; 18 Jan., J. M. van Roodselaar— Hooglugt, z. OVERLEDEN: 15 Jan., W. C. Steinmetz, C8 j.. Rijksstraatweg; 16 Jan., A. Moonen, 73 j., Rlpperdapark; C. A. F. J., 9 m., z. van j. w. de Graaff, Breestraat; A. A. Schouten, S3 j., Kenaupark. ï*smi Naar wü uit goede bron vernemen, heeft de Noorsche regeering een voorloopig ver bod uitgevaardigd aan Noorsche zeelieden, om te monsteren op walvischvaarders, voorzoover deze niet varen onder Noor sche of Engclsche vlag Indien de Noorsche regeering dit verbod voor schepen onder Nederlandsche vlag zou handhaven, zou de Nederlandsche walvischvaart ernstig in gevaar komen, aangezien dit voor Nederland nieuwe be drijf is aangewezen op Noorsche zeelieden Zoo men weet, zou de bemanning der eerste expeditie voor 90 pCt. uit Noren en voor 10 pet. uit Nederlanders bestaan. Vrijstelling van oorlogsvrijwilligers. Zij, die dienstplichtig zijn voor de lichting 1S45 e.v., doch als oorlogsvrijwilliger reeds 6 maanden of langer dienst hebben gedaan, zullen niet voor de eerste opkomst onder de wapenen worden geroepen. Zij moeten zich echter wel aan keuring en verdere registratie onderwerpen. Zaterdagavond werd de Haarlemsche brandweer gealarmeerd voor iiitslaanden brand aan ilen Burgwal. Een lampekap- penfabriek, waar groote hoeveelheden eelluloselak waren opgeslagen, was door onbekende oorzaak in brand geraakt en niettegenstaande het krachtdadig ingrij pen van de motorspuit brandde het per ceel geheel uit. Met vier stralen werd het vuur bestreden, maar de blussching ondervond veel hinder van de plaatse lijke bebouwing. Pas den volgenden ochtend om ze.s uur was men met het nablussehingswerk gereed. J>c schade wordt geschat op 15 a 20.000 gulden. Het pand noch de inboedel waren verzekerd. Behalve de uitslaande brand in de lampekappenfabriek aan den Burgwal heeft men eenige huizen verder een brandje moeten blusschen, dat ontstaan was ooor hei spelen van kleine kinderen. Dezen hadden n.l. eerst met een pook in een kachel gepeuterd en direct daarna in een kapokmatras, die vlam vatte. Eenige emmers water bedwongen het vuur. Th. Blesgraaf overleden. Zondagmiddag j.l. overleed te Haarlem op 59-jarigen leeftijd de heer Th. Blesgraaf, een bekende «guur uit de beurtecheepvaartkrin- gen. Jaren lang was hij een actief bestuurs lid" van de Beurtvaartvereenlging „Haarlem" en tijdens de afgeloopen hongerperiode maakte hij zich zeer verdienstelijk voor de Haarlemsche voedselvoorziening. Mede aan zijn onverpoosd werken is het te danken, dat verscheidene binnenschepen in Haarlem en omgeving niet naar Duitschland werden overgebracht. Verder was de heer Blesgraaf een groot sportliefhebber. Vooral voetbal en kegelen vonden in hem een enthousiast aan hanger. R.K. Volksbond Het bestuur van den Katholieken Volks bond in het bisdom Haarlem zal op 28 Ja nuari zijn eersten bondsraad na de bevrij ding beleggen. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers zal hierbij tegenwoordig zijn. Eveneens in Januari verschijnt het diocesane Credo-Pugno maandblad, dat te vens dienst zal doen als gids voor de Volks bondsbestuurders. Men wil de duinen laten groeien om de kazematten te bedekken Overal verminkten de Duitschers onze zeedu>nen, bij den aanleg van wat zij noemden den „Atlantikwall". Van Cad- zand tot op de Waddeneilanden staren de norsehe, vierkante betonnen kazematten, die op den zeereep, de buitenste duinen rij staan, over de Noordzee. Die bunkers moeten weg. Moet ons volk enorme som men uitgeven om deze erfenis van den bezetter te sloopen? Of is er een andere mogelijkheid? De heer C. Sipkes, onze vroegere stad genoot, is thans in de duinen van Voorne bezig om de kazematten te laten onder- stuiven. Op sommige plaatsen groeien de duinen door zandverstuivingen. De kaze matten worden nu kunstmatig onder het zand gebracht door het planten van riet, het plaatsen van takkenrijen en zandbin- dende plannen als helm. Op deze manier zullen de kazematten op den duur onder de nieuwe of hergroeide duinen verdwe nen zijn. De gaten in de duinen die tus schen de kazematten ontstaan zijn, zullen op dezelfde wijze, dus door de, zij het ook door den mensch geleide, natuur zelf ge dicht worden. De groente-voorziening zal in dit jaar zooveel verbeteren, dat de regeering heeft medegedeeld, dat gemeenten geen groenten meer mogen laten teelen. Weerbericht Agenda HET BLIJFT WINTER. Weersverwachting tot Dinsdagavond. Weer daling van temperatuur, onder in vloed van de matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. Afnemende bewol king. Overigens droog MAANDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: Kenn. Tooncelgroep met „Onder één dak", 20 uur, Hötel De Leeuwe rik: 2e Filmvoordracht door A. F. J, Poi- tielje, 20 uur. Rembrandt: It happened one night. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Nacht- asyl, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: De Roode Pimpernel, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De avonturierster, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Moviac: Bij ons brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. DINSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Het begon zoo onschul dig (Ruys-ensemble), 20 uur. Gem. Concert gebouw: H O V.-concert met Frits Gaillard en Theo Olof. Hfltel De Leeuwerik: 3e Film voordracht door A. F. J. Portielje, 20 uur Brinkmann, Gr. Markt: Indische middag en avond, 15—17 uur en 20-23 uur. Bioscopen en Moviac: Als ;Maandag. „Kemiemer Zweefclub" opgericht. Te Haarlem is opgericht de „Kennemet Zweefclub", die zich ten doel stelt met leden uit Haarlem en omgeving het zweef vliegen als sport te beoefenen. Een kern van enthousiaste en ambitieuse jongelui, onder wie eenige ervaren zweefvliegers, geeft de leiding en terstond bij de op richting is reeds een 60-tal personen als lid toegetreden. De club is aangesloten bij de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart; met deze vereeniging en met den Rijks luchtvaartdienst is zij in onderhandeling over het verkrijgen van een terrein in de duinen. Bij Fokker zullen 73 zweeftoestellen worden gebouwd, die de K.V.V.L. over de diverse zweefclubs in den lande zal verdeelen. De Haarlemsche club hoopt een van deze toestellen machtig te worden. De plannen voor het zelf bouwen van een tweede zweefvliegtuig zijn reeds aan wezig. Er zal echter nog heel wat werk verzet moeten worden, voordat de club inderdaad vleugels krijgt en de lucht in kan. In ieder geval hoopt men dezen zo mer nog zoover te komen. Het spreekt vanzelf, dat het voor de leden voorloopig slechts hard werken is aan den opbouw en dat de vruchten van dit werk eerst over eenigeh tijd kunnen worden geplukt Daarom heeft de club thans de meeste behoefte aan noeste enthousiasten en vooral aan menschen. die over ervaring of materiaal op zweef- vlieggebied beschikken. Voor de jonge ren zal een onder-afdeeling modelbouw worden gevormd. Een clubgebouw is reeds voorhanden. Het secretariaat is gevestigd Pijlslaan 165 te Haarlem. Het Londensche Scliaaktournooi. Dr. M. Euwe seinde uit Londen: De uitsla gen van de zesde ronde van het Londensche Scliaaktournooi luiden: Groep a. Tartakower—List 1—4); Fairhurst —Friedmann 1—0; Opocensky—Golombek 10; Pomar—Bernstein V4Stone—Broad- bent, afgebroken in gelijke stelling: Steiner —Prins 10. Hangpartij vierde ronde Stone Bernstein 0—1. Groep b. Christoffel—Wood 1—0; Denker— Koenig 1—0; Lupi—Winter 0—1; Abrahams— Devos 10; ThomasMedina 10; Euwe Newman 19. Hangpartij uit de vijfde ronde: König—Winter 0—1. Uitslagen van enkele afgebroken partfji Groep a. Golombek—Stone 10; Pomar— Fairhurst 1—0. De stand luidt thans: Groep a: Tartakower en Steiner uit 6; Bernstein 31/» en 1 afgebr. uit 5; Opocensky 3 en 2 afgebr. uit 6; Broadbent 2 en 1 afgebr. uit 5; Golombek en Pomar 2M uit 6; Stone 1 Vi en 1 afgebr. uit 5: Prins 2 uit 5; List 2 en 1 afgebr, uit 6; Fairhurst 1 en 2 afgebr. uit 5; Friedmann 1 uit 5. Groep b: Christoffel 6 uit 6. Euwe en Den ker 5 uit 6; Winter 3.uit 5; Newman 3 uit 6; Abrahams en Thomas 2'A uit 6; König 2 uit 5; Lupi en Wood 2 uit 6; Devos 1 uit f Medina 0 uit 5. Het zilveren jubileum van Droste. Het heeft de jubileerende Sportvereeniging an Droste niet aan belangstelling ontbroken. De directieleden waren voltallig aanwezig om het ijverige bestuur te complimenteeren. Voorts kwamen alle bestuursleden van den Haarlemschen Voetbalbond hun gelukwen- schcn aanbieden. De heer A. Heimig. voor zitter van „Kennemerland" herinnerde aan het oprichtingsjaar 1921, toen „Kennemer land", even oud als „Droste", herhaaldelijk de tegenpartij was van VVD. Nagenoeg alle vierde klassers, waartegen Droste thans speelt, waren vertegenwoordigd, evenals vele andere clubs. Elke spreker werd door voor zitter J. .1. Vos beantwoord. DIO bood een fraaie plaquette aan. Spaarnestad bestaat 25 jaar. Omstreeks 25 jaar geleden voetba.de regel» matig een aantal jongens op het onderge spoten land, waar nu de Slachthuisbuurt 18 verrezen. Bij hen kwam het plan op een voetbalclub op te richten en hieruit groeide Spaarnestad, die op 15 Jan. 1946 haar 25-jarig bestaan herdacht. In 1930 en 1932 was het eerste elftal kam pioen van de 2e klasse van den H V.B, en volgde promotie. De eerste keer was de vreugde echter van zeer korten duur, het daarop volgende seizoen degradeerde het elftal weer. Na een tweede promotie volgde i-i lB3o— 1936 weer degradatie. Daarna heeft de ploeg, met wisselend succes in de 2e klasse ge speelt. Na het uitbreken van den oorlog zag er voor Spaarnestad niet erg rooskleurig Het toeval wilde, dat de bestuursleden „en na werden weggehaald. H. de Nijs, die alleen overbleef, heeft de club door de 5 moeilijke oorlogsjaren heengeloodst en haar groote diensten bewezen. Toen in Mei 1945 de vrede kwam, stond de vereeniging er financieel niet slecht voor, r er waren niet voldoende leden meer om nog een elftal op de been te bren gen. Met kunst en vliegwerk werd met hulp van een paar oud-leden een ploeg bij elkaar gezocht zoodat tenminste weer aan de com petitie kon worden deelgenomen. Inmiddels is er een nieuw bestuur gekozea „n aan den opbouw der vereeniging is be gonnen. Daarbij bleek, dat er toch altijd weer op de oude leden gerekend kon worden. Een gevolg Is, dat het 25-jarig bestaan inet een gerust hart kan worden herdacht in het vaste vertrouwen dat Spaarnes'ad aan het begin van het seizoen 1946—1947 wee,- geheel de oude zal zijn. Vanwege de tijdsomstandigheden is de officieele herdenking naar een later tijdstip verschoven. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J Ylstra, voorzitter; H. de Nijs, secr.-penning- meester, Diepenbrockstraat 47; J. Maarsen, bestuurder. BILJARTEN. Het kampioenschap hoofd» klasse klein biljart is gewonnen door Eiehels» heim. Het hoogste alg. gem. werd behaald door Teegeiaar, die Ir. zijn partij tegen van Bokhoven een serie maakte van 315 en de 400 caramboles in 3 beurten bij elkaar stootte. g. p. a.g. gew. p. a.g. Eichelsheim 7 40.34 v. Bokhoven 6 26.14 Schmidt 7 33.23 Wevers 4 37.87 Teegeiaar 6 43.80 Lufeach 2 44.4S v d. Veen 6 32.27 De Coek 2 29.15 De nat. biljartkampioensclinppcn 3e klasse groot. De eindstand luidt: Van Amen 6 9.98 P. Kruithof 3 8.83 C. Keyzer 5 8.25 J. Rietveld 5 8.74 J Franken 5 7.88 B. Bornkamp 2 5.39 p' v. Kessel 4 6.89 H. Panhuysen 0 5.02 Van Amen, Keyzer, Kruithof en Rietveld promoveeren naar de tweede klasse De Noorsche bond heeft de tweo beste Nederlandsche schaatsenrijders uitgenoodigd naar Noorwegen te komen. De invitatie is aanvaard, maar wie zullen gaan is nog niet beslist. Er zijn plannen voor het in het leven roepen van een klassieken wegwedstrijd voor wielrenners in Limburg. Engeland—België 2—0. Geen uitslag, wel» ke een groot overwicht doet vermoeden, doch die ei wel was. Geen oogenblik is de Engelsche zege ln gevaar geweest. De Belgische backs en middenlinie waren goed. De vleugelspelers en de middenvoor waren te weinig bewegelijk. De doelverdediger was zwak. Na de rust, toen het al 2—0 stond, wa ren bal en spelers dikwijls door den mist niet meer te zien. Tafeltennis. Waarschijnlijk zal uil J. du Buy, Dammer, pelser en C. du Buy een keus worden gedaan, wie aan een tournooi op 21, 22 en 23 Maart te Wembley zal deelnemen. Volgend jaar zal zoo goed als zeker de Engersche League weer op vooroorlogschen voet worden georganiseerd. LangendUk heeft de internationale twee- daagsche wedstrijden te Davos gewonnen vóór Keyzer en Havekotte als nummer 4. Havekotte reed de 500 M. in 46.6, Keyzer won Ce 3000 en 5000 Meter, Langendijk de 1500 M., op welken afstand Keyzer een tijd maakte, 5 sec. sneller dan ooit door hem bereikt. SCHOONRIJDEN. Bij wedslriiden te Zaandam werd bij de dames mej. Fijnheer, (N Niedorp) no. 1 en mej. v, Arkel (Hoofd dorp) no. 6. Bij de heeren bezette A. Goea» hart (Zaandijk) de eerste plaats en werd de heer C. Meeuwig no. 4. Paren: no. 1. C. Meeu» wig en mej. Fijnheer; 2. A. Goedhartmej» Van Arkel. Van de paren die 4 en 5 werden maakten mevr. de BooGroenveld en men L. Molenaar, beiden uit Hoofddorp, deel uit. 34. Tobias heeft zijn pijp uit de mond genomen en roept de twee wereldrei zigers toe: „Hé, gaan jullie zwemles nemen?" „Zeg Tobias", antwoordt Wag. „weet jij geen middel om ons naar den overkant te krijgen?" „Ja. jullie wel", verklaart Tobias, „maar dat rare hob belpaard niet". „Beleedig jij je soort" snauwt War, maar Wag neemt hei grap je van Tobias niet zoo erg op en vraagt verder: „Als je ons nu eerst overzet en dan mijn wagentje op een lelieblad zet en het naar den overkant trekt?

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2