Drupsteen's Kolenhandel Kort en bondig Stofzuiger te koop f/.M&.ÓO Brandstoffen!! Fransclie lezingen - In Haarlem heet't zich_een comité „Con férences Frangaises" gevormd om de band weer aan te halen tusschen Neder land en Frankrijk. Het is gevormd uit de vroegere plaat selijke besturen van de Alliance Ffangaise en het Genootschap NederlandFrankrijk en stelt zich ten doel de Haarlemmers en hen, die in de omstreken van deze stad ■wonen, op de hoogte te brengen van de hedendaagsche Fransche cultuur, in het 'bijzonder van de stroomingen in.de letter kunde, die in oorlogstijd en daarna ont stonden. Hei comité draagt een voorloopig karak ter en zal zijn werkzaamheden verrichten totdat deze door de Alliance Frangaise te Haarlem en het Genootschap Nederland Frankrijk of een mogelijke fusie van beide zullen worden overgenomen. Als eerste spreker zal de heer Henri Membré op 22 Februari optreden in de Begijnhofkapel met het onderwerp „Des- tins de Paris". (Parijs gedurende de be zetting en na de bevrijding.) Het comité voornoemd bestaat uit de dames en heeren: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, eere-voorzitter; jhr»jr.r. C. J. A. den Tex, voorzitter; ds. Marc Jospin, vice-voorzitter; dr. J. E. H. de Smidt, secretaris; N. Rahusen, penningmeester; mej. J. Berdenis van Berlekom, drs. S. Elte, G. D. Gratama, mej. A. D. J. de Josselin de Jong, Robert Peereboom en mej. Y. J. M. Steyns. Van Buchenwald terug naar den rechtsstaat Voor de leden van de Buurtvereeniglng Aerdenhout-Bentveld hield Dr, A. De Vlet ter Dinsdagavond een interessante lezing over zijn en 'anderer belevenissen in Buchenwald en dergelijke gedwongen verblijfplaatsen. Doch in zijn vlotte betoog ging hij ook dieper in op de leering die uit deze ervaringen kan worden getrokken, en wel dat gestreefd moet worden naar herstel van den eerbied voor de mensehelijke persoonlijkheid. Alleen, als rechtszekerheid heerscht, en het maatschap pelijk streven gericht is op het wegnemen van misstanden en het vermijden van span ningen, in den-geest van het Atlantic Char ter, kan de opvoeding van de de mensehheld tot een betere samenleving inderdaad vor deringen maken. Wat» betreft de schuld van het Duitsche volk aan wat er aan onmen- schelijks is geschied, meende de spreker dat het volk als geheel wèl verantwoordelijk daarvoor is. doch dat het verkeerd was op gevoed en dat een langdurig proces van her opvoeding noodig zal zijn. Deze heropvoeding zal moeten voortkomen uit net eigen volk, speciaal door reactie van de jongeren. Door dwang van buiten kan geen andere mentali teit worden verkregen. Na debat werd met een kort woord van den voorzitter van de Buurtvereeniging. Mr. Prinsen -Geerligs, waarin deze zijn dank aan den spreker uitte, de bijeenkomst ge sloten. Pianoavond Maria Stroo Voor een klein auditorium heeft de pianiste Maria Stroo Dinsdagavond Mozart (Sonate in D. K.V. 576), Beethoven (Sonate op. 110). De bussy (The Children's Corner) en Ravel (Sonatine) gespeeld. Het was in elk opzicht verzorgd spel, wat zij te hooien gaf en waar daarmee volstaan kon wolden, zooals in Mozart's Sonate, was het een puur genot om er naar te luisteren. Maar om Beethoven's Sonate te herscheppen. Is een door levens ervaring gewonnen dieper psychologisch in zicht noodig. Nu bleef het bij een grooten- deels nauwkeurig de uitvoering van bet „vibrato" was niet correct! en wèlkiln- kend weergeven van den tekst. En zoo was liet eigenlijk met Debussy en Ravel ook: het klonk alles goed, maar de geest ontbrak en de bewogenheid was slechts zichtbaar waar Chopin ontbrak op dit programma doch een zijner Nocturnes als toegift stelde daar voor schadeloos. Gaarne had ik een impro visatie van haar gehoord: ik weet dat zij daarvoor talent bezit K. DE JONG Groot Opera-concert Van net Dinsdagavond In de groote con certzaal onder leiding van Jae. Zwaan ge geven Ope:a-Concert kon ik het tweede ge deelte bijwoiten. De solisten Lola van dei- Ben (sopraan). Nel MarwJtz (alt) en Lucien Louman (bas) waren goede bekenden van vroegere dergelijke concerten en handhaaf den, te:i deelc trots verkoudheid hun repu tatie. Lola v. d. Ben i- de meest tempera mentvolle van hen en heeft ook het meest specifiek-dramatische talent, zooals nu weer uit de ..Tosc.V'-aria bleek. De zang van Nel Marwitz behoort meer door de vocale kwa liteiten zelve; Louman's forsch en toch beschaafd geluid (eigenlijk meer bariton dan bas) paart zich aan levendige expressie, die in den ,,Paljas"-proloog een geweldigen bij- var ontketende. Dat hij niets uit het hoofd zingt lijkt me voor opera-zang een kleine tekortkoming. De tenor Johan v. d. Ploeg was voor ons een nieuwe verschijning. Zijn stem miste misschien door indispositie helderheid en glans, zoodat hij in „Walther's Preislled" niet boven het Wagner-orkest uit kwam. In net „Rigoletto"-kwartet was hij ook de zwakste. Jae. Zwaan bewees zijn dirigeertalent, ook voor dit soort van muziek, door een uitste kend volgen van de vrijheden der vocale solisten en bovendien door een pittige' ver tolking van Rossini's ..Barbier'-Ouverture. K. DE JONG Bellamy's economische plan Dinsdagavond sprak de heer J. Boogaard uit Den Haag in de geheel volle Groote Zaal van Brinkmann te Haarlem over ,,Wqt wil en wat kan Bellamy?", nadat de heer J. de Groot eenige verzen van Henr. Roland Holst had gedeclameerd. De heer Boogaard zette onder groote be langstelling uiteen, hoe de Intern. Ver. Bellamy zich de toekomst denkt. Leven dig schilderde hij de moeilijkheden van het bestaan en hekelde de ongelijke ver deeling van de rijkdommen der aarde, waarop toch ieder mensch gelijke rechten heeft. Op populaire wijze, doch uitste kend gedocumenteerd, verklaarde hij de economie van Edward Bellamy en weer legde de critiek, dat Bellamy het geld zou willen vervangen door een bonnenstelsel. Deze onjuiste opvatting aldus spreker vindt zijn oorzaak in de onbekendheid met de boeken van Edw. Bellamy Gezinsherstel Hoe de huisvrouw met de beperkte midde len, die haar thans nog ten dienste staan, een gezellige sfeer in haar „home" kan schep, pen leert een drietal tentoonstellingen, die onze stad rijk is. Het uitgangspunt is het zelfde: Gezinsherstel. dc ideeën zijn verschil lend. Zoo zijn ln de Algemeene Industrie- en Huishoudschool in de Voorhelmstraat een aantal huis vrouwelijke gedachten over het menu en de meest voedzame samenstelling ervan, uitgewerkt. De R.K. Huishoudschool aan de - Voldersgracht doet dé bezoekster orlgineele ideeën aan de hand over tafelver siering in verband met dc R.K. feestdagen en noogtijden- en ln de Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat doet een keur van ge rechten. smaakvol opgedischt, de huisvrouw verstomd staan over de resultaten, die In dezen dlstrlbutietljd bereikt kunnen worden. Op de drie exposities is een belangrijke plaats ingeruimd voor het kind. Een moe der zal zeker veel leerzaams vinden onder de tallooze kleine knutselwerkjes, die met de eenvoudigste materialen te verwezenlijken zijn. De nadruk ligt bij elke tentoonstelling op de kleine moeite waarmee iedere vrouw een speciale, Ja soms feestelijke sfeer kan op roepen. Dóór het gezin zelf kan de besloten gemeen schap, welke het Nederlandsche gezin toch altijd geweest is, zijn ouden roem herwin nen. Het Is te hopen, dat honderden huls- vrouwen haar schreden naar de drie tentoon stellingen zullen richten. Ze zullen er zeker van kunnen leeren. Des middags van 14.30—17 uur en des avonds van 19—21.30 uur zullen de exposities vandaag en morgen voor het publiek toe gankelijk zijn. Een woord van ipf verdienen nog de leeraressen en de meisjes, die met zooveel ijver de tentoonstellingen hebben voorbe reid en ingericht. Schoonheidssi verwydert onder Overtollic Instituut ESHy Massage, bestrallr weakbr.-verz., ma TE8I.ASTK. 24 •- Inl. Dinsd Woeni derdags 10-12 uur WONING R Bovenhuis centr. s len voor vrij Huls der no. 3567 BINNENLAND Een Nederlandsche tentoonstelling zal naar Amerika gezonden worden. Het ver- zets- en het opbouwwerk wordt daarbij ge demonstreerd. De dichting van het gat bij Rammekens, dat op 24 Januari werd geblokkeerd, vordert orufcanks het ongunstige weer der laatste da gen naar wensen. De nog resteerende lekken zijn van slechts ondergeschikte beteekenis, zoodat men reeds met het ieegmalen van den polder op Walcheren kon beginnen. Een treinbotsing had hedenmorgen te Groningen plaats. Een personen- en een goe derentrein reden tégen elkaar. Waarschijn lijk is door een onveilig signaal gereden. 10 wagens ontspoorden. Er is gelukkig slechts 1 gewonde. Er ontstond groote vertraging. Morgen zal de dienst evenwel, naar ver wacht wordt, weer normaal zijn. - Een wetsontwerp is bij de Kamer inge diend houdende regeling van de rechtskracht van bezettingsmaatregelen op het gebied van de distributie van gebruiks- en verbruiks- artikelen (electriciteit daaronder begrepen). BUITENLAND. 68 der Amerikanen is bereid opnieuw de distributie van levensmiddelen te aan vaarden ten behoeve van Europa en Azië; 44 wilde ook wel een extra-belasting op brengen en 38 had geen bezwaar tegen be lasting en distributie. Boven een dichtbevolkte streek in Lei cestershire is een AVRO-Anson vliegtuig van de RAF met een bemanning van 5 koppen verdwenen. Een heele week zoeken heeft geen resultaat gehad. Dit is de derde myste rieuze verdwijning binnen enkele maanden; een van de vliegtuigen was een Gloster Me teor, het snelle schroeflooze vliegtuig, dat nog op de geheime lijst stond. lie Reuter-correspondent te Lissabon heeft bevel gekregen binnen 48 uur het land ie verlaten. 9000 Duitsche krijgsgevangenen worden van Canada naar Engeland overgebracht, om te helpen bij het herstellen van de bom- schade in de groote steden. Dc rantsoenecring van benzine en oliën zal in Zwitserland op 1 Maart worden op geheven. HAARLEM EN OMGEVING G. H. Weustink, oud-inspecteur van het onderwijs, die vele jaren lid van Óen Haar- lemschen gemeenteraad is geweest voor de R.K. Staatspartij, wordt 11 Februari 80 jaar. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, is 10 jaar bisschop. Zondagavond 10 Febiuari wordt om 7 uur een Pontificaal Lof door Mgr. Huibers gecelebreerd in de St. Bavo aan de Leidschevaart. Maandag 11 Fe bruari te 11 uur 's morgens, draagt dr. C. Henning, kanunnik, een plechtige Hoogmis is dezelfde Kathedraal op, met pontificale assistentie van den Bisschop. Het kapittel zal daarbij voltallig aanwezig zijn.. De Historische Tentoonstelling, welke gehouden werd naar aanleiding van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad, werd be zocht door 8728 personen. Donderdag 7 Febr. nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal voor hel restant Van de letter R en alle namen beginnende met Seh. De Leerplichtwet geldt nu tot 14 jaar, zoo schreven wij dezer dagen. Ter voorko ming van misverstand wordt er evenwel op gewezen, dat de kinderen in het algemeen op school moeten blijven tot het einde van het cursusjaar waarin zij het' 15e levensjaar bereiken. „Een felle uitslaande brand", zooals de melding luidde, deed de Haarlemsche brand weer Dinsdagavond uitrukken naar de Rozen- prieelstraat. Het bleek, dat jeugdige belha mels een hoeveelheid oud papier brandend in een onbewoonbare woning hadden geworpen, waardoor de schijn van uitslaanden brand werd gewekt. Het vuur was terstond gedoofd. De heer A. Roemer viert Zaterdag zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen. Hij is thans werkzaam op de Centrale Werk plaats te Haarlem. Het Jubileumsfonds van Openbare Wer ken te Heemstede is gereorganiseerd. Het geheeie personeel is nu toegetreden. Het be stuur bestaat uit de heeren J. Bloemendaal, voorzitter, N. Vooges, secretaris, M. Lieffe- ï-lng, penningmeester, J. Th, Neeskens en Th. Duindam commissarissen. De afgetreden voorzitter de heer P. Zegvaart, die -binnen kort met pensioen gaat, is tot eerelid be noemd. IHivïwvh oinwifM m Inbrekers gearresteerd. Twee surveilleerendc agenten van politic betrapten Maandagnacht op heeterdaad een te Haarlem wonend persoon, die bezig was zijn slag te slaan in een sigarenwin kel op den hoek van de Snelliusstraat en de Kennemerlaan. Hij werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie ge bracht. De buit waarvan hij zich reeds had weten te verzekeren, bedroeg 31 pakjes shag en eenige pakjes rook- en pruim tabak en sigaretten en 1 doosje sigaren. Toen ook nog inbrekerswerktdigen op hem gevonden werden, was de maat vol. De man is ingesloten. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 5 Februari 1946. BEVALLEN: 1 Febr.. M. G. van Galen— Ruijgrok, c.; J. Verdonkschot—de Lam, z.; 3 Febr., A. de Rijk—Veenstra, z C. S. M. van den Berg—van den Berg, M. A. van Rossum—van Cers, d.; 4 Febr., E P. Poel geestJansen, d.; C. W. SmitNieuwpoort, l. 3. Galesloot—ter Horst, d.: S. P. de Jong van der Kroft, d.; J. J. HendriksKle- mans, cl.; 5 Febr., J. A. M. van Dieden— Vlegels, z. OVERLEDEN: 31 Jan., C. R. Pekeihni ing, 57 j., Bakkerstraat; P. Bannlnk, 63 j Olle- slagerslaan; 1 Febr M. van Kesteren— Scheffers, 50 j.. Gasthulsvest; 2 Febr., C. Smal. 48 j„ Slachthuisstraat; P de Letli, 72 j.. Semarangstraat; 3 Febr,, T. H. G. Clae- ren, 73 J„ Duinoordstraat; S. J. M Hendriks. 20 j.. Klein Heiligland; 4 Febr., E. L., 3 n>„ z. van J. L. Petterson, Timorstraat; J. T. Remmé, 83 j., Zijlweg; J. W. M 1 m van J. M van eer Voorn. Schotersingel; J. Maar- sen—Visser. 62 J.. Kamperlaan. G. M 3 m., d. van A. P. Goiiweleeuw, P C. Hooflstraat; J. B. M. Weijers—van Dijk, 35 j.. Gr. van Wiedstraat; H. van Slooten, 52 J., Brouwer straat. ONDERTROUWD: 5 Febr F. J. de Visser en W van Zanen; W. A. Barnhoorn en A. P. Reinerle; G. Althuisius en H. Arp; II. C. Lasschuit en J. van der Son; A. Sabelis on H. J. Mustert; M. Stoel en A. D. Nieuweboer. GEHUWD: 5 Febr., N. J. Ruigrok van dei- Werven en C. M. J. Koopen; J. I'. Rijkers en M. J. K. Bijl; G. Jansen en F. H. l.anfer- meljer; J. H. Köhler en M. Paardebek; J. Blom en C. A. de Munnlk. Weerbericht Weerverwachting tot Donderdagavond, Aanvankelijk somber weer met plaatselijk lichte regen of-motregen en een tempera tuur tusschen acht en tien graden. Later 'n het N.W. van het land brekende be wolking met eenige daling van tempera tuur. Meest matige wind tusschen West en Zuid-West. Als het lente wordt De vereeniging voor Ned. Hervormd Jeugdwerk Haarlem-Noord heeft op 1 en 5 Februari in het gebouw van den H.K.B. een propaganda-avond gegeven ten bate van een eigen jeugdhuis. De jeugd van Haarlem-Noord heeft haar beste beentje voorgezet om mee te werken aan dit voor haar zoo belangrijke doel en de vereeni ging mag op twee geslaagde avonden te rugzien. Opgevoerd werd het tooneelspel „Als het lente wordt" van J. van Baaren, dat in 8 tafereelen den moeilijken gang van een Hollandsch gezin door dc jaren van bezetting en terreur doet herleven. Met steun van dominee Van Staveren brengt de familie Van der Meer haar strijd ter wille van geloof en vrijheid tot een goed einde. Het stuk eindigt met den blij den dageraad der bevrijding, van opbouw en vernieuwing. Vele spelers gaven goed en frisch spel te zien. Vóór de pauze kon men het optreden van de Mandoline-club bewonderen, waar na de meisjesclubs van Haarlem-Noord een zevental volksdansen ten tooneele brachten. De voorzitter der vereeniging, de heer F. G. L. Botti, heeft zijn ener gieken arbeid voor het welslagen van de beide avonden met succes bekroond gezien. WIE KAN INLICHTINGEN VERSCHAFFEN over een stu dent. naam onbekend, die tij dens den oorlog als student ln Berlijn 1944 werkzaam was, en daar de leiding liad over het illegaal terug brengen van Hol- landsche studenten. Hij vond toen in een gebakken brood, wat vanuit Straelen naar Ber lijn was gestuurd, een bericht dat hy zyn medestudenten moest sturen naar de boerderij Goumans-Llnsscn te Straelen, aan de Hollandsche grens. Bo venvermelde student studeer de voor landmeter, zyn vader had een rijksbetrekking. Hij heeft my acht dagen na aan komst een bezoek gebracht ln mijn woning Goltszlusstr. 41. Venlo. Wil deze persoon schrij ven en zijn naam bekend ma ken aan den Heer M. Gou- mans-Llnssen, Goltsziusstraat 41, te Venlo. Uit een exploit van my. deur waarder, den 306ten Januari 1946 ten verzoeke van Hen- drika van Schalk, wonende Haarlemmermeer, ten deze woonplaats gekozen hebbende te Haarlemmermeer aan het Marktplein no. 47 ten kantore van Jhr. Mr. L. U Rengers Hora Slccama, beteekend aan CORNELIS JACOBUS MARI- NUS QUINT, zonder bekende woon- en verbiyfplaats ln het Koninkrijk en zonder bekende woonplaats elders, biykt, dat genoemde C. J, M. Quint ge dagvaard is, den 9 April 1946 v.m. 10 uur te verschynen ter terechtzitting van de Arr - Rechtbank te Haarlem, gehou den wordende ln het Palels vai: Justitie aan de Jansstraat no 81 aldaar, ten einde het hu- weiyk van partijen bij vonnis door echtscheiding ontbonden te hoeren verklaren. H, J. Tabbere Jr LL_i_ Deur waarder SLAGERIJ te koop of te huur gevraagd, waar opvolger ontbreekt., te Haarlem Brieven no. 3738 f 125.—. Mercuriusslr. 5. H.-N /IJ 1'IAIIRU.K LH MOK HUrWOl im3 pecialiste garantie 3 haar \WEMO ïg, maskers, nlcure, enz. HAARLEM sd. en Don 's morgens. UIL. tnd, wil rui- H.O. Br. on- Door het verbindend worden van de eenige uitdeellngsiyst is het faillissement van WIL LEM JAN BOKS, voorheen koopman in hout. wonende te Haarlem, geëindigd. Haarlem. 4 Februari 1946. De curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs. Radioreparatie J. V. d. BERG Do Radiospecialist ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 1 MEVROUW De grootste drukte is voorbij Juist nu Uw Bontjas gemoderni-, se-ecd of gerepareerd, dan heeft II Uw Bontjas in pl.m. 2 weken terug. Wij maken en vermaken alles. M. G. C. WESSELING BROUW IOR-KPLEIN 7 - HAARLEM MASSAGE PEDICURE MANICURE Zr. E. JANSEN Korte Rozenstraat 3. Haarlem BRANDHOUT voor bakkers, fabrieken en instellingen tegen vaat- gestelden prijs kunt u weer besteilen. Alleen per brief of briefkaart. Aan huis worden geen orders aangenomen. Levering 10 ilagen na bestelling. Beleefd aanbevelend, C. J. v. d. KAMI» Jr., Oranje Nassau lay n 28. O verveen VAN PRIMA KWALITEIT ZOMERINSLAG VAN... Het Kijkskolcnburcau heeft ons medegedeeld, dat liet publiek deze Zomer de lielft van zijn kolen- rnntsoeii thuisbezorgd krijgt en de klantenbinding opgeheven zul worden. Zoodat U kunt koopen. waar U wilt. Wij maken tT opmerkzaam op onze speciale afdoe)Ing: termijnbetaling. Geen groote uitgaven ineens. Dagelijks Inschrijven aan ons kantoor vnn 0 tot 12 en 2 tot 5 uur. TBI«KROON 12157 - HAARLEM - TELEFOON 12157 GEN, tlllONJéSTHAAT 7» - GEVEST1GJ) SINDS 1808

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3