Weer strijd in Man tsjoeriie De spionnage in Canada België na den kiesstrijd Het Beschaving (-) Diphterie te Haarlem Onderscheiding voor den Prins «Ito ,lws«w No. 18*5» T T 1 T\ 11 1 Februari iglo Bureau*: Oroote Houlstr 93 I M IT 1 O 1 J ^5" rA Ditg.ve Stichting Voorlichting cn Sociap.cn 37, Haarlem J_ iVJ.U.1 lUilld JL/\J,U JJlLlUi Abonnementen: p weck 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, 1 per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dl.meuc-Hoofdreanctour: Robert Pccroboom Td.. Redaclie 1M00 Dir._H„ofdred 15054 HENRI Membré heeft Maandagavond onder den titel „Destins de Paris" voor ons getuigd van Franschen geest en goeden smaak en het was een weldadige bijeenkomst, waarop de vrienden van Frankrijk in zoo grooten getale waren opgekomen, dat de zaalruimte tekort schoot. Het voorloopige comité, dat de Go"hférences francaises in Haarlem her vat heeft ondervond bij deze première meteen, hoezeer naar die hervatting ver langd is. Het heeft meer conférenciers aangekondigd, ook al weer voorloopig, want alles is nog een beetje onzeker en namen als René Lalou, Félicien Rops en andere genoemd. Den afgezanten van de Fransche cultuur staat allen een goede ontvangst te wachten en zij zullen allen die gespannen aandacht vinden, waarvan Membré na zijn optreden zeide, dat zij hem zoo getroffen had. Hoe kan het anders? Vijf jaren lang heeft Nederland weergalmd van het grove geschetter, de leugens en het gezwets van de vijanden der beschaving, die zich als beschermers aandienden En wij verstonden en ge loofden hen»'niet. Hier, na al die jaren, kwam eindelijk weer een man uit den vreemde tot ons, die niet dacht aan grove propaganda en misleiding en een oud contact der beschaving kwam hernieu wen. Hij sprak vooral van zijn geliefd Parijs, dat als door een wonder aan materieele verwoesting is ontsnapt. Maar al is het in dien zin slechts ge schramd, het heeft geleden achter zijn intacte gevels, het heeft een zwaren aan slag op zijn geestelijke weerstandskracht moeten doorstaan. Het heeft zich er dap per doorheen geslagen, maar de militaire nederlaag, die Frankrijk trof en die uit fouten voortvloeide, die niet verbloemd kunnen worden, heeft het ook in zijn we zen zwaar doen lijden. En niet minder dan wij in Nederland heeft het de schade onderyonden van het jarenlang gemis van bevruchtenden beschavings-invloed uit het buitenland. Henri Membré getuigde met blijdschap en ontroering van Parijs' verleden en missie als centrum van den geest en den goeden smaak, maar hij deed het als Franschman geenszins zonder zelfcritiek. Hij wilde ook niet van „het" maar van „eon" centrum spreken. Hij zei met een glimlach, dat men zich dikwijls te gretig laaft aan buitenlandsche lof. die men zoo gaarne hooren wil. Hij bezigde geen groote woorden en geen machtsuitspra ken, maar gewaagde met vreugde van een schilderijen-tentoonstelling, kort voor den oorlog gehouden, die alleen uit particuliere collecties was samengesteld en zulk een schoon beeld van de kunst in den loop der eeuwen had gegeven. Hij lichtte ons toe, dat het een nadeel was geweest voor zoovele dragers der Fran sche cultuur, dat zij zich gedurende de lange bezettingsjaren niet hadden kun nen uiten en het was of hij hen bij ons kwam verontschuldigen, in een bewust zijn van Parijs' verplichtingen en histo rische taak temidden der Westersche be schaving. Het was Roed dit te hooren: rustig en bescheiden, klaar en weloverwogen, maar toch doorgloeid van geloof in een roeping cn een taak, die zoekt en geenszins zon der zelfcritiek vervuld wordt, maar weet dat zij blijvend is. In een Europa dat verscheurd is en dat men thans in in vloedssferen wil verdoelen, in een wereld vol scherpe tegenstellingen, bedreigd door atoombommen, leeft nog de Westersche beschaving en leeft ook nog die wonder lijke eenheid in verscheidenheid, die bijen korf van het Fransche centralisme, die Parijs heet en welks lotsbestemming l\pt voorgoed tot-hoofdstad van den geest en goeden smaak heeft aangewezen. De Fransche conférencier van dezen avond getuigde van dat voortbestaan door zijn optreden, als ambassadeur de l'esprit en du bon goüt. Dit was weer de stem der Fransche beschaving, tot ons weerkeerend uit dat verre verleden van voor den oorlog en nog nvenzeer verfijnd en evenzeer bezield. De voorzitter van het voorloopig comité, jhr. uir. C. J. A. den Tex, had den con férencier ingeleid met woorden, die van de vriendschap van Nederland en Frank rijk in de Westersche beschaving eenvou dig en warm getuigden Ds. Marc Jospin besloot met een levendig en pittig woord van dank. Wij hebben .elkaar weer begre pen, wij Hollanders en Franschen, op de zen avond. Het oude contact is ook in Haarlem weer hernieuwd. R P. Ontkenningen van prof. Wibaut. Prof Wibaut deelt het A.N.P. mede, dat hij nooit een lijst van namen van vrouwelijke studenten heeft uitgeleverd Dit is geschied op bevel van den presi dent-curator, die chef is van het bureau der universiteit. Prof. Wibaut kon de uit voering van dit* bevel, dat buiten hem om gegeven was aan den pedel, niet verhin deren, doch heeft dit drie weken weten te vertragen om waarschuwingen te ver spreiden. Het rectoraat heeft prof. Wibaut aan vaard omdat de senaat met algemeene 6temmen hem op de voordracht voor rec tor magnificus had geplaatst volgens op anciënniteit berustende ranglijst. Prof Wibaut heeft toen gezegd: „ik ambieer dit ambt niet, doch zal aan de wenschen van den senaat gehoor geven en de moei lijkheden niet uit den weg gaan." Voor de Kamer luiden de laatste cijfers thans: (de cijfers tusscheu haakjes geven den stand van 1939 aan) Chr. Volkspartij 90 of 91 zetels (73) Socialisten 69 (65) Liberalen 17 (33) 9) Communisten 24 Dcmocr. Unie 1 of 2 De verkiezingen voor den Senaat heb ben de volgende eindresultaten opgele verd: Chr. Volkspartij 51 zetels Socialisten 35 Communisten 11 Liberalen 4 Het leger van Anders. De Britsche nota aan den secretaris generaal van de UNO, Trygve Lie, als antwoord op liet onlangs bij de UNO in gediende memorandum van Joego-Slavië over de Poolsche troepen van generaal Anders in Italië, is gepubliceerd. Bevin verklaart hierin o.m., dat de houding van Joego-Slavië hem had verrast, omdat het over dit onderwerp bij de Engelsche re geering nog nooit eenige verklaring heeft afgelegd of een klacht heeft doen ho'oren. „Indien de regeering van Joego-Slavië ge looft, dat de aantijgingen in haar memo randum goed gefundeerd zijn, dan was de juiste gang van zaken geweest deze langs diplomatieken weg onder mijn aandacht te brengen. Indien zij dan niet tevreden is met het antwoord, dan kan zij het recht van ieder lid der UNO toepassen, namelijk volgens artikel 35 van het Char ter dc zaak zelf voor den Veiligheids raad brengen. In plaats daarvan is de kwestie nu door de Sivjet-regeering voor den Veiligheidsraad gebracht, waarbij de zaak vreemd genoeg als een mogelijke toekomstige bedreiging van den vrede wordt voorgesteld.-' Bevin legde er den nadruk op, dat de Poolsche troepen onder Engelsch commando over geheel Italië verspreid zijn en uitsluitend bewakings diensten verrichten. Bevin verklaarde geen kennis te kunnen nemen van de geruch ten als zouden de Poolsche troepen in nauw contact staan met Joego-Slavische oproerige elementen in Italië en aan hen materieelen steun verlcenen, tenzij men de bron van deze berichten bekend maakt en overtuigende bewijzen weet aan te voeren. In ons land. ook in Haarlem en omge ving, komen in de laatste jaren veel ge vallen van diphterie voor. Dit is geen ge volg van den oorlog, hoewel aan te nemen is. dat overbevolking en evacuatie het besmettingsvaar vergroot hebben. Het eigenaardige is, dal zich af en toe een golf van diphterie voordoet. Na ©enigen tijd verdwijnt die weer, vermoedelijk omdat dan een groot deel der menschen door een infectie (bij velen verloopt die zoo licht, dat 7.ij het zelf niet merken) immuun is geworden. Als na jaren die immunisatie haar kracht verloren heeft, treedt de ziekte soms weer onverwacht op. De directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem verstrekte ons de vol gende statistiek over het verloop der diphterie. gevallen sterfte 1944 2178 76 1945'928 36 1946 tot 18 Februari 93 6 Het cijfer over 1944 was dus wel zeer hoog. In normale jaren komen te Haarlem hoogstens enkele tientallen gevallen voor. In 1945 was het aantal gevallen ook nog hoog. Het cijfer dat tot heden bereikt is, geeft hoop, dat 1946 weer lager zal zijn dan 1945. Diphterie doet zich vooral bij kinderen voor, maar in den laatsten tijd komen ook verscheidene gevallen voor onder vol wassenen. Van groot belang voor de bestrijding is het inenten der kinderen. De praktijk heeft aangetoond, dat de immunisatie weliswaar niet vrijwaart tegen de ziekte, maar in het algemeen verloopt de ziekte veel lich ter. Onder de sterfgevallen te Haarlem waren slechts 1 a 2 geïmmuniseerde kin deren. Daarom kan er niet genoeg op aange drongen worden zoo zei de directeur, dr. W. B. Smit dat de ouders hun kin deren tegen diphterie laten inenten. De immunisatie houdt, naar aangenomen wordt, 3 jaar haar kracht. Do Geneeskun dige Dienst wil evenwel elke 2 jaar de kinderen inenten. Verleden jaar is dit wat in de war gcloopen, want van de 19.000 kinderen die toen opgeroepen waren, heb ben, omdat de kinderen niet opkwamen, niet veel meer dan 10.000 een volledige behandeling gehad. Dit jaar Is de zaak weer met vernieuwde kracht ter hand ge nomen. Laten dc ouders, die via de hoof den der scholen, een oproeping krijgen om mede te werken, zorgen dat alle kin deren volledig behandeld worden. Boven dien kunnen eiken Zaterdagmorgen aan liet gebouw van den Geneeskundigen dienst kinderen ingeënt worden, ook babies. De inenting der kinderen is ook te Heemstede en Bloemendaal van gemeente wege geregeld. Deze 101 zetels worden door recht- streeksche verkiezingen bezet, van de res- teerende 66 worden er 44 door de Provin ciale Raden gekozen, de overblijvende 22 worden uit den senaat fcelf aangevuld. De provinciale verkiezingen zullen dit jaar van groot belang blijken te zijn, daar de Christelijke Volkspartij met 51 van de 101 zetels, de absolute meerderheid bezit, wat betreft de rechtstreeks verkozenen. De socialisten zijn met een geringe winst uit de stembus gekomen, maar over het algemeen hebben zij hun posities van 1939 behouden. De communisten maakten aan zienlijken vooruitgang, vooral in het in dustriebekken van Wallonië.Het verlies der C.V.P. door wordt ruimschoots ge compenseerd door een aanzienlijke winst in het Vlaamsche landsgedeelte. Ook in Luxemburg zijn de Katholieken vooruit gegaan, ten nadeele van de Liberalen. De Liberalen leden vrijwel overal gevoelige verliezen. Rcsumeerende kan men opmerken, dat de grootste stemmcnyerschuivingen in tegengestelde richtingen gegaan zijn. zoo dat de vorming van een nieuwe regecring niet gemakkelijk zal worden. Inmiddels heeft de Prins Regen» van België den heer de Schrijver in audiëntie ontvangen en hem een informatie-opdracht gegeven. Politie wild Volgens United Press vertelt men in politiekringen te Ottawa over de onthul ling van het spionnageeomplot. dat een jonge attaché van de Russische ambassade bij de stedelijke politie kwam vertellen wat hij van het complot wist. Men gaf hem te kennen, dat zijn verhaal niet in teressant was. Daarna begaf hij zich in gezelschap van zijn jonge vrouw naar de kantoren van een krant in Ottawa, waar hij van zijn mislukte stap bij de politie De heer A. Pelt Is benoemd tot adjunet- secretaris-generaal van »le r.V.O,, l»e- last met de organisatie van de confe- rentle en algemeene diensten. Geduren de den oorlog was de heer Peil hoofd van den XederlniMLselicii Voorllehlings- dlenst In Ixnideu. (P.) 1 woord is aan...... Ramon de la Serna: Het menschelijk oor stelt altijd vragenWie het nauwkeurig bekijkt ziet dat het den vormen de lijn van een vraagteeken heeft. Nieuws uit hel buitenland 133 K.M. per uur gaan de Zwit.sersche spoorwegen rijden, nu zij een nieuw type locomotief in gebruik hebben genomen Do ie gebruiken 10-wagen stellen zijn geheel van staal vervaardigd. Het terugtrekken van de Fransche en Britsche troepen uit de Levant zal spoedn: een punt van onderhandeling tusschen de be trokken landen uitmaken. De Engelsche en Fransche vertegenwoordigers hebben van hun regeeringen richtlijnen van gelijke strekking meegekregen. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Brekende bewolking. Hedenavond koudfrontpas- sage met eonigen regen. Morgen wisse lende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, vooral aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen West- en Noord-West. Iets kouder er eerst niets van gelooven verhaalde en uitdrukking gaf aan zijn vrees, dat hij op bevel van zijn regecring naar Rusland zou worden gestuurd om daar te worden gefusilleerd. Hij verklaar de, dat Russische agenten hem overal waar hij ging. poogden te volgen en dat hij de grootste moeite had hen het spoor bijster te doen worden. „Hij verliet ons kantoor in een staat van grooten angst", zoo zeide de redactie. De stedelijke politie heeft daarop be sloten, het huis waar Goshenko met zijn vrouw en baby woonde, in het oog te houden, Zij ontdekte, dat op een avond, toen Goshenko. nog nerveuser dan gewoon lijk, bescherming'bij zijn buren had ge zocht, vier Russen zijn huis binn.n'ron gen. Twee van hen behoorden tot de Rus sische ambassade. Op eenigen af. and stond een wagen van de Russische am bassade geparkeerd. Toen was de politio overtuigd v de ernst der situatie en werden de ministeries op de hoogte ge steld. Goshenko werd daarop nauwkeurig ondervraagd en onder politiebescherming geplaatst. Een hooggeplaatste persoonlijkheid, die reeds maandenlang bij het onderzoek is betrokken, verklaarde, dat het Sovjet complot communistische elementen in Canada en de Ver. Staten omvatte en bovendien vertakkingen heeft, die recht streeks naar Parijs en de Fransche com munisten leiden. Hij zeide. dat in nauwe samenwerking met de Russische regee ring een aantal Sovjet-agenten door de communistische partij in Frankrijk van Fransche nationaliteitspapieren werden voorzien, waardoor zij z.g. voor de ver zetsbeweging Canada en de Ver. Staten konden bezoeken. Onder dezè agenten wa ren ook buitenlanders uit O.-Europa. In Ottawa gelooft men. dat alle Sovjet employés die met de spionnage te maken hebben, ,uit Ottawa naar Moskou zijn te ruggeroepen. Bij het nagaan van de sterk te der ambassades blijkt, dat de normale bezetting van de Sovjet-ambassade veer tien-personen is, doch in werkelijkheid met het geattacheerde personeel meer dan tachtig man bedraagt. De staf van de Amerikaansche ambassade omvat 20 per sonen, het bureau van den Hoogcn Com missaris van het Ver. Koninkrijk 7 In Mantsjoerije ls weer strijd ontstaan tusschen de Kwomlntang (Centrale Chl- nccsche regeering) cn de communistische strijdkrachten. Een communistisch woord voerder zeide. dat de Kwomlntang in Mantsjoerije over minstens 2 door Ameri kanen getrainde en uitgeruste legers be schikt, die „druk blijven uitoefenen tegen dc plaatselijke volksstrljdkrachtcn". Vol gens deze bron zou het 6e Chineesche leger de steden Talpan en I'ansjan ten Z.W. van Moekden en de stad Liaolsjoeng heb ben veroverd. In het Oostelijk deel van Jehol (Buiten-Mongolië) heeft het 13e Chi neesche leger een uitval gedaan en 2 ste den veroverd. Tusschen China en de Sovjet-Unie wor den besprekingen gevoerd over de econo mische samenwerking tusschen beide lan den. De Sovjet-troepen die per 1 Fcbr. j.l. Mantsjoerije zouden hebben verlaten, vertoeven nog steeds in het grootste deel van het land. De Chineesche regcering heeft nog geen antwoord van de Sovjets ontvangen op haar verzoek inzake het terugtrekken der Sovjet-troepen United Prees meldt, dat de Russlsch- Chineesche onderhandelingen ovei de Rus sische concessies in Mantsjoerije een gun stig verloop hebben. De Russen zouden buiten het gewone verdrag om vier nieuwe kwesties aan de Chineezen hebben voor gelegd. O.a. wenscht de Sovjet-Unie een „veiligheidscorridor", welke uitloopt op Dairen en Port Arthur. In deze plaatsen zouden Sovjet-troepen gestationneerd die nen te worden. Op voordracht van veldmaarschalk Montgomery heeft het den koning van Engeland behaagd, aan Z.K.H. Prins Bernhard het .Knight Grandcross", in de orde van het Britsche Imperium te verleonen. als erkenning van zijn ver diensten als bevelhebber der Neder- landsehe strijdkrachten gedurende de operaties in. Noord-West Europa.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1