m MOET, aCke,*™ Sport in het Kort „Baars" Autodiensten Medebewoning DE WASCHMAND leeg! Katholieke Volkspartij en Partij van ilen Arbeid. Ontwerp voor een gein pol ijk urKen(iepii)f(ram. De Katholieke Volkspartij deelt het vol gende mede: De Katholieke Volkspartij heeft, na ken nisneming van het gepubliceerde urgen tieprogram van de nieuwe Partij van den Arbeid, een ontwerp voor een gezamenlijk urgentieprogram opgemaakt, dal mede ten grondslag zal liggen aan dc besprekingen, welke ter zake tusschen de daartoe genoo- digde partijen zullen worden gevoerd. In dit ontwerp der Katholieke Volks partij is voorzoover mogelijk aan sluiting gezocht aan het urgentieprogram van de Partij voor den Arbeid. Verschei dene punten daarvan zijn hierin zelfs let terlijk opgenomen. Het beVat echter voorts, naast wijzigingen, een niet onbe langrijk aantal aanvullingen. .Door deze wijzigingen en aanvullingen is mede gereikt, dat het ontwerp zoowel voor wat den inhoud als voor wat de daaruit blijkende sfeer betreft, rekening houdt met de bijzondere staatkundige en maatschappelijke eischen, die uit de be ginselen der Katholieke Volkspartij voort vloeien. Geloof en wetenschap Dinsdagavond hield drs. Th. Zwartkruis voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap" een voordracht over „Hereeniglngsperspec- tieven in Engeland", waarin de kansen der Engelsche Staatskerk om naar de R, Katho lieke Kerk over te gaan, werden uiteen gezet. De spreker gaf eerst een overzicht van de vele schakeeringen In de Church of Eng land, van welke richtingen de z.g. High Church de Katholieke opvattingen en liturgie het dichtst benadert. Er. zijn echter belang rijke doctrinaire verschillen; een der meest principleele is. dat de continuïteit der Angii- caansche Kerk sinds het schisma van Hen drik VIII verstoord is mede door den sterk Calvinistischen inslag, die tijdens Koningin Elisabeth ontstond, loiter is weer veel van het R. Kath. ritueel ingevoerd, waartegen thans de z.g. low-churchers heftig agecren. Drs. Zwartkruis meende aan het slot vap zijn betoog, eenigszins optimistisch te mogen zijn over de kansen op aansluiting al vormde het Engelsche isolationimse z. i. een moeilijkheid. Sinds de bekeering van Cardi- naal Newman, honderd jaar geleden, was de R. K. Kerk tn Engeland gestadigd gegroeid, zoowel 5n aantal harer leden als in de ver antwoording van haar overtuiging. Zij heeft thans vele vooraanstaande leden in alle deelen van het keilielljk en maatschappelijk leven. Ook de oecumenische gedachte telt in Engeland vele aanhangers. Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen 9 Febr.: „Surte" (Ned.) van Nakskiw. klei; „Plover" (Eng.) van Londen; „Alt" (Eng.) stukgoed; „Mercurius" (Zweden); „Belridge Hill" (Amerika) van Ctristobal, benzine; „Dor drecht" (Ned.) van Nigeria, nieuwe matex; Vlaardingen. palmolie. 10 Febr.: „Mecklenburg" (Ned van Har wich, passagiers; „Batavier 2" (Ned.) van Harwich, passagiers; „Wallonia" (Zwe den) van Gothenburg, stukgoed; „Oranje polder" (Ned.) van Londen, stukgoed; „John W Arey" (Eng.) van Avonmouth, gerst; „Samyale" (Eng.) van Londen, auto's; „Salando" (Ned.) van Delfzijl, ledig „Orpheus" (Ned.) van Leixoes, hars; „Ja-- mes G. SWisshelm" van Hantonroads, ko len; „Olse" (Nod.) van Londen, stukgoed; „Franca" (Ned.) van Middlesborough, quick dispatch, ijzer; „Mirza" (Ned.) van Aruba, olie; „Empire Regreen" (Eng.) te rug uit zee; „Grada" (Ned.) van Glasgow, vleeschconserven; „Rika" (Ned.) van Londen, cement; ..Vesten" (Zweden) van Rouaan, ledig; „Henk" (Ned), ledig; „Ingeborg" (Ned.) van New-Castle, ledig; „Finse" (Noorwegen) van Antwerpen ledig. 11 Febr.: „Capella" (Ned.) van West Hartlepool, dwarsliggers; „Abro" (Ned.) van Dieppe, bestemd voor Dordrecht; „Oranje Nassau" (Ned.) van Londen, pas sagiers; „Sandcnburg" (Ned.) van Esbjerg met boter; „Hercules" (Ned.) van Jaffa, sinaasappelen; „Reiger" (Ned.) van Lon den, cement. Rotterdamsche Lloyd: „Weltevreden" passeerde 10 Febr. 14 uur Gibraltar, 13 FebruaTi te Napels verwacht; „Bantam" 5 Februari van San Francisco, wordt den 25en Februari te Manilla verwacht. Spoorwegmannen feesten Zaterdagavond gaf de amusementsgrocp „Amcest" van het N. S.-personeel in Am sterdam een bonten avond voor de Haar- lemsche collega's leden van de Spoorweg- ATO-combinatie. De Amsterdammers zijn erin geslaagd in een half jaar tijds een behoorlijk peil te bereiken, dat door de Haarlemmers gewaardeerd werd, blijkens het applaus, dat vooral voor de tooncel- afdeeling groot was. Deze stond onder leiding van Gerrit van Ginkel. Amcest's voorzitter, de heer Florijn oogstte behalve als zoodanig, ook veel succes als confé rencier en xylofonist. Hij was het ook, die het gezellige bal leidde, dat het besluit was van dezen avond. N. Z. II.-Materiaal Ken commissie naai' Kiurelnnd Naar wij vernemen is dezer dagen een commissie van de N. Z. H. naar Engeland vertrokken in verband met den aankoop van materiaal. Het zal nog wel eenige weken duren voor de heeren terug komen. Tegenslag voor fietsendief Dinsdagavond trachtte een Jongeman zich meester te maken van een rijwiel, dat ln een Heemsteedsch voortutnjte op zijn eige naar wachtte. Deze eigenaar was toevallig een hulpagent van politie, die Juist uit de huisdeur kwam, toen man plus flets zouden eclipseeren. Prompt ontstond een Wild-West achtervolging, waarbij eenige schoten het effect verhoogden. De vluchteling kwam tot Staan en werd gearresteerd. Heden Joliaii v. Oldenbarnevelt De Johan van Oldenbarnevelt met re- patrieerenden uit Indonesië aan boord is hedenochtend om 11 uur de IJmuidensche sluis gepasseerd. Vanmiddag om drie uur kan het schip in Amsterdam verwacht worden. De zieken zullen vandaag nog, de anderen morgen van boord gaan. Van een der passagiers vernamen wij, dat de reis voorspoedig is verloopen. Het schip is rechtstreeks van het Suez-Kanaal naar IJmuiden doorgevaren, alleen in de Downs heeft men een half uur stilgelegen. Er heerschte aan boord een opgewekte stemming Het aantal zieken, zoo verna men wij, is niet groot. Tijdens de reis is een der opvarenden, een lid van de be manning, overleden. Dc Boissevain-- Vrqdag of Zaterdag De Boissevain van de K.P.M., die even eens met repatrieerenden op weg is naar Amsterdam, wordt a.s. Vrijdag of Zater dag in IJmuiden verwacht. Het beruchte hoekje De hoek Tetterodeweg—Bloemend, weg is nog steeds een bijzonder gevaarlijk punt voor liet verkeer. Dinsdag draaide een per sonen-auto den hoek om naar Bloemendaal. ■Door het slechte zicht ter plaatse werd deze zijdelings aangereden door een vrachtwagen, did de botsing beter doorstond dan tie luxe- wagen, waar weinig luxe van over bleef. De beide inzittenden, die door glasscherven ver wond waren, konden na op het politiebureau verbonden te zijn, naar huis gaan. Nachtwakers Door den Centralen Bond van Trans portarbeiders werd een vergadering ge houden met de wakers van den Nacht veiligheidsdienst, ter bespreking van de loon- en arbeidsvoorwaarden. Door den heer A. Mars werd een over zicht gegeven van de verrichtingen van het bestuur om te komen tot een alge- meene geldende regeling. Hij betoogde dat dit noodzakelijk is, daar nog weken van 70 uren worden gemaakt, terwijl elders de arbeidstijd werd vastgesteld op 48 uur, met een vrijen nacht per week. Met algemeene stemmen werd beslo ten een krachtige actie te voeren voor een 48-urige werkweek, nhast andere noodzakelijke verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden. Voorts werd aan het bestuur verzocht pogingen in het werk te stellen voor extra voeding, daar de politie deze, met nog minder arbeids uren, wel ontvangt. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Plaatselijk nachtvorst, vooral in het Oos ten des lands, overdag matige tempera turen. Toenemende bewolking, in het bijzonder ip het Westen des lands, doch geen regen van beteekenis. Weinig wind. Ds. W C. van den Brink verlaat Heemstede Ds. W. C. van den Brink, predikant der Gereformeerde Kerk te Heemstede, heeft heden het beroep naar Veenendaal aan genomen. Hij bedankte tegelijk voor Er- mclo en Rotterdam-Zuid. LEZINGEN OVER DEN ONDERGROND- SOHEN STRIJD. De heer K. Rypma, oud-inspecteur van politie en oud-hoofd van de arrestatie- ploeg van den P.O.D. te Haarlem,die thans belast is met de liquidatie van de Lucht beschermingsdiensten, zal binnenkort naar Engeland vertrekken, om in Londen op uitnoodiging van Scotland Yard lezingen te houden over den ondergrondschen strijd in ons land. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 9 Febr., L. A. van der Mee- ren—Bouwmeester, z.; 10 Febr., H. E. Fehres —Otter, z.; 11 Febr., E. C. J. Portegies—Kla- bou, z.; K. E. WempeRinn, d.; T. J. van Zomeren—Verkerk, d.; J. M. Reichwein— Kortekaas, d.P. Linterman—Holst, z.; 13 Febr., W. T. Hoogstraten—van der Twijn, z. OVERLEDEN: 6 Febr,, V. L., d. van F. Moerkerk, Lootsstraat; 8 Febr., J. Nagtegaal, 65 j., Kiinkerstraat; 10 Febr., W., 2 j., d. van T. H. M, Terwee, Gasthuisvest; C. de Jong, 80 j., Reyer Anslostraat; P. van der Horst, 62 j., Maerten van Heemskerkstraat; 11 Febr. G. T, van ArkelReijm, 46 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 12 Febr.,. M. Nijholt en M H. Boumn; H. van Dijk en R. van den Oosterkamp; P. Busscher en A. Kippersluis; C. H. van den Berg en M. L. S. Minnaert; N. Kieefstra en A. A Neve; W. Spaans en W. J. Machielsen; C. Bakker en Ui. Mienis; J. Olie en A. M. E. van den Hoogen; W. L. de Groot en R. Vijfschaft; W. L. H. van Nlm- wegen en M. Berkhout. GEHUWD: 12 Febr., W. J. van Zutphen en E. C. Wëgcner; H. H. Krijgsman en N. van de Pol. Nieuws uil liet buitenland Een groote overstrooming bedreigt het Ruhrgeblcd. r»e commissie voor den permanenten zetel der Ver. Volken heeft na een moeizaam debat van tien dagen besloten het hoofd kwartier te vestigen In Westchester-Fairfield. De stemmingsuitslag.was 22 tegen 17 stem men. (U. P.). sir Sholto Douglas, maarschalk van de RAF volgt Montgomery als bevelhebber in Duitsehianc op. Een Zweedsche hulpexpeditie brengt 200 ton voedsel, kleeding en medicijnen naar Boedapest en Weenen. Tegen het einde van 1947 moet in de V. St. een begin zijn gemaakt met den bouw van 2.700.000 woningen in de lage en middel matige prijsklasse. Dc anti-communistenwetten in het Kanton-Genève zijn opgeheven. Volgens de „Journal of Teheran" maken de Sovjet-Russische troepen zich klaar om Perzle te ontruimen in Calcutta wordt gedemonstreerd van wege een veroordeelend vonnis tegen den tot het door de Japanners opgerichte „Nat. Indische leger" behoorenden kapitein Rasjid. In Cairo en Alexandria houden de stu denten anti-Britsche demonstraties. Le Chant de la Cloche Een voor Haarlem belangrijke muzikale ge beurtenis zal op Vrijdag 15 Febr. a.s. plaats hebben. Dan zal Haarlem's Gemengd Koor zijn zilveren jubileum vieren met een Feest- concert, waarop „Le Chant de la Cloche" zal worden uitgevoerd, voor zoover ik weet voor 't eerst te Haarlem Vincent d'Indy (1851—1931) was leerling, vriend en biograaf van César Franck, boven dien een ijverig bevorderaar van diens wer ken. Evenals zijn leermeester onderging hij den invloed van Rich. Wagner en wel op be slissende wijze na het bijwonen van de eerste uitvoeringen van „Dei Ring des Nibelungen" te Bayreuth. Men zal dien invloed zonder moeite in zijn werk kunnen herkennen. Te Parijs, waar hij zijn leven lang woonde, ontplooide D' Indy een veelzijdige en vrucht bare muzikale werkzaamheid. Hij introdu ceerde er werken van oude meesters (Monte verdi, Bach, Rameau e.a.), maar propageer de ook waar hij kon de werken van Debussy, wiens richting toch niet met de zijne strook te. Hij was een der oprichters van de be roemde „Scola Caritorum" en schreef be halve opera's, orkest- en kamermuziekwer- ken en een helaas onvoltooid gebleven Leerboek der Compositie. „Le Chant de ia Cloche" is niet zooals Max Bruch's „Das Lied von der Clocke" op den tekst van Schiller gebaseerd. Het is een légende dramatique, eigenlijk voor het too- neel bestemd, waarvan hij ook den tekst zelf schreef. De plaats der handeling wordt ge acht in N. Zwitserland te liggen en de hoofd persoon heeft dan ook een Duitschen naam: Wilhelm. Maar het geheel Is in een mystieke sfeer gehuld, die volkomen on-Germaansch is. Dit interessante werk elscht een groote orkestrale en solistische bezetting. Het ls een koene onderneming van Jan Booda en H. G. K. om het op te voeren. Moge het dan ook de verdiende belangstelling deelachtig worden. De staat van dienst van H. G. K geeft daar ook recht op. K. DE JONG. De beste klok ter wereld is door de En gelsche posterijen geconstrueerd. Zij geeft dén tijd tot een duizendste seconde nauw keurig aan. korfbal. Op Tweeden Pinksterdag (ïo Juni) zal op een nog nader te bepalen terrein in Den Haag een internationalen korfbaiwedstrijd tusschen Nederland cn Bel gië worden gespeeld. VOETBAL. in den returnwedstrijd voor de vijfde bekerronde van den Engelscjien Bond tusschen Chelsea en Aston Villa wist Aston Villa, evenals den eersten keer met 10 te winnen, zoodat Chelsea van verdere deelneming is uitgesloten BILJARTEN. Van 15 t.m. 19 Mei zal in de Rivièrahal te Rotterdam een drlelanden- wedstrijd tusschen Frankrijk, België en Ne derland worden gespeeld. Ieder land zal zes spelers afvaardigen, twee voor cadre 45/2, twee voor 71/2 en twee driebanden spelers. BOKSEN. Onder groot misnoegen'van het publiek gaf de Nederlandsche zwaargewicht- kampoen Dor us Elten in de eerste ronde tegen den Schotschen kampioen in zijn cate gorie den strijd op, toen nog geen hevige slag gewisseld was. IJSHOCKEY. Twintig Nederlandsche Ijshockeyers kwamen achtereenvolgens op het gladde vlak tegen de sterkste Canadee- sche combinatie die samengesteld kon wor- den. Deze wedstrijd diende als proefneming voor de ontmoeting van het Nedetiandscho team tegen Zwitserland op 26 Febr. De Ne- derlanders verloren met 160 en wisten al leen in het eerste speelgedeeite eenigen tegen-» stand te bieden. BENNEBROEK KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van de Katholieke Volkspartij. Voor de Tweede Kamerverkiezingen werden can- didaat gesteld Mr. Dr. J. Witteman, pater Magister S. Stokman, J. W. Lefeber en C, J. v. d. Ploeg. Voor de Prov. Staten P. G. Tel, P. v. Groeningen, A. Angenent, Mr, A. Roeffen en C. M. A. Koot. Haarlemsche Verre nl Ring „Maatschappelijke zorg voo zieken". Jaarl. Alp Ledenvergadering op Woensdag 20 Febr. des av. tc 830 ln het St. Elisabeth's Gasthuis. Op de agenda: Wij zlging der statuten. N-V. IIAAKL. HOTEL .MIJ. „LION IVOR" Verg. v. Aandeelhouders op 22 Febr 1946 's nam. 5 uur ten kantore der Mij. Agenda ligt ten kantore ter Inzage. DE DIRECTIE. AIr. Ledenvergadering tier Ver. „ARBEID ADELT", afd. Haarlem, op 27 Febr 1946 des ham. 3 uur boven het de pot, Groote Houtstraat 119. Le den. die deze vergadering wen- schen te bezoeken, worden ver zocht vóór Woensdag 20 Febr een uitnoodiging aan het de pot aan te vragen. DE POPPENDOKTER .1. FUTSELAAR Verglerdeweg 84. Haarlem-N. Speciaal, vertrouwd en billijk adres v. het repareeren v. alle soorten poppen en electr. mech. speelgoederen Tevens inkoop van allerlei ge bruikte Speelgoederen. Inmid dels hopen wij U van dienst tc kunnen z(jn en teekent beleefd aanbevelend J. FUTSELAAR. Bij ZWAAG GRONDIG ONDERRICHT! Alle muziekinstrum. (studie- gelegenh. ln dc school, m. gebr. v. lnstr.) Haarlem. Kruisstraat 17rd. (ing. Rlddcrstr Inschrijving dagelijks Ter overname aangeboden zeer mooi salonameublement Jonge lersche Terriers Heidewachtels, Cocker-Spanlels Herders, Bouvier, enz. Vakk. plukken, scheren, wasschen van alle soorten Honden. Dol's City Kennel WARMOKSSTR, 2. Tel. 17254. OPROEP TEXTIELLEVERANCIERS wel ke ln relatie gestaan hebben met SAL BLITZ, Anistelkade 50 Am.slerdam-Zuld, grossier In textielwarcn, worden beleefd verzocht zich ten spoedigste in verbinding te stellen met Mevr. J. BLITZ. PalestInnstraat 26 II tc Amsterdam-Zuid. OPROEP Het Nederlandsche Beheersin stituut, vertegenwoordiging Nijmegen, heeft ondergetceken de aangesteld als beheerder over het verinogen van den Heer G' A. H. Gccracdts, ge woond hebbende Batavieren- weg 12 te Nijmegen, tijdelijk exploitant van het Café Res taurant „Lldo", Plein 19 te Haarlem. Allen, die Iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van bovcngcnocmdcn persoon, of van hem gelden, goederen of andere waarden onder htm berusting hebben of tot eenl- gerlel rechtsbetrekking tot ge noemden persoon staan, wor den verzocht hiervan vóór 1 Maart 1946 opgave te doen aau De Vries en Co.. Accountants, St. Canislussingel 18 te Nij megen. Het niet voldoen hier aan is strafbn"- 'ntroVolge het Besluit Rcchtsh'-rs/c! Dc Beheerder Fr, tic Vries. VIJRESCII OF MKT: VAX DOR BINDING l)K NAHK IJ»»'» - SMAAK - VOEDING HEEFT U GOEDEREN TE VERVOEREN? Triuit ze dan vervoeren door HAARLEM—AMSTERDAM v.v. RAAM VEST 20, TELEFOON 14810. Oudei;o dome van goede gezondheid, zoekt in Heenietedé of omgeving een beschaafd tehuis. Bij voorkeur bij alleenwonende dame of klein gezin. Zij kan zelf enige kamers meubileren. Desgewenst ook na het stookseizoen tc betrekken. Ook een eerste klas beroepepension kan in aanmerking komen. Brieven p/a. Arthur van Cleeff* Zomerlaan 23, Heemstede. KUNSTVEILING „E. M. 2" Gebouw „Frascatl", Nes 65, A-daiii-C„ TVIef. 30307 Maandag 18 Febr. ajs. te 2 uur 58e YE1IJXG van oude, romantische cn moderne schilderijen tv.o. importante werken uit de Romantische en Ilaagsche school. Kijkdagen Zaterd. v. 10-4; Zond. v. 10-4 en boven dien voor hen die van buiten komen Maand. v. 10-12. ICenige werken van goed gehalte kunnen nog worden bijgevoegd ev. na tel. 30307 worden afgehaald. Gunstige ootid.. Vlotte afwikkeling, IHmt. verzekerd. Veilinglokaal „De Spaarnestad" o.I.v. Deurwaarder 1). G. VAN WIJNGAARDEN-, Groote Houtstraat 164 tegenover Ofneimi Palace» Haarlem, Telef. 10974. Voor de eerstvolgende veiling kunnen nog goederen! worden Ingebracht; op verzoek worde-n deze gehaald» Daarom: maak ervan, wat ervan te maken valt. De moeilijkheden zijn tijdelijk; in de toekomst zal het zelfwerkend RADIO N het vuile goed weer om- tooveren in een volmaakt schoone wasch, den trots van de huisvrouw. De vervaardiging van RADION vereischt grondstoffen van zoo prima kwe' teit, dat aanmaak nog niet mogelijk i

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3