Haarlems Dagblad De watersnood in Twente Honger in Britsch Indië iffllx 8 UNO bemoeit zich niet met Indonesië Truman kan zich niet aan Missouri ontworstelen Kritieke toestand in Almelo ®0e Jaargang So. 18255 Bureaux: Groote Houtstr. 93 cn Soendaplein 37, Haarlem ÏJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Poereboom Donderdag 14 Februari 194® Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 ER heerscht honger- in Britsch-Indië en een hongersnood bedreigt dit reus achtige Britsche koloniale gebied. Dat is al eerder bericht. Ik kom erop terug om dat bijzonderheden bekend geworden zijn en omdat in den loop dezer week een delegatie naar Londen en Washington ver trokken is om hulp te vragen uit de schuarsche voedsel-reserves, die de we reld nog verondersteld wordt te bezitten. Maar over de geheele linie is er een tekort. Want er heerscht een wereldcrisis in de voedselvoorziening. Dat is verleden week nog eens in onomwonden termen uiteen gezet door den Engelschen minister Sir Ben Smith, ter toelichting van het feit dat het uilmalingspercentage van de tarwe in zijn land verhoogd moest worden, om er zooveel mogelijk uit te halen. Daarmee wordi het brood in Engeland weer in kwa liteit verminderd en teruggebracht tot het gehalte van het brood in oorlogstijd. Ook in de Vereenigde Staten is het percenage verhoogd en op hetzelfde peil gebracht, dat in den laatsten tijd in Engeland gold. In de vergadering van de Vereenigde Naties heeft Bevin gisteren een plechtig beroep op de noodzaak van samenwerking tot overwinning van den nood gedaan, dat in diepe stilte is aangehoord. Het is go^i dat men deze dingen in ons land beseft,dat men weet dat er een wereldcrisis in de voedselvoorziening heerscht. Het geeft reden tot dankbaar heid voor de voeding, die wij genieten. Het kan ook verhelderend werken voor degenen, die in een soort koppig wanbe grip blijven veronderstellen dat men in „het buitenland", met uitzondering dan alleen van Duitschland, er zooveel beter aan toe Is dan wij en eigenlijk krijgen kan wat men wil. Dat is onzin. In sommige landen, zooals bijvoorbeeld in Frankrijk, is de toestand veel slechter dan bij ons. In andere, zooals Engeland, waar het wel iets beter is, blijft het verschil beperkt. Ik moet er trouwens aan herinneren, dat ten tijde van onze bevrijding de Engelschev rantsoenen verlaagd moesten worden om ons en andere volken te kunnen helpen. Toch heb ik onlangs nog van Hollanders gehoord, die naar Engeland gingen en ver baasd en teleurgesteld waren dat zij er niet meer konden krijgen. Hun hoog ge spannen verwachtingen werden be schaamd. Aan sommige menschen schijnt men nooit vaak genoeg hetzelfde te kun nen verteilen. Of het is hun niet mogelijk over iets door te denken, als het buiten do grenzen van ons kleine land gebeurt. In Britsch-Indië is de bevolking er zoo oneindig veel slechter aan toe dan wij, dat zeker tien millioen menschen met den hongerdood in den komenden zomer be dreigd worden. Hoe men dit weet? Omdat de toestand van groote deelen der bevol king nu al zoo slecht is, dat de menschen geen reserve meer hebben en een vermin dering in het rantsoen niet meer kunnen verdragen. Robin Duff, de correspondent van de Daily Express in New Delhi, schrijft in dit Londensche blad: „De ge middelde Indiër is zoo uitgemergeld, dat men zijn ribben kan tellen. Goed door voede volwassenen zijn even zeldzaam als kinderen, waarvan de maagstreek niet opgeblazen is door den honger. Zij besef fen hun toestand nauwelijks. Zij zijn eraan gewend Maar voor de meesten van hen zal de kleinste vermindering in de voe ding den dood beteekenen. Oorzaken van dit alles zijn de oorlog en het weer. Zij hebben samengewerkt om dezen noodtoestand te bereiken. De in voer is sterk verminderd, vooral door ge brek aan schcepsruimte. Rijstladingen uit Siam, die verwacht werden, komen niet. In geheel Britsch-Indië is gedurende de laatste maanden regen achterwege geble ven en er is nauwelijks hoop op vóór Juni. Als de zomcr-moesson laat mocht zijn. of ook maar ten deele uitblijven, zal de ramp grooter worden dan iemand zich kan voorstellen. In N.W Indië (Rajputana) en in het Noord-Oosten (Bihar) zijn de voor raden bedenkelijk klein In het gebied aan de Oostkust zijn in October 100.000 ton graan verloren gegaan In een cycloon. In het Zuiden vindt men een groote bedreig de streek die een deel van Hyderabad, het Noorden van. Mysore en een groot deel van Madras Presidency omvat. Voor deze streek bestaat geen hoop op hulpverlee ning uit het binnenland of van de Oost kust In een van de staten die ertoe be- hooren, Jaipur, niet het meest getroffen deel. hebben Engelsche doctoren gerap porteerd dat de menschen één derde van de calorieën, die zij noodig hebben, krij gen en dat hun weerstandsvermogen gelijk is aan nul." De Britsch-Indische regeering is volgens Duff laat met haar pogingen om den toestand voorzoover mogelijk te ver beteren. Voor de regens uitbleven was het al duidelijk, dat het gevaar groot was De regeering heeft verleden week medege deeld dat er een tekort van drie millioen ton in de graan voorziening is, berekend zonder reserve. Zij doet nu wat zij kan, moedigt den teelt aan van vruchten die snel geoogst kunnen worden, haalt medici naar de meest bedreigde gebieden, poogt moer scheepsruimte te krijgen en heeft de meergenoemde delegatie naar Londen en Washington afgevaardigd. Maar een vorige delegatie heeft geen succes gehad. De minister van Landbouw in de Britsch Indische regeering, Sir Pheroze Karegat, De „Jolian van Oldenharnev opvarende» uiten bun blljdf op ondubbelzinnige wijze. •it" l>lj bet passeeren van de lleJnbrug. I)e cbnp over den terugkeer in bet vaderland (P.) De Indonesische kwestie is door den Veiligheidsraad afgehandeld en noch het Oekrainsche noeli liet Egyptische voorstel zyn aangenomen. Zij kregen resp. slechts de stemmen van Oekraïne, Sovjet-Rusland en Polen en van Egypte en I'olen. Ten slotte probeerde Vlsjinsky het Egyptische voorstel te amendeeren. doch dit amende ment werd door lievin betiteld als ..het Oekrainsche voorstel in een anderen vorm." Het amendement kreeg slechts de sternen van de Oekraine. Sovjet-Rusland en Polen. t Mr. Van Kleffens heeft nogmaals uiteen gezet, dat de Indonesische kwestie in de omstandigheden zooals ze nu zijn, den internationalen vrede en veiligheid niet in gevaar brengt. Oolc legde hij den na druk op de noodzakelijkheid, dat de Vei ligheidsraad zich houdt aan het grond beginsel, neergelegd in art. 2 par. 7 van het Handvest, waarbij aan de organisatie het recht wordt ontkend tusschenbeide te komen in aangelegenheden, welke essen tieel binnen de Inwendige jurisdictie van een staat vallen. Hij verklaarde gaarne aan zijn regeering te zullen voorstellen, dat de raad ingelicht zal worden over het resultaat van de besprekingen, als een bewijs van "achting en hoffelijkheid van. Nederlandsche zijde. Ernstige woorden over een ernstige crisis In een stilte, welke Intenser werd naar mate hij op ernstiger toon sprak, heeft een ernstige vergadering van Ver. Volken geluisterd naar Bevin, die een pleidooi hield voor een algemeene krachtsinspan ning over de heele wereld om hongersnood op groote schaal te voorkomen, omdat er een tekort is van vjjf millioen ton tarwe en twee millioen ton rUst. Hij vroeg de gqpdkeuring van een plan, dat den steun geniet van Engeland, Rus land, de Ver. Staten. Frankrijk en China en de ergste dreiging van hongersnood zal afwenden. Bevin drong er bij ieder op aan ons voedsel goed te gebruiken en vroeg de samenwerking van alle volken om te ko men tot een eerlijke en billijke verdeeling van elk mogelijk overschot; waarbij hij zeide. dat de vooruitzichten voor Britsch- Indië bijzonder slecht zijn. Aan het einde der vergadering zijn aan alle regeeringen van Europeesche landen die lid zijn van de UNO en aan de Turk- sche regeering telegrammen gezonden met de invitatie, hun ministers van voedsel voorziening naaf 'een conferentie over de Europeesche voedselsituatie te zenden, volgende maand te Londen te houden. „De atmosfeer van de UNO te Londen verschilt totaal van die van den Volken bond. Er is meer scepticisme. De staats lieden spreken er oprecht, hetgeen in het geheel geen belemmering vormt voor hun goede verstandhouding". Dit zeide mevr. Roosevelt aan een correspondent van AFP te Frankfort, eraan toevoegend, dat zij hoopte, dat „iets" uit deze nieuwe orga nisatie zal voortkomen en er den nadruk op leggend, dat het noodzakelijk is bij het publiek interesse te wekken voor haar werk. Het woord is aan. Sydney Sm i t h: Veel talent gaat in de we reld verloren door ciebrek aan een beetje moed. Weer strijd om een Koning In België is de strijd om den Koning weer begonnen, welke, naar was over eengekomen. tot na de verkiezingen zou blijven rusten. De secretaris van Leopold meent, dat de tegenpartij zich niet aan deze afspraak heeft gehouden en heeft enkele verklaringen bekend gemaakt, welke zijn vorst van verschillende be schuldigingen moeten ontlasten. Thans zeggen v d. Acker c.s.. dat de Koning de overeenkomst heeft geschonden, maar dat zij den secretaris niet zullen volgen op den door hem ingeslagen weg. Oorlogsmisdadigers De algemeene vergadering van de UNO heeft besloten, dat alle leden de noodigo maatregelen moeten nemen om alle oor logsmisdadigers te arresteeren en hen ter berechting moeten terugzenden naar do landen, waar zij hun misdaad bedreven hebben Ook de staten die geen lid zijn moeten dit doen. De Koningin te Amsterdam De Koningin heeft hedenmorgen te Am sterdam de torpedobootjager „Evertsen" en het fregat „Joh. Maurits" geïnspec teerd. De inspectie duurde 2 uur. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE VOOR INDIë. De soc.-dem. leden der le en 2e Kamer hebben besloten persoonlijk geen zitting te nemen in de parlementaire commissie voor Indië. Ook de~leden van de fractie® van den Vrijz.-Dem. Bond en de Christ. Dcm. Unie hebben eenzelfde besluit geno men. Gemeend wordt dat de uitzending der commissie thans niet opportuun is. Ook Ickes neemt zjjn ontslag Reeds eenige weken dreigt in de Ver. Staten een politieke crisis ten aanzien van Trumans regeering. Thans bestaat groote kans, dat zij acuut zal worden door de ontslagaanvrage van Harold Ickes, den minister van Binnenlandschc Zaken cn laatst overgeblevene uit het kabinet van Roosevelt, welke aanvrage door Truman met ingang van Vrijdag is aanvaard. Ickes is de leider van den New Deal-vleugel van de democratische party. Reuters corr. ver wacht een heele verschuiving in Trumans kabinet cn onder zijn adviseurs, llij acht het niet onmogelijk, dat de tusschen de rivale groepen ontbrande strijd misschien het geheele wetgevingsprogram van de regeering, de leening aan Engeland in cluis, in gevaar kan brengen. Volgens deze bron zou er critiek aan den dag treden tegen de overheerschcnde positie, welke in de regeering wordt in genomen door een groep van persoonlijke vrienden van den president, afkomstig uit diens thuisstaat Missouri, welke groep bekend is onder den naam „Missourl- bende". Deze personen zouden volgens beweringen de noodige capaciteiten en ondervinding missen. Truman zou in do laatste weken zooveel aan populariteit cn politiek aanzien hebben ingeboet, dat te Washington reeds dikwijls moet zijn op gemerkt, dat hij als premier in een par lementair kabinet geen motie van ver trouwen inzake de loopende kwesties zou kunnen verwerven. Truman verzekert herhaaldelijk, liever rechter in Missouri te zijn. Vele bekwamo mannen zouden niet bereid zijn tot do huidige regeering toe te treden Men zegt, dat de democratische leiders daarom een soort van „schaduwregeering" willen gaan vormen. In partijkringen lijkt men er meer en meer toe te neigen Fred Vin son. den minister van financiën, als even tueel opvolger van Truman naar voren te schuiven. heeft verklaard dat de komende hongers nood erger zal zijn dan die in Bengalen in 1943, die drie millioen menschen het leven kostte. ,,Do dorpelingen in hun leemen hutten en de stadsmenschen in de vervallen achterbuurten beseffen niet" schrijft Robin Duff, „dat zelfs als de ge beurtenissen zich verder zoo gunstig mo gelijk ontwikkelen, duizenden van hen zullen sterven eer de regentijd komt." Zoo somber ziet het er in Britsch-Indië uit. Men kan het niet lezen zonder een Innerlijk verzet tegen zulke wantoe«tfin- ten, dat helaas volkomen machteloos blijft. Wat kunnen wij er aan doen? Wat kan Engeland eraan veranderen? Waar schijnlijk evenmin iets als wij. Maar als de correspondent in New Delhi verklaart, dat de oorzaken de oorlog en het weer zijn, moet men dit terugbrengen tot „de directe aanleidingen". Want de ganschc schuld aan den hongersnood zal strak6 de oorlog dragert. Zonder den oorlog zou de wereld voldoende voorraden hebben, om zulk een ramp te voorkomen. Te vroeg heeft men de dooden-statistiek opgemaakt. Zij is nog lang niet voltooid. Denk ook aan ons Indië! Waarom kan men bij zoovelen geen be langstelling wekken voor actieve bestrij ding van den oorlog? Wekt een naderende ramp als deze er niet toe op, al ligt Indië zoo ver weg? R. P. De watersnood in liet Oosten van ons land heeft in de stad Almelo het karakter van een ramp aangenomen. Duizenden kubieke meters water stroomen door «Ie dijkeaten naar de laagst-gelegen deelen van Twente, waarvan Almelo bet mid delpunt vormt. Het gemeentebestuur van deze stad werkt dag en nacht met mobi lisatie van alle krachten, om den nood toestand meester te worden. In sommige straten staat er anderhalve meter water. Het verkeer moet dus voor een groot deel met bootjes worden onderhouden. Auto's en andere voertuigen staan minstens tot de assen in het water. In de stad zijn ongeveer 20.000 inwoners geheel geïsoleerd. In vele huizen 1« de be nedenverdieping overstroomd en zitten de bewoners in hun woningen opgesloten Ook voor zieken Is deze toestand natuur lijk onhoudbaar, daar dokter noch zieken huis te bereiken zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een ambulance gezon den, die de zieken van het geïsoleerde R.K. Ziekenhuis naar andere inrichtingen overbracht. Ook is er een 'cgerafdeeling pioniers en genie gearriveerd met booten en auto's, die zich met de hulpverleening aan de boeren zullen bezig houder.. De verschillende voorzieningen in de 6tad zijn ook In gevaar. Een deel van Al melo is verstoken van electriciteit. Door een kleine daling van het waterpeil U het gevaar, dat de gasfabriek buiten werking zou komen, voorloopig afgewend Ook de voedselvoorziening baart zorgen Met rubberbooten en trucks weet men het eten der centrale keukens in de geïsoleerde huizen te bezorgen. De bakkers werken niet meer. omdat hun bedrijven ook over stroomd zijn en er is geen personeel. Het Roode Kruis zal trachten 2500 voedsel- paketten van 12.000 cal. te zenden, deze zijn door het Amqrikaansche Roode Krui® ter beschikking gesteld. Voor hc-t vervoer zal men verder nog punters uit Giethoorn laten komen Via den town-major van Enschedé hoopt men uit Duitschland een aantal z.g. dukws te krijgen. In en om Deventer. In de omgeving van Deventer ls er wei nig verandering in de stituatie gekomen; tal van boerderijen blijven geïsoleerd. Veel veevoeder is verloren gegaan, doch weinig of geen vee. De dijken van den Berg weidepolder worden voortdurend met bal last versterkt, om de stadswijk tusschen Deventer en Voorst voor overstrooming te behoeden. Het vervoer over de IJsel geschiedt met booten. Voor het herstel van de schipbrug verbinding is het noodig, dat het water een meter zakt. Hier en.daar staat het water aan de kruin van de dijken, doi h men hoopt den toestand meester te blijven*

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1