Scheep,e cdtiek ten koten-staq, ui 1946 od den Regeeringsvoorlichtingsdienst De doodstraf Sport in het Kort Avonturen van Wag en Warrel 0 Dc Regeer..ig;,commissaris van den Re- geeringsvoorlichtingsdienst, dr. Brugmans, beleefde vanmiddag een zuur hall' uurtje toen hij, in een der loges gezeten, zijn par tijgenoot Van Kuilenburg (S.D.) fel hoorde losbranden tegen het gedrag van den R.V.D. en in het bijzonder juist ook van dr. Brugmans zelf. Dezen werd ver weten een „pedant, aanmatigend, onheb belijk, schoolmeesterachtig, moraliseerend critieasterig optreden". Ken persdienst, behoroliike voorlichting, is zeker ge- wenscht Maar dan geenszins op de wijze van de R. V. D., waarbij de Regee- ringscommissaris de kunst had verstaan Jn den kortst mogelijken tijd heel dc pers en anderen in het harnas te jagen. De R. V. D. gaat zijn taak, zooals de Regee ring die zelf heeft omschreven, ten eenen male te buiten én maakt zich schuldig aan pogingen tot ver-gaande bemoeiing met de pers. Tegenover de bedenkelijke be snoeiing van papierlevering aan de dag bladen staat het ondoelmatig papier- gebruik van „Commentaar" voor publica ties en artikelen, die daarin geenszins op hun plaats zijn. De s.d.-spreker toonde vervolgens met een aantal voorbeelden aan. hot eenerzijds de R.V.D. herhaalde lijk gebrek aan begrip van zijn taak aan den dag placht te leggen, door te laat en niet met het journalistiek vereischte tem po voor juiste voorlichting zorg te dra gen, kortom door te zwijgen waar hij moest spreken, aan den anderen kant zelf aan politiek te doen. Dat is niet de taak van den R. V. D. Deze moet zich bepalen tot inlichten en voorlichten, zulks dan met de noodige tact en zich dus zelf op den achtergrond houdende. Spr. wees op diverse gevallen waarin „ontstellend ge mis aan psychologisch inzicht" viel waar te nemen. Kortom, de Regeeringscommis- saris gaat zijn boekje verre te buiten door zijn hinderlijk moraliseerend optreden en bovenal door te meenen soms nota bene voor één bepaalde politieke partij als propagandist op te treden. ,In een democratisch geregeerd land past geen overheidspropagandadienst" be toogde hierna de heer Schaepman (R.K.) die verklaarde zich bijkans te scha men een der geestelijke vaders van een Regeeringspersdienst te zijn, nu hij zag hoe de R. V. D. optrad. Van Goebbeliaan- fiche propaganda, weliswaar niet met een satanisch doch met een angelisch karak ter, moest spr. niets hebben. Ditzelfde standpunt nam mr. De Wilde (A.R.) in. Deze ging verder. Hij vroeg zich af of het werk van den R. V. D. wel bestendigd moest worden. „Oog en Oor" kreeg ook meer dan één veeg uit de pan. Nadat de heer Post hu ma (Chr. Dem.) het had gehad over het toch al groote aantal over heidsdiensten, gaf hij te kennen, dat het geheel van den R. V D. al moge daar omtrent zeker wel wat beters te zeggen 2ijn dan de voorgaande sprekers deden te breed was opgezet. Mr. R o o s j e n (A H.) verlangde spoedig en krachtig in grijpen m de onmatig met geld smijtende c v er h ei dsd iensten Mr. Wendelaar (Lib.), betwijfelde öf voortzetting van den dienst ook nu nog geboden is. Tegen het ware doel van den R. V D.. n.l. propaganda voeren, heeft spr. ernstig bezwaar. Den Premier voegde hij toe: „Laat af van de combinatie staat kundig leider-staatshoofd-propagandachef, omdat het Duitsch is!" Mr. Tcu lings (R.K.) noemde den Regeeringsvoorlich tingsdienst staatsrechtelijk een onding en een gevaarlijk experiment. Na de vele, tevens rake kritiek op den R. V. D. uitgeoefend viel het den P r e- m i e r merkbaar zwaar een deugdelijk verweer te voeren. Het beste in zijn, meer algemeenheden dan houvast gevende uit eenzettingen bevattend betoog, was 's mi nisters erkenning, dat er inderdaad fou ten zijn begaan. Hoe zwak de zaak ervoor stor.d bewees de minister-president wel door zijn kracht te zoeken in het plaat sen van dc stelling, dat „elke voorlichting wordt gegeven met een bepaald doel, n.l. om te doen begrijpen, welke gebeurtenis sen op een gegeven oogenblik plaats heb ben. zulks met de bedoeling om die ken nis te verschaffen met een zekeren ach tergrond". „Volstrekte objectiviteit is nu eenmaal niet mogelijk", zoo voegde hij er aan toe Juist geleide propaganda is ge- wenscht ter stimuleering van den „public epirit". Nadat de minister begonnen was den Rcgeeringscommissaris en diens optreden hetwelk soms inderdaad niet volkomen juist was geweest los te maken van het instrument van den R. V. D., legde hij den nadruk op het nut van propagan da voor de daden van ons volk en bovenal op de wenschelijkheid, tot centralisatie van de voorlichting te komen. „Oog en Oor" kost 6 ton, terwijl de R. V. D. 7 ton ver- eischt, zoo vernamen we en voorts, dat bij de begrooting, die inderdaad begin Maart wel zal worden ingediend (fluiste rend had minister Lieftinck den Premier bevestigd, dat zulks te verwachten viel) de cijfers van de andere persdiensten wel verstrekt zullen worden. Overigens was hot merkwaardig, hoe minister Schermer- J}orn eerst verklaarde, dat „Oog en Oor" slechts t ij d e 1 ij k zal functioneeren en straks kan verdwijnen, om daarna in den bteede te schetsen waarom deze tak van dienst z.i. toch wel heel nuttig te achten valt om als klachtenboek te fun- gccten. Mr. Wendelaar kreeg te hooren, dat de voorlichting (en persdienst) voor het bui tenland niet onder den R.V.D. valt, doch onder Buitenlandsche Zaken, waar dit meer thuis hoort. Verder wees de Pre mier terecht op de moeilijkheden, die wij veelal in den vreemde ontmoeten bij voorlichting omtrent ons land, juist en vooral als het om brandende kwesties gaat. De tragiek wil, dat wij dit dan niet in de hand hebben. De replieken bezorgden minister Scher- merhorn eens te meer uitgesproken kri tiek. Eerst bij monde van mr. D e W i 1 d e, die hem voorhield zich ten onrechte van den zakelijk gefundeerden aanval van den heer Van Kuilenburgafgemaakt te heb ben met de ongegronde bewering, dat die kritiek kennelijk door een persoonlijk sentiment was ingegeven, wat de heer v. Kuilenburg in tweede instantie op overtuigende wijze weerlegde. Bovenal echter laakte mr. De Wilde het in den premier, dat deze wat hij z.i. wel meer pleegt 1e doen begint met eerst toe te geven dat de bestrijders wel gelijk hebben, om daarna toch weer tot zijn eigen stand punt terug te keeren. Aan dit relativeeren heeft men tenslotte niets, luidde de klacht. De 1.3 millioen vond spr., evenals mr. T e u 1 i n g s (R.K.) die vast waarschuwde dat als er geen grondige verandering in treedt, bij de begrooting straks wel eens duchtig beknot zal kunnen worden op den post voor den R. V. D,, te veel. Na drukkelijk verzocht mr. De Wilde, die, gelijk de andere repliceerende leden nog maals het politiek-propagandistisch ge doe van den dienst veroordeelde, of de minister het kon goedkeuren, dat in het Kerst-nummer van het overigens ook an derszins druk gecritiseerde orgaan „Com mentaar" de Regeering (indirect) als zoo danig een bepaalde geestelijke lei ding aan het volk had willen geven, wat z.i. ontoelaatbaar was. Zonder omwegen antwoordde de Pre mier dat dit niet mocht, er aan toe voegend, dat „Commentaar" zal ophouden te bestaan op het oogenblik, waarop zich andere mogelijkheden voor volledige pu blicatie van bepaalde uitingen van Regee- ringspersonen zullen voordoen. Daarnaast verzekerde hij, dat er bij den R.V.D. geen sprake mag zijn van, laat ik maar zeggen moraliseerende of schoolmeesterachtige, niet zich tot weerlegging van onjuiste be weringen of berichten bepalende, kritiek op de pers. En tot besluit zei minister Schermerhom toe, voor den dienst de consequenties uit de in dit debat geopper de critiek te zullen trekken. E. v. R. Ministers bezoeken Velsen. De minister van Binncnlandsche Zaken dr. L. J. M. Becl en van Openbare Wer ken en Wederopbouw ir. J. A. Ringers hebben zich door het stormachtige weer niet van hun voorgenomen bezoek aan Velsen laten afbrengen. In storm en regenvlagen wandelden zjj door de ruïnes van vischhallen en van het oude IJmui- den. waardoor het droevige beeld, dat het na het doorstane oorlogsleed oplevert, nog des te scherper geaccentueerd wordt. Het bezoek der beide ministers geschied de op uitnoodiging van het gemeentebe stuur. Na de rondwandeling door IJmuiden begaf het gezelschap zich per auto naar het gemeentehuis, waar een conferentie werd gehouden. Naar wfl vernamen was het belangrijkste onderwerp der conferentie dc plannen in zake den bouw van havens in IJmuiden. Hierover werd reeds eerder het een en ander meegedeeld en men meent te weten, dat wunneer deze plannen uitgevoerd wor den IJmuiden ten opzichte van Amsterdam in een heel andere positie komt te staan, en wel zoo, dat het niet meer alleen een voorhaven, maar ook een haven van de hoofdstad wordt. tegen twee vrouwen geëischt Voor een bijzonder gerechtshof, dat te Groningen zitting hield, is de doodstraf geëischt tegen de 25-jarige winkeljuffrouw A. Jaakke uit Amsterdam en de 25-jarige kantoorbediende G. Bleeker te Delfzijl, die verschillende Nederlanders aan de Duitschers verraden hadden, wat voor enkelen den dood beteekende. De eerste verdachte fcad met de S.D. afgesproken, dat zij een „vriendin" die zij begroeten zou met een kus, moesten arresteeren. Tewei-kgestelden hebben distributie-moeilijkheden In den Wieringertneerpolder zijn een 70-tal Haarlemmers te werk gesteld en het ligt in de bedoeling dit aantal tol 1000 op te voeren. Deze arbeiders vertrekken 's Maandags al zeer vroeg en komen 's Za terdagsavonds thuis. Zij moeten hun distributiebescheiden inleveren en krijgen bijv. geen bonnen voor den tijd dien zij thuis verblijven, van Zaterdagavond tot Maandag. Toen zij door de vorst niet kon den werken hebben zij ook het tablet En- gelsche chocolade niet gekregen, en everw min nu de koffie en de jam. De distribulieautoriteiten meenen, dati deze tewerkgestelden er geen recht op hebben, maar de Haarlemsche Bestuur- dersbond is het met deze zienswijze in het geheel niet eens en verwacht een goede oplossing voor deze verschillende kwesties te vinden. De renomenale rechtsbuiten van Stoke City, Stanley Matthews, heeft in den wed strijd tegen Belglö Hapgood's record van 43 interlandwedstrijden overtroffen. Tej; gele*, genheid van dit feit zal zijn club een wed strijd spelen, waarvan de baten geheel tert goede komen aan haar meest populaire™ speler. Dit feit heeft in Engeland vele pen nen aan het schrijven gezet, over wie da beste speler aller tijden is. Schotland zegt: Alan Morton, Londen: Charles Buchan, Da vid Jack, Alex Jackson of Alec James. Hoe het ook zij, men zal het hierover wel nooit: eens worden, want deze spelers hebben nlefi allen op dezelfde plaats en onder dezelfde omstandigheden gespeeld. (Sportkroniek). AGENDA. VRIJDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: De naamloozen van 1842, 20 uur. Rembrandt: Rinket's variété, 14 30 en 20 uur. I'alacc: De krachtpatser, 14, 16.15 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Ga nooit van me weg, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (18 j.) Frans Hals: Het Balboekje (18 j.). ZATERDAG Z FEBRUARI Stadsschouwburg: De Sneeuwkoningin. 14 uur; ik zie, ik zie. wat jij niet ziet!, 20 uur- Bioscopen: als Vrijdag. Onze ongunstige brandstoffen-positie moet verbeteren Niét alle optimistische verwachtingen die men in het najaar van 1945 had, zijn in vervulling gegaan zoo zei de heer H H. Wemmers, directeur van het Rijks- kolenbureau in c»n persconferentie. De productie der eigen mijnen, die in Novem ber gemiddeld 24.419 ton per dag was, is in December teruggeloopen tot 24.037 ton en in Januari tot 23.813 ton. Dit is slechts 55 van de productie over 1938. De minister van verkeer en energie, ir. Th. S. G J. M. van Schaik, heeft Vrijdag voor den regionalen radiozender tot de mijnwerkers gesproken, waarin hij op hen een ernstig beroep deed tot hoogere productie mede te werken. Op Verschil lende plaatsen in ons land is de aanvoer zoo gering, dat op de geldig verklaarde kolenbonnen nog niet geleverd kan wor den Niet alleen zijn er ziekenhuizen die geen kolen meer hebben, maar vele menschcn hebben thuis geen verwarmd vertrek. Deze noodtoestand had voorkomen kun nen worden, indien de hoeveelheid kolen, waarop redelijker wijze gerekend had mogen worden, inderdaad ter beschikking van de distributie wa"gekomen. De verminderde opbrengst heeft ook nog tot gevolg, dat het herstel van de industrie in Nederland zeer ernstig wordt geremd, cn dit geldt vooral voor de tex tielindustrie. Deze gang van zaken is, aldus de mi nister, des te meer teleurstellend, omdat aan dc mijnwerkers voorkeur werd ge geven bij de verstrekking van goederen, als gevolg van de overweging, dat daar door een ruimere en spoediger voorzie ning met kolen voor het heele Nederland- sche volk mogelijk zou worden. Wanneer de mijnwerkers de redelijke verwachtin gen teleurstellen, kunnen zij moeilijk ver wachten, dat hun landgenooten bereid zullen blijven, aan hen de goederen af te staan, die zij even dringend noodig heb ben, en waarop zij evenveel recht al6 de mijnwerkers kunnen laten gelden. Ook de beheerder van de steenkolen mijnen, ir. Th. Groothoff, heeft in een publicatie, gericht tot het personeel der kolenmijnen, onomwonden uiteen gezet hoe ernstig de gevolgen zijn van de te ge ringe inspanning van een deel der mijn werkers. Tal van arbeiders leggen een dergelijk gedrag aan den dag, dat men chicanceren kan noemen, wat een beetje minder erg klinkt dan saboteeren. Een dergelijke houding is de heer Groothoff niet van plan te dulden. Zijn verantwoordelijkheid eischt, zoowel tegenover de arbeiders als tegenover het gcheele land, dat maatre gelen worden genomen. Een jaagsysteem wordt niet geduld, maar ook geen rem- systeem op de kolenproductie in de Ne- derlandsche mijnen wordt getolereerd. Voor 1946 staat derhalve het win nen van den kolenslag op de eerste plaats in Nederland, hetgeen beteckcnt, dat over de gcheele linie in de mpnen een redelijke prestatie moet worden bereikt. De productie per achturigen werkdag zal, bij een bezetting zooals die thans is, moeten stijgen tot 31.500 ton. Op 1 Sep tember moet het aantal arbeiders met minstens 3000 man zijn vermeerderd. Een productie van 36.750 ton per achturigen werkdag moet dan worden bereikt. Per I Januari 1947 zal het aantal arbeiders verder met 1000 moeten zijn toegenomen, opdat dan een productie van 38.500 ton per dag wordt gehaald. In België bedraagt de gemiddelde dag productie thans ongeveer 75 80 van de productie in het jaar 1938, in Frankrijk zelfs circa 100 Bij een juiste vergelij king mag men evenwel niet uit hel oog verliezen, dat in de voornoemde landen Duitsche krijgsgevangenen in de mijnen tewerk zijn gesteld. De moeilijkheden in de Nederlandsche steenkolenvoorziening zijn vooral een ge volg van het feit, dat de aanvoer van steenkolen uit Duitschland en Amerika beneden de verwachtingen- is gebleven. Dc aanvoer van steenkolen en bruin koolbriketten uit Duitschland bedroeg in December j.l. 88.000 ton, terwijl een hoeveelheid toegezegd was van 112.000 ton, een tekort derhalve van 24.000 ton. De aanvoer uit Amerika bedroeg in December en Januari 198.400 ton, terwijl toegezegd was te leveren een hoeveelheid van 304.000 ton, zoodat een tekort is ontstaan van 105.600 ton. Het totale tekort in den aanvoer uit het buitenland bedraagt derhalve in twee maanden tjjds bijna 130.000 ton. De Amerikaansche kolen, die op het oogenblik worden geleverd, zijn ontegen zeggelijk niet van een kwaliteit, zooals men die gaarne zou willen ontvangen. Ne derland kan het zich niet permitteeren de Amerikaansche kolen te weigeren. De electriciteitsfabrieken hebben thans 80.000 ton kolen per maand noodig; de gasfabrieken 95.000 ton. Spoor- en tram wegen eischen 65.000 ton, aan de industrie is 200.000 ton toegewezen. Voor huisbrand is 250.000 ton per maand noodig. Wij hebben dc beschikking over: 70.000 ton anthracietnootjes 2/3; 40.000 ton eier- brlketten en 70.000 ton cokes (mijn- en gascokes). Het restant van 70.000 ton moet worden gedekt door de aflevering van turf bruinkoolbriketten en groote hoeveel heden voor huisbrand minder geschikte soorten. Er moeten door Nederland ook kolen worden uitgevoerd om mijnhout uit Zwe den te krijgen en glas uit België. In het nieuwe distributiejaar zal de klantenbinding niet gehandhaafd wor den. Wel zullen voor-inleveringsbon- nen bekend gemaakt worden, waarop men in den zomer de helft van ztfn rantsoen zal krijgen. De honoreering van de aangewezen zeven kolenbonnen voor het ioopendo seizoen is in ieder geval gegarandeerd, aldus verklaarde de heer Wemmers met nadruk. Vóór Mei a.s. hoopt men alles te hebben afgeleverd. De toegezegde achtste bon zal alleen kunnen worden gehonoreerd, wanneer: le. de invoer uit het buitenland zal stij gen: 2e. de huidige kolenproductie van de Limburgsche steenkolenmijnen omhoog zal gaan. Werkkrachten voor onze mijnen De Mijnindustrieraad kwam te 's-Gra- venhage bijeen. Besproken werd hoe het aantal arbeiders van onze mijpen kan worden uitgebreid. Voor zoover het N.S. B.'ers en dergelijke geïnterneerden betreft heeft de raad daartegen geen bezwaar, mits zij afgescheiden en groepsgewijze te werk gesteld worden. Duitschers die bona fide zijn, kunnen in afwachting van hun terugkeer naar Duitschland, aan het werk gezet worden. Over het werken van andere Duitschers en niet-geïnterneerde N.S.B.'ers zal een commissie die de raad instelde, advies uitbrengen. Er i6 geen bezwaar tegen het aanstellen van een niet onbe perkt aantal geselecteerde Polen. De werving van bruikbare Nederlandera moet intusschcn met kracht wordèn voort gezet. 44. Ze treden binnen en Semmetje's vrouw noodigt de twee onverwachte maar welkome gasten uit, plaats te ne men en het zich gemakkelijk te maken. Warrel kijkt om zich heen en ziet een mugje op een verhooging staan, dat ijverig met de vleugels slaat en zoo wat koelte brengt in de warme klaproos. Zijn oogen worden begeerig en hij likt zich om den mond. Maar Wag merkt het en fluistert: „Toe War, kom zitten en laten we gaan eten". „Wou ik nét doen," mompelt Wag maar gelukkig dient Mar- retje een oogenblik later heerlijke soep en gebakken beukenootjes op, in een saxisje van dauw en honing. Ineens: een gebrom, een motorgeronk. Wat is dat? Wat gebeurt er?

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2