Petitie van Mr. Mas Slamet W ereldactie tegen voedselschaarschte President Truman Nieuwe loon- en prijspolitiek van Truman Het water in Almelo zakt Bijzondere straffen van het Bijz. Hof v o '*Mi/ j i \i i t Tvji i :u 1 rrn.d «Oe Jaargang No. 18256 1 Vrijdag 15 Februari li» 16 Bureaux Groote Houtstr. 93 g i "Br B fcnJ C? 8 S J^^HT I l^jT Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL JL JL JL JL 1^# i»«mi I Abonnementenp. week 31 ct, IJmuiden: Kennemerlaan 154, J Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tol.: Administratie 10724. Expeditie 14825 WrcottM-HttotdMtacteur! Robert Peereboom Te, Redactie Dil,_HooIdrod. 15054 MAANDEN geleden werd al de indruk gewekt, dat in de Vereenigde Staten 6terk verzet tegen president Truman was ontstaan. Het beperkte zich niet tot zijn politieke tegenstanders en uitte zich in een vorm, dien men tijdens het ruim twaalfjarig presidentschap van Franklin Delano Roo sevelt nooit had ontwaard. Bovendien wa ren verscheidene ministers, die onder Roosevelt gediend hadden, de een na den ander afgetreden. Bij hen heeft zich nu Harold Ickes, mi nister van Binnenlandsche Zaken en een oud-gediende in de regeering, gevoegd. Volgens zijn reputatie is hij nooit een ge makkelijk en evenmin een bijzonder vriendelijk man geweest. Maar men kan zich voorstellen dat een minister heen gaat, als het staatshoofd de waarde van zijn getuigenis in een proces in twijfel trekt. Dit was blijkbaar de druppel, die den emmer deed overloopen Zooals Reuter gisteren meldde, bestaan bij Ickes zoowel als bij andere partijgenooten van den pre sident politieke grieven, die zwaarder wegen. In hoofdzaak schijnen die de keuze van zijn naaste medewerkers te betreffen. Maar men krijgt den indruk dat zwaarder nog het feit weegt, dat de persoonlijkheid van den president niet voldoende gezag doet gelden. Uit den loop van zaken en de ontvangst van zijn voorstellen door Senaat en Congres viel dat al sinds eenigen tijd op te maken. Daarbij komt dan de grief, dat hij zijn menschen niet goed weet te kiezen. Het kaliber van zijn groep vrien den uit den staat Missouri, die hij in de regeering heeft opgenomen en die met weinig waardeering als „the Missouri- gang" wordt aangeduid, achten velen on voldoende voor de zware taak, waarmee in dezen tijd een Amerikaansche regee ring belast is Het ziet er ernstig uit als men den president zoowel gebrek aan per soonlijk gezag als aan tact en menschen- kennis begint te verwijten en men over een dreigende politieke crisis begint te spreken. Truman zou vooral in de laatste weken zooveel aan populariteit en politiek aanzien hebben ingeboet, dat de cor respondent van Reuter telkens dezelfde onplezierige vergelijking in Washington heeft hooron maken. Die hield in, dat hij als premier In een parlementair kabinet geen motie van vertrouwen inzake de loopende kwesties zou verwerven. En hij zelf zou herhaaldelijk gezegd hebben, dat hij liever rechter in Missouri zou zijn dan staatspresident. Dat is niet de uiting van een groot man. Groote mannen zijn zeldzaam, ook bij een zoo talrijk volk als dat der Vereenig de Staten en zelfs in de geheele wereld. Toen Amerika en de wereld vlak voor het einde van den oorlog met Duitschland het heengaan van president Roosevelt be treurden en zich welbewust waren van een tragisch verlies kon niemand met re delijkheid verwachten, dat zijn opvolger hem evenaren zou. Dat was te minder te verwachten, omdat hij niet de uitver korene der kiezers voor het presidentschap was, maar slechts de vice-president, die moest „invallen" nadat Roosevelt in Sep tember 1944 voor de vierde maal gekozen was Buiten Amerika kende men den naam Truman bovendien 'niet of nauwelijks. En eenigc twijfel rees. of gedurende het lange bewind van Roosevelt de democratische partij wel steeds even zorgvuldig was ge bleven in haar candidaatstelling van op eenvolgende vice-presidenten. Of het niet een gewoon menschelijk verschijnsel moest geacht worden, dat men met meer ten- volle rekening gehouden had met de mo gelijkheid. dat hij plotseling uit de scha duw in het licht der groote staatsmacht zou moeten treden De president der Ver eenigde Staten, die zijn eigen ministers benoemt en alleen de verantwoordelijkheid der uitvoerende macht draagt, is immers inderdaad een van de machtigsten der Aarde Is hij een groote persoonlijkheid, dan kan hij zijn stempel op het ambt druk ken Is hij dat niet, dan raakt hij spoedig in conflict mot de ongezouten critiek, in zijn land gebruikelijk. Zou hij zijn macht verkeerd aanwenden, dan zou hij ten snelste gestuit worden door de deugdelijke remmen, waarin de Amerikaansche Con stitutie voorzien heeft. Iedereen kan begrijpen dat president Truman voor een ontzaglijk zware taak gesteld werd. Opbouwen is veel moeilijker dan oorlogvoeren. In een land, dat thans het machtigste ter wereld is en met im mense verantwoordelijkheid is belast, vergt dat meer dan de goede wil en werk kracht van een man van normale intel ligentie. Het eischt. in een doolhof van kwesties en moeilijkheden temidden van onrustige, wantrouwende, ontevreden vol ken, waarlijk een Groot Man, een man van durf en breeden blik, die ver over de grenzen van zijn land weet te zien en een lichtbaak is voor de democratie dei- wereld. Zulk een man zegt niet: ik ben liever rechter in Missouri. Missouri heeft nooit eerder een presi dent der Vereenigde Staten voortgebracht. Dat lijkt ons in Europa een onbelangrijk statistisch feit. maar in' Amerika hecht men er beteekenls aan. Missouri, vijf a zes maal zoo groot als ons land. met slechts 3'/r millioen inwoners, bezit rijken, vruchtbaren grond, maar geldt onder de achtenveertig Vereenigde Staten niet als een gebied, dat veel mannen van beteeke- nis voortbrengt.. Er bestaat een gevoel voor traditie in dezen zin. En het is laat tot de V. S. toegetreden. In den burger- Truman heeft bekend gemaakt, dat hvj een nieuwe loon- en prijspolitiek zal gaan voeren, welke bedoelt een eind te maken aan de sociale conflicten. De president heeft met de uitvoering van deze nieuwe politiek belast den directeur van de prjjs- bchecrsching, Bowles. Naar de secretaris van Truman mee deelt, hoopt de president, dat door deze nieuwe regeling een schikking van de staalstaking mogelijk is. Vertegenwoordi gers van de vakvereenigingen hebben een onderhoud gehad met vertegenwoordigers, van de werkgevers. Trunian wil een grens stellen aan de loonsverhoogingen. opdat de stijging van de prijzen de limiet van ongeveer 17 welke door de rcgecring is gesteld, niet overschrijdt. De regeering wil tot lederen prijs inflatie voorkomen. De staalprijzcn zullen zoo spoedig mogelijk in overeen stemming met deze nieuwe politiek worden vastgesteld. „Duitsche pest" teistert Sudeten land Naar A.F.P. uit Praag meldt, heerscht in het Sudetenland een afschuwelijke ziekte, die het volk „de Duitsche pest" noemt De ziekte is van onbekenden oor sprong en er is nog geen middel tegen be kend. Zij begint met een gezwel in den mond. De lijder sterft binnen drie dagen. De ziekte komt uit Duitschland, waar ver scheidene gevallen zijn geconstateerd. Een commissie van het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van Gezondheid vertrekt naar de geteisterde streek. De grenzen met Duitschland en het door Polen bezette deel van Duitschland zijn gesloten. Truman heeft tenslotte een beroep ge daan op werknemers en werkgevers om den arbeid te hervatten, omdat „in de productie ieders heil ligt." Van minister tot stakingsleider Ickes, de minister van Binnenlandsche Zaken, welke pas ontslag heeft genomen als minister, heeft het voorzitterschap aan vaard van het comité, dat is gevormd tot steun aan de stakers bij General Motors. Hef woord is aan. Cicero: Laten wij hopen wat wij willen, maar dragen wat wij krijgen. Morgen de Boissevain De kapitein van de „Boissevain", die met ruim achttienhonderd repatricerendeu aan boord op weg is naar Nederland, heeft geseind dat hij Zaterdagochtend vroeg te IJmuiden en tegen den middag van dien dag te Amsterdam jioopt te arriveeren. De „Democratische Liga' van Mas Sla- met, welke in het door de Geallieerden bezette gebied van West-Java de laatste weken eenigszins aan invloed heeft ge wonnen, heeft aan Sir Montague Stopford een petitie gezonden, waarin verzocht wordt: a. zoo spoedig mogelijk herstel van recht en orde in geheel Indonesië; b. ver wijdering van alle fascistische elementen ongeacht hun nationaliteit, zoomede van andere gevaarlijke lieden zooals misdadi gers tegenover de gemeenschap daar dit een onmisbare voorwaarde is om het bovengenoemde te verwezenlijken; c ge legenheid te geven tot het vormen van een „waarlijk democratische coalitie", welke het recht tot vrije meeningsu.'ting en vrijheid van vergadering en pers zal ver krijgen en welke de beschikking over radio-zendtijd zal mogen hebben, opdat deze „democratische coalitie" in staat zal zijn onderstaand programma te verwezen lijken: 1. Actieve steun en samenwerking tot het herstel van orde, recht en openbare veiligheid, daar deze factoren beschouwd kunnen worden als onmisbare voorwaar- II.M. (lc Koningin onderhoudt z.ich met een der ninrlnlei bezoek aan «le te Amsterdam liggende oorlogsbodem „Kvertaen" en het fregat „Jolian Maurlts". Na de ernstige woorden van Bevin over de voedselsituatie in de wereld heeft de algemeene vergadering van de U.N.O. Donderdag dit probleem behundeld en met algemeene stemmen de „voedselresolutie" van de vjjf groote mogendheden aange nomen. waarin wordt verklaard, dat over de heele wereld een actie moet worden in gezet om de dreigende tekorten aan te vullen. De afgevaardigde van Br. Indië gewaag de van den dreigenden toestand in zijn land en wees op de hulp, welke het tij dens den oorlog aan de zaak der Geallieer den heeft bewezen. Hij haalde een dezer dagen bekend geworden Russische aan kondiging aan, volgens welke de voedsel- rantsoencering in dit land spoedig zal oorlog, tachtig jaar geleden, heeft het veel narigheid veroorzaakt. Het heeft, kortom, niet zoo'n erg hooge noteering. Maar zelfs als Truman uit een anderen staat, met een verleden rijk aan groote mannen, kwam zou men van den Presi dent nog niet willen hooren, dat hij liever een bescheiden werkkring thuis zou heb ben. Dat is begrijpelijk, want hij moet daar als President boven 6taan. De Ame rikanen eischen meer van hem. En de wereld, in dezen tijd, hoopt nog veel meer. R. P. worden opgeheven. Hij vroeg wat graan van de rijke tafels van hen, die genoeg hebben. Hierna hield de algemeene vergadering zich bezig met het rapport van de com missie voor politieke en veiligheidsaange legenheden, waarin werd voorgesteld, dat de economische en sociale raad zoo spoe dig mogelijk schikkingen zou treffen, welke het mogelijk maken, dat overleg wordt gepleegd met den wereldbond van vakver.,, het internat, coöp. verbond en andere internationale, niet van de regee ringen uitgaande organisaties, en dat de raad eveneens schikkingen zou maken voor samenwerking met de Amerikaan sche Federation of Labour en andere na tionale en regionale organisaties. Met 32 tegen zes stemmen en 11 onthoudingen en 2 absenten werd het rapport aanvaard. De Levantjjnschc kwestie. De Veiligheidsraad behandelde Donder dag de klacht van Syrië en Libanon tegen de'aanwezigheid van Britsche en Fran- sche troepen in hun/ landen. Het debat liep voornamelijk over de vraag of de raad kon beslissen over een kwestie, zoo lang er nog sprake was van een toestand en nog niet van een geschil. Mr. van Klef- fens was van oordeel, dat, indien een lid van de Ver. Naties mcdedeeling deed van een geschil, de raad gebonden was dit in de technische bcteekenis te aanvaarden. Bevin en Visjinsky waren van dezelfde meening en de raad besloot met 8 slem- men voor om nu nog niet vast te stellen of de aangelegenheid een geschil was. den voor den terugkeer van een normaal sociaal, economisch en politiek leven. 2. Het propageeren van de overtuiging, dat het huidige politieke conflict tusschen Indonesië en Nederland slechts door vreed zame onderhandeling tusschen de betrok ken partijen en zonder brute kracht of dreiging blijvend kan worden opgelost. 3. Verbreiding van de gedachte, dat do toekomstige constitutie van Indonesië, bij een definitieve overeenstemming tusschen de bovengenoemde partijen, vrije verkie zingen voor een vertegenwoordigend lichaam aan alle burgers van Indonesië zonder onderscheid van ras of geloof zal garandeeren. De Britsche geheime dienst heeft op be schuldiging van collaboratie den Indo- Europeaan F. P. Dahler gearresteerd, die zich gedurende de Japansche bezetting aan het hoofd van de Indo-Europeesehe gemeenschap op Java" stelde en zitting nam in den door de Japanners op 't paard gezetten Volksraad. Hij beval de Indo- Europeanen te kiezen tusschen het Neder, landsch en Indonesisch burgerschap en toen de meeste Indo-Europeanen tegenzin betoonden, zette hij de Japanners aan om een aantal Indo-Europeesche jongelingen te arresteeren, waarvan de meeste in Japansche gevangenissen stierven Goed werk van pioniers De pioniers, die onder leiding van kap. Bogcrd aan het hulpvtfrlccnings- werk in Almelo deelnemen, zijn er Donderdag in geslaagd een verbinding te maken tusschen het Ovcrüsclsch Kanaal en de zoogenaamde Vcenelei- ding. Veel water kan nu via het ka naal AlmeloNordhorn worden afge voerd, waardoor het peil in de stad reeds met 25 cM. daalde. De toestand is nu aanmerkelijk gunsti ger geworden; ook al omdat inmiddels allo krachten op het herstelwerk zijn gecon centreerd. In vele stadsdeelen zal er heden weer electriciteit zijn, mogelijk ook g;u» gedurende den geheelen dag.Voor het leeg pompen van de kelders zijn er uit Gro ningen een aantal pompen aangekomen; men heeft thans voldoende booten ter be schikking voor het noodige vervoer. Do voedselpositie is belangrijk verbeterd, waartoe de pakketten van het Roode Kruis het hunne hebben bijgedragen. De brood levering geschiedt van Enschede uit In den strijd tegen het isolement werd het contact met de buitenwereld onder houden door een radio-zendstation in het postkantoor. Wederom kreeg het stads bestuur de beschikking over 2000 paar rubberlaarzen, die onder de bevolking werden gedistribueerd. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft heden enkele uitspraken gedaan, welke een merkwaardig karakter dragen. Er werden n.l. als bijkomende straffen geldboeten voor een bijzonder doel opge legd. C. Gort uit N.-Vennep werd tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk ver oordeeld met een proeftijd van drie jaar en oen geldboete van 4.000. Tijdens zijn proeftijd moet hij zich iedere 3 maanden persoonlijk melden bij de Kon. Ver. Voor Luchtvaart in Den Haag en daarbij eiken keer 3.00(1 storten in de kas van het Nat. Luchtvaartfonds. De stortingsbewij zen moeten aan den proc.-fiscaal wor den overgelegd. R. Gort kreeg zes maan den voorw. en 1.000 boete en moet elke 3 maanden 1.000 komen storten voor hetzelfde doel. De 2 scheepsbouwers W J. Baerveldt en Stapel uit Zaandam, kregen een soortgelijke straf. Zij moeten voor eigen rekening binnen 2 jaar een deugdelijke motorreddingsvlet bouwen, exclusief de motor, en deze schenken aan de Z.-Iioll. Mij. tot het Redden van Schipbreukelin gen voor het station Cadzand.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1