Mussert voor Bijz. Raad van Cassatie De nieuwe bonnen De Radio geeft vanavond: De brandweer te Haarlem Het P.E.N. in bezettingstijd Sport in het Kort Het eerste bankje Avonturen van en Warrel KORT EN BONDiC Bevestiging van de doodstraf gevraagd Mussert verklaarde, dat hij alles heeft ge daan om te toonen, dat hU een tegenstander is geweest van Gestapo en concentratie kampen. Mr. dr. Feber stelde dan eenige vragen over Musserts optreden na den moord op Schmidt. Mussert zei daarop: .,dat ik het lot van Schmidt niet heb gedeeld, is uitsluitend het gevolg van het feit. dat Himmler uit angst voor de reactie van Hitier, mij niet dorst aan tc vallen". „Mijn Europeeseh verantwoordelijkheids gevoel heeft mij steeds geleld op mijn weg". „Dat strookt niet geheel met uw nationale gedachten" aldus mr. Feber. „Ik heb veel geleerd ln dezen oorlog" was Mussert's ant woord. Mr. Langemeyer bracht de koningskwestie Ier sprake. „Dacht u werkelijk, dat Hitier ooit toegestaan zou hebben, dat in Neder land een referendum over al of niet terug keer van de Koningin zou worden gehouden". Mussert antwoordde, dat hij zich heel goed een referendum had kunnen voorstellen. Hitler had immers zelf een referendum ln Duitschland gehouden. „Een referendum van een heel bijzonder soort" merkt caarop inr. Langemeyer op. De president gaf dan Mussert daarop gedu rende een half uur de gelegenheid zijn stand punt zelf uiteen te zetten. „Het verwijt dat men mij maakt" aldus Mussert is dat ik te ver ben gegaan. Doch van verschillende zijden, ook in de UNO-ver. gadering, is de tendenz gebleken, dat de sta ten van hun souverelniteit afstaan aan een statenbond. Ik heb getracht hulp te vinden, waar ik het vinden kon. Wat betreft die' JVulpverlecnlng voor het oostfront welke ik ïieb bepleit, ik zag de Sovjet Unie als een groot gevaar. De strijd tegen Rusland, tegen het communisme, was voor mij een heilige •orlog. Er waren ook NSB-ers die goede dingen hebben gedaan, maar die wenscht Jnen nog steeds niet tc erkennen. De schijn dat ik legen het Nedcrlancsche volk werkte Is tegen mij. maar ik mocht niets zeggen, destijds over de verhoudingen ln Berlijn en Den Haag. Ik had angst voor den ondergang van Europa en zijn beschaving. Ik heb misschien fouten gemaakt. Mag men echter de fouten en laagheden van de incorrecte leden van de NSB op de geheele partij verhalen? Ik was ln een positie, die mij was opgedrongen en heb trachten te bereiken wat te bereiken was. Nu is voor mij het einde gekomen. Het woord was hierna aan Mr. Wijckerheld Bisdom, die de vier middelen van cassatie toelichtte. Allereerst de aanslag ondernomen met het oogmerk om het rijk geheel onder vreemde heerschappij te brengen. Hitler Is niet Inge gaan op Mussert's suggesties, Mussert's mis daad is dus niet anders geweest dan een pogen. Mussert heeft Hitier trachten te bewegen een bond van Germaansche staten te fon- meeren. Zonder eenig succes echter. Spre ker achtte het voorstel van Mussert tot de vorming van een statenbond geen strafbaar feit. Vervolgens behandelde de verdediger den aanslag om de grondwettige regeeringsvor te verwerpen. Alles is beperkt gebleven tot plannen maken en er is geen sprake geweest van werkelijke uitvoering van deze plannen. Mr. J. H. de Pont uit Amsterdam, behan delde in hoofdzaak het punt der tenlaste legging: de hulpverleening aan den vijand. Mussert heeft erkend, dat hij den vijand hulp heeft verleend, hij heeft daarbij echter aangevoerd dat alle Nederlanders zich tijdens de bezetting daaraan hebben schuldig ge maakt. De vraag Is echter in hoeverre dit strafbaar mag worden genoemd. Mr. de Pont stelde de vraag of Mussert strafrechtelijk de doodstraf heeft verdiend. Vaststaat, zoo zei hij dat Mussert steeds volkomen oprecht is geweest. „Ik geloof niet Jat Mussert dom of ijdel of lijdende aan een minderwaardigheidsbegrip of aan machts wellust was. Hij is alleen maar iemand, die uitsluitend met concrete dingen kan omgaan en die het abstracte niet begrijpt. Bij dc be handeling voor het bijz. gerechtshof is over duidelijk gebleken, dat Mussert heeft gehan deld volgens Idealistische motleven. Is hel rechtvaardig dezen man de doodstraf op te leggen? De advocaat fiscaal prof. mr. G. E. Lange meyer, zei o.a.: de tragiek van Mussert ts, dat wanneer hij zich nooit met politiek had bezig gehouden, hij thans een ingenieur van groot aanzien zou zijn. Hij heeft thans een zeer ernstig feit gepleegd, niet in de eerste plaats uit lage, maar toch in leder ge val uit bedenkelijke motieven. Hij zal hier voor eer^ ernstige straf moeten ondergaan. Mr. Langemeyer besprak de drie punten welke Mussert ten laste zijn gelegd Het ls duidelijk dat Mussert alles wat in zijn ver mogen lag heeft toegepast om Hitier te be wegen Nederland onder vreemde heerschappij ie brengen. Prof. Langemeyer besloot: „inderdaad vallen er punten aan te voeren ten gunste van Mussert. Hij ls niet een typische land verrader, maar hij ls wel een typische hoog verrader, die onderwijl niet teruggedeinsd is voor het feit, ook landverraad te plegen. Een matelooze zelfoverschatting cn hooge moreele lichtvaardigheid hebben hem tot zijn daden gebracht. Zijn daden zijn zeker niet gespeend geweest van een zekere mate van idealisme, sdoch dit rechtvaardigt niet hei hem onthouden van de zwaarste straf. Mus sert heeft gemeend dat hij met Dultsehland moest samenwerken. Dit bewijst zijn mo reele stompheid. Iedereen kon reeds voor 1940 begrijpen, dat samenwerken met het Dultsche regiem nooit in het belang van Nederland kon zijn. Hoe nauw het nationaal socialisme van Mussert aansloot bij de ideeën van Hitier blijkt uit het feit, dat het pro gramma der N S.B. een slechte vertaling was van Hitler's programma. Zijn gebrek narr Inzicht heeft een zware moreele schuld op hem geladen, doordat hij getracht heeft, niet uit innerlijke slechtheid, doch uit lust een rol te spelen, Nederland medeplichtig te maken aan de wreedheden van het Dultsche regiem. Spreker verzocht derhalve verwerping van het beroep, dus be vestiging van de doodstraf. De president bepaalde de uitspraak van den raad van cassatie op 20 Maart of eerder. Koffie, cacao en lucifers Voor de eerste helft van de 3e periode 1946 (17 Februari2 Maart) zijn nog de volgende bonnen bekend gemaakt: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 603: 051 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 052 algemeen 100 gram cacao 053 algemeen 100 gram koffie 054 algemeen ±112 gram huishoudzeep 055 algemeen 2 doosjes lucifers bl5 reserve 1 K.G. aardappelen Bonkaarten La, Lb, I.c 602: a 08 melk l'/t liter melk b 08, c 08 melk 3 liter melk 018 aardappelen 2 K.G. aardappelen Bonkaarten Kd, Kc 603: 551 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 552 algemeen 100 gram cacao 553 algemeen 112 gram huishoudzeep 554 algemeen 2 doosjes lucifers Bonkaarten Ld, Le 602: d 08, e 08 melk 5 liter melk 518 aardappelen 1 K.G. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 14 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 14 100 gram chocolade of suikerwerken X 14 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 Februari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Februari mag worden af geleverd. De lucifers op bon 055 en 554 algemeen zullen in verband met de bevoorrading van den handel eerst In den loop der week verkrijgbaar zijn. ZURE HARINGEN Bon 14 van de Visch- en groentekaart ls geldig verklaard voor zure haringen. RNIO Stiawinsky-progr. NCRV 17.30 Cello recital. 17.50 Celesta—ensemble. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 18.45 Gram. muziek. RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.20 Scala-orkest. RNIO 19.30 Progr. Ned Strljdkr, 20.00 Nieuws. NCRV 20 05 Mandollnatn. 20.45 Dameskoor 21.10 Causerie C. v. d. Bom. 21.30 Orgelcon cert. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Van Oost tot West. 22.30 llobokwartet. 22.45 Liederen- recital. 23.10 Gram. muziek. 23.50 Schrift lezing. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 17.00 Het Rijk over zee. AVRO 17.10 Kaleldoscoop. 17.30 Pierre Palla. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO is.15 Les Gars de Paris. 18.45 Sportpraatje. 19.os Muzikale acrobatiek. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 De Heg.voorl. Dienst. AVRO 20.20 Concert. 22,20 Ouderen en jon geren, 22.30 Red White and Blue Stars. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 21.15 Gram. muziek. 43.46 Pianomuziek, De Vrijwilligers keeren terug Wij kregen thans de bevestiging van ons bericht eenige weken geleden gepu- pliceerd, dat het de bedoeling Ls, dat Haarlem zijn Vrijwillige Brandweer (met een kern van beroepspersoneel) binnen kort terug zal krijgen. In dc oorlogsjaren is zooals men weet de Vrijwillige Brand weer op last der Duitschers vervangen door een Beroepsbrandweer. Als waarnemend commandant zal op treden de heer H. C. Vernout. Heemstede's distributiefraude De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de Heemsteedsche distributiefraude. Tegen den hoofddader, A. J. R., wien verduistering, subs, diefstal, alsmede valschhcld ln ge schrifte ten laste gelegd waren, werd pen vonnis van 12 maanden uitgesproken, waar van 6 maanden voorwaardelijk. De elsch luidde resp. 12 en 8 mnd. G. J. K. werd vrij gesproken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Zijn zaak weid verwezen naar don politierechter voor Economische Zaken, Dc medeplichUgen S. J. B. en R. A. K. werden tot 2 mnd. voorw. veroordeeld (elsch 1 mnd. onvoorw.). Tegen A. J. s. werd het onderzoek onvolledig geacht; de zaak werd teruggewe zen naar den rechter-commissaris. Bijna 3 millioen oorlogskosten Verschenen is het verslag over 1944 van het P.E.N (Provinciaal Electrisch Net in Noord Holland). Daaruit blijkt, dat door de gedeeltelijke stopzetting der electrici- teitsvoorzienlng einde Augustus, het be drijf over het geheele net 63 millioen K.W.U. minder stroom afleverde. Bij 1943 vergeleken was dat een achteruitgang van Op de balans komt een crcditpost voor van f 2.200 000, als restant, dat de verze keringsmaatschappijen, bij de te verwach ten maximale nahcffing van 100 maal de jaarpremie, van het bedrijf kunnen vor deren voor de molestverzekerlngen. Voorts een post van f 366.358 wegens de ten laste van het bedrijf komende kosten voortvloeiende uit de door de Duitschers verplichte vervanging van het koperdraad der bovengrondsche geleidingen door ijzerdraad. In totaal bedragen de oorlogsposton niet minder dan f 2.968 446. De winst- en ver liesrekening over 1944 sluit met een tekort van f 2.057.502. Dit bedrag wordt uit dc reserve genomen, waarna nog f 2 400.326 als reserve aanwezig J«. „ZeesIag"-overIevenden voor den Rechter In den avond van 22 Maart 1945 omstreeks half elf hadden de gebroeders T. te Oost- zaan, die op hun land wacht liepen in vel band met geregelde veediefstallen en nach telijke slachtingen in de wei, daar twee man nen aangetroffen, die "elk een roeiboot bij zich hadden. Zij zijn deze mannen, F. O. en J. Pv K. uit Zaandam, in een jol achterna gegaan, waarop zich een gevecht met roei riemen en boothaken ontspon, waarin F. O. werd gewond en J. P. K. door een hein, ter wijl hij in het water lag, toegedienden slag verdronken is. Voor de Haarlemsche Rechtbank hadden de gebroeders T. zich hedenmorgen te ver antwoorden voor mishandeling met als ge volg de dood, F. O., als getuige verschenen, verklaarde dat zijn zwager K. en hij hout hadden willen halen uit schoeiïngen langs den waterkant. Een der broers, W. T„ had volgens hem den eersten slag gegeven. F. O. had niets teruggedaan, was geraakt en quasi- bewusteloos op den bodem van zijn boot gaan liggen. Ook K. had volgens get. niet terug geslagen. Ge:. R. v. M„ opperwachtmeester der Ma rechaussee. verklaarde, dat er in heel den omtrek geen hout te vinden was. Hout uit de schoeiingen halen was dagwerk en daar voor was gereedschap noodig, dat O. en K. niet bij zich hadden. Op het land der gebr. T. was een lange bootshaak met scherp ge slepen punt gevonden, die elders ontvreemd bleek te zijn, en zooals zij gebruikt weiden voor nachtelijke slachtingen in de wei. Na den dood van K. was er in Oostzaan, waar het voordien zeer onveilig was, langen tijd geen vee gestolen of clandestien geslacht. Het verloop van den strfjil. De Off. van Justitie zeide, dat het voor verd. een moeilijke tijd is geweest. De poli tic was niet bij machte, de veelvuldige vee diefstallen te verhinderen; de burgemeester had de boeren, ondanks de Duitsche bepa lingen aangemaand 's.nachts wacht te loopen op hun land. De Off. las een verklaring van de gebr. T. voor, waaruit bleek, dat zij O. en K. eerst om hun persoonsbewijzen hadden gevraagd. Dit werd geweigerd en O. had met zijn roeiriem naar P. T. geslagen, welke slag miste. Daarop had P. T., op zijn beurt. O. omver geslagen. K. had P. T. toen ln het water gestompt, maar de drenkeling kon weer aan boord klimmen. Toen K. vervolgens met can lang mes weer op P. T. aanviel (de boo ten lagen tegen elkaar aan), had broer W. den aanvaller een klap met den jolhaak ge geven. waardoor K. overboord tuimelde. P. T. had den drenkeling daarop nog een slag toegediend. De gebroeders woren toen naar de politie gegaan en hadden versehrikt ge zegd: „Ze zijn allebei dood". De Off. noemde dit een eerlijke bekente nis. De rapporten over verd. luidden zeer gunstig. De broers hadden het recht om te vermoeden, dat O. en K. hun vee kwamen stelen. Dit ls een verzachtende omstandig heid, maar de broers zijn tè ver gegaan. Tegen P. T. elschte de off. 3 maanden hech tenis, tegen W. T. een geldboete van f200, subs, 50 dagen. De raadsman mr. C. Blankevoort achtte ln deze zaak sprake van noodweer-exces en vroeg op grond daarvan ten aanzien van belde verd. vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. VOETBAL. Het Londensche blad „Star" verneemt dat de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond het elftal der Queens Park Ran gers voor een vijftiendaagsch tournee door Nederland heeft ultgenoodlgd, na het einde van het Engelsche voetbalseizoen op 4 Mei. Er zouden vijf wedstrijden zijn vastgesteld. VOETBAL. Ondanks de slechte weers omstandigheden en het feit dat twee UVV-ers niet beschikbaar waren, is het Utrechtsch elftal erin geslaagd, door een gelijk spel zijn ongeslagen record te handhaven. Het was een aardige wedstrijd, hoewel alweer geen openbaringen aan het licht gekomen zijn. Bij de Zwaluwen was het de linksbinnen Rijvers (NAC), die opviel door zijn harde werken en zijn snelheid. In de middenlinie was Stijger (BI. Wit) de beste man. De overige spelers verrichtten niet veel bijzonders. Bij de Utrechtenaren blonk rechtsbinnen v. d. Bogaert Uit. Deze Jeugdige DOS-er was bij zonder actief en nam twee doelpunten voor zijn rekening. De internationale ijshockey wedstrijd Ne derland—Belgiö, die Zondag a.s. in de Apollo- hal te Amsterdam gespeeld zou worden, kan niet doorgaan wegens verhindering der Belgen. Ook ce wedstrijd Den Haag—Brussel op Maandag 25 Febr. zal dus komen te ver vallen. AGENDA, Stadsschouwburg: „Czardasfürstin", 19.30 uur. Rembrandt: Ergens In Nederland, 14, 16.15, 19 cn 21.15 uur (18 j.). Cinema Palace: Tarzan, 14, 16,15. 19 en 21.15 uur (14 Luxor: Als mannen begeeren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (16 J.). Frans Hals: Roes, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 J.). VRIJDAG 22 FEBRUARI Stadsschouwburg: MTS-revue, 13.45 en 19.45 uur. Gem. Concertgebouw: Haarl. Chr. Man nenkoor en H.O.V., 20 uur. Idem, tuinzaal: Vliegende hótels, lezing, 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Het eerste bankje is gisteren in den Haarlemmer Hout gezet en dat is een bij zonder feit. Dat velen zich destijds aan schuldelooze boomen en boompjes hebben vergrepen, was niet nobel; maar dat zij ook de horizontale dragers van een gan- sehe minnecultuur, waarop wellicht hun grootouders elkander nog overoude ge heimen hadden toegefluisterd, in hun cultuurlooze noodkaeheltjes hebben opge stookt, mag niet fijngevoelig heeten. Maan denlang is de Hout zonder bankjes ge weest. Desondanks heeft de liefde er zich staande gehouden. Dit was noodzaak. Straks kemt echter het voorjaar en de ramp zou niet te overzien zijn, als de Hout nog van comfort verstoken was. Daarom is het een goede gedachte van de ge meente geweest, reeds nu met het herstel te beginnen. Er zijn in den oorlog zeer vele huwelijken gesloten, die gebrek aan ondergrond hadden. Een verbintenis ech ter met als eerste fundament zoo'n stevig bankje in den Hout is door tijden van vrede en voorspoed heen gebleken, meestal gelukkig te zijn. Daar bestaan geen sta tistieken van, maar er zijn dingen, die alleen een Haarlemmer voelt. Het stormde gisteravond en bij vlagen striemden hagel en regen uit den hemel neer.' Dat heeft mij niet belet, op pad te gaan en bij het nieuwe bankje post te vat ten, in den Hout vol gierende geluiden. Een verslaggever is overal. Ik voelde mij aLs een cameraman in het oerwoud, wach tend op schuw wild voor de lens. Mijn ge duld werd niet lang beproefd: een in zware regenjassen gehuld paartje trad uit dc duisternis en zette zich neer. Een grootsche rilling bevoer mij, toen ik be sefte, de stille getuige te zijn geweest van een plechtig en zinvol oogenblik. Het eer ste bankje in den herrijzenden Hout was ingewijd. Met een kus, die wegwoei in den kouden regen. P. H. Concert van de Ver. „Bosch en Vaart". De ..Kamermuziekavond", die door de Ver- eenlglng „Bosch en Vaart" haar leden Woens dagavond in de Begijnhofkapel aangeboden werd. had een zeer gevarieerd programma: een Triosonate van Ilündel voor viool, hobo en klavier; ce beroemde Chaconne van Vllali voor viool cn klavier, een door Barblrollt naar thema's van Pergolesi geconstrueerd Concert voor hobo met begeleiding; twee bas-aria's .uit opera's van Mozart; Variaties voor plano van Mozart; voorts, na de pauze, 5 liederen voor alt uit Moussorgski's „De Kinderkamer"; Debussy's „The ChUdrens Corner", Ravel's „Tsigane" voor viool en plano en 0 liederen uit Hugo Wolf's „Sulei- ka". afwisselend voor alt en bas met piano begeleiding. Alles dus van hooge muzikale waarde. En de vertolkingen waren dat mee- rendcels ook. Akke de Vries die ook de meeste toelichtingen der uit te voeren wer ken gaf zong Moussorgski en Wolf met de buitengewone expressieve kracht, die we reeds vroeger in haar zang konden bewon deren; de bas Plet de Vos, wedijverde met haar In Wolf's „responsoria", die Juist door de afwisseling en het onderlinge verband zeer interesseerden en openbaarde een sonore stem in Mozart's Aria's; Adriaan Lena arts toonde zich een violist met groote technische ontwikkeling en goede muzikale kwaliteiten; Joop Lenaarts speelde mooi hobo. En Roel Rlphagen, die dezen avond een enorme taak had. begeleidde cn illustreerde bij Wolf en Moussorgski kan men ntet van „begelei ding" spreken schitterend; zijn solo's leden echter aan tempo-overdrijving; zijn Mozart- vertolklng viel uit den stijl; voor zijn pianis tische kwaliteiten echter moet men grooten eerbied hebben. Er was dus veel goeds, alleen te veel van het goede. Het programma was te lang. K. DE JONG. Haarlems Tooneel Ensemble. Haarlems Tooneel Ensemble had ditmaal zijn keus laten vallen op „Een goede buur ls beter danvan Joh. Elsensohn. Of deze keuze onder de gegeven omstandighe den gelukkig ls te noemen, valt te betwijfe len. Te schrijnend zijn nog de gedachten aan het uitgemoorde volksdeel, waarvan do hoofdpersoon de vertegenwoordiger is, dan dat men van harte kan lachen om deze ko mische typeering. Jan Musch heeft indertijd het accent meer gelegd op de innigheid van zoo'n gemoedelijk, opgewonden Joodje, dat ln 1931 nog niet het symbool was van de schen nis, door het anti-semietisme aan humani teit en cultuur toegebracht. Wordt deze uit beelding meer van den ulterlijken komlschen kant bekeken, dan dreigt het gevaar, dat sommigen haar als een bespotting opvatten. De behoudens dit bezwaar vlot gespeelde rol werd gesecundeerd door medespelers, van wie het gros weinig en een enkele (Hei mine) wat overdreven actie ten toon spreid de. Aardig was het décor in het eerste be drijf: de ijzerwinkel met daarachter de straat. H. G. CANNEGIETER En ja, waarachtig, tusschen den kap van het karretje geklenld zit een briefje, dichtgevouwen en met haastige hand in de kier gestopt. Wag grist het weg, vouwt het open en leest: „Gij zoekt naarde stof, die vliegen kan vervan gen? Door de bergen, door de velden midden in de plasl" Ze kijken elkaar eens aan en Warrel trekt zijn wenk brauwen op. „Snap jij er een spinrag van?" „Nee," zegt Wag, „maar ik weet niet, of het wel zuivere dauw is." Het lijkt me anders nog al duidelijk, dat we in de Verloren Velden naar dien toove- naar en dat Ahasajlaja of hoe heet het, moeten zoeken. Maar wat die plas er nu mee te maken fxeeft, en...." BINNENLAND Een nieuwe nood centrale voor de tele foon is te Arnhem in gebruik genomen. Het aantal aansluitingen wordt nu van 400 op 2000 gebracht. Een zendingscen trum der Gereformeerde Kerken is in de Wilhel- minalaan te Baarn ge opend. A.s. zendelingen krijgen hier een oplei ding. De openingsrede werd gehouden door Prof. dr. J. H. Bavinck. Proeven met het telen van Sojaboonen worden* thans in ons land genomen. Men hoopt de boonen te kun nen verbouwen naast erwten en bruine boonen. Te Scheveningen is zooveel verzet gerezen tegen den naam „het Badhuis" het resul taat van een prijsvraag dat besloten is „Kur- haus" voorloopig te handhaven. Haarlem en Omgeving, Ncd. Isr. Gemeente Haarlem. Synagoge diensten. Vrijdagavond 22 Febr. om 5.45 uur. Za- terdqg J3 Febr., ochtend dienst om 9 uur, middag- dienst 2.30 uur; daaraan voorafgaand om 1.45 uur een leeroefening. De diensten worden gehou den in het gebouw Lan ge Wijngaardstraat 14. In 1945 heeft Neder land voor 29 millioen gulden aan bloembollen geëxporteerd, vooral naar Canada, de Ver. 3taten en Zweden. De Bond van Bloembollen- nandelaren te Haarlem treft nu ook voorberei dingen voor export naar Rusland. Het comité „Eere schuld en Dankbaar heid" tot verzorging van militaire oorlogsslacht offers zal Woensdag 25 Febr. in de Haarl. Ke gelbond een gezelligen middag organiseeren, aangeboden door de N. C. R. V. Mej. Maartje Kleffens en het N.C.R.V. orkest zullen muzikale medewerking verleenen. Het Haarlemse!» Ka merorkest geeft 25 Febr. in het gebouw van den Protestantenbond in de Jacobstraat zijn eerste concert in Haarlem. De dirigent ls Wim Gaffel, de solist Jaap Stotijn'. Laurens Bogtman zal aan den vleugel be geleid door Hans Schouwman op Zondag middag 3 Maart, ln de Tuinzaal van de Gem. Concertzaal een liede- renmlddag geven. Hij zal dan zingen „Die Winterreise" van Franz Schubert. Sonaten-avond Ni cholas Roth en Géza Frid. Op Zondagavond 24 Febr. zal de Engel sche violist Nicholas Roth, tezamen met den pianist Géza Frid, in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een so- natenavond geven, waarop werken worden uitgevoerd van Beetho ven, Dvorak en Brahms. Het Amsterdamsche Kleinkunst Ensemble zal Dinsdag 26 Februari op treden ln de Tuinzaal van het Gem. Concert gebouw. Medewerken den zijn: Berry Kieviets, Gerard Walden, Herman Tholen, Pim Tholen, Nellie van Rijn e. a. Na afloop bal. De Prins van Sind, een sprookjesachtige kinderoperette in 5 be drijven zal a.s. Zater dag ln den Stadsschouw burg worden uitge voerd. De heer L. Heirr- man te Hiilegom slaag de aan de Rijksuniver siteit te Leiden voor het doctoraal examen klas sieke taal en letteren. Tot hoofd van de R.K. school voor gewoon lager onderwijs te Hii legom is benoemd de heer A. Dierikx, onder wijzer aan de St. Joseph- school aldaar. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft na verschillende proefrepetities een nieu wen dirigent gekregen in de figuur van den heer Jack Loory, musi cus te Hilversum. Het tweede ledenconcert in dit seizoen zal onder zijn leiding op 25 April a.s. worden gegeven. B(J de Geref Kerk te Zandvoort is beroe pen de heer H. Brink man te Amerongen. Mej. A. j. Pol her denkt 26 Febr. den dag, dat zij 25 jaar werkzaam is bij de Vereenigde Confectiebedrijven Ger- zon Serphos te Haarlem, waar zij thans een lei dende functie bekleedt,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2