Hulp aan Nederland Montreal hoofdzetel van Spionnage-complot Indonesiërs trachten scheiding Spanje gaat zich pantseren «to Jaargang No. 18260 if TT^V I 1 I Woensdag 20 Februari 1016 Bureaux: Groote Houtstr. 93 j Tf* 3 j^|| I 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem 1 II I I I I V A I I I al I -J V M m. A L I V J 1 J Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, wn»* W per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 DOOR andere landen is in 1945 gewel dig veel gedaan om Nederland in zijn nood te hulp te komen. Iedereen herin nert *ziph de vreugde waarmee wij. nog voor de bevrijding, het Zweedsche en het Zwitsersche wittebrood ontvingen. Het was als een ongekende lekkernij, waarop onze hongerige magen werden onthaald. Iedereen weet ook nog van de ontroering, die ons allen beving toen wij de grimmige Engelsche bommenwerpers in reeksen uit de wolken zagen omlaag duiken Om hun goede gaven op onze vliegvelden te doen regenen. Dat gebeurde ook nog voor de bevrijding. En daarna? „Wij constateeren met dank baarheid. dat er snel is geholpen en op groote schaal", zegt het departement van Sociale Zaken in den ambtelijken stijl, die regeeringsbureaux eigen is en die het ook vol moet houden. Want waar zou het heen gaan als departementen emotioneel wer den of nog erger! zich in zwierigen althans litterairen stijl gingen uiten? Sociale Zaken valt daar niet aan ten prooi. In een korte „considerans" stelt het Amerika, Engeland, Denemarken, Zweden en Zwitserland voorop als onze Voornaam ste hulpverleeners en laat als landen, die ook aanzienlijke giften zonden Argentinië, Brazilië, Canada, Portugal. Ierland, Bel gië en Zuid-Afrika volgen. Wist u dat het er zooveel waren? Twaalf landen, die ons in hoogen mate hulp hebben verstrekt! Sociale Zaken zou Sociale Zaken niet zijn als het dit niet toelichtte met een reeks statistische gegevens, die wij volledig zouden vermelden als Binnenlandsche Zaken ons meer papier verstrekte. De statistiek geldt vooral natura. Als ik ree der was zou ik haar in scheepsladingen gaan berekenen en een gansche vloot voor mijn verheugd gedachlenoog zien opdoe men. Weet ge dat de Amerikanen in 1945 ruim 166.000 kisten en colli naar Neder land hebben verscheept, bevattende in hoofdzaak nieuwe en gebruikte kleeren en schoenen, keukengerei, looden afvoer buizen. geconserveerde voedingsmiddelen waaronder kindervoedsel en melkproduc ten, voorts zeep en zeeppoeder, levertraan, ledikanten en dekens? Deze bonte opsom ming wordt door de Engelschen geëve naard. die ons voor 1 November al bijna een millioen artikelen hadden doen toe komen. waarbij kleeren, ondergoed, fiet sen, dekens, schoenen, bedden, timmer gereedschappen, spijkers, rubber zolen en hakken. Als speciaal geschenk van het Engelsche volk deden zij ons 133 ambu lance-auto's cadeau. Onze bibliotheken ontvingen 14000 boeken en pas is geble ken. dat het sinds 1 November geenszins met deze Engelsche boekenzendingen is afgeloopen, want de Haarlemsche Stads bibliotheek is door den Help Holland Council met een mooie collectie bedacht. In Engeland, zelf zwaar beproefd door den oorlog en zuchtend onder loodzware belastingen, werd een paar millioen gul den voor Nederland bijeengebracht en gedeelten van dat geld kregen zulke schoone bestemmingen als de bekostiging van het voortreffelijke werk der medische hulpdiensten in de Betuwe en op Walche ren en den aankoop van kleeren. fietsen en boeken voor studenten. De Engelsche lijst is nog veel langer en in December alleen werd zij weer verlengd met een kleine 170Ü0 colli, bevattend goederen van velerlei aard en vier ambulance-trailers. Het kleine Denemarken volgt. Het heeft ons duizenden tonnen levensmiddelen ge zonden: meel, eieren, kaas. marmelade, boter, worst en conserven, maar ook groo te hoeveelheden huishoudelijke artikelen, meubelen en medische instrumenten He't heeft duizenden Hollanders gastvrij ont haald. Het heeft een offervaardigheid ge toond. die zoover ging, dat tijdens een staking in de meelfabrieken de arbeiders aanboden om het voor Holland bestemde meel gratis te laden. De Zwitsersche bevolking heeft vijftig millioen francs bijeengebracht, waarvan tweederde# voor Nederland is bestemd. Op Zwitsersche rekening staat ook een opsomming van levensmiddelen, medicij nen. schoenen, dekens, gereedschap, veel nieuwe kleeren, met de zending van een kleine achtduizend colli in het laatste kwartaal van 1945 en de bijzondere ver melding van die 140 démontabele barak ken. die voor huisvesting van arbeiders in -Zeeuwsch-Vlaandcren op Walcheren, in de Betuwe en in Noord-Limburg en ook nis noodwoningen zoo prachtig van pas zijn gekomen en zoo uitstekend in orde bleken, zoodat zij in een minimum van tijd konden worder. gemonteerd en meteen in gebruik genomen. Moet ik nu nog de hoofdposten uit de indrukwekkende Zweedsche opsomming noemen en over het Iersche slachtvee. 25000 kisten uit Zuid-Afrika en levens middelen en kleeren uit Zuid-Amerika en Canada, alsmede Portugeesche stoffen, die nu tot kleeren verwerkt worden, gaan uitweiden? Neen. er is meer behoefte aan een ge volgtrekking. Die is dat wij reden tot groote dankbaarheid hebben, niet alleen voor de materieele hulp die zoovelen on der ons hoevel6 duizenden hebben niet bovendien directe particuliere zendingen uit het buitenland gekregen! ui» don nood gered heeft, maar ook en vooral voor de groote en spontane hartelijkheid, aan ons volk bewezen. Die treft het diepst. Ik zou erbij willen zeggen: ik hoop dat wij haar verdienen. Het best kunnen wij dat bewijzen door onze energie om "er Aanslagen op voornaamsten getuige gepleegd United Press meldt, dat onder de perso nen die vanwege het Canadeesche spion- nage-onderzock gearresteerd zijn, zich ook een vrouw bevindt, naar te Ottawa verluidt. Te Montreal dat in gezaghebbende verkla ringen een van de voornaamste centra van het spionnage-complot wordt ge noemd, werden zes personen gearresteerd, waaronder een lid van den Nationalen Raad voor wetenschappelijk onderzoek. Volgens het te Toronto verschijnende blad „Daily Star" zal Canada eischen dat alle Russische agenten die bij spionnage fh Canada betrokken zijn. worden terugge trokken. Volgens deze krant die het be richt uit Ottawa heeft zal Canada er op staan dat er in de staf van de Russische ambassade een zorgvuldige schoonmaak zal worden gehouden en dat op de een of andere wijze gezorgd zal worden dat de actie om zich in het bezit van Canadee" sche militaire en wetenschappelijke ge- heifnen te stellen, niet hervat zal worden. De „Montreal Gazette" beweerde Dins dag, dat. naar verluidde, een Sovjet-Rus sisch complot om voor een bedrag van meer dan een half millioen dollar ura nium „op de zwarte markt" in Canada op te koopen, ontdekt zou zijn. Deze manoeu vre, aldus schrijft het blad, had het besluit moeten zijn van de samenzwering rond de atoombom, welke in Ottawa en andere deelen van het Dominion was opgezet." Volgens het blad zouden verschillende maatschappijen betrokken zijn geweest bij het beweerde verdwijnen van uranium- voorraden, ofschoon de Sovjet-Russische agenten er niet in geslaagd zouden zijn het uranium-erts het land uit te krijgen. Er zfjn aanslagen gepleegd op den voor naamsten getuige l>ü liet onderzoek naar de spionnage, die in Canada zou ztjn ge pleegd. naar Reuter meldt. Het Cana deesche persbureau deelt mee. dat de autoriteiten zich zorgen maken over de veiligheid van dezen getuige. Verklaring van Byrnes De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken. James Byrnes, heeft ver klaard. dat, zoover hij wist, het geheim van de atoombom nog uitsluitend in het bezit van de Ver. Staten is. Hij zeide ech ter, dat niemand kan zeggen, of het ge heim werkelijk in vreemde handen is ge vallen. Hen zeide verder, dal er geen Amerikaansche burgers noch van Cana da, noch van de Ver. Staten, in deze spionnage-affaire betrokken zijn Publicatie in Moskou. Voor het eerst heeft Radio Moskou van het onderzoek gewag gemaakt In het nieuwsbulletin van Dinsdag werd de ver klaring die Mackenzie King Vrijdag heeft afgelegd voorgelezen. Commentaar werd er echter niet op geleverd. De kranten in Moskou maakten ook Dinsdag voor het eerst gewag van de spionnage-affaire. Zij publiceerden een bericht van het Sovjet-nieuwsagentschap te Ottawa, waarin wordt gesproken van een „buitenlandsche missie in Ottawa", maar de nationaliteit van die missie niet nader wordt'aangeduid. Het woord is aan. Ramon de la Serna: In den blik der dieren ligt een ontzaglijk zelfvertrou wen. Zij richten hém even op ons en wenden hem dan afalsof zij ons gepeild heb ben tot in het diepst van ons wezen en wij van geen ver der belang meer voor hen zijn. Jo Juda in Kennemer Lyceum De rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal heeft een actie op touw gezet om den violist Jo Juda aan een heir waardig Instrument te helpen. In het comité van aan beveling zitten niet minder dar. vier mi nisters, die tevens mede-gijzelaars zijn: de heeren Schermerhorn, Logemann, Drees en Lieftinck; voorts nog pater Henri elf Greeve, dr. P. H. Rilter, prof. dr. W. Bnnntng, prof. dr. j. Schmutzer. Ter bekroning van deze actie vindt Vrij dagavond een concert plaats In de kleine aula van het Kennemer Lyceum, waar Jo Juda, begeleid door zijn broer, een mooi program ma ten gehoore zal brengen. Misschien zal een van de genoemde autoriteiten op dien avond het woord voeren. Belangstellenden kunnen toegang verzoeken bij de admini stratie van het Kennemer Lyceum, Adriaan Stooplaan 128, tel. 11559. bij Nationalistische partij te voorkomen De ^anstaande besprekingen, waarvoor Sjahrir. vergezeld van de meoste leden van zijn kabinet, naar Djokjakarta vertrokken is, zullen waarschijnlijk de positie van Sjahrir bij de komende onderhandelingen verduidelijken. Er wordt zichtbaar een poging gedaan om Sjahrirs kabinet zoo veel mogelijk steun te verleenen en om een scheiding in de nationalistische par tijen te voorkomen. In een interview, gepubliceerd in de „Rakjat" (Volk), heeft Sjahrir sterk den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van eenheid. Hierin heeft hij bekend gemaakt, dat voor het begin van de „eigenlijke" onderhandelingen het Centrale Nationale Comité bijeengeroepen zal worden ton einde deze eenheid te bevestigen. Sjahrir 'zeide voorts, dat Tan Malakka en andere leiders ook uitgenoodigd zullen worden tot het bijwonen van deze vergadering. Welingelichte nationalistische kringen ne- Tn penile plan (.-on van ons land heeft een aantal meisjes zich vereen ted tol een organ Isa tic, <llo hulp biedt in gezinnen, waarvan de moeder ziek i- of dringend rust noodlg heeft. De meisjes kwijten zlcli vol ijver van liaar vrijwillige taak. (p.) Rusland l><<rinl een kol ('no ff ensie f Rusland poogt op alle gebieden de in- dustrieele productie op te voeren. Als iritegreerend onderdeel van deze reorga nisatie wordt thans de steenkolenwinning op een nieuwe leest geschoeid. Inplaats van het eene bestaande kommissariaat zal worden overgegaan tot het oprichten van een tweetal kommissa?laten, een voor het Westen, een ander voor het Oosten. Het vierde vijfjarenplan, dat dit jaar begint, zal dergelijke eischen aan de industrie en haar hulpbronnen stellen, dat deze decen tralisatie gewettigd is. Het is de taak van de beide kommlssariaten de bestaande mijnen intensiever te exploiteeren en nieu we aardlagen te ontginnen. bovenop te komen en door onze werking, zoodat ze in het buitenland zul len zeggen: zij waren het waard. Verder kunnen wij het toonen door onze gast vrijheid. En ook door onze manier van zakendoen met de buitenlanders, die ons zoo goed gezind zijn. Ik zeg nog eens: ik hoop dat wij het verdienen. Er zijn men- schen aio blijkbaar te klein zijn voor dankbaarheid. Anderen mogen hun dui delijk maken hoe klein dot is. Die anderen vormen gelukkig de groote meerderheid., B. P. België's problemen bij regeeriiigHvorming Een correspondent van Reuter schrijft: De mogelijkheid, die te Brussel het waar schijnlijkst wordt geacht, is een reReering van een Nationale Unie, welke de drie voornaamste partijen omvat. Voordat dit kan worden bereikt, moeten eerst twee belangrijke hinderpalen uit den weg wor den geruimd. 1. Het probleem van den te rugkeer van den koning, welke gesteund wordt door de katholieken, maar waar tegen de andere partijen zich verzetten. 2 Het noode samengaan van de katholie ken met de communisten. Er bestaat niettemin bij de leiders van de Chr. Volkspartij een duidelijk verlan gen een compromis aan te gaan met do socialisten. Een coalitie van deze be\do partijen zou een meerderheid in het par lement verschaffen, maar.leek Dinsdag avond zelfs moeilijker te verwezenlijken dan een van een Nationale Unie. Een socialistisch lid zeide Dinsdagavond dat zijn partij op een coalitie zou ingaan, indien Van Acker aan het hoofd van de regeering zou staan en Spaak minister van Buitenlandsche Zaken zou blijven, Het gratieverzoek van Itorms den Belgi schen activist uit den vorlgcn wereldoorlog is door het Brusselschc Hof van cassatie verworpen, men aan, dat Soekarno ook de resolutie van de werkcommissie welke vraagt om versterking van de structuur van het be stuur, zal bestudeeren. Daarom zal de-uit slag van de besprekingen te Djokjakarta misschien eenige verandering in de sa menstelling van het kabinet teweeg bren gen. Er bestaat kans, dat Sjahrir naar Ba tavia zal terugkeeren met de volmacht om voort te gaan met de inleidende bespre kingen met dr. van Mook. welke voor de definitieve en met machtiging van het centrale comité te voeren onderhandelin gen noodige opheldering moeten scheppen. Het is merkwaardig, dat het oorspron kelijke plan, volgens hetwelk Sjahrir en Soekarno of indirect of voornamelijk per soonlijk contact zouden hebben, is omge zet en nu bijna het geheele kabinet naar Djokjakarta gaat, hetgeen de mogelijkheid opent tot een duidelijker uiting van de verschillende standpunten Soekarno en de Ned. voorstellen. Soekarno en Hatta, Oost-Java berei zend, hebben toespraken gehouden voor een volksvergadering te Pasoeroean Hatta zeide, dat de Indonesiërs bereid waren met andere volken samen te werken op basis van honderd procent onafhankelijk heid. Soekarno viel de Nederlandsche po litiek aan, zeggende dat zij gericht is op herkoloniseering. DADELS ZONDER BON. Binnenkort zullen dadels zonder bon in den handel verkrijgbaar zijn. De regee ring heeft een partij van 3000 ton aange kocht De beste kwaliteiten zullen ter be schikking van den consument worden ge steld. Het overige wordt afgeleverd aan de verwerkende industrieën. Herdenking Februaristaking 1941 In een door vele prominente figuren uit de hoofdstedelijke oud-illegaliteit, de vakcentrales, en den gemeenteraad van Amsterdam onderteekenden op roep worden de Jodenvervolgingen, die aanleiding gaven tot de Februarista kingen van 1241, gememoreerd. Vele slachtoffers vielen er onder de werkende standen en van de wegge voerde Joden kwamen slechts weinigen terug. Den 25en Februari zal het vijf. jaar geleden zijn, dat het eerste groot- sche verzet tegen den onderdrukker uitbrak. Deze dag zal worden her dacht in een bijeenkomst op hot Watcr- looplein, waar werknemers uit alle be drijfstakken- aanwezig zullen zijn. In optocht zal men gaan naar de plaats der plechtigheid. Ook hoopt men. dat delegaties uit Haarlem. 't Gooi en de Zaanstreek aanwezig zullen zijn Door het Werk-comilé „Herdenking Februari-Staking 1941", Dufaystraat 19, Amsterdam, telefoon 23113, is het plan opgevat, op het Waterlooplein, waar het geweld van den bezetter het hevigst woedde, een monument op te richten. Verscheidene troepenschepen zijn on langs uit Spaansch Marokko naar Spanje vertrokken, met Moorsche troepen aan boord, welke, naar men meent te weten, de garnizoenen van eenige sleutclpunten in het moederland moeten versterken in geval de nood aan den man mocht komen. Men zal zich herinneren, dat generaal Franco tijdens den Spaanschen burgeroor log zooveel mogelijk gebruik maakte van Moorsche troepen, daar zij bekend stann als het beste „vechtmateriaal" waarover do Spanjaarden kunnen beschikken,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1