De gelden der N.S.B. De Kamers Een flinke voorraad Schoenen Uitvoer 40.000 Repatrieerenden uit Ned.-Indië verwacht Veiligheidsraad vordert niet met Grieksche kwestie Sport in het Kort Avonturen Japan Frankrijk De Radio geeft vanavond: Uit Duitschland of uit Indië Op vragen van het Tweede Kamerlid Donker, betreffende de herkomst van de propagandagelden der N.S.B waarvan Mussert bij de openbare behandeling van zijn zaak voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft beweerd, dat het geld, waarmee de N S B. propaganda kon ma ken, niet uit Duitschland maar uit Indië kwam, heeft de minister van Justitie ge antwoord. dat Mussert zulks wel beweerd heeft, alleen met dien verstande, dat deze bewering bij de behandeling ter openbare rechtzitting terugsloeg op een door den procureur-fiscaal gemaakte opmerking, welke betrekking had op de voor den oor log door de NSB gevoerde propaganda. De minister bevordert, dat omtrent de herkomst van de propagandagelden van de N.S.B., mede met hel oog op de be langen van de geschiedschrijving, een on derzoek wordt ingesteld. Hij is bereid de resultaten aan de Kamer oyer te leggen. De verdedigers van Mussert De president van den bijzonderen raad van cassatie heeft aan Mussert als ver dedigers toegevoegd mr. C R. C. Wijcker- held Bisdom te 's-Gravenhage en mr. J. H de Pont te Amsterdam. Hei cassatieberoep vanMussert zal op 20 Februari des morgens te 10.15 uur be handeld worden. in comité-generaal Heide Kamers der Staten-Generaal zul len a s. Donderdag in comitc-gcncraal bij eenkomen, de Tweede Kamer om 1 uur, de Eerste om 4 uur. Dr bljecnroeping is geschied op verzoek van den minister-president. Onze Haagsche correspondent teekent bij dit bericht aan, dat de bijeenroeping. naar men mag aannemen, samenhangt met het plan der regeering om de Kamer inlichtingen te verschaffen over de voor stellen, door dr. Van Mook te Batavia aanhangig te maken. Waarom niet meer bonnen Ir. Krasnapolsky in Amsterdam is de contactbeurs voor fabrikanten, winkeliers en agenten in schoenen geopend. De voorzitter, de heer C. de Jong. als mede de heeren Verhey, namens de fabri kanten, Schreuder, namens de winkeliers en Boelen, namens de agenten, verklaar den. dat de fabrikanten thans groote voor raden schoenen bezitten, terwijl daar entegen de winkeliers een tekort aan bonnen hebben, zoodat de voorraden niet gedistribueerd kunnen worden. In verband hiermede werd aan den mi nister van Handel en Nijverheid en aan het rijksbureau voor huiden en leder een telegram ge/onden om aan te dringen op direct verhoogde en regelmatige uitgif ten van schoenenbonnen. naar Engeland Land- t tuinbouwproducten Er is eon groote Ntderlandsche delega tie, bestaande uit vertegenwoordigers van 'de regeering, voorzitters van de bedrijf schappen van de voedselvoorziening en deskundigen uit alle takken van het agra rische bedrijfsleven, naar Engeland ver trokken om de door minister Mansholt in- principe gevoerde onderhandelingen ver der te voeren en zoo mogelijk tot concrete resultaten te leiden. Gebleken is, dat. daar verschillende lan den Engeland goedkooper kunnen leveren, de prijsfactor een groote rol speelt. Wel kan gezegd worden, dat de vooruit zichten voor den uitvoer van groente naar Engeland gunstiger zijn geworden, al mag men zich vooralsnog geen overdreven voorstelling maken van de hoeveelheden, die voor dezen export in aanmerking kun nen komen In de eerstkomende maanden worden de volgende schepen, met in tolaal ongeveer 40 (too repatrieerenden, uit Nederlandsch Indië verwacht. „Bloemfontein", „Indrapoera", ..Alcan tara", „Tegelberg". „Japara". „Tabinta", „Agoeng", „Sloterdijk". „TJIsadane". ..Klip. fontein". „Ruys". „Sommelsdijk", „Bosch- fontein", „Baroe". Weltevreden", „Olden- barneveld", „De Wltt", „Boissevaln" „Nieuw Bolland". „Inten", „Oranje" en „Sibajak". Zooals bekend hebben (1c „Nieuw Amster dam" en de „Oranje" op hun eerste reis 5000 repatrieerenden naar Ncdeilnnd gebracht, momenteel zijn onderweg de „Jobnn van Ol- dcnbarneveldt", de „Boissevaln," en de „Jo- haiv de Witt", CHANTAGE opersoons verwisseling Den Haarlemmer N. J. van S. is ten laste gelegd, dat hij zich wederrechtelijk bevoordeeld heeft met gebruikmaking van den 'door den bezetter geschapen toestand. Den Jood Worms en diens echtgenoote heeft hij raison van f 2000 „waarborg som" en een bedrag van ca. f 50 per week pensionkosten in huis genomen. Voorts zou hij een kwasi SD-inval gepleegd heb ben in het perceel Mr. Cornelisstraat 116 rood, waar"een Jodenechtpaar logeerde. Na gedreigd te hebben met een concen tratiekamp e.d. zou hij zich met f 200 heb ben laten omkoopen. Hij moest zich daar voor gisteren tegenover het Amsterdam- sehe Bijz Hof verantwoorden. Verd. zou na lang smeeken van Worms het echtpaar in huis hebben genomen. Hij verklaarde voorts, dat Worms de f 2000 geheel zonder aandrang gegeven had, „als waarborg voor hemzelf en voor Van S." liet waren 2 briefjes van f 1000, die niet legaal ir\gewisseld konden worden, aan gezien verd. kort daarna gearresteerd is en eerst 9 mnd later vrijgelaten. Van te voren had hij zijn onderduikers geadvi seerd te vertrekken. De verklaringen van de twee getuigen waren niet in strijd met hetgeen Van S. beweerde De Jood G. Leeuwin, die met zijn vrouw in het eerder genoemde perceel bij mej. L. J. H. M. Stassen ondergedoken was, vertelde hoe óp een avond een man, dien hij nu beslist als van S. verklaarde te her kennen, met een handlanger als „verkeer de agenten in burger" een inval had ge daan. Deze beweerde zich tegenover Joden niet te hoeven legitimeeren, toen hem zulks gevraagd werd, wat den argwaan van den heer Leeuwin opwekte. Deze arg waan werd nog verhoogd door de belang stelling van de ongewenschte bezoekers voor de huissleutels van Leeuwin en een aantal Perzische tapijten in het hnis van mej. Stassen. De heeren bleken ten slotte bereid zich voor f 2000 te laten afkoopen. Op aandrang van de dames betaalde de heer Leeuwin hetgeen hij bij zich had, nl. f 200 Daarop verdween het geboefte. Mej. Stassen verklaarde hetzelfde. Beide getui gen hebben Van S. in den Koudenhorn herkend, evenals mevr. Leeuwin. Verd. hield stellig vol, beide getuigen niet te kennen. Hij verklaarde bovendien, sterk veranderd te zijn sinds den tijd dat hij nog niet gevangen had gezeten en was het zeer oneens met het proces-verbaal van den P.O.D dat de herkenningsscène zeer in zijn nadeel schilderde, en dat hij ook niet onderteekend had. Eenige andere ge tuigen noemden verd. een uitstekend ille gaal werker, die van het begin af steeds zijn aandeel in het verzet heeft gehad als verbindingsman tusschen verschiHende or ganisaties, die o.a. ook contact met Enge land hadden. Na aanvankelijk afwijzend beschikt te hebben op het verzoek van den adv.-fis- eaal. een van de verbalisanten als getuige te laten voorkomen, stemde het Hof daar mee later toch in. De zaak zal daarom a s. Dinsdag voortgezet worden Bezitters van radio's verraden Voor het Amsterdamsche bijzondere ge rechtshof stond ook terecht W, J. van der Voort, 48-jarig krantenbezorger uit Nieuw Vennep. In 1943 had hij van een viertal dorpsgenooten aan den N.S.B.'er, hulp agent van politie, C. M. Dol, verteld, dat zij radiotoestellen verborgen hielden en er bij dezen op aangedrongen dat huiszoe king zou worden gedaan. Verdachte ontkende het ten laste ge legde. maar Dol, als getuige gehoord, be vestigde, dat hij wel degelijk en meer dan eens, hem dc adressen opgaf en ook op huiszoeking daar aandrong. Slachtoffers heeft dit verraad overigens niet gekost. De advocaat-fiscaal eischte tegen van der Voort drie jaar plaatsing in een rijks werkinrichting en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. AGENDA. WOENSDAG 6 FEBRUARI Wilhelminastraat 21: Openbare Voordracht, 20 uur Concertzaal: Koorconcert met H.O.V.- orkest en soliste, 20 uur. Rembrandt: Rinkefs variété, 14 30 cn 20 uur. Palace: De kracht patser, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j Luxor: Ga nooit van me weg. 14, 16.15, 19 en 21 uur (18 j Frans Hals: Het balboekje, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J.). DONDERDAG 7 FEBRUARI. Zuidcrkapcl: J. C. Boeré over „Dieren", 20 uur. Concertzaal: Morova's Danstheater, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Toch compromis op komst? Opnieuw heeft de Veiligheidsraad gisteravond een wanhopige poging gedaan om een oplossing te bereiken in het conflict over Griekenland, en opnieuw lijkt deze poging vergeefsch geweest te zijn. De vertegenwoordigers van de „Groote Vijf" praatten achter gesloten deuren, terwijl hun collega leden van den Veiligheidsraad in de zittingzaal achterbleven en duimen draaiden. Daarop werd de zitting door derf voorzitter verdaagd,-zonder dat men eenige actie had ondernomen. Van bevoegde zijde verneemt Un. Press intusschen, dat Bevin en Visjinsky zich bereid verklaard hebben over een com promis-voorstel nader overleg met hun regeeringen te plegen. Dit compromis lijkt op de zelfde wijze te zijn opgesteld als voorzitter Makin eerder op den avond in een rede had uiteengezet: de voorzitter zal een verklaring «fleggen over de kwes tie en de Raad zal ieder besluit en iedere stemming vermijden. Het compromis wordt beschreven als een middel om een impasse te voorkomen. Van beide kanten zal men heel wat water in zijn wijn moe ten doen. Volgens inlichtingen uit gezag hebbende bron heeft het compromis voorstel goede kans van slagen. Volgens sommige waarnemers zal het wel moeten slagen, omdat een vetorecht-kwestie in dit stadium de Ver. volken onherstelbaar zou schaden. (Un. Press). Nieuw probleem verrezen. Terwijl de leden van den Veiligheids raad hun uiterste best deden om een einde te maken aan de impasse over de Griek sche kwestie, verrees een nieuw vraagstuk, toen de delegaties van Syrië en Libanon den secretarisgeneraal Trygve Lie geza menlijk „een klacht tegen het voortgezette verblijf van Britsche en Fransche troepen in Syrië en Libanon" overhandigden. De delegaties doen een beroep op den Veilig heidsraad om een beslissing te nemen, die de onmiddellijke ontruiming door deze troepen aanbeveelt en verklaren daarbij, dat de aanwezigheid dezer troepen „de Twee oefenelftal]en Uit de leden der Nederlandsche F.lftalclub is een voorloopige keuze gedaan tot vorming van twee elftallen, welke Woensdag 13 Fe bruari te twee uur ln het Spartastadlon te Rotterdam een oefenwedstrijd zullen spelen. De elftallen zijn als volgt samengesteld: A: Kraak (St.vogels), Wilders (BI. Wit), v. d. Linden (Ajax), van Buitenen (HDVS), Pel- ükaan (Longa). aanvoerder, de Vroet (Feljen), v. d. Engel (DHC), Lenstra (Heerenveen), Ehlen (Sitt. Boys), v. d. Gijp (Emma), Dra ger (Ajax). B: van Raalte (BI. Wit), Potharst (Ajax), de Jong (ADO), v. d. Hoeven (DWS), Sehij- venaar (EDO). Stijger (BI. Wit), Helleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Smit (Haarlem), aanvoerder, van Beek (BV.V). Als reserves zijn aangewezen: Saris (BW), van Vliet (ODS), v d. Heiden (FeljenKup- pen (Sittard), van Veen. (Ajax), Ooms (DWV), Bouwmeester (NAC), Rijvers (NAC) en Kils- donk (Feijen.). In de Engelsche Football League, waarin de eerste en tweedeklassers dit jaar vermengd zijn in een Noordelijke en een Zuidelijke af- deeling van de Eerste Divisie, worden nu de leidende plaatsen ingenomen: in het Noorden door Sheffield United, met 35 punten ln 26 wedstrijden, op den voet gevolgd door Ever- ton met 34 ln 26 en in het Zuiden door Charlton Athletic* (Londen) met 44 punten ln 26 wedstitjden en een doelgemiddeide van 69—22, gevolgd door Birmingham met 41 pun ten in 26 wedstrijden en Aston Villa met 40 in 27. The Arsenal staat in deze afdeeltng thans op de zevende plaats met 29 punten in 27 wedstrijden en is dus ver achter bij de leidende clubs. Het heeft sinds October zijn positie, die toen heel slecht was, evenwel aanmerkelijk verbeterd. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. le kl.: RohdaDED; Blauw Wit— Oosterkwartier. Westerkwartier—Sambs; Ar chipel—Swift. 2e kl. B: Luto— DED 2: Wes terkwartier 2DVD; Oosterkwartier 2Water vliet: Sport VereentActief-Sportief comb. 3e kl. E: Haarlem—THB; Blauw Wit 3—Allen Weerbaar 2; Togo—Aurora. Programma Haar). Korfbalbond. le kl.: Sport Vereent 2—Aurora 2; Animo Ready 1— Oosthoek 1. 2e kl.: Aurora 3Onder Ons; THB 3—Animo Ready 2; Nieuw Flora 2—Wa tervliet 4; Watervliet 3—Aurora 4. 48. Hij vergeet bijna te draaien en Wag merkt aan een vreemd gevoel in zijn maagstreek, dat het blad snel hoogte verliest. „Moeten we nu in stukjes thuis komen?" roept Wag. „Draaien, manne tje, anders maken toe een dubbelen dui kel". „Kijk", zegt Semmetje, terwijl de schroef weer begint te wentelen, „zie je die rookwolkjesDaar rijdt jouw kar retje met dan dief er in", ,jZic jijwie het is?" vraagt Wag. „Ik zie alleen maar een raar stuk staart buiten boord hangen". „Hoe moeten we dien leelijken dief te pakken krijgen?" roept Semme tje, terwijl hij langzaam op het voort snellende wagentje toestuurt. Het blad maakt een vreemden draai en nóg een en suist laag over de toppen van de ko renaren in de richting van het gestólen vervoermiddel. souvereiniteit van de twee staten ernstig bedreigt en tot ernstige geschillen zou kunnen leiden". Dc klacht gaat verder: „Sommige van deze troepen zijn een voortdurende bedreiging van vrede en veiligheid in dat gebied geweest." Er is tot dusver geen reactie op dezen laatstén stap. wilde al in Juli capituleeren Het eerste Japansche aanbod voor on voorwaardelijke capitulatie werd ontvan gen op 25 Juli 1945, twee weken voordat, de Sovjet-Unie aan den oorlog ging deel nemen en 13 dagen vóór het loslaten van de eerste atoombom. Aldus heeft de ka- pltein-ter-zee Zacharias onthuld, de chef van den dienst voor de „psychologische oorlogvoering" tegen Japan. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten niet het voornemen hebben hun troepen uit Japan terug te trekken al vorens de zekerheid te hebben van het bestaan eener Japansche regeering, die gekozen is met den vrijelijk uitgesproken wil der bevolking en alvorens zij van oor deel zijn, dat de toestand in dit 'and zoo danig is, dat het den wereldvrede nooit meer kan bedreigen. gaat drastisch bezuinigen Eenstemmig heeft dc Fransche minister raad besloten tot een drastische beper king van de militaire en civiele uitgaven en tot een geleidelijke intrekking van de' bcdrijfssubsidies. Deze maatregelen vor men een onderdeel van het plan, opge steld door den minister van Financiën, André Philip, tot herstel van de finan- cicele situatie des lands. Tevens heeft de regeering maatregelen goedgekeurd om de inkomsten te verho gen Er zal een reorganisatie komen 'van de ambten bij de openbare organen ten einde in overleg met de vakorganisaties bezuinigingen in te" voeren. De Assemblee Constituante heeft met 414 tegen 108 stemmen de maatregelen der regeering goedgekeurd. I)e rechterzijde, de radicalen cn de onafhankelijke socia listen stemden tegen. Een verraadster uit «Nieuw-Vennep Eisoli 5 jan r Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam stond terecht de 4ti-jarige Jan netje van Groningen uit Nieuw-Vennep. Zij heeft in Augustus 1944 aan den N.S. B.'er C. Cuvelier verraden, dat „Karei", schuilnaam van den illegalen werker L. Busnach, C. van Stam en H. C. van Sta veren distributiebescheiden voor. onder duikers verzorgden, dat dit verzetsmen- schen waren, die ook in een gebouwtje tegenover de Geref. Kerk te Nieuw-Ven nep vergaderden, enz. Cuvelier heeft, toen hij zelf eens op merkte, dat de drie genoemden bij Stam bijeen waren, de landwacht opgebeld en verteld, dat daar „smokkelhandel" in bon nen werd gedreven. Het drietal werd ge arresteerd cn in Hoofddorp verhoord over hun „partisanen" arbeid. Stam werd meteen losgelaten, de beide anderen zijn eenige dagen later met hulp van politie en K. P. uit Hoofddorp ontvlucht en on dergedoken. Verdachte heeft alleen, naar haar zeg gen, zich geërgerd aan den klaarblijkelijk voordceligen „smokkelhandel" van „Ka- rel" c.s. en er daarom en alleen daar over met een N.S.B.'er over gepraat. Zij heeft er erg spijt van. Mr. B. J. Besier, advocaat-fiscaal, achtte het bewezen, dat mede door deze ver dachte drie voortreffelijke verzetstrijders aan groot gevaar zijn blootgesteld. Geluk kig zijn zij daaraan ontsnapt, maar de advocaat-fiscaal vond het toch een ern stig misdrijf en eischte vijf jaar gevan genisstraf en vijftien jaar ontzegging van cle kiesrechten. De verdediger, mr. Muller Massis, pleit te vrijspraak, subs, een zoo licht mogelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. P. Weyma niet naar Amsterdam De heer P. Weyma, wiens benoeming tot hoofd van den POD te Amsterdam wij onlangs meldden. Is thans benoemd tot hoofdinspecteur van den POD in Gelderland en Overïjsel. De beer J. J, Haje, hoofd van het provinciale bureau Nationale Veiligheid te Amsterdam, is zijn opvolger als hoofd van Haarlem's POD. De commandowisseling is 1 Febr. ingegaan, doeh de heer Weyma 'blijft nog enkele dagen voor het afhandelen van eenige zaken. NCRV 18,00 Kinderkoor. 18.20 Conc Celesta. RNIO 19.00 Nieuws en weeroverz. NCRV 19.20 Gr.pl. RNIO Engelsche les. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Orkest. 20.05 Dr. H. F. Wester- veld. 21.10 Orkest, RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actueel halfuur. 22 45 Altzang.»23.15 Ka mermuziek. 23 50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18 15 8DAP- congres. 18.30 De Mlnstreels. 19.00 Oude, be kende melodieën. 19.15 Lezing. VPRO 19.30 Ds. J. Zuurdeeg. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 De Patriot. VARA 20.20 SDAP-congres. 22.15 Vaudeville ork. 22.40 The Rosary. 22.45 Geeste lijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 33.18 Jan Corduwener. 33.40 Eddy Walla.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2