naariems JJaQDlaa r~-;r~ Nieuw Fransch kabinet gevormd Japan Ook Christison verlaat Java De Nederlandsche aanklacht jkmiho uaiuBAvif iqiMi UOjCUUiU LU C OdAOl JdAU UÖiUJC \t «- jJ33uo3uapai- a o hI Srua) pue|a6u3 iin uejapup) 1 '1 I •Bf Wf-ime No. 182J0 TIT 1 1 Tl "I Maamlnff 9$ Januari lft-Hf IJmuiden: Kennemerlaan lo4, per kwartaal f 4 TeIet 6437' Postgiro 273107. Tel.: Administratie-10724. Espeditie 14823 Directenr-HooMredactenr: Robert Peereboom Tel.; Redactie Dlr ,HooWred ,sm \\T AT is de toekomst van Japan? Wie deze vraag onder oogen krijgt is ge neigd, haar haastig van zich af te schud den. Wij hebben geen gebrek aan proble men voor de toekomst en denken, als Japan ter sprake komt, dadelijk aan het Duitsche vraagstuk, waarmee Europa zit opgescheept en dat onze eigen vooruit zichten ten nauwste raakt. Wij denken aan de tallooze moeilijkheden, die herstel en vernieuwing meebrengen in Nederland. Maar daarbij sluit zich vanzelf de gedachte aan:en Indië! Daarom baat het niet, de vraag omtrent Japan's toekomst terzijde te laten. Wij zijn ook daarbij nauw betrokken en zij verdient onze volle belangstelling. Wie geneigd is, met blijmoedigheid te spreken over de heropvoeding van het Duitsche volk door de geallieerden er zijn menschen die dat doen, maar de preciseering van de gedachte blijft meestal uit zal toch niet zoo licht hetzelfde over de Japanners zeggen. Zij vormen een Aziatisch volk, levend in een totaal andere sfeer dar. de onze en vijandig jegens alle blanken. Directe heropvoedings-methoden schijnen in hun geval uitgesloten. Indi recte middelen zouden dus te baat moeten worden genomen. Behalve door een voort gezette controle op Japan om te beletten dat het zich opnieuw bewapent, zou men moeten pogen te bewerken door middel van de Japanners zelf, dat een andere geest in hun land de overhand krijgt. Er zijn tachtig millioen Japanners. Zij vormen een van de groote volken der aarde. Er. het is onmogelijk, zooals een Engelsche krant onlangs met verschrik kelijke nuchterheid opmerkte, hen uit tc roeien. Zelfs de Nazi's, zegt het Engelsche blad, zouden vermoedelijk teruggedeinsd zijn voor zulk een taak. Kan men ver wachte): dat men de Japanners voor on- bepaaldeti tijd in bedwang zal houden door militaire bezetting alleen? Het zou ©en zeer kostbare en moeilijke onderne ming zijn. Met den bedaarden practischen zin, den Brit eigen, vraagt het bewuste blad, de Sunday Times, zich daarna af: Hoe kun nen wij den keizer gebruiken om het volk tot de aanvaarding van nieuwe opvat tingen te brengen? Hij heeft de geallieer den al goed geholpen door de overgave van de Japansche legers te gelasten, die anders heel wat last had kunnen veroor zaken. Hij heeft ons nu een belangrijken nieuwen dienst bewezen, door bij pro clamatie de mythe van zijn eigen godde lijkheid te loochenen. Kenners van Ja pan achten deze mythe van grooten in vloed bij den opbouw van het Japansche militairisme en zijn ervan overtuigd, dat zij verdwijnen moet als men dat militai risme wil uitbannen. Maar als vreemde lingen, die het land bezetten, dat poog den te doen zou niet veel bereikt wor den De proclamatie van den keizer zelf ie dus een enorme winst. Zou het nu voordeelig zijn om een stap verder te gaan en Hirohito te ontwikke len tot een constitutioneelc-n monarch, gelijk de Koning van Engeland is? Nog steeds is de Sunday Times aan het woord en ge ziet hoe de Britsche geest den over wonnen keizer als een willoos werktuig hanteert, na hem eenige hooghartige pluimpjes te hebben gegeven voor de hu!p die hij de geallieerden heeft ver strekt door zijn legers te laten capitulee- ren en zijn goddelijkheid prijs te geven. Dit manneke zegt men kennelijk in Engeland, is als was in onze hand en wij zullen eens rustig zien wat wij er mee bereiken kunnen. Hirohito krijgt zijn trekken thuis, want het is precies de zelfde behandeling die dc Japanners Poe-ji, den keizer van Mandsjoekwo, hebben laten ondergaan. Er is niets in Hirohito's verleden, dat hem ongeschikt maakt voor dc rol van constitutioneel vorst en veel in de his torie van het keizerschap, dat zijn bruik baarheid voor dit doel aantoont. Door middel van het keizerschap was het mo gelijk, Japan na 1868 te moderniseeren. De hervormers schaarden zich achter den troon en handelden w/ des keizers naam. En wij zouden voorlrorig zijn als wij nu al probeerden, een Japansche republiek tot stand te brengen. Dit is een begrijpelijk argument. Hot Engelsche blad vergeet voorts het eco nomische vraagstuk niet. Japan heeft de arbeidsvoorziening van zijn snel-groeien- de bevolking gezocht in de ontwikkeling van zijn industrie. Het is een van dn hoogst-ontwikkelde industrieele gebieden ter wereld Dus moet het in redelijke ma te de grondstoffen eenerzijds en de han delsmarkten anderzijds kunnen bereiken Hr» Atlantic Charter heeft dit aan ,,alle staten, groot en klein, overwinnaars of overwonnenen", toegezegd. In dc Japan sche steden ligt de hoop op haar demo cratie. De boerenbevolking is de ruggc- graat van het militairisme geweest. Wij kunnen een groot volk den grondslag van ontwikkeling niet betwisten. Maar de eerste noodzaak blijft. Japan ontwapend te houden Dit zal gemakkelijker te ver- Wezenlijken zijn, als het een democrati- sche toekomst wordt binnengeleid onder economische voorwaarden, die geen chro nische onrust veroorzaken. Zoo spreekt dit Engelsche betoog. Het ls belangwekkend, maar onze twijfel moet wel opkomen als wij lezen over dien toe gang tot de grondstoffen on tot de han delsmarkten en dat „in redelijken mate De ervaring heeft geleerd, dat staten het Militaire taak der Britten geëindigd? In den loop van de volgende week zal generaal Christison Java verlaten en zich naar Engeland begeven, waar hy het be vel heeft gekregen over het Britsche Noordelijke commando. Hy zal worden opgevolgd door Sir Montague Stopford, thans militair gouverneur van Burma. Ook de heer Maberley Denning, de poli tieke adviseur van Mountbatten, zal O. Indië verlaten. Hy krygt een functie in Tokio. Zoo zal er dus practisch een nieuwe geallieerde combinatie in functie zijn als Clark Kerr deze week als bijzon dere afgezant van de Britsche regeering in Batavia aankomt. Volgens Reuter moet de benoeming van Stopford beschouwd worden als een aan wijzing, dat naar het oordeel der Britten hun militaire taak op Java bijna geëin digd is en dat het eerst noodige op dit oogenblik is het overwinnen van de po litieke moeilijkheden. Kolonel Spoor, die den rang van waar nemend luit. gen. heeft met den werkelijken rang van gen. majoor, zal het opperbevel van het Nod. Indisch leger op 31 Jan. a s. overnemen. Dan zal ook in Batavia een gezamenlijke parade ter eere van den verjaardag van Prinses Beatrix gehouden worden. Dr van Mook heeft de eerste dagen na zijn terugkeer in Batavia besteed aan be sprekingen met vele autoriteiten. Het republikeinsche „ministerie van voorlichting" heeft verklaard, dat Sjahrir over de Oekrainsche nota ovèr Indonesië heeft gezegd: „ieder verzoek tot terug trekken van Britsche troepen uit Indone sië moet vergezeld gaan van een eisch, dat de ontwapening van de Japansche troepen in dit land overgedragen moet worden aan het Indonesische leger. Als deze. plicht aan de Indonesiërs is overge dragen. zal het voor de Britten mogelijk zijn te allen tijde te vertrekken. De actie van de Oekraïne was hier niet bekend, noch werd zij verwacht. Als men alle din gen in aanmerking neemt, is het mis schien beter, dat het verzoek maar aan de UNO is gedaan door een land, dat geen belang heeft bij Indonesië. Als zoodanig heeft het verzoek een sterke moreele basis." Sjahrir Is weer in Batavia aangekomen. Op N. Celebes is een Nederlandsche patrouille door Japanners, waarschijnlijk deserteurs, aangevallen. Negen soldaten werden gewond, van wie drie ernstig. Ver sterkingen zijn met spoed gezonden. Het radiostation Tjioemboelit ten N. van Bandoeng is zonder tegenstand be zet. Men verwacht, dat de werciduitzen- dingen thans zeer binnenkort zullen wor den hervat. Het woord is aan. J. Roux: Het kwaad zegeviert vaak, net overwint nooit. Beginselaccoord over Stichting van den Arbeid. In de onlangs gehouden fusiebesprekin gen tusschen het Nederlandsen Verend van Vakvereenigingen en de Eenheids Vak Centrale is gebleken, dat de Stichting van den Arbeid aanvaardbaar is als per manent college van overleg tusschen werknemers en werkgeversorganisaties, behoudens een aantal statuairc wijzigin gen. Binnenkort zal een uitgebreid rap port over deze materie het licht zien, dat door de fusiecommissie aan de organisatie instanties der beide vakcentralen zal wor den voorgelegd. Vit Warschau wordt door de .Observer" gemeld, dat er voorbereidende besprekingen gehouden worden, om de Sovlet-troepen bin. nen bepaalde Poolsche gebieden te houden, die dan voor een zekeren tijdsduur aan d« Russen zullen worden verhuurd. Nadat de drie groote partyeu in Frank rijk alle hun instemming met den brief tan Gouin hadden betuigd, begon Radio Parys Zaterdagavond om 6 uur de samen stelling van de nieuwe Fransche regeering om te roepen. Het ministcrie-Gouin be staat uit 20 ministers, waarvan 7 socialis ten. 6 communisten. 6 leden van de M.R.P. en een onafhankelijke, voorts een socia- Opbouuwerkzaamheden op Walcheren. Een nieuwe straat In wording. Ken aantal door de Engelschen achtergelaten barakkea werd tot noodwoning omgebouwd. In deze van gegolfde platen opgetrokken ruimten kunnen nog il n 4 comfortabele vertrekken worden ingericht. (P.) Hieronder volgt een résumé van het document, in October 1945 overgelegd door de Nederlandsche regeering met het oog op de berechting van Duitsche oorlogs misdadigers voor de internationale mili taire rechtbank te Neurenberg. Het document spreekt eerst van de overtreding door Duitschland van de wet ten en gewoonten van den oorlog te land in de dagen van 1014 Mei 1940, mei name van het luchtbombardement van Rotter dam. De verdere aanklacht betreft het optreden van Duitschland tijdens de be zetting. Vastgesteld wordt, dat de bezetter voortdurend in strijd heeft gehandeld met het landoorlogsreglement en wel op een wijze, die strijdt met alle begrippen van menschelijkheid. Achtereenvolgens worden de volgende punten besproken: 1. I)o terzijdestelling van de Nederland sche wetgeving en de invoering van het Duitsehe „recht". 2. Het uitmoorden, terroriseeren en de behandeling van Nederlanders, zonder de wettige gronden van gevangenkampen en bereehtingen te betwisten als straf voor sabotage e.d. De behandeling van de Jo den eu „de organisatie van den honger" nimmer eens worden over de redelijkheid van maten, die hun eigenbelang betref fen en dat algemeene toezeggingen zoo als die van het Atlantic Charter slechts een koers aangeven, maar nog lang geen oplossing brengen. Het eerste hoofdstuk van dit Engelsche betoog, het hoofdstuk Hirohito, zit goed in elkaar en ziet er veelbelovend uit. Het tweede Ls niet overtuigend. Als men een probleem als het Japansche nevens het Duitsche beschouwt is het begrijpelijker dan ooit, dat in Amerika een sterke be weging voor Wereldregeering ontstaan is en dat ook Engelsche ministers daar al voor gepleit hebben. MaarRuslandl zegt men dadelijk. Het spel der krachten is altijd verdeeld. Wanneer komt het groote btreven naar Federale Unie? iL E. worden als misdadig gebrandmerkt. 3. De Duitsche plundering. I De vordering van arbeidskrachten en liet gebruiken van Nederlandsche outil lage voor de Duitsche oorlogvoering. 5. De collectieve straffen (gijzeling, geldboetes, enz.) 6. De financieele manipulaties van den bezetter. 7. Ongemotiveerde verwoestingen (Wie- ringermeer, vernietiging van haveninstal laties, e.d.) 8. Het terugvoeren in krijgsgevangen schap van deelen van het Nederlandsche leger alsmede de harhaarsclie behandeling. Geen twee monumenten. Bij sommigen bestaat de meening, dat er in Heemstede twee comités zouden werken om een monument voor gevalle nen op te richten. Hier is evenwel misverstand in het spel. Het comité dat indertijd werd opgericht voor de Bevrijdingsfeesten heeft aan de Dreef bij het Richard Holplein slechts een provisorisch monument laten oprichten, om daar gelegenheid te hebben een hulde te brengen aan de gevallenen. De heer A. Molkenboer heeft toen wel een teekening gemaakt hoe hij zich een definitief monument dacht, maar dit denkbeeld is nooit door het comité tot zijn plan verheven omdat dit niet tot zijn taak behoorde De burgemeester, die bij het bevrijdingsfeest een rede hield, deelde mede dat er oen commissie gevormd zou worden voor dc definitieve oprichting van een monument. Die commissie is er ook gekomen, die nu het plan heeft aan de Vrijheidsdreef een monument te plaatsen naar een ontwerp van M. Andriesscn. Dit ls dus het eenige ontwerp dat offi cieel op tafel ligt. Het comité „Heemstede Vrij" heeft al leen geld ingezameld voor de feesten. Het heeft nog een klein bedrag overgehouden voor de herplaatsing van den Juliana- boonv Als die in het komende voorjaar geschied is, wordt dit comité ontbonden. lislische onder-secretaris en twee com munistische staatssecretarissen. Gay en Thorez, ministers zonder porte feuille. werden elk benoemd tot vice- voerzitter. Bidault blijft minister van Bui- tenlandsche Zaken. André Philipe neemt het ministerie van Financiën en Teitgen dat van Justitie op zich. In haar eerste bijeenkomst heeft de nieuwe regeering zich bezig gehouden met de Spaansche kwestie Op aandringen van Bidault besloot het kabinet echter geen overhaaste actie te ondernemen. Details van drastische economische maatregelen en reorganisatie van de inzameling en distributie van voedselvoorraden zullen hedenavond worden vastgesteld Het ka binet heeft besloten een wetsontwerp tot nationalisatie van de verzekeringsmaat schappijen op te 6tellen. Prinselijk Paar naar Scandinavië- Prinses Juliana en Prins Bcrnhard zul len tegen het einde van Februari een of ficios bezoek aan Dencmurken en Zwe den brengen, teneinde den dank van Ne derland te vertolken voor de door deze landen georganiseerde hulpacties Aan deze reis zal tevens een beleefd heidsbezoek aan Noorwegen worden ver bonden. Veslibuledieven gepakt. De Haarlemsche politie heeft eenige vestt- buledieven gearresteerd, wier operatleten- rem in de buurt van het Kleverpark lag. Men hoopt nu een einde te hebben gemaakt aan de veelvuldige inslulperljen In die om geving. B. nam 10.000,onder zijn beheer van M., die In den Koudenhorn gedetineerd was. Een motorfiets stond hem wel aan en werd gekocht, evenals zwarte benzine. Op dezo wijze was spoedig niets meer van het geld over. Nu Is B. zijn motorfiets en M. zijn geld kwUt. M. de Braai overleden. Zondagmiddag is plotseling overleden, in den ouderdom van 75 jaar, de heer Maurits de Braai, oud-lid van den ge meenteraad van Haarlem. De overledene die te Alblasserdam is geboren vestigde zich reeds op jeugdigen leeftijd te Haarlem, waar hij zich spoedig op sociaal gebied bewoog. Op 26 Juni 1900 werd hij vuor het eerst voor de Anti-Re volutionaire partij tot lid van den rand gekozen. Sindsdien hebben de kiezers tel kens zijn mandaat hernieuwd, totdal hij, na 39 jaar lid te zijn geweest, in 1939 het oogenblik gekomen achtte om zich niet meer ter beschikking te stellen. In den raad was de heer De Braai een persoonlijkheid naar wie gaarne geluis terd werd Langen tijd was hij nestor- Hoe zeer hij door zijn mederaadsledon werd gewaardeerd. is gebleken bij de huldiging bij zijn 25- en 35-jarig lidmaat schap van den Raad. In het maatschappelijk leven heeft de heer De Braai onderscheidene functiën vervuld. Zoo is hij eenige jaren lid van het hoofdbestuur van het Ned. Werklie denverbond „Patrimonium" geweest en bondsvoorzitter van den Chr Metaalbe- werkersbond ln Nederland. Ook heeft hij de Gereformeerde Kerk vele jaren als ouderling gediend. Tot tweemaal toe werd hij gekozen tot voorzitter van dc afdee- ling Haarlem van „Patrimonium", van welke afdeeling hij, eenige maanden ge leden bij zijn aftreden, tot eerel'd ts be noemd Ook is hij een der oprichters en later administrateur van dc Vereeniging „Ziekepzorg" geweest, alsook voorzitter van de coöperatieve bakkerij Patrimonium voorzitter van Patrimoniums Woningstich ting, lid van het bestuur van de vereeni ging tot verbetering der Volkshuisvesting en lid van het bestuur van de afdeeling Haarlem der Ned. Mlddernachtzcndlngs- vereeniging. De teraardebestelling heeft plaats Don derdag 12.30 uur op de begraafplaats aaa de Klcvcrlaan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1