De Ramblers De Radio geeft vanavond: Kort en bondig De distributie DANSSCHOOL W. FORTGENS Instituut Andriesse PTT- Bontwerkerij J. K. Brokken 'n Charmant Silhouet! sprayt van rietschoten De meening van Theo Uden Masman Het dansorkest The Ramblers heeft bit ter ondervonden, hoe zijn eens zoo zoet «makende populariteit kon verkeeren in ■een eveneens „populaire" verguizing, nadat de Eereraad voor de Kleinkunst in September 1945 de band streng bestrafte wegens haar houding in den bezettings tijd. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de heer Uden Masman het betreurd, dat een deel van de pers heeft medegewerkt aan het ten val bren gen van het orkest. „Wij liggen thans op •den grond", zoo zeide hij. „U kunt ons vertrappen zoo gewilt. Maar U kunt ons ook helpen". Hij verklaarde, dat de Ram blers besloten hebben, „niet eerder weer voor het voetlicht te komen, voordat de heele pers volledig op de hoogte is van de juiste toedracht van de zuivering en de gebeurtenissen daarna". Volgens den heer Masman zijn de moei lijkheden begonnen door het feit dat de Eereraad de leden van het orkest des tijds niet tot verhoor heeft opgeroepen. Eerst twee maanden later kreeg Masman gelegenheid zich te verdedigen: een be langrijke verzachting van de uitspraak was het gevolg. De Ramblers konden of ficieel op 1 Jan. 1946 weer in het open baar optreden. Waarom, aldus de heer Masman, heeft geen der bladen aandacht geschonken aan de triomf, die het or kest toen in Den Haag vierde, waarom bliezen sommige kranten het optreden in Utrecht, dat volgens het A.N.P. „zonder eenige opmerkelijke gebeurtenis verliep" •op tot een rel? ,,Onze houding tijdens de bezetting was Ongetwijfeld niet heldhaftig. Maar noch moreel, noch ter wille van de verdien ste zijn wij ooit werkelijk „verkeerd" geweest. Hiervan getuigen de wrevelige #tatistiekrapporten van den Ned. Omroep •en opmerkingen in de N.S.B.-pers, ver klaringen van bonafide illegalen, het on derzoek van den P.O.D., de uitspraak van •den Eereraad. De beruchte „Frontzorg"- avond moesten wij opluisteren volgens Omroep-contract, onder bedreiging met arrestatie. Ons zijn van N.S.B.- en Duitr eche zijde verlokkende aanbiedingen ge daan. Wij hebben geweigerd. Wij heb ben niet meer geld opgestreken dan ons normaal Omroep-salsris". Sem Nijveen, een van de Joodsche vroegere leden van het orkest, die de conferentie bijwoonde, stond op en zeide, dat als er één man het niet verdiende met „Sieg-Heil" te worden begroet, het Masman was, dien hij ontroerd bedankte voor alles wat „Theo" gedurende den oorlog voor hem gedaan had. „Wij hebben onze straf gehad", zoo be sloot Masman. „Laten zij, die het met die straf niet eens zijn, zich tegen den Eere raad keeren, niet tegen ons. Wij willen werken". NCRV 18.00 Harmonie-orkest. 18.45 Sport- praatje. 19 00 Nieuws. 19.15 Programma-over zicht. 19.20 Berlijnsch Phil. Orkest (gr.). 19.30 Actueel halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka mer-orkest met declamatie. RNIO 21.30 De Fox spreekt NCRV 21.45 Gram.muziek. 22 00 Nieuws. 22.15 Gram.muziek. 22.30 Prof. dr. J. H. Bavinck „moeilijke teksten in het N. Testament. 22.50 Gevarieerd progr. 23.50 schriftlezing. KII.VERSUM II, 415 M. 18,00 Nieuws. AVRO 18.15 De Romanciers. 19.00 ii nu naar bed. 19.05 Pianorecital George v. Renesse. 19.30 Beroemde tenoren (gr.). 20.00 RNIO Nieuws. 20.05 Landbouwpraatje. AVRO 20.15 Vaudeville-orkest. 20.45 Lezing Prof. dr. H. N. ter Veen. over herovering van de Wieringermeer. 21.00 Les cars de Pa ris. 21.25 Radio Phllh. orkest. 22.30 Herman de Man. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Noc turne (gr.). Aan de U.N.O. verhonden De waarne mend burgemeester van Haren (Gr.), Mr, J. Klaasesz, is benoemd tot tweeden secre taris van de wetenschappelijke afdeeling van de organisatie der Vereenigde Volkeren. f 10.000 boete kreeg een caféhouder te Groningen van den tuchtrechter te Groningen omdat hij in den hongerwinter een mud tarwe voor f 900 had verkocht en 1 Vi kg. gort voor f 15. Voor de hulp aan Indië is alleen voor kleeding voor de 50.000 repatrieerenden 17 millioen gulden noodig. Verder is nog 10 millioen gulden voor andere directe hulp. noodig. Hiervan is nog slechts 2 millioen bijeen. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is wegens ijsgang gestaakt. In den treinenloop is geen wijziging gekomen. 1500 ton bevroren kabeljauw komt ln Rotterdam aan voor distribueering in ons land. Grossiers in vleesch, die indertijd dooi de Duitschers waren uitgeschakeld, zullen weer ingeschakeld Worden bij de vleesch- distributie. Bü het oprapen van een projectiel op het vliegveld te Woensdrecht werden 2 man van de Gezagstroepen ernstig verwond. Een mist beiden handen en de tweede beide oogen. Slachtoffer van het Us. Zondagmiddag gezakt i i verdronken. BUITENLAND De heele bevolking der Oekraïne moest volgens een bevel van Himmler worden uit geroeid, zoo is in een proces te Kief ver klaard. Tusschen Otto van Habsburg en Oosten- rijksche monarchistische leiders zouden on derhandelingen worden gevoerd. De door de Amerikaansche marine ver pachte schepen zuilen waarschijnlijk niet worden teruggenomen. De doodstraf voor desertie en ernstige te kortkomingen. die door soldaten en officieren in functie zijn begaan, is door president Tru man afgeschaft, daamtee heeft hij de wet geving van de militaire gerechtshoven naar die der vredesgerechthoven teruggevoerd. Dit geldt niet voor de vijandelijke bezette ge bieden. Overlevenden der 38e Amerikaansche Infanteriedivisie hebben generaal Clark ervan beschuldigd den massamoord van hun ka ïneraden op zijn geweten te hebben, omdat hij het oversteken van een snelvlietenden stroom tijdens den Itaiiaanschen veldtocht van 1944 bevolen had. De overlevenden eisehen een onderzoek van het congres. De Ver. Staten hebben aan Italië de zich ln dat land bevindende oorlogsvoorraden ter waarde van 60 millioen dollar, afgestaan. Volgens Radio Boedapest heeft de Hon- gaarsclie minister-president verklaard, dat in Hongarije nog voor het einde van deze maand de republiek zal worden uitgeroepen. De Franschc regeering heeft het wets voorstel inzake de nationalisatie van de elec- triciteits- en gasbedrijven in Frankrijk bij de constitueerende vergadering ingediend. Et- wordt een nieuw staatsbedrijf ingericht. Met de opstelling van het Italiaansche vredesverdrag is te Londen begonnen. Onderhandelingen worden gevoerd tus schen de Ver. Staten en Frankrijk over den aankoop van overtollig oorlogsmateriaal ln Europa. Op gevangenissen en politiebureaüx te Jeruzalem is dooi' Joden een aanval gedaan. Aan Joodsche en Britsche zijde viel een doode. HAARLEM EN OMGEVING Voor de akte leerares huishoudkunde en waschbehandeling zijn geslaagd de dames: P. W. Fenenga, H. C. L. Montijn en L. Nie- broek te Haarlem. Ds. C. H. Brandt te Haarlem staat op een zestal voor predikant bij de Evang. Lu- thersche Kerk te Amsterdam. Prof. dr. J. H. Thiel heeft heden zijn Inaugurale rede aan de Utrechtsche Universi teit uitgesproken, welke tot titel had: „De Oude Geschiedenis en de Archaeologle". De kinderoperette „De Sneeuwkoningin" wordt Zaterdagmiddag 26 Januari in den Stadsschouwburg te Haarlem opgevoerd. Het geheel wordt door kinderen gespeeld, ge zongen en gedanst. De regie berust bij Ely Huyboom, de muzikale leiding is ln handen van Joh. van 't Vlie. H. C. Heesemans, A. v. d. Goesstraat 32, zal 24 Januari zijn 25-jarig jubilé vieren als fitter bij het gasbedrijf te Haarlem. De ver jaar «lag van Prinses Margriet. PrinseS Juliana heeft mazelen. Zaterdag is een deputatie van de Neder- tandsche koopvaardij in het paleis Soest- dijk ontvangen om prinses Margriet, het peetekind der koopvaardij, geluk te wen- schen met haar verjaardag. Kapitein A. J. Graffelman, voorzitter der delegatie, sprak Prins Bern'nard en de Prinsesjes toe. Hij overhandigde Prinses Margriet een pop, voorstellende een matroos der koopvaardij. Gedurende de ontvangst bewogen de drie prinsesjes zich vrij en ongedwongen tusschen de leden van de deputatie en vooral prinses Beatrix met haar guitige opmerkingen zorgde voor een vroolijken noot. Toen het dochtertje van kapitein Graffelman de prinsesjes om handteeke- ningen verzocht in haar poëzie-album, leidde prinses Beatrix de hand van haar jongste zu-sje. Het ging echter heel moei lijk, omdat., zooals prinses Beatrix zeide, de kleine Margriet zoo tegenwerkte, die de plechtigheid bijwoonde meldt, dat Prins'Bernhard ook aanbood handteeke- ningen van Prinses Juliana te vragen, „als je tenminste niet bang bent voor maze len." Daaruit blijkt dus dat Prinses Juliana mazelen heeft. Beatrix vertelde trouwens ook dat „Mama mazelen heeft". Verder vertelt de verslaggever nog: In de bibliotheek van het paleis te Soestdijk staat een laag tafeltje, bedekt met de vele cadeaux der jarige Margriet, lachend be gluurd door de oudste van het drietal, prinses Beatrix, die boven aan de trap leuning staat. Het kordate figuurtje, in Schotsche overgooier en witte blouse, de stevige beenen in wollen kniekousen, komt dan omlaag en geeft een handje. „Dag. En wilt u het konijn eens zien, dat Margriet gekregen heeft? Wacht, ik zal het halen. Ze komt terug met een kist, waar ze een heele sjouw aan heeft. „Kijk, dat is Witje. Van de buurkinderen gekregen. Hij drinkt water.,.. O kijk eens, ik heb op m'n jurk gemorst; heelemaal nat." Ze probeert zich aan een clubfauteuil af te vegen, lacht met vonkjes in de oogen en kuiltjes in de wang, als ze weggestuurd wordt om zich te drogen„Dag. Ik ga eens kijken waar Pietie blijft." En daar is dan de jarige Margriet, hand in hand met Irene. Op het blauwe feest- jurkje zijn margrietjes geborduurd; in het sluikblonde haar steekt een witte bloem. Een beetje verlegen voor de vreemde gezichten stopt Margriet een vin ger in den mond, kijkt eerst beduusd, maar is later vol belangstelling voor een blok kendoos, waarvan een groote margriet het hoofdmotief is. Op het tafeltje staan, rondom een vaas hyacinten, de cadeautjes: een doosje met een wit uiltje aan een gouden kettinkje. „Van mama en papa", vertelt Trix. Dit kleine poppetje heeft ze van mij en dit papieren Ameublementje heeft Ireentje op school gemaakt." Een doosje zakdoekjes, een prentenboek, een grappige lappenpop en nog wat kleinigheden. De simpele ver jaardagstafel van een Hollandsch kind, zonder eenige kostbaarheid, onopgesmukt, met doodgewone presentjes. Ook de „Johan" naar Southampton? De „Johan van Oldenbarnevelt", die zooals reeds werd gemeld, 13 Januari j.l. met 2004 passagiers van Batavia is ver trokken, wordt 29 Januari in Suez ver wacht, om 1 Februari van Port Said te vertrekken. Vermoedelijk arriveert de „Johan van Oldenbarnevelt" 10 Februari in Southampton. Volgens het voorloopige reisplan zal ook de „Johan van Olden barnevelt" de passagiers in Southampton ontschepen. Leder voor jo-parsUie. Bon 04 leder is aangewezen voor 25 gr. reparatieleer voor schoenen. Klompen. Arbeiders in bepaalde industrieën komen voor de verstrekking van klompen in aan merking. Rubberlaarzen. Arbeiders in enkele industrieën kunnen bij de distributiediensten bonnen yoor rubberlaarzen aanvragen. Het zijn o.m. arbeiders in openbare slachthuizen, zand en baggerschippers, arbeiders in koel- en vrieshuizen en heiers. Voor beroepsvisschers is een afzonder lijke regeling. Zeemiliciens uit Indië Naar de N. Haarl. Ct. verneemt, zouden maatregelen in uitvoering zijn om zee miliciens, die in Nederland zijn opgeko men en sinds 10 Mei 1940 onafgebroken in werkelijken dienst zijn, uiterlijk 1 Juli 1946 terug te doen keeren uit Oost- en West-Indië ter demobilisatie. Teraardebestelling mr. F. A. Schwartz. Hedenmiddag had onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overechot van mr. F. A. Schwartz, in leven directeur van Van Vollenhovens Brouwerijen te Amsterdam. Zoowel van de zijde der directie als van het personeel werden warme woorden van dank gesproken jegens den overlede ne voor het vele goede werk, dat hij in dienst van het bedrijf gedurende 24 jaar heeft gedaan. Het Centr. Distr. Kantoor gaf door een delegatie van zijn belangstel ling blijk. Onder de aanwezigen was jhr. mr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede. SUIKER en FIETSEN: nog steeds begeerlijke buit. Zaterdagnacht is in een levensmidde lenzaak aan den Kleverparkweg te Haar lem een inbraak gepleegd, waarbij 150 K.G. suiker in balen, voorts nog suiker in papieren zakjes en een aantal reepen chocolade ontvreemd zijn. De ongewensch- te bezoekers hadden een ruit uit de spon ning gehaald, toen het binnenluik ge forceerd en na gedanen arbeid de ruit weer netjes ingezet. De weekwisseling bracht ook de wis seling van de eigenaars van 7 fietsen, waartegen de rechtmatige bezitters allen bezwaar aanteekenden bij de politie. Officieele publicatie. KANTOORTIJD PERSONENVERVOER RIJKSVERKEERSINSPECTIE. Vanaf 1 Febr. Is het bureau personenver voer van de rijksverkeersinspectie Rotter dam Westplein 2. op werkdagen van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend. DRIJFRIEMEN. De aanvraagformulieren 506 voor drijfrie men zijn niet alleen verkrijgbaar bij het rijksbureau huiden en leder te Amsterdam, doch ook bij de Kamers van Koophandel en haar kantoren. TOEWIJZINGEN TABAK. Het C.D.K. deelt mede, dat detaillisten in tabak in het Noorden des lands, dus in Ne derland boven Haringvliet en Waal, in de week van 20 t.m, 26 Jan. a.s. toewijzingen no. 621 en 622 zullen ontvangen op basis van het aantal ingeleverde rantsoenen vermeerderd met 10 Bovendien wordt in deze week een vergoeding voor handelsverlies gegeven. Ter verkrijging van deze vergoeding moeten de detaillisten op de opplakvellen de vakjes 20, 40, 60, 80 en 100 onbeplakt laten. In plaats van 20 bonnen worden dus slechts 19 bonnen Ingeleverd. Hierdoor wordt een toeslag van 5 verstrekt over 5 perioden. Per periode ontvangen de detaillisten dus een vergoe ding voor handelsverlies van 1 'it. De detail listen mogen dezen toeslag uitsluitend ge bruiken voor handelsverliezen en niet voor eigen gebruik. AANVANG NIEUWE DESSEN VOOR: BEGINNERS, GEVORDERDEN, ook voor GEHUWDEN en KINDEREN Vanaf lieden is aan onze school verhonden: MARY WILLIAMS voor: Ballet-, Folkloristisch, Revue- en Tap-dance (Amerikaanse stijl) Inl. en inschr. van 1012 en 25 u. aan onze school. MUZIEKINSTRUMENTEN dienen gebruikt te worden. Worden zij dat niet, dan vermindert de waarde. Voorkom waardever mindering door tijdig verkoopen. GART geeft zéér gunstige prijzen, vraagt het hén, die reeds bij ons verkochten PIANO'S, ORGELS en MUZIEKINSTRUMENTEN. GART NASSAULAAN 10 TELEFOON 21/4» bericht de aanvang per 1 Febr. v. d. opleiding voor Staatspraktijkdiploma Akte M.O. Handelswetenschappen Inschrijving en inl. bij den Secretaris voor Haarlem: Mr. K. VAN GRIFFEN. Wilhelminastraat 66 Haar lem, telefoon 16637. Spreekuur op Maandagavond HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. a. electro-technische ingenieurs b. middelbare technici c. radio-technici voor onderzoekingen en technisch werk op het gebied van de radiogolven beneden 6 meter. Sollicitaties schriftelijk vóór 15 Februari a.s. aan het Hoofd van het Radiolaboratorium, Parkstraat 29 te 's-Gravenhage. Stuyvesantplein 17, Haarlem kan weer opdrachten aannemen met levertijd van pl.m. 14 dagen. Zend even een briefkaart en ik kom bij u om de zaak te bespreken. Schilderen, witten, vloeibaar behang! Vlug Billijk Goed A. v. d. KRUK EN Zn., Haltestraat 18. Zandvoort Wij verstrekken u gaarne prijsopgave. Weder in oude samenstelling ma Hel er ij* i» «rd••8," Aladin veracnynt want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. - Overal verkrijgbaar. Prijs f 2.25 per flacon. Gevraagd 1ste SCHOEN VER,liOOI*STER or SCHOEN. VERKOOPER, v.g.g.v. JAN FBIJEN's Schoenbedrijf, Beverwijk. FITFORM TR0UV1LLE Een nieuwe bustehouder van Amerikaansch model: lijngevend en lijnbewarendKunstig geajou- reerd; de rug voorzien van een handige, Amerikaansche patent sluiting. P»;js f. 5.10 Alleen bij

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3