Doodstraf wegens verraad geëischt Avonturen van Wag en Warrel Kortstondige staking Amsterdamsche Studenten gaan staken De Radio geeft vanavond De distributie Haïti KORT EN BONDIG Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam werden Dinsdag weer eenige verraadzaken behandeld. Een ervan ging tegen G. J. P. uit Zwanenburg en II. tv. D. uit Haarlem en deze ontlokte aan den advocaat-fiscaal die tegen I>. de doodstraf en ontzetting uit de kiesrechten eischte en tegen Post 12 jaar, met levenslange ontzetting, de woor den. dat men hier weer met echte N.S.B.- streken te maken had. P. en D., beiden lid van de N.S.B. en laatstgenoemde later W.A.-man en land- wachter, hadden eind 1940 aan de Duit schers opgegeven, dat get. A. de Bas, di recteur van de kistenfabriek te Halfweg, een revolver in zijn bezit had, illegale blaadjes verspreidde, Hitler beleedigd had en op kantoor Raar den Engelschen zen der luisterde. In Juli 1941 hebben zij dit in de Euterpestraat te Amsterdam nog eens tegenover den S. D. bevestigd. P. heeft later zijn spijt over het gebeurde betuigd De verdediger van den eersten verd. voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat zijn medeverd. verklaard had, dat get. De Bas een dreigement had geuit. De verdediger van D. zeide, dat verd. geens zins- de bedoeling heeft gehad den vijand hulp te verleenen, maar den get. een hak had willen zetten. Ook vroeg hij het Hof rekening te houden met den tijd, waarin het ten laste gelegde is geschied, toen de Duit6chers nog niet zoo scherp optraden. Verraad? Uitvoerig behandelde het Hof de zaak tegen den Haarlemschen kapper L. K. Cr., die volgens de dagvaarding in 1943 aan enkele nat.-soc. gezinde rechercheurs van den Inlichtingendienst een* aantal namen en adressen had opgegeven van personen, die Joodsche Nederlanders verborgen hiel den, hen van bonkaarten voorzagen enz. Een dier rechercheurs, W. M. Willemsen, verklaarde bij verd. twee jonge Joden te hebben gearresteerd. Wie bij de politie aangifte had gedaan, was hem niet be kend. Bij zijn verhoor had verd. onder een zekere pressie een aantal namen genoemd. Bij het verdere verhoor bleek, dat al deze personen, onder wie arts v. Asperen, door de politie zijn gearresteerd en evenals verd. een tijdlang in Amersfoort hebben gezeten. Get. G. P. A. Engels zeide, dat verd. bij hem was gekomen met de vraag of hij in de krant had gelezen, dat wie zelf aangaf, dat hij Joden verboren hield, geen straf In «lit. gebouw. Droef 32, zal het Ifaar- Kmum-Ih* Tribunaal zijn intrek nemen. in de Amsterdamsche haven Nadat Maandag reeds in de Amsterdam- ache haven een aantal arbeiders het werk had neergelegd, is Dinsdagmorgen een door de Eenheids Vak Centrale georgani seerde staking uitgebroken. Het betrof een staking van losse en vaste havenarbeiders. De oorzaak was een loon- geschil. De staking omvatte ongeveer 1400 man. In den loop van den middag werd er een bijeenkomst van de stakers gehouden onder leiding van de E.V.C. Besloten werd de staking weer op te heffen. Donderdag morgen zal een delegatie van 4 arbeiders een onderhoud aanvragen met minister Drees, minister van Sociale Zaken. De vergadering besloot dat indien in verloop van één week geen inwilliging van de eischcn zal komen, een nieuwe staking practisch onvermijdelijk zal zijn. Ook de havenarbeiders in Rotterdam zijn ontevreden met hun loonen. Daar is het nog niet tot een staking gekomen, doch het resultaat van de bespreking met mi nister Drees zal hierop zonder twijfel van Jnv:ord zijn, zoo werd medegedeeld. Oe voornaamste eisch van de stakers is het verkrijgen van een toeslag van één gulden op iedere werktaak, hetgeen ge middeld neerkomt op een weekloon van f 47 bij regelmatig werk, terwijl bij geen werk een loon van f 36 in de week voor de vaste arbeiders wordt verlangd. zou krijgen. Daaraan had verd. toege voegd: ik ga zeggen, dat ik er in huis heb. Verd. ontkende ten stelligste iets in dien geest te hebben gezegd. Get. v Waas—Bok. die eveneens Jood sche Nederlanders hielp, had, toen zij weer een onderduik-adres zocht, verd.'s naam opgekregen zonder een goede aanduiding van zijn woning en was daardoor bij de S. D.-agente Appeldoorn terechtgekomen, die haar in de val had gelokt. De adv. fiscaal vond nog zooveel twij felachtige elementen in deze zaak, dat hij meende, dat vrijspraak zou moeten volgen. Mocht het Hof echter na ampele overwe ging het bewijs wel geleverd achten, dan verdiende verd. een strenge straf. Overi gens betreurde hij, dat niet kon worden uitgezocht wie toen zoovele menschen heeft verraden, van wie men nadien niets meer heeft gehoord. Mr. M. D. Proper achtte geen enkel be wijs van verd.'s schuld aanwezig en wees er nog op, dat hij op geen enkele wijze in den oorlog den vijand hulp heeft verleend. De roof der Duitschers In Duitschland zijn den laatsten tijd vrij belangrijke vondsten gedaan wat betreft het door de Duitschers geroofde goed. Zelfs zijn verschillende volledige fabrieks- installaties teruggevonden. Zooals men weet, hebben de Duitschers indertijd ook vrijwel de geheele appara tuur van de Centrale Werkplaats der Spoorwegen te Haarlem weggevoerd. Ook daarnaar is gezocht, maar tot heden is het slechts gelukt een partij magazijn- goederen op te sporen. Ontslag van prof, Wibaut gevraagd In de studentenbioscoop „Kriterion" te Amsterdam hebben studenten van facul teiten der Amsterdamsche Universiteit, onder leiding van het bestuur der Alge- meene Studentenvereeniging „Amster dam", een vergadering belegd, ter bespre king van de nog te treffen maatregelen tegen het weder in functie treden van prof. dr. J. P. Wibaut, ais hoogleeraar in de or ganische chemie aan de natuurphilosophi- sche faculteit Prof. Wibaut wordt zoo meldt het A.N.P naast een karakterlooze houding ten tijde der loyaliteitsverklaringen, ver weten, dat hij nadien het ambt van rector magnificus der universiteit heeft aan vaard (toen du6 slechts de studenten, die geteekend hadden de universiteit nog kon den bezoeken) er er zich in die functie toe heeft geleend een lijst met namen van meisjesstudenten af te geven aan het Ge westelijk Arbeidsbureau te Amsterdam. Met de beslissing van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van dor Leeuw, waarbij prof. Wibaut na een periode van enkele maan den, waarin hij van zijn ambt gestaakt is geweest, Donderdag a s. weer in zijn functie wordt hersteld, kunnen de studen ten zich niet vcreenigen. Na zeer con sciëntieuze openbare besprekingen van den ledenraad der studentenvereeniging, waarbij de praeses de leden op de draag wijdte van de te nemen beslissingen wees, ging men tot een geheime stemming over Het resultaat daarvan was, dat de raad bijna eenstemmig van oordeel was, dat prof. Wibaut voor de studenten als hoog- Ieeraar onaanvaardbaar is, dat zij zich niet bij de beslissing van den minister behoeven neer te leggen en dat het recht van staken ook voor de studenten aan vaardbaar is. Met instemming van de geheele verga dering en den ledenraad besloot het A.S.V.A.-be6tuur daarop, overwegende, dat prof. Wibaut onaanvaardbaar is cn dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ondanks vele protesten, den professor in zijn ambt heeft laten te- rugkeeren, de Amsterdamsche studenten van alle faculteiten te adviseeren van Donderdag a.s. af geen colleges of prac tica meer te volgen, zoolang prof. Wibaut geen ontslag genomen heeft, of zoolang aan hem geen ontslag is verleend Deze staking omvat bijna 4000 studenten. Naar aanleiding van de staking heeft de rector aan de hoogleeraren en andere do centen verzocht Donderdag, Vrijdag en Zaterdag geen colleges en practica tc geven, ten einde in een rustige sfeer met de studenten en andere betrokkenen te kunnen overleggen en te trachten geza menlijk met ben tot een voor alle partijen zooveel mogelijk bevredigende oplossing te komen. HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Volksherstel. NCRV 17.35 Gr. muz. 18.00 Bournemouth Stedelijk Orkest. 18.00 Orgel en sopraan (Intermezzo RNIO 18.15 Eng. les). RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.18 Progr over/. 19 20 Gultaarspel. RNIO 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws NCRV 20.05 Radlo-philh. ork. (Intermezzo: 21.00 Hu mor). RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actueel 22.30 Populaire orkestmuziek. 23.15 Gr. muz. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. VARA 17.30 Johan Jong en Frans v. Schalk. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Vibra-sextet. RNIO 18.30 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Overheidsleiding en belastingpolitlek. 19.45 Juan Petro's ork. VPRO 19.30 Ds. J. Zuurdeeg RNIO 20,00 Nieuws. VARA 20.05 „Cantore" o. 1. v. J. Corduwener. 21.00 Drie vrouwen - drie verhalen. 21.15 Gr. muz. 21.30 Resid. ork. 22.15 Gr. muz. 22.30 Eddy Walis. 22.45 Geeste lijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23,15 Tar^o's 23.30 Bekende dansork. Hengelo, tijdelijk Venetië De enorme aanwas van water door de Driener- en Berflobeek heeft tientallen straten van Hengelo onder water gezet. Verschillende hoofdstraten wei-den her schapen in kolkende rivieren, de pleinen en open vlakten, ontstaan door de af braak van gebombardeerde panden, zagen er uit als meren. In de meeste fabrieken moest het werk gestaakt worden. Duizen den arbeiders konden niet aan het werk gaan, omdat ze de fabrieken en werkplaat sen niet konden bereiken. "De scholen bleven om de2elfde reden gesloten. Daar, waar de wegen onder spoorlijnen door geleid werden, stond tot twee en een halve meter water boven het wegdek. Om een einde te maken aan den water-over last is men er tenslotte toe overgegaan, een afvoersloot te graven naar het Twente kanaal. Het verkeer in den Achterhoek. Te Deventer is een overzetveer voor voetgangers over den IJsel gemaakt. Overigens is de communicatie tusschen beide rivieroevers per trein mogelijk, n.l. van Deventer naar Twello en omgekeerd, 's Morgens en 's avonds laten de Ned. Spoorwegen publiek toe, om zich over de spoorbrug van Deventer te begeven naar de overzijde. De Koerhuisbeek is buiten haar oevers getreden. Men kan echter Van Deventer naar Zutphen nog over den rijksweg tot Bathmen en vandaar over Gorssel naar Zutphen. De kaden langs den IJsel in Deventer staan nu diep onder water. In de omge ving der stad zijn aan de Oostzijde op nieuw eenige boerderijen door het water van den weg afgesneden. In Raalte zijn burgers opgeroepen om te helpen bij de bedijking. Van de zijde der Ned. Spoorwegen deelt men mede, dat het bericht over de sta king van het spoorwegverkeer op het baan vak Borne—Almelo onjuist is. Men Han normaal op het traject DeventerAlmelo Hengelo v.v. reizen. Het verkeer op het baanvak Winterswijk Doetinchem, dat van 9 Febr. af moest worden gestaakt, is met ingang van heden hervat. De busdienst ZutphenDeventer der Ned. Spoorwegen is gestaakt wegens te hoogen waterstand. Koninklijk bezoek aan Amsterdam Donderdagmorgen 14 Februari om 10 uur zal de Koningin in de Amsterdamsche haven H. M. torpedobootjager „Evertsen" en*het fregat „Joh. Maurits" inspectceren. De „Joh. Maurits" vertrekt Vrijdag 15 Februari naar West-Indië; de „Evertsen" die door de Nederlandsche regeering in December 1945 van de Engelsche marine is overgenomen, vertrekt Zondag 17 Febr. naar Oost-nldië. C. J. Mieras 2.1 Jaar aan «Ion Keu ringed lenst Vrijdag 15 Februari zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer C. J. Mieras door het gemeentebestuur werd benoemd tot directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, Bij den aanvang van zijn functie in 1921 was deze dienst genaamd Gemeentelijke Keuringsdienst vxan Voedingsmidde len, liet controle-gebied beperkte zich tot Haarlem en de omliggende gemeenten. In 1922 werd, bij het in werking treden der Warenwet, het rayon vergroot en de naam vanaden dienst veranderd in Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem. Thans is aan den heer Mieras toever trouwd de controle op de hygiëne bij de 'bereiding en verdere behandeling, de sa menstelling en kwaliteit onzer levensmid delen en alles wat daarmede samenhangt in een gebied dat nu 38 gemeenten omvat Het vele goede en opbouwende werk in deze 25 jaar tot stand gebracht, is niet in enkele regels weer te geven. Als wij slechts een vergelijking maken met den toestand in den melkhandel, de broodbe reiding en speciaal de ijsbereiding, komt duidelijk naar voren wat in deze ambts periode, in samenwerking met de belang hebbende groepen, tot stand is gebracht. Weer sinaasappelen voor kinderen Kinderen, geboren in 1925 of later, krij gen 500 gram sinaasappelen. Ingeleverd moeten worden bon B73, C73, D73 ol E73 dor bonkaart K602 uiterlijk op Zaterdag 16 Februari. De aflevering zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Diner Ie Port-au-Prince In mijn aanteekenboekje zie ik dat ik, vandaag precies twee jaar geleden, een afspraak om te dineeren had in het kleine restaurant Kalmar aan het Champ de Mars van Port-au-Princc, de zeer arme en zeer warme hoofdstad van de negerrepu- bliek 'Haïti. Die korte aanteekening brengt mij in mijn gedachten terug naar dal kleine land, de helft van het eiland Hispaniola, in de heete zon van de Caraibische Zee. En ik zie Port-au-Prince. Met zijn vreemde, half-gothische, half-Moorsche kathedraal, mei zijn duizenden krotten in de buitenwijken. Naakte kinderen, naakte honden en naakte varkens. En een walgelijke geur van bederf in de zon. Met zijn tientallen witte villa's droomend in de verrukking van dik-trossige, vuurroode en felgele bougainvilles. Met zijn eene drukke winkelstraat, waar zoowaar een zwarte verkeersagent onder een roode parasol op een cementen rond voetstuk staat te gebaren. Zijn Champ de Mars met de standbeelden van Haiti's vrijheidshel den: Toussaint J' Ouverture en Pétion en het prachtige paleis van Son Excellence den president der Republiek: een breed en roomwit gebouw, dat fel afsteekt tegen de donkergroen-beboschte heuvels, die de hoofdstad omsluiten. Een vreemde stad in een wonderlijk land. Een wonderlijk, achterlijk land mid den in het twintigste ceuwsche wereld deel Amerika. Een stad met een modern vliegveld, met drie bioscopen, en een kleine universiteit; met -wat aardige restaurants én een mooi hospitaal en prachtige buitenverblijven, waar de vreemde gezanten wonen in een land dat geen tien kilometer spoor weg heeft en waar de vrouwen bloots voets en met haar waren op het hoofd ter markt gaan: een wandeling van soms drie dagen heen cn drie dagen terug. Een land, waar kleine dagbladen en smalle verzenbundels in een oud en prach tig Fransch worden geschreven, maar waar de volkstaal, die Créole heet, een wonderlijk mengsel is van Afrikaansch en Fransch en ge moet de dreunende riten van den wreeden en vreemden Voedoe- godsdienst, op het weemoedige en opwin dende rhythme van doffe trommels heb ben gehoord ergens op de hoogvlakte of in een woud, bij het flakkerltcht van een klein vuur, om te weten en vooral: om te gevoelen, welk een wonderlijk oud volk hier leeft in een wereld, die men „de nieuwe" noemt. Vandaag, twee jaar geledenIn Haïti. Een maaltijd in een kleinen tuin aan een groot plein. Een vreemde nachthemel ert de late koelte na een heeten dag. In de stad mulatten in keurige witte pakken: M'sicur Ie sénateur: son excel lence ie président du sénat; de kleine ge neraal van het aardige legertje dat Garde Républicaine heet, de zwarte president van het Hooggerechtshof, de professoren, de ministers, de dichters en de journalis ten. En over de heuvels een heet en bar land. Hutten cn varkens en marktplaatsen met menschen, in flarden gehuld, druk babbelend en lachend. een klaterende fontein in 't midden. Een land waar zwarte generaals in rood- en-goud de dure vrijheid bevochten op het Napoleontische Frankrijk. Het grootste bouwwerk, dat die vrij heidsstrijd optrok: La Citadcile, duizend meter boven de vlakten van Haiti's Oost kust, heb ik, verbijsterd om de macht van dit bouwsel, op een stillen, heeten Zondag bezocht. Ik wil u later van Haïti nog wat meer vertellen. Mr. ,E. F.LIAS. Een wilde staking op Schiphol pok op Schiphol is een staking uitge broken, die ongeveer 500 arbeiders omvat. Tegen het advies van de organisaties zijn de arbeiders op de luchthaven in staking gegaan, omdat de contactcommissie werd uitgeschakeld. AGENDA. Stadsschouwburg: Czardasvorstin. 19.30 uur. Ged. Oude Gracht 104: Lezing Dr. S. Elzinga voor de N. V. B, Rembrandt: Soldaten zon der Uniform. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Cinema Palace: Moskousc-he Nachten. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J.). Luxor: Wedding Night, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J Frans Hals: Het Balboekje, 14. 18.15. 19 en 21.15 u. (18 J.). DONDERDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg en Bioscopen: als Woens dag. Gem. Concertgebouw: I Chant de la Cloche (generale repetitie), 19 uur. Wag's karretje rijst langzaam uit zijn gekantelden stand, omhoog en ploft even later met een smak op zijn tner wielen terug. De aarde scheurt en het beteuterde hoofd van.... den regen worm komt er bovenuit kijken. Wag loopt op het opduikende hoofd toe en begint er tegen te praten, een beetje kwaad: ,jZoo zoo, wou jij dus mijn wa gentje stelen, mannetje, jij leelijk. Maar de regenworm irurmt zich varder omhoog, betast de buil, die op zijn kop prijkt en smeekt Wag. toch medelijden te hebben, want zijn vrouw lag ziele en nu ivilde hij den dokter halen enne hij kon het echt niet helpen BINNENLAND. Bij een hotsing tus schen een militaire auto en een trein is bij het Maastunnelplein te Rot terdam een 20-jarig meisje, dat op de auto mocht meerijden, ge dood. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend. De veerdienst bij Pannerdcn is hersteld, zoodat de verbinding voor het autoverkeer van Nijmegen en Am- hem naar Lijmers en den achterhoek, via Doornenburg-Aerdtsche- brug, weer mogelijk is. De minister van justitie installeerde een staatscommissie, welke de opdracht heeft om de regeering van advies të dienen inzake de af schaffing van het be zettingsrecht of de ver vanging daarvan door voorzieningen «van den Nederlandschen wet gever. De tarieven voor goederenvervoer worden met 1 Maart door de Ned. Spoorwegen ver hoogd, Friesche dagen wor den in Leeuwarden ge organiseerd op 7, 8 en 9 Mei. Er zal daarbij ge toond worden wat Fries land op industrieel-, landbouwköndlg en cul tureel gebied presteert. Het programma ver meldt een tentoonstel ling, een fokveedag, enz. I)e synode der Ge- ref. Kerken kwam ie Utrecht bijeen. In zijn openingswoord zei ös. Duursma dat er een ernstige drang is om te zoeken naaY hereeniging met wat zich af scheidde. Pasvisa zullen na 1 Maart voor het verkeer tusschen Nederland en België niet meer noodig zijn voor personen van Nederlandsche en van Belgische nationaliteit. De waarnemend burgemeester van Am sterdam, de heer de Boer, heeft zich dezer dagen positief uitgela ten over zijn voorne men op 28 Februari zijn functie neer te leggen, in verband met zijn a.s. vertrek naar Ned. Indië. Haarlem en Omgeving. De Haarlemsche M. 'J'. S. viert haar 5e Lustrum, Vrijdag 22 Fe bruari van 8.30—11.30 worden zwemwedstrij den gehouden, 's mid dags receptie en revue in den Stadsschouwburg en 's avonds eveneens revue. Zaterdags: tot 15 uur voetbal en hockey, 18—21 uur diner voor ge- noodigden en 21.15 uur het traditioneele bal in Biinkmann. In het Huis voor Ouders en Opvoeders, Lange Margarethasiraat, Haarlem, heeft mevr. M. A. ter HaarCraan- dijk een lezing gehou den over „Aanmoedi ging als belangrijke fac tor in de opvoeding". Zij hield een pleidooi voor meer vertrouwen in de eigen krachten van het kind, opdat dit met het noodige zelf vertrouwen de wereld In zal kunnen gaan. De heer p. Nouwens, thans werkzaam als chef Van de afdeellng Offset- drukkerij A van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting hoopt op 1 Maart den dag te herdenken waar op hij, 25 Jaar geleden, bij genoemde N.V. In dienst trad. De pianist Stevan Bergman zal Donderdag 21 Februari in de Gem. Concertzaal te Haarlem, een recital geven in de abonnements-serie van Toonkunst. Het pro gramma bevat weiken van Scarlatti, Bach, Rachmaninoff en Cho pin. Wouter de Geus, pianist, geeft Zaterdag lü Febr. in de Begijn hofkapel te Haarlem een recital. Het program ma bevat werken van: Béla Bartók, Chopin, Debussy, Moussorgsky en Mozart. Een glasactie voor de getroffen gebieden wordt in Bennebroek op Zaterdag 15 Februari ge houden. De Protestantsche begraafplaats te Benne broek zal worden uit gebreid. Donderdag 14 Febr. nieuwe bonkaarten af halen in de Vleeschhal voor de letters N en R. C. D. D. Duyven- dak te Haarlem is te Lelden bevorderd lot art*.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2