Nog geen accoord inzake Griekenland De Zomer Seyss doet weer mee Indonesische onafhankelijkheid .1.T l I I" J. X «jij I I* I l LA L l J. «Oo .Tnar-ai^ No. t824T TT "I I "X"I Dinsdag 5 Fel,ruarl H»4« Bureaux: Groote Houtstr. 93 ■""lil Ifl I JfB W I J f^~WT ff f I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem iV>i.Vjii lUlllü JL/VJLU U1U.LL Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, - per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Blrectear-Hoofdredaoleor: ItoLert Peereboom M Redac(|e mM Dlr._Hoofdrc4 I505( JV/JIDDEN in den winter is !het altijd -1-* A bijzonder opwekkend, zijn gedachten speelsch te doen verwijlen bij den ko menden zomer. Ook nu. Het is een van de beste dingen, die wij in het vooruitzicht hebben en ik heb altijd de merkwaardi ge woorden onthouden van den man. die zei dat hij een voorkeur voor den winter had omdat hij dan twee zomers voor zich zag liggen met slechts één winter ertus- sonen. In den zomer daarentegen leverde het verschiet twee winters op met maar één zomer. Hij was één van die irien- schen. die voortdurend met hun gedach ten in de toekomst leven. Het kwam door zijn vak, zei hij. Hij bedreef termijnhan- del aan de Beurs. Het vooruitzicht van den komendan zomer vervult ons piet zonneglans, na tuurlijke warmte, onverschilligheid je gens kolennood, gedachten aan groen loover, prijkend aan onze overgebleven boomen.... maar ook aan vacantie. De drang naar vacantiereizen zal grooter zijn, dan ooit is voorgekomen sinds de voorvaderen dit land aan de baren ont worstelden. Millioenen oorlogsmoede ste delingen snakken naar het landelijke. En de vervoerscapaciteit van de spoorwegen zal nog ver beneden normaal zijn. De hótelruimte is veel geringer dan voor den oorlog en de hötel-uitrusting bevindt zich in overeenkomstigen staat. Er is een geducht tekort aan beddelakens. die de gasten wel zelf zullen moeten meenemen. De voorziening met handdoeken en zeep is eveneens een problematische zaak. Meer optimisme bestaat ten aanzien van de voeding: restaurateurs schijnen het niet zoo somber in te zien. Als de stroom der bezoekers hun inrichtingen maar niet volkomen overweldigtwant wij we ten allen dat een aantal uitgaansoorden van vroeger, zoowel aan de kust als in het binnenland, tengevolge van oorlogs verwoestingen geheel of grootendeels buiten gebruik is gesteld. Bij een normale reis-animo zouden de overige dus a! over belast raken. Hoe moet het nu gaan? Wij kunnen nog hoopvol zijn ten aan zien van de spoorwegen. Zij worden goed geleid en hebben sinds de bevrijding hun reputatie bevestigd door de snelheid en energie, waarmee^ zij zich herstellen. Maar de verblijfs-mogelijkheden vormen een groot probleem. Het zal dus een zachte zomer moeten zijn met veel gelegenheid tot kampeeren. Dat mocht niet van de Duitschers, maar dat mag nu weer wel. En misschien zullen veel particulieren kamers verhuren. Als het er niet veel zijn, zie ik de Prijsbeheersching al in het geweer komen. Vroeger trokken vele duizenden naai het buitenland. Dat is in zes jaar niet gebeurd en nu willen er ongetwijfeld twintig- of dertigmaal zooveel naar het buitenland. Ik vrees dat zij zich niet veel Illusies behoeven te maken. Want zoo lang Europa als een legkaart verdeeld blijft in staten en staatjes, welker schrale levenskansen meer dan ooit afhankelijk zijn van grenzen en valuta, zoolang er geen federale vereeniging van volken ontstaat, die dj^ze verouderde wantoe standen opheft ?n tegelijk samenwerking in de plaats van kunstmatige tegen stellingen brengt, zullen wij tegengehouden en geremd worden. Voor ambtelijke en voor sommige zakelijke doeleinden kan men. na langdurige pogingen, bijzondere permissie krijgen om naar het buitenland te reizen. Overigens blijven wij voorloo- pig opgesloten in dit kleine land onder het motto: er zijn geen deviezen. Om ze te krijgen moeten wij de men- schen uit het buitenland tot ons trekken, die ze wel bezitten. Dat 's begrijpelijk, maar het brengt tevens mee dat onze be perkte hótelruimte nog zwaarder belast zal worden, dan reeds als gevolg van on zen reislust zal geschieden. De directeur van Vreemdelingenverkeer in Amsterdam heeft de verwachting uitgesproken, dat dezen zomer honderdduizend Amerikaan- sche touristen naar Nederland zullen komen. Zij schijnen erg nieuwsgierig naar ons te zijn. Ongetwijfeld vragen zij zich af of onze windmolens alweer werker» en waar wij nu al die extra-stof voor onze wijde Marker- en Volendammer-broeken vandaan moeten halen. Wat zal het hen interesseeren te hooren, dat er een tekort aan klompen is geweest! Zij zullen terug gaan en thuis vertellen: de Hollanders loopen nu op schoenen, omdat er geen klompen meer zijn. Die hebben de Duit schers allemaal aangetrokken en daar zijn ze mee gevlucht. Ja, er zullen weer aardige kleine mis verstanden ontstaan. Intusschen en ondanks alles blijft dc gedachte aan den zomer verwarmen en verblijden. Op de zon, het groen en de weldadige verkwikking kunnen wij reke nen. Maar ik zou den lezer met vacantie- plannen willen aanraden zijn plannetje bijtijds te maken en alle vindingrijkheid, waarover hij beschikt, toe te spitsen opdat er iets van de uitvoering terecht komt. R. P. Op grond van ingewonnen informaties, ls bekend gemaakt, da! in het district Kra- kau geen enkele Nederlandsche burger meer aanwezig is. Het Amerikaansche dep. van arbeid deelt mede. dat de regeerirg der Ver. Sta ten heden de als gevolg van de staking dei havenarbeiders stilgelegde sleepbootreede- rijen zal overnemen. De stakers eischen nog Meeds verdubbeling van hun loon. Dc „Ornnjefoiiteln" iirrlvivnlc in aantal repniriccrtMulcit uit Imlic. dc KoUcrdiinn-ctic hu Sovjet-motie bevredigde Bevin niet De onvruchtbaarheid van de discussie belette den Veiligheidsraad, in z(jn zitting van gisteren te vorderen met de behande ling van de Gricksche kwestie. Het debat werd geopend met een verklaring van den Amerikaanschen gedelegeerde Stettlnius, dat de aanwezigheid van Engelsche troe pen in Griekenland geen gevaar oplevert voor den wereldvrede en dat de Veilig heidsraad niet juist zou handelen, wan neer h(j in dezen stappen zou ondernemen. De afgevaardigden van Frankrijk. Austra lië en I'oleu sloten zich hierbij aan. Bevin ging voort met <3e Russische be schuldigingen te ontzenuwen en zeide, dat het voor een vlotte regeling van inter nationale zaken beter ware, wanneer klachten, zooals de Russische afgevaar digde die ter vergadering had laten hoo ren, vla de gewone diplomatieke wegen ter kennis van de Britsche regeering wa ren gebracht. Daar liep Bevin niet in Visjinsky zetde, dat de Sovjet-regeering genoegen zou nemen met de verklaring, dat, in verband met de Britsche toezeg ging. dat de Engelsche troepen na be ëindiging van hun taak zouden worden teruggetrokken, de Raad van oordeel is, dat de kwestie afdoende is behandeld. Bevin weigerde dit aanbod der Sovjet delegatie. Hij» eischte een duidelijke ver klaring, dat de aanwezigheid van Brit sche troepen in Griekenland geen bedrei ging voor den vrede vormt. De motie /.coals Visjinsky die voorstelde beteeken- dc. dat de klacht der Sovjet-rcgecring erkend is en dat Bevin, als resultaat der discussies, bereid was de Britsche troepen terug te trekken. ,,Ik ben niet zoo kin- Ücrlijk, dat ik daac in loop", aldus Bevin. Franscli communist te ff en sterke ontwapeninff De Fransche communistische minister voor de bewapening, Charles Tillon, heeft zich in een lange redevoering te Cher bourg voor •de arbeiders in de wapen fabrieken gehouden ter gelegenheid van het hijschen van de Fransche vlag bij do overdracht van acht voormalige Duitsche oorlogsschepen die Frankrijk van Enge land ontvangt, sterk tegen ontwapening uitgesproken. „Onze bondgenootcn", al dus Tillon, „zullen eerbied voor ons heb ben, indien we sterk blijven, en we wil len hen tot bondgenooten hebben, niet tot beschermers," Financieele moeilijkheden achtte de minister geen reden afstand te doen van de gezaghebbende positie, die Frankrijk in de wereld inneemt, hetgeen z.i. zou geschieden door vermindering der bewapening. Tillon wordt gesteund door den minis ter van het leger, Edmund Michelet, en de geheele Generale Staf. Deze kwestie zal ongetwijfeld ter sprake komen op de eerste zitting van het# kabinet, die heden wordt gehouden Het onderwerp is na melijk de verlaging van het begrootings- tekort, waarbij verwacht mag worden, dat men vooral het militaire budget sterk zal willen verminderen. Vergoeding v. oorlogsschade Uit Nijmegen wordt gemeld, dat door de Stichting Oorlogsgetroffenen een adres aan den ministerraad is gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat na de toezegging door den minister-president te Nijmegen gedaan op 14 December 1945, dat de rege ling der oorlogsschade slechts voorloopig was. „met aan verontwaardiging grenzen de verbazing" kennis is genomen van het eerste uitvoeringsbesluit op de matertcele oorlogsschade 1945 (regeling oorlogsschade aan huisraad). De vergadering werd vervolgens eenige minuten geschorst voor het opstellen van een bevredigende motie, doch na de her opening liep de discussie weer vast, aan gezien men over de bewoordingen van de motie niet tot overeenstemming kon ko men. Daarop werd de zitting tot a.s. Dins dagavond verdaagd. Syrische en Libanecsche nota De Syrische en Libanecsche delegaties b(j de U.N'.p. hebben definitief instructies van hun respectieve rcgccringen ontvan gen om een nota te overhandigen, waarin het standpunt der beide regeeringen in zake het terugtrekken van vreemde troe pen uit den Levant word» uiteengezet. De nota zou gisteravond aan den Veiligheids raad overhandigd worden. Het woord is aan. Kardinaal 'de Retz: Uit niets blijkt zoozeer een degelijk oordeel als uit het vermogen, tusschen groote kwaden te kiezen. (Uit: Mémoires) Uit Neurenberg wordt gemeld, dat Seyss Inquart weer op het appèl verschenen is. Ook Streicher is in de beklaagdenbank teruggekeerd. De veiligheidsmaatregelen in en om het gebouw zijn aanzienlijk uitgebreid. Op diverse punten in het ge rechtshof zijn mitrailleurs opgesteld. De commandant van de bewakingstroepen in het tribunaal-gebouw heeft verklaard, dat er geen directe redenen voor deze maat regelen zijn, maar dat hij aan alle denk bare risico's het hoofd wil bieden. Maandag heeft de rechtbank dc germa- niscering van de bezette gebieden behan deld en ook de Nazificatie van Nederland, zooals deze door Seyss en consorten ten uitvoer is gelegd, vormde een punt van bespreking. Het opzijzetten van alle grond wettelijke rechten van den Nederlander -werd hem zwaar aangerekend en ook de totale verdrukking van het geestelijk le ven, de vermoording van de „trias poli tica' er» het „rücksichtlose" van de Duit sche maatregelen werden door den aan klager fel gehekeld. Nader wordt door Un. Press vernomen, dat een complot in voorbereiding was. om Göring, Hess en de andere hooge Nazis uit de Neurenbergsche gevangenis te be vrijden. Dat zou dan de reden zijn, waar om het gewapende toezicht op het doen en laten in gerechtsgebouw aanzien lijk verscherpt is. De Amerikaansche contra-spionnage- dienst is achter het complot gekomen, maar nadere bijzonderheden ontbreken nog. Wel maakt U. P. bekend, dat er ge ruchten in Duitschland gaan, als zouden de geïnterneerde SS'ers van omliggende kampen van plan zijn, gewapenderhand de gevangenis te overrompelen. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat deze over val evengoed in een georganiseerde lynch partij zou kunnen omslaan, daar in vele deelen van het Duitsche volk de overtui ging levend is, dat de „gevallen leiders" door den oorlog te verliezen, het volk verraden hebben. Australische Parlementslèden over Het embargo op Ned. schepen in Austra lische havc-ns is hot gevolg van wanbegrip, aldus de meening van twee Labour-park— inentsleden voor Queensland, de heeren J. J. Healy en J. A. Turner, die op het oogen- blik aan Ned.-Indië een bezoek brengen Zij deelden mede, dat ze getroffen waren door de verwoestingen, tijdens de Japan- sche bezetting op Celebes aangericht. Hun verklaringen, die in de Australische kran ten is opgenomen, luidt: „Wij zijn ernstig bekommerd over het feit, dat de opvattin gen van een slecht ingelichte minderheid dc betrekkingen tusschen Australië en het belangrijkste nabuurland in nadeeligen zin hebben kunnen beïnvloeden. De onaf hankelijkheid der Indonesiërs is niet alleen onmogelijk, maar bovendien zeer gevaar lijk voor Australië. De Indonesische lei ders zijn collaborateurs. Wanneer aan deze menschen gezag wordt gegeven, beteekent dit voor de Japanneezen een stimulans, om over enkele jaren deze welhaast aan Australië grenzende gebieden opnieuw binnen te dringen". De toestand op Java. Batavia: Het officicele communiqué meldt, dat een aanval is uitgevoerd in het gebied van Matran Men heeft twee gewe ren. Wat munitie on een zelfgemaakte gra naat gevonden. Vier verdachten zijn ge arresteerd. Buitenzorg: Uit een Japansche op slagplaats te Sookahoemi zijn o.a. 16 vrachtwagens rijst naar Buitenzorg ver voerd. Uit Bandoeng is geen nieuws ge meld. Semarang; In de omgeving van de heuvels hij Gombel heeft eenige activiteit plaats gehad. Op Oost-Java zijn de Britsche spellin gen bij Tobcl ten Zuidwesten van Soera- baja beschoten. Er zijn geen slachtoffers te betreuren Bij de beschieting van de Britsche artilleriestellingen ten Oosten van Bringkang door mortiervuur van de Indonesiërs zijn drie Britsch-Indlsche sol daten gewond. De nieuwe Geallieerde opperbevelheb ber luit.-gen Sir Montague Stopford zal aan het einde van deze week een reis langs alle Britsche troepcnafdeelingen op Java beginnen. Volgens den Geallieerden inlichtingen dienst zouden twee Indonesische autoritei, ten door schoten van Nederlandsche ma riniers doodeiijk gewond zijn. Het hoofd kwartier der Ned. Marine bevestigt dit bericht in zooverre, dat het verklaart dat geen mariniers, doch matrozen de schul- De vertegenwoordigers van 1.2 millioen Chineezen op Noord-Sumatra hebben te legrafisch aan Sjahrir doen weten, dat zij erop vertrouwen, dat de Rupublikcinsche regeering geen compromis zal sluiten met de Nederlanders inzake de onafhankelijk heid. Op 6, 7 en 8 Februari zullen alle leiden* de republikeinsche autoriteiten op Java en Madoera te Soerakarta bijeenkomen, op het tijdstip, dat premier Sjahrir te Djok jakarta aanwezig is. (Un. Press). De Alcantara vertrokken. Bij het vertrek naar Nederland van het m.s Alcantara, hedenochtend om 11 uur, met 2461 evacuees, die sinds hun evacuatie uit Java en Sumatra in Singapore verble ven, hebben zich aan de Sporasmainwerf roerende tooneelen afgespeeld. Het schip zal slechts in Colombo en Suez aanleggen en daarna, indien moge lijk. regelrecht naar Rotterdam door varen. j Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. Rustiger weer. Meest matige wind tus- schen Zuid-West en Noord-West. Gedeel telijk bewolkt. Plaatselijk nog een enkele regenbui. Iels minder zacht. Later toe nemende bewolking. Viach mag bon vrij verkoclit worden. Als de plantftelijke distributie* dienst liet weiuchelijk oordeelt Naar wij vernemen heeft het Bedrijf schap voor Visscherijproducten in dea Haag, dat ten aanzien van de visch- distributie indertijd met de verschillende gemeentebesturen de noodige regelingen heeft getroffen, thans aan de gemeente besturen meegedeeld, dat versche visch bonvrij mag worden verkocht. Indien de plaatselijke omstandigheden het noodig maken kan men echter het distributie systeem handhaven. Het overige deel van het distributie stelsel. zooals de verzending van de vang- plaatscn naar de verdeelcentra in dc ver schillende distributiekringen alsmede de maximumprijzen blijft echter webrr-d- haafd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1