RW 1 jSKL- SCaadem fteCpt Jjtdië Intensieve land- en tuinbouwbedrijven De Ramblers Het vleesch Weerbericht De distributie De Radio geeft vanavond: zijn noodig Avonturen van Wag en Warrel Kinderbloed voor kinderlevens 3ij vele kinderen, die na een somber leven van lijden en ontbering in de Japan- sehe kampen een betere toekomst in het moederland tegemoet zouden gaan, open baarde zich, als het repatrieeringsschip waarop zij zich bevonden de tropische zone verliet, een zeer kwaadaardige vorm van mazelen. Volgens totdusverre bekende gegevens zijn reeds 28 kleinen onderweg aan deze ziekte bezweken. Om den be lager zijn prooi te ontnemen, hebben de verantwoordelijke instanties daarop den overtocht voor kinderen beneden de 15 •jaar verboden. Kinderen, die reeds aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt waren, moesten in Indië achterblijven, terwijl zij hun vaders en moeders zagen vertrekken. Dat was hard. Max v. d. Berg geeft zijn bloed.... Maar in het moederland heeft men niet stilgezeten. Eenige dagen geleden heeft er een oproep in de bladen gestaan, dat kinderen die juist mazelen hebben gehad bloed kunnen afstaan .voor een serum, waarmee men de gevaarlijke „repatriee- xings-mazelen" doeltreffend kan voor komen. Ook volwassenen kunnen zich be schikbaar te stellen. Zoo is prinses Ju liana die de mazelen pas weer te boven is, ook hier haar volk weer ten voor beeld geweest, door als een der eer eten bloed te geven voor het reconvales centen-serum. Na in het Rijksserologisch Laboratorium te Utrecht te zijn geprepa reerd, gaat het serum per vliegtuig naar Eereraad verbreekt zijn zwijgen De eereraden mogen hun uitspraken niet meer publiceeren. Toen de eereraad ra een hernieuwd onderzoek van de ges tes der Ramblers in bezettingstijd tot een belangrijk mildere uitspraak kwam dan hij aanvankelijk had gedaan, zijn de mo tieven die dezen raad hebben geleid niet bekend geworden. Dit heeft verwarring veroorzaakt en daardoor indirect mede tot de onaangenaamheden geleid, die voort kwamen bij het op grond van de mildere uitspraak geoorloofde heroptreden in het openbaar van dit ensemble. Het hoofd der sectie XIV van het M.G. heeft nu toestem ming verleend bedoelde motieven open baar te maken. De indruk van den eereraad is, dat de Ramblers door den uitweg, welken zij ge kozen hebben, om buiten den z.g. arbeids inzet te blijven, voor situaties geplaatst zijn, waaraan zij zich niet meer konden onttrekken. Zij hebben dit getracht te ncutraliseeren door hun optreden een Nederlandsche tint te geven en zooveel mogelijk te saboteeren. Vaststaat, dat de Ramblers diensten ver richt hebben voor enkele Duitschgezinde instanties, hetgeen Masman ter zitting beeft erkend. Te hunnen gunste kan gel den: 1. Dat zij hieruit geen directe voordee- len hebben genoten; 2. dat zij bezield waren met het streven buiten den arbeidsinzet te blijven; 3. dat hun te laken handelingen verricht zij-i in het dienstverband van den om roep; 4. dat zij gesaboteerd hebben. Aan het slot van een brief, dien de voor zitter met deze uitspraak aan Theo Uden Masman verzond, zegt hij: „Het spreekt vanzelf dat ik van oordeel ben, dat, even als de betrokkenen, ook het publiek de eereraadsuitspraken behoort te eerbiedi gen." (A.N.P.) De post op 31 Januari. Op den verjaardag van Prinses Beatrix zullen de P.T.T.-kantoren, wat den post dienst betreft, na 12 uur gesloten zijn. Gezinsweek van Ned. Volksherstel. De minister van onderwijs, prof. dr. G. van der Leeuw, zal hedenavond om 21.30 uur voor den zender Hilversum II de cam pagne inleiden tot herstel van een gezond gezinsleven, welke campagne op initiatief van „Nederlands Volksherstel" wordt ge voerd. Indië. De kinderen, die ermee worden in gespoten, zijn voor een maand immuun, zoodat de overtocht naar Nederland voor hen zonder gevaren is. De directeur van den Haarlemschen G. G. D., dr. W. B. Smit, heeft het groote belang van deze actie terstond ingezien en Haarlem staat dan ook bovenaan op de lijst van plaatsen, die de actie steunen. Via de scholen heeft dr. Smit tot de ouders een oproep gericht, waarin hij tevens mee deelt, dat de jeugdige donors van hem extra-melk en een extra-eitje krijgen om weer aan te sterken! Reeds bijna 50 Haar- lemsche kinderen hebben voor hun toe komstige vriendjes en vriendinnetjes uit Indië bloed afgestaan. Een van deze kleinen is de flinke Max v. d. Berg, oud 5 jaar, dien men hier op de foto ziet, terwijl dr. Van Loghem van den militairen bloedtransfusiedienst zijn arm vasthoudt. Max heeft geen kik gegeven en een vastberadenheid aan den dag gelegd, alsof hij ten volle besefte waarom hij daar op die witte tafel lag. Zijn ernstige blik doet althans vermoeden, dat hij peinst over mazelen en repatriee- ring. Of denkt hij aan het snoepje, dat de vriendelijke dokter hem in het vooruit zicht heeft gesteld? Hoe het ook zij, Max heeft Indië kranig geholpen. Ongeveer duizend Nederlandsche kinderen moeten nog 3 a 4000 Indische vriendjes helpen. Wie volgt na Max? Minister M a n s h o 11 slaagde er in Dinsdagmiddag een in het algemeen tech nisch landbouwkundig betoog zoo nu en dan met opmerkingen te doorspekken, die toonden, dat hij ook zin voor humor bezit. Hem is echter nog meer eigen. Hij heeft den durf het oog niet slechts op de aller naaste, maar tevens op een veel verder verwijderde toekomst te richten. Veel moge verloren zijn gegaan in de harde oorlogs- en bezettingsjaren, behou den is gelukkig de paraatheid van onzen boerenstand. Van groot belang achtte de minister het *tot een verschuiving van extensieve naar intensieve bedrijven te komen Al hoeven we ons nog niet terstond on gerust te maken over de toeneming van den tuinbouw in Engeland, wij hebben toch te bedenken, dat men daar op dit gebied niet stil zit. Dat Duitschland, vroe ger een belangrijke afnemer, thans niet in staat is die functie te vervullen, geeft mede aanleiding om de 6ituatie vrij som ber te achten, maar toch zijn er eenige lichtpunten. Zoo b.v. het sterk gestegen prijspeil in den vreemde, de groote be langstelling voor onze zuivelproducten (ook in Engeland), vleesch, eieren enz. Dan is er in Amerika de vraag naar quali- teitsproducten. Met het oog op de inten siteit van land- en tuinbouw, is noodig vakbekwaamheid en rationale bedrijfsvoe ring, tot welk doel samenwerking tusschen overheid en organisaties geboden is. Door de versnippering van onzen grond zijn we wat onze productie betreft achterop gekomen. Wijziging der wetgeving t.a.v. verkaveling en herverkaveling is noodig, opdat de overheid dwingender kan op treden. De minister zag geen kans om prijzen en afzet te garandeeren en tegelijkertijd land- en tuinbouw van de knellende ban den der ambtenarij en diergelijken te be vrijden. Lntusschen moeten we een ande ren kant uit, te weten die van vaststel ling van bepaalde richtprijzen. Wat den tuinbouw aangaat, we hebben goede producten voor de consumenten noodig, een redelijk bestaan voor de tuin ders, en geen vernietiging van de tuin bouwproducten op de mestvaalt. De bin- nenlar.dsche consumptie moet opgevoerd worden, doch tevens dient alle aandacht gewijd te blijven aan den uitvoer. Over schotten moeten geconserveerd worden. Dit jaar zullen de groentebonnen ver dwijnen en er zal meer vrijheid in de prijzen komen, b.v. ook vrij groote vrij heid wat primeurs betreft. Met 1 April hoopt de minister dat ex port vèn melk, die nu nog voor een deel wordt geïmporteerd, mogelijk zal zijn. Er wordt naar gestreefd de productie op te voeren: 100 gram kaas per week zullen we dan krijgen, want het daar boven ge produceerde moet ter herovering van de markt, voor export worden bestemd. Na de lange rede van minister Mans- holt kwam het hoofdstuk bedrijfsorganisa tie aan de orde, waarbij o.m. over hori zontale en verticale organisatie heel wat te berde werd gebracht. Tot de vele spre kers behoorden de heeren T j a 1 m a (A. R W e i t k a m p (C. H.) voorzichtigjes aan. luidde vooral diens advies mr. v. d. Goes v. Naters (S.D.) warm vriend van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, doch niet enthousiast over den naam van „Regeerings-commissaris" in het voor ontwerp-Vos. Overigens drong deze afge vaardigde aan op het toekennen van in vloed aan vertegenwoordigers van de con sumenten en het algemeen belang. Voorts werd het woord gevoerd door de heeren Andriessen (R.K.), Sm e enk (A.R.), v. d. Born (S. D.), Schilthuis (V.D.), en v. d Brug (Chr. Dem.) Minister Vos slaagde erin terstond de sprekers van antwoord te dienen. Hij deed dit in een glasheldere rede die ujf- munt-e door zakelijkheid. Op de details ging hij niet in, aangezien hij het juister vond de adviezen uit het bedrijfsleven Voorloopig weer blikjes Aan de versch-vleeschpëriode is zoo meldt de Maasbode thans een eind ge komen en nu wordt weer vleesch in blik gedistribueerd. Men had gehoopt, dat in- tusschen wel voldoende varkensvleesch beschikbaar zou zijn geweest (en dan had een blikje corned beef of iets dergelijks een aangename afwisseling kunnen vor men) maar dat is niet uitgekomen, door dat de verwachte verbeterjng in de vee voederpositie is achterwege gebleven. Van enzen rundveestapel mogen we nog niet veel afslachten, omdat deze anders niet op een normaal peil kan worden ge bracht en de invoer van slachtvee zal zeer beperkt moeten blijven. Voorloopig zullen we het dus weer met Ingevoerd vleesch-in-blik moeten stellen, waarvan thans voldoende hoeveelheden binnenkomen. Verwacht wordt dat dit een maand of vier zal duren. Geldig tot Donderdagavond. Krachtige, aah de kust tijdelijk nog stormachtige wind uit Westelijke richting, later af nemende wind tusschen West en Zuid- West, wisselende bewolking met nog en kele buiten. Iet? kouder. Wind en stormwaarschuwingsdienst. 11 uur aan alle districten: stormwaar- schuwing ingetrokken. over zijn voor-ontwerp-bedrijfschappen af te wachten. Met vreugde stelde hij vast, dat geen enkele stem tegen de ordening als zoo danig was opgegaan. Voor hem was de kwestie van de bestaande bureaucratie een der aanleidingen geweest Voor het opstellen van zijn voor-ontwerp. In dat verband gewaagde hij van het verlangen de taak van de Rijksbureaux over te brén gen naar het georganiseerd bedrijf. Internationale ordening is noodig, maar de nationale moet er aan voorafgaan. Zelf voelde de minister voor overheidsdeél- neming in het bedrijfschap, aangezien daardoor het algemeen belang het best gewaarborgd wordt; ook met het oog op de groote risico's die de overheid in slechte tijden heeft, moet zij de verantwoordelijk heid dragen. De bevoegdheden van den commissaris, waarover menig lid niet te spreken was, zullen nog eens nader worden bekeken. Verticale organisatie, zoo stip ik verder aan, zal het, gezien de practijk (ontwik keling bij de vakbonden) wel winnen van de horizontale meende de minister. Voor hem was dit meer een kwestie van effi ciency dan van principe. Ir. Vos consta teerde met ingenomenheid dat de z.g. scheiding tusschen socialen en economi- schen invloed verdwenen is, dat ook ac- coord wordt gegaan met het denkbeeld dat de arbeiders ook ten aanzien van economische kwesties van het bedrijf recht van meespreken zullen hebben. Zelf had hij geen enkele aanmerking ge hoord op het denkbeeld van pariteit tus schen werkgevers en werknemers in de bedrijfschappen. Dat vrije organisaties van werkgevers en werknemers bleven bestaan, achtte de minister goed, omdat het o.m. van belang is bij de vorming van besturen van be drijfschappen. Tot besluit zij nog meege deeld, dat de minister de hoop uitsprak nog vëór de verkiezingen zijn ontwerp bedrijfschappen te zullen kunnen aan bieden. E. v. R. AGENDA. WOENSDAG 30 JANUARI Wilheiminastraat 21: Uitlegging v. d. Open baring, 20 uur. Rembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Cinema Palace: Broadway-Bill, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Folies Bergère, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Liefdesspel, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Haarl. Kleinkunst Theater: Revue We gaan vooruit, 19.30 en 2d.30 uur. DONDERDAG 31 JANUARI Gcm, Concertgeb.: Sonatenavond, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. 42. Maar Wag is nog niet bereid, mee te gaan. ,Jian m'n wagentje geen kwaad1" „Wel nee," zegt Semmetje, wie komt hier nou." Qeen bladluis zie je hier soms in dagen. Zet dat ding maar gerust bij den stengel neer. Semmetje heeft zijn handen aan den mond gezet en roept omhoog: Marretje! Marre- Adv. De beurs. Verklaringen van den minister van financiën De minister van financiën, prof, mr. P. Lief., tinck, heeft een uiteenzetting gegeven over het thema: „herstel van het kapitaalverkeer"* Bij zijn beschouwing over de situatie, die thans ter beurze bestaat, wat betreft den handel in obligation en pandbrieven, deelde de minister mede. dat deze thans is toege staan van geblokkeerd op geblokkeerd. Weldra zal het ook mogelijk zijn met vrij geld obli- gatiën en pandbrieven te koopen. Aangaande den handel in aandeelen ver-* klaarde de minister, dat deze nog niet kan worden toegestaan. Wanneer n.l. beurstrans acties in aandeelen zouden kunnen worden uitgevoerd, zou een aanmerkelijke koersstij ging te verwachten zijn, op grond van de verhouding tusschen vraag en aanbod. Daar bij staat op het oogenblik de reëele waarde van de aandeelen nog in het geheel niet vast. Een juiste waardeering is thans nog onmo gelijk. Eenerzijds kan nog niets worden ge zegd over winstmogelijkheden, alsmede de intrinsieke waarde, terwijl anderzijds nog niets bekend is omtrent de bijzondere hef fingen, waar de ondernemingen straks waar schijnlijk aan zullen onderhevig zijn. Verdec is bij een beoordeeling van de aandeelen- waarde het feit van belang, dat bij vele be drijven de oorlogsschade nog niet geheel la vastgesteld. De overdracht van aandeelen zal pas kun nen worden toegestaan, zoodra de bijzondera heffingen bekend zijn, en de intrinsieke waarde der aandeelen kan worden vast gesteld. WEER ZUIDVRUCHTEN. De volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram zuidvruchten voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen. PINDAKAAS. Het is mogelijk, binnenkort voor jeug dige personen van 1421 jaar een potje van 370 gr. pindakaas beschikbaar te stellen. Op 1 Februari zal een voorinleve- ringsbon bekend gemaakt worden, welke tevens als koopbon zal gelden. BINNENKORT MEER LUCIFERS? De binnenlandsche productie van lucifers is nog steeds beperkt. Toch verwacht pien dat weldra zal worden overgegaan tot verhooging van het rantsoen lucifers. Er worden namelijk lucifers uit het buiten land verwacht, o.a. uit Zweden, TEXTIEL. Van de textielkaart waren (en blijven) de punten 115 geldig. Nu zijn, met in gang van 1 Februari de .punten 1625 geldig verklaard. PETROLEUM. Voor kookdoeleinden en verlichting zijn van de Ua 510 kaarten geldig verklaard de bonnen 21 tot en met 24, van de Ub 510 kaarten de bonnen 21 en 23, van de Uc 510 kaarten bon 66 voor het koopen van 4 L. petroleum en van de kaart Ud 510 de bonnen 119 en 120 voor 3 L. petroleum. Pygmalion- Onder auspiciën van AVOS (Alles voor onze soldaten) speelde het tooneelgezelschap „De Spleghel" Dinsdagmiddag in den Haar lemschen Stadsschouwburg Shaw's Pyg malion. Alhoewel het begin werd gekenmerkt door gebrek aan rolvastheid en routine werd het na het eerste bedrijf beter, zoodat het khaki- publlek genoten heeft van de educatie-peri kelen van een bloemenmeisje. RNIO 17,30 Ned. Volksherstel. NCRV 17.35 Bel Canto. RNIO 19.00 Nieuws NCRV 19.15 Progr.overz. 19.20 Guitaar. RNID 19 30 Eng. les beginners. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Philh. Ork. (Interm. 21,00 Declamatie). RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actualiteiten. 22.45 Orgel, 23.15 Gr.muz. 23.50 Schriftlezing, HILVERSUM II, 415 M. VARA 17.00 Zang en snarenspel. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Progr. overz. 18.20 Gr. muz. 18.30 „Van eigen bodem". 18.45 „Staats- noodwet". 19.00 Men vraagt wij draaien* VPRO Ds. J. Zuurdeeg. RNIO 20.00 Nieuws, VARA 20 05 40 j. N.V.V. RNIO 23.15 De Pa triot. VARA 21.30 „Cantare". 22.00 Instr. solo. 23.00 A capella koor. 22.30 Geestelijk leven* 22.45 Ouvertures, RNIO 23.00 Nieuws, VARA 23.15 Tango en wals. 23.30 Billy Cotton. tjééééé, bezoek!" Over den rand van de klaproos komt een klein kopje kijken, het roept: „Jaa, wacht even!" en Wag staat net te bepeinzen, hoe hij in vre desnaam langs dien ruigen stengel naar boven moet klimmen en Warrel's ge zicht staat ook niet vrooolijk, a's: „Boem!" Met 1 April hervatting van export van melk?

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2