Haarlems Dagblad Rusland is heel ver weg, zegt Sjahrir Nederland hongerde, Seyss stal Fransche Crisis De stakingen in Amerika Gouin Koning Leopold Herdenkingsplechtigheid te Haarlem Het aantal Haarlemmers De distributie IWo Jaargang: Wo. 18234 Bureaux: Groote Hputstr. 9$ en Soendaplein 37, Haarlem IJmulden: Kehnemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooi» Woensdag 23 Januari 101* Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 HET aftreden van generaal Charles de Gaulle, die plotseling de leiding van zaken in Frankrijk heeft neergelegd en zich uit de politiek teruggetrokken, heeft dn het buitenland den indruk van een on aangename verrassing gemaakt. De onge twijfeld groote figuur De Gaulle, onver saagd er. onvermoeibaar leider van het Fransche verzet in de oorlogsjaren en ge durende anderhalf jaar, sinds de bevrij ding van het land, het hoofd van zijn regeering, werd als de drager van Frank- rljk's komende herleving beschouwd. Al meer dan eens is er op deze plaats de aandacht dp gevestigd dat het herstel van Frankrijk, de grootste mogendheid van het West-Europeesche vasteland, ook voor ons land en in het algemeen voor Europa van hot grootste belang is. Daarbij toonde De Gaulle, oen man uit. één stuk, zich overtuigd democraat, dus wars van alle dictatoriale neigingen en kenmerkten zijn optreden en persoon zich door een on baatzuchtigheid, die men bij weinige lei dende persoonlijkheden aantreft. „La France d'abord" eerst Frankrijk was zijn devies en in zijn buitenlandsch beleid .had hij, in zijn streven naar een Wesl- Europeesch blok, bovendien al blijk ge geven van een inzicht dat niet door de grenzen van zijn vaderland beperkt werd. De vervulling van zijn ontzaglijk zware taak is hem niet langer mogelijk gebleken door hei gebrek aan samenwerking der drie partijen, die tezamen een regeering onder zijn leiding gevormd hadden nadat de Fransche kiezers, nu drie maanden ge leden. een Wetgevende Vergadering, (de Constituante) hadden gekozen, die binnen zeven maanden met een nieuwe grondwet voor de Vierde Republiek voor den dag moest komen. Het feit dat het Mouvement Républicaine Populaire (de partij van De Gaulle), de socialisten (onder leiding van Léon Blum) en de communisten (onder leiding van Maurice Thorez) elk ongeveer 140 zetels in de Constituante bc-haalden, terwijl de overige partijen tot kleine greepjes ineenkrompen, maakte een drie partijen-regeering tot de aangewezen op lossing. Bovendien scheen bij den aanvang de samenwerking tusschen de M.R.P. en de socialisten vrijwel verzekerd te zijn. In de praetijk viel dat evenwel niet mee. Er ontstonden geschillen over de vorming van een groot leger, die De Gaullo on danks de groote economische moeilijk heden bleef voorstaan. Met de commu nis ten wilde het van den aanvang af niet botoren. Bovendien bleek het nadeel van een innerlijk-verdeelde partijen-groepee- ,ri:ig, die verder geen oppositie van eenige beteekenls ondervond. Want de tegen stand tegen het régime-De Gaulle werd binnenskamers gevoerd, maar kwam in het openbaar niet tot uiting. Het is dit soort oppositie in eigen kring, dat in het ver leden ook zoo menige Fransche regeering ten val heeft gebracht. En de generaal is ongetwijfeld meer generaal dan politicus. Zijn geduld, volgens degenen die hem van nabij kennen, geenszins onuitputtelijk, is op geraakt en hij is heengegaan zonder dat eenig votum van wantrouwen of af keuring tegen hem in het openbaar is uitgesproken. In het buitenland heeft men er bewon dering voor gehad, dat de altijd weer op- veerondo Fransche vitaliteit opnieuw de groote figuur had voortgebracht, die de critieke omstandigheden vereischten. Des te begrijpelijker is de schok, die het zich langzaam herstellende vertrouwen in Frankrijk ondervindt, nu het dezen man laat heengaan. Met scepticisme aanschouwt men hel gemarchandeer der partijen, waarbij dc communisten eerst geöischt hebben dat hun man de leiding zou heb ben. De andere partijen wilden Thorez niet en de socialisten kwamen met Vin cent Auriol voor den dag. Hem wezen de communisten af. Nu schijnt men het eens te zijn geworden over den socialist Félix Gouin, thans president van de Constituante, waarbij evenwel de M.R.P. de voorwaarde heeft gesteld, dat Bidault minister van Buitenlandsche Zaken moet blijven. Op een dergelijke basis wil men dan voorttobben met de drie partijen- regeer in a. Het biedt weinig uitzicht en de naaste toekoms' zal wel nieuwe politieke crises brengen Het beperkte mandaat van de Constituante biedt evenwel mogelijk heden op uilkomst. Er zullen spoedig nieuwe verkiezingen noodig zijn Als die een eeniffszins belangrijke verschuiving mochten brengen, zoodat men verlost zou raken uit de impasse van de drie vrijwel- evcn-sterke partijen, zou wellicht oen solide en werkelijk samenwerkende meer derheid kunnen worden gevormd. Dc Gaulle's vertrek behoeft trouwens, zoo als de Fransche politieke geschiedenis ons overvloedig leert, geenszins een heen gaan-voor-goed te beteekenen. Het is veeleer waarschijnlijk dat hij binnen kor ten tijd zal terugkeeren. Mannen van dit kaliber zijn even exceptioneel als de om vang van de moeilijkheden, waarin Frank rijk thans verkeert. Het groote kaliber en de groote moeilijkheden zijn op elkaar aangewezen. De leider der Fransche so cialisten, Léon Blum, die kort geleden de Gaulle als een George Washington be titelde. heeft door die uitlating alleen al getoond, dit in te zien. Intusschen moet men erkennen dat een andere geest noodig is, om er bovenop te komen, dan die welke het aftreden van de Gaulle veroorzaakt heeft. Als wij In Nederland dien anderen geest bezaten. Engeland: niets te verbergen Naar aanleiding van liet Oekrainische verzoek tot behandeling van de Indone sische kwestie voor den Veiligheidsraad, hebben prominente Nederlanders te Bata via verklaard, dat Nederland niets te bergen heeft en ieder neutraal onderzoek welkom zal heeten. ZU geloovcn dat Enge land hierdoor meer en meer aan Nedcr- landschc zijde zal komen te slaan. Men meent, dat de zending van Clark Kerr naar Batavia de voornaamste reden van het Sov.iet-memorandtim is. Ofschoon de Indonesische leiders steeds hebben ge zegd. dat zü internationale interventie zouden toejuichen, lijken zij thans niet meer zoo enthousiast. Sjahrir verklaarde openlijk Wij hebben niet verwacht, dat dit van deze zijde zou komen. Rusland is duizenden mijlen ver weg. Britsche bronnen zeggen, dat zij van meening zijn, dat Engeland „een rechte zaak" zoowel in Griekenland ale in Indo nesië heeft en eveneens dat het „niets te verbergen" heeft. De meeste Engelsche bladen beschouwen de beweegredenen van Rusland daarentegen als niet geheel vrij te zijn van boosaardigheid. De leider der Oekrainische delegatie dr. Manoeilsky heeft verklaard, dat hij beslo- De Amerikaansche regeertng Is voorne mens vandaag nog de vleeschverwerkende industrie, waarin thans 253 .ooo arbeiders sta ken, over te nemen, ondahks liet feit dat tot dusverre slechts 70.000 arbeiders zich bereid hebben verklaard om onder toezicht van ce regeering weer aan het werk te gaan De ge volgen van de staalstaklng doen zich reeds gevoelen bij de spoorwegen, de openbare nutsbedrijven en de bouwbedrijven ln het geheele land. De staalproduette ls gedaald tot beneden 5 pet. van de capaciteit en is thans het laagste sinds 53 jaar. De regeering heeft twee officieele bemiddelaars benoemd voor de staking in de electrlciteitsindustrle, waarbij 200.000 man betrokken zijn. volgt de Gaulle op Geen Volksfront-regeering I»e Fransche communisten hebben zich bereid verklaard den socialist Felix Gouin als president van de voorloopige Fransche republiek te kiezen en hun eigen candidaat Thorez laten vallen. Tegen de canriidatuur van den socialist Vincent Auriol hadden zjj bezwaar. De M.R.I'. wil ook onder zekere voorwaarden aan een drie-partyen- regcering meewerken, n.l. als Bidault mi nister van buitenlandsche zaken blijft en de socialisten en communisten niet zullen trarhten een nieuwe grondwet te dicteeren I>e socialisten hebben de pogingen om tot een Volksfront te komen, afgewezen. De drie partijen zullen nu nog tot over eenstemming moeten komen over de keuze van Gouin's opvolger als voorzitter van de Nationale Vergadering, die waarschijn lijk weer een socialist zal zijn. Gouin zou volgens Un. Press de be doeling hebben een „integraal" drie-par- tijen-kabinet te fopmeeren. Door het woord „integraal" werd aangeduid, dat hij oen kabinet van bijna uitsluitend po litici wilde vormen, zonder de talrijke buiten de partijen staande experts van De Gaulle's regeering. De secretaris van koning Leopold heeft aan den Belgischen minister-president een brief gericht, waarin wordt medegedeeld dat de koning het noodzakelijk acht, nu de ver kiezingen zijn uitgeschreven, die schikkin gen te overwegen, welke het nieuwe parle ment en hemzelf zullen veroorloven zich In volkomen overeenstemming -net den volks wil uit te spreken. De koning dringt opnieuw aan op raadpleging van het volk, Schaaktournooi te Londen. De uitslagen van de achtste ronde luiden: Groep a. Pomar—Broadbent 1—0; Stone— L 1st 0—1; Tartakower—Falrhurst 1—0: Bernstein Golembek Opocensky—Prins afgebr. In voor Prins betere stelling; Steiner—Fried- mann, afgebr. in gelijke stelling Afgebr. par tijen List—Falrhurst '/j—'.i; Golombek— —Pomar 1—0. Groep b. Thomas—Newman 1—0; Abrahams -Wood 1—0; Euwe—König ChrlstOffel —Winter 1—0; MedinaDevos 1—0; Denker— Lupl afgebr. in voor Lupi betere stelling. Afgebr. partij Winter—Denker Vi—',4. Weerbericht AFNEMENDE VORST Geidlg tot Donderdagavond: Zwaar be wolkt met later, vooral In het Zuid-Wes ten van het.land. plaatselijk eenige neer slag, langzaam afnemende vorst. Matige wind hoofdzakelijk tusschen Zuid-Oost en Zuid. zouden wij meer recht tot critiek hebben. Maar daar hapert veel aan. Het Fransche geval kan ons toch tot extra-waarschu wing dienen. R. P. ten had tot den door hem genomen stap, nadat hij tallooze telegrammen had ont vangen van Indonesische nationalistische groepen, waarin hem verzocht werd, of hij hun geval aan de UNO wilde voorleggen, daar zijzelf niet ln staat waren dit te doen. Als er één schaap over den dam is Het Russische verzoek aan den Veilig heidsraad is wellicht het startsein ge weest voor een vloed van andere proble men. Syrië en de Libanon willen hun klacht over het blijven van Britsche en Fransche troepen in hun land aanhangig maken. Polen zag gaarne, dat de UNO den status overwoog van de Poolsche troepen, die nog altijd onder geallieerd commando staan in Italië en Schotland. Bielo-^Rusland verlangt steun van de UNO om Duitsche oorlogsmisdadigers uit het hun asyl ver- leenende Franco-Spanje te halen. De Sovjet-vice-yolkscommissaris van Bui tenlandsche zaken Visjinski is eindelijk te Londen gearriveerd, waar hij zijn taak als leider van de Sovjet-delegatie bij de UNO, die zoolang door Gromyko is waargeno men. zal overnemen. Op 2 Febr. 1943 werden te Haarlem o.a. gefusilleerd de hoeren Ph. Frank, opper rabbijn van Noord-Holland; B. J Chapon, voorzitter der Ned. Isr. Gem. te Haarlem en mr. H. O. Drilsma, secretaris van den Joodschen Raad te Haarlem. Maandagavond 28 Januari 7.30 uur zal een herdenkingsdienst in het gebouw der Israëlitische Gemeente, Lange Wijngaard straat 14 te Haarlem, gehouden worden. De herdenkingsrede zal uitgesproken wor den door den opperrabbijn van de Port. Israël. Gem. te Amsterdam, S. Rodrigues Pereira, Vergadering der Medici. Dinsdagavond hield de afdeeling Haar lem en Omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een drukbezochte algemeene ledenvergadering. Dr. J. Roorda, thans lid van het Hoofd bestuur der Maatschappij, die het voor zitterschap van de afdeeling neerlegde na dit acht jat»r lang met groote toewij ding te hebben vervuld, werd tot eerelid benoemd. Hem werd een geschenk aan geboden en zeer hartelijke toespraken werd«n tot hem gericht, waarbij tevens zijn belangrijke stuwende kracht in het zoo geslaagde verzet der Nederlandsche medici gedurende de bezettingsjaren in herinnering werd gebracht. Tot bestuurs leden der afdeeling werden gekozen de artsen Dr A. Mclehior (voorzitter), Dr. O. H. Dijkstra, P. Floor, Dr. M. J. Heering, Dr. J. G. Hoge, H. D. G. A. Immink en Dr. J W. Kamerling. De inbeslaggeiiomeii Radio's. Eenigen tijd geleden kwam uit Den Haag het bericht, dat de nog bruikbare radio toestellen, die indertijd door de Duitschers inbeslag genomen waren, voor zoover die althans in ons land achterhaald konden worden, weer aan vroegere eigenaars teruggegeven waren. Er was toen alleen nog een groot aantal zeer gehavende toe stellen over, die aan den radio-handel ver kocht zouden worden om gebruikt te wor den bij het maken van nieuwe toestellen. Weinig personen uit Haarlem en om geving hebben hun toestel teruggekregen, omdat er hier weinig bijzonders door de Duitschers was achtergelaten. Bovendien waren vrijwel uit alle toestellen de lam pen verwijderd. Nu ziet men in verschillende radiozaken tweede handsch toestellen te koop staan, die er op het oog nog bruikbaar uitzien. Enkelen hebben al de conclusie getrok ken, dat dit door de Duitschers in beslag genomen toestellen zijn. Ons wordt even wel medegedeeld, dat dit onjuist is. In die zaken staan thans de toestel 1.- dlo van N.SB.'ers afkomstig zijn. Ook dit zijn geen toestellen die onmiddellijk bruik baar zijn, maar geschikt zijn om gekocht te worden door een amateur die kans ziet het zelf weer speelbaar te maken. Een voorloopige telling van het aantal inwoners na de reconstructie van het Bevolkingsregister van Haarlem, toonde aan. da» het aantal inwoners even onder de 150.000 bleef. Er werden toen evenwel nog opgaven verwacht. Die zijn inmid dels ingekomen en daarna kon officieel vastgesteld worden dat Haarlem op 31 December 1945 150.426 inwoners had. Binnenkort zullen de nog resteerende punten vun de textielkaart V 510 geldig worden verklaard. Bij de eerstvolgende bonaanwijzing zal be halve voor het gewone rantsoen huishoud zeep ook een bon worden aangewezen voor 250 gram zachte zeep. Er wordt aangeraden met verpakkingsmateriaal bij den kleinhan delaar te komen. Het Rijksbureau voor hulden en leder heeft per 22 Jan. de beperkingen voor den handel ln rubberhakken opgetiu.i...-..anueia.. u en schoenfabrikanten kunnen voortaan deze artikelen zonder de noodige vergunningen betrekken, ook schoenherstellers kunnen dit product vrij nunkoopen en zonder bonnen aan het publiek leveren. De reparatiebona zullen door dezen maatregel beschikbaar ko men voor reparaties aan schoenzolen De indertijd gevormde voorraad geconser veerde eieren zal in uitgebreider distributie worden gebracht met het oog op het nieuwe legselzoen, dat gaat aanbreken, zoo wordt van officieele zijde bericht. Jeugdige perso nen tot 21 Jaar zullen tweemaal een ei toege wezen krijgen, waarvoor de eerste bon ln de komende periode bekend gemaakt zal worden. Do Fransche aanklager gaat voort met de Nederlandsche aanklacht voor het Neu- renbergsche tribunaal voor te dragen. De speciale organisatie, die Duitichland in het leven had geroepen onder den naam „Organisation Veltgens" zwarten handel te bedriiven in de bezette gebieden, had in ons land haar exponent, de „Grond- stoffenhandel Maatschappij Roges". Ook Ftankrijk werd met een zwarte markt leeggeroofd, om de Duitsche bevolking van snoepgoed, levensmiddelen en wat dies meer zij, te voorzien. He: is jammer, dat te Neurenberg geen volledig beeld kan worden ge geven van de Duitsche wandaden in Nederland, daar de voorbereiding van het Nederlandsche deel der aanklacht te kort is geweest. E: was in Den Haag geen medewer king genoeg en dc departementen stuurden slechts op, wat gevraagd werd. zoodat niet alle bescheiden be kend geworden zijn. Mogelijk is in Nederland nog materiaal. dat van groot nut kan zijn voor de recon- i structie van het Nazi-optreden in ons land. De spoorwegstaking en de honger. Een speciale verslaggever van het A.N. P. seint: Onder dc Nederlandsche documenten, aan het gerecht overgelegd in het verloop der behandeling van het thema uitplun dering der bezette landen bevindt zich een rapport van ondervraging in oorlogs tijd, waarin de verantwoordelijkheid voor den hongersnood op Seyss wordt gelegd. Louwes. de toenmalige directeur-generaal van dc voedselvoorziening, hoeft verklaard dat hij 22 September 1944. vijf dagen na afkondiging van de spoorwegstaking, een onderhoud van drie uur heeft gehad met Seyss' vertegenwoordiger Von der Wense, waarbij ook Hirschfeld aanwezig was. Von der Wense cischte van Louwes en Hirschfeld dat zij een proclamatie zouden richten tot de spoorweglieden om de sta king op te geven, daar Seyss anders het voedsoltransport naar het Westen geheel zou verbieden. De bedoeling van Von der Wense die namens Seyss sprak, was do staking te breken. De Nederlanders wei gerden en protesteerden tegen Seyss' maatregel. Louwes verklaarde, dat door het daarna door Seyss afgekondigde ver bod. da; tot 30 October van kracht bleef, de voorziening van Holland met voedsel voorraad voor den winter onmogelijk werd. Louwes heeft voorts verklaard dat de Duitschers tijdens het transportverbod nog dertig duizend ton voedsel wegnamen. Katyn in ware gedaante In April 1943 bracht de Nazi-propagan da met veel ophef het bericht van do massagraven te Katyn. Uit de Sovjét- piosecutie, die binnenkort eon aanvang zal nemen, zal glashelder blijken, dat deze massamoord op Poolsche officieren voor rekening van de Duitschers komt. Europee**-!)»" vrouwen in een li rlngskiuiip <»p J«vh bozig met bet vim vloeseh voor do mmUlUdon,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1