Haarlems Dagblad aovxxvHJI a s n 'rr Britsche troepen blijven in 'Griekenland Een regeeringscrediet De Vrijlating Centraal Evacuatiebureau in Indië opgericht *U €0© Jan r gran# No. 18249 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 7 Februari Hi IR Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Geen formeele uitspraak van den Raad De Veiligheidsraad is gisteravond tot een oplossing gekomen voor liet probleem gerezen door het Ockrainsche verzoek om terugtrekking der Uritsche troepen uit Griekenland. Zoowel Visjinsky als Bevln licbben hun starre houding moeten laten varen en de noodige concessies gedaan. l)c ltaad heeft geen formeele beslissing geno men, daar deze voor een van de parttfbn onaanvaardbaar zou zijn geweest, doch zich beperkt tot een omzichtige compro mis-verklaring. De zaak is thans afgedaan en de situatie met betrekking tot het ver blijf van de Itritsche troepen in Grieken land is weer als voorheen. De voorzitter van den Veiligheidsraad had eerst voorgesteld, dat de Grieksche kwestie afgedaan zou kunnen worden mot een als volgt luidende verklaring: ..De meerderheid van de leden van den Raad heeft uitdrukking gegeven aan haar meening ten aanzien van de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland Naar de mecning van den voorzitter is de raad van oordeel, dat do aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland geen gevaar voor den wereldvrede oplevert, en dat de aange.'egenheid als afgedaan be schouwd moet worden. De Raad gaat over tot de orde van den dag." Met deze verklaring kon volgens Vis jinsky de Sovjet-delegatie niet accoord gaan. Zij was bereid, niet verder aan te dringen op een formeele resolutie over de Grieksche kwestie en zou tevreden zijn met het afleggen van een verklaring dooi den voorzitter, mits in deze bewoordingen: ,,De Veiligheidsraad heeft acte genomen van de verklaringen, afgelegd door de Sovjet-Unie, het Vereenigd Koninkrijk en Griekenland, en eveneens door de ver tegenwoordigers van de Ver. Staten, Frankrijk, China, Polen, Egypte en Neder land met betrekking tot de situatie in verband met de aanwezigheid van Brit sche troepen in Griekenland, zoonis deze zijn vastgelegd in do notulen van de ver gadering. Do Raad verklaart dan dat de zaak is afgedaan." ,.Dit" aldus zcide Visjinsky met nadruk, „is het uiterste, waartoe de Sovjet-regee ring bereid is te gaan." Ook Bevin verdunt zijn wijn. Bevin zeide, dat hij met genoegen ge constateerd had, dat de Sovjet-Unie niet langer bij haar oorspronkelijke eischen volhardde „Aangezien de afgevaardigden van de Ver Staten, Australië, Frankrijk, China, Polen, Egypte, Brazilië en Neder land verklaard hebben, dat de aanwezig heid van Britsche troepen in Griekenland poen bedreiging voor den vrede oplevert, ben ook ik bereid tot concessies, en zal i* niet langer op een formeele uitspraak van den Raad aandringen. Het is het ver langen van mijn land, dat het ongelukkige incident in de relaties tusschen onszelf en do USSR gesloten wordt en dat de een heid van handelen tusschen onze beide •groote staten en tusschen de leden van den Veiligheidsraad als geheel gehand haafd blijft en versterkt wordt." Visjinsky sloot zich bij deze woorden aan. waarna de Grieksche gedelegeerde kan ieder krijgen Nu het te verwachten is, dat er binnen kort weer gelegenheid zal zijn textiel- goederen, kleeding, schoenen en meubels te koopen, heeft de regeering het voor nomen, ieder die niet over contanten be schikt, de helpende hand te bieden. De gelegenheid wordt geboden voor ieder, die in zulke omstandigheden verkeert, een regeeringscrediet te vragen. Per persoon wordt 100.gegeven, per gezin hoog stens 500. De verstrekking geschiedt vla de Volks- credietbanken. Het geld wordt niet in contanten, maar in waardebonnen gegeven die in de winkels betaalbaar zijn. Eenige details moeten nog geregeld worden. Het is nog niet beslist of de te rugbetaling in één of twee Jaar moet ge schieden. De voorschotten zijn renteloos. Ook komt er een regeling waarbij vast gesteld wordt, dat credietnemers die daartoe niet In staat zijn, niet het geheele bedrag behoeven terug te betalen. Ver moedelijk slechts de helft. De Volkscredietbank te Haarlem (ge vestigd in de Gem. Bank van Leening in de Kleine Houtstraat) heeft reeds op be staande voorwaarden in de laatste maan den voorschotten verstrekt voor het aan schaffen van kleeding, schoeisel, bedde- goed, enz. Dit bedrag 40.000) is evenwel niet renteloos. Bovendien moet daarvoor een waarborg of een borgstelling gegeven worden. Dat er nog niet meer credieten bij de Volkscredietbank zijn opgenomen, komt waarschijnlijk omdat cr thans nog alleen op vergunningen gekocht kan wor den, terwijl de voorraden in de winkels nog beperkt zijn. Het is evenwel aan te nemen dat als de regeering de bovenbe doelde credieten beschikbaar stelt, de winkels een behoorlijken voorraad zulfen hebben. Ons werd namelijk verzekerd, dat de textielfabrieken flinke partijen goederen klaar hebben, maar op dit oogen- bllk mogen zij die nog niet afleveren. Rendis. zijn instemming betuigde met deze oplossing. De diplomatieke medewerker van de Times beschrijft, hoe hierna Bevin met een broeden glimlach Visjinsky zijn rech terhand toestak, terwijl Stettinius de linker kreeg. Rendis voegde zich bij hen, waarna de afgevaardigden van Grieken land, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten opnieuw handen schudden. Over het resultaat, zoo gaat de medewer ker van de Times verder, was men in het algemeen wel tevreden, maar minder over den gevolgden weg. Een aantal gedele geerden betreurde het, dat de meerderheid zich niet onomwonden had kunnen uit spreken, doordat de Sovjet-delegatie hier als het ware een veto liet hooren. Uruguay trekt motie in. In dc algemcene commissie van de Ver. Naties werd gistermiddag sensatie ver wekt, toen dr. Manoeilsky, het hoofd van de Oekrainsche delegatie, de door de dele gatie van Uruguay ingediende motie om de oorlogsmisdadigers te Neurenberg niet met den dood te straffen, als fascistisch bestempelde. Manoeilsky zeide, dat indien hij niet wist, dat deze motie van een delegatie bij de U.N.O. afkomstig was, hij zou hebben aangenomen, dat zij uit Nazi-Duitschland stamde. Hij herinnerde de delegatie van Uruguay aan de honderdduizenden bur gers die in Kief door de Duitschers wa ren vermoord en aan de duizenden paren schoenen, toebehoorend aan de kinderen, die in de Nazi-gaskamers zijn omgebracht. Dit voorstel, aldus Manoeilsky, is een be dreiging voor het bestaan van de U.N.O. en ik beschouw het als een diepe wonde, toegebracht aan het Europeesche geweten. De voorzitter, Spaak* zeide er zeker van te zijn, dat dc delegatie van Uruguay zich er niet van bewust i» geweest, welk effect haar motie op Europeanen moest maken. De algemeenc vergadering wordt hiermede in een zeer moeilijke positie gebracht. Spaak verzocht Uruguay derhalve de mo tie in te trekken. Hiertoe heeft de delegatie van Uruguay voorloopig besloten, om in overleg te tre den met haar regeering. Togo en Kameroen onder trusteeship. De Fransche ministerraad heeft heden besloten, Togo en Kameroen onder trusteeship te stellen. Het plan zal door de Fransche regeering aan de U.N.O. wor den voorgelegd. De Panameesche gedelegeerde heeft een formeel verzoek aan de Ver. Naties over handigd, waarin verzocht wordt de reso luties van San Francisco en Potsdam, met betrekking tot Spanje, toe te passen. In dien het aangenomen wordt, zal het op de agenda geplaatst worden. De Indonesische kwestie United Press meldt, dat hedenavond de kwestie van dc Britsche troepen in Indo nesië in den Veiligheidsraad aan de orde zal komen. Waarnemers verwachten, dat de Oekrainsche motie terzake zal worden ingetrokken. A.N.P. meldt over deze zaak, dat het eerst het woord gevoerd zal worden door den afgevaardigde van de Oekraïne Ma noeilsky, daarna zal Bevin het Engelsche standpunt uiteenzetten en waarschijnlijk verklaren, dat Gr. Brittannië niets liever doet dan zoo spoedig mogelijk zijn troe pen terugtrekken. Vervolgens zal minister Van Kleffens de Nederlandsche inzichten kenbaar maken. Dit persbureau maakt evenwel geen melding over een eventueele intrekking van de motie. Naar handelsaccoord België—Nederland Het A.N.P. meldt: De handelsbesprekin gen tusschen België en Nederland zullen deze week in Den Haag worden voortge zet en daar hun beslissing krijgen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal deze beslissing waarschijnlijk zijn, dat een handelsaccoord gesloten wordt voor den loop van 1946. Naar verluidt, zou in het accoord een overschot aan export van België naar Nederland voorzien zijn van 25 milliard frank. De Nederlanders zijn bereid, de glasmarkt volledig door de Belgische ex porteurs te laten beheerschen. Behalve glas zal België in den loop van 1946 ook textielartikelen naar Nederland zenden, alsook meststoffen en ceramische producten. België zal op zijn beurt tal van produc ten afnemen, waarbij men vrij vlug zal terugkeeren tot traditioneele importwaren, zooals zuivelartikelen. Van Belgische zijde wil men den toestand vermijden, die soms vóór 1939 voorkwam, toen enkele Neder landsche exporteurs naar België de prij zen bedierven op de Belgische markt. Dc gemengde commissie zal daarvoor zorg moeten dragen. De kleinere moeilijkheden die nog weggeruimd moeten worden, zijn o.m. de vlaskwestie, die van Nederland sche zijde eenigszins stroef bekeken wordt en de moeilijkheid van de glasverpakking. Ook zal een beginselovereenkomst gevon den moeten worden inzake de schadever goeding. Het is immers billijk, dat de Nederlandsche oorlogsslachtoffers in Bel gië op gelijken voet behandeld worden als de Belgische oorlogsslachtoffers in Neder land en vice versa. Een handelsaccoord 1946, hoe noodig ook, beteekent dat de economische betrekkin gen tusschen Nederland en België zich in hetzelfde stadium bevinden als de respec tieve betrekkingen van beide lage landen met b.v. Denemarken en Zweden. Men lijkt zich dus te beperken tot het systeem van handelsaccoorden, die misschien ge leidelijk ruimer en ruimer zullen worden opgevat. Nog 20.000 Duitschers in ons land Het „Haagsch Dagblad" heeft scherpe critiek geleverd op het regeeringsbeleid ten aanzien van de hier nog verblijvende 20.000 Duitschers. Deze personen wonen in Nederlandsche huizen en leven van hun „bevroren" banksaldi. Alleen in den Haag wonen er al 2.000, die „natuurlijk nooit iets te maken gehad hebben met politiek". Velen wan deze gezinnen worden trouw bediend door dezelfde „(Wetchen" of „Trudi" die indertijd méé kwam uit Duitschland. Het „Haagsch Dagblad" merkt op, dat de overheid zich in dezen verontschuldigt door aan te voeren, dat de Duitsche grens door de geallieerden gesloten is, om te voorkomen, dot nog meer „Reichsdeutschen" het land binnen vloeien. Het blad stelt voor, dat dc regeering deze aangelegenheid direct en stevig aan pakt, daar deze traineerende kwestie langzamerhand een comedie dreigt te wor den met de Rijksduitschers als een lachend publiek. Het woord is aan... C e 1 s u s: Recht is de wetenschap van wat goed en billijk is. Voorwaarden verzwaard In ons vorige nummer hebben wij ver meld, dat in de vroegere infanterie- kazerne aan den Koudenhorn thans 2000 mannen en in „Duinrust" te Overveen 1000 vrouwen gevangen zitten, dat dit alle maal menschen zijn die geacht worden, in aanmerking te komen voor berechting voor een Bijzonder Gerechtshof of een tribunaal en dat de vrijlating van lichte gevallen hier is afgeloopen. De meesten zijn omstreeks Kerstmis ontslagen. Hei betrof hier ongeveer 500 menschen. Naar aanleiding van dit bericht ont vangen wij mededeelingcn waaruit blijk dat het nadere toelichting behoeft. Ver leden jaar waren door den Militairen Commissaris drie Commissies van Adv- s voor de Vrijlating uit de Haarlemsche burgerij samengesteld. Deze traden ge durende geruimen tijd als raadgevers op. Toen eenige maanden geleden dc di recteur-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging werd benoemd en de vrij lating geheel ging ressorteeren onder den procureur-fiscaal te Amsterdam, werd een officier-commissaris te Haar lem benoemd als gemachtigde voor do vrijlating. Deze begon met de commis sies van Advies samen te werken, maar moest reeds in dc tweede bijeenkomst mededeelen, dat hij uit Amsterdam nieuwe richtlijnen voor de vrijlating had ontvangen, die van «trikt-vertrouwelij- ken aard waren. Hij kon ze niet aan da commissies mededeelen. Die begrepen niet hoe ze dan adviseeren konden en maakten bezwaren. Ook werd den leden wel duidelijk, dat de voorwaarden voor vrijlating verzwaard waren. Stringenter bepalingen waren gemaakt. Dit is de re den, dat na Kerstmis geen vrijlatingen meer hebben plaatsgehad. Kort na do tweede vergadering werden de commis sies ontbonden. De oud-leden van de commissies heb ben zich verplicht geacht, zich gezai len- lijk tol den Minister van Justitie te en den, teneinde te voorkomen dat een toe stand geschapen en bestendigd wordt, die zij als een onrecht beschouwen. Wij onderschrijven dit standpunt van do oud-leden der commissies ten volle. Wi1 begrijpen niet op welken rechtsgrond richtlijnen voor vrijlating, die in vele ge vallen zijn toegepast, kunnen worden ge wijzigd en strenger gemaakt Dit is geen recht. Volgens dit systeem houdt men menschen gevangen, die voor Kerstmis zouden zijn vrijgelaten als hun zaak toen toevallig al aan de orde was geweest. Bovendien vernemen wij dat deze nieuwe richtlijnen alleen voor het ressort van den Amsterdamschcn procureur-fiscaal gelden, waaruit dus blijken zou dat ook voor de vrijlating alweer geen normen bestaan, die in het geheele land geldend zijn. A.N.P.-Aneta meldt, dat de maatrege len, die totnutoe de evacuatie hebben be lemmerd thans zijn opgeheven. Te zelfder tijd is de geheele evacuatie van Ned.- Indië, die in het verleden zooveel aanlei ding tot klachten heeft gegeven, opgedra gen aan een instantie „Het Centrale Eva cuatie-Bureau", dat voortaan alleen ver- Hls hot centrum van een wereldbcroci'. Industrie. Onder hun tent besproken de kooplieden de waarde va; n der fraaie producten, (P.) antwoordelijk is voor de evacuatie buiten en in Ned.-Indië en de hereeniging der gezinnen. De directeur en waarnemend directeur van het departement van economische za ken, de hecren van Hoogstraten en Honig, hebben tijdens een recent bezoek aan Bui tenzorg de houding van de bevolking ner gens vijandig bevonden. De heer Van' Hoogstraten constateerde, dat er geen noemenswaardig verkeer was en dat do armoede en het verval van de Soenda- neesche landelijke districten overal ken baar waren aan de poovere kleeding en' de uitgeteerde lichamen der bevolking. Het onderhoud van wegen en openbare werken werd totaal verwaarloosd, terwijl ook de stuwdammen overstroomingen dreigden te veroorzaken. De meeste Euro peesche huizen zijn door de Indonesiërs verlaten, die echter de sanitaire inrichtin gen. het houtwerk en de dakpannen heb ben meegenomen In het stadsgebied be vindt zich een Nederlnndsch kamp i""t 8000 menschen, waaronder vele Indone siërs en practisch de heele Chris*"-, gemeente van Depok, dat in Novo™»- van het vorige jaar werd geplunderd T,"i moreel in het kamp is slecht no - schen zijn apathisch ondanks het -> voedsel De kleeding laat alles *e w»'- schen over. terwiil elke mogelijkheid tot ontspanning ontbreekt ,.In derrelijke wanhopige omstandig heden", aldus besloot de heer Van Hooc- straten zlfn mededeellngen, „leven du«- zenden Nederlanders, die slechts één wensch koesteren: terug te koeren naar hun huizen op Java, niet naar Nederland of de groote Oost. Java is hun vaderland, waar zij werk en Jevensvreugde hebben ""«onden Het Un. Press-berlcht inzake een ver zoek vnn 1.2 millioen Chln""""i op N Su matra blijkt niet juist te z|;Op N Su matra wonen hoogstens enkele tiendui zenden Chineezen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1