7Uusseit Uw vruchtboomen voor Bijz. Raad van Cassatie De Tennisbanen Philishave reparatie CUZvccLLit, 12966 Mr. Meterman kóókt van woede Vanmorgen omstreeks tien uur ls een aanvang gemaakt met de laatste fase van de berechting van lr. Anton Adrlaan Mus seri, leider der Nat. Soc. Beweging. De Bijzondere Raad van Cassatie, het hoogste rechtscollege der bijzondere rechts pleging, was daarvoor in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage bijeen gekomen. Zooals men zich zal herinneren, werd Mussert na een proces dat twee dagen duurde, door het Bijzonder Gerechtshof op 12 December, overeenkomstig d<* elsch van den proc. fiscaal, mr. J. Zaayer, ter dood veroordeeld. Mussert teekende tegen dit vonnis cassatie aan. Als verdedigers van Mussert traden op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te 'S-Gra venhage, en mr. J. H. de Pont te Amster dam. Mr. Zaayer had In zijn dagvaarding Mus sert drie punten ten laste gelegd, en wel het trachten Nederland onder vreemde (Duitsche) heerschappij te brengen; het po gen den grondweltelijken regeeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden om ver te werpen, en hulpverleen!ng aan den vijand. De beide verdedigers hebben zeven cas satiemiddelen naar voren gebracht, welke op juridische gronden trachten aan te too- nen, dat het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof ten onrechte ls geveld. Mussert werd binnengeleid, keurig ge kleed en geschoren. Hij keek op de hem zoo bekende arrogante W^fze de geheel be zette zaal in. Mr. Haga stelde Mussert de vraag of hij wist, dat de Dultschers Nederland in Mei 1040 zouden binnenvallen. „Weten deed ik het niet", aldus Mussert, „maar na den In val in Noorwegen moest het iedereen dui delijk zijn geweest, dat de Duitschers ook bij ons zouden binnenvallen. Ik had geen enkele relatie met Duitschland", zegt Mus sert dan, doch de president leest hem een verslag voor van een ondernoud met een afgezant van Göbbels, waaruit duidelijk de plannen der Duitschers bleken. Mussert zegt dan, dat hij de Nederlandsche regee ring niet had gewaarschuwd omdat deze zeker was Ingelicht. De ondervraging richt zich dan op de aan bieding van de N.S.B.-klok aan Gttring. Mussert motiveerde dit door te zeggen, dat hij de hoop had Göring uit te kunnen spe len tegen Himmler, welke opzet overigens een volkomen mislukking werd. De ondervraging van Mussert bracht voorts de hulp aan het Oostfront ter sprake. Mussert motiveerde die door te zeggen, dat hij Europa beschouwde als -;en geheel te genover Azië. Bovendien had Schmidt ge zegd: „Wij kunnen nietontko®ten aan een gebaar ten opzichte van het Oostfront". Vervolgens bracht de president het antl- sennetisme der N.S.B. ter sprake. Mussert ontkende, dat de N.S.B. de wreedheden der Duitschers ten opzichte van de Joden goedkeurde. „Integendeel, het was mijn Eerste jonge boom in den Hout geplant. Hedenmorgen heeft zich door Haarlem een stoet van 1700 ULO-scholieren bewo gen. die van de Stadskwccktuinon aan de Kleverlaan naar den Hout trok. In dc voorste gelederen werd op een met oranje vlaggen getooide kar een jeugdige eik meegevoerd, wien de bijzondere eer te beurt viel als eerste van de nieuwe aanplanting een plaats te krijgen in het berooide bosch. Om kwart voor elf kwam de stoet in den Hout aan. Achter den Hertenkamp, aan den rand van den vij ver, wapperde een vlag: daaromheen vormden de scholieren een dichten kring en de districtsband van de N.P V zette de vroolijke Ahoi-marsch in. Nadat het schoone lied „Waar de blanke top dei- duinen" was gezongen, nam de wethou der van Openbare Wérken, de heer A J. M. Angenent, het woord. Spr. ging in korte trekken de geschie denis van den Hout na en zeide, dat het tot bijzondere vreugde stemde, dat de jeugd van Haarlem betrokken is bij dc eerste daad tot herstel van het geschon den bosch. Op zijn vraag, of de jeugd beloofde ook aan de instandhouding van het herstelde natuurschoon te zullen mee werken, werd met een luidkeels „Ja!" geantwoord. De Houfzal herrijzen, verjongd en beter dan voorheen. Nog dit voorjaar hoopt men de beplanting gereed te krijgen. Om den vandaag plaanten eik zal een herinne- ringsbank met inscriptie komen. Voor de jeugd is Oen prijsvraag uitgeschreven voor het beste opschrift. Thans is er een voorloopige bank neergezet. Vervolgens werd de boom geplant. On der tromgeroffel wierpen Mientje Dam, Willie Janse. Klaas Steensma en Jan Hekkelman den kuil dicht, waarbij zij ge assisteerd werden door de 4-jarige Eve- lientje Bessum, die hiertoe speciaal van wege haar fotogenieke verschijning was uitgekozen. De heer J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plantsoenen, toonde de jeugd daarop monsters van jonge hoo rnen. Er zu"en 4000 esschen en 3000 eiken in den Hout geplant worden. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. AGENDA. WOENSDAG 20 FEBRUARI Wi 1 helnunastraat 21: Openbare voordracht, 20 uur. Stadsschouwburg: Haarlem s Tooneel Ensemble, Een goede buur is beter Rembrandt: Ergens in Nederland, 14, ir, 15, 19 en 21.15 (18 J.). Palace: Tar/.an, 14, 16.15, 19 en 21.15. uur (14 j.). Luxor: Als mannen begeeren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J Frans Hals: Roes, 14, 16.30, 19 en 21.15 u (18 j.) DONDERDAG 21 FEBRUARI. Zuiderkapel.- Ds. C. J. Hoekendijk en solo zang, 20 uur. Concertzaal: Stevan Bergmann, piano, 20 uur. .Stadsschouwburg: Czardas fills tin, 19.30 uur. Uiuscupea *1* Woensdag. plan in 1938 om alle Joden naar Guyana te vervoeren. Was dat gebeurd, dan zou den zij nu nog allen leven" aldus Mussert. Vervolgens bracht de president een brief ter sprake van Mussert aan Seysf^ Imiuurt, waarin hu zegt naar aanlei ding van den moord op Duitsche solda ten In Januari 1943 te Haarlem: „Het was een verstandige maatregel als re presaille Joodsche communisten dood tc schieten. WU moeten consequent door gaan: voor lederen nationaal-socialist die valt tien Joodsche communisten". (De zitting duurt voort) DE DISTRIBUTIE. Donderdag 21 Februari zjjn degenen, wier namen beginnen met B van Brinkmans t.m. BiJVoets en E aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Haarlemsche Vleeschhal. Voordracht Dr. 3. B. van Amerongen. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat een hartstochtelijk Dlckens-vereerder als (lr. J. B. van Amerongen. die met zijn voor dracht van de Christmas Carol jarenlang zoovelen eTFh mooie Kerststemming heeft ge waarborgd, zich nog eens opnieuw zou bezig houden met werk van den geliefden auteur. Davld Copperfield leent zich minder tot de clamatorisch object dan de korte Kerstver telling. De film heeft deze omvangrijke ro man tafereelsgewijze geconcentreerd binnen het kader van een enkele voorstelling. Ook de declamator zal #p enkele tafereelen aan gewezen blijyen. Het is dr. Van Amerongen gelukt door mid del van een inleidend overzicht diverse scè nes uit het boek tot een sluitend geheel te niaken, waarbij hij zich beperkte tot David's kinderjaren. Zijn inleiding was meer dan een overzicht; hij deed het wezen en de waarde van Dickens' roman duidelijk uitkomen, zoo dat de eigenlijke voordracht de functie van Illustratie verkreeg. De fragmenten, geheel uit het hoofd verteld In een eigen, naar de actueele spreektrant zich voegende vertaling, wai-en welgekozen en de tyoeerende mimiek verschafte de figuren reliëf. De voordracht, in De Leeuwerik voor de Verceniging van Huisvrouwen gehouden, heeft helaas moeten lijden onder stoornissen van allerlei aard, hetgeen evenmin als de minder goede gedisponeerdheid van des voor dragers stem belet heeft, dat het gehoor door deze hernieuwde kennismaking met Dickens op zijn best, een mooien middag ge noten heeft. H. G. CANNEGIETER „Odyssee der Ned. Kunstschatten" Het Haarlemsche publiek heeft Dinsdag avond kunnen kennismaken met den heer H. P. Baard, toen de nieuwbenoemde Direc teur van het Frans Halsmuseum aldaar een lezing hield over de „Odyssee van de Ne derlandsche Kunstschatten gedurende den oorlog" Wellicht ls er niemandyzoo bevoegd om van dit Interessante hoofdstuk uit onze cultuur-historie te verhalen als juist de heer Baard, die als wetenschappelijk assistent van het Rijksmuseum de avonturen der opge rolde groote meesters van nabij heeft kun nen volgen. Het persoonlijke element kwam dan ook' in sprekers welverzorgd betoog sterk naar voren. Spr. beschreef, hoe de kostbare schilder stukken In het begin van den oorlog in Noord-Holland in speciale schuilkelders <o.a. te Zandvoort) werden ondergebracht; hoe de Duitschers de kelders in beslag namen, waarop de inhoud In 1942 naar den St. Pie tersberg en naar Paasloo in Overljsel wer den vervoerd. Het Ned. kunstbezit is veilig door den oorlog gekomen, ondanks de leven dige belangstelling der Duitsche autoriteiten. Op het gebied van kunstbescherming is mis schien geen land zoo zorgvuldig en solide te werk gegaan als Nederland. In dit verband huldigde spr.' de nagedachtenis van dr. Schmidt Degener, den overleden directeur van het Rijksmuseum. Exclusieve foto's Illustreerden de lezing op het witte doek. In de pauze werden er loten verkocht ten bate van „Ned. Helpt Indië". Verloot zullen worden 50 kunstwerken, die door de kunste naars gratis ter beschikking zijn gesteld en tot 23 Febr. dagelijks van 10—12 en van 24 uur in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum te bezichtigen zijn. De loten zijn nog niet uitverkocht. In de tentoonstelllngszaü van het Frans Halsmuseum te Haarlem zijn van heden tot 23 Febr. in een expositie bijeengebracht, de 50 werken, vervaardigd door een aantal Haarlemsche kunstenaars, welke door hep beschikbaar gesteld zijn als prijzen voor een Kunstverloting ten bate van het comité „Nederland Helpt Indië". Een nieuwe Belgische letterkundige prijs „een andere Balllon-prijs" geheeten, zal om de twee jaar, op den sterfdag van Baillon, worden toegekend. Deze prijs be draagt 100.000 francs. ZANDVOORT KERKELIJK LEVEN. Ds. L. J. Bloemsma zal op Donderdag 28 Februari zijn afscheids-predicatie hou den als predikant bij de Ned. Hervormde kerk van Zandvoort. Zondagmorgen 3 Maart zal Ds. C. de Ru van Rozenburg als predikant bevestigd worden door zijn schoonvader, Ds. Ofrin- ga van Scheveningen, waarna eerstge noemde in een middagdienst dienzelfdeij dag zijn intree-predikatie zal houden. Heden Woensdagavond, 20 Februari zal in de Hervormde kerk te Zandvoort een dankdienst worden gehouden ter gelegen heid van het feit, dat zoo goed als alle ge ëvacueerde lidmaten in hun dorp zijn te ruggekeerd. Tevens zal dan de luidklok, die door de Duitschers werd weggehaald, doch in Duitschland werd teruggevonden, en haar oude plaats in den toren weer heeft inge nomen, opnieuw worden ingeluid. Het Zandvoortsche Oratoriumkoor zal aan dezen dienst (welke zal geleid worden door Ds. Tromp van Amsterdam, oud pre dikant der Ned. Herv. kerk te Zandvoort) baar medewerking verleeneo. Uitbetaling grensgelden Naar rnen ons van de zijde van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem mededeelde, zullen in den loop van de volgende week oproepen worden verzon den aan degenen, die nog z.g. „grensgeld" te vorderen hebben. Na onderzoek zal het geld worden uitbetaald, indien althans blijkt, dat de betrokken personen inder daad „rechthebbenden" zijn. Papierschaarschtc was de voornaamste oorzaak van het trainecren van deze aan gelegenheid, alleen in Haarlem zijn 7500 gevallen van grensgeldvordering af te handelen. H.O. V.-Volksconcert. De Ouverture van Baeh's 3de Orkestsulte die we in langen tijd op de programma's misten, was een grootsch begin van het Con cert van Dinsdagavond, al had ik me den inzet nog markanter kunnen denken. In het Fugato dezer „Fransche Ouverture" rollen de,thema's in de Instrumentale groepen ann als de smaragdgroene, witgekulfde golven aan de Rivièra, sprankelend in het zonlicht. En het Air ls een hymne, die boven alle men- schelijkc zwakheid verheven, in divinen glans zich verheft. De volgende danswijzen brengen ons gevoelig op de aarde terug; hun populaire aard laat zich met het voor afgegane moeilijk vereenigen. Trompet en soloviool mogen toch gehuldigd worden. Mozart's Concert voor 2 piano's is niet zoo diep van gehalte; men kon zich echter in de speelsche afwisseling der twee solopartijen, onderling en met het orkest, vernielenDe voordracht der solopartijen door Corry Kop pen en Wiep Zijlstra was goed en trots het timbreverschil der 2 vleugels voldoend ho mogeen. Na de pauze toonde dirigent Jan Out zijn volle capaciteit in de vertolking van 3 Rus sische werken: een klcurrljxe Ouverture van Glière, waarvan lk den aard der muziek niet uit den titel kon verklaren; een fameuze In terpretatie van Moussorgsky's „Une Nuit sur le mount chauve" en van de drastische „Kaukasische Dans" van Chachatoerlan. Alles tc zamen een prachtige avond! K. DE JONG Harmonie „Vooruitgang". Evenais vele andere vereenigingen heeft het uit personeel der gelijknamige Coöperatie samengestelde harmonie-ensemble „Vooruit gang" gedurende de jaren der bezetting een gedwongen rustperiode doorgemaakt. Na de hervatting zijner werkzaamheid trad het ^Maandagavond voor 't eerst weer in het openbaar op en dit optreden maakte veelszins een goeden indruk. Er werd ryttimisch cor rect gespeeld en de klank overschreed de intensiteitsgrenzen, die door een zaalmimte gesteld worden, nimmer. „Vooruitgang's" dirigeijt Henri Schulpzand is gewend aan de klankverhoudingen en de samenspeleischen van een goed symphonie-orkest en-heeft op loffelijke wijze getracht deze factoren zooveel mogelijk ook door zijn dilettanten te doen verwezenlijken. Dit is hem al aardig gelukt. Wel waren de clarinetten nog wel eens Iets le schril, maar b.v. het begin der Norma"- Fantasle klonk haast als of er een strijk orkest speelde. In eep Polka van Waldteufel gaf de solo-pistonist Eraun blijken van goede technische vaardigheden en mooie toonpro- ductie; de tongslagen hadden nog Iets duide lijker kunnen zijn. Het laatste programma nummer, een marschpotpourri over allerlei bekende wijsjes, sloeg geweldig bij het tal rijke publiek In. K. DE JONG. GROENTEN EN FRUITDISTR1BUTIE. 20 Februari. Het Plaatselijk Vei deel kantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, te Haarlem, maakt bekend, dat op Donder dag 21 Februari a.s. de handelaren welke op 27 Augustus 1945 geen dadels hebben ontvan gen, worden bevoorraad met Appelen, Ier compensatie der niet ontvangen dadels. Verstrekt wordt 250 gram Appelen per In geleverde bon 547 der Noodkaart. Klachten inzake deze aflevering van Appe len kunnen binnen drie dagen schriftelijk worden ingezonden bij het P. V. K. Kouden- horn 66. Haarlem. De consument moet zich vervoegen om de Appelen bij den Kleinhan delaar, alwaar destijds bon 547 werd inge leverd. Publicatie d.d. 20 Februari opgegeven aan den Contact Commissaris. Haarlems Dagblad, Trouw. Nieuwe Haarlemsche Courant en de Lichtstralen. Damesrijwiel M-ysopg. on- 'P gi m. luchtb. Br. m. piv der lett. G by Boekhandel Inl- tlum, Bloemend.str.weg 129 Santpoort-Station. Te koop wegens omstandlgh. een In zeer goeden staat verk. VEULEN BONTJAS (zeer voor- deellg) Br. no. 537 Wenslng's Adv. Bur. Tempel tersstraat 32. van „EINDENHOUT" en „BREDERODE" k linnen voor het komende seizoen' w«-< r worden Ingehuurd. Inlichtingen: SPORTHUIS HAARLEM G-HOOTK HOUTSTRAAT 123, TEfi. 12215, HAARLEM moeten ln Februari gespoten worden. Komt U met een flescli. wij hebben weer Vri booincarholl nou m. krijgt in korten tijd zijn oorSprpiikclijkc kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaat rssgt gratis loeccnding brochure aan HoolddepOt I Uitbreidingsplan „Tuindorp" (plan Zuid-West) Het Hoofd van het Gemeen tebestuur van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat van 21 Februari 1946 af gedurende 14 dagen op de gemeentesecre tarie, 7e afdeeling, op werkda gen, behalve des Zaterdags, voor een leder ter Inzage ligt het by besluit van den tydc- lijken Raad der gemeente van 13 Februari 1946 no. 16 vast gesteld uitbreidingsplan „TUIN DORP" (plan Zuid-West) voo; het gedeelte der gemeente om grensd door de Hendrik Roo- zenlaan, de Rollandsvaart, de Brouwersvaart. de geprojec teerde Bloys van Treslonglnnn en de Lcendert Meeszstraat en voor een terrein ten Zuiden van de Zulder Tuindorplann (Ue Kweckery van Elavout), „Wij waren 75 jaar tegen de doodstraf. Wij willen onszelf zijn en Mij ven!" Comité van Actie tegen de Doodstraf voor Haarlem en Omstreken. Adhaeoie to bet. bij Seer. J J Keune, Postl. 0, ll'stede. Financ. bljdr. op giro 33665£, t.n.v. J. Vern-hoyt. Ziilstr 98, Haarlem, o. ve-rni. „tegen de doodstraf" 30H. DE GROOT Sr. WAGKNWEG 130, RIJWIKXiHANDEL, FOTO TT A N1>EL E. HTLARIUS v.l». R. v d. WERP G.roole Houtstraat 102 VRAAGT TE KOOP t kimera's, Pllinopneemcamera's, Project lo- roefltellcn voor film en kleinbeeld, Belicbtings- motors, Statieven, Vergrrootingstoestellcn, Telelenzen voor Film en Klcinlieeld en nmlcre div. Fotolnstrnmenten en hulpmiddelen. VEILINGIOKAAL ,,'T CENTRUM" Heeft U Meubelen, Textielgoederen, Haarden, Kachels, Glas- of Aardewerk. Goud, Zilver of Antiek, laat het door ons VEILEN en U bent tevreden. Een bericht en Uw goederen worden gehaald. Vraagt Inlichtingen: VEILINGLOKAAL ,,'T CENTRUM" GEI). O. GRACHT 78, HAARLEM, TEL. 21355 en pruttelt nog lang na, want hij hoort nu al tien minsten lang de fluitketel van zijn buurvrouw Mevr Koockmaer-Raeck de luidste signalen geven Tot alle huisvrouwen zouden wij willen zeggen: koken is goed, van woede koken in sommige gevallen óók, maar laat het napruttelen zooveel mogelijk de hooikist doen. En een hooikist kunt U met zeer eenvoudige middelen maken 'lh All". f,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3